متخصص فلاتر

متخصص فلاتر

یک فریم‌ورک برای توسعه در چند پلتفرم
شروع دوره بلافاصله پس از ثبت نام
زمان یادگیری دوره ۶ ماه (۱۰ساعت در هفته)
سعید شاهینی
مدرس: سعید شاهینی مدرس

آشنایی با دوره متخصص فلاتر

فریم ورک فلاتر چیست؟

فلاتر (Flutter) یک فریم ورک متن باز برای ساخت اپلیکیشن‌های موبایل است. این کتابخانه توسط شرکت گوگل در سال 2017 معرفی شد و در مقایسه با React یا سایر فریم ورک‌های ساخت اپلیکیشن مبتنی بر موبایل عمر زیادی ندارد. فلاتر با زبان برنامه نویسی دارت نوشته شده است، یک زبان چندمنظوره و شی گراء که هنوز آنطور که باید و شاید بر سر زبان‌ها نیفتاده و محبوبیت زیادی ندارد. با یادگیری زبان دارت و فریم ورک فلاتر می‌توانید برای اندروید و iOS اپلیکیشن بسازید. جالب است بدانید علی بابا، یکی از بزرگترین شرکت‌های چینی در دنیا به فلاتر اعتماد کرده و اپلیکیشن خود را با این فریم ورک ساخته است. در این مطلب بررسی خواهیم کرد که فریم ورک Flutter چیست و چه کاربردهایی دارد. برای اطلاع بیشتر به مقاله فلاتر چیست مراجعه کنید.

آموزش فلاتر

فلاتر یک فریم‌ورک مشهور برای توسعه اپلیکیشن‌های موبایل، وب و دسکتاپ است که در سال ۲۰۱۷ اولین نسخه‌ آن توسط گوگل منتشر شد. در دوره متخصص فلاتر ابتدا با مباحث پایه‌ای و پیش‌نیازهای برنامه نویسی فلاتر آشنا خواهید شد. مباحثی مانند مفاهیم شی‌گرایی و زبان دارت. سپس وارد فاز یادگیری فریمورک فلاتر با ۸ پروژه خواهید شد. ترتیب پروژه‌ها و سرفصل به ترتیب کاربردی بودن و درجه سختی مرتب شده است اما شما برای ورود به بازار کافی‌ست تا پروژه ۵ (اپلیکیشن فروشگاهی نایک) که یک پروژه بزرگ، کاربردی و مشابه پروژه‌های واقعی است مسلط باشید و باقی پروژه‌ها اختیاری و جهت افزایش سطح مهارت و دانش شما طراحی شده اند.

دانشجویان پس از مشاهده جلسات درس امکان پرسش و پاسخ، رفع اشکال، انجام تمرین، انجام آزمون‌های مقطعی و رتبه‌بندی خواهند داشت.
 

اگر هنوز با برنامه نویسی آشنایی نداری پیشنهاد می‌کنیم قبل از شرکت در دوره آموزش فلاتر ، حتما به صفحه آموزش برنامه نویسی مقدماتی که توسط لقمان آوند؛ بنیان‌گذار مجموعه سون‌لرن طراحی شده است مراجعه کنی.

برای یادگیری و کسب درآمد فلاتر بهتر است یا جاوا ؟

بسیاری هنوز بر این باورند که برای یادگیری برنامه نویسی اندروید ، زبان برنامه نویسی جاوا بهتر است اما از زمان ارائه فریم ورک فلاتر با زبان برنامه نویسی دارت بسیاری از شرکت‌ها تمایل به ساخت اپلیکیشن‌های اندرویدی با فریم ورک فلاتر داشتند چراکه :

 • زبان برنامه نویسی دارت ساده‌تر است و برنامه نویس به سرعت می‌تواند بر روی این زبان مسلط شود.
 • یک بار کد زنی در فلاتر دو خروجی اندروید و IOS را همزمان به شما می‌دهد ، اینکار باعث می‌شود هزینه‌های شرکت به مراتب پایین بیاید و سرعت بالا آمدن اپلیکیشن زیاد‌تر شود.
 • کدهای دارت بدون نیاز به مدل OEM به کدهای Native تبدیل می‌شوند.
 • توسعه سریع و آسان : یکی از قابلیت‌های فریم ورک فلاتر قابلیت Hot Reload است که به شما امکان این را می‌دهد تا بدون نیاز به اجرای مجدد emulator در لحظه تغییرات برنامه خود را مشاهده کنید.
 • عدم وابستگی به نسخه‌های سیستم عامل خاص: در فلاتر وابستگی به سیستم عامل خاصی نیست یعنی یک برنامه فلاتر روی تمامی ورژن‌های سیستم عامل‌ها بدرستی اجرا می‌شود.
 • متن باز بودن : فریم ورک فلاتر و زبان برنامه نویسی دارت متن باز (Open Source) بوده و همین امکان به نسبت ساده دست بسیاری از برنامه نویسان را برای تغییرات گسترده باز می‌گذارد.

بازار کار فلاتر چطور است؟

اگر سری به آگهی‌های استخدامی در جابینجا و سایر وب سایت هایی استخدامی بزنید متوجه خواهید شد که حجم تمایل بازار برای جذب متخصص فلاتر بسیار بالاتر از سایر زبان‌ها و فریم ورک‌های برنامه نویسی اندروید است . حداقل دستمزد یک برنامه نویس فلاتر بی تجربه 10 میلیون تومان و حداکثر آن بالای ماهانه 70 میلیون تومان هم دیده شده است که برای دریافت دستمزدهای بالاتر، لازم است هم به خوبی آموزش فلاتر دیده و هم تجربه کسب کرده باشید.

چرا باید آموزش فلاتر را دنبال کنم؟

ما در سون لرن از اساتید با تجربه ، متخصص و معتبر استفاده می‌کنیم ، افرادی که برای ضبط دوره‌های سون لرن شرکت می‌کنند همگی سابقه حضور در تیم‌های برنامه نویسی حرفه ای را داشته اند و تجربه و تخصص لازم به همراه قدرت انتقال مفاهیم را هم داشته اند. سعید شاهینی نیز یکی از همین افرادی است که سالها سابقه فعالیت در حوزه تولید اپلیکیشن‌های اندرویدی را در کارنامه دارد.

در کنار همه این موارد پشتیبانی یکساله سون لرن به شما این امکان را می‌دهد که هر زمان سوال و یا مشکلی داشتید به درستی پاسخ‌تان را بدهند و مسیر درست را به شما نشان دهند.

آنچه شما یاد خواهید گرفت

 • وبینار آشنایی با فلاتر و نحوه ی عملکرد آن

  وبینار رایگان آشنایی با فلاتر و امکانات آن

 • آموزش زبان Dart

  تمامی محتوای دوره متخصص فلاتر

 • پیاده سازی رابط کاربری سطح پایه: پروژه ۱ - صفحه پروفایل کاربر

  مهم‌ترین بخش در ساخت اپلیکیشن ها، پیاده سازی رابط کاربری با Perfomance خوب است که یکی از نقاط قوت فریمورک فلاتر، سادگی در پیاده سازی و اجرای انیمیشن‌های زیباست. در این پروژه یک صفحه پروفایل پیاده سازی می‌کنیم که هدف از ساخت آن درک مفاهیم پایه ی پیاده سازی رابط کاربری در فلاتر می‌باشد.

 • پیاده سازی رابط کاربری سطح پیشرفته: پروژه ۲ - اپلیکیشن خبری Blog Club

  تقریبا تمامی اپلیکیشن‌ها دارای صفحاتی هستند که در آن از مفهوم لیست استفاده شده و یکی از چالش‌های برنامه نویسان، ساخت لیست‌های پیچیده با performance بالاست. با پیاده سازی این پروژه با بهترین روش برای ساختن لیست‌ها در فریمورک فلاتر آشنا خواهید شد.در این پروژه در کنار چالش‌های پیاده سازی رابط کاربری‌های پیچیده به سراغ یکی از مهمترین مفاهیم کاربردی اپلیکیشن‌های امروزی یعنی Bottom Navigation خواهیم رفت. سیستم ناوربری (Navigation) اینستاگرام یکی از بهترین نمونه‌های موجود در دنیاست و شما در این پروژه نحوه ی پیاده سازی آن با استفاده از فریمورک فلاتر را خواهید آموخت.

 • اتصال اپلیکیشن به سرور با استفاده از پروتکل HTTP

  تقریبا تمامی اپلیکیشن‌های امروزی نیاز به ارتباط با سرور دارند و پیاده سازی این امکان به شکل استاندارد از مهمترین قابلیت‌های مورد نیاز برای متخصص شدن در زمینه برنامه نویسی فلاتر است. شما در این دوره با تمامی سناریوهایی که در بازار کار متداول است، آشنا خواهید شد و خواهید آموخت که چطور اپلیکیشن خود را به طور استاندارد و با بهترین Performance به سرویس Api متصل کنید.

 • ذخیره سازی اطلاعات روی دیتابیس: پروژه ۳ - اپلیکیشن لیست وظایف To Do List

  ذخیره سازی اطلاعات روی گوشی کاربر در بسیاری از مواقع مورد نیاز شما خواهد بود و داشتن دانش در زمینه نحوه ی پیاده سازی آن برای هر متخصص فلاتری ضروریست. از همین جهت در این دوره به طور کامل با نحوه ی پیاده سازی سناریوهای متداول در بازار آشنا خواهید شد.

 • معماری نرم افزار وState Managementدر فلاتر: Bloc+Provider+Dependency Injection

  اگر به درستی مدیریت وضعیت در فلاتر را مدیریت نکنید با بزرگ شدن پروژه، به مشکلات متعددی برخواهید خورد و هدف ما از آموزش این بخش حل مشکل مدیریت وضعیت‌های پیچیده است.

 • پیاده سازی اپلیکیشن فروشگاهی نایک: پروژه ۴

  در این پروژه تمامی مفاهیم تدریس شده در بخش‌های قبلی را در یک پروژه ی کامل و حرفه ای کنار هم قرار می‌دهیم و پیاده سازی می‌کنیم. پیاده سازی این پروژه به شما کمک می‌کند تا مفاهیمی که یادگرفته اید را مرور کرده و با چالش‌های مختلفی که در پروژه‌های دنیا واقعی اتفاق می‌افتد دست و پنجه نرم کنید. بعد از پیاده سازی این پروژه دارای استانداردهای لازم برای ورود به بازار کار فلاتر را خواهید داشت و بخش‌های بعدی صرفا برای افزایش سطح دانش و تخصص شما مورد نیاز خواهد بود.

 • تزریق وابستگی (Dependency Injection)

  تزریق وابستگی از الگوهای طراحی (Design Pattern)‌های بسیار مهم در زمینه برنامه نویسی است و برای ساخت پروژه‌های فلاتری قابل توسعه (Scalable) به آن نیاز دارید.

 • پیاده سازی قابلیت‌های فایربیس آنالیتیکس و پوش نوتیفیکیشن

  استفاده از فایربیس آنالیتیکس به شما اجازه خواهد داد تا رفتار کاربران در اپ را مورد بررسی قرار دهید و از سوی دیگر با استفاده از قابلیت پوش نوتیفیکیشن به آن‌ها پیام ارسال کنید. در این دوره خواهید آموخت که چطور اپلیکیشن خود را به سرویس‌های فایربیس متصل کنید.

 • دوره سطح پیشرفته پیاده سازی انیمیشن (Animation)‌ها در فلاتر

  یکی از نقاط قوت فلاتر پیاده سازی انیمیشن‌های زیبا با Performance فوق العادس و به همین دلیل تسلط روی پیاده سازی انیمیشن‌های مختلف بسیار حائز اهمیت است.استفاده از انیمیشن‌های مناسب با اجرای روان باعث جذابیت اپلیکیشن‌های شما می‌شود. در این بخش به طور تخصصی در مورد انواع انیمیشن‌ها و روش‌های پیاده سازی آن‌ها صحبت می‌کنیم.

 • پخش و کنترل ویدیو در فلاتر: پروژه ۵ - اپلیکیشن پخش فیلم و سریال

  یکی از مهمترین انواع محتوا در حال حاضر، ویدیو می‌باشد و در بسیاری از اپلیکیشن‌های امروزی قابلیت پخش ویدیو با کیفیت و Performance مناسب حائز اهمیت است. در این دوره با ساخت اپلیکیشن پخش فیلم و سریال، با بهترین روش برای پخش ویدیو آشنا خواهید شد.

 • پخش و کنترل صدا در فلاتر: پروژه ۶ - اپلیکیشن پخش موزیک

  تقریبا در بسیاری از اپلیکیشن‌ها نیاز به قابلیت پخش صدا یا موزیک خواهید داشت و در این بخش با پیاده سازی پروژه موزیک پلیر به طور کامل با نحوه ی پیاده سازی آن در فریمورک فلاتر آشنا خواهید شد.

 • کار با سرویس‌های نقشه، لوکیشن (Location) و مسیریابی: پروژه شماره ۷ - نقشه و مسیریابی

  امروزه بسیاری از اپلیکیشن‌ها نیاز به قابلیت‌های مسیریابی و نقشه دارند و شما به عنوان متخصص بایستی توانایی پیاده سازی اپلیکیشن‌های نقشه محور را داشته باشید. در این بخش با پروژه ی زیر با قابلیت‌های مهم و کاربردی در این زمینه را پیاده سازی خواهیم کرد.

 • آپدیت‌های دوره

 • انتشار اپلیکیشن در پلی استور گوگل

 • انتشار اپلیکیشن در اپ استور اپل

همه برنامه‌های ما شامل

ضمانت بازگشت وجه
ضمانت بازگشت وجه خرید و ثبت نام شما در دوره‌های بلندمدت سون لرن بدون ریسک مالی خواهد بود
آموزش مهارت محور
آموزش مهارت محور از مدرسین متخصص و با تجربه در بهترین شرکت‌های ایران مهارت مورد نیاز بازار کار را یاد می‌گیرید
رفع اشکالات و پشتیبانی فنی
جامعه برنامه نویسی فعال پشتیبانی و پاسخ به سوالات خود را در جامعه برنامه نویسی فعال سون لرن دریافت می‌کنید
ارزیابی فنی و رتبه بندی
ارزیابی فنی و امتیازدهی برای فعالیت‌ها و آزمون‌های خود، امتیازات مختلفی برای ارزیابی مهارت دریافت می‌کنید (از آذر 1402)
معرفی برترین‌ها به بازار کار
معرفی برترین‌ها به بازار کار دانشجویان فعالی که مستمر و منظم محتوای دوره‌ها را دنبال می‌کنند، در اولویت معرفی به بازار کار هستند
۱ سال پشتیبانی پس از خرید
۱۲ ماه پشتیبانی پس از خرید تا ۱۲ ماه پس از ثبت نامتان، در جامعه برنامه نویسی سون لرن، پشتیبانی ویژه دریافت می‌کنید
دسترسی دائمی و بدون محدودیت
دسترسی راحت و همیشگی در صورتی که در یک سال اول دوره را تکمیل نمایید، دسترسی محتوای دوره برای شما همواره باز خواهد بود

دانشجویان سابق متخصص سون‌لرن
کجا استخدام شدند؟

کار کردن در شرکت‌های بزرگ و پویا مزایای زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد که رشد فردی، بروز خلاقیت، ارتباطات مناسب و درآمد خوب کنید و در کار خود بی‌بدیل باشید، باید همواره به‌روز بوده و در جایگاه تنها بخشی از این مزایا هستند.


کافه بازار دیجی کالا زرین پال همیار اسنپ فود ایرانخودرو ژاکت
+ ۳۴۰ شرکت مطرح دیگر

مدرس و منتورهای دوره

سعید شاهینی

سعید شاهینی

برنامه نویس ارشد اندروید در دیوار
مدیر فنی نرم افزار موبایل در تلوبیون بنیان‌گذار اپلیکیشن فیت آرنا مدیر فنی در شرکت توسعه تکنولوژی هیراد برنامه‌نویس ارشد اندروید در دیجی‌کالا و دیجی‌استایل برنامه نویس اندروید در فولفکر (استارتاپ در حوزه روانشناسی - آواتک) برنامه نویس اندروید در همیاروردپرس بیش از ۶ سال سابقه تدریس در حوزه برنامه نویسی موبایل برگزار کننده دوره‌های متخصص و صفر تا صد اندروید با بیش از ۱۰ هزار دانشجو
حامد روشنی
حامد روشنی منتور
متین عفتی
متین عفتی منتور
یلدا محصلی
یلدا محصلی منتور
مهرداد فدایی
مهرداد فدایی منتور
محمد حسین سخایی
محمد حسین سخایی منتور
امیررضا بشیری
امیررضا بشیری منتور

ویدیو‌های نمونه تدریس دوره

امروز شروع کنید

ثبت‌نام در دوره

سوالات متداول

آیا یادگیری برنامه نویسی فلاتر پیش‌نیاز خاصی دارد؟

پیش نیاز برنامه نویسی فلاتر آشنایی با مبانی کامپیوتر است. بقیه موارد مانند زبان دارت و مفاهیم شی گرایی در طی دوره تدریس می‌شود.

درآمد توسعه دهندگان دارت (فلاتر) چقدر است؟

درآمد توسعه دهندگان فلاتر می‌تواند از چند طریق باشد:

 • برنامه نویسی فریلنسری
 • استخدام در شرکت ها
 • ساخت اپلیکیشن

به طور کلی می‌توان گفت که درآمد برنامه نویس فلاتر به میزان تجربه و تسلط او بستگی دارد.

سیستم مورد نیاز برای برنامه نویسی دارت (فلاتر) چیست؟

حداقل سیستم مورد نیاز برای برنامه نویسی فلاتر 8gb ram و ssd hard و core i5 cpu است. بهتر است 16gb ram داشته باشید. ولی اگر ندارید می‌توانید روی گوشی تست بگیرید و از شبیه ساز استفاده نکنید. ضمنا اگر سیستم عامل لینوکس استفاده کنید سرعت توسعه اپلیکیشن بالاتر می‌رود.

تفاوت دوره اندروید و فلاتر سون‌لرن چیست؟

با فلاتر شما می‌توانید برای پلتفرم‌های وب، اندروید، iOS و دسکتاپ اپلیکیشن بسازید. اما اندروید فقط مخصوص سیستم عامل اندروید است.

فلاتر فریم ورک جدیدتری است در نتیجه شرکت‌های کمتری از این فریم ورک برای توسعه اپلیکشن استفاده می‌کنند. اما چون تعداد متخصصین این حوزه کم است استخدام شدن و پروژه گرفتن راحت‌تر است.

از طرفی شرکت‌های زیادی از اندروید استفاده می‌کنند و متخصصین زیادی دارد. در نتیجه رقابت برای ورود به بازار کار سخت‌تر است. البته برنامه نویسی درآمد خوبی دارد.

برای کسانی که تازه می‌خواهند وارد حوزه برنامه نویسی موبایل شوند فلاتر را پیشنهاد می‌کنم چون هم راحت‌تر است هم چند پلتفرم را پشتیبانی می‌کند و آینده خوبی دارد.

آیا دوره فلاتر برای برنامه نویس اندروید هم مناسب است؟

بله، یادگیری فلاتر برای کسی که قبلا برنامه نویس اندروید بوده است یک مزیت محسوب می‌شود. چون برنامه نویس فلاتر توانایی ساخت اپلیکیشن برای چند پلتفرم را دارد از طرفی سرعت توسعه با فلاتر هم بالاتر است.

بهترین روش یادگیری برنامه نویسی فلاتر چیست؟

وقتی در مورد بهترین روش یادگیری یک زبان برنامه نویسی خاص صحبت می‌شود باید بدانید که شما باید موارد مختلفی را درنظر بگیرید. من دو مورد از مهمترین‌ها را اینجا مطرح می‌کنم.

همیشه قبل از شروع یادگیری برنامه نویسی این دو سوال مطرح می‌شود:

 • آیا بهتر است به صورت self study یاد بگیریم یا یک مشاور و یک منبع جامع داشته باشیم؟ واقعیت این است هر دو روش شما را به هدف‌تان می‌رساند اما زمان رسیدن متفاوت است. ممکن است یادگیری هر زبان برنامه نویسی به صورت self study بین ۲ تا ۳ سال زمان نیاز داشته باشد. ولی اگر یک منبع آموزشی جامع با مدرس باتجربه داشته باشید که حتی پاسخگوی سوالات شما باشد آن مسیر ۳ ساله می‌تواند به یکسال تبدیل شود. من توصیه می‌کنم که اگر زمان برای شما مهم است مسیر دوم را انتخاب کنید.
 • به چه صورت برای یادگیری برنامه نویسی اقدام کنیم که نتیجه بهتری بگیریم؟ واقعیت این است که برنامه نویس بهتر کسی است که قدرت حل مسئله بهتری دارد. و این توانایی با حل مسئله و چالش‌پذیری به دست می‌آید. پس بهتر است در طول یادگیری تمرین کنید، برای خودتان پروژه تعریف کنید و در قالب پروژه چالش‌هایی را برای خودتان طرح کنید و آن چالش‌ها را در کنار آموز‌ش‌هایی که می‌بینید حل کنید. مواردی که در فرآیند چالش‌ها یاد می‌گیرید محال است که فراموش کنید.

پس اگر با یک مدرس با تجربه و معتبر و تمرین و چالش‌پذیری یادگیری را شروع کنید مطمئن باشید بهترین نتیجه را می‌گیرید.