جشنواره فطر سون لرن

بهترین سایت های فریلنسری ایرانی و خارجی

دسته بندی: آموزش
سطح مقاله: ساده
زمان مطالعه: 8 دقیقه
۱۹ شهریور ۱۳۹۸

سایت‌های فریلنسری ایرانی و خارجی زیادی در حال فعالیت هستند که ما در این مقاله بهترین‌ها سایت‌ها در این زمینه را به شما معرفی خواهیم کرد.

فریلنسر کیست؟ این سوالی است که امروزه بسیاری از علاقه مندان به دنیای برنامه نویسی در جستجوی پاسخ آن هستند. در سال‌های اخیر و با فراگیر شدن استفاده مردم از اینترنت وگسترش کسب و کارهای انلاین، پدیده ای به نام فریلنسری یا دورکاری بسیار رایج شده است. مسلما همه کارها به سختی کار در معدن نیستند، اما در مقایسه با کسی که در خانه نشسته و هم‌زمان با شنیدن موزیک موردعلاقه اش کسب درآمد می‌کند، شاید بیرون رفتن از خانه هم سخت به نظر برسد. اگر شما هم اهل دورکاری و فریلنسینگ هستید، احتمالا آشنایی با کارهای فریلنسری و سایت‌های مهم در این زمینه برایتان جالب و کاربردی است، پس به هیچ عنوان ادامه این مطلب را از دست ندهید.

فهرست محتوای این مقاله

فریلنسر کیست؟

فریلنسر چیست

همانطور که گفته شد بسیاری از افراد دوست دارند بدانند فریلنسر چیست؟ فریلنسر (Freelancer) کسی است که همه قواعد زمانی و مکانی کار را به هم می‌ریزد. در سیستم او خبری از روش کاری سنتی و دفترکار نیست و با قبول پروژه شما، فقط پایبندی زمانی پیدا می‌کند که آن را به موقع تحویل دهد. درحالیکه ممکن است در هر ساعتی از شبانه روز و در هر شرایطی مشغول انجام آن باشد.

تعداد فریلنسرها روز به روز درحال افزایش است و شما می‌توانید به راحتی انجام پروژه‌های شخصی خود را به آن‌ها واگذار یا اصطلاحا برون سپاری کنید. اگر هم خودتان تخصص خاصی دارید می‌توانید از طریق برخی وب سایت‌ها پروژه هایی را مناسب تخصص تان پیدا کنید. سپس با درخواست کننده صحبت کرده و پس از انجام توافقات اولیه آن را برای انجام دادن دراختیار بگیرید. در گذشته دریافت پروژه‌های فریلنسری با سختی‌های زیادی از جمله پرداخت نشدن هزینه ها، تعیین نشدن صحیح تعهدات و... همراه بود، اما امروزه سایت‌های بسیاری زیادی برای آسان کردن این فرآیند ایجاد شده اند که در ادامه مطلب به برررسی آن‌ها می‌پردازیم.

درآمد فریلنسری چقدر است؟

درامد فریلنسری

منابع بسیاری ممکن است برای پروژه‌های متنوع، دستمزدهایی تعیین کنند که باعث دلسردی شما شود و یا برعکس، موجب انتظار نادرست شده و برخی فرصت‌ها را از بین ببرد. اگر قصد دارید فریلنسر باشید باید بدانید احتمالا از مزایایی بسیاری که در شرکت‌های برنامه نویسی در اختیار برنامه نویسان قرار می‌دهند، محروم خواهید بود، مزایایی مانند بیمه، پاداش و غیره. البته این موارد نیز به توافق طرفین بستگی دارد و ممکن است در بعضی از پروژه‌ها بتوانید از چنین مزایایی بهره مند شوید. به طور کلی درآمد فریلنسری به نوع پروژه، مهارت شما و طرف قرارداد شما بستگی داشته و قیمت مشخص و دقیقی نمی‌توان برای پروژه‌ها تعریف کرد.

سایت‌های فریلنسری ایرانی

سایت‌های ایرانی

حال که میدانید فریلنسر چیست و چه نوع مزایا و معایبی دارد، میخواهیم شما را با سایت‌های فریلنسری آشنا کنیم. سایت‌‌های معتبری در زمینه فریلنسینگ وجود دارند که اگر به آن‌ها سر بزنید می‌توانید از خدمات فریلنسینگ یعنی سفارش انجام پروژه و یا در اختیار گرفتن آن استفاده کنید. در این بخش سعی می‌کنیم تعدادی از بهترین سایت‌های فریلنسری ایرانی را بررسی کنیم:

