فرانت اند چیست : برنامه نویسی Front End چیست؟

آیا کنجکاو هستید که بدانید برنامه نویسی فرانت اند چیست؟ شاید شما هم از جمله افرادی باشید که بارها عبارات فرانت اند و بک اند را شنیده‌اید ولی معنی و مفهوم آن‌ها را نمی‌دانستید. اغلب برنامه نویسانی که در حوزه‌ی وب کار می‌کنند، این سوال را از یکدیگر می‌پرسند: برنامه نویس بک اند هستی یا برنامه نویس فرانت اند؟

برای اینکه بدانید برنامه نویسی فرانت اند چیست و برنامه نویس Front End کیست، ابتدا باید بدانید که Front end چیست؟ ما در این مقاله، برنامه نویسی فرانت اند، موارد مورد نیاز برای یادگیری آن و تفاوت‌های برنامه نویس فرانت اند با سایر حوزه‌ها را توضیح می‌دهیم. پس در ادامه‌ی این مقاله، با وب سایت آموزش برنامه نویسی سون لرن همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

Front end چیست؟

فرانت اند یا Front End، به بخش قابل مشاهده‌ی یک وب سایت یا نرم افزار توسط کاربران می‌گویند. فرانت اند، کدهای غیر قابل فهم برای کاربران را در قالب ظاهری گرافیکی و بصری به آن‌ها نمایش می‌دهد تا بتوانند به راحتی از بخش‌های مختلف سایت استفاده کنند. در این بخش، فرم‌های ورودی اطلاعات، صداها، تصاویر، ویدئوها و به صورت کلی هر چیز دیگری که برای کاربر قابل درک باشد، قرار می‌گیرد.

فرانت اند به دو بخش اصلی طراحی و توسعه رابط کاربری تقسیم می‌شود. در بخش طراحی، طراحان با نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ، ادوبی ایکس دی، فیگما و… ظاهر سایت را طراحی می‌کنند. اما بخش توسعه‌ی رابط کاربری مربوط به پیاده سازی ظاهر سایت در قالب کدهای HTML ،CSS و جاوا اسکریپت است. بخش قابل مشاهده‌ سایت برای کاربران در سمت فرانت را سمت کاربر یا Client Side می‌نامند. بنابراین کدهای نوشته شده در سمت فرانت اند، در مرورگر کاربر پردازش و اجرا می‌شوند. یعنی کاربر به راحتی به این کدها دسترسی مستقیم دارد و می‌تواند آن‌ها را مشاهده کند. فرانت اند با بخش بک اند (Backend) در ارتباط مستقیم است و بر روی تجربه کاربران هنگام استفاده از محصول تاثیر بسیاری می‌گذارد.

بیشتر بخوانید : بهترین زبان برنامه نویسی برای کسب درآمد

زبان‌های برنامه نویسی Front end کدامند؟

امروزه می‌توانید با زبان‌های برنامه نویسی زیادی در حوزه‌ی فرانت اند کدنویسی کنید، اما سه زبان مهم و اصلی که برای هر برنامه نویس فرانت اند واجب هستند، HTML و CSS و جاوا اسکریپت می‌باشد. با گذر زمان هر یک از این سه مورد در قالب زبان‌های جدیدی شامل نسخه‌های مختلف شدند. برای مثال تایپ اسکریپت به عنوان یک نسخه‌ی بهبود یافته از جاوا اسکریپت به وجود آمد و از آن هنگام کدنویسی با برخی فریمورک‌ها مانند انگولار استفاده می‌شود. در ادامه مروری بر این زبان‌های برنامه نویسی فرانت اند خواهیم داشت.

زبان‌های برنامه نویسی فرانت اند

زبان HTML

زبان HTML یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک زبان نشانه گذاری است که به عنوان هسته و بدنه اصلی صفحات وب به حساب می‌آید. منظور از زبان نشانه گذاری، این است که کد نوشته شده به زبان HTML مانند یک فایل متنی است که اجزای مختلف آن با تگ از هم جدا شده‌اند. این زبان برای ایجاد ساختار صفحات وب استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با HTML می‌توانید مقاله‌ی HTML چیست؟ را مطالعه کنید.

زبان CSS

زبان CSS (مخفف عبارت Cascading Style Sheets) به منظور استایل دهی به اجزای مختلف صفحات وب سایت مانند متن، تصویر، کادرها و… ساخته شده است. در حقیقت شما اجزا و المان‌های یک سایت یا برنامه را با HTML در صفحه‌ی خود قرار می‌دهید و با استفاده از CSS شکل و ظاهر آن المان‌ها را شخصی سازی می‌کنید. پس CSS طراحان سایت را قادر می‌سازد که بدون محدودیت خلاقیت‌های خود را در طراحی صفحات سایت پیاده سازی کنند. سایر اطلاعات مربوط به CSS در مقاله‌ی CSS چیست؟ آورده شده است.

زبان برنامه نویسی Javascript

این زبان برنامه نویسی در سمت کاربر پردازش می‌شود. برنامه نویس فرانت اند به کمک Javascript می‌تواند به پویانمایی صفحاتی که با HTML و CSS طراحی کرده است بپردازد. در حقیقت، شما با کمک جاوا اسکریپت می‌توانید به صفحات طراحی شده جان ببخشید. برای مثال اگر  روی یک دکمه‌ی ارسال کلیک کنید، این جاوا اسکریپت است که فرم را به سرور ارسال می‌کند.

در مقاله‌ی جاوا اسکریپت چیست؟ با ویژگی‌های این زبان برنامه نویسی بیشتر آشنا خواهید شد. همچنین نیاز است تا قبل از شروع یادگیری جاوا اسکریپت، به برخی از مفاهیم HTML و CSS مسلط باشید. این موارد را در مقاله‌ی پیش نیازهای آموزش جاوا اسکریپت توضیح دادیم.

برای برنامه نویسی فرانت اند به چه مهارت هایی نیاز داریم؟

حال که متوجه شدید که برنامه نویسی فرانت اند چیست، در این بخش می‌خواهیم مهارت‌هایی را بررسی کنیم که برای توسعه‌ی بخش فرانت‌ اند نیاز است. فرانت اند یکی از مهم‌ترین جنبه‌های یک کسب و کار است، زیرا اولین درگاهی است که کارفرما می‌تواند با مشتری خود ارتباط برقرار کند و اگر ظاهر مناسبی برای این درگاه نداشته باشد، فرصت خود را از دست خواهد داد. پس کسانی که قصد دارند طراح و توسعه دهنده فرانت‌اند شوند باید ویژگی‌ها و مهارت‌های مختلفی را داشته باشند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مهارت‌های یک برنامه نویس فرانت اند اشاره می‌کنیم.

فرانت اند چیست

یادگیری زبان‌های برنامه نویسی HTML ،CSS و جاوا اسکریپت

اگر می‌خواهید به یک توسعه دهنده Front-End تبدیل شوید، در مرحله اول باید بتوانید به صورت حرفه‌ای با HTML ، CSS و JavaScript کدنویسی کنید. کدنویسی فرانت اند، نسبت به سایر حوزه‌های برنامه نویسی آسان‌تر است و منابع زیادی در اینترنت وجود دارند تا روند یادگیری را سریع‌تر کنند. علاوه بر آن، برای هر مشکلی که به آن برخورد می‌کنید، یک راه حل در انجمن‌های پرسش و پاسخ پیدا می‌شود.

آشنایی با کتابخانه‌ها و فریمورک‌های فرانت اند Javascript

به دلیل استانداردهای زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت، می‌توان با آن پیاده سازی‌های متنوعی را انجام داد. به همین دلیل هرازگاهی یک فریمورک‌ جدید و سفارشی به مجموعه فریمورک‌های جاوا اسکریپت اضافه می‌شود. فریمورک‌های جاوا اسکریپت امکانات بسیار زیاد و پیشرفته‌ای را در اختیار طراحان فرانت اند قرار می‌دهند. از جمله این فریمورک‌ها می‌توان به Vu.js، Angular و… اشاره کرد.

آشنایی با اصول طراحی واکنش‌گرا

یک رابط کاربری استاندارد باید به گونه‌ای باشد که در دستگاه‌ها و پلتفرم‌های مختلف، عملکرد اپلیکیشن را دچار اختلال نکند. پس باید بتواند متناسب با نوع دستگاهی که در حال اجرای آن است، واکنش مناسب نشان دهد. اگر رابط کاربری به درستی طراحی نشود، ارزش سایت یا برنامه را از بین می‌برد و کاربر با محصول شما کار نمی‌کند.

یادگیری نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ

تصور کنید می‌خواهید یک صفحه‌ی وب را پیاده سازی کنید که پیچیدگی المان‌های آن بالا است. در این حالت بهتر است که قبل از شروع کدنویسی طرح آن را با فتوشاپ ترسیم کرده و بعد از موافقت اعضای تیم آن را پیاده سازی کنید. نرم افزارهای گرافیکی مانند Adobe xd، Figma و… در بیشتر مراحل طراحی یک رابط کاربری توسط طراحان فرانت مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس یادگیری حداقل یکی از آن‌ها برای برنامه نویس فرانت اند الزامی است.

داشتن سلیقه و خلاقیت

طراح فرانت اند باید از طرح هایی خلاقانه، کاربرپسند و چشم نواز برای ظاهر یک اپلیکیشن استفاده کند. یک طراح موفق کسی است که بتواند رابط کاربری زیبا منطق بر استانداردهای ظاهری و تجربه کاربری ایجاد کند. ایجاد همین تفاوت‌های ظاهری و طرح‌های جذاب است که کار شما را از سایر رقبا جدا می‌کند.

یکی از راه‌های تقویت نوآوری و خلاقیت دیدن کارهای مشابه در سایت dribble و یا چند نمونه قالب وردپرس است که در بسیاری از موارد با استانداردهای بالایی طراحی شده و مورد توجه کاربران قرار گرفته است. از کنار هم قرار دادن بهترین نمونه‌ها می‌توانید نقاط قوت هر کدام را درک کرده و ایده‌های جالبی ارائه کنید.

آشنایی با اصول تجربه کاربری

توسعه دهنده‌ی فرانت اند باید به خوبی نیازهای کاربران را بشناسد. او باید بتواند رابط کاربری یک اپلیکیشن را به گونه‌ای طراحی کند که کاربران بهترین تجربه را حین استفاده از آن به دست آورند. در حقیقت، کلید موفقیت یک برنامه نویس فرانت اند، این است که در مرحله‌ی اول کاربر و نیازهایش را بشناسد و در مرحله‌ی بعد بتواند براساس آن نیاز، یک صفحه را طراحی و پیاده سازی کند.

مثالی از فرانت در دنیای واقعی

برای اینکه مفهوم Front end را بهتر درک کنید، یک فیلم سینمایی را در نظر بگیرید. ظاهر سایت همانند یک فیلم سینمایی است که در حال تماشای آن هستید. بازیگران و صحنه‌های فیلمبرداری شده اجزایی هستند که Front end را تشکیل می‌دهند و بر اساس دستورات کارگردان در مکان موردنظر خود قرار می‌گیرند و به بازیگری می‌پردازند. دستورات کارگردان، همان کدهای HTML، CSS و جاوا اسکریپت می‌باشند که رابط کاربری را ایجاد می‌کنند.

برنامه نویسی فرانت اند چیست

البته برای اینکه این فیلم ساخته و اکران شود، عوامل پشت صحنه زیادی مانند تصویربردار، صدابردار، کارگردان و… داشته است که شما آن‌ها را در فیلم نخواهید دید. کدهایی که در پس زمینه سایت در حال اجرا شدن هستند، مانند عوامل پشت صحنه فیلم می‌باشند که مربوط به بک اند هستند.

درآمد و حقوق برنامه نویس فرانت اند چقدر است؟

درآمد یک توسعه دهنده  Front-End در جهان بین 65 هزار دلار تا 110 هزار دلار است و در کشور ما از سه میلیون تومان شروع می‌شود و بسته به عنوان شغل تا بالای ده میلیون تومان نیز می‌رسد. عناوین زیادی برای افرادی که در حوزه‌ی فرانت اند کار می‌کنند، وجود دارد. این مشاغل بسته به وظیفه‌ای که دارند، در میزان حقوق دریافتی هم تفاوت دارند. برخی از مشاغل مهم فرانت اند عبارتند از:

 • Front-End Developer
 • Front-End Engineer (با نام مستعار JavaScript Developer یا Full Stack JavaScript Developer)
 • CSS / HTML Developer
 • Front-End Designer Web
 • توسعه دهنده / مهندس UI (User Interface)
 • Mobile / Tablet Front-End Developer
 • Front-End Expert SEO
 • Front-End DevOps
 • Test-End Testing / Q

توجه: اگر اصطلاحات “Full Stack” یا اصطلاحات عمومی “Web Developer” در عناوین شغلی را پیدا کردید، ممکن است این کلمات توسط یک کارفرما برای توصیف نقشی به‌کار رود که مسئولیت کلیه جنبه‌های توسعه‌ی وب / برنامه‌ها را در بر می‌گیرد، یعنی هر دو بخش Backend و Front-End. پس سعی کنید که قبل از شروع کار، مسئولیت‌ها و وظایفی که به آن متعهد می‌شوید را با کارفرمای خود مشخص کنید.

