Back End چیست و برنامه نویس بک اند کیست؟

دسته بندی: برنامه نویسی
سطح مقاله: ساده
زمان مطالعه: ۴ دقیقه
۲۸ فروردین ۱۳۹۸
فارسی
بک اند
English
Backend

حتما بارها و بارها اصطلاحات FrontEnd و Backend را شنیده اید ولی معنی و مفهوم آن ها را نمی دانستید. اکثر برنامه نویسان وب زمانی که به یک دیگر می رسند این سوال را از یکدیگر می پرسند که برنامه نویس بک اند هستید یا فرانت اند؟ برای اینکه بدانیم برنامه نویس بک اند کیست ابتدا باید بدانیم که Backend چیست و تفاوت آن را با فرانت اند درک کنیم. پس اگر علاقه مندید که بیشتر در مورد این عبارات بدانید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

Backend چیست؟

Backend یا بک اند، به بخشی از یک وب سایت یا نرم افزار می گویند که برای کاربران قابل مشاهده نیست. به عبارتی دیگر هسته و مغز یک سایت است که وظیفه کنترل منطق آن را بر عهده دارد. سایت های دینامیک به برنامه نویس بک اند نیاز دارند تا منطق سایت را به وسیله زبان های برنامه نویسی پیاده سازی کنند. کاربران به کدهای نوشته شده در بک اند دسترسی ندارند و نمی توانند آن ها را مشاهده کنند.

این بخش از سایت مانند قسمتی از کوه یخ است که در زیر سطح آب قرار گرفته است. سمت سرور با بخش سمت کاربر ارتباط مستقیم دارد و به اجزایی که در رابط کاربری طراحی شده اند جان می بخشد. برنامه نویس بک اند باید اطلاعات را متناسب با اهداف مختلف از پایگاه داده دریافت کند و در صورت نیاز پس از پردازش به کاربر نمایش دهد. بنابراین Backend از دو بخش منطق سایت و پایگاه داده تشکیل شده است.

برنامه نویسان این حوزه باید با زبان ها و تکنولوژی های مختلف سمت سروری مانند PHP، Java و Python آشنا باشند. برای مثال با استفاده از زبان PHP می توانید بک اند سایت های مختلف را متناسب با اهداف مورد نظر برنامه نویسی کنید. کسانی که قصد دارند برنامه نویس و توسعه دهنده بک اند شوند باید ویژگی ها و مهارت های مختلفی را داشته باشند، از جمله :

  • آشنایی به حداقل یک زبان برنامه نویسی سمت سرور (php, python, nodejs, java و ...)
  • آشنایی با مفاهیم پایگاه داده
  • آشنایی با الگوریتم و ریاضیات گسسته
  • توانایی حل مسئله و چالش پذیری
  • شناخت الگوی های طراحی

مثالی از بک اند در دنیای واقعی

back end یا بک اند برنامه نویس Backend کیست

حال که فهمیدیم Backend چیست و برنامه نویس Backend کیست ، می خواهیم مفهوم آن را در قالب یک مثال مورد بررسی قرار دهیم. برای اینکه مفهوم Backend را بهتر درک کنید، یک فیلم سینمایی را در نظر بگیرید. فرانت اند و یا همان ظاهر سایت، حکم فیلم سینمایی را دارد که شما مشاهده می کنید. بازیگران و صحنه های فیلم اجزایی هستند که فرانت اند را تشکیل می دهند و بر اساس دستورات کارگردان در جای مورد نظر قرار می گیرند و به بازیگری می پردازند.

برای اینکه این فیلم ساخته و اکران شود، عوامل پشت صحنه زیادی مانند تصویر بردار، صدا بردار، کارگردان و... داشته است که شما آن ها را در فیلم نخواهید دید. کدهایی که در پس زمینه سایت در حال اجرا شدن هستند، مانند عوامل پشت صحنه فیلم می باشند که مربوط به بک اند (Backend) هستند.

بهتر است قبل از یادگیری برنامه نویسی Back End مقالات زیر را مطالعه کنید 

برنامه نویسی چیست؟ | برنامه نویس کیست

FrontEnd چیست | پیش نیاز آموزش فرانت اند چیست؟

پیش نیاز های یادگیری برنامه نویسی

یادگیری برنامه نویسی | آموزش بهترین زبان های برنامه نویسی

PHP چیست و چه کاربردی دارد ( بهمراه تاریخچه پی اچ پی )

یادگیری php : پیش نیاز یادگیری php

چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم؟

چگونه به برنامه نویسی بهتری تبدیل شویم؟

روش های کسب درآمد از برنامه نویسی

نویسنده
عاشق برنامه نویس و نوشتن

نظرات کاربران

عرفان

مقالات خیلی خوبی داذید. واقعا برام مفید بوده 🙂

ممنون

علی قادری

سلام ممنون از مطلبتون
برای بک اند وردپرس بهتره یا نود جی اس؟
کدوم یک در حال حاظر بازار بهتری داره و کدوم یک در اینده بهتره؟

علی خسروی

ممنون استاد
عالی بود

مهدی علامه

سلام علی جان
خیلی خوشحالم که از این مقاله استفاده کردید.

لقمان آوند

سلام
یه عکس برای مثال بود. خیلی حساس نباشید 😉

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 
گزارش مشکل