 • سایت پونیشا : پونیشا سایتی است که می‌توانید به راحتی در آن به فریلنسینگ بپردازید و افرادی از سراسر ایران از این سایت استفاده می‌کنند. در این سایت فریلنسرها در زمینه‌های مختلفی به ارائه خدمات پرداخته و به راحتی می‌توانند نیاز شما به یک متخصص را برطرف کنند.
 • سایت تایپ ایران : تایپ ایران یکی از مهم‌ترین سایت‌های فریلنسری ایرانی در زمینه تایپ است که شما را به افراد متخصص دراین زمینه وصل می‌کند. اگر به در تایپ مهارت دارید و یا پروژه ای در این زمینه دارید، تایپ ایران محل مناسبی برای رفع نیاز شما می‌باشد.
 • سایت پارسکدرز : یکی دیگر از سایت‌های مطرح فریلنسینگ ایرانی سایت پارسکدرز است که خدماتی در زمینه گرافیک، ترجمه، برنامه نویسی و غیره به مخاطبان خود ارائه می‌دهد و افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند.
 • سایت دورکار : سایت دورکار نیز مشابه سایر سایت‌های فریلنسری امکانات گسترده ای را از سراسر ایران در اختیار شما قرار می‌دهد. در این سایت پروژه هایی در زمینه هایی مانند گرافیک، ترجمه و تحقیق، طراحی وب و اپلیکیشن و غیره انجام می‌شود و پروژه‌های آن در دسترس بسیاری از کارفرمایان و فریلنسرها است.
 • سایت گودکو : سایت گودکو نیز در زمینه فریلنسینگ مورد توجه است و می‌تواند محلی برای انجام پروژه و یا شاغل شدن شما باشد. اگر تمایل به فعالیت در این زمینه دارید شاید بد نباشد به این سایت هم مراجعه کنید.
 • سایت انجام میدم : این سایت یکی از محبوب‌ترین سایت‌های فریلنسری ایرانی است که در آن می‌توانید بسیاری از کارها را با قیمتی مناسب سفارش دهید و یا حتی به عهده بگیرید. گرافیک، تبلیغات و برنامه نویسی از جمله زمینه هایی هستند که از طریق این سایت می‌توانید در انجام آن‌ها مشارکت کنید.

سایت‌های فریلنسری خارجی

سایت‌های فریلنسری خارجی

بسیاری از برنامه نویسان به دلیل علاقه به کسب و کار ارزی و یا به عبارتی دیگر کسب درآمد دلاری، به سمت فریلنسری جذب شده اند. اگر شما هم علاقه‌مند به کسب درآمد دلاری هستید، بهتر است خوبی با سایت‌های فریلنسری خارجی آشنا شوید. در این بخش از مطلب قصد داریم سری به سایت‌های خارجی بزنیم و تعدادی از محبوب‌ترین سایت‌های فریلنسری خارجی را نیز معرفی کنیم. اگر از داخل ایران قصد همکاری با این سایت‌ها را دارید بهتر است از قوانین و محدودیت‌هایی که ممکن است برای کاربران ایرانی وجود داشته باشد، اطلاع کامل پیدا کرده و سپس برای انجام پروژه اقدام کنید:

 • سایت Freelancer : یکی از معروف‌ترین سایت‌های فریلنسینگ که خدمات خود را در زمینه‌های بسیار مختلفی ارائه می‌دهد سایت فریلنسر است. این سایت یکی از منابع مهم برای فریلنسرهایی است که امکان انجام پروژه‌ها را به صورت بین المللی دارند.
 • سایت UpWork : فضای تعاملی این سایت شما را به سفر در دنیای فریلنسینگ تشویق می‌کند. این سایت امکان همکاری با شرکت‌های مطرحی مانند مایکروسافت را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.
 • سایت Toptal : این سایت شما را دست خالی برنمی‌گرداند و برای بسیاری از مهارت‌ها توانایی ارائه خدمات دارد. این سایت ادعا می‌کند که می‌تواند 3 درصد از بهترین فریلنسرهای دنیا را در اختیار کمپانی‌ها قرار دهد.
 • سایت Aquent : یکی از سایت‌های تحسین شده در زمینه فریلنسینگ سایت Aquent است که کیفیت بالای پروژه‌های تحویلی را عامل موفقیت خود می‌داند. یکی از ویژگی‌های این سایت این است که به فریلنسرهای تازه کار کمک می‌کند تا با تعریف مهارت‌های خود دستمزد مناسب هر کار را برای خود تخمین بزنند.
 • سایت 99Designs : تمرکز این سایت بیشتر بر ارائه پروژه‌های طراحی است و مرجع مناسبی برای طراحان محسوب می‌شود تا پروژه‌های هیجان انگیزی را به عهده بگیرند. اگر به این زمینه علاقمند هستید اما تجربه کافی ندارید، می‌توانید کار خود را در این سایت با پروژه‌های کوچکتر شروع کرده و مهارت خود را تقویت کنید.
 • سایت fiverr : فایور یکی از مشهورترین سایت‌های فریلنسری خارجی است که شما می‌توانید با معرفی مهارت‌ها و مبلغ پیشنهادی خود، برای گرفتن پروژه با سایر فریلنسرها رقابت کنید. این سایت سرویس‌های بسیار متنوعی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

فراموش نکنید که دسترسی به برخی سایت‌های خارجی به دلیل وجود برخی مشکلات ممکن است از داخل ایران سخت باشد. بنابراین اگر قصد شروع فریلنسری را دارید توصیه می‌کنیم از سایت‌های ایرانی استفاده کنید تا بعدا با مشکلی مواجه نشوید.

توصیه هایی برای فریلنسرها

نکات دور کاری

اگر قصد انجام کار به صورت فریلنسری را دارید باید رزومه ای قوی و خوب برای خود آماده کنید. از آنجایی که ممکن است کارفرما هرگز شما را نبیند، یک رزومه آراسته و مرتب کمک زیادی به شما در جذب کارفرمایان خواهد کرد. پس اگر پرسیده شود یکی از مهمترین عوامل موفقیت یک فریلنسر چیست ، چیزی جز تجربه و داشتن رزومه کاری قوی نخواهد بود.

فریلنسری شغلی است که ممکن است گاهی پر از پروژه‌های خوش آب و رنگ باشد و گاهی هم بیابان و برهوت کامل. پس اگر با دوره ای مواجه شدید که پروژه مناسبی پیدا نمی‌کنید و یا درآمدتان بسیار کم است، نا امید نشوید و برای بهبود مهارت‌های خود تلاش کنید. زمینه‌های دیگری نیز هستند که شما توانایی کار در آن‌ها را دارید. همچنین به این نکته توجه کنید که مواجه شدن با کارفرمای بدحساب، کارکردن زیاد و حتی تنهایی کار کردن مشکلاتی هستند که احتمالا در دنیای فریلنسینگ با آن‌ها مواجه خواهید شد. توصیه می‌کنیم با روحیه ای آماده وارد این کار شده و آماده استقلال شغلی کامل باشید.

جمع بندی

فریلنسری یکی از جذاب‌ترین کارهایی است که می‌توانید از طریق انجام کارهای موردعلاقه خود کسب درآمد کنید. علاوه بر این در کنار انجام تخصص خود، می‌توانید مهارت‌های جدیدی نیز به دانش خود اضافه کرده و توانایی انجام پروژه‌های مختلفی را پیدا کنید. به منظور اینکه علاقه مندان به این حوزه بدانند مهمترین عامل موفقیت یک فریلنسر چیست تجربه‌های کاری خود در این زمینه را با ما درمیان بگذارید و اگر به تازگی  به این بحث علاقه‌مند شده اید و در یادگیری و بهبود مهارت‌های خود نیاز به کمک داشتید، مقالات رایگان و کلاس‌های آموزشی سون لرن به شما کمک خواهد کرد.

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده ریحانه یزدانی
شاید به ساخت یک اثر هنری فکر کنیم و یا بخواهیم بلندترین قله ها را فتح کنیم؛ ما هنوز نمی دانیم از زندگی چه چیزی را بیشتر از همه می خواهیم. پس هر کاری که از دستتان بر می آید برای زندگی انجام دهید و سرانجام قلب تان، این انتخاب بزرگ را انجام خواهد داد...

نظرات کاربران

ساحل

دوستان کسی میتونه راهنمایی کنه که پرداخت امن چی هست و چطور باید انجام بدیم من تازه میخوام پروژه بگیرم و با این مورد مشکل دارم

hosseom

سلام
من به چندتا از سایت های فریلنسر خارجی سر زدم هیچ کدوم به کاربران ایرانی اجازه فعالیت نمیدن!
چطور میشه با وجود این محدودیت با اونها کار کرد؟ اگه میشه یک توضیحی در این مورد بفرمایید.
با تشکر

محمد

ممنون از مقاله خوبتون
با سایت ورکفا هم کار کردم من راضی بودم
workfa.com

ریحانه یزدانی

سلام
خیلی ممنون که تجربه تونو با ما به اشتراک گذاشتین
حتما میتونه برای سایر دوستان مفید باشه

Mehdi

با تشکر از شما خانوم یزدانی به خاطر مقاله خوبتون.

به نظر من هر کاری مزایا و معایب خودش رو داره و فریلنسری هم از این قاعده مستثنی نیست.
اما فریلنسری تو ایران واقعا به درد نمیخوره به طوری که باید باکمترین پول (مثلا 500 هزار تومن ) سایتی در حد آمازون طراحی بکنی
که این واقعا بی ارزش کردن فریلنسر ها و برنامه نویسای ایرانیه

ریحانه یزدانی

سلام
ممنون از شما که برای خوندن این مقاله وقت گذاشتین.
بله فریلنسری مشکلات خودش رو هم داره مخصوصا اگر کارفرما با مراحل انجام پروژه ای که از فریلنسر خواسته آشنایی نداشته باشه. اما بسیاری از شرکت ها هم هستن که یه توافق دوطرفه ایجاد میکنن و میتونن به خوبی با فریلنسرهای حرفه ای تعامل کنن.

شایان فرهتگی

سلام مقاله خوبی بود ، در حال حاضر سایت بین المللی هست که بشه از داخل ایران باهاش همکاری کرد ؟ ( منظور verify کردن هست ، سایتی که بشه با ادرس و مشخصات الکی ثبت نام کرد و فقط با یک اکانت paypal درامد رو دریافت کرد ؟ )
ممنون

مهدی

تجربه من در کار فریلنسینگ میگه که اگه میخوای مفت کار کنی و برای دانشت هیچ ارزشی قاعل نیستی برو فریلنسینگ
پیشنهادمم به دوستان اینه که تو گوگل یه سرچی در مورد معایب فریلنسینگ بکنین و تجربه دوستانو ببینین کاملا متوجه میشین اوضاع چجوریه

arzhang

سلام من به 5 زبان زنده جهان مسلط هستم میخواهم برای fiverr کار کنم ولی توی سایت وقتی به قسمت translate میرم مترجم های خود سایت رو نشون میده هیچ قسمتی که بشه از طریق اون درخواست مترجمی داد نبود ، لطفا راهنمایی کنید.

محمد

منم پارس فریلنسر رو پیشنهاد میکنم کاملا رایگان هست و همچنین به فریلنسرهای فعال وام قرض الحسنه پرداخت میکنه. parsfreelancer.ir/loan
اگه کارفرما هستید و پروژه دارید با کد تخفیف enginethemes بیست درصد از هزینه پروژتون رو پارس فریلنسر پرداخت میکنه. همچنین هزینه پروژه تون رو می تونین اقساطی پرداخت کنید parsfl.ir/rent

الی

کاش در مورد اینکه با چه سایتهای خارجی میشه کار کرد هم تحقیق کرده بودید.لطفا اگه میدونید کدوم سایتهای آنرو هم پوشش میدن بهم بگید.
ممنون

مهرداد

سلام.مهارتهای ما راحت به دست نیومدن که اینقد ارزون بفروشیمشون. برای یه پروژه سنگین برنامه نویسی ۵۰۰هزار بزارن کف دست ما.ارزش علمی ما خیلی بیشتر می ارزه.با تشکر

ریحانه یزدانی

سلام
بله همینطوره. البته افراد بیشتر به دلیل انعطاف زمانی سراغ فریلنسیتگ میرن. اگه امکان کار حضوری و تمام وقت باشه که درآمدش مناسب با توانایی شما خواهد بود.

سئو

مقاله خوبی بود کاش مثال های درآمدی مختلفم از سایت های مختلف و پروژه هاشون می زدی تا جذاب تر بشه

ریحانه یزدانی

سلام
بله چنین مثال هایی میتونست مطلب رو جذابتر کنه ولی قصد ما بیشتر معرفی چنین بسترهایی بود. ممکنه ذکر درآمد سایت های خارجی و ایرانی، باعث مقایسه و سرخوردگی فریلنسرهای داخلی بشه.

رحمان

مقاله عالی بود تشکر

ریحانه یزدانی

ممنون از شما 🙂

Amir

تو سایت های ایرانی برای یه پروژه قیمت های خیلی پایینی پیشنهاد میشه و همیشه چندتا از همکاران عزیز با کمترین مبلغ این پروژه هارو انجام میدن ، سایت های فریلنسری ایرانی فقط ارزش کار برنامه نویسارو اورده پایین، تا به امروز هم من از کسی نشدیم که از کار کردن با این سایت ها راضی بوده باشند

ریحانه یزدانی

سلام
بله متاسفانه مشکلاتی از این دست هم وجود داره. اما داشتن مهارت های فریلنسری در مواردی که امکان کار حضوری و تمام وقت برای افراد وجود نداره میتونه خیلی کمک کننده باشه.

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :