آموزش و مقایسه بهترین زبان های برنامه نویسیvisibility  
mode_comment   ۱۶۹

یادگیری زبان های برنامه نویسی ؛ در سال های اخیر به دلیل رشد روز افزون استارتاپ ها و کسب و کارهای نوین میزان استخدام برنامه نویسان، به خصوص برنامه نویسان وب و گوشی های هوشمند در ایران افزایش یافته است. به همین دلیل افراد زیادی به آموزش زبان های برنامه نویسی علاقه‌مند شده اند. اگر شما هم جزو این افراد هستید به شما تبریک می گوییم، زیرا در این مطلب قصد داریم 0 تا 100 برنامه نویسی را با شما در میان بگذاریم تا بتوانید اولین گام خود را برای آموزش برنامه نویسی بردارید. پس با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا با مقایسه بهترین زبان های برنامه نویسی سال 2019 شما را در انتخاب پر درآمدترین زبان برنامه نویسی ایران و محبوبترین آنها راهنمایی کنیم.

برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد؟

آموزش برنامه نویسی
برنامه نویسی به زبان ساده به معنی برقراری ارتباط و آموزش دادن یک سیستم کامپیوتری برای انجام وظایف مشخصی است. با استفاده از فرآیند برنامه نویسی ما می توانیم با سیستم های کامپیوتری صحبت کنیم تا وظایف آن ها را برایشان مشخص کنیم. این ارتباط میان انسان و سیستم به واسطه زبان های برنامه نویسی صورت می گیرد. این زبان ها مجموعه ای از حروف و عبارت های مشخص هستند که هم برای انسان ها  و هم برای کامپیوترها قابل فهم هستند.
زبان های برنامه نویسی دقیقا مانند زبان های فارسی، انگلیسی و به طور کلی زبان های انسانی هستند. آن ها قوائد نوشتاری، واژگان اختصاصی و دستورات خاص خود را دارند. پس اولین قدم برای آموزش برنامه نویسی یادگیری زبان مشترک بین انسان ها و کامپیوترها می باشد. البته معمولا زمانی که در صحبت های روزانه از عبارت برنامه نویسی کامپیوتر صحبت می کنیم، منظورمان فرآیند توسعه یک نرم افزار است.

برنامه نویس کیست و چه کاری می کند؟

حال که با تعریف برنامه نویسی آشنا شدید، می خواهیم بدانیم که به چه کسی برنامه نویس می گویند؟ برنامه نویس کسی که به خوبی می تواند با سیستم های کامپیوتری صحبت کند! او به خوبی مشکلات و مسائل اطراف خود را شناسایی می کند تا با استفاده از توانایی های یک کامپیوتر آن ها را حل کند. بنابراین می توان اینگونه برداشت کرد که وظیفه اصلی برنامه نویسان حل مسئله با استفاده از سیستم های کامپیوتری است است.
کامپیوترها و یا به عبارتی بهتر مجموعه ای از سخت افزارها مانند مغزی قدرتمند، محاسبه گر و البته خام هستند. زیرا آن ها به صورت پیش فرض هیچ وظیفه و کاری برای انجام دادن ندارند. بنابراین باید کسی که زبان آن ها، محدودیت ها و توانایی های آن ها را به خوبی می شناسد، مجموعه ای از وظایف و دستورات را به آن ها بدهد تا انجام دهند. این دستورات و وظایف در حقیقت همان نرم افزارها و اپلیکیشن ها هستند.

یادگیری برنامه نویسی

زمانی که صحبت از یادگیری برنامه نویسی می شود، در ذهن بسیاری از افراد سوالاتی گوناگون شکل می گیرد. اگر شما هم جزو این افراد هستید، قطعا با سوالاتی مانند پر درآمدترین زبان برنامه نویسی چیست ؟، کدام زبان آینده بهتری دارد؟، آموزش کدنویسی برای چه پلتفرمی بهتر است؟ و... دست و پنجه نرم کرده اید. اما نگران نباشید! زیرا همانطور که می دانید این موضوع دغدغه بسیاری از افراد فعال در حوزه نرم افزار مخصوصا کسانی است که قصد ورود به این حوزه را دارند.

آن ها همیشه به دنبال این هستند که بدانند کدام یک از زبان ها بهترین زبان برای یادگیری برنامه نویسی است و به همین دلیل است که این موضوع همیشه یکی از بحث برانگیزترین و داغ ترین موضوعات در حوزه نرم افزار می باشد. زیرا پاسخ به اینگونه سوالات قطعا کاری ساده نیست و باید از ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار گیرد. از طرفی دیگر با توجه به سرعت چشمگیر پیشرفت فناوری، ظهور و تکامل زبان های جدید در دنیای امروز، برای باقی ماندن در این رقابت به روز بودن امری غیرقابل اجتناب است، به ویژه برای کسانی که به طور حرفه ای در این حوزه مشغول به فعالیت هستند.

بنابراین برای اینکه بتوانیم بهترین زبان برنامه نویسی را انتخاب کنیم باید بر اساس بروزترین اطلاعات توانایی ها، کاربردها و محدودیت های هر یک از آن‌ها را بشناسیم. به عبارتی ساده تر باید بدانیم که هر زبان با توجه به توانایی هایش، در چه زمینه هایی بهترین کاربرد را دارد. برای اینکه این موارد را بشناسیم از شما دعوت به همراهی در ماجراجویی در سرزمین زبان های برنامه نویسی می کنم. اما قبل شروع این ماجراجویی باید ابتدا شما را با شیوه های کدنویسی، پیش نیازهای یادگیری و حوزه های مربوط به آن آشنا کنیم.

 

مسیر آموزش برنامه نویسی

برای آموزش برنامه نویسی بهتر است قبل از هر چیز، چشم انداری صحیح از مسیر پیش روی خود داشته باشیم. زمانی که نسبت به مسیر پیش روی خود آگاه باشید، دقیقا می دانید که از کجا باید شروع و برای رسیدن به مقصد به کدام سمت باید حرکت کنید. در ادامه این مطلب گام به گام در مسیر انتخاب و یادگیری یک زبان، بر اساس اهداف و موقعیت شما حرکت خواهیم کرد. این گام ها عبارتند از :

 • گام اول : آشنایی ابتدایی با مفاهیم
 • گام دوم : آگاهی از مسیر پیش رو
 • گام سوم : شناخت حوزه های برنامه نویسی
 • گام چهارم : انتخاب زبان برنامه نویسی
 • گام پنجم : آشنایی با شیوه های مختلف کدنویسی
 • گام ششم : شناخت پیش نیازهای زبان
 • گام هفتم : شروع آموزش برنامه نویسی و پیش به سوی متخصص شدن!

انتخاب حوزه برنامه نویسی

یکی از سخت ترین انتخاب ها برای برنامه نویسان انتخاب حوزه تخصصی است. زیرا هیچ توسعه دهنده ای دوست ندارد تنها به یک حوزه خاص محدود شود. آن ها دوست دارند بتوانند به صورت همزمان به طراحی وب، اپلیکیشن های موبایل و حتی نرم افزارهای تحت دسکتاپ بپردازند! اما برای کسانی که قصد دارند برای اولین بار کدنویسی را یاد بگیرند و تجربه کنند، این تصور خطرناک است.

زیرا هر کدام از این زمینه ها پیش نیازها و مسیرهای آموزشی متفاوتی دارند. بنابراین بهترین راه برای آموزش برنامه نویسی انتخاب یکی از حوزه ها به عنوان حوزه تخصصی ما است. سپس بعد از اینکه در یکی از این زمینه ها تبدیل به توسعه دهنده ای با تجربه شدیم، می توانیم به یادگیری حوزه های دیگر بپردازیم. زیرا در این صورت یادگیری سایر دوره ها برای ما آسان تر خواهد شد. برخی از رایج ترین حوزه های کدنویسی در ایران عبارتند از:

 • برنامه نویسی وب
 • برنامه نویسی اندروید
 • برنامه نویسی ios
 • برنامه نویسی دسکتاپ
 • برنامه نویسی ماشین
 • و...

بهترین زبان های برنامه نویسی 2019:

حال که با مفاهیم اولیه برنامه نویسی، حوزه های مختلف برنامه نویسی و شیوه های آن آشنا شدید، بگذارید به سراغ بخش هیجان انگیز این مطلب برویم. در این بخش ما شما را با خود به دنیای زبان های برنامه نویسی خواهیم برد تا تجربه ای بی نظیر را به دست آورید. پس اگر آماده اید، برویم تا با شروع این ماجراجویی داستان هر زبان را بشناسیم و به اهداف اصلی، توانایی ها و محدودیت های آنها پی ببریم.

آموزش زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

ماجراجویی ما با سفر به دنیای یکی از محبوب ترین و داغ ترین زبان های حال حاضر یعنی جاوا اسکریپت آغاز می شود. زمانی که صحبت از محبوبیت زبان های برنامه نویسی به میان می آید، بی شک نام جاوا اسکریپت همواره در لیست محبوب ترین زبان های برنامه نویسی به چشم می خورد که طبق نتایج سایت StackOverFlow این زبان توانسته با اکتساب 69.8 درصد رأی کاربران، به عنوان محبوب ترین زبان در جایگاه نخست قرار گیرد.

امروزه همه کسانی که قصد دارند به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار فعالیت کنند، جاوا اسکریپت را به عنوان یک گزینه همه فن حریف در اختیار دارند. اگر شما یکی از این افراد هستید اجازه دهید به شما بگویم که قرار است از این زبان خیلی استفاده کنید و زمانی که می گویم خیلی زیاد منظورم همیشه است. بله، شاید همیشه خدا از این زبان استفاده نکنید ولی تقریبا 90 درصد اوقات از آن استفاده خواهید کرد و به همین دلیل تعجبی ندارد اگر بگویم جاوا اسکریپت از لحاظ کاربرد بقیه زبان های برنامه نویسی را با خاک یکسان می کند.

درست است که شما با یادگرفتن این زبان هیچوقت هکر نخواهید شد و درحوزه هوش مصنوعی شانسی نخواهید داشت و نمی توانید به سمت کار با بیگ دیتا بروید ولی اگر بخواهید بک اند کار کنید Nodejs به کمک شما می آید و برای فرانت اند شما فریمورک های بزرگی همچون React , Angular, Vue را در لیست خود دارید، حتی اگر بخواهیم از کتابخانه جی کوئری هم چشم پوشی کنیم! با این حال اگر بخواهید اپلیکیشن های تحت دسکتاپ و موبایل را هم تولید کنید فریمورک هایی همچون Electron و React Native را در اختیار دارید که چیزی برای شما کم نمی گذارند.

تمام این فریمورک ها و کتابخانه هایی که مبتنی بر زبان جاوا اسکریپت هستند به اندازه کافی قوی هستند و نسبتا از پیچیدگی کمی برخوردارند. پس اگر قصد دارید به یک متخصص جاوا اسکریپت تبدیل شوید و به فکر راه اندازی یک استارتاپ هستید، می توانید با استفاده از این زبان به تنهایی نقش یک تیم فنی را تا زمان بزرگ شدن استارتاپ بازی کنید! محبوبیت و کاربردی بودن این زبان در حوزه های مختلف با یکدیگر دست به دست هم می دهند تا آن را به یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری تبدیل کنند. بنابراین اگر دوست دارید به یک برنامه نویس همه فن حریف تبدیل شوید بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع، جاوا اسکریپت می باشد.

برنامه نویسی جاوا اسکریپت

آموزش زبان برنامه نویسی پایتون

مگر می شود در این ماجراجویی به دنیای بی انتهای برنامه نویسان وارد شد و به ماری به نام پایتون برخورد نکرد؟ اما این مار برخلاف مارهای دنیای ما، بسیار دوست داشتنی است و یکی از بهترین همراهان ما در دنیای برنامه نویسی خواهد بود. اگر بخواهم به اولین و مهمترین ویژگی این زبان اشاره کنم قطعا به «سادگی و آسانی» آن اشاره خواهم کرد که به همین دلیل پایتون به یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب کسانی تبدیل شده است که قصد دارند برای اولین بار برنامه نویسی کنند.

پایتون را خیلی سریع می توانید یاد بگیرید و به سرعت کدنویسی را با آن شروع کنید. اما اشتباه نکنید، سادگی پایتون به معنای ضعیف بودن آن نیست بلکه پایتون یک زبان سطح بالا است که از شی گرایی و برنامه نویسی ساختار یافته به طور کامل پشتیبانی می کند. همچنین از پایتون به عنوان یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی هک یاد می شود و برای آن فرقی نمی کند که هدف شما از آن ایجاد وب اپلیکیشن و برنامه نویسی دسکتاپ است و یا مدیریت سرورهای شبکه و یا حتی توسعه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، این زبان به بهترین نحو از عهده تمام آن ها بر خواهد آمد و به ‌جرات می‌توان ادعا کرد که در دیگر زمینه های برنامه‌نویسی هم شما را تنها نخواهد گذاشت.

