15 نکته موثر سئو برای بهینه سازی URL صفحات سایت - قسمت دوم

‏  7 دقیقه
۰۴ اسفند ۱۳۹۶

در این قسمت با ادامه نکات برای بهینه سازی آدرس سایت در خدمتتون هستیم.15 نکته موثر سئو برای بهینه سازی آدرس سایت

15 نکته موثر سئو برای بهینه سازی آدرس سایت

در قسمت قبل تعدادی نکته در مورد بهینه سازی آدرس سایت رو بیان کردیم و در این قسمت با ادامه نکات در خدمتتون هستیم.

نکته 7 : اکثر اوقات آدرس سایت را با عنوان تطابق دهید

تا جایی که میتونین از این نکته پیروی کنید. قرار نیست که آدرس سایت و عنوان دقیقا یکی باشند و اینکه تا حدودی با هم مطابقت داشته باشند کافی است. این کار باعث میشه که کاربر با خواندن آدرس سایت شما به راحتی هدف اصلی و موضوع اون رو متوجه بشه و بر روی اون کلیک کنه تا بتونه این آدرس و محتویات اون رو مشاهده بکنه. پس با اینکار میتونین به بهینه سازی آدرس سایت خودتون کمک کنید.

تصویر زیر رو ببینید:

دو پست بالا در Facebook منتشر شده و هر کدام شامل یک URL می‌باشند. مورد اول یک لینک نامشخص هست که خوانایی خوبی نداره و کاربر نمیتونه مفهوم و هدف اون رو متوجه بشه. این آدرس یک بخش از یک سایت است ولی با دیدن اون نمیشه در مورد محتویات اون حدسی زد و نمیدونیم که با کلیک بر روی اون محتوای مورد نظرمون رو پیدا میکنیم یا خیر.

اما همونطور که در نمونه دوم مشاهده میکنید آدرس سایت به خوبی نوشته شده و کاربر با خوندن اون میتونه حدس دقیقی از محتوای اون بزنه. زمانی که بر روی اون لینک کلیک میشه، کاربر به صفحه زیر منتقل میشه:

همونطور که میبینید عنوان سایت بصورت بزرگ در بالای سایت مورد نظر قرار داده شده و به کاربر میفهمونه که جای درستی اومده و همون چیزی بوده که کاربر دنبال اون می‌گشته. پس بهتره شما هم از چنین قاعده‌ای پیروی کنید.

نکته 8 : نیازی نیست که کلمات بازدارنده را در آدرس سایت قرار دهید

اگر عنوان یا موضوع شما دارای کلمات بازدارنده یا Stop words (مانند for و or و but و ...) می‌باشد، لازم نیست که اونا رو در آدرس سایت قرار دهید. در بعضی اوقات استفاده نکردن از اونا باعث میشه که آدرس سایت کوتاهتر بشه و کاربر سریعتر و راحتتر میتونه اون رو متوجه بشه. بعضی اوقات هم نیاز هست که از این کلمات استفاده کرد تا خوانایی اون آدرس بهتر و بیشتر بشه و کاربر رو گیج نکنه. پس بستگی به اوضاع میتونین از این کلمات استفاده کنید.

نکته 9 : کاراکترهای نشان‌گذاری را کنترل یا حذف کنید

تعداد زیادی از کاراکترهای متنی وجود دارند که اگر اونا رو در آدرس سایت قرار بدیم، باعث میشه که خوانایی URL رو به شدت پایین بیاره و کاربران رو اذیت بکنه. در کل بهتره که یا از این موارد استفاده نکنیم و یا بصورت کنترل شده از اونا بهره ببریم. در اینجا میتونین لیستی از کارکترهای خوب و بد در این زمینه رو مشاهده کنید و از موارد خوب اون بهره ببرید.

فقط بخاطر مسئله خوانایی نباید از این موارد دوری کنید، بلکه بعضی اوقات ممکنه که مشکلاتی برای تجریه تحلیل و مرورگر و خزنده‌ها یا Crawlers به وجود بیارند که به  سایت شما آسیب بزنند.

