برنامه نویسی اندروید چیست؟

دسته بندی: برنامه نویسی
سطح مقاله: ساده
زمان مطالعه: 13 دقیقه
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

برنامه نویسی اندروید چیست : امروزه تقریبا همه کاربران برای رفع نیازهای روزانه خود، از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند. با فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند در میان مردم، برنامه نویسی اپلیکیشن‌های کاربردی برای سیستم عامل‌های این دستگاه‌ها به یکی از پردرآمدترین شغل‌ها تبدیل شده است. با توجه به این موضوع، افراد زیادی به یادگیری برنامه نویسی در این زمینه علاقه مند شده اند. اگر شما نیز جزو علاقمندان به آموزش برنامه نویسی اندروید هستید و قصد دارید با آگاهی کامل آموزش اندروید را شروع کنید، از شما دعوت می‌کنیم تا در انتهای این مقاله همراه ما باشید.

شاید شما هم تصمیم خود را گرفته اید که اولین گام خود را برای ورود به این بازار بزرگ بردارید ولی نمی‌دانید از کجا شروع کنید! همچنین سوال‌های زیادی در ذهنتان شکل گرفته است و به دنبال پاسخی مناسب برای آن‌ها هستید. سوالاتی از جمله برنامه نویسی اندروید چیست، بازار کار اندروید در ایران چگونه است ، پیش نیازهای برنامه نویسی اندروید چیست و... . پس اگر دوست دارید پاسخ سوالات خود را از زبان سعید شاهینی برنامه نویس ارشد اندروید دیجی کالا بشنوید، ویدئو بالا را از دست ندهید.

فهرست محتوای این مقاله

چرا باید برنامه نویس اندروید شویم؟

برنامه نویسی اندروید android

تا به‌ حال به این موضوع فکر کرده ‌اید که جهان بدون گوشی‌های هوشمند چگونه خواهد بود؟ تصور دنیای امروزی بدون گوشی‌های هوشمند برای ما کار چندان ساده ای نخواهد بود. زیرا میزان استفاده از گوشی‌های هوشمند در میان مردم بیش از پیش در حال افزایش است و مردم روز به روز به آن‌ها وابسته‌تر می‌شوند. امروزه تقریبا همه کاربران برای رفع نیازهای روزانه خود، از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند. این نیازها کوچکترین و متداول‌ترین کارهای افراد را هم شامل می‌شوند. از جمله خرید کردن، درخواست تاکسی، برقراری ارتباط، انجام امور مالی و.... .

بنابراین با ظهور گوشی‌های هوشمند به ویژه گوشی‌های مبتنی بر سیستم عامل اندروید، بازاری جدید و بزرگ برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان ایجاد شد. به تدریج با افزایش کاربرد این دستگاه‌ها در میان مردم و احساس نیاز به نرم افزارهای مختلف، بازار اپلیکیشن‌های موبایل روز به روز گسترده‌تر شد و بسیار رونق گرفت. بر این اساس برنامه نویسی اپلیکیشن های موبایلی به یکی از محبوب‌ترین و پردرآمدترین شاخه‌های برنامه نویسی تبدیل شود. تاکنون سیستم عامل‌های مختلفی مانند Symbian، BadaOs و... برای گوشی‌های موبایل ارائه شده اند، اما نتوانستند در میدان رقابت با سیستم عامل‌های دیگر دوام بیاورند.

سیستم عامل اندروید طی سال هایی که از تولدش می‌گذرد توانسته است از تمام رقبای خود در این میدان پیشی گیرد. این سیستم عامل به پرکاربردترین و محبوب‌ترین سیستم عامل گوشی‌های هوشمند تبدیل شده است. امروزه اندروید توانسته است بیش از 73 درصد از بازار سیستم عامل‌های گوشی هوشمند را در اختیار خود درآورد. سیستم عامل iOS با کسب حدود 17 درصد از این بازار در حال تعقیب اندروید است. اگر سایر دستگاه‌های همراه مانند تبلت، گجت‌های هوشمند و... را به این آمار اضافه کنیم، اختلاف این دو سیستم عامل بسیار بیشتر خواهد شد. بر این اساس اندروید توانسته است به عنوان فراگیرترین سیستم عامل گوشی‌های هوشمند، تبلت ها، گجت‌ها و... شناخته شود.

