دوره مجازی #C (جلسه 7): آشنایی با برنامه نویسی شی گرا

دسته بندی: آموزش
زمان مطالعه: ۲ دقیقه
۰۷ مرداد ۱۳۹۴

در این جلسه برنامه نویسی شی گرا و مفهوم و کاربرد آن را معرفی خواهیم کرد. پیش از آن با NetFramework. و بخش های مهم و کاربردی آن و همینطور با نحوه ی ترجمه ی کد های برنامه نویسی به برنامه های قابل اجرا توسط کامپایلر زبان #C آشنا می شویم. پس از آشنایی با مفهوم برنامه نویسی شی گرا برای درک کاربرد و اهمیت آن یک برنامه را ابتدا با دانش گذشته خود نوشته و سپس آن را با استفاده از مفاهیم شی گرایی طراحی و تولید می کنیم. این برنامه بازی دوز می باشد که در محیط کنسول اجرا می شود. نحوه ی برنامه نویسی شی گرا را نیز در حین نوشتن این برنامه فرا خواهیم گرفت. البته هدف از مطالب ارائه شده در این جلسه صرفا آشنایی با اهمیت و کاربرد برنامه نویسی شی گرا می باشد و مطالب و جزئیات در جلسات آینده به تفصیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مطالب آموزش داده شده در این جلسه به قرار زیر می باشند:

  • آشنایی با NetFramework. و قسمت های مهم آن
  • آشنایی با نحوه ی کامپایل و تولید برنامه های قابل اجرا از کد های نوشته شده
  • معرفی برنامه نویسی شی گرا
  • آشنایی با مفهوم کلاس و شی
  • معرفی المان های موجود در برنامه نویسی شی گرا
  • ذکر یک مثال کامل برای فهم برنامه نویسی شی گرا
  • آشنایی با field و property
  • معرفی constructor و method ها در برنامه نویسی شی گرا
  • انجام یک پروژه به دو صورت شی گرا و غیر شی گرا

در جلسه ی آینده علاوه بر تمرین پیرامون مطالب ارائه شده در این جلسه، با مفهوم ارث بری در برنامه نویسی شی گرا آشنا می شویم.

:: توجه

این مطلب یک جلسه از دوره آموزش #C می باشد و برای مشاهده آن باید در دوره ثبت نام کنید.

ثبت نام در دوره آموزش #C

نویسنده

جلسات دوره

نظرات کاربران

MdBeiran

با سلام خدمت اقای زارعی،میخواستم بگم که ای کاش مبحث شی گرایی رو با یه مثال راحت تر دیگه ای شروع میکردید چون کسایی مثل من که مبتدی هستن کاملا گیج میشن و هیچی نمیفهمن.

Nima Arian

امروز جلسه 7 رو دیدم هیچی از شی گرایی متوجه نشدم 😥 یعنی اصلا ذهنیت من تغییر کرد من اینجوری فهمیده بودم که توی شی گرایی ما از کل به جز می رسیم اول نگاه می کنیم برنامه ما چه چیز هایی نیاز داره و برنامه اصلی رو مینویسیم و بعد به ترتیب اون چیزهایی که داخل برنامه اصلی نیاز به پیاده سازی داره رو پیاده سازی می کنیم 🙄 اما آقای زارعی شما یهو منو غافل گیر کردین و از جز بازم رسیدین به کل یا یه جورایی از وسط رسیدین به جز و کل یعنی اومدین اول بورد رو طراحی کردین بعد سل و بعد برنامه اصلی هیچی دیگه حالا من با این ذهن آشفته الان چه کنم؟ 🙄 😕

آرین زارعی

ببینید دوست عزیز. بحثی که شما میفرمایید یعنی رسیدن از جزء به کل و یا بلعکس ارتباطی به مفاهیم شی گرایی نداره. این مباحث مباحث مهندسی نرم افزار و تحلیل برنامه ها هست. ما به مباحث مهندسی نرم افزار به اندازه ی نیاز میپردازیم در ادامه ی دوره ولی در کل مباحثی پیشرفته و تکمیلی هستند این مباحث. درباره ی رسیدن از جزء به کل یا بلعکس در مفاهیم موجود در تحلیل و طراحی سیستم های اطلاعاتی، هر دوی این رهیافت ها وجود دارند و جزئیات خاص خودشون رو دارن. سعی کنید این مباحث رو با هم قاطی نکنید. شی گرایی میپردازه به ایجاد این نقطه نظر که تمام موجودیت های موجود رو به شکل اشیا ببینیم که صفت و عملکرد دارند و … . برید جلو تر و چند مثال رو ببینید مطمئنا حل میشه مشکلتون

پژمان

چشم. ممنون از پاسخگویی به موقع شما

آرین زارعی

این کد رو که میفرمایید اگر میتونید تست کنید برای مثال های مختلف، و اگر درست بود نظرتون، که انجام بهینه سازی ای که میفرمایید خوب هست. صرفا هدف از ارائه ی این مثال آشنایی با یک سری مفاهیم بود.

پایان زمان پشتیبانی

دانشجوی گرامی، بازه پشتیبانی فعال برای این دوره ۳ ماه است که برای شما به پایان رسیده است.

شما هم چنان می توانید سوالات خود را در این قسمت بپرسید اما اولویت پاسخ گویی با دانشجویانی است که بازه پشتیبانی فعال دارند.

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.
گزارش مشکل