روش های کسب درآمد برنامه نویسی چگونه است ؟

شاید شما هم علاقه مند به کسب درآمد برنامه نویسی باشید و بخواهید از مزایای کسب درآمد برنامه نویسی آگاه شوید به همین خاطر تصمیم گرفتیم این مقاله کامل را برای شما که عاشق یادگیری برنامه نویسی هستید آماده کنیم تا با روش‌های کسب درآمد از طریق برنامه نویسی آشنا شده و بتوانید خیلی جدی‌تر روی شغل برنامه نویسی فکر کنید.

واقعیت اینجاست که درآمد برنامه نویسی به موارد زیادی بستگی داره. مثلا اینکه برای پلتفورم موبایل برنامه می‌نویسی یا وب، اندروید یا IOS و پایتون یا php یا سی شارپ قطعا روی میزان درآمدت تاثیر میذاره. همینطور این میزان درآمد خیلی بستگی به کشوری داره که بازار هدفت رو اونجا در نظر گرفتی و یا اونجا کار می‌کنی چون مسلما درآمد یک برنامه نویس در جهان متفاوته. مثلا درآمد یک برنامه نویسی در آمریکا حدود 120000 دلار در سال و در آلمان حدود 48000 یورو در ساله. جالبه بدونی برنامه نویس‌ها در آمریکا جز 10 گروه خوشحال‌ترین افراد شاغل در این کشور هستن! در ادامه با وب سایت آموزش برنامه نویسی سون لرن همراه باشید.

اپلیکیشن اندروید

مزایای کسب درآمد از طریق برنامه نویسی

کسب درآمد از برنامه نویسی که در مورد من برنامه نویسی بود، مزایای خیلی زیادی داره. در واقع میشه زندگی تو رو به قبل از کسب اولین درآمد از طریق تخصص و بعد اون تقسیم کرد! نمی‌دونم تا به حال تجربه کردی که از طریق تخصص خودت پول در بیاری یا نه ولی برای من به شخصه اولین دفعات کسب درآمدم از طریق برنامه نویسی شیرین‌ترین اون‌ها بوده. لحظات دریافت اولین درآمد هام لحظاتی بودن که هرگز فراموششون نمی‌کنم چون در من حس مفید بودن و حس موفق بودن رو آفریدن. اگر دلت می‌خواد تو هم این حس رو از طریق برنامه نویسی تجربه کنی با ادامه مقاله همراه باش! در ادامه چند تا از مزایای مهم کسب درآمد از طریق برنامه نویسی رو بهت میگم:

مطمئن شدن از اینکه مسیری که در پیش گرفتیم مسیر درستیه

موقعیتی رو در نظر بگیر که روز‌ها و ساعت‌ها برای یادگیری برنامه نویسی وقت و انرژی و هزینه گذاشتی اما از قبال این تخصص هیجان انگیز جدید، هیچ درآمدی  حتی کوچک  کسب نکردی. کم کم اطرافیان شروع به ناامید کردن تو می‌کنن. اولش مقاومت می‌کنی اما بعد از گذشت مدت‌ها بلاخره خودت هم اولین نشونه‌های نا امیدی رو از خودت نشون میدی. گاهی با خودت فکر می‌کنی یعنی راهی که میرم درسته؟ اگر درسته پس چرا کسی تخصص من رو لازم نداره؟

این دقیقا جاییه که کسب درآمد از طریق تخصص می‌تونه برات نجات بخش باشه. وقتی برای اولین بار از تخصص جدید برنامه نویسیت پول در میاری می‌فهمی که اون بیرون کسایی هستن که دنبال آدم‌های متخصص مثل تو هستن و تو می‌تونی با کمی تلاش و پشتکار به زندگی بهتری دست پیدا کنی!

امکانات بیشتر برای یادگیری برنامه نویسی

اگر قبل این وارد دنیای برنامه نویسی شده باشی احتمالا متوجه شدی که برای یادگیری تکنولوژی‌های جدید در مدت کوتاه‌تر گاهی احتیاج به صرف هزینه داری. یا اینکه ممکنه بخوای سیستمت رو برای کارهای پیشرفته‌تر ارتقا بدی و باز هم برای این کار احتیاج به پول داری.

با کسب درآمد از طریق برنامه نویسی می‌تونی این امکانات بیشتر رو کم کم برای خودت فراهم کنی. در ضمن وقتی پای کسب درآمد وسط میاد تو مجبوری خودت رو برای کسب درآمد بیشتر ارتقا بدی. بنابراین تو یه محرک قوی برای پیشرفت خودت داری، و چی بهتر از این؟!

انگیزه گرفتن

گفتم که وقتی اولین درآمدت رو کسب می‌کنی حس می‌کنی مفید هستی و کسایی هستن که به تخصصت احتیاج داشته باشن! اینجاست که انرژی می‌گیری و حس می‌کنی دوست داری بیشتر و قوی‌تر به مسیرت ادامه بدی. دوست داری بیشتر یاد بگیری. دوست داری از رقبا پیشی بگیری و برای خودت اسم و رسمی توی دنیای برنامه نویسی جور کنی و  رفیق… این چیزیه که بهش میگن انگیزه!

فرمول‌های کسب درآمد از برنامه نویسی

وقتی تو برنامه نویس هستی ممکنه از راه‌های مختلفی کسب درآمد کنی. اما به طور کلی این شیوه‌های کسب درآمد به شش دسته تقسیم میشن:

  • استخدام در شرکت ها، سازمان‌ها و استارت آپ ها
  • فریلنسری
  • تدریس یا تولید فیلم‌های آموزشی
  • ایده پردازی
  • انجام پروژه‌های دانشجویی
  • برنامه نویسی و فروش اپلیکیشن‌های موبایل

هرکدوم از این شش روش مزایا و معایب و نکات خاص خودشون رو دارن. البته ممکنه تو برای کسب درآمد محدود به یک روش نباشی و بسته به موقعیت و زمان آزاد روزانه در این مورد تصمیم گیری کنی. در ادامه مقاله هرکدوم از این روش‌ها رو تشریح می‌کنیم.

استخدام در شرکت ها:

اگر به دنبال یک کار ثابت و همیشگی و یک حقوق ماهیانه هستی و یا می‌خوای تجربه کار تیمی پیدا کنی احتمالا استخدام در یک شرکت برنامه نویسی یا استارت آپ گزینه مورد علاقه توست. اگر تازه وارد دنیای برنامه نویسی شده باشی گاهی استخدام در یک شرکت مناسب به نظر کار دشواری میاد. رزومه ات ممکنه در ابتدای کار بارها و بارها رد بشه و تو رو حسابی عصبی و سردرگم کنه. بسته به نوع برنامه نویسی و پلتفرمی که انتخاب می‌کنی فرآیند آماده شدن برای استخدام ممکنه کمی متفاوت باشه. به هر حال میزان حقوق دریافتی تو در شرکت‌ها بستگی به فاکتور‌های مختلفی مثل سابقه کار، نوع شرکت، حرفه ای بودن، محل شرکت، زبان برنامه نویسی و… داره. حقوق برنامه نویسی در تهران بیشتر از شهرستان هاست. اما به هر ترتیب در صورت استخدام حقوق شما از کف قانون کار یعنی 1.5 میلیون تومان تا 8 میلیون تومان متغیره و به احتمال زیاد بیمه هم دریافت می‌کنی.

کسب درآمد از برنامه نویسی

اگر بتونی یه شرکت خوب و در حال رشد پیدا کنی و در اون استخدام بشی اون شرکت به تو توی پیشرفتت کمک می‌کنه چون پیشرفت کارکنان در نهایت به پیشرفت خود او شرکت کمک می‌کنه. و البته این رو به خاطر داشته باش که معمولا استخدام در شرکت‌های برنامه نویسی فرصت بیشتری برای رشدت فراهم می‌کنه.

به غیر از شرکت‌های دولتی و خصوصی تو می‌تونی توی استارت آپ‌ها فعالیت کنی. محیط‌های استارت آپی بخاطر خاصیت پویا و در حال رشد و جوانشون از بهترین فرصت‌ها برای رشد محسوب میشن. توی استارت آپ‌ها کار تیمی به شدت داغه و شما در تعامل با افراد با انگیزه تیم می‌تونید تجربه‌های زیادی کسب کنید و از تجربه رشد سریع لذت ببرید.

فریلنسری

شاید بشه از کار فریلنسری، کسب درآمد اینترنتی و کار در منزل به عنوان یکی از آپشن‌های جذاب و یا حتی از جذاب‌ترین آپشن‌های برنامه نویسی، چه در ایران و سایت‌های ایرانی و چه در سایت‌های خارجی نام برد. با فریلنسری، آزادی و به قول معروف آقای خودت و سرور خودتی. تایم تعریف شده ای برای کار نداری و تمام درآمد‌ها برای خودته. قبل از اینکه به مقدار درآمد این روش کاری توی برنامه نویسی برسیم بهتره اول بگیم فریلنسری چیه.

کسب درآمد از برنامه نویسی

فریلنسر کیست

فریلنسر یا آزادکار همون طور که از اسمش مشخصه کسیه که به صورت آزاد و غیر شرکتی پروژه هایی رو دریافت و پیاده و از این طریق کسب درآمد می‌کنه. هیچ محدودیتی در محل کار یه فریلنسر وجود نداره. یه فریلنسر می‌تونه توی خونه، پارک، کافه یا حتی کنار ساحل کار کنه! همینطور یه فریلنسر می‌تونه به صورت حضوری، از طریق شبکه‌های اجتماعی یا سایت فریلنسری پروژه پیدا کنه!

تمام فرآیند مدیریت زمان یه فریلنسر بر عهده خودشه. البته نمی‌تونم از آزادی مدیریت زمان همیشه به عنوان یه آپشن خوب یاد کنم اما به هر حال برای اکثر آدم‌ها این شکل از آزادی یه ایده آل شغلی محسوب میشه. تنها چیزی که در بحث مدیریت زمان مهمه زمان تحویل پروژه است که برای یه فریلنسر که کارش به شدت وابسته به رضایت مشتری هاست به اندازه نون شب مهمه!

درآمد فریلنسری

میزان کسب درآمدی که می‌تونی از کار فریلنسری به دست بیاری بستگی به فاکتورهای مختلفی مثل زمانی که برای کار میذاری، حرفه ای بودنت، نمونه کارهات، روابط، بازاریابی و… داره اما به طور عمومی می‌تونی از این روش از 500 هزار تومان تا 50 میلیون تومان پول در بیاری.

تدریس یا تولید فیلم‌های آموزشی

فقط اگر تجربه کرده باشی می‌دونی که تدریس برای اکثر آدم‌ها می‌تونه یکی از لذت بخش‌ترین کار‌های دنیا باشه! بعد از اینکه به برنامه نویسی و دنیای اون به طور نسبی مسلط شدی، می‌تونی از طریق تدریس تجربیات یا دانسته هات و آموزش برنامه نویسی کسب درآمد کنی. به چند طریق می‌تونی این کار رو انجام بدی:

کسب درآمد از برنامه نویسی

  • تدریس خصوصی: می‌تونی به طور خصوصی به علاقه مندان برنامه نویسی آموزش بدی
  • تدریس در آموزشگاه ها: می‌تونی بعد از رسیدن به حدی از تجربه توی آموزشگاه‌های برنامه نویسی و کامپیوتر تدریس کنی
  • تولید فیلم آموزشی: می‌تونی برای سایت‌های معتبر آموزشی فیلم آموزشی تولید کنی
  • راه اندازی وبسایت یا وبلاگ آموزشی: می‌تونی سایت یا وبلاگ خودت رو راه اندازی کنی و از طریق تولید محتوای آموزشی مختلف کسب درآمد کنی

ایده پردازی

یک راه دیگه برای پول در آوردن پیاده کردن ایده‌های خلاقانه است. اگر خلاقیت کافی رو داشته باشیم ایده‌های زیادی برای کسب و کار در طول روز به ذهن ما میاد. ای کاش… ای کاش… اما کدوم یک از ما این ایده‌ها رو سریع یادداشت و بهشون فکر می‌کنیم؟ خوشبختانه با قدرت برنامه نویسی تو می‌تونی خیلی از این ایده‌ها رو پیاده کنی. بعد از پیاده کردن ایده ات دو راه داری. یا ایده رو به سرمایه گذار مناسبی می‌فروشی و یا اینکه خودت ایده رو به پول می‌رسونی و تبلیغات برای اون رو هم به عهده می‌گیری. شاید به اشتباه حس کنی روش ایده پردازی روش پردرآمدی نیست، اما میشه گفت با اختلاف می‌تونه یکی از درآمدزا‌ترین اما در عین حال مشکل‌ترین روش‌های کسب درآمد از طریق برنامه نویسی باشه!

انجام پروژه‌های دانشجویی

می تونی به راحتی با آگهی دادن داخل یا اطراف دانشگاه از بین دانشجو هایی که برای انجام پروژه دانشجویی شون دچار مشکل شدن برای خودت مشتری جذب کنی. خوبی این کار اینه که اگر بتونی پروژه‌ها رو به نحو احسن و با قیمت مناسب ارائه بدی، با تبلیغ دهان به دهان پروژه‌ها بیشتر و بیشتر میشن. تنها اشکال این روش اینه که دانشجو‌ها معمولا پول زیادی برای پروژه‌ها در نظر نمی‌گیرن. ولی می‌تونی در ابتدای کارت از طریق این روش رزومه خودت رو قوی کنی.

برنامه نویسی و فروش اپلیکیشن‌های موبایل

اگر تو هم مثل من اهل بررسی تعداد نصب اپلیکیشن‌ها توی برنامه بازار و ضرب عدد نصب در قیمت برنامه باشی خوب می‌دونی که میشه از طریق این کار حتی درآمد‌های بالای 100 میلیون تومان داشت. این کار اصلا ساده نیست. شما باید ایده خوبی داشته باشید، اون رو پرورش بدید، احتمالا برای اپلیکیشن‌های بزرگ‌تر تیم جمع کنید و در نهایت دانش برنامه نویسی اندروید یا IOS رو به خوبی کسب کنید. بعد از مرحله ساخت، اپلیکیشن شما باید توسط مجموعه کافه بازار تایید بشه و اگر ایده خوب و منحصر به فردی داشته باشید و به خوبی روی مارکتینگ و بازاریابی محصولتون وقت صرف کنید، می‌تونید منتظر درآمد‌های خوبی باشید!

چطور خودمان را به دیگران معرفی کنیم

برای اینکه بتونی در روش هایی که گفتم موفق بشی باید روی برندینگ خودت کار کنی و وقت بگذاری. می‌تونی به صورت تخصصی وبلاگ نویسی کنی یا اینکه تخصصت رو در شبکه اجتماعی خودت به اشتراک بگذاری. این کار باعث ایجاد اعتماد نسبت به تو از طرف مشتری‌ها یا شرکت‌های مختلف میشه و از این طریق می‌تونی به راحتی برای خودت بازاریابی داشته باشی.

برندینگ

نتیجه گیری

توی این مطلب به اهمیت کسب درآمد با برنامه نویسی پی بردی. کسب درآمد از برنامه نویسی بهت کمک می‌کنه انگیزه پیدا کنی و پیشرفت کنی. در ضمن می‌تونی از روش‌های مختلفی مثل استخدام، فریلنسری و … کسب درآمد کنی. حتما یادت باشه برای کسب درآمد باید روی برندینگ خودت سرمایه گذاری کنی. با دونستن اینا حالا وقت اونه که بدونی برای شروع برنامه نویسی به چه موادی احتیاج داری!

اگر می‌خواهید بیشتر با برنامه نویسی آشنا شوید مقالات زیر را دنبال کنید

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۱۱۲ دیدگاه
مهدی ۰۹ آذر ۱۴۰۰، ۱۸:۰۵
سلام ممنونم از مطالب مفیدتون فقط یه سوال برام پیش اومد من الان از کجا باید شروع کنم ؟ الان موندم که اول کدوم زبان یادبگیرم که بهینه تر باشه و مفیدتر؟
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۰ آذر ۱۴۰۰، ۱۲:۴۲
درود
شما در هر زمینه ای حرفه ای بشید براتون کار هست و درآمد خوبی خواهید داشت.
چیزی که مهم هست اینه که از لحاظ شخصیتی و علاقه به کدوم زمینه علاقه دارید. برای مثال برای فرانت باید جاوا اسکریپت رو انتخاب کنید و برای کارهای پردازشی پایتون و....
مقاله دانلود رایگان کتاب راهنمای ورود به دنیای برنامه نویسی رو حتما مطالعه کنید تا با هر حوزه آشنا باشید.
M.Qadamyari ۰۷ آذر ۱۴۰۰، ۱۴:۰۵
سلام من رشتم برنامه نویسی هست به نظرتون زبان پایتون رو یاد بگیرم درآمد خوبی داره؟
Nazanin KarimiMoghaddam ۰۷ آذر ۱۴۰۰، ۱۴:۰۸
درود
شما در هر زمینه ای که حرفه ای باشید درآمد و امنیت شغلی بالایی خواهید داشت. پس پایتون هم خیلی خوبه.
رضامحبوبی ۰۲ آذر ۱۴۰۰، ۱۷:۰۲
آیابرنامه نویسی مخصوص افرادتیزهوش و نابغه هست؟پسرعمم تست ریون۶۰سوالی دادجزوتیزهوش هابود.این ملاکی هست برای برنامه نویسی؟
Nazanin KarimiMoghaddam ۰۳ آذر ۱۴۰۰، ۰۹:۵۸
درود
خیر لزوما. باید از لحاظ شخصیتی و همچنین علاقه هم بررسی بشه که آیا برنامه نویسی برای فرد مناسب هست یا خیر.
امیرعلی ۲۶ آبان ۱۴۰۰، ۱۳:۰۲
سلام واقعا از این مطلب که گزاشتین خیلی خوشهالم من از اول میخاستم رشته برنامه نویسی بزنم فقط مطمئن نبودم حتی با این مطلب تونستم پدر و مادرم را راضی کردم که برم برنامه نویسی واقعا ممنونم
Nazanin KarimiMoghaddam ۲۹ آبان ۱۴۰۰، ۱۰:۲۵
درود
خوشحالیم مقاله براتون مفید بوده.
ضمن آرزوی موفقیت، حتما سعی کنید در یکی از 8 دانشگاه برتر ایران قبول بشید تا نتیجه خوبی بگیرید.
Aaa ۲۵ آبان ۱۴۰۰، ۲۳:۴۰
برنامه نویسی بدون مدرک تحصیلی بالا . هم میشه موفق شد؟!
Nazanin KarimiMoghaddam ۲۶ آبان ۱۴۰۰، ۰۸:۵۲
درود
مدرک تحصیلی تنها یک امتیاز مثبت در گزینش هست. اغلب شرکتها سطح مهارت و نمونه کارهای عملی رو اولویت خودشون قرار میدهند.
Ala ۲۱ آبان ۱۴۰۰، ۲۳:۱۸
سلام وقتتون بخیر
به شدت دلم خواست ازتون تشکر کنم بابت وقتی که میذارید و کامنت هارو دلسوزانه و با بهترین اطلاعات جواب میدید
جواب چند تا از سوال هام که به شدت درگیرشون بودم با اطلاعاتی که داده بودید کاملا داده شد
ممنونم ازتون
امیدوارم همینجوری با قدرت پیش برید و موق باشید :)))))
Nazanin KarimiMoghaddam ۲۲ آبان ۱۴۰۰، ۱۰:۰۵
ممنون که با ما همراه هستید :)
شهاب ۱۵ آبان ۱۴۰۰، ۲۲:۳۶
سلام ووقت خوش.چرااکثربرنامه نویس هاازکارشون ودرآمدشون راضی نیستن.ازهرکی پرسیدم گفتن پول توش نیست حقوقش پایینه وبه زحمتش نمیرزه.واقعابه زحمتش نمیرزه؟من تازگیاوارددانشگاه شدم سه ساله ولی راضی نیستن.اساتیدخودمم راضی نیستن میگم پولش خیلی کمه واصلانمیرزه.منم راستش بخاییدانگیزم کم شده.میگن درحدیک کارگرحتی پایین ترحقوق میدن وواقعاحداقل نوددرصدکسایی که دیدم برنامه نویسن راضی نبودن.واقعادرآمدش خیلی پایینه برای همه تقریبابه جزعده ای خاص؟
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۷ آبان ۱۴۰۰، ۱۰:۰۶
درود
نمیدونم چرا اینایی که ناراضی هستند انقدر اطراف شما زیاده؟
شما و یکی دو نفر دیگه در این صفحه کامنتهای منفی و تکراری گذاشتید که نه تنها بسیار بی اساس و غلط هستند، بلکه باعث گمراهی سایر کاربران میشوند.

دوستان عزیز وقتی همزمان با دو نام کاربری نظر منفی بی اساس میدید فکر نکنید زرنگید! ما اینجا ابزارهایی داریم که برامون به صورت دقیق مشخص میکنه مثلا بهمن و شهاب یک نفر هستند یا مهلقا و بهزاد :))))

شما اگر در ده دانشگاه برتر درس نمیخونی انصراف بده که فایده نداره (البته چون سال سوم هستید کمی دیره، لااقل ارشد رو دولتی تهران بخون که بدرد بخوره) استاد کامپیوتری که به دانشجوش میگه نمیارزه درسمو بخونی معلومه چقدر اوضاعش خرابه.
حقوق یک کارگر در بدترین شرایط ماهی دو تومن و خرده ایه، شما حاضری با حقوق کمتر از این ماهی ۲۰۰ ساعت کار کنی؟ یعنی ساعتی ۱۰ هزارتومن! خودتون حساب کنید چقدر این حرف بی اساسه!

تمام هدف ما اینجا کمک به افرادی هست که قصد یادگیری دارند یا در حال یادگیری هستند. پس خواهشا مکان دیگری عقده گشایی کنید.
بهمن ۱۵ آبان ۱۴۰۰، ۲۰:۲۶
برنامه نویسی علاقه ای ندارم.به رشته کامپیوتروکلاتمام مهندسی هاهیچ استعدادی ندارم.مشاوررفتم استعدادگرفتن گفتن که چون تیپتINTPهست به برنامه نویسی نزدیک هست استعدادت اماعجیبه وقتی پای کامپیوترمیشینم سریع میگم پاشم وحال ندارم ادامه بدم.سریع خسته میشم واحساس خواب آلودگی بهم دست میده و...وبیشترازیک ساعت نمیتونم درطول یک روزپشت کامپیوتربشینم وکدبزنم.توصیه شماچیه که حداقل هم خودتون وهم خیلی هارودیدیدکه استعداددارندوداشتندچیه؟
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۷ آبان ۱۴۰۰، ۰۹:۳۳
درود
اول اینکه بنده هم تیپ شخصیتیم INTP هست، پس حداقل میدونم که به جز برنامه نویسی: ریاضیات، فلسفه، تحلیل مسائل اقتصادی، داروسازی و حتی تخصص اعصاب هم جزو این تیپ شخصیت هست.
نظر شخصیم اینه که اگر به حل پازل، جدول و یا سودوکو علاقه دارید، به برنامه نویسی هم علاقه دارید اما هنوز بهش عادت نکردید.
در خصوص برنامه نویسی باید بگم که استعداد صرفا کمک میکنه سریعتر یاد بگیرید، اما در کل برنامه نویسی بیشتر یک مهارت و یک روش برای فکر کردنه که بنظرم واجبه همه یادش بگیرند.
اینکه بعد از کار با کامپیوتر خسته میشید و احساس خواب آلودگی میکنید در ابتدای کار طبیعی هست. توصیه میکنم هنگام برنامه نویسی حتما حتما موسیقی مورد علاقه تون رو گوش کنید. وجود یک گلدان روی میزتون هم کمک زیادی میکنه. همچنین برای اینکه عادت کنید بیشتر کار کنید، از همون یک ساعت استارت بزنید و روزی یه ربع بهش اضافه کنید. (حتی جایزه درنظر بگیرید که بعد از این زمان به خودتون بدید) گوشی ترجیحا در حین کار دوراز دسترس و یا خاموش باشه و سعی کنید یک زمان خاص رو به کدزنی اختصاص بدید.
مریم جان ۱۵ آبان ۱۴۰۰، ۱۲:۲۰
درودبرشما.درآمددلاری واقعاحقیقت داره یاتبلیغات یک عده خاص؟میگن تومیتونی درprogramingبه درآمددلاری برسی؟آیاواقعااین اتفاق برای همه میفته؟واقعاتوهم هستش این قضیه؟کشورماکه تحریمه چه طورباایرانی هاکارمیکنن؟اگرمیشودیک پاسخ دقیق بدهیدتابدانم چون من فکرکنم همش شیادی است.
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۷ آبان ۱۴۰۰، ۱۰:۱۷
درود
درآمد دلاری درحال حاضر به چند صورت در ایران امکان پذیره:
1. همکاری با یک کارفرما در خارج از کشور
2. کار به عنوان فریلنسر (مقاله بهترین سایت های فریلنسری ایرانی و خارجی و نطراتش رو مطالعه کنید)
به دلیل تحریم کاربران دو جور کار میکنند:
1. دادن حساب بانکی یکی از آشنایان و یا اعضای خانواده مقیم خارج از کشور
2. استفاده از یسری سایت واسط برای تبدیل دلار به ریال و یا پرداخت مستقیم

بله خیلیا دلاری کار میکنند، بنظرم اگر قصدش رو دارید با یه کار خیلی سبک فریلنسری استارت بزنید که چم و خم کار رو یاد بگیرید و بعد به سراغ کارفرما یا پروژه های بزرگتر برید.
بهرادذاکانی ۱۵ آبان ۱۴۰۰، ۰۲:۱۲
سلام.من فردی هستم که ذهن جستجوگروکنجکاوی دارم وخیلی کنجکاوم ودربحث های فلسفی وطبقه بندی وتجزیه وتحلیل اطلاعات و..خوب هستم به نظرتون بک اندکاربشم برام مناسبه؟یافرانت کار؟کدومشون به استعدادم نزدیک تره؟
۲.بازارکارفرانت بیشتره یابک اند؟درآمدبک اندبیشتره یافرانت؟
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۵ آبان ۱۴۰۰، ۰۸:۳۴
درود
اگراهل طراحی و گرافیک و چینش المان هستید انتخاب شما فرانت باید باشه. اما با ویژگیهایی که فرمودید تصور میکنم بک اند براتون مناسب تره.
از لحاظ درآمد و کار باید بگم که کار برای فرانت آسونتر و فراوانتره. شرایط استخدام و زمان یادگیریش هم کمتره اما نسبت به بک اند (در خیلی چاها) درآمدش کمتره (در حد یکی دومیلیون و ممکنه بیشتر بشه)
AIDIN ۱۳ آبان ۱۴۰۰، ۱۹:۱۴
سلام و عرض ادب.
یک راهنمایی میخواستم از شما .
من میخواهم برنامه نویس تحت وب asp.net کار بشم . در حال حاضر دوره ی سی شارپ روگذراندم و sql رو هم یه همین ترتیب دارم ادامه میدم.
به نظر شما از چه زمانی من میتونم کسب درآمد کنم .چون من مدت 1 ماه کار آموزی در شرکتی رفتم ولی سطح کارشون خیلی بیشتر از کارهایی بود که من مطالعه کرده بودم ، سر همین موضوع از ادامه ی همکاری خودداری کردند ودر کل اعتماد به نفس بالای که قبلش داشتم خیلی کم شد.
به نظر شما الان زمان مناسبی است برای کارآموزی رفتن در شرکت ها ؟ یا اول تمام آموزش هارو ببینم بعد اقدام کنم .
واقعا مسیر مشغول به کار شدن و در آمدزایی رو نمیدونم.ممنون میشم راهنمایی کنید .
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۴ آبان ۱۴۰۰، ۲۳:۲۴
درود
درمورد کارآموزی یک نکته ای بگم که ترفند خیلیا اینه که نمیخوان هزینه کنند و حق برنامه نویس رو بدند و با چنین بهانه هایی از استخدام کارآموز خودداری میکنند. پس ترجیحا هرجایی مشغول میشید، سه ماهه قرارداد ببندید که مثلا یک تا دو ماه کارآموز باشید و بقیه رو حتی شده با حقوق پایه وزارت کار مشغول باشید.
نوع شرکت هم خیلی مهمه، شرکتهای برند معمولا نیروی آماده میخواهند اما خیلی از شرکتهای کوچکتر هم ترجیح داده تا نیرو رو از صفر تا صد خودشون آموزش بدند. بخصوص در حوزه asp.
احساس فعلی تون رو درک میکنم، اگر فکر میکنید خیلی از چیزی که باید باشید فاصله دارید و نیاز به ریکاوری روانی دارید، حدود یک ماه یادگیری رو از سر بگیرید و بعد دوباره تلاش کنید. به این فکر کنید که تجربه تون بیشتر از قبل کارآموزیه و تحت هیچ شرایطی به چشم شکست بهش نگاه نکنید که اعتماد بنفس تون پایین بیاد.
توصیه میکنم همزمان پیش برید و ضمن یادگیری، در ابتدای کار به شرکتهای خصوصی کوچک رزومه بفرستید که فشار کاری کمتر و همدلی بیشتری داشته باشند.
خسروی ۱۳ آبان ۱۴۰۰، ۱۸:۲۴
سلام
یک نصیحت بشنو از من کاندران نبود غرض
چون کنی رای مهمی تجربت از پیش کن.
طاعت و فرمان حق بر،شفقتی بر خلق کن
در همه‏ حال این دو نیت را شعار خویش کن.
به نظر بنده مهم نیست که چه دانشگاهی (آزاد، دولتی، پیام نور و... )درس می خوانی چون هیچ استادی صفر تا صد برنامه نویسی را به شما آموزش بدهد، دانشگاه فقط جایی هست که اساتید آن خیلی با وجدان باشند مسیر را نشان می دهند که در واقع خود دانشجو باید برنامه نویسی را از هر منابع مختلف یاد بگیرد.
سیستم آموزشی از اول ابتدایی تا دانشگاه هم این هست که بخوان و حفظ کن و بنویس رو برگه، امتحان یعنی شده آموزشگاه حفظ کردن! حفظ کردنی که بعد از امتحان همه اش می شه فراموشی.
مهم این است که چی بلدی، من که هر جا رفتم گفتند چی بلد هستی؟
برنامه نویسی رشته نیست در واقع یک مهارت هست که هر کسی باید بلد باشه.
از من نصیحت حتماً برنامه نویسی و کلاً کامپیوتر را یاد بگیر ضرر نمی کنی ولی عمرت را به عنوان یک رشته که بعداً یک شغل بدست بیاوری به هدر نده.
برنامه نویسی باید در موقعیت جغرافیایی خوب باشد و آشنای خوب داشته باشی.
این نقد بگیر و دست از آن نسیه بدار
که اواز دهل شنیدن از دور خوش است
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۴ آبان ۱۴۰۰، ۲۲:۳۱
درود بر شما
با 90 درصد نظرتون موافقم :)
شیرمرد ۱۳ آبان ۱۴۰۰، ۱۵:۳۶
سلام.برای موفقیت بالادربرنامه نویسی بیشتزنیازمندهوش منطقی داستدلالی وفلسفی خیلی خیلی قوی هست یاهوش فضایی وچندبعدی دیدن وهوش شطرنجی واستراتژیکی مثل جورجین و...؟
منظورم هوش چندگانه است.حالااون خفنا.اون حرفه ای هاکه پروژه های خاص انجام میدن بیشترهوش تحلیلی شون بالاست یاهوش فضائی خیلی خیلی بالادارند؟
2.برنامه نویسی آیاکاری روتین وتکراری هستش وروزمره مثل بقیه کارها؟یاهمش چالش جدیدوسختی جدید؟
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۴ آبان ۱۴۰۰، ۲۲:۴۲
درود
1. اگر طبق تعریف شما بخوام پاسخ بدم، هم نیازمند هوش استدلالی و هم هوش استراتژیک هست.
پروژه خاص اغلب از ترکیب بازاریابی درست و هوش تحلیلی حاصل میشه. برای مثال دیجی کالا که باتوجه به نیاز بازار ایده مشابه آمازون رو در ایران پیاده سازی کرده. نیاز به چیزی فضایی برای موفقیت نیست و به قول عزیزی، نود درصد ایده های موفق تکراری هستند و فقط به درستی پیاده سازی شدند.
2. بستگی به نوع کار و حوزه برنامه نویسی داره. اما به طور کلی مثل حل یک جدول هست. شما دارید یک کار روتین رو انجام میدید اما محتوا هربار جدید و چالش برانگیزه. ضمن اینکه به دلیل پیشرفت خیلی خیلی سریع کامپیوتر و فناوری، حتی اگر مربوط به کارتون نباشه بهتره خودتون رو به روز نگه دارید و چالش خارج از کار هم داشته باشید (مثل بحث ارز دیجیتال که خیلیا در کنار کار اصلیشون انجام داده و بسیار سوددهی داره)
شربت ۱۲ آبان ۱۴۰۰، ۲۱:۱۶
خب بالاخره نگفتی نشانه های داشتن استعدادوپتانسیل وتوانایی و..مخصوصاتوانایی خیلی خیلی خیلی بالادراین زمینه چیست؟نشانه های آن چیست؟علامت های آن چیست؟راه تشخیص آن چیست؟
تابفهمیم پسرمون داره یانه؟درضمن پول استادیامعلم برنامه نویسی ندارم که براش بدم اینم ازبابت هزینه
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۴ آبان ۱۴۰۰، ۲۲:۵۸
درود
مقاله 11 دلیل برای برنامه نویس نشدن ! و نظراتش به طور کامل پاسختون رو میده. موفق باشید.
P. J ۱۲ آبان ۱۴۰۰، ۲۱:۱۴
سلام وقتتون بخیر... من تو رشته تجربی تحصیل میکنم و تازه میخام استارت بزنم و هنوز هیچ زمینه ای تو این کار ندارم و بنظرتون وقت مناسبیع الان؟!
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۴ آبان ۱۴۰۰، ۲۲:۵۰
درود
انتخاب شما تا حدی به رشته فعلی و سنتون بستگی داره و اینکه چقدر حاضرید برای برنامه نویسی وقت بگذارید. اینکه به عنوان شغل اول بهش نگاه میکنید یا دوم و...
برای یادگیری برنامه نویسی هیچ وقت دیر نیست. اما برای درآمد خوب، باید نمونه کار داشته باشید و در یک حوزه حرفه ای بشید. درآمدش بستگی به سطح خودتون داره و حداقل رفاه رو تامین میکنه (میتونید برای دیدن حقوقها به جابینجا یا جاب ویژن مراجعه کنید)
اینکه چقدر طول میکشه بستگی به حوزه ای داره که انتخاب کردید. اما دقت کنید حتما باید به برنامه نویسی علاقه داشته باشید. پیشنهاد میکنم یک حوزه رو انتخاب کنید و دو هفته روش زمان بگذارید. اگر دیدید علاقه و کشش کار رو دارید ادامه بدید.
شربت ۱۱ آبان ۱۴۰۰، ۲۰:۳۳
سلام.پسربنده21سالشه.درس نخونده تادیپلم کاردانش رشته چوب وصنایع چوب هستش.امازبانhtmlوcssوشایدبعدش جاوااسکریپت میخوادیادبگیره اماسرعتش خیلی کنده بیشترازیک ساعت نمیتونه کارکنه البته تازه شروع کرده یک هفتست وذره ای غریب هست براش مطالب.امااگرکسی دیریادبگیردوقفل کندوبه خطابخوره و..آیانشانه بی استعدادی است؟
پسرمن ازکجابفهمه که استعدادوپتانسیل دربرنامه نویسی داردیانه؟آیااین ریپ زدنش وکم کارکردنش و..وگیرکردن دربعضی ازمباحث علتش بی استعدادی وعدم توانایی هستش؟
ازکجابفهمیم استعدادداره یانه؟
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۲ آبان ۱۴۰۰، ۱۲:۰۱
درود
توصیه میکنم چون هیچ پیش زمینه ای نداره، با یک دوره کارش رو شروع کنه. میدونم منابع آنلاین رایگان زیاده اما برای اول کار حدود دو تا سه ماه نیاز هست فرد دارای یک معلم و راهنما باشه و با مفاهیم مختلف آشنا بشه و بعد خودش متوجه میشه که آیا این کند بودن ناشی از بی تجربگی هست یا واقعا استعداد نداره.
البته از دید بنده استعداد برنامه نویسی رو همه دارند و فقط یکم حوصله و مسیر درست میخواد. درخیلی از کشورها داره جا میفته که هر فردی کنار حرفه خودش برنامه نویسی یاد بگیره چون باعث میشه منطقی و درست فکر کنه.
شربت ۱۱ آبان ۱۴۰۰، ۱۵:۰۸
دیریادگرفتن یک موضوع نشانه بی استعدادی دربرنامه نویسی است؟پسرم تازگیاشروع کرده میگه باباسریک موضوع خاص بایدچندروزکارکنم تابفهمم.این آیایعنی پسرمن بی استعداداست آیا؟
ازکجاوازکی بفهمیم بچمون استعدادیادگیری برنامه نویسی داره؟
آیاگیرکردن طولانی مدت مثل یک هفته دوهفته بیشترنشانه عدم توانایی یک شخص هست به خصوص هنگام رفع خطاهای کد؟
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۱ آبان ۱۴۰۰، ۱۵:۴۶
سلام
پسرتون چندسالشه و چه موضوعی رو استارت زده؟ با توجه به جوابی که میدید بهتر میتونم کمک کنم.
ابوطالب حیدری ۱۰ آبان ۱۴۰۰، ۱۵:۴۷
سلام.یکctoکیه؟یک تیم لیدرکیه؟چه توانایی هایی فنی وتخصصی بایدبلدباشه درزمینه برنامه نویسی؟چه توانایی های فردی یاسافت اسکیل به جزتخصصی بایدبلدباشه؟
آیاهرکس میتواندctoبشه؟چندسال بایدسابقه داشته باشی تاتیم لیدریاctoبشی؟
درآمدیکctoچه قدره؟بالاترازبرنامه نویس هستش؟حداقل حقوق وحداکثرحقوق درشرکت های ایرانی؟
تفاوتctoباتیم لیدرچیست؟
سپاس ازپاسخگویی شما
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۱ آبان ۱۴۰۰، ۰۹:۲۰
درود
مقاله CTO کیست و چه وظایفی دارد؟ رو مطالعه کنید. جواب خیلی از سوالاتی که پرسیدید رو میگیرید.
مهلقا ۰۹ آبان ۱۴۰۰، ۲۲:۱۵
سلام.نظرشمادرباره اندرویدوبازارکاراندرویدچیه؟میانگین درآمداندرویدکاردرایران چندمیلیونه؟مقایسه سختی بین وب وبک اندواندرویدکدوم سخت تروزمان برتروارزشمندتره؟
نازنین کریمی مقدم ۱۰ آبان ۱۴۰۰، ۰۸:۳۸
درود
برنامه نویس وب نسبت به اندروید بیشتر هست (برای مثال اگر 200 تا کار برای وب باشه، اندروید حدود یک چهارمش و حدود 50 کار داره)
دلیلش هم اینه که جدیدا با یکی از فریمورکهای جاوا اسکریپت مثل ری اکت یکبار کد مینویسند و بعد همونو برای موبایل و دسکتاپ و وب خروجی میگیرند.
البته اینو بگم که باز بستگی به علاقه تون داره و اگر در اندروید حرفه ای شید کار پیدا میشه، اما به شخصه با توجه به بازارکار وب و بخصوص جاوا اسکریپت رو پیشنهاد میکنم.
بهزادآسمانی ۰۹ آبان ۱۴۰۰، ۲۲:۱۱
درود.اماپاسخ سوالات شما
یک:علاقه ساختنی هست نه ذاتی.دکترآذرخش مکری کسی که سالهادرعرصه استعدادومغزوعلم عصب تحقیق کرده وهزاران مقاله راخوانده میگویدکه ساختنی است.میگویدمغزبه قدری خاصیت چکش خواری بالایی داردیابه اطلاح خاصیت پلاستیکی داردکه هرعلاقه واستعدادی ساختنی هست.اصلاتحقیقات رابزاریم کنارخودمن سال آخردبیرستان چنان عشقی به درس ریاضی پیداکردم که نمرم ازدوسال دبیرستان ازنهایت11رسیدبه19.واینقدرغرقش شدم که حتی درمدرسه به بچه های دیگرتدریس میکردم دلیلش این بودکه حس کردم بازیش داره دستم میادو....
2.اگرمن یک موردرومثال زدم معنی اش این نیست که فقط این هامحدودهستندخیرمیگن یک مثال بزن ازمشتی خروار.ببینیدعده ای محدودی هستندواقعاکارشون رودوست دارن.من حداقل درمدت ده سال ازاقوام ودوستان و..300جراح وپزشک میشناسم که میگفتن ازپزشکی وجراحی متنفریم ولی چون شغلمون هست به خاطرزحمتی که کشیدیم وپولی که درمیاریم پول خوبی هست باعث میشه ‌که ماباهاش درگیربشیم.مسئله فقط داشتن علاقه نیست مسئله سودوزیان یک کارهست.
3.خیربنده دراین مدت هیچ کاری حتی آموزشی برنامه نویسی نکردم حتی به قول خودتون دلی برنامه نویسی نکردم اصلا.اوقات فراغتم مشغول کاردرهندوانه فروشی بودم برای کسب درآمدو...
4.یک زمانی خیلی بهش علاقه مندبودم امامتاسفانه به علت درآمدپایینشون و...نمیگم هم متنفرم میگم کشته مردش نیستم البته اگربرم ممکنه علاقه هم ساخته بشه
۵.درآمدی که شماگفتیدبرای یک درصدبرنامه نویسای حرفه ای هستش که مثلابرسن به۱۲میلیون یابیشتر‌.اکثربرنامه نویس هاحقوقشون سه میلیون نهایتاشش تاهفت میلیو ن تومان هستش طبق همین آمارسایت ایران تلنت و...این درآمدهای بالامال استثنائات اندنه همه.
۶.اماراجب حرف پایانتون دقیقاهمینه.من متاسفانه منبع درآمدی ندارم وهدفم پوله وازبرنامه نویسی کم کم شش ماه زمان میبره که بتونی تازه بری سرکار.واگراین مشکل نبودشایدمیرفتم ولی خب مرددم خیلی شدیدبرای همین این سوالات راپرسیدم
Nazanin KarimiMoghaddam ۱۰ آبان ۱۴۰۰، ۰۹:۰۷
درود
شما باز از پزشک و... صحبت کردید. لطفا دیدتون رو براساس برنامه نویسی تطبیق بدید. شرایط کاری و تحصیل این دو شاخه بسیار متفاوت هست.
برای رفتن به سرکار شش ماه زمان نیازی نیست. شما رزومه که بفرستید نهایتا تا یک ماه بعد در بدترین شرایط استخدام میشید (البته اگر مدرک از دانشگاه رده اول مثل شریف - تهران -امیرکبیر- علم وصنعت- بهشتی - خواجه نصیر و... داشته باشید) فوقش یک ماه کارآموزی میرید که مطالب رو به یاد بیارید.
هرکاری سختی خودش رو داره و در هر زمینه ای مشغول بشید دوسال اول درآمد نسبتا متوسط و حتی پایین خواهید داشت.
ضمن تاکید بر نکات کامنتهای قبلی، حتما با یک روانشناس مشورت کنید.
دخترخوب ۰۹ آبان ۱۴۰۰، ۱۶:۵۵
سلام وقت بخیر.بهترین فیلدوپردرآمدترین فیلددربرنامه نویسی درایران چه چیزهایی هستند؟بهترین حوزه هاوزبانهای برنامه نویسی چه چیزهایی هستند؟
2.به جزبرنامه نویسی چه شغل هایی میتوان دررشته نرم افزارپیداکرد؟چندتارومیگم یک:شبکه.دو.مهندس شبکه.سه.مهندس تحلیگرنرم افرار.
لطفابیشترفیلدهاروبگیدبه جزبرنامه نویسی
نازنین کریمی مقدم ۰۹ آبان ۱۴۰۰، ۱۷:۱۲
درود
1.
بهترین فیلد: راستش در حال حاضر کار وب، پایتون و همچنین بک اند در ایران خیلی زیاده و رباتیک و امثالهم جنبه پژوهشی داره.
بهترین حوزه های برنامه نویسی: بستگی به علاقه تون داره. یک برنامه نویس حرفه ای (بالای 5 سال کار تمام وقت) در هر زمینه الان بالای 12 میلیون در ماه درآمد داره. در هر زمینه ای هم که بخواید نمونه اش رو سراغ دارم.
بهترین زبان: پایتون - جاوا اسکریپت - جاوا - دات نت و خانواده سی
2.
اینایی که فرمودید اولی و دومیش جزو مشاغل آیتی و یا ارشد شبکه هست نه نرم افزار. سومی اما جزو نرم افزار هست و درسته.
اگر برای آشنایی میخواید میتونید این دسته بندی مشاغل برنامه نویسی رو مطالعه کنید.
اگر برای استخدام میخواید، باید از کارفرما شرح دقیق وظایف رو همون اول کار بگیرید تا ازتون سواستفاده نشه.
بهزادآسمانی ۰۹ آبان ۱۴۰۰، ۱۵:۳۱
درود.شماگفتیدکه علاقه نداری اصلاهیچ وقت تاابدنمیتونیدموفق بشید.من بادیدگاهتون به شدت مخالفم.یکی ازدوستان بنده دندانپزشک است ازدندانپزشکی متنفربودبااینکه مخ بودورتبه زیر۴۰۰اوردامابه کارهای حاشیه ای مثل فروش روی آورد.اصلامتنفربودامارفت کارکردوخیلی هم سخت کارکردوخیلی هم خوب پول درآوردالان بعدازهفت سال میگه هنوزم عاشقش نشدم ولی میخام امسال حتی تخصص جراحی فک ببینم.پس چه طورشد؟کسی که علاقه نداشته دردندانپزشکی اینقدرموفق شد؟
حالامن هم اگرمیگم متنفرم دلیلش این استکه تاابدمتنفرم بلکه میگم آیااگرمن عمرم دراین رشته بگذارم فرداپشیمان نمیشم؟من دانشگاه توپی هم درس خوندم که درایرانnumber1هست.منظورم این بودآیاتلاشی که دراین میکنم میتونه درآمدمکفی بده که اگرفرداخواستم ازدواج کنم بااین کارودرآمدش پولم راجمع کنم ویک منزلی اجاره کنم و..؟یعنی پول خوب میده یانه.برای همین هست که مرددشدیدهستیم که آیابمونم یابرم؟دلیل عدم علاقه یکیش هم داشتن معلمین نابلدبوده والبته خودم هم دراین مدت کارنکردم.
خب بانوبااین اوصاف ازکجامتوجه بشم که به دردکلااین رشته میخورم یانه؟استعداددارم؟جای ترقی دارم یانه؟
درچه فیلدی؟ایناروچه طوری بفهمم؟
نازنین کریمی مقدم ۰۹ آبان ۱۴۰۰، ۱۷:۰۲
درود
دوست عزیز من اگر میگم علاقه مهم ترین چیز هست، برای نوع کار برنامه نویسیه که یک کار کاملا ذهنی و خلاقیتی هست. میتونم براتون حداقل بیست نفر مثال بزنم که بدون علاقه برنامه نویسی رو ادامه دادند و در نهایت به شکست منجر شده. کسی که از چیزی متنفر هست، هر دقیقه ای که صرف اون کار میکنه همزمان به خودش بار روانی شدید وارد میکنه. مگه چقدر میخوایم زندگی کنیم که انقدر به خودمون سخت بگیریم؟ با این حال کسی که بعد از ده سال داره یه کاری رو انجام میده و همزمان اذعان میکنه ازش متنفره، اون فرد متنفر نیست بلکه صرفا نسبت به اون کار هیچ حسی نداره (نه علاقه داره و نه تنفر و صرفا به کارش به عنوان یه ابزار درآمد و نه بیشتر نگاه میکنه) اتفاقا در این مورد بنده کلمات "اصلاهیچ وقت تاابد" رو به کار نبردم و عبارت نظر شخصی رو اضافه کردم چون در هر حال استثنائاتی در سایر مشاغل هست. در هر حال نظر شما میتونه متفاوت باشه و بنده صرفا سعی کردم خودم رو در شرایط شما قرار بدم و نظرمو بی حاشیه بگم.
گفتید که در دانشگاه رده اول درس خوندید و همچنین قبلتر گفتید که به زور 11 پاس میکردید. اول اینکه نمره براتون خیلی مهم نباشه، هم نمرات دانشگاه های رده اول خیلی رو اصول نیست و هم در استخدام بهشون توجهی نمیشه. در حقیقت، رزومه درست نوشتن+ اسم دانشگاهی که تحصیل کردید + مصاحبه عملی تون که نشون میدید چی بلدید = وضع دقیق استخدام و میزان حقوقتون رو مشخص میکنه که بنده از اون بی اطلاعم و خودتون بهتر میدونید. ممکنه دلیل بی علاقگی تون از برنامه نویسی همین جو بد نمرات بوده.
سوال مهمی که بعد از خوندن کامنت شما برام مطرح شده: شما در طول تحصیل عضو هیچ گروهی نبودید یا پروژه تفریحی انجام نمیدادید؟ اوقات فراغت تون رو چطور میگذروندید؟ اغلب دانشجوهای رده اول بخاطر فضای دانشگاه جذب یک بخش میشوند و من نمیدونم اوضاعتون در این زمینه چجوری هست. همچنین نمیدونم وقتی که میفرمایید کار نکردید، منظورتون برای درآمد هست یا کلا کار به اصطلاح دلی برای یادگیری خودتون انجام ندادید؟
اینکه شرایط اقتصادی مهمه رو درک میکنم، با توجه به شرایط درآمد کنونی و نوسانات کشور میتونم بگم که بعد از حدود چهارسال کار در تهران میتونید از پس رهن خونه بربیاید (حداقل برای خودم که شرایطم کمابیش مشابه شما بوده و بعد از چهارسال تحصیل مشغول به کار شدم چنین بوده) ازدواج و مخارجشون که بسیار متغیره و بستگی به خودتون داره. متاسفانه شما یک مرحله سربازی رو هم باید بگذرونید که نمیدونم اوضاع برای شما به چه شکلی هست اما اگر امکان مهاجرت دارید توصیه میکنم بهش فکر کنید. دیگه واضحه که شرایط کار خارج از کشور خیلی بهتره.

در کامنت قبلی پرسیدید که تغییر رشته کار درستی هست یا خیر، در این کامنت پرسیدید که مرددید بمونید یا برید.
توصیه میکنم یک تا سه ماه به صورت پاره وقت مشغول به کار بشید تا بفهمید کشش دارید یا نه. تنها همین دو ماه میتونه بهتون نشون بده که آیا به درد رشته میخورید، آیا استعدادی دارید و آیا جای ترقی دارید یا نه. برای پیدا کردن فیلدتون هم بعد از چهارسال بالاخره یه حسی دارید که فرانت رو بیشتر دوست دارید یا بک اند، یا کار پردازشی دوست دارید و... . اگر هیچ حسی ندارید زمینه رو رندوم انتخاب کنید یا برای هر زمینه درخواست کاریابی بفرستید تا یکی قبول کنه. اصلا شما رشته ای رو خوندید که یکی از پردرآمدترینها در ایران و جهان هست. اگر بخواید اپلای کنید یا حتی تغییر رشته در هر حال در این مدت نیاز به منبع درآمدی دارید پس فعلا باید سرکاری برید و نمیدونم این تعلل شما برای چی هست؟
درضمن قبلش مقالات شاخه برنامه نویسی و بخصوص مقاله 11 دلیل برای برنامه نویس نشدن ! و نظرات زیرش رو مطالعه کنید.
بهزاد ۰۵ آبان ۱۴۰۰، ۱۸:۱۲
درودبانو.به برنامه نویسی اصلاعلاقه ای ندارم امابعضیامیگن درآمدشش تاهفت میلیون به بالابه شمامیده.توی دانشگاه که بودم دروس برنامه نویسی رابامعدل11به زورپاس میکردم.الان درسم تمام شده.میخام شروع کنم؟به نظرشمامنی که ازش متنفرم حالاحداقل علاقه مندنیستم میتونم ازش پول دربیارم؟میتونم توش رشدکنم؟راستش روبخواییدحرفاتون من روناامیدکرد.گفتیدکه نمیشه به عنوان شغل اول بهش نگاه کرد.ودرآمدش خوب نیست.حالابه نظرتون چه کارکنم؟شروع کنم یانه طبق چیزی که گفتم؟درآمدشون چه قدره بازه آن؟
نازنین کریمی مقدم ۰۸ آبان ۱۴۰۰، ۰۳:۱۶
درود
بنده با این دیدگاه که برنامه نویسی شغل اول نمیتونه باشه و درآمد چندانی نداره کاملا مخالفم. برنامه نویسی فریلنسینگ اونهم در ایران و در ابتدای کار بله واقعا شرایط بدی داره. اما کار خارج از کشور یا استخدام در شرکتهای دولتی یا خصوصی به شدت درآمدزا هستند و از سایر مهندسیها درآمد بیشتری دارند. همین حالا درآمد یک برنامه نویس با سابقه دوسال و بیشتر، حداقل بالای ۷ میلیون هست.
با این وجود (بنظر بنده) شما نمیتونید برنامه نویس خوبی باشید یا درآمد خوبی در این حوزه کسب کنید چون همونطور که گفتید علاقه ای به کدنویسی ندارید. علاقه حرف اول رو میزنه چون شما باید تا بازنشستگی با اون شغل بمونید. بخصوص که در دو سال اول شغلی باید فقط دنبال کسب تجربه باشید و اغلب حقوقتون در این مدت براساس پایه حقوق وزارت کار حساب میشه.
مهران ۰۲ آبان ۱۴۰۰، ۰۱:۰۸
اگرکسی بخادبراکنکوربخونه آیامیتونه روزی دوساعت یاسه ساعت همزمان برنامه نویسی هم یادبگیره؟مشکلی نداره؟سپاسگذارم اگرپاسخ هردوسوالم روبدید
نازنین کریمی مقدم ۰۳ آبان ۱۴۰۰، ۱۶:۴۹
درود
خیر اصلا مشکلی نداره. اما سعی کنید پیوسته باشه و حداقل سه روز در هفته سراغش برید.
مهران ۰۲ آبان ۱۴۰۰، ۰۱:۰۵
درود.فنی خوندم.دانشکده دولتی شمسی پور.امانتونستم کاری پیداکنم.حالامیخام برم کنکورتجربی بدم چون اون پولش بیشتره.ازطرفی بعضی ازبرنامه نویساو..رومیبینم موفقن ودرآمدخوب دارن.الان واقعانمیدانم چه کارکنم.تست هوش هم دادم میگه ای کیوبالای130هستش.امامتاسفانه خانوادم ساپورتم نمیکنن خرج تحصیل.الان به نظرشماچه کارکنم؟آیاواقعابرنامه نویسی ارزش یادکیری درآمدخوب بده؟یعنی به حدی که بتونی رفاه حداقلی تامین کنی؟نظرشماچیه؟برم برنامه نویسی یاکلابرم براپزشکی بخونم؟برنامه نویسی ونرم افزارمیرزه؟یاکلابزارم کنار.اینم بگم من اصلانمیدونم توش استعدادوعلاقه دارم یاخیرچون دردوران دانشگاه هیچگاه سمتش نرفتم نظرشماچیه؟
نازنین کریمی مقدم ۰۳ آبان ۱۴۰۰، ۱۷:۰۶
درود
درمورد پزشکی و کامپیوتر یکی دوتا کامنت پایینتر صحبت کردیم حتما بهش مراجعه کنید.
انتخاب شما تا حدی به سن تون بستگی داره و اینکه چقدر حاضرید برای قبولی کنکور و درس خوندن وقت بگذارید. مهندسی چهارساله و پزشکی بیشتره. اولی زودتر وارد بازار کار میشید و دومی دیرتر.
برای یادگیری برنامه نویسی هیچ وقت دیر نیست. اما برای درآمد خوب، باید نمونه کار داشته باشید و در یک حوزه حرفه ای بشید. درآمدش بستگی به سطح خودتون داره و حداقل رفاه رو تامین میکنه (میتونید برای دیدن حقوقها به جابینجا یا جاب ویژن مراجعه کنید)
اینکه چقدر طول میکشه بستگی به حوزه ای داره که انتخاب کردید. اما دقت کنید حتما باید به برنامه نویسی علاقه داشته باشید. پیشنهاد میکنم یک حوزه رو انتخاب کنید و دو هفته روش زمان بگذارید. اگر دیدید علاقه دارید ادامه بدید.
***** ۰۱ آبان ۱۴۰۰، ۱۰:۳۴
ببخشید سلام من میخواهم html, css, javascript یاد بگیرم در امد اینها چگونه است و چگونه میتوانم سایت نویسی ام را معرفی کنم
نازنین کریمی مقدم ۰۱ آبان ۱۴۰۰، ۱۳:۱۰
درود
میتونید مقاله روشهای کسب درآمد از جاوا اسکریپت رو بخونید تا به جوابتون برسید.
آروین ۰۱ آبان ۱۴۰۰، ۰۲:۱۱
سلام و وقت بخیر.من قصد یادگیری برنامه نویسی و فریلنسری رو دارم. البته به عنوان شغل دوم و میخوام از صفر به صورت خوداموز یا خرید دوره این کارو انجام بدم. اما شما داخل یکی از کامنتا گفتین فریلنسری داخل ایران اشباع شده. یعنی یادگرفتن این مهارت برای من فایده ای نداره؟
نازنین کریمی مقدم ۰۱ آبان ۱۴۰۰، ۱۳:۱۲
درود
اگر به صورت شغل دوم بهش نگاه کنید، فکر کنم اوضاع بهتر باشه. معمولا پروژه در حدی که بتونید پول تفریحات روزمره یا یه سفر کوتاه رو دربیارید پیدا میشه و از اون نظر مشکلی نیست.
اون بحثی که شد فریلنسینگ تمام وقت بود که اگر طبق بازار فعلی کار کنید خیلی کمتر از چیزی که باید بدست میارید.
ممد ۲۶ مهر ۱۴۰۰، ۱۷:۵۸
سلام، من دیپلم تجربی هستم و چند سالی از درس فاصله داشتم حقیقتش من میخوام دوباره کنکور بدم ولی علاقه و برتری خاصی بین پزشکی(بهترین رشته تجربی) و مهندسی کامپیوتر(تضمین بودن نسبی شغل نسبت به بقیه مهندسی ها) نمیبینم و هر دو برایم یکی هستند یعنی الان بگن بیا برو هرکدومو دوست داری من واقعا جوابی نمیتونم بدم، پس مجبورم از لحاظ امنیت شغلی و جایگاه اجتماعی و درامد مقایسه کنم نظر شما چیست 1...میانگین حقوق مهندسی ها چقدر هست هدف کسانی هستند که واقعا کار میکند و هر کجا بگن برو کار کن میرن نه کسی که فقط مدرک گرفته و امار بیکاران این رشته رو برده بالا؟
۲... ایا واقعا کار هست؟ شخصا ادمی هستم هر کجا بگن میرم کار میکنم مربوط به رشتم باشه
لطفا واضح جواب بدید چون اینده و عمرم بیهوده تلف نشه ممنونم
نازنین کریمی مقدم ۲۶ مهر ۱۴۰۰، ۲۲:۱۲
درود
خیلی مقایسه سختی هست چون دنیای این دو با هم خیلی فرق داره. بنظرم این یه درگیری در انتخاب هست که خودتون باید به نتیجه برسید.
از لحاظ قبولی هردو رتبه زیر 1000 میخوان (تجربه نشون داده دانشگاه خوب دولتی اونم رده اول قبول نشی رشته کامپیوتر خوندن فایده ای نداره) پس حتما باید در کنکور نتیجه خوبی بیارید.
از لحاظ موقعیت اجتماعی و درآمد مسلما پزشکی در ایران خیلی بالاتر از مهندسیه، نمیگم کامپیوتر بده و اصلا خودم هم بین این دو کامپیوتر رو انتخاب کردم، اما در حال حاضر درآمد یه برنامه نویس معمولی با سابقه کار دوسال بین 4 تا 12 میلیون در ماه هست و پزشکی بیشتر از اینه.
در خصوص امنیت فقط یه نکته ای اضافه کنم که تو هرچیزی خوب تلاش کنید و بالا باشید هیچ وقت بیکار نمیمونید، یسری افراد میگن که کامپیوتر نیروی بیکار زیاد داره، اما من به شخصه ندیدم کسی که تلاشگر باشه و از دانشگاه های رده اول ایران فارغ التحصیل شده باشه و بیکار باشه. اصلا خود اساتید دانشگاه کلی موقعیت شغلی پیشنهاد میدهند.اونی که بیکاره احتمالا یا موقعیت جغرافیایی بدی داشته (در شهرستانها معمولا کار کامپیوتر کمتره نسبت به تهران که روزی بالای 20 تا آگهی کار میاد) یا یه مدتی از رشته دور بوده و به سایر جنبه های زندگیش رسیده و تازه یادش اومده که چرا کامپیوتر خوندم بیکارم :)
اما باید توجه داشته باشید که برای مهندسی فقط 4 سال زمان میگذارید و برای پزشکی باید 7 سال کامل بگذارید و در نهایت با سلامت افراد سروکار دارید. برای برخی این وضعیت کمی استرس زاست و باید ببینید از پسش برمیایید؟
واقعا خیلی با هم تفاوت دارند، اگر بین دو شاخه مهندسی بود باز بهتر میتونستم بهتون کمک کنم، توصیه میکنم که حتما از یک مشاوره بی طرف مشورت بگیرید و براساس خلقیات خودتون انتخاب کنید.
ناشناس ۲۵ مهر ۱۴۰۰، ۱۴:۵۸
من میخوام از صفر برنامه نویسی را شروع کنم تا جایی که میدونم ایده پردازی را دوست دارم در اون به حدی خوب هستم برای شروع بهترین راه چیه و دقیقا باید چی کار کنم و میتونم با برنامه نویسی به درآمدی هم برسم؟ ممنون میشم پاسخ بدین
نازنین کریمی مقدم ۲۶ مهر ۱۴۰۰، ۰۳:۳۸
درود
در چه زمینه هایی معمولا ایده میدید؟ اگر روشنتر بفرمایید بهتر میتونم کمک تون کنم.
محمد ۲۳ مهر ۱۴۰۰، ۲۲:۱۶
سلام دوستان اگه نظر من رو بخوان فقط برین سمت فریلنسری و رو پای خودت وای سید
من کلی برنامه نویس میشناسم فقط با شونزده سال سن بیشتر چهار تا زبان رو بلدن نگران هاست و دامنه نباشید با پنجاه تومن میشه یکی ردیف کرد یا میتونید از سایت های هاست رایگان هاست بگیرید
توی ایران اصلا به برنامه نویسی اهمیت داده نمیشه اگه برنامه نویس هایی که ریختن تو تلگرام رو ازشون حمایت میکردن الان آپ های مزخرفی مثل شاد رو نداشتیم
نازنین کریمی مقدم ۲۴ مهر ۱۴۰۰، ۰۲:۲۸
درود
با کلامتون موافقم به شرط اینکه فریلنسینگ خارج از کشور باشه. متاسفانه از نیروی آزاد در ایران بیگاری میکشند و شرایط خیلی بده.
در مورد برنامه هایی نظیر شاد هم فقط میتونم بگم تا زمانی که سیاست کشور در پروژه های ملی بر این اساس باشه که کار بره دست شرکتی زیرمجموعه همراه اول که اصلا کارش برنامه نویسی نیست، وضع همینه.
محمد ۱۰ مهر ۱۴۰۰، ۰۰:۲۰
سلام دوستان عزیز وقتتون بخیر من ۱۵ سالمه وه به برنامه نویسی پایتون بیش از حد ممکن علاقه دارم ولی هدف اصلی من و فشار که خانواده به من وارد میکند من میخام این مهارت رو در خارج کشور ادامه بدم و سوال من اینه که به نظر شما رشته کدوم یک از ریاضی و کامپیوتر اموزش تخصیصی تری نسبت به این قضیه دارند و اینکه اگر من بخام بورسیه تحصیلی بشم در کدوم یک از این رشته های دست بازتری نسبت به این قضیه دارم؟
نازنین کریمی مقدم ۱۰ مهر ۱۴۰۰، ۱۴:۴۹
درود
شما باید رشته مهندسی کامپیوتر در کارشناسی رو هدف بگیرید. علوم کامپیوتر هم میشه اما دردسر خیلی زیاد داره و به شخصه توصیه نمیکنم. ( و بعد گرایش هوش مصنوعی یا نرم افزار در کارشناسی ارشد)
توصیه جدی که براتون دارم اینه که فعلا درس خوندن رو نسبت به فعالیتهای کامپیوتری و کدنویسی اولویت بدید و سعی کنید رتبه کنکور ریاضی تون زیر 1000 باشه (البته سال به سال کمتر میشه ظرفیتها و احتمالا برای شما به زیر 600 هم برسه) هرچقدر از اهمیت دانشگاه قبولیتون بگم کم گفتم. پس درس خوندن رو جدی بگیرید و حجم دروس کنکور رو به سال آخر واگذار نکنید. سن تون برای موفق شدن بسیار مناسبه و فقط نیاز به پشتکار و تلاش دارید.
یزدانی ۰۵ مهر ۱۴۰۰، ۲۱:۵۸
سلام
در جواب آقای علی عزیز بگویم در کنار حرفه ی برنامه نویسی و تحصیلات حتماً یک شغل فنی یاد بگیر. مثل مکانیکی، برق کشی و... فقط متمرکز روی برنامه نویسی نباش، چون برای کسب درآمد از برنامه نویسی ذهنی خلاق و علاقه باید داشت که حتماً در وجود شما هست، رشته برنامه نویسی مورد هجوم فارغ التحصیلان و گرایشات رشته های دیگر قرار گرفته است و شانس اینکه جویایی کار در این زمینه شوید خیلی کم است مگر اینکه خلاقیت و ابتکار جدیدی داشته باشید و سعی کن به این دید به برنامه نویسی نگاه کنی، حتماً روی زبان انگلیسی خودتان کار کنید و در حال حاضر از مترجم ها استفاده کنید، اگر وقت آزاد دارید و جایی می شناسید که کارآموز قبول می کنند که حتی در قبال مجانی کار کردن حاضر باشند به شما آموزش بدهند حتماً به عنوان کارآموز مشغول به کار شوید، دانشگاه هم مدرکش شاید به کارتون بیاد ولی چیزی یادتان نمی دهند پس باید خودتان تلاش کنید و از منابع مختلف سطح معلومات خودتان را بالا ببرید.
مدرک آخرش یک برگه رنگ آمیزی شده است که اگر خانم باشی بعد از فارغ التحصیلی به شما می دهند و اگر آقا باشی دو سال بعد از عذاب دادن در سربازی بهت می دهند و در واقع کاغذ پاره بیشتر نیست.
این نوشتم که منظورم این هست که معلومات ارزش دارد نه فقط اینکه مدرک بگیری.
وقتی از شرایط خودتان برای بنده نوشتید خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم،
قدر این روز ها که سپری می کنی بدان و تا می توانی تلاش کن.
امیدوارم موفق باشید.

قضا روزگاری ز من در ربود
که هر روزی از وی شب قدر بود

نشاط جوانی ز پیران مجوی
که آب روان باز ناید به جوی
نازنین کریمی مقدم ۰۶ مهر ۱۴۰۰، ۰۵:۲۶
درود
با نود درصد توصیه شما بخصوص درمورد یادگیری یک شغل دوم موافقم با توجه به شرایطی که ایشون گفته بودند.
اما دیدگاه اشباع شغل شما رو فقط درصورتی که فرد دارای مدرک از دانشگاه های رتبه اول نباشه یا در شهرستانها به دنبال کار باشه قبول دارم. دقت کنید که براساس تجربه شخصی میگم اگر تمرکز فرد تا کنکور روی درس خواندن باشه تا دانشگاه خوب قبول بشه، تقریبا یک سوم از مسیر موفقیت رو طی کرده و کافیه در چهارسال تحصیل کارشناسی بتونه زمینه موردعلاقه اش رو در برنامه نویسی پیدا کنه. دانشگاه خوب دانشجو رو مجبور میکنه که به دنبال معلومات، خودآموزی و مواردی که فرمودید باشه تا بتونه درس رو پاس کنه. بعد از اتمام تحصیل حتی برخی اساتید کمک میکنند تا در شغل مناسب مشغول به کار بشید (برای مثال در شهید بهشتی چنین روالی خیلی مرسوم بود که سال بالاییهای شاغل و اساتید معرف میشدند)
ممنون که تجربیات خودتون رو با ما و دوستان سون لرنی به اشتراک گذاشتید.
علی ۰۲ شهریور ۱۴۰۰، ۱۱:۵۴
سلام من 14 سالمه و به شدت به برنامه نویسی علاقه مندم بیشتر روزها در تابستان از صبح می شستم پای کامپیوتر مشکل من اینه که پول ندارم مثلا برای برنامه نویسی وب هاست و دامنه و .... می خواد که من پول ندارم بگیرم بد یا آموزش ها یا سیستمم را ارتقا بدم پدر ماهی 3 ملیون حقوق می گیره و مادرم هم پول ندارد که مثلا ماهی 2 یا 3 هزینه کنه می شه راهی به من معرفی کنید که درآمدی داشته باشه که هم سیستمم را ارتقا بدم و هم امکانات مورد نیاز را بگیرم و هم آموزش ها برنامه نویسی الان که داره تابستان تمام می شه سر کار نمی تونم برم لطفا یک راهی بگید که درامد داشته باشه برام می دونم از الان نباید به برنامه نویسی فکر کنم ولی چه کنم که نیاز دارم اگر پول می داشتم هروز سیستم را روشن می کردم و تا شب به کدنویسی مشغول بودم لطفا اگر راهی پیشنهاد میدید ایمیل کنید
نازنین کریمی مقدم ۱۳ شهریور ۱۴۰۰، ۲۳:۰۸
درود
اول از همه بابت تاخیر در پاسخگویی عذرخواهی میکنم.
در جواب مشکلتون باید بگم که نگران نباشید خیلیها مشکل شما رو دارند و تو این شرایط اقتصادی فعلی اصلا چیز عجیبی نیست.
1. بهتون توصیه میکنم تمرکز خودتون رو روی قوی کردن اینترنتتون بذارید و فعلا سیستم رو ارتقا ندید. اینکه اینترنت خوب داشته باشید، کمک میکنه که بتونید با هزینه کمتر و حتی رایگان از منابع آموزشی استفاده کنید. در حقیقت منابع انگلیسی رایگان زیادی برای برنامه نویسی وجود داره و اگر انگلیسی تون ضعیفه میتونید از گوگل ترنسلیت استفاده کنید.
دلیل بعدی هم برای قوی کردن اینترنت اینه که شما اصلا نیازی ندارید چیزی رو سیستم خودتون اجرا کنید. یسری محیط برنامه نویسی آنلاین هست که میتونید کدتون رو اونجا اجرا کنید. پس با یه سیستم خیلی ضعیف و اینترنت قوی میشه برنامه نویسی کرد و اصلا به مشکل نمیخورید.
2. توصیه بعدیم اینه که فعلا بی خیال این زمینه ها بشید: بک اند و بازی سازی. اینا محیط آنلاین براشون خیلی وجود نداره و باید سیستم خوب داشته باشید. اما بحث یادگیری زبانهای برنامه نویسی و فرانت اند، براتون مناسب تره و راحتتر میتونید حرفه ای بشید. وب سایت w3schools میتونه بهتون خیلی کمک کنه. از منوی بالای صفحه و گزینه tutorials میتونید سرفصلها رو مشاهده کنید.
3. با توجه به شرایطی که دارید، سعی کنید تمرکزتون رو روی قبولی در کنکور و دانشگاه دولتی خوب تهران بگذارید. اگر واقعا به برنامه نویسی علاقه دارید رشته دبیرستان ریاضی باشه و با هدف مهندسی کامپیوتر کنکور بدید. دانشگاه خوب کمک میکنه شغل عالی داشته باشید. فقط چون تقاضا زیاد شده، برای قبولی باید رتبه زیر 1000 بیارید. پس درس خوندن رو جدی بگیرید. گفتید الان پول احتیاج دارید، اما دقت کنید که به دلیل مشکلات مالی آینده تون رو نابود نکنید.
4. در پایان هم با پشتیبانی سایت مشکلتون رو مطرح کنید. احتمالا شرایط ویژه ای براتون درنظر بگیرند تا بتونید از دوره ها استفاده کنید.
عمر کنعانی ۲۱ مرداد ۱۴۰۰، ۱۱:۵۸
سلام
خسته نباشید.
1- سوال من این هست که چقدر در حوزه برنامه نویسی سابقه کار دارید و آیا فریلنسینگ کار میکنید یا استخدامی؟
قبلاً پروژه های پایان نامه (8 تا) با زبان برنامه نویسی جاوا نوشته ام، خیر جایی استخدام نیستم، کشاورزی می کنم.
2- و اگر سابقه کار دارید چقدر مربوط به برنامه نویسی پایتون و مواردی که گفتید بوده؟
نه متاسفانه سابقه کار ندارم ولی در دوران تحصیلم برای تأمین معاش برنامه های متنوع با زبان #C و ++C و ویژوال بیسیک برای دانشجویان نوشته ام.
نازنین کریمی مقدم ۲۴ مرداد ۱۴۰۰، ۱۵:۰۳
درود
در قدم اول یک رزومه فارسی در سایتهای کاریابی ایرانی مثل جابینجا و یک رزومه انگلیسی در لینکدین بسازید. توش مهارتها رو لیست کنید (نمونه هاش در اینترنت هست و میتونید مقاله چگونه رزومه برنامه نویسی بنویسیم ما رو هم مطالعه کنید) در موقعیت شما چگونگی نگارش رزومه خیلی سرنوشت ساز هست.
باید نمونه کار خودتون رو زیاد کنید. در زمانهای آزادی که دارید کدنویسی رو تمرین کنید. از برنامه های ساده مثل ماشین حساب و دیکشنری شروع کنید و هرکدوم که تموم شد رو به رزومه اضافه کنید. اما دقت کنید که کشاورزی رو رها نکنید. در کنارش به صورت پاره وقت یا تمام وقت محدود (مثلا یک ماه) به عنوان کارآموز قراردادی مشغول به کار بشید. مشکل حال حاضر شما نداشتن تجربه عملی هست. شرکتها به دلیل هزینه کم کارآموز حاضر به قبول نیروهای با شرایط بدتر از این هستند، شما که طبق کامنت قبلی مدرک مرتبط و تجربه برنامه نویسی هم دارید. پس نگران نباشید.
اگر به هر دلیلی نتونستید کار مناسبی پیدا کنید باید به سراغ فریلنسینگ و یا تدریس برید. مقالات آموزشی در این خصوص داریم که با سرچ در سایت پیداشون میکنید.
با آرزوی موفقیت
نسترن ۱۹ مرداد ۱۴۰۰، ۱۲:۳۴
درود بر شما
از محبت شما ممنونم که وقت گذاشتید و نظر بنده را خواندید و انتشار دادید.
اما در پاسخ به پاسخ که دادید نکاتی را در ادامه نوشته ام.

2- برای رشته ی مهندسی نرم افزار که بنده فارغ التحصیل آن هستم که کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد بنده نرم افزار بوده است و هیچ علاقه ی هم به میکرو رباتیک نداشتم و البته با آن آموزش افنضاع که می دهند اصلاً برای بنده و اشخاصی که مثل بودند مناسب نبود.

3-1 فرض بر اینکه شخصی رشته ی کامپیوتر هست می خواهد برود رشته برق بخواند بعد از اینکه این شخص تغییر رشته دادن، برای این شخص این واحد درسی را تحت عنوان درس جبرانی لحاظ کنند.
3-2 من که وقتی داشتم پایان نامه کارشناسی ارشدم را می نوشتم مجبور شدم بروم الگوریتم ژنتیک، شبکه عصبی، رقابت استعماری و ... را یاد بگیرم ولی درسی که من تحت عنوان طراحی الگوریتم پاس کردم فقط چند تا شبه کد آن هم با زبان پاسکال آموزش دادن، آخرش هم تهمت بهم خورد که دادی بیرون نوشتی، بعدش هم دیدم استادم یه مقاله نوشته اصلاً رفرنس به پایان نامه بنده نزده و به اسم خودش ثبت کرده!
3-3 به هر حال دروس عمومی کاربردی برای برنامه نویسی ندارد چه برای رشته کامپیوتر چه رشته پزشکی مگر رشته طرف ادبیات و .... باشد.

4- من که از کاردانی تا ارشد هر چه تلاش کردیم هر چه نمونه کار فرستادیم هر چه رزومه دادیم کسی قبول نکرد، اکثریت گفتن دورکاری قبول نمی کنم، سابقه کار نداری! شما محل زندگیت با اینجا دور هست، تو شهر خودم هم که هیچ، البته بند پ هم خیلی خیلی تاثیر دارد که من نداشتم (خانم نازنین کریمی مقدم سوء تفاهم نشود منظورم این نیست که هر کی رفته سر کار پارتی داشته است).

5- کارشناسی که همانطور که گفتم داستانی برای خودش دارد، برای عده ای از افرادی هست مثلاً لیسانس داره می خواهد به حقوق ماهیانه اش مبلغی اضافه بشود می رود ارشد می خونه وگرنه چیزی یادت نمی دهند فقط می مونه یه پایان نامه که اونم اگه استاد کمکی بهت بکنه که نمی کنه، می مونی خودت و خودت، آخرش هم اکثریت می دهند بیرون پایان نامه آماده می گیرن و نمره بیشتری هم می گیرند.

7-1 بر اساس آمارهای ارائه شده برای مثال در لینک زیر بیشترین آمار بیکاری در رتبه دوم رشته کامپیوتر دارد.
http://iranianpath.com/Article/%D8%A8%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%86%D9%87-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B3%D8%AA_11376.html
7-2 اما در مورد خط آخر نوشته اید که اگر از جهت دیگر به موضوع نگاه کنید، می بینید طرف از رشته فلان میاد برنامه نویسی می کنه جای یه شخص دیگه که مدرک تو این زمینه را می گیرید نهایتاً هم می شود دو شغله، منم میشم یه تحصیل کرده درد و رنج کشیده.
7-3 همانطور که در غرب شخص که قصد استخدام شدن دارد بهش می گویند خانم یا آقا شما چی بلد هستی در ایران هم در بعضی جاها، این مبنا برای استخدام لحاظ می شود.
7-4 طرف می شناختم نمی توانست یک ویندوز عوض کنه الان داره دانشگاه کارشناسی درس می دهد وای به حال اون بدبختی که از این شخص آموزش ببیند.
7-5 در مورد پول بیشتر نوشتید که من شخصی را می شناسم که حتی یک مشتری در روز هم در مطبش ندارد و از طرفی بخواهد در بیمارستان دولتی کار کنند که باید شرایطی داشته باشد که ندارد که اگر داشت می توانست مشتری هایش را پاس بدهد به مطبش و یا حداقل برای خودش اعتبار کسب کند.
7-6 در ایران وضعیت به این صورت است اما در غرب درآمد یک برنامه نویسی می تواند از درآمد یک پزشک هم بیشتر باشد، اما همینکه رشته های دیگر نمی توانند صرفاً با خواندن و آموزش دیدن وارد این رشته پزشکی شوند و خودشان را دو شغله کنند یک ویژگی مثبت است.

موفق و سلامت باشید.
نازنین کریمی مقدم ۲۴ مرداد ۱۴۰۰، ۱۷:۳۳
درود
در کل شرایط کار در شهرستان کمی متفاوت تر از کلانشهرهایی مثل تهران/اصفهان و مشهد هست. به خصوص در تهران اغلب نیاز هست تا حدود یکی دوسال در شهر اقامت داشته باشید و بعد که جا افتادید دورکاری کنید. در شهرستانهای کوچک هم معمولا موقعیت شغلی مناسبی برای کامپیوتر نیست. اما درمورد کمبود کار کامپیوتر و بیکاری هم همچنان براین عقیده هستم که نسبت به سایر مشاغل نیروی کار بیشتر و درآمد بیشتری داره. شرایط تحصیل و کار که گفتید تا ده سال پیش خیلی شدید برقرار بود، اما خداروشکر روز به روز داره بهتر میشه.
از خوندن شرایط تون متاثر شدم امیدوارم از این به بعد نتایج زحمات تون رو بگیرید.
نسترن ۱۵ مرداد ۱۴۰۰، ۱۰:۰۲
درود بر همه شما
بنده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد نرم افزار هستم و در ادامه می خواهم از تجربیات خودم را در اختیار شما عزیزان قرار بدهم.
برادر عزیز، خواهر عزیز متن زیر را با دقت بخوان و سپس نتیجه گیری و قضاوت کن.
اگر برای یادگیری زبان برنامه نویسی، می خواهی بروی دانشگاه و ادامه تحصیل بدهی اشتباه می کنی زیرا:
1- اتلاف زمان
2- اتلاف سرمایه
3- آموزش ناکارامد
فرض کنید دانشگاه رشته ی به نام آموزش دوچرخه سواری دارد آیا شما حاضر می شوید برای یادگرفتن دوچرخه سواری بروید دانشگاه؟ دانشگاه دکانی هست برای پر کردن جیب دانشگاه و درجه بعد اساتید بی سواد (اکثریت) و بدبختی روز افزون دانشجو و آموزش ناقص و ناکارمد و زبان برنامه نویسی منقرض شده مثل زبان اسمبلی و کلی درس عمومی را آموزش می دهد. کل آموزشی که در دوران تحصیل کاردانی و کارشناسی داده می شود همه اش را می توان نهایتاً در یک سال جمع کرد. جالب است بدانید با مطالبی که در دوره دوم متوسطه و سوم متوسطه آموزش می دهد با هم جمع کنی طرف در طول دو سال بعد از دریافت مدرک دیبلم، به طور کامل برنامه نویسی را فراگرفته است البته نه آموزش ناقص و ناکارامد دانشگاه ارائه می دهد.
به کامپیوتر به عنوان یک مهارت نگاه کنید نه به عنوان رشته، مثل مهارت رانندگی کرد که یک پزشک، مهندس، خیاط ، بناه و نانوا و... که باید رانندگی را بلد باشد، باید کامپیوتر را بلد باشد. مثلاً یک پزشک می خواهد برنامه ی برای مطبش بنویسید یا می خواهد داده های بیمار هایش را داده کاوی کند یا اصلاً روند شیوع یک بیماری را شبیه سازی کند.
این همه سایت هست که خدمات آموزش برنامه نویسی می دهند یا حتی می توان با سرچی در گوگل، کلی سایت و منبع پیدا کنی که صفر تا صد برنامه نویسی را به شما آموزش دهد. دوره ی که می گفتند یادگیری برنامه نویسی سخت است به سر رسیده است، بنده برنامه نویسی پایتون در طول دو هفته و به همراه چند تا از کتابخانه های پر کاربردی آن را یاد گرفتم، کارش کو؟ آشنا دارم ؟ نه، کی اعتماد می کند؟ هیچکس، کی مهارت دارد؟ حداقل 1 میلیون نفر! آموزش بدهم؟ تو اینترنت منابع هست، سابقه داری؟ نه، فلان برنامه را بنویسم؟ آموزشش هست، نسخه های متنوع هست، نسخه رایگانش هست،
به برنامه نویسی به عنوان یک رشته نگاه نکنید، دنبال رشته ی باشید آینده داشته باشد به عنوان شغل دوم به عنوان کار دوم به عنوان مهارت به آن نگاه کنید، با این دیدگاه چون اسمش کامپیوتر است خوبه یا آسان است یا درآمدش بالا است! دیدگاه غلط است، کامپیوتر راحت است ولی در دانشگاه با یک سری دروس بی خودی سختش می کنند و می شود محیط عقده گشایی و جولانگاه اکثریت اساتید عقده ای، سادیسمی، مالیخولیایی و خودشیفته می شود و همچنین گرفتار اساتید رشته ی دیگر که خودشان هم اعتراف می کنند که سر اجبار فلان درس را ارائه می دهند. دانشگاه تا می تواند واحد برایت اضافه می کنند تا درآمد دکانشان بیشتر شود مثلاً درس فیزیک، طراحی الگوریتم آن هم چه طراحی الگوریتم که خبری از الگوریتم ژنتیک یا الگوریتم رقابت استعماری نیست؟! ریاضی مهندسی که هیچکدام از بخش هایش هیچ ربطی به برنامه نویسی ندارد و اصلاً کاربردی نیست! و بسیاری دروس عمومی که دیگه اصلاً ربطی ندارد!
برای نمونه به رشته دندان پزشکی نگاه کنید آیا منبع آموزشی در اینترنت هست مثلاً آموزش صفر تا صد کشیدن دندان را آموزش دهد؟ فرض بر اینکه یاد گرفتی آیا می توان جایی مطب زد؟ آیا می توان با یک لب تاپ از آن در آمد کسب کرد؟ به متن بالا دقت کنی متوجه می فهمی که برای نمونه رشته دندان پزشکی خیلی خیلی بهتر از رشته کامپیوتر هست.
اشتباه بنده را تکرار نکنید سه دهه از عمرتان به خاطر رشته ی که هیچ امنیت شغلی ندارد هیچ آینده ی ندارد به باد ندهد. دانشگاه بیشتر دروسش همپوشانی دارد و فقط محیطی برای کسب درآمد درجه اول دانشگاه و بعد اساتید هست. وضعیت در کارشناسی ارشد دیگر به مراتب از دوره کاردانی و کارشناسی بدتر است و برای خودش داستانی دارد.
در پایان حتماً باید به این نکنه اشاره کنم که خیلی معدودی از اساتید بودند که فوق العاده دلسوز و پر بار از دانش بودند و امیدوارم همیشه موفق و سلامت باشند.
نازنین کریمی مقدم ۱۷ مرداد ۱۴۰۰، ۱۸:۲۹
درود خداوند بر شما،
کامنت پرباری نوشتید؛ منم یه جواب کامل و جامع ضمیمه میکنم. با اوایل صحبتتون موافق هستم اما مجبورم از نیمه دوم به بعد مخالفت کنم :)
1. گفتید: "اگر برای یادگیری زبان برنامه نویسی، می خواهی بروی دانشگاه و ادامه تحصیل بدهی اشتباه می کنی" با شما در این حوزه موافقم. دانشگاه برای یادگیری برنامه نویسی هست. یعنی شمایی که از دانشگاه فارغ التحصیل میشی این مهارت رو داری که اگر کارفرما گفت برو پایتون یادبگیر و تابحال پایتون کار نکردی، در کمتر از چندروز اصول اولیه رو یاد بگیری و کار رو استارت بزنی. اونی که خودآموز یک زبان رو یاد گرفته، زمان بیشتری نسبت به شما باید بذاره. شما بلدی در همه زبانها بهینه کد بزنی اما نیروی خودآموز اغلب بلد نیست.
2. گفتید: "زبانهایی مانند اسمبلی یادگیریشون بیهوده هست." باهاتون مخالفم. جالبه بدونید که اگر بخواید وارد برنامه نویسی میکرو و رباتیک بشید باید با این زبان، پایتون و خانواده C آشنا باشید. علاوه براون تفاوت یک برنامه نویس تحصیل کرده با بقیه اینه که آشنا باشه چجوری از صفرتاصد یک سیستم کامپیوتری کدنویسی میشه.
3. یسری درس مثل فیزیک هستند که دو ترم اول دارید برای اینکه این امکان رو بده شما با جو دانشگاه آشنا بشید و اونایی که میخوان رشته شون رو تغییر بدن (مثلا از برق برن به کامپیوتر یا برعکس) به مشکل نخورن و به همین دلیل هست که دوترم اول تمامی دروس پایه رشته های مهندسی مشترک هستند. اما بجز اون ترمای بعد فیزیک نداریم. دروس عمومی و معارف تو همه رشته ها هستند و مشکل کامپیوتر نیست. دروس مدار و سیگنال هم به دلیل اینکه نرم و سخت در کارشناسی یک رشته شده (البته تو کنکور ارشد هم ازشون سوال میاد) تو چارت هستند. باقی دروس یا برنامه نویسی یک زبان هستند یا آموزش نکاتی مثل شی گرایی و تست نرم افزار که نیاز هست یک برنامه نویس بلد باشه. شما ممکنه مبحث نظریه زبان هیچوقت تو وب کمکت نکنه، اما برای کسی که داره یک سیستم هوشمند مینویسه ضروریه. ما در درس الگوریتم با ژنتیک آشنا میشدیم و یکبار دیگر هم در درس هوش مصنوعی میخوندیمش. اگر اساتید خیلی قدیمی صحبت میکردند (تو درسی مثل کامپایلر زیاد این اتفاق میفته)، دستیاران آموزشی یا همون TA های خودمون موارد بیشتر و به روزتر رو در حل تمرین میگفتند. پس بنظرم چارت مهندسی کامپیوتر یک برنامه نسبتا مناسب در کارشناسی داره.
4. بنده هم کاملا صفرکلیومتر وارد دانشگاه شدم و الان ارشد هوش کامپیوتر دارم و احساستون رو درمورد نحوه تدریس در دانشگاه درک میکنم. دانشگاه آدم رو کلافه میکنه، به خصوص برخورد اساتید، تکالیف و... . سختگیریها هرچقدر که دانشگاه تون بهتر باشه بدتر میشن. هر درسی پروژه عملی داره، هر هفته تکلیف عملی داره، سوالات استاندارد طرح نمیشه چون یک منبع مشخص نداره و رقابت زیاده. اول هر ترم هم انتخاب واحد درستی وجود نداره و یسری درسا رو مجبوری برداری. بخشی از این مشکلات برای همه رشته هاست، اما در کامپیوتر شدیدتره چون در یادگیری درس و گرفتن درسهای بعدی تاثیر میذاره و کلا میمونی. پس از این نظر تحصیل مهندسی کامپیوتر نسبت به مثلا مهندسی صنایع بسیار سخت تره. اما حداقل بعدش نتیجه شو میبینی. برای مثال نه من نه سایر همدانشکده ایها درمورد اپلای یا پیدا کردن شغل مشکلی نداشتیم. مثلا خودم سر تز کارشناسی بودم که یه مصاحبه شغلی رفتم و همون اول قبولم کردند. در طول زمان پیشنهادات شغلیم خیلی بیشتر هم شده، حداقل 20 نفر دیگه از ورودیهامون هم همینطورن. پس مدرک نه تنها برای اپلای، بلکه برای کار در ایران خیلی مفیده و چندین قدم جلوتر از سایرین هستید. یکی از اصلیترین راه ها هم اینه که در لینکدین رزومه رو میبینند و کارهای خیلی خوبی پیشنهاد میکنند.
5. ممکن هست این حالت برای شما به وجود اومده باشه که تا انتهای ارشد هیچ سابقه کاری نداشتید و بعد وارد بازارکار شدید. این راه بنظرم اشتباه هست: شما در بازارکار مجبورید از پایه شروع کنید و در کار رشد کنید. فکر کنید که با ارشد کامپیوتر با یکی که خودآموز پایتون یاد گرفته همکار میشید. معلومه که اینطوری براتون این حس به وجود میاد که درس و دانشگاه بیخوده. همون سر کارشناسی اگر شروع به کار میکردید تفاوتها رو با بقیه بهتر متوجه میشدید. ارشد متاسفانه انتظارات نابجایی در فرد به وجود میاره که باید همون اول یه کار با حقوق خوب پیدا کنه اما اغلب کارفرماها بیشتر دنبال سابقه کار عملی هستند. تحصیلات بیشتر یه امتیازه برای شما نسبت به بقیه ای که سابقه کاری یکسان دارند.
6. در مورد ارشد: شاخه هوش که ارشد مقدمه ای برای شروع دکتری هست و تمامی مطالب نسبت به کارشناسی جدید هستند. در حوزه نرم افزار رو خیلی اطلاع ندارم ولی مشخصا کار با مدرک کارشناسی و ارشد خیلی در درآمد فرقی نداره. رو دکترا تفاوت حقوق مشخص میشه.
7. امنیت شغلی: امنیت شغلی کامپیوتر از سایر رشته های ریاضی مهندسی بیشتر هست. شما نباید با رشته های علوم پزشکی و تجربی مثل دندان پزشکی مقایسه کنید. کسی که هدفش پولدارشدن باشه و رشته براش مهم نباشه و بتونه وقت بذاره میره تجربی، کسی که میخواد مهندس بشه و یکم شرایط تحصیلش راحت تر بشه میره ریاضی. برای پزشکی باید 7 سال درس بخونید، برای مهندسی بعد از سه سال آماده هستید. از طرفی با رتبه 2000 اصلا پزشکی خوب نمیارید اما در ریاضی این شانس رو دارید که مهندسی خوب بخونید (حتی شبانه رشته پرتقاضایی مثل کامپیوتر رو میارید) خودتون هم گفتید که برای مهندسی کامپیوتر به حداقل امکانات یعنی لپ تاپ و اینترنت نیاز دارید و هرجایی این دو باشه میتونید درس بخونید، پس این بنظرم یک حسن هست.
ممکنه فکر کنید به دلیل افزایش نیروی کار ممکنه حقوق پایینتری بگیرید. اولا که به دلیل تحصیلات یک قدم در مصاحبه ها جلوتر هستید. دوما تعداد تقاضا خیلی خیلی زیاده و هنوز نشده که شغل اشباع بشه. به هر حال هرروز یک تکنولوژی جدید میاد و کلی زمینه شغلی هم با خودش میاره.
عمر کنعانی ۱۴ مرداد ۱۴۰۰، ۲۲:۴۱
سلام
وقتتون بخیر
بنده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد نرم افزار هستم و 31 سال سن دارم.
لطفاً در مورد بند 2 بیشتر توضیح بدهید.
در حال حاضر من برنامه نویسی پایتون را یاد گرفتم و وب اسکرپینگ و Kivy را مهارت دارم.
حالا قدمی بعدی چیست؟
منتظر پاسخ شما هستم، ممنونم.
نازنین کریمی مقدم ۱۷ مرداد ۱۴۰۰، ۱۶:۲۷
درود
سوال من این هست که چقدر در حوزه برنامه نویسی سابقه کار دارید و آیا فریلنسینگ کار میکنید یا استخدامی؟
و اگر سابقه کار دارید چقدر مربوط به برنامه نویسی پایتون و مواردی که گفتید بوده؟
با توجه به جوابهاتون میتونم جواب دقیقتری بدم.
محمد ۰۴ مرداد ۱۴۰۰، ۱۲:۰۶
سلام،خوبین،من ارشد برق دارم و توی کارخونه کار میکنم،اما کارم امنیت شغلی و درآمد خوبی نداره، میخوام برنامه نویسی یاد بگیرم و به صورت دورکاری کار کنم و اگه حرفه ای شدم بتونم با کار کردن برای شرکت های خارجی به درآمد دلاری برسم، چنین چیزی ممکنه؟ چیکار کنم؟لطفا منو راهنمایی کنید ،ممنونم
نازنین کریمی مقدم ۰۴ مرداد ۱۴۰۰، ۱۵:۱۷
سلام
بله شدنی هست و تقریبا 50 درصد همکاران فعلی من در حوزه برنامه نویسی چنین شرایطی رو داشتند. اما چند نکته مهم:
1. گفتید ارشد دارید، پس سنتون حداقل بالای 24 سال هست. توصیه میکنم یک حوزه از برنامه نویسی (مثل برنامه نویسی فرانت اند - بک اند - هوش مصنوعی و...) رو انتخاب کنید و در اون حوزه حرفه ای بشید. کلی مقاله در این مورد در سایت داریم که با سرچ پیداشون میکنید.
2. چون مدرک مرتبط ندارید، باید نمونه کار زیاد و با کیفیت داشته باشید. پس همزمان با یادگیری سعی کنید با تمرین نمونه های عملی رو ایجاد و ذخیره کنید تا رزومه عملی تون پربار باشه.
3. بهتون هشدار میدم که در ابتدای کار فقط هدفتون یادگیری باشه و نگرانی درمورد درآمد رو به دوسال بعد از شروع یادگیری تون حواله کنید.
4. فقط به کار در شرکتهای خارجی فکر نکنید. شاید باورتون نشه اما خیلی وقتها کار در شرکت ایرانی درآمد بهتری نسبت به خارجی داره، علاوه بر اون اگر بخواید دورکاری با خارج از کشور کار کنید باید حساب خارج از کشور داشته باشید (از طریق آشنایان مقیم مثلا) خیلی از سایتها کلا ایران رو به رسمیت نمیشناسند.
5. بعد از یادگیری و موقع شروع کار، حتما باید رزومه خوبی از خودتون بنویسید که در نظرات قبلی توضیح دادم مطالعه کنید.

مطمئن باشید با تلاش و پشتکار موفق خواهید شد. اگر غیر این بود حتما بهتون میگفتم که اصلا برنامه نویسی رو شروع نکنید :)
S ۱۲ تیر ۱۴۰۰، ۲۰:۳۵
سلام وقتتون بخیر
من 19ساله هستم دیپلم تجربی دارم و به برنامه نویسی علاقه مند هستم ممنون میشم راهنماییم کنید که آیا میتونم از الآن تابستون شروع کنم به یادگیری برنامه نویسی از آموزشگاه ها و بعد کسب در آمد کنم یا اینکه حتما باید دارای مدرک دانشگاهی باشم ؟
نازنین کریمی مقدم ۱۴ تیر ۱۴۰۰، ۰۰:۴۵
سلام
اگر تابستان بعد از کنکورتون هست، توصیه میکنم از تایم استراحت تون تا اواسط مرداد بهره کافی رو ببرید. فرصتی بهتر از این برای تفریح پیدا نمیکنید :)
اگر مدرک دانشگاهی داشته باشید راحتتر استخدام میشید. اما به طور کلی برای استخدام برنامه نویس خیلی به نمونه کارها توجه میکنند، پس اگر دارای مهارت کافی باشید و چند دموی عملی داشته باشید احتمال استخدام تون خیلی بالاست.
توصیه میکنم یکی از حوزه های برنامه نویسی (فرانت اند - بک اند - هوش مصنوعی - بازی سازی و ...) رو انتخاب کنید و در همون حوزه مقاله نقشه راه رو مطالعه کنید. از سرچ باکس بالای سایت اگر "نقشه راه" رو سرچ کنید، مقالات مرتبط رو پیدا میکنید.
فاطمه ۱۰ تیر ۱۴۰۰، ۱۴:۰۹
سلام مطلب خوبی بود ولی من اخرش نفهمیدم باید چیکار کنم من 15 سالمه از برنامه نویسی و کد نویسی چیزی بلد نیسم کاملا صفرم ولی میخام یاد بگیرم ( چون میگن توی برنامه نویسی پول زیاد هست ) و من میخام برنامه نویسی یاد بگیرم اما هیج جا چیزی نیس که بشه درست یاد گرفت یا سایت ها همش اینگیلیسیه فقط اسکرچ این مدلی نیس که اونم من یه بار باهاش کار کردم ولی الانم نمیدونم باید چیکار کنم یه مطلبی بنویسید که نوجونایی عین من بتونن متوجه بشن که چه طوری از برنامه نویسی پول در بیارن الان من نمیدونم واقعا چه طوری پول دربیارم یا حتا برنامه بسام چون اموزشی خوبی ندایم و یا اونایی که خوبه پولیه میتونید خیلی ساده بهم بگد واقعا چه طوری میشه پول در اورد از برنامه نویسی یا باید چه طوری یاد بگیرم؟ اخه هیچ جا نیس اخرش چون نمیدونیم باید چیکار کنیم این کارو کنار میزاریم
نازنین کریمی مقدم ۱۴ تیر ۱۴۰۰، ۰۰:۵۵
سلام
قبل از هرچیزی باید بگم که برای برنامه نویسی باید انگلیسی تون رو قوی کنید. برنامه نویسی بدون انگلیسی اصلا امکان پذیر نیست.
پس در مرحله اول تمرکزتون روی یادگیری انگلیسی باشه. بعد باید یک حوزه از برنامه نویسی رو انتخاب کنید و مقالات مربوط به اون رو مطالعه کنید تا بفهمید باید چه کنید.
پیشنهاد میکنم مقاله دانلود رایگان کتاب راهنمای ورود به دنیای برنامه نویسی رو ببینید خیلی بهتون کمک میکنه.
فلاح ۱۷ فروردین ۱۴۰۰، ۰۲:۲۵
درود و سپاس
در نظرتان به اخلاق کاری و پشتکار اشاره کردید که بنده هر جایی که سر کار رفتم از کارگر صفر ساختمانی تا کار تو سوپر مارکت از جان و دل مایه گذاشتم و هیچ وقت ناراحت نبودم و نگفتم من فلان مدرک را دارم و جایگاه بنده در اینجا نیست، در نتیجه دلیل نا کامی من در این زمینه نداشتن اخلاق کاری و پشتکار و بلند پروازی نیست.
شاید دلیل این هست که سرنوشت برایم از قبل رقم خورده است یا به احتمال خیلی کم در موقعیت جغرافیایی خوبی نیستم و به احتمالات زیاد دیگر وجود دارد اما نه اینکه من نخواستم و تلاش نکردم.
من با سخت ترین شرایط زندگی این 31 سال عمر را پشت سر گذاشتم که برای خودش داستان است که اگر بخواهم در این نظر بنویسم، شب های بود تا صبح بیدار می ماندم که پایان نامه یا مقاله ی و... را تمام کنم تا دستمزدی که می گرفتم بتوانم این زندگی نا عادلانه پشت سر بگذارم، من همان کسی بودم کامپیوترم کشش اجرای نرم افزار ویژوال استودیو را نداشت، می رفتم خانه دوستانم با هزار منت و بیگاری برای آن ها که اجازه بدهند تا من برنامه خودم را بنویسم، بله من همان بودم برای خرید یک لپ تاب چقدر سختی کشیدم، نمی گم کسی سختی نکشیده و تنها من سختی کشیدم بلکه همه زحمت کشیدن و تلاش کردن، بله من همانی بودم فراتر از انتظار استادم برنامه که به عنوان کار عملی بود تحویل می دادم ولی بیشتر اوقات یا نمره عملی نمی گرفتم و یا اینکه نمره من با بقیه فرقی نداشت.
من همان بودم که وقتی همکلاسی ام فهمید که من نه کار درست حسابی دارم نه سرمایه دارم دورم انداخت، نمی توان این حقیقت را انکار کرد بند پ بی اثر است اما نمی توان همه را جمع بست که متاسفانه من باید این جمله را اضافه می کردم اینطور می نوشتم که بیشتر اوقات بند پ کار ساز است، ولی بهتر است زود قضاوت نکنم و ننویسیم که طرف بلند پرواز، اخلاق کاری و... ندارد و از طرفی شرایط من طوری نیست که بخواهم استخدام شرکت و سازمانی باشم چونکه اگر هم می خواستم شرایط که دارم به من اجازه نمیدهد، من فقط می خواستم از عمری که در این زمینه به باد دادم و پولی که از دست دادم حداقل درآمدی داشته باشم که نگویم که آخرش هیچ شده است.
اما در مورد رزومه، داخل رزومه بنویسم مثلاً # C را در حد متوسط مهارت دارم ولی خودم یاد گرفتم و فلان مدرک را در این زمینه ندارم آیا قابل قبول هست؟ الان اینطور شده از کجا مدرک داری؟ سابقه کار داری؟ من هر چی یاد گرفتم در اینترنت بود و قبل از آن کتاب های که به صورت امانت از کتابخانه دانشگاه می گرفتم زیرا هر کسی حاضر نیست علم خودش را به کسی بیاموزد زیرا:
حضرت علی(ع) می فرمایند: هر کس کلمه ای به من بیاموزد مرا بنده خود کرده است.
من سر درس خواندم همه چیزم را از دست دادم حتی سلامتی که داشتم، من آرزومه که سرمایه داشتم دست خیلی امثال خودم را می گرفتم.
و به قول شاعر خیام نیشابوری:
یک چند به کودکی باستاد شدیم
یک چند به استادی خود شاد شدیم
پایان سخن شنو که ما را چه رسید
از خاک در آمدیم و بر باد شدیم

متاسفانه من در حال حاضر شغلی در این رشته خودم شغلی ندارم که تغییر دهم، روزگار برایم تغییر داده است.
در پایان صمیمانه از شما ممنونم وقت گذاشتید و نظر من را پاسخ دادید و منتشر نمودید.
نازنین کریمی مقدم ۱۷ فروردین ۱۴۰۰، ۱۳:۴۵
درود
از خوندن شرایط تون بسیار متاثر شدم امیدوارم که از این به بعد اوضاع براتون بهتر باشه.
بهتون پیشنهاد میکنم اگر هنوز به کامپیوتر علاقه دارید و فرصت دارید، در قدم اول یک رزومه فارسی در سایتهای کاریابی ایرانی مثل جابینجا و یک رزومه انگلیسی در لینکدین بسازید. توش مهارتها رو لیست کنید (نمونه هاش در اینترنت هست و میتونید مقاله چگونه رزومه برنامه نویسی بنویسیم ما رو هم مطالعه کنید) مهم نیست که در C# مدرک رسمی ندارید. همین که بلد باشید کافی هست.
در کنارش به صورت پاره وقت یا تمام وقت محدود (مثلا یک ماه) به عنوان کارآموز قراردادی مشغول به کار بشید. مشکل حال حاضر شما سن + نداشتن تجربه عملی هست. شرکتها به دلیل هزینه کم کارآموز حاضر به قبول نیروهای با شرایط بدتر از این هستند، شما که پیش زمینه هم دارید. پس نگران نباشید.
اگر آیتی بودید شرایط براتون بهتر بود، چون اتفاقا اونجا سن بالا رو بهتر قبول میکنند. من نیروی آیتی میشناسم که از صفر و در 31 سالگی به صورت تمام وقت شروع به کار کرد (اوقات فراغت هم مطالعه و تمرین میکرد) و بعد از دو سال، الان حقوقش ماهانه اش حدود ده میلیونه. پس ناامید نباشید و به لطف خدا امیدوار باشید.
با آرزوی موفقیت
فلاح ۱۳ فروردین ۱۴۰۰، ۱۲:۲۳
سلام

استخدام در شرکت ها، سازمان‌ها و استارت آپ ها آنقدر فارغ التحصیل در این زمینه هست که دیگر نیرو نمی گیرند مگر اینکه بند پ داشته باشید.
فریلنسری هم آنقدر هستند که تا دلت بخواهد.
تدریس یا تولید فیلم‌های آموزشی این هم دیگه اشباع شده.
ایده پردازی نیاز به تیم قابل اعتماد و اهل ریسک دارد که متاسفانه نیست و واقعاً هم کار هر کسی نیست.
انجام پروژه‌های دانشجویی این هم اشباع هست و وقتی هم دانشگاه تمام بشود این درآمد قطع می شود.
برنامه نویسی و فروش اپلیکیشن‌های موبایل، وقتی شرکت ها، سازمان ها برنامه نویس دارند دیگر نیاز به برنامه نویس نیست، اما در مورد اپلیکیشن های موبایل در مورد هر چی بخواهی هست و حتی نصب رایگان هم هست.
بهتر دنبال یه کار دیگر باشید، من دیر فهمیدم الان کارشناسی ارشد نرم افزار هستم و 31 ساله و افسوس عمر رفته را می خورم.


[code]
Your Code Here
[/code]
نازنین کریمی مقدم ۱۳ فروردین ۱۴۰۰، ۱۹:۵۹
درود.
حقیقتا با دیدگاه شما درمورد فریلنسری در ایران موافقم اما درمورد بحث استخدام و فروش برنامه به شدت مخالفم:) چون خودم تجربه هردو مورد رو داشتم.
کامپیوتر هرچه قدر هم اشباع شده باشه، نسبت به زمینه های دیگه اونقدر مشاغل مختلف با عناوین مختلف داره که بیکار نمونید. درآمدشون هم در سال اول کمی پایینه اما به محض اینکه سابقه کار داشته باشید، درآمدتون بالا میره.
دوستی رو میشناسم که طی یک دوره سه ماهه یک بازی خیلی ساده اما به شدت مردمی رو در کافه بازار به صورت رایگان منتشر کرد و الان به طور تمام وقت در تیم بازار کار میکنه. (فقط و فقط با پشتکار و اخلاق کاری)
بنده خودم از شروع ارشدم همزمان کار کردم (از طریق سرچ در اینترنت و فرستادن رزومه بدون هیچ گونه بند پ)
همین الان هم شرکتهای زیادی رو از طریق لینکدین میشناسم که نیازمند نیروی کار هستند، اتفاقا، چندسال هست که به دلیل تفاوت نرخ ارز، ایرانیان مقیم خارج از کشور هم به جمع کارفرمایان و متقاضیان نیروی کار ایرانی اضافه شدند و حاضرند نیروی کار رو از صفر پرورش بدهند.
توجه کنید که برای اغلب کارفرمایان، میزان انگیزه، تلاش و اخلاق کاری برنامه نویس خیلی مهمتر از تخصص هست. همچنین ثابت شده که برنامه نویسی که با اولویت کسب درآمد کارش رو شروع میکنه، هنگام پیداکردن شغل و بعد از اون در سالهای اول کار به شدت ضربه میخوره.
پس کافیه که:
1. بیش از حد بلندپرواز نباشید (فقط به استخدام در شرکتهای برند مثل استپ و... و ادارات دولتی فکر نکنید و به استخدام در شرکتهای خصوصی کوچک و استارت آپها هم فکر کنید.)
2. اخلاق کاری مناسب داشته باشید (باور کنید حداقل دو عنوان شغلی جاوا اسکریپت رو سراغ دارم فقط سر همین یک مورد نیروی کار مورد نیازشون رو پیدا نمیکنند)
3. درمورد موضوع تا حد متوسط اطلاعات یا رزومه داشته باشید و در کنارش انگیزه یادگیری برای موارد جدید داشته باشید.

شما تحصیلات مرتبط هم دارید پس یک قدم از بقیه برنامه نویسها جلوتر هستید. دید خودتون رو مثبت کنید و اگر واقعا قادر به تغییر دیدتون نیستید، از همین الان شغلتون رو تغییر بدید. آدم یکبار زندگی میکنه :)
جواد ۲۸ اسفند ۱۳۹۹، ۱۱:۲۳
سلام خسته نباشید ممنون با بت مطالب خوبتون میخواستم بدونم در برنامه نویسی ویندوز اپیکیشن کار برای افراد 16 ساله هست چون خودم رشتم کامپیوتر هست و میخواستم با برنامه نویسی کار واسه خودم پیدا کنم ممنون میشم جواب سوال منو بدید بازم ممنون بابت مطلب خوبتون
نازنین کریمی مقدم ۲۹ اسفند ۱۳۹۹، ۰۵:۴۶
سلام. خیلی خوشحالم که از الان شروع کردید 🙂
پیشنهاد اول من به شما این هست که اگر در رشته تون بین اساتید و معلمین فردی آشنا داره، درخواست تون رو باهاش مطرح کنید. معمولا معلمان در قالب آموزش یا پروژه های آزاد کارهای پیشنهادی خوبی دارند. در کنارش تلاش کنید تا برای قبولی در یک دانشگاه دولتی خوب درس بخونید.
اگر علاقه مند به فریلنسرینگ یا کار آزاد هستید حتما مقاله بهترین سایت های فریلنسری ایرانی و خارجی رو مطالعه کنید.
یک راه دیگر استخدام به صورت کارآموزی موقت و بعد به صورت رسمی هست. در این روش به صورت توافقی یک تا سه ماه برای یک شرکت کار میکنید و از منابع و فضای آن برای افزایش تجربه کاری و هماهنگی با محیط استفاده میکنید، بعد از آن شرکت موظف هست تا مدت حداقل یکسال، شما رو استخدام کنه و بهتون حقوق بده. اما توجه کنید که فردی رو که هنوز به سن قانونی نرسیده، به دلیل مشکلات قرارداد و … به سختی به صورت رسمی استخدام می‌کنند. با این حال استثنائاتی هست و شما اگر فایل رزومه رو به صورت مناسبی بنویسید، چون رشته مرتبط دارید بالاخره میتونید در جای خوبی استخدام بشید. دقت کنید که شرط استخدام بعد از کارآموزی رو در قراردادتون ذکر کنید تا مورد سواستفاده قرار نگیرید.
جعفراحسانی ۰۱ بهمن ۱۳۹۹، ۰۸:۱۰
اگه کار آسان وپردرآمدی باشه عالیه
امیر ۱۴ آبان ۱۳۹۹، ۲۳:۲۴
با سلام برنامه نویسی شغل بسیار خوبیه اما به شرطی که ازش ناامید نشید و میتونید در یوتیوب انستاگرام و... مارت خودتدن رو بیان کنید و کسب در امد کنین
نازنین کریمی مقدم ۱۷ آبان ۱۳۹۹، ۰۰:۵۹
سلام. با دیدگاهتون خیلی موافقم :)
معین ۰۴ آبان ۱۳۹۹، ۱۳:۱۶
سلام ممنون بابت مطالب خوبی که گزاشتین ،من که تازه میخام وارد برنامه نویسی بشم باید از کجا شروع کنم ؟میشه منو راهنمایی کنید ممنون
نازنین کریمی مقدم ۰۵ آبان ۱۳۹۹، ۰۰:۰۶
سلام. شما میتونید برای مشخص کردن مسیرتون از مقالات پیشنهادی در منوی کناری سایت استفاده کنید.
توصیه میکنم حتما مقاله چگونه برنامه نویسی رو شروع کنیم رو مطالعه کنید.
یاشار حین خانی ۱۳ مهر ۱۳۹۹، ۲۲:۱۳
سلام من یه توضیح کامل میخوام من 16 سالمه اسمم یاشار حسن خانی و در برنامه نویسی زبان سی شارپ مهارت بسیار بالایی تقریبا میشه گفت حرفه ای هستم 3 سال دارم بصورت فشرده کار میکنم اس کیو ال سرور هم حرفه ای هستم در سی شارپ 100 درصد ویندوز فرم رو برای پیشرفته ترین نرم افزار های ویندوز بلدم و همینطور یه سایت با دیزاین بیسار زیبا میتونم درست کنم ولی سوال بنده اینجاست که چطوری میتونم مهارتای خودمو مطرح کنم اول اینکه من چون 16 سالمه اصلا ادم حسابم نمیکنن و اینکه از مجا میتونم یه کار فریلنسر جور کنم؟
نازنین کریمی مقدم ۱۴ مهر ۱۳۹۹، ۰۹:۰۸
سلام. خیلی خوشحالم که از الان شروع کردید. جامعه برنامه نویسان به افرادی با تلاش شما افتخار میکنه :)
متاسفانه این مشکل شما در کشور فراگیر هست و فردی رو که هنوز به سن قانونی نرسیده، به دلیل مشکلات قرارداد و ... به سختی به صورت رسمی استخدام می‌کنند. با این حال استثنائاتی هست و شما اگر فایل رزومه رو به صورت مناسبی بنویسید، چون سطح دانش خوبی دارید بالاخره میتونید در جای خوبی استخدام بشید.
اگر علاقه مند به فریلنسرینگ هستید حتما مقاله بهترین سایت های فریلنسری ایرانی و خارجی رو مطالعه کنید. اما توصیه من به شما استخدام به صورت کارآموزی موقت و بعد به صورت رسمی هست. در این روش به صورت توافقی یک تا سه ماه برای یک شرکت کار میکنید و از منابع و فضای آن برای افزایش تجربه کاری و هماهنگی با محیط استفاده میکنید، بعد از آن شرکت موظف هست تا مدت حداقل یکسال، شما رو استخدام کنه و بهتون حقوق بده.
fatemeh ۱۷ شهریور ۱۳۹۹، ۱۳:۲۸
سلام روزتون بخیر
با برنامه نویسی اردوینو هم میشه به کسب درامد رسید ؟
و نسبت به برنامه نویسی های دیگه در چه سطحیه ؟ از لحاظ درخواست انجام پروژه
نازنین کریمی مقدم ۳۰ شهریور ۱۳۹۹، ۲۲:۰۸
سلام.
برنامه نویسی اردوینو مخصوص برنامه نویسی روی میکروچیپ هاست و بیشتر برای روباتیک استفاده میشه. در دانشگاه به بچه های سخت افزاری و برق و تاحدی به نرم افزاریها آموزش داده میشه.
در حال حاضر هم بازار کارش در ایران به این صورت هست که یا کلا براش پروژه نیست، یا پروژه تحقیقاتیه یا پروژه صنعتی با درآمد بالاست.
بنظرم به عنوان یک زبان برنامه نویسی پولساز باهاش کار رو شروع نکنید. ریسک برنامه نویسی وب، اپ، پایتون و بک اند و... خیلی کمتر هست چون بازار کار بیشتری دارند.
Ali niknezhad ۰۵ مرداد ۱۳۹۹، ۱۱:۰۶
واقعا امیدوار شدم فقط اینکه بخوام یه تدریس گر خوب بشم باید چه کارهیی رو انجام بدم
نازنین کریمی مقدم ۳۰ شهریور ۱۳۹۹، ۲۲:۰۲
درود.
1. سعی کنید مطالب رو به صورت عمقی یاد بگیرید. به خصوص تو برنامه نویسی چون منبع خیلی زیاد هست، بسیاری از یک کد استفاده می‌کنند اما دقیقا نمی‌دونند کد چجوری کار میکنه!
2. زبان انگلیسی خودتون رو قوی کنید.
3. همیشه چندتا منبع خوب برای حوزه تون داشته باشید. خیلی کمک میکنه.
4. سرچ در گوگل تون رو قوی کنید.
5. اگر جواب سوالی رو نمیدونستید نترسید و خیلی راحت بگید نمیدونم و بررسی میکنم. برای پیدا کردن جواب گوگل کمک خیلی بزرگی هست.
6. برای تمرین تدریس، اول با تدریس روی فیلم آموزشی شروع کنید. چند بار که پیش خودتون تمرین کنید متوجه ایرادات میشید و اعتماد به نفستون هم بالاتر میره.
7. اگر میخواهید که حضوری تدریس کنید، روش های ارائه (مثل چگونگی بیان، طرز لباس پوشیدن و ...) رو هم جدی بگیرید.
امیرحسین عباسی ۰۱ مرداد ۱۳۹۹، ۱۱:۱۷
اگه ماهی ملیونی حقوق باشه عالیه
امیر حسین ۱۸ تیر ۱۳۹۹، ۱۹:۲۷
سلام . ی سوال مهم که میتونه تو زندگی من کمک کنه . راستش من سه سال رشته طراحی صفحات وب روخودنم . و دیلپم هم قراره بگیرم . بنظر شما من اگ از محیط بیرون یا همین اموزش های اینترنتی وب رو کامل یاد بگیرم بهتره . یا نه برم دانشگاه یاد بگیرم . میخوام بدونم وقت تلف کنی نیستش برم لیسانس بگیرم و بهتر نیست برم یک سال براش وقت بزارم و یاد بگیرم . ایا اگ لیسانس کامپیوتر داشته باشی خیلی تو دارمد تاثیر میزاره . یا شما مثلا وب رو کامل بلد باشی اما مدرک دیپلم باش ه ؟؟؟؟
فائقه نامور ۱۹ مرداد ۱۳۹۹، ۲۱:۲۰
سلام
ممنون از توجه و همراهی شما
این مقاله را مطالعه نمایید
https://7learn.com/tutorials/complete-introduction-of-computer-engineering-and-master-majors
mahsaw ۱۴ خرداد ۱۳۹۹، ۱۳:۰۱
من میخام فریلنسر بشم ولی خب باید از ی جایی کار و خاسته و پروژه باشه .... الان من از کجا میتونم کار بگیرم؟
فائقه نامور ۱۷ خرداد ۱۳۹۹، ۱۷:۵۱
سلام
با ثبت نام و تکمیل پروفایلتون در سایت های فریلنسری مثل پونیشا و پارس کدرز می تونید پروژه بگیرید.
مهدی نظری ۰۹ خرداد ۱۳۹۹، ۱۲:۵۶
PHP یا PYTHON یا JAVA SCRIPT
اسماعیل ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۰۹:۵۲
سلام من ۱۶ سالمه بنظر شما با شروع یاد گیری برنامه نویسی اندروید میتونم کسب درامد کنم؟
فائقه نامور ۰۷ خرداد ۱۳۹۹، ۱۶:۰۲
سلام با شروع یادگیری و متخصص شدن در این زمینه شما می تونید هم به صورت فریلنسری و هم به صورت کارمندی کسب درآمد کنید.
ابوالفضل ماندنی پور ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۲۰:۳۵
من برنامه نویسی میکنم و درحال پیشرفتم و میخوام در هین پیشرفتم درامد زایی کنم . من میخام درامد زایی رو با گذاشتن برناممم در سایت ها دربیارم چون پول سرور رو برای سایتام ندارم . بنظر شما یک وبلاگ بسازم درش بفروشم برنامم رو یا داخل ی سایت ؟ لطفن چند تا سایت معرفی میکنید.
PWE ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۱۴:۵۸
در همه برنامه نویسی تست نفوذ است که در امد من سالانه حدود 300میلیون تومان است
واگر در در کشور استرالیا در این کار بگیرین حقوق مادل ایران 900میلیون در امد دارید
دانیال کفائی نژاد طهرانی ۱۵ دی ۱۳۹۸، ۲۰:۱۱
با سلام و احترام خدمت شما
بنده برنامه نویس تحت وب هستم که با فریم ورک ASP.NET کار میکنم
بنده تازه در این زمینه وارد شدم و به شدت دنبال پروژه های وب هستم تا بتوانم درآمدی کسب کنم اما هیچ جایی پروژه ای یافت نمیکنم
آیا سایت خاصی برای برنامه نویسان فریلنسر وجود داره ؟؟؟؟
اگر امکانش هست لطفا راهنماییم کنید
با تشکر
لقمان آوند ۱۵ دی ۱۳۹۸، ۲۲:۱۷
سلام
می تونید به سایت پونیشا و یا پارسکدرز سر بزنید
illustray ۱۱ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۵۲
سلام جناب ممنون بابت مطلب فوق العاده ای که گذاشتید خواستم از حضورتون یک سوالی بپریم اینکه آیا در سن 29 سالگی شروع کردن به این کار اشتباهه؟ واقعیتش من حدود 6 سال از عمرم رو فقط درگیر بیماری بودم و به هیچ عنوان نمیتونستم حتی زیاد راه برم اما الان دلم میخواد به جای اینکه وقتم رو توی مغازه یا جایی بگذرونم ذهنم رو بزارم روی برنامه نویسی وب و فرانت کار شدن
میخوام بدونم شرکت ها اگر یک مرد 30 ساله رو ببینن که تازه میخواد شروع کنه باهاش مشکلی ندارن؟ مخصوصا با شرایطی که الان حاکم هست ممنون میشم بهم جواب بدیو من رو از نگرانی در بیارید
و باز هم جا داره که بگم که مقالتون بسیار عالی بود
مهدی دیناروند ۱۶ مهر ۱۳۹۸، ۲۲:۳۴
واسه من که شهرستانم بعد از متخصص شدن چجوری میتونم تهران توی یه شرکت برم سر کار؟ یعنی میشه بیام اونجا خرج خودمو در بیارم؟!
محمد مهدی بلوچی ۱۸ مهر ۱۳۹۸، ۱۲:۰۰
بله که میتونید شما توی تهران میتونید علاوه بر کار شرکتی در وقت های آزادتون فریلنسری یا به روش ایده پردازی کسب درآمد کنید و مخارجتون رو بدست بیارید