دوره مجازی #C (جلسه 4): مباحث پایه ای برنامه نویسی در زبان #C

دسته بندی: برنامه نویسی
زمان مطالعه: ۲ دقیقه
۲۸ تیر ۱۳۹۴

در این جلسه به آموزش مباحث پایه ای برنامه نویسی در زبان #C می پردازیم، با محیط نرم افزار Visual Studio آشنا خواهیم شد و چندین مثال از برنامه های ساده را توسط زبان برنامه نویسی #C در محیط Console بررسی و پیاده سازی خواهیم کرد. همینطور با نحوه ی دنبال کردن روند برنامه های در حال اجرا آشنا می شویم. این آغازی است بر برنامه نویسی به زبان #C. در پایان این جلسه قادر خواهید بود مثال های ساده از تعریف متغیر ها، محاسبات ریاضی و ورودی و خروجی بر روی صفحه Console را برنامه نویسی کنید.

مطالب آموزش داده شده در این جلسه به قرار زیر می باشند:

  • آشنایی با محیط Visual Studio
  • آشنایی با محیط Console و برنامه هایی که در این محیط اجرا می شوند
  • آشنایی اولیه با syntax و قواعد زبان برنامه نویسی #C
  • نحوه ی چاپ خروجی بر روی صفحه نمایش
  • تعریف متغیرها در #C و قواعد نامگذاری آن ها
  • آشنایی با انواع داده ای عددی در #C
  • کار با مقادیر متغیر ها و آشنایی با نحوه ی انجام محاسبات ریاضی و اولویت عملگرها
  • خواندن مقادیر از صفحه کلید در Console
  • نحوه Debug کردن برنامه های در حال اجرا

در جلسه ی آینده مفاهیم برنامه نویسی بیشتری را فرا خواهیم گرفت و با انواع دیگر داده ها آشنا خواهیم شد؛ مفاهیمی مثل شرط ها، حلقه ها و سایر دستورات تصمیم گیری.

:: توجه

این مطلب یک جلسه از دوره آموزش #C می باشد و برای مشاهده آن باید در دوره ثبت نام کنید.

ثبت نام در دوره آموزش #C

نویسنده

جلسات دوره

نظرات کاربران

آرین زارعی

دوست عزیز. جفت زبان ها کامپایلری هستن و مفسری نیستن. البته که جاوا دارای ماشین مجازی هم هست و در یک گام کامپایل میشه و در گام دیگه بایت کد جاوا به زبان ماشین مربوط تبدیل میشه. توضیح سوال کنسولتون رو در کامنت دیگه دادم. به نظر من خودتون رو درگیر این مسائل نکنید و سعی نکنید این دو زبان رو باهم مقایسه کنید. اولا نمیشه با صرف زمانهای کوتاهی مثل 4 – 5 سال به هر دو زبان به یک اندازه تسلط داشت. دوما مقایسه ی این دو زبان رو باید به اهلش سپرد که چندین سال در زمینه های زبان های برنامه سازی و کانسپت های اون تخصص دارند. برای اینکه هم قاطی نکنید سعی کنید فقط روی یکیشون متمرکز بشید. این پیشنهاد من هست.

آرین زارعی

اگر روی کلاس کنسول موس تون رو نگه دارید مشاهده می کنید که در کلاس system قرار داره. خیلی خودتون رو در گیر مسائل حفظی و قرار دادی مثل این نکنید.

پژمان

سپاس بابت توضیحات ولی لایبرری مربوط به Console کدوم یکی از using ها هست؟ در ضمن یعنی در سی شارپ، System خودش یه پک هست مثل java.lang ؟ که انواع کلاسها مثل Console درون اون هست؟ چون در جاوا System فقط یک کلاس صرف هست و نه بیشتر که درون پک java.lang قرار داره و نیازی هم به import نداره. ممنون

آرین زارعی

سلام دوست عزیز.
ببینید بله، using شبیه import در جاوا هست. اولا سینتکس این دو زبان به هم شبیه هست و نه چیز دیگه مثل ساختار و معماری کامپایلر و runtime environment شون. شما وقتی میخواید از المان های داخل یک پکیج یا dll یا چیز های مشابه این استفاده کنید(المان می تواند کلاس باشد)، باید اون رو به پروژه ی خودتون اضافه کنید(از قسمت add reference) و سپس یا از using استفاده کنید یا اینکه آدرس دقیق کلاس یا المان رو با توجه به dll آن بدهید مثل system.net…. . در مورد console هم باید گفت اگر به بالای کلاستون و در قسمت using ها توجه کنید میبینید که لایبرری مربوط بهش اضافه شده.
موفق باشید.

آرین زارعی

سلام.
خیر متاسفانه من فعلا برنامه ای ندارم. درباره ی رفرنس هم به نظرم اگه بتونید کتاب های استاندارد خود ماکروسافت رو که امتحان های بین المللیش رو از اون میگیره، پیدا کنید بتونه براتون مفید باشه

پایان زمان پشتیبانی

دانشجوی گرامی، بازه پشتیبانی فعال برای این دوره ۳ ماه است که برای شما به پایان رسیده است.

شما هم چنان می توانید سوالات خود را در این قسمت بپرسید اما اولویت پاسخ گویی با دانشجویانی است که بازه پشتیبانی فعال دارند.

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.
گزارش مشکل