دلیل عدم انتشار php 6 چه بود؟

‏  3 دقیقه
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

 

دلیل انتشار php 7 بعد از php 5.6

اگر برنامه نویس هستید و بخصوص برنامه نویسی وب کار کرده باشید به طور یقین زبان برنامه نویسی php برای شما آشناست.

حتی اگر برنامه نویسی php رو کار نکرده باشید اسمش بار‌ها به گوشتون خورده .

زبان برنامه نویسی php زبانی است که در قسمت Back End برنامه نویسی تحت وب استفاده میشود .Back End به نحوه کار کردن ، به روز رسانی و تغییرات سایت وابسته است و عملیاتی که انجام میدهد برای کاربران قابل مشاهده نیست چرا که مستقیما با سرور در ارتباط است .

PHP مخفف Personal Home Page(صفحه اطلاعات شخصی) میباشد . شاید برای شما جالب باشد که این نام از کجا انتخاب شده است .

شخصی به نام  راسموس لردورف (Rasmus Lerdorf) میخواست بداند چند نفر در حال خواندن رزومه ای هستند که او به صورت آنلاین منتشر کرده است .لردورف اسکریپتی به زبان perl نوشت که این اسکریپت اطلاعات هر کس را که به صفحه رزومه او وارد میشد ثبت میکرد و سپس نمایش میداد که به همین دلیل نام این اسکریپت را PHP گذاشت .

به دلیل استقبال زیاد از  این اسکریپت ، او و تیمش مداوم آن  را پیشرفت دادند و نسخه‌های مختلف از php طی چند سال منتشر شد که هنوز هم انتشار نسخه‌های جدید ادامه دارد .

در تاریخچه انتشار نسخه‌های مختلف زبان برنامه نویسی php به تکته عجیبی برمیخوریم و آن این است که بعد از php 5.6 ورژن php 6 منتشر نشد و php 7 به کاربران معرفی شد .

 دلیل انتشار php 7 بعد از php 5.6

php 7 بعد از 11 سال یک انتشار عمده (major release) از php میباشد که ورژن قبلی آن که اکثر php کارها با اون آشنا هستند ، php 5 هست که شاید برای همه جالب باشه بدونند دلیل انتشار php 7 بعد از php 5.6 چیست  .

php 5.0 در سال 2004 انتشار پیدا کرد و توسعه php 6 هم سال 2005  شروع شد .php 6 قصد داشت قابلیت جدیدی رو به زبان php اضافه کنه با نام unicode support که معنای کلیش این هست که php میخواست علاوه بر کاراکترهای تک بایتی (single-byte) بتونه کاراکترهای چند بایتی (multi-byte)  مثل کاراکترهایی از زبان‌های دیگه مثل عربی ، چینی ، یونانی و .... رو هم پشتیبانی کنه .

بعد از 5 سال کردن روی این مساله توسعه دهندگان php این امر رو خیلی سخت دیدند و در سال 2010 این کار متوقف شد .

برخی از ویژگی‌های php6 به unicode مربوط نمیشدند که توسعه دهندگان این ویژگی‌ها را  به php ورژن‌های 5.3 و 5.4 اضافه کردند .این تغییرات،  تغییرات بزرگی بودند و همین باعث شد که برخی اذعان داشته باشند که php 5.4 باید به عنوان php 6 نامگذاری میشد .

اما به دلیل این که توسعه دهندگان در مکان‌های مختلف از ویژگی unicode support در php 6 سخن گفته بودند و نمیخواستند کاربران فکر کنند که ویژگی unicode support در php 7 هم وجود دارد ، بالافاصله بعد از ورژن 5 در php ورژن 7 را منتشر کردند تا کاربران بدانند که php 7 ویژگی unicode support را نخواهد داشت .

در نهایت php 7 در اواخر سال 2015 منتشر شد .

این بود دلیل انتشار php 7 بعد از php 5.6 و منتشر نشدن php 6 .

اگر در این مورد اطلاعات بیشتری دارید خوشحال میشیم در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید .

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده sajlud2016
ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 

نظرات کاربران

mohammad

مطالبتون عالی و مفید هست . خیلی ممنون

سجاد شاعر

نظر لطف شماست دوست عزیز . امیدواریم بتونیم همواره مطالب مفید و به روز تقدیمتون کنیم