اندروید چیست؟

برنامه نویسی اندروید android

اندروید (Android) سیستم‌ عاملی متن‌ باز است که بر پایه هسته لینوکس توسط شرکت گوگل توسعه داده شده است. متن باز بودن اندروید به این معنا است که سورس کد اصلی آن در دسترس عموم قرار دارد. یعنی برای استفاده از آن نیازی به دریافت مجوز و یا صرف هزینه نیست. متن باز بودن اندروید باعث می‌شود که سورس کد اصلی آن به راحتی در اختیار کاربران و توسعه دهندگان مختلف در سرتاسر جهان قرار گیرد. این ویژگی باعث می‌شود اندروید توسط توسعه دهندگان بیشماری بررسی شود و در نهایت ارتقا یابد.

به دلیل متن‌ باز بودن و سایر ویژگی ‌های اندروید، حضور این سیستم عامل به گوشی‌‌های هوشمند محدود نشده است و دستگاه‌های زیادی مانند تبلت ها، یخچال‌ ها، ساعت ها، تلویزیون‌ها و سایر دستگاه‌های هوشمند از آن استفاده می‌کنند. همانطور که اشاره شد، اندروید بر اساس هسته لینوکس توسعه داده شده است. بنابراین وظایفی مانند بهینه سازی حافظه، ارتباط بخش‌های نرم افزاری با سخت افزار، مدیریت پردازش‌ها و... توسط هسته لینوکس پردازش می‌شود.

یکی از مزیت‌های اندروید در مقابل سایر سیستم عامل‌های دیگر انعطاف پذیری است. بر اساس این ویژگی اندروید، برنامه نویسان می‌توانند هر چه سريعتر و راحت‌تر اپلیکیشن هایی را توسعه دهند که از تمام ويژگی‌ها و توان يک گوشی هوشمند بهره ببرند. البته انعطاف‌ پذیر بودن این سیستم عامل فقط به این معنا نیست که سازندگان یا توسعه دهندگان می‌ توانند در آن تغییراتی ایجاد کنند. بلکه به این معنا است که اندروید محدودیتی را بر کاربران خود اعمال نمی‌کند. بنابراین آن‌ها قادر خواهند بود که با نصب نرم افزارهای مختلف سیستم‌های اندرویدی خود را شخصی سازی کنند.

این عوامل دست به دست یکدیگر دادند تا صنعت توسعه اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند، وارد مرحله جدیدی شود. با توجه به این دلایل فروشگاه‌های بسیار زیادی به منظور عرضه اپلیکیشن‌های گوشی‌های همراه از جمله Google Play، App Store و... ایجاد شدند. در این فروشگاه‌ها توسعه دهندگان و شرکت‌های زیادی در حال ارائه اپلیکیشن‌های مختلف و کسب درآمد هستند. استقبال مردم از خدمات این نرم افزارها باعث شده است که روز به روز به شمار آن‌ها اضافه شود. تا جایی که کسب و کارهای زیادی برای ارائه خدمات بیشتر به مشتریان و کاربران خود، به توسعه اپلیکیشن‌های اندرویدی روی آورده اند.

تاریخچه اندروید

برنامه نویسی اندروید android

در این بخش از مقاله به بررسی تاریخچه اندروید می‌پردازیم تا دریابیم که این سیستم عامل چگونه ساخته شده است. همچنین خواهیم دید اندروید برای کسب عنوان محبوبترین سیستم عامل گوشی‌های هوشمند دستخوش چه تغییراتی بوده است. گوگل سال 2005 شرکت کوچکی به نام Android را خریداری کرد. این شرکت توسط اندی رابین (Andrew E. Rubin) با هدف ساخت و توسعه نرم افزارهای موبایل تاسیس شده بود. اندی رابین شرکت اندروید را که در سال 2003 تاسیس کرده بود، به ازای دریافت 50 میلیون دلار در اختیار گوگل قرار داد. البته همچنان کار رابین با این شرکت به پایان نرسیده بود، زیرا پس از واگذاری این شرکت به گوگل به سِمت معاونت مدیریت فنی گوگل منصوب شد.