نکته 10 : تعداد Redirect‌ها رو به دو یا کمتر محدود کنید

اگر یک کاربر یا یک خزنده آدرس A را درخواست کنند که به آدرس B منتقل میشه، هیچ مشکلی وجود ندارد. حتی اگر سایت B ما رو به سایت C منتقل کنه هم باز مشکلی وجود نداره (در صورتی که در واقعیت این کار درستی نیست و بهتره که از ابتدا کاربر از سایت A به سایت C منتقل بشه). اما اگر تعداد Redirect‌ها بیشتر از 2 بشه اصلا خوب نیست و میتونه برای سایت شما مشکل‌ساز بشه.

برای موتورهای جستجوگر مشکلی نداره که مسیر Redirect‌های سایت شما رو حتی اگر تعدادی زیادی انتقال صورت گرفته باشه، انجام بدهد. اما موضوع اینه که اونا به این موارد نمره خوبی نمیدن و برای سایت شما خوب نیست.

مشکل بزرگتری که این موضوع در پی خواهد داشت، گریبان‌گیر کاربران و مرورگر میشه و در بیشتر اوقات کار رو کند میکنه و در بعضی مواقع هم کارها گیر میکنه و پیش نمیره (مخصوصا در مرورگرهای موبایل بیشتر این اتفاق میوفته).

پس تا جایی که میتونین تعداد Redirect‌ها رو کم کنید تا با چنین مشکلاتی روبرو نشوید.

نکته 11 : تعداد زیرپوشه‌ها در URL را تا جای ممکن کم کنید

آدرس زیر رو مشاهده کنید:

randswhisky.com/scotch/lagavulin/15yr/distillers-edition/pedro-ximenez-cask/750ml

همونطور که میبینید زیرپوشه‌ها با استفاده از / از هم جدا شده اند و تعداد زیادی در پشت سر هم قرار گرفته اند. حالا فرض کنید که آدرس بالا رو بصورت زیر در بیاریم:

randswhisky.com/scotch/lagavulin-distillers-edition-750ml

همونطور که میبینید تعداد زیرپوشه‌ها کمتر شد و در عوض توضیحات اون بیشتر شد. استفاده از زیرپوشه یا / در آدرس سایت به عملکرد یا Performance ضربه ای نمیزنه ولی میتونه در کاربران و موتورهای جستجو در درک کردن عمق و بخش بندی سایت اختلال ایجاد کنه. همچنین این کار برای خودمون که صاحب سایت هستیم دردسر بیشتری داره و در ویرایش کردن اون بیشتر اذیت میشیم.

این مورد خیلی حاد و ضروری نیست ولی میتونین همانند موارد گذشته بسته به شرایط اون رو رعایت کنید.

نکته 12 : از علامت # در آدرس سایت برای ساخت محتوای یکتا استفاده نکنید

همونطور که میدونین از علامت # از قدیم تا اکنون بیشتر برای هدایت کردن کاربران به بخش خاصی از صفحه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از این مورد برای ردگیری یا Track کردن نیز استفاده میشه (مانند sample.com/sample#src=twitter). به جز این مواردی که گفته شد، اگر از # برای مقاصد دیگه‌ای مثل نمایش دادن محتوای خاص استفاده کنید، ایده بدی است و باید از انجام اون خودداری کنید.

البته در موارد دیگه برای ایندکس کردن محتوای داینامیکی که با استفاده از Ajax لود میشه از علامت # استفاده میشه که باز هم به خودی خود به خوانایی آدرس سایت ضربه میزنه. سایت‌هایی مثل Twitter یا Amazon در گذشته برای این مورد از # استفاده میکردن ولی به دلیل همین مشکلات آدرس سایتشون رو بهبود بخشیدن. پس شما هم تا جایی که میتونین از این علامت در URL استفاده نکنید.

نکته 13 : مراقب بزرگ و کوچک بودن حروف باشید

اگر بخوایم بصورت خلاصه این مشکل رو براتون توضیح بدیم، به این صورت هست که اگر شما از سرورهای Microsoft یا IIS استفاده کنید مشکلی از این بابت نخواهید داشت ولی اگر سایت شما بر روی Linux قرار داشته باشه، نامها به بزرگ یا کوچک بودن حروف حساس هستند و AbC با aBc یکی نیست و کاملا متفاوت می‌باشد.

در ایده آل‌ترین حالت شما دوست دارید که حتی اگر کاربران آدرس سایت رو اشتباه بزرگ و کوچک کردند، بصورت اتوماتیک به آدرس صحیح منتقل بشن. اگر شما با چنین مشکلی مواجه بودید میتونین از این لینک ایده بگیرید و استفاده کنید.

نکته 14 : خط تیره و underscore بهترین جداکننده کلمات هستند

اگرچه underscore هم یک مورد خوب برای جداکردن کلمات از یکدیگر می‌باشد، ولی پیشنهاد میکنیم که از اون استفاده نکنید و فقط از خط تیره استفاده کنید. از خط فاصله هم میتونین استفاده کنید ولی Space کدگذاری یا Encode میشه و بصورت %20 در میاد که واقعا خوانایی URL رو پایین میاره و نمیشه آدرس رو به راحتی فهمید.

نکته 15 : بیش از حد کلمات کلیدی را تکرار نکنید

تصویر زیر که مربوط به یکی از نتایج گوگل می‌باشد رو مشاهده کنید:

همونطور که میبینید چند بار از کلمه Puppies در آدرس سایت استفاده شده است. این کار ایده بدی است و ممکنه که بعضی از جستجو کننده‌ها بر روی این موارد کلیک نکنند (شاید فکر کنند که این موارد اسپم می‌باشد).

تکرار کردن کلمات کلیدی همانند مورد بالا، به سایت شما در رتبه بندی موتورهای جستجو کمک نمیکنه و با اینکار به شانس کلیک بر روی اینک خودتون آسیب نزنید. پس به حد و اندازه از کلمات کلیدی استفاده کنید.

امیدوارم با استفاده از این نکات بتونین URL‌های بهتری رو به وجود بیارید و بتونن شما رو در بهینه سازی آدرس سایت یاری کنند.

امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق و پیروز باشید.

یا علی

Source

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده محمد اسفندیاری
بسیار به طراحی وب علاقمندم و به سرعت در حال یادگیری تمام مباحث پیشرفته هستم و دوست دارم که به دیگران هم یاد بدهم.
ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 

نظرات کاربران

Khazra

سلام. ممنون از مطلب کاربردی که منتشر کردید.
ممکنه کمی درباره url های فارسی هم توضیح بدید، مثلا همین مطلب که شما منتشر کردید، url رو به انگلیسی نوشتید در حالی که عنوان مطلب فارسی هست. در برگردان عنوان فارسی به انگلیسی چطوری باید از کلمات کلیدی در آدرس استفاده کرد؟ این یک مطلب تخصصی هست با یه سری واژه های مشخص مثلا در یک مطلبی که درباره کسب و کار هست خیلی سخت میشه کلمات کلیدی رو همتراز با کلمات عنوان قرارداد و از طرفی کاربر ممکنه اونقد تسلطی به زبان دوم نداشته باشه.

محمد اسفندیاری

شما میتونین از url فارسی استفاده کنید و کلمات کلیدی مورد نظرتون رو به زبان فارسی در url وارد کنید ولی این موارد کدگذاری میشه و ظاهر و خوانایی خوبی نداره و کاربران نمیتونن با اون ارتباط خوبی برقرار کنن.
پس بهتره که شما از کلمات کلیدی معادل ولی به زبان انگلیسی باشیم در url استفاده کنید