برنامه نویسی فرانت اند چیست؟

دسته بندی: برنامه نویسی
سطح مقاله: ساده
زمان مطالعه: 5 دقیقه
۲۸ خرداد ۱۳۹۸
فارسی
فرانت اند
English
Front-end

شاید شما هم جزو کسانی باشید که بارها عبارات فرانت اند و بک اند را شنیده اید ولی معنی و مفهوم آن ها را نمی دانستید. اکثر برنامه نویسان وب زمانی که به یک دیگر می رسند این سوال را از یکدیگر می پرسند که برنامه نویس بک اند هستی یا فرانت اند؟ برای اینکه بدانیم برنامه نویسی فرانت اند چیست و برنامه نویس Front End کیست؟ ابتدا باید بدانیم که front end چیست؟ پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

فرانت اند چیست

Front end چیست؟

فرانت اند یا Front End ، به قسمت قابل مشاهده وب سایت (نرم افزار) توسط کاربران می گویند. فرانت اند کدهای غیر قابل فهم برای کاربران را در قالب ظاهری گرافیکی و بصری به آن ها نمایش می دهد تا بتواند به راحتی از بخش های مختلف سایت استفاده کنند. در این بخش فرم های ورودی اطلاعات، صداها، تصاویر، ویدیوها و به صورت کلی هر چیز دیگری که برای کاربر قابل درک باشد، قرار می گیرد. فرانت اند به دو بخش اصلی طراحی وب و توسعه رابط کاربری تقسیم می شود.

در بخش طراحی وب، طراحان با نرم افزار های گرافیکی مانند فتوشاپ ظاهر سایت را طراحی می کنند. اما بخش توسعه رابط کاربری مربوط به پیاده سازی ظاهر سایت در قالب کدهای HTML ،CSS و Javascript است. زبان های برنامه نویسی که در فرانت به کار می روند، سمت کاربر یا Client Side می باشند. بنابراین کدهای نوشته شده در فرانت در مرورگر کاربر پردازش و اجرا می شوند. یعنی کاربر به راحتی به این کدها دسترسی مستقیم دارد و می تواند آن ها را مشاهده کند. فرانت اند با بخش بک اند (Backend) در ارتباط مستقیم است و تاثیر بسیاری بر روی تجربه کاربری (UX) دارد.

مهارت های توسعه دهنده فرانت اند

حال که متوجه شدید که فرانت اند چیست ، در این بخش می خواهیم مهارت های توسعه دهنده فرانت اند را برای یادگیری  را بررسی کنیم. کسانی که قصد دارند طراح و توسعه دهنده فرانت اند شوند باید ویژگی ها و مهارت های مختلفی را داشته باشند. مهمترین ویژگی های یک برنامه نویسی فرانت اند عبارت است از :

  • زبان HTML : یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک زبان نشانه گذاری است که به عنوان هسته و بدنه اصلی صفحات وب به حساب می آید. این زبان برای ایجاد ساختار صفحات وب استفاده می شود.
  • زبان CSS : مخفف عبارت Cascading Style Sheets است که به منظور فرم دهی صفحات وب و اجزای مختلف صفحات وب سایت مانند متن، تصویر، کادرها و ... ساخته شده است. CSS طراحان سایت را قادر می سازد که بدون محدودیت خلاقیت های خود را در طراحی صفحات سایت پیاده سازی کنند.
  • زبان برنامه نویسی Javascript : این زبان برنامه نویسی در سمت کاربر پردازش می شود. برنامه نویس فرانت اند به کمک Javascript می تواند به پویانمایی صفحاتی که با HTML و CSS طراحی کرده است بپردازد.
  • کتابخانه ها و فریم ورک های فرانت اند Javascript : فریم ورک های Javascript امکانات بسیار زیادی و پشرفته ای را در اختیار طراحان فرانت قرار می دهند. از جمله این فریمورک ها می توان به Vu.js، Angular و... اشاره کرد.
  • اصول طراحی واکنشگرا: یک رابط کاربری استاندارد باید به گونه ای باشد که در دستگاه ها و پلتفرم های مختلف، عملکرد اپلیکیشن را دچار اختلال نکند. بنابراین باید بتواند متناسب با نوع دستگاهی که در حال اجرای آن است، واکنش مناسب نشان دهد.
  • نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ : نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ، ایلوستریتور و... در بیشتر مراحل طراحی یک رابط کاربری توسط طراحان فرانت مورد استفاده قرار می گیرند.
  • سلیقه و خلاقیت : طراح فرانت اند باید از طرح هایی خلاقانه، کاربرپسند و چشم نواز برای ظاهر یک اپلیکیشن استفاده کند. یک طراح موفق کسی است که بتواند رابط کاربری زیبا منطق بر استانداردهای ظاهری و تجربه کاربری ایجاد کند.
  • آشنایی با اصول تجربه کاربری : توسعه دهنده فرانت باید به خوبی نیازهای کاربران را بشناسد. او باید بتواند رابط کاربری یک اپلیکیشن را به گونه ای طراحی کند که کاربران بهترین تجربه را از استفاده از آن به دست آورند.

مثالی از فرانت در دنیای واقعی

front end برنامه نویس فرانت اند کیست

برای اینکه مفهوم Front end را بهتر درک کنید، یک فیلم سینمایی را در نظر بگیرید. ظاهر سایت حکم فیلم سینمایی را دارد که شما مشاهده می کنید. بازیگران و صحنه های فیلمبرداری شده اجزایی هستند که Front end را تشکیل می دهند و بر اساس دستورات کارگردان در جای مورد نظر قرار می گیرند و به بازیگری می پردازند. دستورات کارگردان، همان کدهای HTML، CSS و Javascript می باشند که رابط کاربری را ایجاد می کنند.

البته برای اینکه این فیلم ساخته و اکران شود، عوامل پشت صحنه زیادی مانند تصویر بردار، صدا بردار، کارگردان و... داشته است که شما آن ها را در فیلم نخواهید دید. کدهایی که در پس زمینه سایت در حال اجرا شدن هستند، مانند عوامل پشت صحنه فیلم می باشند که مربوط به بک اند (Backend) هستند.

اگر می خواهید برنامه نویسی Front End را یاد بگیرید بهتر است مقالات زیر را مطالعه کنید

HTML چیست و چه کاربردی دارد؟

CSS چیست؟ 

جاوا اسکریپت چیست؟

پیش نیازهای آموزش جاوا اسکریپت

نویسنده
عاشق برنامه نویس و نوشتن

نظرات کاربران

محمدرضا

عالی بود:)

مهدی علامه

خواهش می کنم، خوشحالم که استفاده کردید

banihashem

ممنون مطلب مفیدی بود با تشکر

فاطمه قلیچ خانی

ممنون بابت مقاله خوبتون

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 
گزارش مشکل