همچنین در گوگل وظیفه مدیریت پروژه اندروید به رابین واگذار شده بود. شاید آن زمان خود رابین تصور نمی‌کرد که اندروید به یکی از فراگیرترین سیستم‌ عامل‌های جهان تبدیل شود. گمانه زنی درباره قصد گوگل برای ورود به بازار ارتباطات تلفن همراه از سال 2006 ادامه داشت تا بالاخره در سال 2008 نخستین نسخه سیستم عامل اندروید توسط این شرکت ارائه شد. اولین گوشی همراهی که از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کرد، با نام HTC Dream به بازار عرضه شد. این نسخه اندروید از بسیاری امکانات پیش فرض که امروزه در گوشی‌های هوشمند مشاهده می‌شود، پشتیبانی نمی‌کرد.

در سال 2009 گوگل برنامه فشرده ای را برای بروزرسانی اندروید در نظر گرفته بود. به دنبال این تصمیم، در آن سال اندروید چهار بار مورد بروزرسانی قرار گرفت و نسخه‌های بهبود یافته ای را منتشر کرد. آخرین نسخه ارائه شده از اندروید در سال 2009، شیرینی خامه ای (Eclair) نام گذاری شد. سپس در طی سال‌های 2010 تا 2013 آپدیت‌های دیگری از جمله Froyo، Gingerbread، Honeycomb،Jelly Bean ،Ice Cream Sandwich عرضه شد. با عرضه این نسخه‌ها امکانات بسیار زیادی به سیستم عامل اندروید اضافه شد که می‌توان به بهینه سازی عملکرد، پشتیبانی از قابلیت چند لمسی، موقعیت یابی و مسیریابی زنده، فناوری NFC و... اشاره کرد.

گوگل پس از عرضه چهارمین نسخه از اندروید تصمیم گرفت که هر سال تنها یک نسخه از اندروید را منتشر کند و در طی آن سال به بهبود عملکرد و رفع باگ‌های آن بپردازد. از سال ۲۰۰۹ نسخه‌های مختلف سیستم عامل اندروید، بر اساس نام یک شیرینی یا شکلات عرضه می‌ شوند. اولین بار مدیر پروژه اندروید، پیشنهاد نام‌ گذاری نسخه‌‌های این سیستم عامل را بر اساس نام‌های شیرینی مطرح کرد و ایده اش مورد پسند قرار گرفت. همچنین در سال ۲۰۱۳ توسعه‌ دهندگان اندروید اعلام کردند که با شرکت Nestle همکاری خواهند کرد. به همین دلیل نسخه 4.4 اندروید را بر اساس نام یکی از برندهای معروف شکلات این شرکت، کیت‌ کت نامیدند.

سال 2014 با عرضه اندروید 5، این سیستم عامل دوست داشتنی از قابلیت پیاده سازی بر روی تلویزیون ها، گجت‌های هوشمند و... پشتیبانی کرد. رئیس بخش توسعه اندروید از این بروزرسانی تحت عنوان بزرگ‌‌ترین بروزرسانی اندروید یاد می‌کند. زیرا قلمرو این سیستم عامل دیگر محدود به استفاده در گوشی‌های هوشمند نمی‌شد. اندروید با عرضه این نسخه توانست دامنه کاربردهایش را گسترده‌تر کند و به یک سیستم عامل همه منظوره تبدیل شود. همچنین در اندروید 5 سبک جدیدی از رابط کاربری به نام متریال دیزاین (Material Design) طراحی و پیاده شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

