متخصص طراحی وب

متخصص طراحی وب

جامع و پروژه‌محور؛ از پایه تا رسیدن به کسب درآمد
شروع دوره بلافاصله پس از ثبت نام
زمان یادگیری دوره ۶ ماه (۱۰ساعت در هفته)
وحید صالحی
مدرس: وحید صالحی مدرس

آشنایی با دوره متخصص طراحی وب

اگر در دنیای برنامه‌نویسی تازه‌وارد هستید، یادگیری طراحی وب برای شما دوست داشتنی و نسبتا ساده است. برای کسب‌وکارهای بزرگ، طراحی سایت با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی وب جذابیت و اهمیت زیادی دارد. بنابراین با یک جستجوی ساده در بین آگهی‌های استخدامی متوجه داغ بودن بازار این حوزه و نیاز شرکت‌ها به طراح وب حرفه‌ای می‌شویم. در چنین شرایطی، یادگیری طراحی وب نویدبخش کسب درآمد بالا و حتی همکاری با شرکت‌های خارجی و کسب درآمد ارزی خواهد بود.

اگر با مفاهیم برنامه نویسی آشنا نیستی و قصد شرکت در دوره آموزش طراحی سایت را داری، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا در دوره آموزش برنامه نویسی مقدماتی لقمان آوند شرکت کنی و بعد از آن مسیر یادگیری برنامه نویسی را به درستی انتخاب کنی. 

دوره‌ متخصص طراحی وب با هدف تدریس تمامی مباحث و سرفصل‌های لازم برای تسلط و آمادگی دانشجویان جهت ورود به بازار کار ارائه شده است. در این دوره‌‌ کامل‌ترین سرفصل‌های طراحی وب به صورت غیرحضوری تدریس می‌شوند.

دوره آموزش طراحی سایت مناسب چه افرادی نیست؟

این دوره آموزش طراحی وب سایت به دلیل اینکه هیچ پیشنیازی ندارد و از 0 شروع می‌شود مناسب همه افراد است اما باید این نکته را توجه کنید که اگر فردی هستید که قصد استمرار در این حوزه را ندارید و دوست دارید صرفا این آموزش را فرابگیرید و سریعا به درآمد میلیونی برسید، این دوره مناسب شما نیست.

آیا این دوره آموزش طراحی وب سایت حرفه ای از 0 تا 100 است؟

خیر چراکه اولا انتهایی برای یادگیری طراحی وب وجود ندارد و در این دوره نیز، هدف آموزش طراحی المان‌های داخلی صفحات وب است.

آنچه شما یاد خواهید گرفت

 • مقدمات شروع طراحی وب و کدنویسی

  در این دوره با مقدمات,ابزارها و مواردی که قبل شروع فراگیری طراحی وب به آن نیاز داریم آشنا می‌شویم

 • آموزش جامع HTML5

  در این دوره بطور کامل با زبان HTML و HTML5 آشنا خواهیم شد و تمام امکانات مهم و ضروری این زبان را فرا خواهیم گرفت.

 • آموزش جامع CSS3

  در این دوره بطور کامل با زبان CSS و CSS3 آشنا خواهیم شد و تمام امکانات مهم و ضروری این زبان را فرا خواهیم گرفت.

 • تایپوگرافی و واحد‌های اندازه گیری در وب

  در این دوره با مفهوم تایپوگرافی در وب ,انواع فونت آیکون‌های مدرون ضروری و همچنین واحدهای اندازه گیری نسبی و مطلق و توابع کاربردی آنها آشنا خواهیم شد.

 • آموزش طراحی رسپانسیو توسط CSS3 بدون نیاز به فریم ورک

  در این دوره با مفهوم بسیار کاربردی ودیا کوئری‌ها در CSS آشنا خواهیم شد و با توجه به آنچه که تا این لحظه فرا گرفتیم یک قالب لندینگ کاملا واکنشگرا صرفا توسط مدیا کوئری‌ها بدون استفاده از فریم ورک کدنویسی خواهیم کرد

 • پروژه HTML5 و CSS3 و طراحی رسپانسو بِدون استفاده از فریم ورک

  در این دوره قصد داریم با توجه به آنچه تا اینجا فرا گرفتیم اولین پروژه خودمون رو که یه قالب ایستا هست رو صرفا با CSS , HTML پیاده سازی کنیم.

 • مروری بر جی کوئری و معرفی کاربردی‌ترین پلاگین‌های آن

  در این دوره با جی کوئری برای کنترل رفتار المان‌ها در صفحات وب اشنا خواهیم شد و کار با 10 پلاگین کاربردی و مهم جی کوئری رو فرا خواهیم گرفت.

 • پروژه‌های کاربردی توسط CSS3 و جی کوئری

  قرار خودمون رو محک بزنیم و متوجه بشیم که تا اینجای این دوره اگر خوب تمرین کرده باشیم می‌تونیم پروژه‌های خیلی خفنی رو کدنویسی کنیم در این دوره هم 15 پروژه جذاب رو آموزش خواهیم داد.

 • انواع لایه بندی در طراحی وب

  در این دوره با انواع لایه بندی و چارچوب کلی صفحات وب آشنا خواهیم شد و در انتهای دوره یکی از انواع لایه بندی‌ها به عنوان پروژه بصورت layout خام پیاده سازی خواهیم کرد.

 • آموزش پیشرفته FLEXBOX در CSS3

  در این دوره بطور کامل با ماژول FLEXBOX آشنا خواهیم شد بطور کامل مشکلاتی که با تراز کردن المانها و جانمایی آنها در صفحات وب رو داشتیم به دست فراموشی خواهیم سپرد.

 • آموزش پیشرفته CSSGRID در CSS3

  در این دوره با یه ماژول قدرتمند دیگه برای ترازهای عمودی و افقی در CSS3 آشنا خواهیم شد و نحوه استفاده از اون رو فرا خواهیم گرفت.

 • اصول طراحی فرم‌های حرفه ای و مدرن همراه با پروژه

  یکی از عذاب آور‌ترین کارها همیشه پر کردن فرم هاست توی این دوره در قالب چندین پروژه کاربردی یاد می‌گیریم که چطور فرم‌های جذاب و حرفه ای رو طراحی کنیم تا کاربرات ترغیب به پر کردن اونها بشن

 • آموزش پیشرفته انیمیشن سازی در CSS3

  با توجه به بحث و کاربرد بالای پویا نمایی در صفحات وب در این دوره با مبحث بسیار کاربردی انیمیشن‌ها در CSS3 بطور کامل آشنا خواهیم شد بطوری که پس از این دوره دید تازه ای نسبت به قابلیت‌های CSS3 خواهیم داشت.

 • پروژه‌های کاربردی توسط CSS3 و معرفی کتابخانه‌های کاربردی آن

  در این دوره با توجه با آنچه که از دوره‌های گذشته فرا گرفتیم مخصوصا دوره  انیمیشن سازی در CSS3 به پیاده سازی 15 پروژه کاربردی توسط  css و کتابخانه‌های آنخواهیم  پرداخت و لذت طراحی وب رو بیشتر از گذشته خواهیم چشید.

 • آموزش Git

  Git یک سیستم کنترل ورژن یا version control system می‌باشد که توسط لینوس توروالدز، خالق هسته لینوکس طراحی شده است. هدف اصلی این سرویس فراهم کردن محیطی برای برنامه نویسان بود تا بتوانند به صورت گروهی روی یک پروژه مشترک کار کنند. به کمک Git می‌توانید یک پروژه نرم افزاری ایجاد کنید که به راحتی توسط خودتان و دیگران قابل تغییر می‌باشد. اطلاعات پروژه شما می‌تواند توسط دیگران هم قابل ردیابی یا تغییر باشد. Git این اطلاعات را تحت ساختاری به نام Repository یا مخزن ذخیره می‌کند. پس Repository یک محیط در Git است که برنامه نویسان در آنجا کدهای خود را به ذخیره کرده، به اشتراک می‌گذارند، تست می‌کنند و به طور کلی با سایر برنامه نویسان همکاری می‌کنند.

 • آموزش جامع فریم ورک BOOTSTRAP 4

  در این دوره بطور کامل با فریم ورک بوتسترپ 4 آشنا خواهیم شد و اصول طراحی قالب‌های رسپانسو رو در قالب پروژه کاربردی فرا خواهیم گرفت.

 • آموزش جامع GULP.JS

  در این دوره با مفهوم task runner‌ها آشنا خواهیم شد و کار با یکی از محبوب‌ترین اون‌ها رو در قالب مثال‌های متنوع فرا خواهیم گرفت

 • آموزش جامع PUG

  در این دوره با مفهوم template engine‌های html آشنا خواهیم شد و یکی از محبوب‌ترین هاش رو آموزش خواهیم داد.

 • آموزش جامع پیش پردازنده SASS

  در این دوره با مفهوم پیش پردازنده‌های css آشنا خواهیم شد و نحوه استفاده از یکی از محبوب‌ترین هاش رو در قالب پروژه لندینگ وب سایت آموزشی آموزش خواهیم داد.

 • فتوشاپ برای طراحان وب

  در این دوره قرار کاربردی‌ترین مسائلی که فتوشاپ کمکمون می‌کنه تا روند طراحی بهینه‌تر بشه رو آموزش خواهیم داد مواردی مثل جداسازی تصاویر پس زمینه ,بهینه سازی حجم تصاویر کار با اکشن‌ها برای جلوگیری از کارها تکراری و مسائل کاربردی دیگه

 • آپدیت شماره یک - آموزش فریم ورک bootstrap 5

  در آپدیت شماره یک دوره طراحی وب می‌پردازیم به آموزش تغیرات ایجاد شده و مباحث جدید در فریم ورک بوتسرپ ورژن 5


همه برنامه‌های ما شامل

ضمانت بازگشت وجه
ضمانت بازگشت وجه خرید و ثبت نام شما در دوره‌های بلندمدت سون لرن بدون ریسک مالی خواهد بود
آموزش مهارت محور
آموزش مهارت محور از مدرسین متخصص و با تجربه در بهترین شرکت‌های ایران مهارت مورد نیاز بازار کار را یاد می‌گیرید
رفع اشکالات و پشتیبانی فنی
جامعه برنامه نویسی فعال پشتیبانی و پاسخ به سوالات خود را در جامعه برنامه نویسی فعال سون لرن دریافت می‌کنید
ارزیابی فنی و رتبه بندی
ارزیابی فنی و امتیازدهی برای فعالیت‌ها و آزمون‌های خود، امتیازات مختلفی برای ارزیابی مهارت دریافت می‌کنید (از آذر 1402)
معرفی برترین‌ها به بازار کار
معرفی برترین‌ها به بازار کار دانشجویان فعالی که مستمر و منظم محتوای دوره‌ها را دنبال می‌کنند، در اولویت معرفی به بازار کار هستند
۱ سال پشتیبانی پس از خرید
۱۲ ماه پشتیبانی پس از خرید تا ۱۲ ماه پس از ثبت نامتان، در جامعه برنامه نویسی سون لرن، پشتیبانی ویژه دریافت می‌کنید
دسترسی دائمی و بدون محدودیت
دسترسی راحت و همیشگی در صورتی که در یک سال اول دوره را تکمیل نمایید، دسترسی محتوای دوره برای شما همواره باز خواهد بود

دانشجویان سابق متخصص سون‌لرن
کجا استخدام شدند؟

کار کردن در شرکت‌های بزرگ و پویا مزایای زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد که رشد فردی، بروز خلاقیت، ارتباطات مناسب و درآمد خوب کنید و در کار خود بی‌بدیل باشید، باید همواره به‌روز بوده و در جایگاه تنها بخشی از این مزایا هستند.


کافه بازار دیجی کالا زرین پال همیار اسنپ فود ایرانخودرو ژاکت
+ ۳۴۰ شرکت مطرح دیگر

مدرس و منتورهای دوره

وحید صالحی

وحید صالحی

برنامه نویس، مدرس ارشد سون لرن
بنیان‌گذار وب سایت کافه آموزش بیش از 10 سال سابقه برنامه نویسی تحت وب 9 سال سابقه تدریس حرفه‌ای در حوزه برنامه نویسی وب توسعه‌دهنده‌ اپلیکیشن‌های تحت وب برنامه نویس وردپرس، جاوااسکریپت و PHP تدریس بیش از ۷۰۰۰ هزار نفر/ ساعت دوره و کارگاه حضوری در مجموعه سون لرن تولید بیش از ۲۰۰۰ هزار ساعت آموزش و محتوای ویدیویی در حوزه برنامه نویسی وب توسعه دهنده دورکار PHP درشرکت بیلیک آی تی ترکیه برنامه نویس دورکار وردپرس در شرکت Lemon Technologies عمان
نازنین کریمی مقدم
نازنین کریمی مقدم منتور

ویدیو‌های نمونه تدریس دوره

امروز شروع کنید

ثبت‌نام در دوره

سوالات متداول

پیش نیاز یادگیری طراحی وب چیست؟

پیش نیاز یادگیری طراحی وب صرفا آشنایی با کامپیوتر، نحوه نصب برنامه‌ها روی کامپیوتر، و کار با مرورگرهاست. سایر موارد به صورت جامع از صفر آموزش داده می‌شود.

بهترین منبع آموزش طراحی وب چیست؟

به نسبت سال‌های گذشته منابع آموزشی رایگانی مثل یوتیوب در اختیار ما است. که به راحتی قابل استفاده است. اما منابع آموزشی رایگان معمولا دو ضعف بزرگ دارند:

 • اکثر محتواهای آموزشی به زبان انگلیسی هستند و شما باید به طور متوسط به این زبان مسلط باشید.
 • اکثر محتواهای آموزشی رایگان کامل نیستند.

و نکته دیگر اینکه در محتوا رایگان است مدرس هیچ تعهدی به شما ندارد و اگر در طی آموزش برای شما سوالی پیش بیاید پاسخگوی سوال شما نیست. و خودتان باید چالش‌هایی که برایتان پیش می‌آید را رفع کنید.

اما در دوره‌های غیررایگان که جامع هستند و شامل پشتیبانی توسط مدرس هم هست. در حین یادگیری، مدرس یا منتورهای دوره پاسخگوی سوال دانشجو است.

طبق تجربه من در صورت استفاده از دوره‌های جامع غیررایگان + پشتیبانی بازدهی دانشجو و سرعت یادگیری‌اش ۳ برابر استفاده از محتواهای رایگان پراکنده و بدون پشتیبانی است. و دانشجو سریع‌تر می‌تواند وارد بازار کار شود.

دوره متخصص طراحی وب سون لرن هم یک دوره جامع + پشتیبانی منتور و مدرس دوره است، که دانشجو بعد از ثبت‌نام، شروع یادگیری، تمرین مستمر مباحث، در مدت ۶ ماه الی یکسال آماده ورود به بازار کار است.

آیا با گذراندن دوره طراحی وب می‌توانم به درآمد برسم؟

اگر تازه وارد دنیای برنامه نویسی شده‌اید باید بدانید که کسب درآمد بعد از یادگیری هر مهارتی به فاکتورهای متعددی وابسته است:

 • در یادگیری استمرار و نظم داشته باشید.
 • با نمونه کار بیشتر رزومه‌تان را تقویت کنید.

یک راه تقویت رزومه این است که دانشجوها برای خودشان پروژه تعریف کنند و آنها را پیاده‌سازی کنند که به عنوان نمونه کار بتوانند به شرکت‌ها ارائه بدهند. هر چند در ابتدای کار در تمامی فیلدهای برنامه نویسی ممکن است شرکت‌ها شما را به عنوان کارآموز استخدام کنند. تا بتوانند توانایی شما را محک بزنند. اما بعد از مدت کارآموزی و اثبات توانایی شما، استخدام می‌شوید. پیشنهاد من برای پیدا کردن فرصت‌های شغلی بهتر این است که بعد از یادگیری مباحث این دوره جاوااسکریپت و React‌ را هم یاد بگیرید.

اما اگر به یک زبان برنامه نویسی سمت بک اند مسلط باشید و طراحی وب را برای اینکه به یک برنامه نویس فول استک تبدیل شوید یاد می‌گیرید قطعا به افزایش درآمد شما کمک زیادی می‌کند.


چرا در این دوره جاوااسکریپت آموزش داده نشده است؟

شما می‌توانید پاسخ مفصل این سوال را از زبان مدرس دوره هم گوش دهید، در عین حال در اینجا نیز به صورت کلی پاسخ این سوال را شرح می‌دهیم.

ما در این دوره در حد نیاز شما در مورد جاوااسکریپت (به صورت خاص جی کوئری) صحبت خواهیم کرد و شما با همین دانش قادر خواهید بود که نیازهای خود را در صفحات وب برآورده کنید و از پلاگین‌های مختلف جاوااسکریپت و جی کوئری برای غنی‌تر کردن صفحات وب طراحی شده خود استفاده کنید.

اما باید بدانید که دنیای جاوااسکریپت دنیای بزرگی است و برای تسلط در این زبان و فریمورک‌های مطرح آن به صورت جداگانه بیش از ۶ ماه زمان نیاز است. ادغام کردن آموزش کامل جاوااسکریپت در این دوره معایب زیر را داشته و به همین دلایل تیم سون لرن جاوااسکریپت را در دوره‌ای جداگانه به صورت کامل طراحی کرده است:

 • ادغام این دو دوره و افزودن آموزش جامع جاوااسکریپت (که بیش از 50 ساعت زمان مفید آموزش نیاز دارد) باعث افزایش حجم محتوا و عدم تمرکز دانشجو روی مفاهیم طراحی وب و به تناسب آن افزایش قیمت دوره تا دو برابر خواهد شد.
 • طبق اطلاعات جمع‌آوری شده از دانشجویان قبلی دوره تعداد زیادی از دانش آموختگان دوره طراحی وب (نزدیک به ۵۰٪) تمایلی به مسلط شدن و عمیق‌تر شدن در جاوااسکریپت ندارند و طبیعتا جداسازی این دو مبحث به آنها حق انتخاب و صرفه‌جویی در هزینه پرداختی خواهد داد. (نیازی به پرداخت اضافه برای محتوایی که نیاز ندارند، نخواهند داشت).

در صورتی که علاقه‌مند به عمیق شدن در جاوااسکریپت و فریمورک‌های آن هستید، آموزش‌های جامع و مفصل آن در سون لرن موجود است و بعدا می‌توانید آنها را تهیه کرده و ادامه دهید.

قدم بعدی بعد از گذراندن دوره طراحی وب چیست؟

قدم بعدی شما بعد از این دوره بستگی به هدف شما دارد اگر به برنامه نویسی بک اند علاقه دارید می‌توانید به سراغ یادگیری یکی از زبان‌های برنامه نویسی php یا پایتون یا NodeJS بروید که قطعا این دوره برای شما کافی است.

اما اگر به برنامه نویسی فرانت اند علاقه دارید. بعد از این دوره پیشنهاد می‌کنم جاوااسکریپت خالص را یاد بگیرید. که البته در سون‌لرن دوره آموزش جاوااسکریپت خالص وجود دارد. بعد از یادگیری جاوااسکریپت خالص بهتر است یکی از فریم ورک‌های جاوااسکریپت را یاد بگیرید. پرکاربردترین فریم ورک‌های جاوااسکریپت در حال حاضر Angular.js و React و Vue.js هستند. که از بین اینها فریم ورک React محبوب‌تر است. در سون‌لرن دوره آموزش React هم وجود دارد. مطمئن باشید اگر برای یادگیری هر سه مهارت طراحی وب و جاوااسکریپت خالص و React وقت کافی بگذارید موقعیت شغلی خوبی را هم پیدا می‌کنید.

چه مدت زمان برای یادگیری طراحی وب لازم است؟

قطعا هر چه شما زمان بیشتری برای یادگیری بگذارید سریع‌تر به نتیجه می‌رسید. اما به طور کلی اگر:

 • در روز ۲ تا ۳ ساعت زمان مفید بگذارید.
 • بعد از دیدن ویدیوهای دوره خودتان هم کدنویسی کنید.
 • استمرار و نظم در یادگیری داشته باشید
 • فاصله استراحت تا یادگیری را زیاد نکنید.

مفاهیم را بهتر یاد می‌گیرید. و در مدت زمان ۶ ماه تا یکسال بر مفاهیم طراحی وب مسلط می‌شوید.

آیا برای یادگیری طراحی وب باید زبان انگلیسی بلد باشم؟

یادگیری زبان انگلیسی در هر مهارتی به شما کمک می‌کند. در برنامه نویسی هم اگر شما زبان انگلیسی را بلد باشید:

 • زمانی که در پروژه‌ها برایتان سوالی پیش بیاید خیلی راحت با یک جستجوی ساده می‌توانید به جواب برسید.
 • به راحتی می‌توانید آموزش‌های جدید را ببینید و دانش‌تان را به‌روز نگه دارید.
 • می‌توانید پروژه‌های خارجی بگیرید و درآمد دلاری داشته باشید.

اما منظور این نیست که اگر زبان انگلیسی را بلد نیستید این دوره را شروع نکنید، چون این دوره کاملا به زبان فارسی است. و تمامی مباحث به شما آموزش داده می‌شود.

بعد از این دوره به سراغ برنامه نویسی فرانت اند بروم یا بک اند؟

این موضوع کاملا بستگی به علاقه شما دارد. اگر به حل مسئله و الگوریتم و معماری نرم افزار و الگوهای طراحی و ... علاقه دارید. می‌توانید بک اند را انتخاب کنید. در غیر این صورت می‌توانید فرانت اند را انتخاب کنید. که هر دو حوزه بازار کار خوبی دارد. البته شما می‌توانید هر دو مهارت را یاد بگیرید که در این صورت شما اصطلاحا یک برنامه نویس فول استک (full stack developer) هستید و قطعا فرصت‌های شغلی بهتری برای شما هست.

آیا محتوای این دوره آپدیت است؟

بله در حال حاضر محتوای این دوره آپدیت است و در صورتی که در مبحثی تغییرات گسترده‌ای ایجاد شود مجدد دوره آپدیت می‌شود.

پشتیبانی و رفع اشکال این دوره به چه صورت و از چه طریق می‌باشد؟

بعد از ثبت‌نام، پرسش و پاسخ این دوره فقط از طریق وب سایت سون‌لرن انجام می‌شود. در صورتی که دانشجو در هر جلسه سوالی داشته باشد زیر ویدیوی همان جلسه سوالش را ثبت می‌کند سپس مدرس و منتور دوره در کمتر از ۲۴ ساعت به آن سوال پاسخ می‌دهند.

چه سوالاتی در مصاحبه کاری برنامه نویسی پرسیده می‌شود؟

معمولا مصاحبه‌های استخدامی در شرکت‌های IT برای جذب برنامه نویس شامل چند بخش می‌شود. در ابتدا با سوالات فنی و یا بررسی نمونه کارها و رزومه کاری شما، ارزیابی فنی صورت می‌گیرد و در صورت تایید این مورد در مرحله بعد به بررسی مهارت‌های نرم شما، مهارت کار تیمی و شخصیت شما پرداخته می‌شود. به همین دلیل لازم است همزمان با ارتقای مهارت‌های فنی، برای بهبود مهارت‌های نرم خود نیز زمان کافی بگذارید. بعد از این مراحل برخی شرکت‌ها پروژه‌ای را به شما می‌دهند که باید در زمان مشخصی پیاده‌سازی کنید تا بتوانند سطح برنامه نویسی شما را هم بررسی کنند.

آیا این مسئله طبیعی است که کدهای برنامه نویسی را فراموش کنم؟

بله این کاملا طبیعی است که شما کدها یا تگ‌ها را فراموش کنید و این مسئله برای اکثر افراد پیش می‌آید.

من توصیه می‌کنم که زیاد تمرین کنید و دست از تلاش برندارید. مطمئن باشید اگر به صورت مستمر تمرین کنید کمتر چیزی را فراموش می‌کنید.

بعد از اتمام دوره بهتر است استخدام شوم یا به صورت فریلنسری کار کنم؟

توصیه من این است که در ابتدای کار ۲ تا ۳ سال در شرکتی استخدام شوید چون شما در کنار همکارانی که قطعا سطح بالاتری از شما دارند بیشتر یاد می‌گیرید سریع‌تر رشد می‌کنید و اگر به مشکلی برخوردید به کمک همکاران‌تان سریع‌تر می‌توانید مشکلات را رفع کنید. در حالی اگر در ابتدا فریلنسر باشید این شرایط برای شما فراهم نیست و رشد شما کندتر است.

اما بعد از سپری کردن مدت ۲ الی ۳ سال کارمندی و کسب تجربه و افزایش ارتباطات می‌توانید با تجربه بیشتر تیم سازی کنید و با تیم خود پروژه‌های فریلنسری انجام بدهید.

بهترین روش یادگیری برنامه نویسی وب چیست؟

وقتی در مورد بهترین روش یادگیری یک زبان برنامه نویسی خاص صحبت می‌شود باید بدانید که شما باید موارد مختلفی را درنظر بگیرید. من دو مورد از مهمترین‌ها را اینجا مطرح می‌کنم.

همیشه قبل از شروع یادگیری برنامه نویسی این دو سوال مطرح می‌شود:

 • آیا بهتر است به صورت self study یاد بگیریم یا یک مشاور و یک منبع جامع داشته باشیم؟ واقعیت این است هر دو روش شما را به هدف‌تان می‌رساند اما زمان رسیدن متفاوت است. ممکن است یادگیری هر زبان برنامه نویسی به صورت self study بین ۲ تا ۳ سال زمان نیاز داشته باشد. ولی اگر یک منبع آموزشی جامع با مدرس باتجربه داشته باشید که حتی پاسخگوی سوالات شما باشد آن مسیر ۳ ساله می‌تواند به یکسال تبدیل شود. من توصیه می‌کنم که اگر زمان برای شما مهم است مسیر دوم را انتخاب کنید.
 • به چه صورت برای یادگیری برنامه نویسی اقدام کنیم که نتیجه بهتری بگیریم؟ واقعیت این است که برنامه نویس بهتر کسی است که قدرت حل مسئله بهتری دارد. و این توانایی با حل مسئله و چالش‌پذیری به دست می‌آید. پس بهتر است در طول یادگیری تمرین کنید، برای خودتان پروژه تعریف کنید و در قالب پروژه چالش‌هایی را برای خودتان طرح کنید و آن چالش‌ها را در کنار آموز‌ش‌هایی که می‌بینید حل کنید. مواردی که در فرآیند چالش‌ها یاد می‌گیرید محال است که فراموش کنید.

پس اگر با یک مدرس با تجربه و معتبر و تمرین و چالش‌پذیری یادگیری را شروع کنید مطمئن باشید بهترین نتیجه را می‌گیرید.