تفاوت برنامه نویسی فرانت اند و بک اند چیست؟

اغلب سایت‌ها به یک برنامه نویس Backend نیاز دارند تا منطق سایت را به وسیله زبان‌های برنامه نویسی پیاده‌سازی کنند. بک اند یا Back-end به بخشی از یک وب سایت یا نرم افزار می‌گویند که برای کاربران قابل مشاهده نیست. به عبارتی دیگر هسته و مغز یک سایت است که وظیفه‌ی کنترل منطق آن را بر عهده دارد. کاربران به کدهای نوشته‌شده در بخش بک اند دسترسی ندارند و نمی‌‌توانند آن‌ها را مشاهده کنند. بخش بک اند با سرور اصلی (که سایت روی آن قرار گرفته است) و پایگاه داده سروکار دارد.

هنگامی که کاربر روی یک دکمه کلیک می‌کند، در اصل روی یکی از المان‌های بخش فرانت اند کلیک کرده است. فرانت اند این کلیک را شناسایی کرده و براساس کدی که برنامه نویس فرانت اند نوشته است، درخواست خود را به بخش بک اند ارجاع می‌دهد. با استفاده از منطقی که برنامه نویس بک اند کد آن را پیاده سازی کرده است، آن درخواست اجرا می‌شود. در این بخش است که ممکن است اطلاعاتی از پایگاه داده گرفته شود یا پردازشی در کدهای بک اند انجام شود و نیازی به برقراری ارتباط با پایگاه داده نباشد. در نهایت جواب نهایی دوباره توسط بخش بک اند به فرانت اند فرستاده می‌شود و فرانت اند آن را به کاربر در قالب المان‌های گرافیکی مثل پیام متنی، تصویر و… نشان می‌دهد.

تفاوت فرانت اند و بک اند

تفاوت برنامه نویس فرانت اند و طراح رابط کاربری (Ui) چیست؟

همانطور که در بخش‌های قبل گفتیم، فرانت اند از دو بخش طراحی و توسعه‌ی رابط کاربری تشکیل شده است. به بخش طراحی تجربه‌ی کاربری (User Experience) یا به اصطلاح UX گفته می‌شود. UX مشخص می‌کند که تعامل کاربر با یک نرم افزار یا یک وب سایت چگونه باید باشد. بخش توسعه‌ی رابط کاربری (User Interface) هم UI نامیده می‌شود. UI بر این نکته تمرکز دارد که این ارتباط یا همان رابط کاربری، چگونه به نمایش گذاشته می‌شود.

پس طراحان UX مشخص می‌کنند که طراحی صفحات شامل چه المان‌هایی باشد (مثلا صفحه‌ی مورد نظر نیاز به دکمه دارد یا خیر) در حالی که تیم UI روی ظاهر و پیاده سازی این المان‌ها کار می‌کند. این دو در کنار هم، بخش فرانت اند را تشکیل می‌دهند. در بسیاری از مشاغل به خصوص در داخل کشور، هنگامی که به عنوان یک برنامه نویس فرانت اند استخدام می‌شوید، کارفرما از شما انتظار دارد که مهارت بالایی در پیاده سازی رابط کاربری داشته و در کنار آن، بعد از نیازسنجی سیستم با سایر اعضای شرکت، بتوانید طراحی مناسبی را پیشنهاد دهید. اما اگر به عنوان یک طراح رابط کاربری مشغول به کار شدید، درمورد طراحی المان‌ها تعهدی ندارید. هرچند که همیشه کمی آشنایی با UX، کار شما را به عنوان برنامه نویس سرعت می‌بخشد و از اضافه کاری جلوگیری می‌کند.

مسیر یادگیری فرانت اند چیست؟

در سال‌های اخیر، فریمورک‌های متنوعی برای برنامه نویسی وب و به خصوص بخش فرانت اند به وجود آمده و روز به ‌روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. فریمورک‌هایی مانند بلیزر (Blazor)، انگولار (React ,Vue ,(Angular از جمله فریمورک‌های محبوب جاوا اسکریپت هستند. به همین دلیل حوزه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را آموخته و به برنامه نویسی فرانت اند مشغول شوید.

این حوزه‌های متنوع برای بسیاری از برنامه نویسان تازه وارد گیج کننده و حتی کمی ترسناک هستند. تنوع و پیچیدگی یادگیری و نداشتن نقشه‌ی راه مناسب، باعث دور شدن از هدف می‌شود و فرآیند تبدیل شدن به یک برنامه نویس فرانت اند را سخت و دشوار می‌کند. به همین دلیل ما مقاله‌ی نقشه راه فرانت اند را تهیه کردیم. امیدواریم با خواندن آن بتوانید در مسیر درستی قرار بگیرید.

چرا باید یک برنامه نویس فرانت اند شویم؟

زیرا امروزه هر کسب و کاری برای برقراری ارتباط به مشتری به یک پلتفرم نیاز دارد. وظیفه‌ی یک برنامه نویس فرانت اند، طراحی و توسعه‌ی این پلتفرم است. به همین دلیل، فرانت اند یک حوزه‌ی پردرخواست در بین مشاغل برنامه نویسی محسوب می‌شود. بعد از تسلط بر موارد موجود در این مقاله و تبدیل شدن به یک توسعه‌ دهنده Front-End، می‌توانید سایر مباحث مربوط به وب مانند Backend را شروع کنید و در نهایت به یک Full Stack Developer تبدیل شوید. توصیه ما به شما این است که حتما در یک زمینه مهارت کامل و بالا کسب کرده و سپس به سراغ مبحث بعدی بروید و نسبت به مسائل نگاه سطحی نداشته باشید. اگر درمورد فرانت اند سوال داشته و یا نیاز به مشورت و راهنمایی دارید حتما با ما و سایر کاربران سون لرن در میان بگذارید.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۷۳ دیدگاه
۰۱ خرداد ۱۴۰۲، ۲۳:۴۳
سلام وقتتون بخیر
من ۲۳ سالمه .میخوام که وارد حوزه برنامه نویسی شم . ولی نمیدونم که تو چه قسمتی (وب ،بازی 'برنامه های گوشی و...) مشغول شم .یا اینکه به کدوم بیشتر علاقه دارم .
ممنون میشم راهنمایی کنید.
نازنین کریمی مقدم ۰۲ خرداد ۱۴۰۲، ۱۱:۵۰
درود
کلا سه حوزه وب - بازی - برنامه نویسی موبایل خیلی مشابه به هم هستند و این سردرگمی شما طبیعی هست. بهتره که به شرایط برنامه نویسی هرکدوم دقت کنید. اینکه مثلا روند بازی سازی طولانی تره یا در برنامه نویسی موبایل شما محدود روی یک پلتفرم هستید و... همچنین همونطور که در دوره الفبای برنامه نویسی استاد توضیح میده، شرایط استخدام و فریلنسری هرکدوم هم متفاوت هست و میتونه در انتخابتون موثر باشه.
بهتره که بر همین اساس یکی رو انتخاب کرده و استارت بزنید.
۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۱۶:۱۸
سلام خیلی ممنون از راهنمایی های خوبتون
یک سوال داشتم ازتون،من ۲۶ سالمه و رشته تحصیلی ام اصلا ربط نداره به برنامه نویسی یا کامپیوتر،ولی مهرات و استعداد دارم در کار کامپیوتر و میخوام وقت بزار فقط روی برنامه نویسی و یاد بگیرم،سوالم این بود که اموزشگاه های خوبی هستن تو ایران که بشه هم خوب یاد گرفت از مبتدی،و هم مدرک خوب بدن؟اگه هست از کجا پیدا کنم سایت یا محل اموزشگاه رو؟
نازنین کریمی مقدم ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۱۸:۲۱
درود
قدیما مجتمع فنی خوب بود اما متاسفانه الان خیلی مفید نیست. توصیه میکنم که از دوره های آنلاین موجود در اینترنت استفاده کنید.
شما در شرایط مرزی سنی برای استخدام قرار دارید و رشته تون مرتبط نیست، اگر بخواید کلاس حضوری برید خیلی وقتتون + پولتون گرفته میشه و از اون سمت اغلب شرکتهای ایرانی مدرک کلاسهای برنامه نویسی بیرون رو قبول ندارند.
دوره های انگلیسی که مدرک میدن (مثل کورسرا) یا سایتهایی که مدرکشون معتبر هست (مثل دوره های مقطعی کوئرا یا دوره های سایت خودمون و یا دوره های سایتهای شناخته شده دیگه) در اغلب شرکتها شناخته شده هستند.
سعی کنید نمونه کار جمع کنید و تا قبل از سی سالگی سابقه بیمه رد کنید تا بعد از اون امکان استخدام رسمی رو از دست ندید.
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۲۰:۱۶
سلام وقت بخیر
من دانشجوی ترم یک مهندسی کامپیوتر هستم
خواستم بدونم درس فیزیک چقدر ارتباط داره با برنامه نویسی
ینی میشه فقط در حد پاس کردن خوندش ؟؟
و اینکه درس مبانی کامپیوتر بعد از یادگیری ++cچجوری ک با چه برنامه ای روی لپ تاب کد نویسی رو شروع کنیم
نازنین کریمی مقدم ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۲۰:۳۸
درود
فیزیک هیچ ارتباطی با برنامه نویسی نداره با خیال راحت میتونید در حد پاس شدن بخونید.
برای مبانی باید یک ide نصب کنید. اغلب با ویژوال استودیو پیش میرن. کد رو در محیطش مینویسید و همونجا یه گزینه اجرا و خروجی روی ویندوز داره.
۱۱ فروردین ۱۴۰۲، ۱۷:۱۵
سلام خسته نباشید !
چطوری میتونیم فرانت و بک اند رو یادبگیریم ؟؟
نازنین کریمی مقدم ۱۴ فروردین ۱۴۰۲، ۱۱:۰۶
درود
مقاله نقشه راه فرانت اند رو مطالعه کنید. به زودی در مورد بک اند هم چنین مقاله ای رو منتشر خواهیم کرد.
۰۵ فروردین ۱۴۰۲، ۱۶:۰۵
سلام
ممنون بابت مقالتون
ببخشید منظور از مدرک داشتن تو این رشته یعنی چی😅؟
نازنین کریمی مقدم ۰۶ فروردین ۱۴۰۲، ۰۱:۲۷
درود
یعنی مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیتر یا فنی داشته باشید.
۰۵ فروردین ۱۴۰۲، ۰۰:۱۸
سلام وقت بخیر راستش من مهندس نرم افزار کامپیوتر هستم
مدرکم رو حدود 12 سال پیش گرفتم ولی به خاطر شغلی که انتخاب کردم یواش یواش از دنیای برنامه نویسی دور شدم . الان بعد 12 سال چون توی شغلم به یک ثباتی رسیدم و وقت آزاد دارم و چون علاقه و استعداد زیادی در برنامه نویسی دارم تصمیم گرفتم دوباره وارد برنامه نویسی شوم و یک درآمد جنبی برای خودم داشته باشم.
امروز که دوباره یه سرچی تو سایت های استخدام برنامه نویس کردم دیدم ظاهرا از 12 سال پیش تا الان مفاهیم زبان های برنامه نویسی تغییر کرده ... مثلا من در دانشگاه زبان های سی و پاسکال و c++ تبحر داشتم و بعدش هم با c# و sqlservsr آشنا شدم و به صورت حرفه ای چند برنامه ساختم ولی الان که دوباره اومدم میبینم بیشتر تقاضا برای زبان پایتون هستو مفاهیم جدید front و back end اضافه شده....
میخواستم ازتون مشورت بگیرم که من اگه دوباره بخوام وارد بازار کار بشم و بتونم پروژه بگیرم به نظرتون چه زبان جدیدی رو یاد بگیرم که مرتبط با یادگیری های قبلیم مرتبط باشه تا خیلی وقت ازم نگیره ؟و همچنین بازار کار خوبی داشته باشه ؟ بازم ممنون
نازنین کریمی مقدم ۰۵ فروردین ۱۴۰۲، ۱۵:۴۸
درود
بفرمایید که شغل فعلی تون چی هست و اینکه آیا خودتون به زمینه خاصی از برنامه نویسی علاقه دارید؟
مهرداد عباسی ۰۶ فروردین ۱۴۰۲، ۲۲:۵۹
راستش کار من آزاد و مرتبط با رشته تحصیلیم که لیسانس مهندسی نرم افزار هست نمیشه ولی در کنارش وقت آزاد دارم و میخوام کار برنامه نویسی انجام بدم و بتونم پروژه به صورت تیمی یا مستقل انجام بدم.
در رابطه با علایقم هم من به برنامه نویسی پایگاه داده و طراحی نرم افزار های اتوماسیون اداری و فروشگاهی..علاقه دارم و چند برنامه بوسیله C# و SQLServer ساخته ام...همچنین علاقه شدیدی به ساختن بازی های کامپیوتری دارم و در دوران دانشجوییم هم یک بازی بوسیه دلفی یا #C (یادم نمیاد زبانشو ) ساختم که گرافیکش در حد بازی قارچ خور بود :)...
همچنین علاقه به برنامه نویسی روبوتیک دارم ولی تجربه جدی ندارم..
برا همین چون اطلاعات برنامه نویسیم برای 10تا 12سال پیشه میخواستم یک مقدار آپدیتش کنم تا بتونم از توش پول در بیارم..
بازم منونم از راهنماییتون
۲۹ بهمن ۱۴۰۱، ۲۱:۵۸
سلام من یه راهنمایی راجب این کار میخواستم که آیا میتونم انجامش بدم یا نه چطوریاس!
نازنین کریمی مقدم ۳۰ بهمن ۱۴۰۱، ۰۸:۵۸
درود
هر کسی حتی با پایه صفر با کمی تلاش میتونه فرانت اند رو یاد بگیره: کافیه فقط علاقه وجود داشته باشه.
۰۱ بهمن ۱۴۰۱، ۲۲:۴۷
سلام شبتون بخیر ببخشید من یازدهم رشته ی تولید هستم ببخشید میشه درمورد اینده ی شغلی برنامه یا کد نویسی راهنمایی کنید؟
نازنین کریمی مقدم ۰۳ بهمن ۱۴۰۱، ۱۵:۰۲
درود
درحال حاضر آینده و درآمد خوبی داره منتها تا جایی که اطلاع دارم باید از سمت رشته ریاضی یا فنی کامپیوتر بتونید در رشته های مربوط بهش تحصیل کنید.
۲۳ دی ۱۴۰۱، ۲۰:۰۵
سلام من میخام یه حوزه برنامه نویسی و شروع کنم و حرفه ای روش کارکنم ولی نمیدونم چه زبانی رو شروع کنم و به چی علاقه دارم
نازنین کریمی مقدم ۲۵ دی ۱۴۰۱، ۱۴:۴۳
درود
مقالات اخیر وبلاگ + دوره الفبا برنامه نویسی رو بررسی کنید.
تا علاقه و هدف تون رو پیدا نکردید شروع به یادگیری یک زبان برنامه نویسی نکنید.
۰۶ آبان ۱۴۰۱، ۲۱:۲۷
سلام خداقوت
خیلی ممنون از مقاله خوبتون
من مهندسی حرفه ای کامپیوتر دانشگاه فنی شهرکرد میخورم بنظرتون مدرکش برای اینده و استخدام قابل اعتبار هست یا خیر
نازنین کریمی مقدم ۰۹ آبان ۱۴۰۱، ۲۳:۲۲
درود
توصیه میکنم از کارآموزی به این سمت به صورت رسمی استخدام بشید و با حقوق اندک هم شده شروع کنید تا سابقه کار داشته باشید.
مدرک فنی شهرکرد خیلی مدرک معتبری در مقایسه با نیروهای کار شریف و تهران و امیرکبیر و .... نیست اما شما اگر سابقه کاری برا خودتون ایجاد کنید صددرصد بیکار نمیمونید.
۲۰ شهریور ۱۴۰۱، ۱۱:۵۷
سلام. ممنون از مقاله‌ی خوبتون.
می‌خواستم بپرسم آیا واقعا رشته‌ی تحصیلی مرتبط برای بازار کار اینقدر مهمه؟! من بیست سالمه و می‌خوام کار برنامه‌نویسی رو یاد بگیرم و شروع کنم، و سطح زبانم هم متوسط رو به بالاست، اما رشته‌ی تحصیلیم نامرتبطه، این ممکنه در آینده برای به دست آوردن کار مشکل‌ساز بشه؟ من شنیدم که حتی برای کارآموزی هم حتما باید رشته‌ی تحصیلیت مرتبط باشه وگرنه نمی‌تونی کار کنی.
ممنون می‌شم کمی برام درباره‌ی شرایط کاری توضیح بدین.
نازنین کریمی مقدم ۲۱ شهریور ۱۴۰۱، ۰۹:۱۶
درود
در قدم اول مهارت مهم ترین چیزی هست که باید به دنبالش باشید. کار بلد باشید به مشکلی نخواهید خورد.
میزان اهمیت مدرک بسته به شرکتی هست که درخواست میدید.بنده افرادی رو دیدم که مدرک نامرتبط داشتند و استخدام شدند و افرادی هم دیدم که بخاطر مدرک نامرتبط شون اصلا رزومه شون خونده نشده.
سن شما برای شروع بسیار مناسب هست و اگر تهران هستید بعید میدونم کار گیرتون نیاد. برای اطلاع از شرایط استخدام و مدرک موردنیاز میتونید به سایتهای کاریابی آنلاین مراجعه کنید.
۰۶ تیر ۱۴۰۱، ۲۲:۰۰
سلام ببخشید من سوالی داشتم اینکه یک فرد میتونه هم در front end و هم در back end فعالیت کنه؟
نازنین کریمی مقدم ۰۷ تیر ۱۴۰۱، ۰۱:۴۹
درود
بله به این افراد فول استک گفته میشه.
۱۷ خرداد ۱۴۰۱، ۱۵:۲۵
سلام و سپاس از سایت خوب شما ببخشید یک سوا ل داشتم امکان مهاجرت از طریق برنامه نویسی واقعیت هست یا بیشتر تبلیغه ؟
نازنین کریمی مقدم ۱۷ خرداد ۱۴۰۱، ۱۷:۲۹
درود
به عوامل مختلفی مثل سن و کشور مقصد و... بستگی داره، اما به طور کلی اگر رزومه قوی داشته باشید امکان پذیر هست و تبلیغ نیست.
۰۹ خرداد ۱۴۰۱، ۱۹:۵۰
ایاباگوشی هم میتونیم برنامه نویسی رو یاد بگیریم?توصیه تون چیه?ممنونم
نازنین کریمی مقدم ۱۰ خرداد ۱۴۰۱، ۱۸:۱۹
درود
برای وب و مفاهیم پایه شدنی هست اما در ادامه به مشکل میخورید ولذا این حالت رو توصیه نمیکنم.
مثال دقیقش میشه فردی که اجاق گاز نداره و میخواد آشپزی یاد بگیره :)
۰۳ فروردین ۱۴۰۱، ۱۴:۵۵
سلام خوب هستین
من کنکوریم رشته‌م هم ریاضی فیزیکه. دوست دارم تو دانشگاه مهندسی کامپیوتر بخونم.بعدش تو همین حوزه کار کنم. میخواستم بپرسم اینکه کدوم دانشگاه درس بخونیم تو کار مهمه؟ آخه شنیدم که مهارت و تجربه بیشتر از مدرک و دانشگاه مهمه. و اینکه دانشگاهی که قبول میشیم واسه اپلای خیلی مهمه. میخواستم ببینم درسته این حرف یا نه. چون منم دلم نمیخواد ایران بمونم و از اون طرف نگرانم اگه دانشگاه خوب قبول نشم نصف زندگیم به باد بره
نازنین کریمی مقدم ۰۳ فروردین ۱۴۰۱، ۱۹:۳۶
درود
بله برای اپلای دانشگاه خوب خیلی خیلی مهمه. اون بحث مهارت مهمتر از تحصیل هست و این حرفا، بیشتر برا کسی هست که قصدش کار در ایرانه و انتخاب دیگری نداره و البته باز هم وقتی مدرک از دانشگاه خوب داشته باشید در اون حوزه از بقیه جلوتر هستید.
پس تمرکز خودتون رو روی کنکور بگذارید و سعی کنید رتبه تون نهایتا تا 2000 باشه. احتمالا در جریان هستید که قبولی کامپیوتر چقدر سخت هست. با قبولی حدود 40 درصد راه رو طی کردید.
پاینده باشید.
۲۲ اسفند ۱۴۰۰، ۱۶:۰۵
سلام خسته نباشید
ممنون بابت این مقاله ی مفید تون عالی بود
من چند تا سوال داشتم
من 16 سالمه و علاقه زیادی به برنامه نویسی دارم مخصوصا با زبان برنامه نویسی پایتون از دیروز شروع کردم به یاد گرفتن و هدفم اینه که برنامه نویسی رو که یاد گرفتم بعدش توی تابستون بشینم کار کنم و واسه خودم درآمدی داشته باشم
سوالام اینا هستن
1_بعد یاد گرفتن برنامه نویسی با پایتون میتونم تو چه حوضه هایی فعالیت کنم و پول در بیارم که الان یکیش هم طراحی و ساخت وب سایت هست
2_مقدار زمان یاد گیری html و css و JS چقدر طول میکشه ؟
3_با زبان برنامه نویسی پایتون میشه تو عرصه هک فعالیت کرد ؟
نازنین کریمی مقدم ۲۳ اسفند ۱۴۰۰، ۱۴:۱۴
درود
1. بعد از یادگیری پایتون میتونید در یکی از حوزه های وب، امنیت و هوش مصنوعی فعالیت داشته باشید.
2. بستگی به خودتون داره، html و css که سریع اوکی میشید اما جاوا اسکریپت یه دنیای بزرگ داره که هر چی بیشتر وارد میشید باز مطلب برا یادگیری هست :)
3. بله
توصیه میکنم اگر واقعا به برنامه نویسی علاقه دارید و رشته تون ریاضی هست، در همین حوزه هم مدرک داشته باشید...بسیار در کاریابی کمک میکنه.
پاینده باشید
۲۲ اسفند ۱۴۰۰، ۰۶:۰۱
سلام با تشکر از مقاله مفید شما
من رشته تحصیلی ام مرتبط با برنامه نویسی نیست وقت ام آزاده و علاقه دارم برنامه نویسی یاد بگیرم و کسب درآمد کنم 33 ساله هستم و با توجه به تجربه ای که تابحال داشتم فکر میکنم تو یادگیری نرم افزار های مختلف مستعد هستم میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم بهتره از کجا و چه نرم افزاری شروع کنم
ممنون
نازنین کریمی مقدم ۲۲ اسفند ۱۴۰۰، ۱۳:۴۹
درود
شما باید اول زمینه ای که بهش علاقه دارید رو انتخاب کنید و بعد مقالات شروع اون حوزه رو مطالعه کنید.
دانلود رایگان کتاب راهنمای ورود به دنیای برنامه نویسی هم میتونه بهتون کمک کنه.
۱۹ اسفند ۱۴۰۰، ۱۷:۴۲
سلام
ایا برای فرانت اند لازم است هم
جاوا اسکریپت ، css , HTML را یاد گرفت
یا فقط با یکی میشه در این حکزه فعالیت کرد
نازنین کریمی مقدم ۲۱ اسفند ۱۴۰۰، ۱۴:۴۹
درود
یک صفحه سایت با هرسه بطور همزمان کار داره (css=استایل - html= المان و js=منطق)
لذا نمیشه. شاید بتونید جاوا اسکریپت رو هم حذف کنید اما هم کارتون سخت میشه و هم پروژه های کمتری بدست میارید.
۱۱ اسفند ۱۴۰۰، ۲۰:۵۹
سلام
من رشته ام مدیریت هست ولی ۲ سال پیش کلاسای وب دیزاین رو رفتم اما بعدش نتونستم کار پیدا کنم حتی ب عنوان کار آموز و مصادف شد با کرونا ک بیخیال کار فرانت اند شدم حالا الان یک کشور دیگه هستم و میخوام دوباره بیام یادم بگیرم و شروع کنم میخواستم بدونم شما چه منابعی میگین بهتره و اینکه چیکار کنم ک بتونم در این زمینه مهارت بهتری کسب کنم؟
نازنین کریمی مقدم ۱۳ اسفند ۱۴۰۰، ۲۰:۲۶
درود
بفرمایید که چه مباحثی رو یاد گرفتید، چندسالتون هست و چقدر میتونید وقت بذارید؟
۰۲ اسفند ۱۴۰۰، ۱۹:۳۶
سلام. ممنون بابت مقاله خوبتون. سوالی در ارتباط با front و back-end دارم. اینکه زبان های HTML، CSS و جاواسکریپت صرفا در زمینه front-end قرار می گیره و در زمینه back-end کارایی نداره؟
و اینکه زمانی که زبانی مثل جاوااسکریپت رو یاد میگیریم، استفاده از فریم ورک های جاوااسکریپت نسبت به برنامه ای مثل notpad++، در برنامه نویسی و سرعتش چقد می تونه تاثیر گذار باشه؟
نازنین کریمی مقدم ۰۳ اسفند ۱۴۰۰، ۱۵:۴۹
درود
درسته که جاوا اسکریپت بیشتر برای فرانت خیلی بکار میره اما میتونه در بک اند هم استفاده شه. در حقیقت خیلیا از اکسپرس و نود و فریمورکهایی مثل انگولار برای بک اند استفاده میکنند که همگی از خانواده جاوا اسکریپت هستند. اما در مقابل در بک اند یسری زبان قدرتمند مثل جاوا و پایتون و php هستند که انتخاب بهتری در بک اند هستند و به همین دلیل شما اغلب اسم اینا رو در بک اند میشنوید.
درمورد فواید فریمورک چندتا مقاله داریم که با سرچ در سایت میتونید بیشتر مطالعه کنید، اما در کل استفاده از فریمورک بدلیل ساده تر کردن کارها، امکانات بیشتر و بالابردن سرعت برنامه نویسی خیلی توصیه میشه.
۲۹ دی ۱۴۰۰، ۱۵:۴۳
سلام وقتتون بخیر باشه ... ببخشید من یک سوال خیلی کوتاه ازتون داشتم ... طراح قالب سایت های وردپرس , در شاخه فرانت اند front-end کار میکنند درسته ؟
نازنین کریمی مقدم ۰۲ بهمن ۱۴۰۰، ۱۱:۴۳
درود
بله همینطوره باید به html-css-تاحدودی php مسلط باشید که جزو فرانت میشه.
۲۵ آذر ۱۴۰۰، ۰۳:۲۸
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیزان بابت سایت خوبتون میخواستم بدونم من که رشته ام برق و تو یکی از دانشگاه های برتر صنعتی دارم تحصیل میکنم در اصل ترم سه هستم و کمی تو وقت کم میارم ولی علاقه جدی تو برنامه نویسی دارم و الان رو سی پلاس پلاس مسلطم و میخوام css و html کار کنم بنظرتون با توجه به رشته دانشگاهیم می‌تونه کمکم کنه و یا بدردم میخوره چون واقعا علاقه دارم اما مهم که بدردم بخوره و منبع درآمد بشه چون دارم هم وقت میزارم و هم هزینه کلاس ها و دوره های خوداموزی
نازنین کریمی مقدم ۲۷ آذر ۱۴۰۰، ۱۲:۱۳
درود
چون ترم سه هستید و دانشگاه برتر، بهتره از هردو (هم تحصیلات و هم علاقه) استفاده کنید. معمولا بچه های برق به حوزه های برنامه نویسی بات و کوادکوپتر و... ورود میکنند. برای مثال شما اگر یکبار به نمایشگاه ایران اوپن سر بزنید میبینید که اکثر بچه ها ترکیبی از برق و کامپیوتر هستند.
یک راه دیگه براتون ورود به هوش مصنوعی یا معماری کامپیوتر و ادامه اش در ارشد و دکترا هست. البته باید ببینید چقدر بهشون علاقه دارید.
فرانت اند هم زمینه پولسازیه اما خیلی به رشته تون وابسته نیست و حیفه زحمتی که برای درستون میکشید بی فایده باشه.
باز خوب فکراتون رو بکنید و با سال بالاییها هم مشورت کنید. پایدار باشید.
امیر علی ۰۹ آذر ۱۴۰۰، ۰۹:۳۷
سلام ممنون از مقاله خوبتون ببخشید برای بحث دانشگاه یک برنامه نویس فرانت برای رفتن به دانشگاه چه رشته ای ثبت نام کنه و آیا دانشگاه آزاد رفتن خوبه یا ن؟
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۰ آذر ۱۴۰۰، ۱۲:۲۳
درود
رشته مهندسی کامپیوتر و بعد از اون علوم کامپیوتر برای برنامه نویسی (چه فرانت چه بقیه حوزه ها) هست.
ببینید به شخصه دانشگاه آزاد رو اصلا توصیه نمیکنم. نمیگم اگه برید کار گیر نمیاد، اما معایبش خیلی خیلی بیشتر از نکات مثبتشه:
1. یسری انتخابها مثل اپلای یا ارشد مستقیم دانشگاه های دولتی رو از دست میدید
2.باید در گرفتن شغل و مصاحبه های کاری با بچه هایی رقابت کنید که مدرکشون بهتر از شماست.
3. دانشگاه آزاد تحصیلتون هزینه بیشتری نسبت به دولتی داره
4. سطح علمی دانشگاه آزاد خیلی خیلی پایینتر از دولتی هست
اگر میتونید یکی دو سال تلاش کنید و دولتی اونم ده دانشگاه برتر رو بیارید (دولتی شهرستان بجز اصفهان و مشهد و... مشابه با آزاد تهران هست) آینده خودتون رو ساختید.
Dorsa ۱۲ آبان ۱۴۰۰، ۲۳:۲۷
سلام زبان پایتون کاربردی تره یا دوره های فرانت اند؟
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۴ آبان ۱۴۰۰، ۲۲:۴۴
درود
انتخاب سختی هست و هردو بسیار بسیار کاربردی هستند.
توصیه میکنم براساس روحیات خودتون، زمان یادگیری و فرصت های شغلی فعلی بازار کار و شرایط استخدام (با سرچ در جاب ویژن و جابینجا) تصمیم گیری کنید.
سینا ۰۹ آبان ۱۴۰۰، ۱۷:۵۴
سلام بنظرتون برای ورود به بازار کار بک اند یاد بگیرم یا فرانت اند؟
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۰ آبان ۱۴۰۰، ۰۸:۴۵
درود
بنظرم اول ببینید که روحیاتتون به کدوم میخوره. اگراهل طراحی و گرافیک و چینش المان هستید انتخاب شما فرانت باید باشه.
از لحاظ درآمد و کار باید بگم که کار برای فرانت آسونتر و فراوانتره. شرایط استخدام و زمان یادگیریش هم کمتره اما نسبت به بک اند (در خیلی چاها) درآمدش کمتره (در حد یکی دومیلیون و ممکنه بیشتر بشه)
بر اساس اولویتهاتون و مواردی که گفتم تصمیم بگیرید.
miros ۲۵ مهر ۱۴۰۰، ۱۱:۲۱
بسیار عالی
Meti ۰۸ مهر ۱۴۰۰، ۱۴:۰۲
سایتتون از همه جهت عالیه،کارآمدی مقاله و رابط کاربری سایت عالیه :)
mx ۳۱ شهریور ۱۴۰۰، ۱۳:۱۸
خیلی مفیده مقاله یه دنیا تشکر
نازنین کریمی مقدم ۳۱ شهریور ۱۴۰۰، ۱۳:۴۷
ممنون که با ما همراه هستید :)
F ۲۰ مرداد ۱۴۰۰، ۲۲:۴۵
سلام. من میخوام قبل اینکه کلاسای برنامه نویسی رو شروع کنم یه مقدار روی زبانم کار کنم (تقریبا یه ماه وقت دارم)
میشه یه مقدار راهنمایی کنید از چه منابعی برای تقویت زبان استفاده کنم (که در راستای یادگیری برنامه نویسی باشه)
بیشتر به جاوا اسکریپت علاقه دارم...
ممنون
نازنین کریمی مقدم ۲۴ مرداد ۱۴۰۰، ۱۵:۲۶
درود
معمولا در دانشگاه کتاب English for student of computer science & IT رو معرفی میکنند اما واقعا مطالعه اش خیلی عذاب آوره... برای همین توصیه میکنم با خوندن مقالات وبسایتهای انگلیسی کارخودتون رو شروع کنید. با خوندن مقالات و مطالب به مرور با بیشتر لغات آشنا میشید. دقت کنید نیاز نیست به خودتون سخت بگیرید و لغت حفظ کنید. به مرور نهادینه میشه.
در کنارش حتما فیلم زبان اصلی در مرحله اول با زیرنویس فارسی، بعد زیرنویس انگلیسی و بعد بدون زیرنویس ببینید. هرچقدر از فوایدش بگم کم گفتم :)
لقمان آوند ۲۹ خرداد ۱۴۰۰، ۱۳:۱۳
ممنون بابت مقاله خوبتون ...
ناصر بلوریان ۱۲ فروردین ۱۴۰۰، ۰۰:۵۳
با تشکر از ادمین سایت بابت اطلاعات مفید .
یوسف ۱۵ دی ۱۳۹۹، ۱۱:۰۸
سلام ممنون بابت مقاله مفیدتون.

من خودم به شخصه تو طراحی سایت به قسمت فرانت اند بیشتر علاقه دارم و بهتر متوجه میشم.

خواستم سوال کنم که ایا یک طراح وب سایتی که فقط front end کار میکنه میتونه به موفقیت و درآمدزایی خوبی برسه یا باید حتما فول استک کار کنی که بتونی آینده کاری تو این حرفه داشته باشی؟
نازنین کریمی مقدم ۱۵ دی ۱۳۹۹، ۱۹:۰۸
سلام.
کار فول استک سنگین تر هست و برای همین درآمد بیشتری داره. اما بنظرم باید بلد باشید که فشار کاری رو مدیریت کنید.
اما به عنوان برنامه نویس فرانت اند اگر با فریمورکهای مختلف جاوا اسکریپت آشنا بشید، از لحاظ کاری مشکلی نخواهید داشت. ری اکت، انگولار، ویو و... به شدت بازار کار خوبی دارند و یکی رو بلد باشید بقیه رو هم در زمان کمتری یاد میگیرید. بنده هم بین این دو، حالت برنامه نویس فرانت اند رو انتخاب کردم و از تصمیمم بسیار راضی هستم.
هادی ۲۷ فروردین ۱۳۹۹، ۲۰:۵۴
سلام.میشه بفرمایید چطوری بک اند و فراند اند به هم متصل میکنن؟مثلا سایتی که بک اند رو با پایتون و فرانت اند رو با جاواسکریپت و html و css استفاده کرده؟
و میشه از سایت های ایرانی که از پایتون در بک اند استفاده کردن رو نام ببرید؟
محمد حسین ۱۹ فروردین ۱۳۹۹، ۱۴:۴۷
سلام ، من برای برنامه نویسی فرانت اند کلاس رفتم و تا حدودی بلدم ، و پروژه های ساده رو به راحتی میزنم، اما مشکلم پروژه هایی هست که اسلاید شو یا انیمیشن دارن و با حرکت کاربر واکنش نشون میدن . بعضی از پروژه هایی که با ایکس دی زده میشه که انگار واقعا غیر قابل کد ویسی اند اینقدر که متحرک اند !!! . فکر میکنم بیشتر به جی کوئری بر میگرده این نقصم ، میخواستم ببینم برای حرفه ای تر شدنم چه کار میتونم بکنم
سحر ۲۲ آبان ۱۳۹۸، ۱۶:۲۹
سلام لطفا انواع زبانهای برنامه نویسی فرانت اند رو بفرمایید
paria mlk ۱۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۸:۴۴
البته که این مقاله هم مثل مقالات دیگه سایت مفید بود... تیم سون لرن جامع و کامل هستش خیلی خوب میشه که توی مقالاتتون از تجربیات افراد تیم بنویسید مثلا اینکه هر کدوم از برنامه نویسان شما از چه نقطه ای شروع به برنامه نویسی کردن؟ چرا این گزینه رو انتخاب کردن؟ چه مسیری رو طی کردن و... فکر میکنم اینطوری کسی که قصد داره این مسیر رو طی کنه با کمک شما کمتر سردرگم میشه
ریحانه یزدانی ۱۸ آبان ۱۳۹۸، ۱۶:۱۶
سلام
ممنون از پیشنهاد خوبتون سعی میکنیم از تجربیات افراد استفاده کنیم.
در برنامه نویسی اولین شرط موفقیت، داشتن علاقه و تلاش برای یادگیریه. بعضی ها از طریق تحصیل در دانشگاه، شرکت در کلاس های آزاد موسسات و یا به طور خودآموز اقدام به یادگیری برنامه نویسی در یک زمینه میکنن و متخصص و شاغل میشن. برخی از برنامه نویسان شاغل در سون لرن هم از دانشجویان برتر خود موسسه بودن.
اگر به طور جدی به یادگیری برنامه نویسی فکر میکنین پیشنهاد میکنم با سون لرن تماس بگیرین تا تیم مشاوره ما بتونه به سوالاتتون پاسخ بهتری بده
ali ۰۵ آبان ۱۳۹۸، ۱۴:۱۷
با سلام و وقت بخیر!!
می‌خواستم ازتون بپرسم که میتونم از مطالب سایتتون برای پیج خودم استفاده کنم؟؟
وحید صالحی ۰۶ آبان ۱۳۹۸، ۱۰:۱۶
سلام با ذکر منبع مشکلی نداره
محمدرضا ۰۲ تیر ۱۳۹۸، ۲۱:۳۷
عالی بود:)
مهدی علامه ۰۲ تیر ۱۳۹۸، ۲۲:۲۹
خواهش می کنم، خوشحالم که استفاده کردید
banihashem ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۵:۰۱
ممنون مطلب مفیدی بود با تشکر
فاطمه قلیچ خانی ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۰۶
ممنون بابت مقاله خوبتون
اشتراک گذاری مقاله در :
 • Front end چیست؟
 • زبان‌های برنامه نویسی Front end کدامند؟
 • برای برنامه نویسی فرانت اند به چه مهارت هایی نیاز داریم؟
 • مثالی از فرانت در دنیای واقعی
 • درآمد و حقوق برنامه نویس فرانت اند چقدر است؟
 • تفاوت برنامه نویسی فرانت اند و بک اند چیست؟
 • تفاوت برنامه نویس فرانت اند و طراح رابط کاربری (Ui) چیست؟
 • مسیر یادگیری فرانت اند چیست؟
 • چرا باید یک برنامه نویس فرانت اند شویم؟