برنامه نویسی اندروید android

اندروید 6 با تمرکز بر روی کاهش مصرف باتری و افزایش عملکرد و هوشمند سازی بیشتر در سال 2015 ارائه شد. گوگل این نسخه از اندروید را یک هفته پس از معرفی گوشی‌های نکسوس مارشمالو (Marshmallow) نامگذاری کرد. در این نسخه امکاناتی همچون پشتیبانی از تغییر آیکون‌های نوار اعلانات، Google now on tap، پشتیبانی از حسگر اثر انگشت به صورت پیش فرض اضافه شد. هفتمین نسخه از سیستم‌ عامل اندروید با نام نوقا (Nougat) در سال ۲۰۱۶ منتشر گردید. این نسخه‌ اندروید قابلیت‌های جدیدی مانند امکان تقسیم صفحه‌ نمایش و استفاده‌ از ۲ اپلیکیشن به صورت همزمان را پشتیبانی می‌کرد.

در سال 2017 اندروید 8 تحت عنوان اوریو (Oreo) عرضه شد. در این نسخه پشتیبانی از حالت تصویر در تصویر و بهینه‌ سازی برای دستگاه‌های با ۱ گیگابایت رم، بخشی از ویژگی‌‌های جدید اندروید محسوب می‌ شدند. آخرین نسخه از سیستم عامل اندروید، اندروید ۹ یا پای (Pie) است که در سال ۲۰۱۸ معرفی شد. این نسخه از اندروید ویژگی‌‌های ظاهری بسیار جذابی در رابط کاربری اش اضافه کرده است تا در کنار هوش مصنوعی بالای خود، تجربه کاربری لذت بخشی برای کاربران فراهم سازد.

آیا برنامه نویسی اندروید سخت است؟

برنامه نویسی اندروید android

این سوالی است که در ذهن بسیاری از علاقه مندان به برنامه نویسی اندروید شکل می‌گیرد. اما اجازه دهید یک واقعیت را با شما در میان بگذاریم. هیچ کاری در دنیا سخت نیست! به شرطی که از راه و روش مناسبی برای یادگیری آن کار استفاده کنید. سخت یا آسان بودن یک مفهوم کاملا نسبی است که می‌تواند معنای متفاوتی را برای افراد مختلف داشته باشد. اینگونه سوالات مانند این است که از کسی که بر روی طنابی باریک راه می‌رود بپرسید که آیا راه رفتن روی طناب سخت است؟ قطعا پاسخ چنین کسی که راه رفتن بر روی زمین و طناب برای او یکسان است، خیر خواهد بود.

اگر بخواهیم معیار دیگری به جای سخت یا آسان بودن یادگیری کارها ارائه دهیم بهتر است، زمان مورد نیاز برای تمرین آن کار را مورد بررسی قرار دهیم. برخی از کارها با کمی تمرین یاد گرفته می‌شوند و برخی دیگر نیاز به پشتکار بیشتری دارند. برنامه نویسی اندروید هم از این قانون مستثنی نیست. بنابراین اگر پشتکار و علاقه به یادگیری برنامه نویسی اندروید داشته باشید با استفاده از آموزش‌های مناسب و تمرین، در بازه ای تقریبا 6 ماهه قادر به برنامه نویسی اپیلیکیشن‌های اندرویدی خواهید بود.

چطور می‌توانیم اپلیکیشن‌های اندرویدی بسازیم؟

برنامه نویسی اندروید android

به شما تبریک می‌گویم! قرار است به زودی نرم افزار اندرویدی خود را بسازید. برای ساخت یک اپلیکیشن اندرویدی به صورت کلی 3 راه وجود دارد. راه اول سفارش طراحی اپلیکیشن مورد نظر به شرکت‌های برنامه نویسی یا توسعه دهندگان است. دومین راه استفاده از اپلیکیشن ساز‌های آماده است که فرآیند کار با آن‌ها بسیار آسان خواهد بود. روش آخر کدنویسی و توسعه نرم افزار از پایه است که نسبت به روش‌های قبلی نیاز به تخصص و تجربه دارد. در ادامه به بررسی هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.

سفارش طراحی اپلیکیشن اندرویدی

برنامه نویسی اندروید android

شاید این سوال برای شما پیش آید که چرا باید سفارش طراحی اپلیکیشن را به توسعه دهندگان دیگر واگذار کنیم؟ زیرا افراد زیادی علاقه به ساخت اپليکيشن‌های خصوصی برای سايت، کسب و کار خود و.... را دارند. اما دانش فنی برای ساخت اپلیکیشن‌های مورد نظر را ندارد و نمی‌خواهند زمان زیادی را برای یادگیری توسعه اپلیکیشن‌ها صرف کنند. این گونه افراد که اغلب صاحبان کسب و کار و ایده می‌باشند، ترجیح می‌دهند طراحی اپلیکیشن‌های خود را به شرکت‌های برنامه نویسی و توسعه دهندگان واگذار کنند. البته این راه نیاز به پرداخت هزینه ای متناسب با پروژه درخواست شده دارد. همچنین این راه دارای معایبی مانند وابستگی به شرکت‌ها و توسعه دهندگان دیگر خواهد بود.

استفاده از اپلیکیشن سازها

برنامه نویسی اندروید android

دومین روش، استفاده از ابزار‌های آماده و آنلاین ساخت اپلیکیشن‌های اندرویدی است. این ابزارها به کاربر کمک می‌ کنند بدون نیاز به داشتن دانش برنامه‌ نویسی ساخت اپلیکیشن اندرویدی خود را آغاز کنند! برخی از این برنامه سازها امکاناتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا بتوانند نرم افزارهایی با موضوعات و قابلیت هایی متنوع تولید نمایند. طراحی و ساخت اپلیکیشن‌های فروشگاهی، خبری، محتوایی و... توسط این برنامه سازها امکان پذیر خواهد بود. بزرگترین عیب این ابزارها، محدودیتی است که در طراحی اپلیکیشن‌ها به کاربران اعمال می‌کنند. معمولا کسانی که دارای ایده هایی اختصاصی هستند و قصد پیاده سازی نرم افزاری با قابلیت‌های جدید را دارند، از این سرویس‌ها استفاده نمی‌کنند.

برنامه نویسی اندروید

همیشه ساخت نرم افزارهای اندرویدی به سادگی روش‌های معرفی شده نخواهد بود. برخی ایده‌ها و نرم افزارهای اندروید نیازمند کدنویسی و طراحی اختصاصی هستند. کسانی که قصد دارند ایده‌های خاص خود را پیاده سازی کنند و یا از طریق طراحی اپلیکیشن‌های اندرویدی درآمدزایی کنند، باید برنامه نویسی یاد بگیرند. با زبان‌های برنامه نویسی مختلفی از جمله جاوا، کاتلین و سی شارپ می‌توان نرم افزارهای اندرویدی را ایجاد کرد. اما بهترین زبان‌های توسعه نرم افزارهای اندروید، زبان برنامه نویسی جاوا و کاتلین است. زیرا این دو زبان توسط شرکت گوگل به عنوان زبان‌های رسمی توسعه اپلیکیشن‌های اندروید معرفی شده اند.

نتیجه گیری

اندروید آن قدر در این سال‌ها عملکرد خوبی داشته است که از گوشی‌‌های ساده و میان رده گرفته تا جدیدترین گوشی‌های هوشمند از آن استفاده می‌ کنند. به همین خاطر با اطمینان زیادی می‌ توان گفت که در این میدان رقابت، اندروید همچنان پیشتاز خواهد بود. برنامه نویسی گوشی‌های هوشمند، به خصوص سیستم عامل اندروید می‌تواند نقش سکوی پرتاب شما را به سمت موفقیت بازی کند. زیرا آینده اندروید و برنامه نویسان آن بسیار روشن است. نظر شما در مورد برنامه نویسی اندروید چیست؟ شما از آینده اندروید چه تصوری دارید؟

اگر می‌خواهید بیشتر در مورد برنامه نویسی اندروید مطالعه کنید مقالات زیر را دنبال کنید

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده مهدی علامه
عاشق برنامه نویسی و دیجیتال مارکتینگ ام. همیشه تلاش می کنم که در این مسیر ایده پرداز بهتر و حرفه ای تری باشم و علم خود را بروز نگه دارم.

نظرات کاربران

فردوس کاظمی

سلام یه دنیا ممنون از بابت اطلاعات مفید و حرفه ی تون در مورد برنامه نویسی اندروید
یه پیشنهادی داشتم اینکه در مورد ثبت دامنه برای وب سایت اینکه چگونه بایدطی مراحل شه یه اشاره ی داشته باشید
ممنون شما

مهدی علامه

سلام فردوس عزیز
خیلی خوشحالم که از این مطالب استفاده کردی
در مورد دامنه مطالب زیادی در سایت منتشر کردیم. برای خوندن این مطالب روی لینک زیر کلیک کن
دامنه چیست؟ چیزهایی که در مورد دامنه ها نمی دانید!

رضا

سلام من دوره اندرید شرکت کردم
https://7learn.com/course/android
آیا اون دوره همچنان قابل استفاده هست ؟
منظورم اینه که نسخه قدیمی اندروید نباشه یا ….

مهدی علامه

سلام رضا جان
بله همچنان قابل استفاده است، مفاهیم مربوط به برنامه نویسی اندروید تغییری نکردند😊

محمد محبتی

سلام
سپاس فراوان بابت مقاله خوبتون.

اقبال فریدونی

من به تازگی به برنامه نویسی اندروید علاقمند شدم و مطالبی اینچنین انگیزه تلاش بیشتر برای یادگیری ایجاد میکنه. ممنون از اطلاعات خوبی که به اشتراک گذاشتید.

مهدی علامه

سلام اقبال جان
خیلی خوشحالم که این مطلب رو مطالعه کردی🌹

2banihashem

با تشکر از مقاله خوبتون

Milad

سلام من آخر سر نفهمیدم چطوری باید سایتمو ثبت کنم میشه بهتر توضیح بدید؟
مرسی

مهدی علامه

سلام میلاد جان
متاسفانه متوجه نشدم سوالتون نشدم!
منظورتون از ثبت سایت، ساخت سایت یا ثبت دامنه است؟
چون این مطلب چیزی مربوط به طراحی و ساخت سایت مطرح نشده.

مجتبی شهریور

سلام و تشکر از مقاله خوبتان
خواهشا همه مقالات را از طریق کانال تلگرام تطلاع رسانی بفرمایید

مهدی علامه

سلام مجتبی عزیز
خواهش می کنم
چشم، بزودی فعالیت سون لرن در شبکه های اجتماعی بیشتر خواهد شد.😉

وحید گروسی

سلام آقای علامه مطلب خوبی در خصوص اندروید و تاریخچه اش نوشتید. البتع بخش هایی ار صحبت هاتون رو در کتاب گوگل چگونه کار می کند شنیده بودم

مهدی علامه

سلام وحید جان
خیلی خوشحال شدم از اینکه این مقاله مورد توجهت قرار گرفته.😊
تشکر

Hossein Asadi

والا من که از مقاله های سایتتون فقط لذت میبرم
دیگه جایی برا یادگیری ندارم
یکی از تب های ثابت مرورگرم شده سایت شما!!!
فقط یک کلمه میتونم بگم
سپاس ک هستین!

مهدی علامه

سلام حسین عزیز
تمام انگیزه ما هم استفاده شما از این مطالب هست.
خیلی ممنون که به سایت خودتون لطف داری😉

Behrouz Alborzi

اگه ممکنه فقط اندروید روی گوشی معطوف نشه مقاله ای درباره اندروید در تلویزیون و مانیتور ماشینها و ساعت و جاهای که کاربردی داره این روزها بزارید واقعا مشتاقیم .. ممنون بازم از سون لرن

مهدی علامه

سلام بهروز عزیز
مرسی از بازخوردت
حتما در مقالات آینده به این موارد می پردازیم.

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :