کدهای وضعیت HTTP را بیشتر بشناسید!

‏  7 دقیقه
۰۸ اسفند ۱۳۹۶

در این مطلب کدهای مطلب HTTP بصورت کامل توضیح داده میشه و با همگی اونا آشنا خواهید شد.کدهای وضعیت HTTP را بیشتر بشناسید!

کدهای وضعیت HTTP را بیشتر بشناسید

کدهای وضعیت HTTP چی هستند؟

کدهای وضعیت HTTP پاسخی هستند که سرور به درخواست مرورگر و کاربرها می‌دهد. زمانی که شما قصد دارید یک سایت رو ببینید، مرورگر یک درخواست به سمت سرور میفرسته و سرور با توجه به شرایط مختلف یک کد سه رقمی رو در جواب درخواست مرورگر ارسال میکنه. به این کد سه رقمی کد وضعیت میگن.

این کدهای وضعیت معادل مکالمه‌های بین سرور و مرورگر هستند و نشان دهنده حالت‌های مختلف می‌باشد. مثلا فرض کنید مرورگر چیزی از سرور بخواد که اجازه نداشته باشه و یا اصلا وجود نداشته باشه یا ... در این حالت سرور با استفاده از کدهای وضعیت HTTP مرورگر رو از این قضایا باخبر می‌کند. فهمیدن کدهای وضعیت به شما کمک میکنه که ارورهای سایتتون رو زودتر برطرف کنید و با اینکار سایت با مشکل مواجه نخواهد شد.

شما حتی میتونین از بعضی از این کدها استفاده کنید و کاربران و موتورهای جستجوگر را راهنمایی کنید. مثلا کد 301 به کاربران و رباتها میگه که آدرس فعلی به آدرس دیگری بصورت همیشگی منتقل شده است.

اولین عدد این کدهای وضعیت با یکی از اعداد 1 تا 5 شروع شده است. شما ممکنه ارورهای 1xx تا 5xx رو دریافت کنید که بجای x یک عدد دیگه قرار خواهد گرفت. هر کدام از این کدهای وضعیت یک حالت خاص رو نشون میدن و در شرایط خاصی به وجود میان.

کدهای وضعیت متداول

  • کدهای 1xx: پاسخهای اطلاعاتی
  • کدهای 2xx: درخواست بصورت موفقیت آمیز کامل شده است و سرور پاسخ مورد انتظار مرورگر را در اختیار اون قرار میده.
  • کدهای 3xx: این موارد مربوط به Redirect شدن هستند. در این موارد کاربران به آدرس دیگری منتقل خواهند شد.
  • کدهای 4xx - ارورهای مربوط به مرورگر و کاربر: ارورهایی مثل صفحه مورد نظر یافت نشد و یا اینکه سایت یا صفحه ای که وارد نکرده اید قابل دسترسی نیستند جز این مورد قرار می‌گیرند. در این حالت درخواست ساخته میشه و به سرور فرستاده میشه ولی چون کاربر اطلاعات اشتباه رو فرستاده، سرور این کد رو برای کاربر میفرسته تا به اون بفهمونه که چنین صفحه ای وجود نداره و اغلب صفحه 404 سایت نمایش داده میشه.
  • کدهای 5xx - ارورهای مربوط به سرور: در این حالت یک درخواست معتبر و سالم به سمت سرور فرستاده میشه ولی سرور به دلیل مشکلات درونی که داره نمیتونه به اون پاسخ بده.

مهمترین کد‌های وضعیت برای سئو کدامند؟

کسانی که با سئو سر و کار دارند باید کدهای وضعیتی که برای سئو مهم و حیاتی هستند رو بهتر بشناسند تا بتونن سایتشون رو بهتر بهینه سازی کنند.

فرض کنید که شما وارد سایتی میشید که به دفعات زیاد ارور 5xx یا مربوط به سرور را نشون میده. این برای کاربر بهتره که بفهمه که مشکل از سرور هست تا بدونه خودش کار اشتباهی نکرده است. باید توجه خاصی به ارورهای 4xx داشته باشید چون این موارد به کاربر برمی‌گرده و باید به نحوی به کاربر بفهمونیم که جایی رو اشتباه میکنه. این موارد ممکن است بخاطر حذف کردن یک پست قبلی باشه و یا اینکه آدرس اون نوشته رو تغییر داده باشیم. در این حالت بهتره که از صفحات 404 سفارشی استفاده کنیم و یا اینکه با استفاده از کد 301 کاربر رو به صفحه درست منتقل کنیم تا بتونه به محتوای مورد نظرش دسترسی پیدا بکنه.

کدهای وضعیت HTTP که هر SEO کاری باید بدونه به شرح زیر هستند:

کد 200 - OK

این کد بهترین وضعیت کدی هست که وجود داره و اگر سایت شما هیچ مشکلی نداشته باشه این کد برای کاربر فرستاده میشه. کاربران و رباتها و ... همیشه دوست دارند که این کد رو دریافت کنند. در این حالت لازم نیست که هیچ کاری رو انجام بدین و صفحات شما در وضعیت خوبی هستند.

کد 301 - Redirect کردن دائمی

هر زمان که بخوایم بصورت دائمی یک آدرس یا URL رو به URL دیگه منتقل کنیم، باید از کد 301 استفاده کنیم. کد 301 مشخص میکنه کاربران و رباتهایی که وارد این صفحه میشن، باید به صفحه‌ی دیگه ای منتقل بشن. همچنین Link equity یا ارزش خالص لینک نیز به آدرس جدیدی که با استفاده از کد 301 مشخص کرده‌اید انتقال داده خواهد شد. پس بهینه‌ترین راهی که برای منتقل کردن آدرسهای مورد نظرتون میتونین از اونا استفاده کنید، همین کد 301 می‌باشد.

کد 302 - Redirect کردن موقتی

کد 302 تقریبا شبیه به کد 301 هست از اون جهت که کاربران و رباتها رو به لینک دیگه ای منتقل میکنه ولی تفاوت اصلی که داره اینه که Link equity رو به سایت مورد نظر منتقل نمیکنه. پس پیشنهاد میشه برای انتقال دائمی سایت از کد 302 استفاده نکنید و از همون 301 استفاده کنید. چون دارید از 302 استفاده میکنید پس ربات‌های گوگل فکر میکنند که لینک موقتی جابجا شده است و اهمیتی به آدرس جدید نمیدن و ارزش همون لینک قبلی رو در نظر میگیرن.

کد 404 - پیدا نشد

این کد به این معنی هست که صفحه یا فایل مورد نظر که کاربر درخواست کرده، توسط سرور پیدا نشده. پس اگر بصورت موقت یا دائمی فایل یا آدرس مورد نظر نیز وجود نداشته باشه با این کد مواجه خواهید شد. اگر بخواید این کد رو بصورت تستی ببینید میتونین یک آدرس اشتباه رو وارد کنید. همان طور که تجربه کرده اید، بازدیدکنندگان شما اگر با صفحه ای با خطای 404 مواجه شوند اگر شما خوش شانس باشید، یا دوباره تلاش می‌کنند، یا به صفحه دیگری که حاوی اطلاعاتی است که جستجو می‌کنند منتقل می‌شوند. هر سایت شامل چند صفحه است که کدهای وضعیت 404 رو دریافت می‌کنند. این صفحات همیشه نباید به صفحه دیگری هدایت شوند بلکه گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد. یکی از تصورات رایج و اشتباه اینکه بهترین روش برای SEO منتقل کردن صفحات 404 به صفحه اصلی سایت هست. این ایده در اغلب مواقع مناسب نیست چون کاربران به درستی متوجه نمیشن که صفحه مورد نظر وجود نداره و باعث سردرگمی اونا میشه.

اگر صفحه ای که کد 404 را باز میگردونه، صفحه ای معتبر با ترافیک بالا و دارای URL واضح باشه که بازدید کنندگان یا لینک‌ها تمایل دارند به اون دسترسی پیدا کنند، شما باید با استفاده از کد 301 صفحه را به شبیه‌ترین صفحه ی ممکن هدایت کنید.

علاوه بر این موارد ممکن است لازم باشه که کد 404 نمایش داده بشه تا صفحات مورد نظر ایندکس نشه و موتور جست جو از یافتن پی در پی آن صفحه خودداری بکنه. به کمک صفحه سفارشی 404 که در راهنمای Google Search Console  پیشنهاد شده به بازدیدکنندگان خود تجربه خوبی رو منتقل کنید.

به عنوان مثال، سایت‌های تجارت الکترونیک اغلب صفحه 404 رو زمانی تولید می‌کنند که محصولاتشان از موجودی خارج میشه. بنابراین این سایت‌ها مثالهای خوبی برای ایجاد صفحه 404 سفارشی مربوط به تجارت الکترونیک هستند.

کد 410:  از دست رفته یا Gone

کد 410 دایمی‌تر از کد 404 هست و به این معنی هست که صفحه مورد نظر برای همیشه از بین رفته و دیگه وجود نداره. هر لینکی در سایت شما وجود داره که صفحه 410 را نشان میده، بازدیدکنندگان و روبات‌ها رو به یک صفحه‌ی مرده منتقل می‌کنند. بنابراین اگر با این موارد مواجه شدید، هر نوع لینک یا مراجعه به اونا را از محتوای خود حذف کنید.

کد 500: خطای داخلی سرور

مشکلات همیشه مربوط به سمت کاربر نمیشه و بعضی اوقات مربوط به سرور هم خواهند بود. کد 500 یک خطای سرور است که دسترسی به سایت شما را تحت تاثیر قرار میده. بازدید کننده‌های انسانی و روبات‌ها با خطا مواجه خواهند شد و دیگه رشد امتیاز لینک شما سریع نخواهد بود. موتور‌های جست جو سایت هایی رو که به خوبی نگهداری می‌شوند ترجیح می‌دهند. بنابراین این کدهای وضعیت رو بررسی کنید و به محض مواجهه با اونا سریعا ایراداتشون رو رفع کنید.

کد 503:  سرویس در دسترس نیست

کد 503 نمونه ای دیگر از کدهای 5xx می‌باشد. مشاهده 503 به این معناست که سرور در دسترس نیست. از همه (انسان یا غیره) خواسته میشه که بعدا دوباره تلاش بکنه. این موضوع می‌تونه موقتا به دلیل بارگذاری یا نگهداری سرور ایجاد بشه. 503 تضمین می‌کنه که موتورهای جستجو به زودی بازگردند زیرا این صفحه یا سایت فقط برای مدت کوتاهی در دسترس نیست.

در پایان اگر نظر یا تجربه ای در این زمینه دارید خوشحال میشیم در بخش نظرات اون رو قرار بدین.

امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

Source

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده محمد اسفندیاری
بسیار به طراحی وب علاقمندم و به سرعت در حال یادگیری تمام مباحث پیشرفته هستم و دوست دارم که به دیگران هم یاد بدهم.
ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 

نظرات کاربران

Diana Haney

هنا ، قائمة رموز حالة HTTP مع شروحاتhttps://en.wikipedia.org/wiki/List_of_HTTP_status_codes

محمد اسفندیاری

Thanks