همچنین در حال حاضر پایتون در شرکت‌ها و سازمان‌های معتبری مانند گوگل، یاهو، یوتیوب، آی بی ام بسیار پر استفاده است که با این اوصاف یادگیری پایتون نه تنها به سکوی پرتابی برای شما به دنیای برنامه‌نویسی تبدیل می شود بلکه می تواند شما را تا رسیدن به موقعیت های شغلی در معتبرین شرکت های داخلی و خارجی نیز یاری کند.

برنامه نویسی

آموزش زبان برنامه نویسی php

نوبتی هم که باشد نوبت می رسد به این که شما را دعوت به تماشا و ورود به دنیای پی اچ پی کنم. این فیل ها در دنیای ما با نام پی اچ پی شناخته می شوند. زبان پی اچ پی، یک زبان اسکریپتی است که اساس و بنیان ایجاد آن، برای طراحی صفحات پویای وب بوده است. از نقاط قوت این زبان می توان به وجود فریمورک های بسیار قدرتمند و محبوبی هم چون لاراول و سیمفونی، دارا بودن بیش از 80% از سهم بازار وب، متن باز و رایگان بودن، جامعه بزرگ و پشتیبانی خوب اشاره کرد.

البته ناگفته نماند که این زبان به همان اندازه که طرفداران زیاد و پر و پا قرصی دارد، منتقدان زیادی هم داشته است که انتقاداتی از جمله کثیف بودن نوع کدنویسی، پایین بودن سرعت اجرا و حتی پشتیبانی نکردن از شی گرایی را به آن وارد می کردند. اما این زبان با بروزرسانی های بسیار عالی که در طی سال های اخیر داشته است، توانسته به خوبی از این انتقادها به منظور پیشرفت خود استفاده کند و تقریبا تمام ضعف های خود را از بین ببرد تا اکنون بتوانیم شاهد پیشرفت های خیره کننده ای از این زبان قدرتمند باشیم تا جایی که پی اچ پی بعد از اضافه کردن قابلیت پشتیبانی از شی گرایی، تمام تمرکز خود را بر روی بهینه سازی کدنویسی و سرعت اجرای کدهای خود معطوف کرده است.

همچنین پی اچ پی توانسته است خود را به عنوان یکی از محبوب ترین زبان در حوزه طراحی وب معرفی کند. پس انتخاب با شماست اگر میخواهید به صورت مستقل و آزاد کد نویسی کنید و به دنیای برنامه نویسی وب علاقه مند هستید، پی اچ پی یک انتخاب ایده آل از میان زبان های تحت وب برای شما خواهد بود.

از طرفی هم باید به این نکته توجه کنیم که علاوه بر اینکه تقریبا 32% سایت های جهان با سیستم مدیریت محتوای وردپرس که مبتنی بر پی اچ پی است، ساخته شده اند بیش از 70% وب سایت های موجود در ایران از جمله لیدرهای بازار وب (اسنپ، اسنپ فود، نت برگ، دیجیکالا، الوپیک و ... ) زبان پی اچ پی را به عنوان زبان اصلی خود انتخاب نموده اند و همین امر باعث شده بازار برنامه نویسان به شدت نیازمند نیروی متخصص پی اچ پی باشد. پس اگر PHP را انتخاب کنید در حال حاضر یک فرصت بسیار ویژه برای شما وجود دارد تا جذب بازار کار در این حوزه شوید.

info نکته :

اگر علاقه مند به آشنایی بیشتر و یادگیری زبان پی اچ پی هستید به شما توصیه می کنم که فرصت را از دست ندهید و حتما به راهنمای جامع زبان پی اچ پی مراجعه کنید.

برنامه نویسی

آموزش زبان جاوا

اگر تا اینجای سفر خسته شده اید می توانم به شما یک فنجان قهوه پیشنهاد دهم ولی قبل از آن باید به شما هشدار دهم که این قهوه یکی از تلخ ترین نوشیدنی هایی است که تجربه خواهید کرد و شاید اولین بار که این قهوه را بنوشید شدت تلخی آن باعث شود که دیگر به طرف آن نروید ولی اگر صبر داشته باشید و تلخی آن را در ابتدا تحمل کنید چنان به آن عادت خواهید کرد که دیگر نمی توانید از این نوشیدنی شگفت انگیز دست بکشید.

همانطور که می دانید این قهوه همان زبان جاوا است. جاوا مناسب ترین انتخاب برای کسانی است که عاشق یک زبان برنامه نویسی قانونمند با ساختاری استاندارد هستند و بی شک می توان ادعا کرد که این زبان یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی دنیا شناخته می شود که طبق آخرین آمار انجمن برنامه نویسان TIOBE ، جاوا به لحاظ کارایی و استفاده، دارای بالاترین امتیاز در سرتا سر دنیا می باشد و رتبه اول را از آن خود نموده است.

یکی از مهمترین ویژگی های زبان جاوا بهره مندی از ماشین مجازی جاوا ( JVM ) است که این زبان را با هر پلتفرمی سازگار می کند. پس تصمیم با شماست اگر می خواهید توسعه دهنده بک اند، برنامه نویس اپلیکیشن های اندرویدی و حتی میکروپروسسورها شوید و یا به مدیریت Big Data بپردازید، جاوا یک انتخاب بسیار مطمئن برای شما خواهد بود.

بنابراین اگر قصد ورود به دنیای برنامه نویسی، مخصوصا برنامه نویسی اپلیکیشن های اندرویدی را دارید و می خواهید به یک متخصص اندروید تبدیل شوید وقت آن رسیده که حتما مفهوم شعار معروف زبان جاوا را که می گوید "یک ‌بار بنویسید، همه‌ جا اجرا کنید" را تجربه کنید و از کدنویسی با این زبان قدرتمند و همه فن حریف که آن را به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی اندروید می شناسند، لذت ببرید.

برنامه نویسی

آموزش زبان برنامه نویسی C#

در این بخش از سفر قصد دارم که یکی از اعضا خانواده محبوب و البته صاحب قدرت در دنیای برنامه نویسی را به شما معرفی کنم. پس اگر قصد دارید از نفوذ و قدرت این خانواده در دنیای برنامه نویسی برای پیشرفت و ترقی خود استفاده کنید باید بگویم که ابتدا باید آن ها را به خوبی بشناسید و یکی از آن ها را به عنوان دوست و همراه خود در این سفر انتخاب کنید.

نام این عضو از خانواده C ،C# است که به عنوان پسر جوانتر این خانواده از او یاد می شود. اما جوانی این زبان به مفهوم خامی و ضعیف بودن آن نیست بلکه این پسر جوان توانسته است از تمام خصوصیات و تجارب پدر و برادر بزرگتر خود یعنی C و C++ به بهترین شکل الگو بگیرد و استفاده کند تا امروزه به عنوان یکی از قدرمندترین زبان های برنامه نویسی شناخته شود. C# یک زبان برنامه نویسی شی گرا و سطح بالا است که توسط مایکروسافت در سال 2000 ساخته شده است.

شاید در ابتدا C# از لحاظ ساختاری خیلی به C++نزدیک بود اما کم کم راه خود را از آن جدا کرد و توسعه یافت، تا جایی که تفاوت‌های آنها بیشتر و بیشتر شد تا به امروز که می توان ادعا کرد که اگر شما C# را به عنوان زبان برنامه نویسی خود انتخاب کنید، میتوانید از آن به عنوان یک میانبر به دنیای برنامه نویسی استفاده کنید چرا که C# این امکان را برای شما فراهم می کند که در حوزه های مختلف نرم‌افزاری از جمله ساخت اپلیکیشن های اندرویدی، ساخت اپلیکیشن های مبتنی بر iOS ، برنامه نویسی وب وحتی نرم افزارهای دسکتاپی برنامه نویسی کنید.

سی شارپ

آموزش زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس

اکنون زمان آن رسیده تا شما را با پسر ارشد خانواده C که یکی از فرمانده های با سابقه دنیای برنامه نویسی است، آشنا کنم. فرمانده ای که از آن همیشه به عنوان الگویی موفق و الهام بخش برای دیگر زبان های برنامه نویسی یاد می شود و بسیاری از زبان های حال حاضر از آن مشتق گرفته شده اند. اما با این حال همه فکر می کردند به دلیل اینکه تا به ‌حال چند دهه از عمر این زبان برنامه نویسی گذشته است، دیگر زمان بازنشتگی آن فرا رسیده، اما این فرمانده باتجربه در میدان نبرد با زبان های تازه به دوران رسیده نشان داد که "هنوز دود از کنده بلند می شود".

نام این فرمانده C++ است و از سال 1985 فعالیت خود را آغاز کرده است. این زبان سطح میانی توانسته است در طی سال های فعالیت خود از طریق به کارگیری در شرکت های بزرگی همچون مایکروسافت، اوراکل، ادوبی و... به شهرت فراوانی دست یابد.همچنین یادگیری برنامه نویسی معمولا در دانشگاه ها تحت عنوان درسی آموزش برنامه نویسی سی پلاس پلاس به دانشجویان در رشته های فنی مهندسی تدریس می شود. شاید خیلی ها بر این باور بودند که این زبان برنامه نویسی قدیمی شده است و دیگر کاربردی ندارد اما شاید هیچ کس انتظار این را نداشت که این زبان دوباره قیام کند و بتواند در حوزه واقعیت مجازی از دیگر زبان ها پیشی بگیرد و هم چنان محبوبیت خود را حفظ کند.

تقریبا تمام سیستم های سطح پایین مانند سیستم عامل، سیستم های ماشینی و ... با استفاده از زبان C++ نوشته شده اند. پس اگر می خواهید یک برنامه نویس در سطح سیستم باشید و یا به برنامه نویسی در حوزه بازی های رایانه ای بپردازید، زبان C ++ برای شما گزینه بسیار مناسبی است.

برنامه نویسی با سی پلاس پلاس

آموزش زبان برنامه نویسی روبی

هر کس که برای اولین بار به دنیای برنامه نویسی پا می گذارد در فکر پیدا کردن گنج و برداشتن غنیمتی از آن برای خود است. بنابراین اگر شما هم با این افراد هم عقیده اید و شیفتهی جواهرات و سنگ های قیمتی هستید، باید مسیر حرکت سفرمان را به سمت سرزمینی عوض کنم که به داشتن یاقوت های قرمز رنگش مشهور است، یاقوت های زیبایی که آنها را در دنیای برنامه نویسی روبی می نامند. زبان برنامه نویسی روبی برای اولین بار در سال 1995 به جامعه برنامه نویسان با شعار "بهترین دوست برنامه نویس" معرفی شد. روبی زبانی شی گرا و سطح بالا است که امروزه به عنوان یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی جهت ساخت و توسعه وب اپلیکیشن و وب سرویس ها شناخته می شود.

از طرفی اگر بخواهم به مزایای این زبان برنامه نویسی اشاره کنم باید به سینتکس بسیار ساده و روان آن که شباهت زیادی به زبان های محاوره انسانی دارد اشاره کنم که یادگیری آن را برای برنامه نویسان بسیار ساده کرده است. این امر باعث شده است که روبی به یکی از بهترین گزینه ها برای کسانی که می خواهند برای اولین بار پا به دنیا برنامه نویسی گذارند تبدیل شود.

با این حال از این نکته نباید غافل شد که گستره فعالیت های این زبان در مقایسه با زبان های دیگر برنامه نویسی در حوزه توسعه وب چندان وسیع نیست و از فرصت های شغلی کمتری نسبت به زبان هایی مثل پی اچ پی بهره مند است. پس انتخاب با شما است، اگر میزان موقعیت های شغلی برای شما از اهمیت پایین تری برخوردار است، می توانید روبی را به عنوان زبان برنامه نویسی خود انتخاب کنید.

Ruby

آموزش زبان برنامه نویسی سوئیفت

اگر در طول این سفر به آسمان نگاه کرده باشید حتما چشمتان به پرنده ای زیبا و سفید رنگ افتاده است. این پرنده در دنیای ما به عنوان زبان برنامه نویسی سوئیفت شناخته می شود. ‍‍‍‍‍‍سوئیفت یک زبان برنامه‌نویسی کامپایلری است که به منظور توسعه‌ی نرم افزارهای مبتنی بر سیستم عامل های انحصاری شرکت اپل یعنی iOS ، macOS، watchOS و tvOS توسط این شرکت در سال 2014 ساخته شده است.

شرکت اپل این زبان برنامه نویسی را با هدف جلوگیری از خطا های برنامه نویسی، سهولت بخشیدن به برنامه نویسی برای سیستم عامل های خود و افزایش سطح امنیت نسبت به زبان هایی مثل Objective-C طراحی کرده و توسعه داده است. همچنین زبان برنامه نویسی سوئیفت طوری طراحی و ساخته شده است که بتواند قابلیت همراهی زبان Objective-C و حتی زبان C را در خود داشته باشد که همین امر باعث شده است تا این زبان بتواند نام خود را در بین محبوب ترین زبان های برنامه نویسی به ثبت برساند. بنابراین اگر شما هم با توجه به رشد روز افزون و محبوبیت زیاد محصولات شرکت اپل تصمیم گرفته اید به سمت توسعه نرم افزارهای مبتی بر سیستم عامل های این شرکت بروید زبان سوئیفت بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

انواع زبان برنامه نویسی موبایل

آموزش زبان برنامه نویسی کاتلین

در این بخش از سفر تصمیم گرفتم که شما را به جزیره ای به نام کاتلین دعوت کنم، جزیره ای که ممکن است کسانی که علاقه مند به برنامه نویسی اپلیکیشن های اندرویدی هستند، عاشقش شوند و با ورود به آن دیگر قصد برگشتن از آن جا را نداشته باشند. نام این جزیره تقریبا ناشناخته از جوانی جویای نام که قصد دارد جا پای جای زبان برنامه نویسی جاوا بگذارد، انتخاب شده است.

کاتلین برای اولین بار در سال 2011 توسط شرکت JetBrains به جامعه برنامه نویسان معرفی شد و پنج سال بعد، درسال 2016 اولین نسخه پایدار از این زبان ارائه شد. کاتلین یک زبان متن باز قدرتمند و شی گرا است که به گفته سرپرست تیم توسعه دهندگان آن، قرار است از جاوا بهتر عمل کند. عاملی که باعث شده است کاتلین مورد توجه برنامه نویسان این حوزه قرار گیرد و بتواند نام خود را در بین محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ثبت کند، این است که در سال 2017 شرکت گوگل، این زبان برنامه نویسی را به عنوان زبان دوم برنامه نویسی سیستم عامل اندروید، معرفی کرده است.

با توجه به اینکه بسیاری از توسعه دهندگان با تجربه در این حوزه ریسک مهاجرت از زبان برنامه نویسی جاوا به کاتلین را پذیرفته اند و بر این عقیده بودند که قبول این ریسک ارزشش را دارد. اگر شما هم با این افراد هم عقیده هستید می توانید با قبول این ریسک و به امید دست یابی به موقعیت های شغلی مناسب در آینده، زبان کاتلین را به عنوان زبان مورد استفاده خود انتخاب کنید.

زبان کاتلین

آموزش زبان برنامه نویسی GO

قبل از اینکه ماجراجویی ما به اتمام برسد باید شما را با خرس آبی سرزمین برنامه نویسی آشنا کنم. خرسی که نامش Golang است و از عبارت Go Language اقتباس شده، ولی همه آن را به اختصار Go صدا می زنند. زبان برنامه نویسی Go که توسط شرکت گوگل ساخته شده است برای اولین بار در سال 2009 به دنیای برنامه نویسان وارد شد.

این زبان متن باز، شی گرا و سطح پایین است که از سینتکسی تمیز و روان بهره می برد. زبان Go شما را قادر می کند تا با استفاده از آن هر نوع نرم افزاری را پیاده سازی کنید. پس اگر قصد انتخاب یک زبان برنامه نویسی بهینه در زمینه های وب، سرور و شبکه را با در نظرگرفتن قابلیت مقیاس پذیری بالا دارید، می توانید از زبان Go برای این منظور استفاده کنید.

زبان گو

انواع شیوه های برنامه نویسی

انواع شیوه های برنامه نویسی

برنامه نویسی شی گرایی رویه ای چیست؟

قبل از ظهور برنامه نویسی شی گرا ، برنامه ها اغلب به شکل Procedural یا رویه ای نوشته می شدند. اما به تدریج و با بزرگ شدن نرم افزارها این روش محدودیت هایی را برای برنامه نویسان ایجاد کرد. آن ها با استفاده از این روش مجبور به تکرار کدها به صورت مکرر می شدند. زیرا در این روش توابع در قسمت های مختلف به صورت نامرتب و تو در تو یکدیگر را صدا می زدند و برنامه به اصلاح به یک کد Spaghetti تبدیل می شد.

 کد اسپاگتی به کدی اطلاق می شود که در آن توابع و قطعات کد مختلف به هم وابسته و در هم ریخته اند و در نتیجه ایجاد تغییر در یک تابع باعث به هم ریختن توابع زیادی می شود. همانطور که اشاره شد، برنامه نویسی رویه ای شیوه ای از کدنویسی است که در آن برنامه ها به توابع مختلف تقسیم می شوند. در این شیوه، متغیرهایی به منظور ذخیره سازی اطلاعات تعریف می شوند. سپس توسط این توابع عملیات های مورد نظر  روی آن ها انجام می گرفت.

برنامه نویسی شی گرایی چیست؟

OOP یا Object Orient Programming شیوه ای از کدنویسی است که موجودیت های نرم افزار را به صورت شی یا Object می بیند. شی گرایی در برنامه نویسی می تواند مشکلات زیادی را برای شما حل کند و باعث ساده تر شدن فرآیند کدنویسی شود. از آنجایی که مفاهیم شی گرایی به شدت به دنیای واقعی نزدیک است، درک آن برای برنامه نویس آسان خواهد بود. در شی گرایی برخلاف روش های کدنویسی دیگر مانند رویه ای به جای دست و پنجه نرم کردن با تعداد زیادی متغیر و توابع، مستقیما با اشیا (Objects) کار می کنید.

با کدنویسی به روش شی گرا علاوه بر اینکه مدیریت و نگهداری کدهای شما راحت تر می شود، میزان و زمان کدنویسی هم به مقدار زیادی کاهش خواهد یافت. مزیت دیگری که کدنویسی شی گرا در اختیار شما قرار می دهد این است که شما به راحتی می توانید از کدهایی که یک بار نوشته اید در پروژه های دیگر استفاده کنید و این قابلیت می تواند به شدت میزان کدنویسی شما را کاهش دهد.

پیش نیاز های برنامه نویسی

پیش نیازهای برنامه نویسی

پیش نیاز برنامه نویسی به دو دسته پیش نیازهای فنی و غیرفنی تقسیم می شوند. در مورد پیش نیازهای غیرفنی در مقاله ای جداگانه به صورت خیلی کامل تر تحت عنوان "پیش نیازهای یادگیری برنامه نویسی" توضیح داده شد. از جمله مهمترین پیش نیاز های غیرفنی برای ورود به دنیای برنامه نویسی می توان به داشتن انگیزه و هدف گذاری مناسب، آشنایی با زبان انگلیسی، آشنایی با مفاهیم الگوریتم و ریاضیات، تایپ کردن، آشنایی با کامپیوتر و اینترنت اشاره کرد.

info نکته :

ممکن است بعضی از پیش نیازهای غیرفنی یا عمومی مانند داشتن انگیزه و زمان کافی را به صورت پیش فرض داشته باشید. البته این موارد مانند پیش نیازهای فنی نیاز به تقویت و پرورش دارند. زیرا در بعضی مواقع اهمیت آن ها نسبت به پیش نیازهای فنی به مراتب بیشتر است.

پیش نیازهای فنی برای یادگیری برنامه نویسی ، متناسب با زبانی که انتخاب می کنید شامل موارد مختلفی می شود. پس ابتدا شما باید با یکی از زبان های برنامه نویسی به خوبی آشنا شوید. پس از انتخاب زبان برنامه نویسی مورد نظر باید متناسب با آن بهترین شیوه کدنویسی را آموزش ببینید. مثلا از پیش نیازهای زبان های سمت سرور می توان به HTML و CSS اشاره کرد. بنابراین اگر بخواهیم به صورت کلی پیش نیازهای اساسی ( فنی و غیرفنی ) برای یادگیری برنامه نویسی را جمع بندی کنیم، به صورت زیر مطرح می شوند:

 • هدف گذاری، داشتن وقت و انگیزه کافی
 • آشنایی با زبان انگلیسی، الگوریتم و ریاضیات
 • آشنایی مقدماتی به منظور کار با کامپیوتر و اینترنت
 • فراگیری مفاهیم مربوط به شیوه های کدنویسی مانند شی گرایی

info نکته :

شاید با خودتان تصور کنید که باید پیش نیازهای برنامه نویسی زیادی را برای توسعه یک نرم افزار آموزش ببینید! اما در حقیقت بسیاری از این پیش نیازهایی که به آن ها اشاره شد، نیاز به آموزش اختصاصی ندارند. زیرا شما می توانید به تدریج و در طول یادگیری یک زبان برنامه نویسی به صورت موازی، پیش نیازهای لازم را تقویت کنید، مانند آشنایی با زبان انگلیسی، مفاهیم کامپیوتر و... . بنابراین اگر اراده کنید با تلاش و تمرین می توانید بدون نگرانی به یادگیری برنامه نویسی بپردازید.

مدت زمان یادگیری برنامه نویسی چقدر است؟

مدت زمان یادگیری برنامه نویسی اندروید

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم میتوانیم بگوییم که زمان خاصی برای حرفه ای شدن در تخصصی مثل برنامه نویسی وجود ندارد. نمی‌توان گفت که مثلا اگر شما الان کدنویسی را شروع کنید، دقیقا در x ماه و y روز و z ساعت دیگر به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل می‌شوید! زیرا مدت زمان یادگیری برنامه نویسی و سرعت حرفه ای شدن در هرکاری کاملا به شما و شرایط شما بستگی دارد. شما میتوانید در ۳ ماه در یک زبان برنامه نویسی حرفه ای شوید و یا میتوانید همین کار را در ۳ سال انجام دهید. سرعت طی کردن این مسیر کاملا دست شماست!

ممکن است شخصی زمان آزاد زیادی داشته باشد و بتواند روزانه ۸ ساعت مفید برای یادگیری و تمرین برنامه نویسی وقت بگذارد. از آن طرف شخص دیگری باشد که دانشجو یا شاغل است و روزانه ۴ ساعت میتواند یادگیری و تمرین مفید داشته باشد. طبیعی است که نفر اول، زودتر به هدفی که دارد میرسد و زودتر میتواند مسیر تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای را طی کند.

بهترین ابزار های توسعه برنامه نویسی

ابزارهای توسعه نرم افزار

با توجه به سرعت تغییرات و پیشرفت تکنولوژی در دنیای امروز، برنامه نویسان باید به بروزترین و بهترین ابزارهای یادگیری برنامه نویسی مجهز شوند. محیط های توسعه برنامه نویسی و ویرایشگر های متن به عنوان ابزارهای اصلی برنامه نویس از این موضوع پیروی می کنند. در زمان انتخاب ابزار توسعه برنامه نویسی شما دو گزینه برای انتخاب خواهید داشت، IDE ها و Text Editor ها!

 بسیاری از برنامه نویسان تفاوت بین آن ها را نمی دانند. هر یک از این ابزارها مزایا و معایبی دارند که باید با توجه به اهدافی که برنامه نویس دارد یکی از آن ها را انتخاب کند. زیرا برای مثال اگر قصد برنامه نویسی اندروید را داشته باشید نمی توانید از PhpStorm استفاده کنید و باید از ابزارهای مناسبی مثل Android Studio که برای این هدف ساخته شده اند استفاده کنید. بنابراین اگر قصد دارید با بهترین ابزارهای توسعه محیط های کدنویسی آشنا شوید به شما توصیه می کنیم که از مطلب " بهترین ابزار های توسعه برنامه نویسی (IDE یا Text Editor) " دیدن کنید.

پر درآمدترین زبان های برنامه نویسی

پر درآمدترین زبان برنامه نویسی در ایران بدون شک زبانی است که برنامه نویس در آن زبان و مفاهیم مربوط به آن حرفی برای گفتن دارد.  سوالاتی مانند من کدام زبان برنامه نویسی را یاد بگیرم تا بتوانم به راحتی درآمد میلیونی داشته باشم یک سوال اشتباه است که اکثر علاقه مندان به برنامه نویسی که به تازگی با کد نویسی آشنا می شوند، به دنبال پاسخ آن هستند.

اما از نظر ما پولساز ترین زبان برنامه نویسی زبانی است که بر اصول و قوائد آن مسلط باشید. یعنی بتوانید با استفاده از آن اپلیکیشن های و کدهایی عالی خلق کنید. پس صرفا زمان خود را بر روی یادگیری یک زبان خاص سرمایه گذاری نکنید، بلکه سعی کنید مفاهیم و کانسپت های مربوط به دنیای کد نویسی را یاد بگیرید. با این دیدگاه می توانید در کمترین زمان ممکن به هر زبان برنامه نویسی مسلط شوید.

info نکته :

توجه داشته باشید که هدف از یادگیری کد نویسی، این نیست که  برنامه نویس زبان پایتون یا برنامه نویس زبان جاوا شوید، بلکه هدف این است که به یک برنامه نویس خوب تبدیل شوید. زیرا زبان‌های برنامه نویسی مختلف صرفاً به مثابه ابزاری برای انجام کارهای ما هستند. یک برنامه نویس خوب با هر زبانی می‌تواند یک محصول منحصر به فرد تولید کند. این در حالی است که یک برنامه نویس بی تجربه، حتی اگر بهترین و سریع‌ترین زبان کد نویسی دنیا را در اختیار داشته باشد، باز هم نمی توان تضمین کرد که برنامه ای که ایجاد می کند اثربخش و عالی باشد.

 

هر زمان که خواستید برنامه نویسی را شروع کنید مطالعه کنید:

 1. برنامه نویسی چیست
 2. پیش نیاز های آموزش برنامه نویسی
 3. ابزار توسعه برنامه نویسی
 4. برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم ؟
 5. فرانت اند چیست ؟ و مهارت های توسعه دهنده Front End چیست؟
 6. Backend چیست و برنامه نویس بک اند کیست؟
 7. وب سرویس چیست؟ ‏
 8. پروتکل FTP چیست و چه کاربردهایی دارد؟
 9. چرا باید از یک فریمورک PHP استفاده کنیم؟
 10. پروتکل HTTP چیست؟
 11. پروتکل https چیست؟
 12. DNS یا دی ان اس چیست؟
 13. سرور چیست؟
 14. پایگاه داده چیست ؟
 15. باگ چیست ؟
 16. وب سرور (web Server) چیست؟
 17. PHP چیست؟
 18. یادگیری php : پیش نیاز یادگیری php
 19. جاوا اسکریپت چیست؟
 20. مسیر شروع یادگیری جاوا اسکریپت
 21. برنامه نویسی اندروید چیست؟
 22. مدت زمان یادگیری و پیش نیاز برنامه نویسی اندروید

پایان ماجراجویی:

قطعا افراد مختلف در هر سفر، تجارب مختلفی به دست می آورند. اگر این ماجراجویی اولین سفر شما به دنیا بزرگ برنامه نویسان بوده است، امیدوارم با استفاده از تجربه ای که به دست آورده اید، به خوبی با زمینه ها و جنبه های مختلف برنامه نویسی آشنا شده باشید و بتوانید به پرسش "چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم ؟" پاسخ دهید.

زیرا اگر شما پاسخ این سوال را بدانید قطعا می توانید بهترین زبان را با توجه به اهدافتان انتخاب کنید. همچنین اگر هم اکنون شما عضوی از خانواده بزرگ برنامه نویسان هستید در نتیجه قطعا با مبانی برنامه نویسی آشنا هستید. پس به ما بگویید از چه زبانی استفاده می کنید و علت استفاده از آن چیست؟ چه تجاربی را تاکنون در این مسیر کسب کرده اید؟ چه پیشنهادات و نصیحت هایی برای افراد مبتدی و تازه وارد دارید؟ در بخش نظرات همین صفحه منتظر به اشتراک گذاشتن تجاربتان هستیم...

متخصص PHP
دوست داری از طریق برنامه نویسی کسب درآمد کنی؟ اگر می خوای با برنامه نویسی وب و موبایل کسب درآمد کنی، جایی استخدام شی و یا حتی اینکه درامد ارزی داشته باشی، حتما دوره های متخصص سون لرن رو یه نگاه بنداز : متخصص شو arrow_back
7Learn Experts
comment دیدگاه کاربران
Work Ondox replyپاسخ

سلام، من برنامه نویسی رو میخوام تازه شروع کنم؟
RoadMapی هست که از صفر چطور شروع کنم اصولی که فقط صرفاً کدنویسی یاد نگیرم و واقعاً برنامه نویسی رو از پایه و تفکرش با الگوریتم یاد بگیرم؟
قصد من البته بعدش این هست که به بحث دیتا وارد بشم
اما خیلی دوست دارم راهنمایی شما رو بشنوم با توجه به پیراهن هایی که خیلی بیشتر از خیلی ها پاره کردید توی این راه
ممنون
با تشکر یکی از فالوورهات

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
اگر قصد داری بیشتر در مورد برنامه نویسی بدونی و مسیرتو پیدا کنی حتما مقالات راهنمای جامع برنامه نویسی رو دنبال کن که اولین بخشش رو می تونی توی لینک زیر مطالعه کنی
https://7learn.com/tutorials/what-is-programing

محمد

صرفاً یادگیری یک زبان برنامه نویسی نمیتونه به شما کمک کنه. به نظر من اول باید مشخص کنید که تو کدوم حوضه دنیای آی تی میخواهید فعالیت کنید. مثلاً, توسعه اپلیکیشن‌های وب, توسعه اپلیکیشن‌های موبایل, شبکه, دادهای بزرگ, گرافیک, بازیهای یارانه‌ای, مدیریت سیستم های کامپیوتری, علوم کامپیوتر نظری و غیره.
هر کدوم از این حوزه ها شامل چند تا زیر شاخه هست. مثلاً هوش مصنوعی شامل یادگیری ماشین, بینایی ماشین, استخراج اطلاعات از داده و غیره هست. یا توسعه اپلیکیشن‌های تحت وب شامل فروند و بک عند هست. من فرض رو بر این میزارم که همون‌طور که شما گفتید میخواهید در حوزه دیتا فعالیت کنید. خوب, شما نیاز دارید که اینها رو یاد بگیرید:
۱- زبان برنامه نویسی پایتون یا ‌‌‌آر یا متلب
۲- ساختمان داده
۳- الگوریتم ها ی مرتبط
۴- آمار و احتمالات
۵- تا حدودی یادگیری ماشین (تحت نظارت و غیر تحت نظارت و تقویتی)
۶- کتابخانه هایی مثل نامپای, سای پای, پاندا, مت پلات لایب,اسی کیت لرن, تنسر فلو
اگر شما بگید در کدوم حوزه میخواهید فعالیت کنید من بیشتر میتونم کمک کنم.

shop.panaone.com replyپاسخ

مطلب خیلی مفیدی بود، ممنون

مهدی علامه

خواهش می کنم، خوشحالم که این مطلب مورد استفادتون قرار گرفته

سید حسین موسوی replyپاسخ

با سلام خدمت شما من دوست دارم که برنامه نویسی برای کامبیوتر شوم یعنی هم برنامه و هم بازی بسازم باید چه زبانی از برنامه نویس رو یاد بگیرم. یعنی چگونه یک برنامه نویس نامحدود شوم. با تشکر

مهدی علامه

سلام دوست عزیز، با زبان هایی مثل سی شارپ و پایتون می تونی برای اهداف مختلف از جمله بازی سازی، نرم افزار، موبایل و… برنامه نویسی کنی (زبان های دیگه ای هم وجود دارند)
با جاوا اسکریپت هم میتونی هم برای دسکتاپ و هم برای موبایل و وب برنامه نویسی رو شروع کنی (با توجه به هدف زبان مورد نظرتو انتخاب کن)

محمد

چون بازی ها معمولا ریل تایم هستند بنظر من شما احتیاج به گرافیک و زبان سریعی مثل سی پلاس پلاس دارید. البته با پایتون هم میشه البته نه به اندازه سی پلاس پلاس. به کتابخانه های مثل اوپن جی ال هم ممکنه احتیاج داشته باشید.

سید حسین موسوی replyپاسخ

سلام ممنون برای ساخت سیستم عامل برای کامپیوتر و موبایل کدام زبان استفاده میشود.

مهدی علامه

همانطور که در مقاله بالا اشاره شده زبان های جاوا اسکریپت، پایتون، سی شارپ و… رو میتونی برای برنامه نویسی دستکتاپ و موبایل به کار بگیری ( جاوا اسکریپت بازار کار خوبی توی ایران داره )

محمد

اکثر سیستم عامل های کامپیوتر با زبان سی و سی پلاس پلاس نوشته شده. همچنین کرنل و کامپایلر ها. چون اندروید هم بر اساس لینوکس هست متعاقباً سی و سی پلاس پلاس. اما برنامه‌های اندروید اکثرا جاوا هست و جدیدا گوگل کاتلین رو عرضه کرده.

Mehdi replyپاسخ

سلام. ایا سی شارپ ارزش متخصص شدن توی ایران رو داره؟

مهدی علامه

سلام دوست عزیز، به نظر من باید این موضوع رو با توجه به هدفت بررسی کنی. اگر می خواهی یک ایده رو پیاده سازی کنی و سی شارپ مناسب ترین زبان برای پیاده سازی اون هست یا اگر قصدت یادگیری سی شارپ برای استخدام در شرکت های برنامه نویسیه و… شرایطش برای هر موقعیتی متفاوته (ولی در کل زبان قدرتمند و کاربردی است)

محمد

سی شارپ اکثر سمت مایکروسافت هست و فکر می‌کنم تو ایران نیاز بهش زیاد هست. احتمالا باید دات نت و ای اس پی دات نت و ماکروسافت اس کیو ال سرور رو هم یاد بگیرید.

Mahdi replyپاسخ

ببخشید من میخواستم ویروس نویسی رو یاد بگیرم میشه راهنمایی کنید

مهدی علامه

سلام دوست عزیز، با توجه به اینکه هدف ویروس یا بدافزار تخریب و صدمه به کاربران هست متاسفانه بر اساس سیاست های سایت در این زمینه نمیتونم کمکتون کنم
ولی اگر علاقه مند به حوزه ی امنیت هستید میتونید در مورد شبکه مطالعه کنید

محمد

پایتون, سی پلاس پلاس و شبکه !

Haytham replyپاسخ

با سلام

آیا C++ در ایران ارزش یادگیری داره؟‌ خیلی ها می گن تو ایران کاربرد نداره

خیلی جا ها سی شارپ استفاده می کنند ولی من علاقه ای به این زبان ندارم

سوال دومم هم اینه که آیا C++ رو برای هر هدفی می شه استفاده کرد ؟‌مثلا ساخت اپلیکیشن

مهدی علامه

با سلام دوست عزیز
هر زبان برنامه نویسی ارزش یادگیری داره اگر برای هدفی خاص استفاده بشه
از زبان C++ بیشتر برای برنامه نویسی بازی، نرم افزارهای مدیریت حافظه و… استفاده میشه
از این زبان برای اهداف مختلف میتونید استفاده کنید ولی نسبت به زبان های دیگه نسبتا سخت تر است

محمد

سی پلاس پلاس چون زبان سریع و قدرتمندی هست برای برنامه‌های سیستمی و ریل تایم خوبه.

star replyپاسخ

سلام ممنون از مطالب خوب و مفیدی که گذاشتید اما کاش در مورد aspp.net هم مطلب میذاشتید البته من در سایت های دیگه مطالب زییادی دیدم اما می خواستم ببینم با توجه به این همه برنامه asp.net برتری نسبت به این برنامه ها داره و از لحاظ درامد در ایران خوب هست یا در کشورهای دیگه نسبت به این برنامه هایی که شما راجع بهشون صحبت کردید ممنون میشم اگه راهنمایی کنید؟

مهدی علامه

سلام، تشکر
در این مقاله سعی بر این بود که بهترین زبان های برنامه نویسی که آینده ای بهتر خواهند داشت و رو به پیشرفت هستند رو معرفی و بررسی کنیم
اینکه کدام زبان در کدام کشور پرکاربرد تر است، کشور به کشور متفاوت هست
ولی در حوزه وب در ایران زبان PHP کاربرد بیشتری نسبت به ASP دارد

parham replyپاسخ

سلام من به مشکلی برخوردم که میدونم خیلی ها قبل من هم بهش برخوردند
نمیدونم آیا برای برنامه نویسی اندروید و IOS و مطمعنا وب اپلیکیشن در ادامه ی آنها ایا زبانی مثل Python کافی خواهد بود و یا اینکه هر کاری بکنم آخرش باید باز با جاوا دست و پنجه نرم کنم. اتفاقی که برای من افتاده در این چند سال بهم یک java phobia داده که منو هی از جاوا دور میکند و به سمت زبان های دیگر میفرستد
حالا نظر شما برای منی که میخواهم یک برنامه نویس حرفه ای بشم چیه ؟
با تشکر از سایت بینظیرتون

مهدی علامه

سلام پرهام جان
هر دو زبان پایتون و جاوا می تونن برای مقاصد مولتی پلتفرم استفده بشن، البته پایتون سینتکس راحت تری داره و یادگیری اون سریع تر هست
از طرفی دیگه جاوا اسکریپت هم می تونه گزینه مناسبی برای این کار باشه چون به راحتی می تونی با JS برای هر سیستمی برنامه بنویسی
تشکر

محمد

برای وب میتونید به راحتی از پایتون و فریم ورک هاش مثل جنگو و فلاسک استفاده کنید. البته به دیتا بیس و تکنولوژی های برای فرونت عند مثل اچ تی ام ال, سی اس ای, جاوا اسکریپت و بوت استرپ نیاز دارید.

sanaz replyپاسخ

مطالب قشنگی بود استفاده کردم

مهدی علامه

خوشحالم که از این مطلب استفاده کردید🌹

Ramin replyپاسخ

اقای علامه من اگه بخوام هکر حرفه ای بشم باید با کدوم زبان کار کنم و همچنین چه زبانی برای طراحی وب سایت بهترین کمک رو به من میده لطفا راهنمایی کنید

مهدی علامه

سلام رامین عزیز
بر اساس سیاست های سایت سون لرن در خصوص هک و هکر شدن نمی تونم کمکی به شما کنم
اما در مورد سوال دوم شما، زبان PHP برای طراحی سایت محبوب ترین زبان سمت سرور محسوب میشه
توصیه بنده به شما اینه که مجموعه مقالات زیر رو مطالعه کنید
https://7learn.com/programming/php/what-is-php
تشکر

Ali replyپاسخ

سلام
چند تا سوال داشتم
یه بار از یکی شنیدم که برنامه نویسی رو با زبان c شروع کن چون درک برنامه نویسی خوبی بهت میده
واقعا تاثیر داره؟ مشکلی نداره برای مثال از پایتون یا جاوا یا جاوا اسکریپت شروع کنیم
و سوال بعدیم اینه که از چه منابعی برای شروع استفاده کنم کتاب یا فیلم آموزشی یا…
مشکلی هم با زبان انگلیسی ندارم
و اینکه از کجا کتاب های معتبر رو پیدا کنم؟(چه کتاب هایی بخونم؟)
شما برای شروع پایتون یا جاوا اسکریپت چه کتابی رو پیشنهاد می دین؟
ممنون از سایت خوبتون

مهدی علامه

سلام علی جان
مرسی از مطرح کردن این سوالات
حتما سوالاتت رو در سون کست (پادکست) مطرح می کنم تا پاسخ آن ها را دریافت کننید.
تشکر

محمد

تو اکثر دانشگاههای خارج از ایران اول با پایتون شروع میکنند. یادگیری سریع و راحت و درک سطح بالا از برنامه نویسی. در مرحله بعد سی پلاس پلاس و جاوا چون زمان بر هستند. مثلاً پایتون مدیریت حافظه رو به صورت خودکار انجام میده در مقایسه با سی و سی پلاس پلاس.

محمد replyپاسخ

سلام
در آینده قصد ورود به نرم افزار های موبایل و ابزار های پوشیدنی دارم(در حال حاضر تسلط نسبی به جاوااسکریپت دارم)
تا حد نسبتا خوبی هم با سی شارپ کار کردم

اما برای ورود به اندروید بیشتر گفته میشه جاوا!
1.با توجه به اینکه سی شارپ رو تا حدودی کار کردم از نظر شما با زامارین وارد این حوزه بشم یا برگردم برم سراغ جاوا و اندروید استودیو؟

2.تفاوت نوشتن کد(یا نوع برنامه های قابل تولید) با زامارین و اندروید استودیو در چه حد هست؟(مقاله جدا راجب این مورد هم میتونین بذارین؟)

3.در نهایت هم اگر توصیه ای کاربردی برای اینجانب دارین ممنون میشم راهنماییم کنین.

در حال حاضر دانشجوی کارشناسی کامپیوتر هستم و در یک دو سال آتی قصد مهاجرت دارم(کانادا)
لطفا بر اساس بازار کشور مقصد اگر اطلاعی دارین راهنمایی های خودتون رو در مورد سوالات بالام بفرمایید

ممنون از وبسایت خوبتون و اینکه راهنماییمون میکنین

لقمان آوند

سلام
اگر قصد مهاجرت دارید توصیه می کنم برای همون جاوا وقت بزارید. اگر C# رو خوب کارکرده باشید انتقال به جاوا نباید زیاد وقت ببره. یه مدت وقت بزارید و یاد بگیرید.
سعی کنید برای کانسپت ها و مفاهیم مستقل از زبان وقت زیاد بزارید.

محمد

خارج از ایران زبانهایی مثل جاوا و سی شارپ و تکنولوژی های مرتبط با اونها معمولا سمت تجاری استفاده میشن و بازار کار بدی ندارند. ولی برای ابزارهای پوشیدنی پایتون هم کمک می‌کنه.

Farzad replyپاسخ

مهدی جان اگر من بخواهم یک برنامه ارتباطاتی جهانی را بنویسم بهترین زبان کدام است

مهدی علامه

سلام فرزاد عزیز
بستگی به نیازها و ویژگی های پروژه باید زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید. حتی شاید نیاز شود از چندین زبان برنامه نویسی برای چندین پلتفرم برنامه را گسترش دهید.
اما می تونید از زبان هایی مثل جاوا اسکریپت یا پایتون استفاده کنید. چون این نوع زبان ها توانایی پیاده سازی نرم افزارهای مولتی پلتفرم را دارن

محمد

در درجه‌ی اول ++C و بعد سایر زبان‌ها.

مهدی علامه

محمد عزیز به نظر بنده هر زبان رو باید بر اساس اهداف مورد نظر خود انتخاب کنید و همونطور که اشاره کردم هیچ زبانی به الزاما از زبان های دیگر برتر نخواهد بود.
تشکر

عباس replyپاسخ

بدترین زبون برای ساخت برنامه گرافیکی میتونه پایتون باشه؟

مهدی علامه

سلام عباس عزیز
خیر زبان پایتون بدترین زبان برای ساخت برنامه های گرافیکی نیست.😉
البته اگر منظورتون رو از نرم افزارهای گرافیکی دقیق تر بیان کنید، بنده بیشتر راهنماییتون می کنم
با تشکز

توحید replyپاسخ

سلام
استاد من میخوام برنامه نویسی یاد بگیرم شما میتوانید واسه من کتاب معروف کنین که بهتر بتونم یاد بگیرم

مهدی علامه

سلام توحید عزیز
چه زبان برنامه نویسی مد نظرتون هست؟
قصد دارید در چه حوزه ای برنامه نویسی کنید؟
برای انتخاب کتاب یا دوره آموزشی ابتدا باید زبان یا حوزه مورد نظرتون را انتخاب کنید.

مرتضی replyپاسخ

سلام
میخواستم بدونم کدوم زبان برنامه نویسی میتونه تو خارج از کشور به درد بخوره الان موندم کدوم رو یاد بگیرم

مهدی علامه

سلام مرتضی جان
انتخاب زبان برای کار در کشور های خارجی باید متناسب با کشوری که قصد دارید به آن مهاجرت کنید انتخاب شود. ولی به صورت کلی زبان های برنامه نویسی جاوا، جاوا اسکریپت، پایتون و… می تونند انتخاب های خوبی باشند.

پژمان replyپاسخ

سلام خدمت شما استاد بزرگ.
من قصد دارم برنامه نویسی رو یاد بگیرم برای برنامه نویسی دیوایس های اکترونیکی.به طور مثال کیلومتر های دیجیتال خودرو ها یا ساعت های هوشمند و…
بین زبان های برنامه نویسی که معرفی کردید خودم احتمال میدم که زبان #C یا ++C بهترین انتخاب برای هدفم میباشد.
حال اگه میشه من رو توی این زمینه راهنمایی کنید.
با تشکر.

مهدی علامه

سلام پژمان عزیز
سوال شما را در سون کست مطرح می کنم تا پاسخ آن را دریافت کنید.
با تشکر

محمد

سی پلاس پلاس و تکنولوژی های مرتبط با embedded systems

امیر سهیل replyپاسخ

سلام یه سوال داشتم من ۴ ماه دیگه کنکور دارم و میخواهم رشته مهندسی نرم افزار برم و بعد برنامه نویس بشم اما زبان انگلیسی من خیلی خوب نیس وضعیف است ایا من میتونم برنامه نویس بشم ؟؟کتابی هست که زبان های کامپیوتر و برنامه نویسی را یاد بدهد ؟؟؟

مهدی علامه

سلام امیر جان
بله، قطعا با مطالعه، تمرین و پشتکار می تونی به برنامه نویسی موفق تبدیل بشی، چون این مهارت ها همگی اکتسابی هستند.
برای انتخاب کتاب برنامه نویسی، یک سری کتاب ها در حوزه برنامه نویسی به صورت عمومی هستند. اما اگر برای یادگیری برنامه نویسی دنبال کتاب می گردی، بهتره اول حوزه ای مشخص رو برای برنامه نویسی انتخاب کنی.
تشکر

مجید replyپاسخ

سلام ،زبان جاوااسکریپت را میشه باهاش بازی ساخت

مهدی علامه

سلام مجید جان
بله از زبان جاوا اسکریپت می تونی برای بازی سازی استفاده کنی.😊

محمد رجا replyپاسخ

با سلام
من میخوام وبسایت بسازم میخواستم بدونم چه زبان های برنامه نویسی برای وبسایت خوبه ؟؟
خودم هم HTML بلدم

مهدی علامه

سلام محمد جان
برای حوزه وب زبان های جاوااسکریپت و PHP در ایران بسیار پرکاربرد هستند و پیشنهاد شخصی بنده به شما یادگیری این دو زبان برای طراحی سایت است.
البته با زبان های دیگر هم مثل جاوا، پایتون و… می تونید به طراحی سایت بپردازید و انتخاب هر یک از آنها بستگی به اهداف شما دارد.
تشکر😉

محمد

پی اچ پی, جاوا و پایتون و دیتا بیس و فریم ورک های مرتبط.

دانشجو replyپاسخ

سلام
بنده SQL Server رو بلدم توی بازار کار چه کاری میتونم انجام بدم؟
و اینکه اگر بخوام در رابطه با همین موضوع اطلاعاتم رو گسترش بدم باید چکار کنم؟زبان برنامه نویسی هست که بتونه کمکم کنه؟

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
شما می تونید در طراحی دیتابیس مشغول به کار شوید.
افزایش مهارت های خودتون در این زمینه با استفاده از دوره های آموزشی امکان پذیر است.
البته کسب تجربه و طراحی دیتابیس های مختلف می تونه بهترین راه برای مواجه شدن با چالش های جدید باشه.
برای یادگیری زبان برنامه نویسی باید حوزه مورد نظرتون برای فعالیت را مشخص کنید.
تشکر

امین replyپاسخ

سلام و عرض و ادب خدمت اساتید عزیز

ببخشید من یه سوالی خیلی وقته ذهنمو درگیر کرده
حقیقتا من تازه واردم و حدود پنج شیش ماهی هست دارم برنامه نویسی رو دنبال میکنم و هدفم اینه که تو زمینه وب و اندروید به جایی برسم به جاوا اسکریپت و فریم ورک جی کوئری تسلط نسبی دارم و خیلی از این تکنولوژی خوشم اومده ولی خب به زبان سی شارپم علاقه دارم
از طرفیم ازین شبهه دارم که آیا چند سال آینده زبان سی محبوبیتشو از دست میده یانه
سوال کلی : بین سه زبان پایتون، جاوا اسکریپت و سی شارپ یکی رو مفخوام انتخاب کنم و تمام وقتمو صرفش کنم ممنون میشم اگه کمک کنید

مهدی علامه

سلام امین جان
به نظر بنده باید سعی کنی انتخابت بر اساس اهداف و انتظاراتی که از زبان برنامه نویسی داری، باشه. چون محبوبیت زبان های برنامه نویسی روز به روز در حال تغییر است.
ولی اگر محبوبیت یک زبان برای شما در اولویت هست باید به این نکته اشاره کنم که در حال حاضر زبان جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان دنیا به حساب می آید.
تشکر

محمد replyپاسخ

چرا زبان جاوا اسکریپت رو با زبان‌های دیگه مقایسه می‌کنید؟ توی حوزه‌ی خودش کاربرد داره!. ربطی به بقیه‌ی زبان‌ها هم نداره.
من خودم تجربه‌ی چندین ساله با ++C دارم، ولی اینکه جاوا اسکریپت چی داره که گفتین از دیگر زبان‌های برنامه نویسی بالاتره خدا میدونه!!!.
ممنون از مطالبتون ولی علمی‌تر باشه.

مهدی علامه

سلام محمد عزیز
مرسی بابت نظری که با ما در یون گذاشتی
صحیح است هر زبان برنامه نویسی در حوزه ی مربوط به خودش کاربردی است و زبانی بهترین زبان برنامه نویسی است که در جای درست و متناسب با اهداف شما انتخاب شود.
اما در مورد اینکه گفتین این مطلب علمی نیست و بر چه اساسی گفته شده زبان جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان برنامه نویسی است، می تونید آمار سایت Stackoverflow را در لینک زیر بررسی کنید.
https://insights.stackoverflow.com/survey/2018#technology
تشکر

سینا replyپاسخ

محتوای وب سایت جدیدا داره خیلی بهتر میشه 😉

مهدی علامه

سلام سینا جان
خیلی خوشحالم که محتوای جدید سایت نظر شما را جلب کرده.
در سال 98 کلی اتفاق خوب قرار در 7learn اتفاق بیفته، پس حتما با ما همراه باشید.
تشکر

نازمحمد گری replyپاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید / تشکر می کنم از مطالب مفیدی که ارائه کرده اید /
گفته شده که می توانیم با استفاده از جاوا اسکریپت می توانیم برنامه های ویندوزی و حتی بازی طراحی کنیم می خواستم بپرسم برای این کار به جز جاوا اسکریپت به چه ابزارهای دیگری نیاز داریم و اینکه اگه ممکن هست برنامه ای که با استفاده از جاوا اسکریپت برای ویندوز نوشته شده است را معرفی نمایید / با تشکر

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
برای اینکه از زبان جاوا اسکریپت به منظور ساخت اپلیکیشن های ویندوزی استفاده کنید باید از فریم ورک های این زبان استفاده کنید.
کتابخانه ی الکترون برای این منظور استفاده می شود.
برنامه vscode، واتس اپ، slack و… با استفاده از این فریم ورک ساخته شده اند.
تشکر

نازمحمد گری

با سلام / با تشکر از پاسخ شما /
آیا امکان این هست که منابع آموزشی در رابطه با یادگیری کتابخانه الکترون معرفی نمایید با تشکر

Seyed Reza Bazyar replyپاسخ

عجیبه!
c++ رو گفته “نسبتا سخت”
php رو گفته “نسبتا آسان”
جاوااسکریپت رو گفته “آسان”
دقیقا برعکس گفتید!

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
سخت و یا آسان بودن زبان های برنامه نویسی یک امر نسبی است. اما به صورت کلی زبان های خانواده C به دلیل سطح پایین بودن از سختی بیشتری نسبت به زبان های سطح بالا برخوردارند.
همچنین میزان دشواری کار با هر زبان برنامه نویسی بر اساس تجربه کار با آن ها بیان شده است.
تشکر

Invisible replyپاسخ

سلام خسته نباشید

خواستم ببینم بهترین زبان برنامه نویسی برای رشته مهندسی پزشکی کدوم زبان ها هستن ؟
من تازه شروع کردم و دارم سی پلاس پلاس رو یاد میگیرم
زبان هایی که تو این رشته به دردم بخوره کدوم ها هستن ؟

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
سوال شما را در سون کست (پادکست) مطرح خواهم کرد تا پاسخ آن ها را دریافت کنید.
با تشکر

Alisina Kazemi replyپاسخ

با سلام و خسته نباشید به اعضای تیم سون لرن !
یه سوال داشتم واسه اینکه بتونیم یه وبسایت کامل بدون هیچ نقصی بسازیم باید کدام زبان ها را یاد گرفت ؟ من خودم دانشجوی HTML و CSS و PHP شما بودم واقعا عالی بود( مدرس آقای آوند ) ! ولی نیاز هست که تو دوره جاوا اسکریپت هم شرکت کنم ؟ و کلا چند تا زبان دیگه باید یاد بگیرم تا بتونم یک وبسایت کامل درست کنم ! من حدودا 14 سالمه و از همین سن شروع به یادگیری رشته مورد علاقم کردم و وبسایت شما به من خیلی کمک کرد بازم ممنونم از وبسایت عالیتون !!!

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
سوال شما را در سون کست (پادکست) مطرح خواهم کرد تا بهترین پاسخ دریافت کنید.
با تشکر

مححد replyپاسخ

هم مطالبو هم نظرات خیلی مفید بود
ن هیچ دانشی در مورد برنامه نویسی ندارم و وقتی به کد ها نگاه میکنم متوجه میشم چه کاری میکنند ر وقت هم رفتم دنبال برنامه نویسی نتونستم ادامه بدم و همون چند روز اول برام کسل کننده بود در حالی که کار من جوری هست اگر خودم برنامه نویسی میکردم خیلی موفق تر بودم
به نظرتون سن من که 30 سال هست دیگه امیدی به یاد گیری هست ؟

مهدی علامه

سلام محمد عزیز
خیلی خوشحال شدم که این مقاله برات مفید واقع شده.
خیر، برای یادگیری اصلا دیر نیست. خیلی از افراد در سنین بالاتر شروع به برنامه نویسی کرده اند و اکنون موفق شدند.
تشکر

محمد

صد در صد میتونید یاد بگیرید. علاقه و پشتکار میخواد.

محمد replyپاسخ

علم برنامه نویسی فراتر از این چیزاییه که اینجا شما کامنت میدین !! اصلا انگار واقعا تاحالا هیچ کاری نکردید در برنامه نویسی

مهدی علامه

سلام محمد عزیز
در این مطلب سعی شده زبان های برنامه نویسی معرفی شوند و آموزش داده نشده.
حق با شماست، برنامه نویسی چالش های خاص خودش را داره که در سایر مقالات به آن ها پرداخته ایم.
اگر تمایل دارید جزییات بیشتری در مورد برنامه نویسی بدونید می توانید سایر مقالات سایت را بررسی کنید
با تشکر

حمیدرضا replyپاسخ

سلام ممنون بسیار مفید بود

مهدی علامه

سلام حمیدرضا عزیز
از اینکه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته خیلی خوشحالم

fatima replyپاسخ

خیلی ممنون از ویدئو راهنماتون. سپاس فراوان

امین replyپاسخ

سلام
در زمینه رباتیک و صنایع هوا فضایی و موشک و اینچیزا کدام زبان استفاده میشود من با سی و میکرو ها کار کردم برای مهاجرت

مهدی علامه

سلام امین عزیز
سوال شما را در سوت کست (پادکست) مطرح خواهیم کرد تا اساتید به آن پاسخ دهند.
با تشکر

امین

لینک سوت کستی که سوال رو پرسیدن بزارید

مهدی علامه

https://7learn.com/programming/podcast-how-to-start-programming

aLireza replyپاسخ

سلام.
بنده رشته کامپیوتر هستم. البته هنرستان!
با سی شارپ مقداری آشنایی دارم البته بیشتر از سطح هنرستان ولی نه اینکه کاملا بلد باشم و کار کرده باشم!
قصد دارم برنامه نویسی موبایل انجام بدم.
بیشتر اندروید اما خیلی دوست دارم که Ios هم کار کنم. و اینکه میخوام توانایی ساخت وب اپ رو هم داشته باشم.
بعدی اینکه علاقه به بازی سازی هم دارم!
پس تا اینجا به یه زبان یا چند زبان احتیاج دارم که برنامه نویسی موبایل و بک اند وب (برای وب اپ) رو بتونن انجام بدن و در بازی سازی هم قدرت کافی رو داشته باشن.
دوتا انتخاب هست. سی شارپ رو کامل یاد بگیرم بعد با تکنولوژی های asp.net core و xamarin این کار هارو انجام بدم.
یا اینکه برم سمت کاتلین (چون علاقه ای به جاوا ندارم) و به دلیلی سینتکس مشابه سویفت رو هم یاد بگیرم. اما اگه این سمت برم برای برنامه نویسی سرور (برای وب اپ) و بازی سازی باید چیکار کنم؟ میشه با کاتلین ان کار هارو انجام داد؟ اگه بله چطوری و اگه نه لطف کنید نزدیکترین و آسانترین زبان ممکن که بتونه اون دوکار رو (سرور و بازی) انجام بده رو بفرمایید. یعنی ترجیحا بیشتر از سه زبان نشه کلا!
در ضمن من بیشتر سعی دارم فریلنسر کار کنم و بازار کار و درخواست های زبان برای یکی دوسال دیگه به بعد واسم مهمه.
ببخشید طولانی شد.
باتشکر از پاسخ های دلسوزانه تون.

مهدی علامه

سلام علیرضا عزیز
سوال شما را در اولین سون کست (پادکست) با موضوع چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم بررسی خواهیم کرد.
در سون کست این موارد رو به صورت خیلی دقیق جواب خواهیم داد.
با تشکر

آرین replyپاسخ

سلام . من مدتی هست که زبان C++ رو یاد گرفتم و میخوام که برنامه ای در حوزه درسی خودم یعنی مهندسی عمران بنویسم . تنها مشکلی که دارم فارسی نوشتن در برنامه هست. آیا اصلا C++ فارسی ساپورت میکه و اگه نمیکنه کدوم زبان میتونه از زبان فارسی ساپورت کنه؟

لقمان آوند

سلام
بله میشه. یه سرچ ساده بکنی روش هاش رو می بینی.

fatemeh replyپاسخ

سلام ،،من یه سال نهمی هستم ،،کدوم رشته بهترین انتخاب برای رسیدن به برنامه نویسی هست؟

لقمان آوند

سلام
می تونید مهندسی کامپیوتر نرم افزار رو انتخاب کنید.

سید جواد مهدوی replyپاسخ

سلام ای کاش کاربرد هر زبان رو در زندگی و در پلتفرم ها میگفتید و از کلمات ساده و غیر پیچیده استفاده میکردید اینطوری قابل فهم تر بود مرسی بابت راهنمایی هاتون
{CSS}

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
در این مقاله سعی شده در مورد توانایی ها و امکانات زبان های برنامه نویسی توضیح داده شود.
اگر جایی از مقاله برای شما ابهام ایجاد کرده است، مطرح کنید تا به اصلاح آن بپردازیم
مرسی بابت بازخوردتون

دانشجو replyپاسخ

سلام و خدا قوت
ممنون از پاسخگویی کاملتون
خواستم بپرسم رابط کاربری پایگاه داده اس کیو ال چیست؟و چطور بین پایگاه و داده ورودی کاربر میتوان ارتباط برقرار کرد؟

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
خواهش می کنم
برای دریافت پاسختون از شما درعوت میکنم مقاله پایین را مطالعه کنید
سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) چیست؟

بابک replyپاسخ

سلام ممنون از این پست. ممنون میشم زمان بگذارید مطلب بنده رو بخونید و جواب جامعی بهم بدید. بنده یک راهنمایی کلی از شما میخواهم مطالب زیادی را بالا و پایین کردم در رابطه با این زمینه و اولین شخصی هستید که مستقیما نظر ازش میخوام. بنده 26 سالم هست و به 3 زمینه علاقه دارم. از برنامه نویسی هم واقعا غیر از 4 خط کد متلب که برای دانشگاه بوده چیزی سر در نمیارم (البته اگه بشه اسمش رو برنامه نویسی گذاشت) و تازه میخواهم شروع کنم. سه زمینه علاقه مندیم هم:
1.اینترنت اشیا
2.وب سرویس یا همون وب اپلیکیشن (بک اند)
3.طراحی سایت (فرانت اند)

علت علاقه مند شدن هم اینکه ایده طراحی دو استارت آپ در ذهنم میگذرد. یکی از آنها در حوزه اینترنت اشیا هست و دیگری هم طراحی یک سایت استارت آپی.
مشکلی هم ندارم که چند زبان برنامه نویسی یاد بگیرم(البته با توجه به یک نقشه راه خوب) .اما داستان این است که میخواهم وارد بازار کار هم بشوم با یادگیری برنامه نویسی کسب درآمد هم داشته باشم تا زمانی که قوی تر میشم و پروژه هام رو پیاده میکنم.(اکثرا پروژه ها هم شامل همان برنامه نویسی می شود)

حالا سوالاتی دارم که البته تا حدی هم مشخص هستند:
1- برای اینترنت اشیا چه برنامه نویسی هایی باید یاد بگیرم؟ ( تا حدودی میدانم پایتون و وب سرویس(چه با پایتون چه php) و آردوینو. اما جواب جامع را نمیدانم) و اینکه جاوا اسکریپت و فریمورکهایش هم می شود در بخش وب سرورش استفاده کرد؟
2- نظرتان درباره lamp چیست؟
3- فریمورکی مانند لاراول چطور؟
4- که سوال کلی تر همه اینها میشود” با شرایطی که گفتم بهینه ترین حالت موجود برای زبانهای برنامه نویسی که میتوانم یاد بگیرم چه زبانهایی هست؟
میدانم که خیلی پراکنده و شاید ناآگاهانه سوالاتم را مطرح کردم در وهله اول معذرت میخوام و اینکه این را بگذارید پای دانش کم بنده در این زمینه.

مهدی علامه

سلام بابک عزیز
به نظر من برای اینکه بتونم به سوالاتت پاسخ بدم اول باید هدفت رو به خوبی مشخص کنی تا بر اساس اون راهنماییت کنم. چون اهدافی که گفتی یک مقدار پراکنده هستند!
راه اندازی استارتاپ و ورود به بازار کار زمانی که سه هدف متفاوت فرانت، بکند و اینترنت اشیا خیلی از هم پراکنده و با فاصله هستند. با توجه به این موضوع ترسیم یک نقشه راه مناسب برای شما سخت می شود. پس اول از همه سعی کنید تا یک مسیر راه انتخاب و تمرکز خودتون را بر روی آن بگذارید.
بعد از این کار خیلی راحت تر میشه در مورد تکنولوژی های که در موردشون سوال پرسیدید اظهار نظر کرد.
با تشکر

محمد replyپاسخ

با سلام و خسته نباشید
من قبلا برنامه نویسی اندروید کار کردم و جاوا رو در حد متوسط بلدم
حالا میخواهم برای محل کارم یه سیستم نوبت دهی و پیجینگ (تحت دسکتاپ و روی شبکه داخلی) بنویسم که کمتر از 50 کاربر داره برای نوشتن چنین سیستمی غیر از جاوا چه زبان های دیگه ای رو باید یاد بگیرم و بهترین منابع آموزشی رو از کجا بگیرم در مورد برنامه نویسی سمت سرور هیچ اطلاعاتی ندارم لطفا راهنماییم کنید

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
برای اینکار می تونید از آموزش های موجود در سایت استفاده کنید
همچنین می تونید بخش سمت سرور پروژه خودتون را به شخصی که در این زمینه تخصص داره واگذار کنید تا زمان کمتری از شما صرف آموزش شود
با تشکر

محمد replyپاسخ

با سلام
بهترین زبان برای نوشتن برنامه های کلاینت سرور تحت شبکه چیه؟

مهدی علامه

سلام محمد عزیز
همانطور که در مقاله اشاره کردیم، بهترین زبانی وجود نداره
بهترین زبان، زبانیه که مناسب با اهداف شما انتخاب بشه

مصطفی replyپاسخ

سلام راستش من بین زبان php و java spدو دل هستم یه اشناییت کوچیک با php دارم که زیاد جذبم نکرد در واقع هدفم هم برنامه نپیسی وب هست هم اینکه بتونم بازی و اپلیکیشن موبایل برنامه نویسی کنم پیشنهاد شما چیه ؟؟

مهدی علامه

با توجه به اهدافتون زبان هایی مثل زبان جاوا اسکریپت یا پایتون می تونه در این مسیر کمکتون کنه

یا مهدی replyپاسخ

سلام
من مهندسی نرم افزار دارم.
چند سال از گرفتن مدرکم میگذره.
برنامه نویسی خوبی داشتم و خیلی علاقه دارم.
میخوام برای خودم توی خونه کار کنم. بخاطر همین نمیدونم چه حوزه ی کاری بازارش بهتره؟ وب سایت، اندروید، دسکتاپ، …؟؟؟؟
پروژه ی کاردانیم طراحی یک سایت با زبان asp و پروژه ی کارشناسیم طراحی یک سایت اینبار با زبان php بود.
به طراحی سایت و app برای اندروید بیشتر علاقه دارم.
بنظر شما کدوم بهتره؟؟؟
ضمنا اگه وارد برنامه نویسی طراحی سایت بشم بهتر نیست یباره از cms بجای کد نویسی استفاده کنم؟؟؟؟ منظورم اینه که آیا cms میتونه جایگزین php یا asp باشه؟؟؟
با تشکر

لقمان آوند

سلام
برنامه نویسی به زبان php, javascript و یا برای اندروید الان بازار کار خوبی داره.
وردپرس هم به همین شکل اگر می خواید با cms های آماده کار کنید.

AmirAli replyپاسخ

سلام. من می‌خواهم اپلیکیشن های روی دسکتاپ و بازی برنامه نویسی کنم کدوم زبان بنظرتون خوبه؟؟

مهدی علامه

برای اپلیکیشن دستکتاپ و طراحی بازی زبان هایی مثل سی شارپ، سی پلاس پلاس، پایتون و… می تونند گزینه های مناسبی باشند.

سینا خوش سیر replyپاسخ

ممنون از مطلب خوبتون. سایت بسیار خوبی دارید.

جواد replyپاسخ

سلام و خسته نباشین
بابت مطالب زییباتون ممنون
برای برنامه نویسی اندروید سمت جاوا بریم یا کاتلین آشنایی نسبی با جاوا دارم و جاهایی خوندم ک کاتلین خیلی کار رو ساده تر و خلاصه تر کرده و بهتره
شما پیشنهادتون چیه؟

فاطمه replyپاسخ

سلام . مرسی بخاطر مطالب خوبتون . من میخوام برنامه نویسی رو یاد بگیرم یکی بهم پیشنهاد داد بین سی شارپ و جاوا ، جاوا رو انتخاب کنم ، و دلیلش این بود که جاوا کار کم داریم و … اما مطالب رو که میخونم خیلیا گفتن سی شارپ. از طرفی خودمم میترسم جاوا سخت و نامفهوم باشه برام ، میخواستم با شما مشورت کنم که کدومش (قصدم اینه اول با یه زبان مثل جاوا یا سی شارپ شروع کنم به تسلط که رسیدم وارد کار با پایتون شم اما اول میخوام اصول برنامه نویسی رو با یه زبان دیگه شروع کنم) حالا میشه کمکم کنی که جاوا یا سی شارپ برای شروع؟ لطفا درصد سختی و آسونی رو هم در نظر بگیر و بهم بگو . بازم ممنونم بخاطر مطالب مفید

محمد replyپاسخ

خیلی خوب هست که این مطلب رو برای دیگران آماده میکنید. اگر کسی با زبان انگلیسی مشکلی نداره همین جا بگه تو چه حوزه‌ای میخواد فعالیت کنه شاید بتونم منابعی در حد توان خودم معرفی کنم. تخصصم بیشتر در مورد ریاضیات, علوم رایانه نظری , هوش مصنوعی و بیگ دیتا هست.
موفق باشید.

احسان replyپاسخ

سلام
کدوم زبان برنامه نویسی بهتر برا ثروت مند شدن؟

کیوان علی محمدی

سلام. همچین زبانی وجود نداره.

a replyپاسخ

سلام. من پارسال برنامه نویسی اندروید رو با جاوا شروع کردم. تا حدودی مباحث پیش نیاز جاوا برای اندروید رو یاد گرفتم. اما بعد یه مدت مباحث جاوا یجورایی برام سخت و گیج کننده شده بود توی برنامه نویسی اندروید. چند ماهی کلا رها کردم و یجورایی زده شدم. اما الان دوباره تصمیم گرفتم شروع کنم اندروید رو. الان موندم که دوباره با جاوا شروع کنم یا کاتلین که جدید اومده و سینتکس ساده تری داره یا اصلا با زبان دیگه ای شروع کنم؟! یسوال دیگه اینکه با کاتلین میشه برنامه واسه ios هم نوشت یا نه؟! ممنون.

مصطفی قدیمی

سلام وقت بخیر

شما بهتره از سمت جاوا شروع بکنی خیلی پایه ای تر هست و در آینده براتون بهتر خواهد بود

مهنوش replyپاسخ

سلام.من حدودا ده سال پیش در رشته مهندسی نرم افزار فارغ التحصیل شدم و دیگه کلا گذاشتمش کنار و الان هیچی ازش تو ذهنم نیست.الان قصد مهاجرت دارم و میخام حداقل در یکی از زبانهای برنامه نویسی خودم رو قوی کنم با توجه به اینکه به زمینه های طراحی و گرافیکی هم علاقه دارم.دوتا سوال از شما دارم اول اینکه بازار کار کارهای گرافیکی و طراحی در خارج از کشور چطوره؟
و دوماینکه شما چه زبانی روپیشنهاد میدین که پایه ای اموزش ببینم
ممنون

لقمان آوند

سلام
برای خارج از کشور زبون هایی مثل جاوااسکریپت، جاوا، پایتون و php گزینه های مناسبی هستند. دوره های متخصص سون لرن رو ببینید در این زمینه

زینب replyپاسخ

سلام ممنون از سایت خوبتون من سالهاست شیفته برنامه نویسی هستم ولی هیچ وقت سمتش نرفتم الان که تصمیم دارم حرکتی بکنم نمیدونم دقیقا باید چه کار کنم باید چه چیزهایی رو یاد بگیرم …. امکان دانشگاه رفتن رو فعلا ندارم آیا این ممکنه باعث بشه تو زمینه موفق نشم …واینکه اصطلاحاتی رو که به کار میبرید توی مطالبتان رو متوجه نمیشم و همین گیجم میکنه خلاصه اینکه فقط علاقه دارم و وقت ولی نمیدونم از کجا شروع کنم و چه کنم ممنون میشم راهنمایی کنید…اینم بگم از ساخت وب واپ خوشم میاد و همچنین امنیت شبکه ولی از کدوم باید شروع کنم نمیدونم اصلا راهی هست که هردو رو باهم یاد بگیرم ….

زینب replyپاسخ

کسی مثل من که اینقدر آماتور هست اول باید کدوم زبان برنامه نویسی رو یاد بگیره که هم تو طراحی وب وهم آپ به دردش بخوره…ببخشید بعضی کلمات رو درست نمی نویسم مشکل از کیبورد هست ….

الهام replyپاسخ

سلام
من در رشته مدیریت مالی تحصیل کردم و حیطه کاری ام بورس و پیش بینی قیمت سهمه . میشه راهنمایی کنید چه برنامه نویسی برای این رشته کاربردی تر است. ممنون

زهره فرزام replyپاسخ

سلام
من دانشگاه الکترونیک خوندم و به برنامه نویسی خیلی علاقه دارم و قصد رفتن از ایرانو دارم. نمیدونم با این شرایط بهتره زبان های تخصصی رشتم مثل vhdl رو کار کنم یا زبان هایی مثل سی شارپ یا جاوا رو یاد بگیرم بهتره؟

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
انتخاب زبان بستگی به اهداف شما داره، که قصد دارید در آینده در چه زمینه هایی برنامه نویسی کنید
همچنین باید فاکتورهایی مثل بازار کار در کشور مقصد و… را بررسی کنید.

زینب replyپاسخ

برای موفقیت تو برنامه نویسی چه برای طراحی سایت چه ساخت اپلیکیشن نیاز هست یکی از رشته های دانشگاهی تو زمینه کامپیوتر بریم یا از طریق همین کلاس ها هم میتونیم همه مطالب و یاد بگیریم واینکه نداشتن مدرک دانشگاهی تاثیری در موفقیت کاری شخص داره منظورم اینه که خوب من کلاس برم و مدرک بگیرم ولی مدرک دانشگاهی نداشته باشم کسی راضی میشه کارشو به من بسپاره

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
قطعا داشتن مدرک از پیش نیازهای موفقیت در این حوزه نیست و نخواهد بود ولی شاید در روند کار بتواند کمک کننده باشد.
ولی در دنیای برنامه نویسی مهارت، داشتن تجربه و سابقه کار و همچنین نمونه کار خوب بسیار تاثیر گذار تر است.
برای ورود به بازار کار فرقی نمیکنه که خودت یاد گرفتی، دانشگاه رفتی و یا کلاس های خصوصی و…. آنچه اهمیت دارد میزان مهارت شماست
اما تفاوتی که کلاس های خصوصی و آنلاین دارند این است که شما را زودتر به موفقیت و مهارت مورد نیاز می رسانند

احمدرضا replyپاسخ

سلام استاد ممنون که مطالب مفیدتون رو در اختیار ما گذاشتین میشه بهم بگین تقریبا چند روزه میتونم زبان جاوا اسکریپت رو یاد بگیرم ؟

جمیله یزدان پناه replyپاسخ

سلام من چند سالی است که برنامه نویسی در دانشگاه تدریس میکنم البته برنامه نویسی جاوا اما تا حال برای درامد ازآن استفاده نکرده ام صرف تدریس در دانشگاه و حل مشکلات دانشجویان عزیز پرداختم و حال تصمیم دارم برای درامد از آن استفاده کنم و چیز های از خود بسازم و عرضه کنم میشود مرا رهنمایی کنید.ممنون از سایت پرمحتوا و معتبر تان.

امیرحسین replyپاسخ

سلام خسته نباشید.
من واقعا موندم چه زبان برنامه نویسی رو یاد بگیرم تو سایت های مختلف رفتم و مقاله های مختلفی خوندم.همه جا میگن بر اساس هدفتون زبان مورد نظرتون رو انتخاب کنید.
اما من نمی دونم هدفم چیه و نمی دونم در آینده دقیقا قراره چه کار کنم.
بیشتر تعریف زبان های جاوااسکریپت و پی اچ پی و پایتون و سی شارپ رو شنیدم.
نمی دونم کدوم رو یاد بگیرم.
البته نمی دونم چرا زبان پایتون با این که هیج شناختی ازش ندارم و حتی یک خط کد هم باهاش ننوشتم صرفا اسمش بهم خوش اومده.
لطفا فقط یک زبان بگید که بازار کار خوبی داشته باشه تا شروع کنم و تو رو خدا نگید با توجه به هدفت انتخاب کن. چون هدف خاصی ندارم. هدفم اینه پول در بیارم!
خیلی ممنونم.

مهدی علامه

سلام امیرحسین
متاسفانه یا خوشبختانه دقیقا جواب ما هم انتخاب یک زبان بر اساس هدف است! چون جواب صحیح این است.
مثل این میمونه که بخوای پیچ یک وسیله رو سفت کنی و بگی برام مهم نیست با چه ابزاری، هر چی دارید بدید و یکی که هیچ آگاهی در اون زمینه نداره به تو یک اره برقی بده !!🤔 در حالی که تو تنها به یک پیچ گوشتی نیاز داشتی. پس انتخاب یک زبان باید با توجه به هدفت باشه مثلا قصد داری برنامه نویس وب بشی یا موبایل یا ….
اما می تونی زبان هایی مثل پایتون، جاوا اسکریپت و جاوا را یاد بگیری، چون با این نوع زبان ها تقریبا توی هر حوزه ای می تونی شروع به کدنویسی کنی

ایمان replyپاسخ

سلام .ممنون بابت مطالب مفیدتون.من تازه میخوام برنامه نویسی رو شروع کنم.هدف از شروع اینه که اولا ؛ کلا با برنامه نویسی آشنا بشم دوم اینکه در آینده بتونم ازش کسب درآمد داشته باشم.میخواستم نظر شما را در این خصوص بدونم ک کدام زبان بهتر است و به درد آینده میخوره.و اون زبان رو چگونه شروع کنم و اگه میشه کتاب ها و منابع اون رو معرفی کنید.ممنون میشم.

مهدی علامه

سلام ایمان عزیز
برای اینکه در زمینه برنامه نویسی موفق بشی و زمان کمتری برای رسیدن به درآمد زایی طی کنی، باید حوزه برنامه نویسی مورد نظرت رو هم انتخاب کنی
چون دنیای برنامه نویسی، دنیای بسیار بزرگی است و باید قبل از ورود به اون دقیقا بدونیم چرا و به چه دلیل می خواهیم وارد این دنیا شویم!
پس اول ببین به چه حوزه ای علاقه مندی : طراحی وب، موبایل و… بعد از اون می تونم خیلی دقیق بهترین مسیر یادگیری را در اختیارت بزارم
تشکر

alimohammadi replyپاسخ

سلام خیلی ممنون از مطالب مفیدتون

alimohammadi replyپاسخ

خیلی مطالب مفیدی بودن ممنون
خسته نباشید

پوریا replyپاسخ

چرا perl رو نگفتی لقی

sazokar replyپاسخ

عالی بود بازم از این آموزش های خوب بذارید با تشکر

امیر replyپاسخ

سلام ممنون از سایت و مطالب خوبتون.من تازه میخوام برنامه نویسی رو یاد بگیرم .اهدافم از یادگیری طراحی وب و بعد اپ های موبایل هست بهتره با کدوم زبان برنامه نویسی آشنا بشم و اینکه در آینده بتونم ازش کسب درآمد داشته باشم.

مهدی علامه

سلام امیر عزیز
یکی از زبان های مناسب برای اینکه بتونید هم اپ موبایل درست کنید و هم به طراحی وب بپردازید، جاوا اسکریپت است
تشکر

ehdasgostar3 replyپاسخ

سلام ببخشید شما کلاس های اموزش برنامه نویسی هم میذارید؟ و اگه بله مدرک هم دارن این کلاس ها؟

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
سایت سون لرن هم کلاس های حضوری و هم دوره های غیر حضوری را برگزار می کند
بله، در انتهای دوره ها مدرک داده میشه
برای اطلاعات بیشتر می تونید به پشتیبانی سایت پیام بدید

علی replyپاسخ

سلام من می خوام از برنامه نویسی پول دربیارم و در زمینه ی طراحی سایت و نرم افزار و روبات کار کنم با این صحبت هایی که استاد در فیلم گفتن با یاد گرفتن زبان جاوا همه این کار هارو میشه انجام داد

محمد replyپاسخ

سلام
نظر شما در مورد GOچیه بین نود جی اس و گو باید یکی رو انتخاب کنم سمت بک اند وب به نظر شما کدوم قدرت مانوربیشتری داره؟

اسما replyپاسخ

سلام.من میخوام زبان سی شارم رو به صورت تخصصی یاد بگیرم .شما دوره های اموزشی غیرحضوری برای سی شارپ دارید؟

مهدی علامه

سلام دوره مجازی آموزش سی شارپ وجود دارد
برای اطلاعات بیشتر لطفا به پشتیبان سون لرن پیام بدید

امین replyپاسخ

با تشکر ویژه از مدیریت سایت بابت ارائه مطالب کاربردی

عرفان replyپاسخ

سلام و خسته نباشید یک سوال داشتم من در کلاس های سی شارپ در شهر خودم شرکت کردم ولی هدفم برنامه نویسی با زبان جاوا بود گفتن برای رفتن به جاوا چون مبتدی هستم باید سی شارپ بیاموزم ولی الان میخوام کاتلین بیاموزم نظرم عوض شد ایا کاتلین با زبان سی شارپ شباهتی داره

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
زبان های برنامه نویسی سطح بال اکثرا از یک سری اصول مشخص پیروی می کنند و مشابه هم هستند.
البته برخی کانسپت ها در بعضی از زبان ها متفاوت است.
منظور شما از شباهت، نوع سینتکس هست؟

alimohammadi replyپاسخ

سلام اقای علامه میخاستم درباره مدت زمان یادگیری زبان های برنامه نویسی بپرسم
واینکه میشه چند زبان رو کنار هم یاد گرفت؟
تشکر

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
یادگیری برنامه نویسی به موارد زیادی مرتبط است، آشنایی با زبان انگلیسی، منطق ریاضی و….
ولی به صورت کلی زمانی بین 6 تا یکسال برای آموزش برنامه نویسی مناسب است.
بعد از طی کردن این فرآیند، یادگیری زبان های بعدی به مراتب ساده تر و سریع تر می شود.
خواهش می کنم🌹

Aفshین۹۷۲۱ replyپاسخ

سلام روزبخیر،راستش من تو انتخاب زبان مناسب با خودم دربرنامه نویسی وشروع وروش های یادگیری غیرکلاسی موندم چون تعریفها گنگ هستند،میخواستم بدونم برای ساخت نرم افزارهای امنیتی،صنعتی،تجاری وساخت سیستم عامل مخصوص موبایل وکامپیوتر چه زبانی مناسب است؟_تدریس غیرحضوری درسایت شما چگونه،کی،تاچه زمانی وباچه هزینه انجام می شود؟باتشکر

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
در مورد شرایط دوره های مجازی و دریافت مشاوره رایگان در مورد انتخاب مسیر آموزشی میتونید با شماره پشتیبانی سایت تماس بگیرید.
با تشکر

فاطمه برخوری مهنی replyپاسخ

سلام خسته نباشید من میخوام برنامه نویسی موبایل در حوزه اندروید شروع کنم و هیچی بلد نیستم میشه راهنمایی کنید از کدوم بخش کلاس های غیر حضوریتون استفاده کنم؟

لقمان آوند

سلام
پیشنهاد می کنم اول آموزش جاوا از سایت سکان آکادمی که رایگان هست رو ببینید (آموزش متنی).
بعد دوره اندروید رو ببینید در سون لرن

فاطمه برخوری مهنی replyپاسخ

سلام خسته نباشید من میخوام برنامه نویسی موبایل اندروید شروع کنم و هیچی بلد نیستم نمیدونم از کجا باید شروع کنم چه کتابی باید بگیرم اگه میشه راهنماییم کنین

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
برای شروع برنامه نویسی اندروید می تونید از خوندن مقاله های زیر شروع کنید و بعد از اون یک دوره آموزشی خوب رو برای ادامه راه انتخاب کنید.
برنامه نویسی اندروید چیست؟
پیش نیازهای یادگیری برنامه نویسی اندروید
بهترین روش یادگیری برنامه نویسی اندروید
کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید

فرشاد replyپاسخ

سلام .بازار کار ایران داره به چه سمتی میره ؟ طراحی وب یا موبایل ؟

مهدی علامه

هر دوی این بازارها در حال توسعه و پیشرفت هستند

محمد امین replyپاسخ

سلام
من یک زبان برنامه نویسی میخوام که بیشتر به درد طراحی و برنامه ریزی ماشین های صنعتی بخوره ، پیشنهادتون چیه ؟؟
به نظرتون از لحاظ جامع بودن ++c برای شروع و یادگیری چطوره ؟؟؟

مریم

سلام و عرض ادب
به نظر منم برای شروع و یادگیری زبان برنامه نویسی C مناسب است

داریوش replyپاسخ

آیا کسی میتونه من در راهنمایی کنه چطور میتونم سرعت ورد پرس بالا ببرم

محمد replyپاسخ

سلام عرض ادب
سپاسگذارم بابت مطالب مفیدتون
صادقانه میگم عالی بود.

منا replyپاسخ

سلام وقتتون بخیر و شادی
میخواستم تشکر کنم بابت مطالب مفیدتون

مرتضی حرمتی replyپاسخ

من تقریبا برنامه نویسی رو از سال 95 شروع کردم … نزدیک یک وسال ونیم دوره خودم میچرخیدم و ازین شاخه به اون شاخه یا ازین زبان به اون زبان میپریدم … تنها خوبی که واسم این یکسال و نیم داشت مسلط شدن به فرونت اند بود چون همه جا یکی بود (تقریبا) …. اومدم سراغ php و دوره های آموزشی استاد آوند رو خریداری کردم ( راستیتش انقدر دوره بی خود رفته بودم که دیگه حالم بد میشد بخوام پول کلاس بدم ) وقتی php استاد آوند رو گرفتم عالی بود ، عالی … ولی هنوز ساختار های mvc و فریمورک های پی اچ پی رو بلد نبودم تا توی دوره حضوری php شرکت کردم … فوق العاده بود … استاد بدون واقعا یک اپسیلون بالا و پایین کردن مطالب همه چی رو آموزش میدادن و حتی تایم کلاس که 4 تا 7 بود واسمون ارزو شده بود برگرده به 7 که بریم دیگه. :)) ولی ایشون خاضعانه حداقل مارو همیشه تا یه ربع به هشت نگه می داشتند … بدون کم و کاست تمام انرژیشون رو میزاشتن … و ما فوق العاده قوی شدیم حتی دیگه به راحتی خودمون فریمورک مینوشتیم … بعد ازون دوره لاراول رو گرفتم استاد علی محمدی نابغه ای برای علاقمند کردن دانشجو به هرچیزی که تدریس میکنن هستن و بدون شک نابغه در وردپرس و لاراول هستند ( اینارو خودم دیدم که میگم بقیه دروسشون رو خبر ندارم ولی خب آدم باید چنتا تدریس ببینه ؟ تا به کارشون ایمان بیاره )..انقدر قشنگ تدریس کردن دوره لاراول مجازی رو، اصلا نفهمیدم کی رفتم سراغ دوره لاراول در دنیای واقعی واستاد گرامیم آقای مهندس سامی و الانم دارم از ایشون به روز ترین متود های برنامه نویسی لاراول رو یاد میگیرم و لذت میبرم از این تیم فوق العاده …. راستیتش گفتم یه توضیحی اجمالی بهتون داده باشم که توی سون لرن خودتم نخوای یاد میگیری و علاقمند میشی … شخصیت برجسته استاد آوند و دلسوزی های ایشون مخصوصا به بچه ها هیچ وقت از یادم نمیره وهمیشه هنوز که هنوز بعد یکسال که گذشته از دوره پی اچ پی باهاشون در ارتباطم و دنبال یک فرصت کوچولو برای جبران لطف ایشون هستم … حالا هرکسی که ازم سوال میکنه کجا برم چیکار کنم فقط و فقط میگم سون لرن .فوق العاده اید سون لرنی ها دمتون گرم :)) ، راستی اصلا نگران این نباشید که کار پیدا کنید بعدش یا نه … چون راحت تر از هرچیزی که فکرشو بکنید میان سراغتون به شرطی که با استاد هم قدم به جلو برید …. هر شرکت برنامه نویسی که بخواد شما رو استخدام کنه بدونه شک اگر از خوبا باشن …فقط کافیه بگین از استاد آوند و سون لرن یاد گرفتید و تایید ایشون پشتتون باشه … و حتما اینو یادتون باشه که واسه فری لنسر شدن حداقل باید 6 ماه کار توی یه شرکت قوی با حداقل حقوق رو به جون بخری …چون خرد جمعی همیشه برتر از فردیه … و اینکه قدرت پیشرفت حداقل ده برابر میشه

علیرضا نیکبخت replyپاسخ

سلام. من یه پسر 13 ساله هستم که می خوام کل برنامه نویسی ها رو یاد بگیرم.
4 مورد ICDL رو بلدم.
میخوام تمام کالکشن آفیس و adobe رو هم کامل یاد بگیرم.
آیا شدنی هستش؟

مهدی علامه

سلام علیرضای عزیز
بله با پشتکار و تمرین شدنی هست
ولی بهت پیشنهاد می کنم روی یک حوزه تخصصی تمرکز کن و این موارد از حوزه برنامه نویسی جدا هستند

سروش replyپاسخ

مطالب عالی بود. سپاس

رضا کیانی replyپاسخ

سلام و خسته نباشید خدمت شما
قربان من می خواهم طراح قالب های وب بشوم ممنون می شوم راهنمایی کنید چه زبان های برنامه نویسی باید یاد بگیرم و بعد از آن ایا درآمد طراحی قالب وب خوب هست یا نه

ممنون می شوم جواب دهید

فرشاد replyپاسخ

سلام برای وارد شدن به دنیای هوش مصنوعی -یادگیری عمیق – یادگیری ماشین چه زبانی رو پیشنهاد میدید ؟ کتاب فارسی هم اگه داریم معرفی بفرمایید .با تشکر

ناشناس replyپاسخ

زبان سی شارپ چه طور؟ آیا اون هم جزع بهترین ها است؟

محمود replyپاسخ

سلام و درود بر شما.من تو حوزه درمان و توانبخشی فعالیت میکنم و دوست دارم برنامه نویسی که مرتبط با حوزه کاری خودم هست رو یاد بگیرم برای طراحی نرم افزار هایی که برای سنجش و اندازه گیری بکار میرود.مثل دستگاههای اسکن پا و غیره.بر اساس مطالعاتی که انجام دادم پایتون و متلب بنظرم مناسب آمد.ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید

nazli replyپاسخ

سلام ممنون از مطالب خوبتون. میخواستم بدونم سایتهای بزرگی مانند فیسبوک و آمازون یا اکسپدیا از چه زبان برنامه نویسی استفاده می کنند؟

مهدی علامه

سلام
معمولا این سایت ها از چندین زبان و تکنولوژی استفاده میکنند
مثلا سایتی مثل فیسبوک زبان اصلی اش php است.

add_circle ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :