عملگرها در PHP

دسته بندی: آموزش
زمان مطالعه: ۲ دقیقه
۰۱ مرداد ۱۳۹۳

در سومین جلسه از دوره ی مجازی PHP در مورد  انواع مختلف عملگرها در زبان PHP صحبت می کنیم . عملگرها عملیاتی هستند که می توان آنها را بر روی متغیرها و داده ها انجام داد .

:: لیست مطالبی که در این جلسه گفته میشن به این شکل هست :

فصل 4 : عملگرها در PHP : انجام اعمال مختلف بر روي داده ها و متغيرها

 • عملگر چيست؟
 • انواع عملگرها در زبان PHP
 • عملگرهاي رياضي و محاسباتي
 • عملگرهاي رشته
 • عملگرهاي مقايسه اي
 • عملگرهاي منطقي
 • عملگرهاي بيتي
 • عملگرهاي انتساب
 • عملگرهاي خاص : ++ و –
 • بررسي عملگرها با مثال هاي مختلف
 • اوليت اعمال عملگرهاي مختلف
 • تمرين
نکته :

در این ویدیو و در قسمتی که در مورد عملیات بیتی صحبت می کنیم، مقادیر اعداد 10 و 11 را در مبنای 2 به اشتباه نوشتیم که در خود ویدیو و فایل های این جلسه به این مورد اشاره شده است . این مورد رو ذکر کردم که دچار سردرگمی نشید و بابت اشتباه بوجود اومده عذرخواهی می کنم. مقادیر صحیح این دو عدد در فایل های این جلسه آورده شده .

:: توجه

این مطلب یک جلسه از آموزش PHP می باشد و برای مشاهده آن باید در دوره ثبت نام کنید.

ثبت نام در آموزش PHP

نویسنده
بیش از 15 سال هست که برنامه نویسی می کنم و از بین همه زبون هایی که کار کردم جاوا، اسمبلی و php رو دوست دارم. دانشجوی دکترای نرم افزارم و توی دانشگاه روی پردازش بیگ دیتا و پردازش موازی کار کردم و عاشق چالش از هر نوعیش هستم! سون لرن مثل بچه منه که 12 سال براش وقت گذاشتم، اینجا همه تلاش می کنیم از شروع یادگیری تا ورود به بازر کار حوزه برنامه نویسی و IT همراهتون باشیم.

جلسات دوره

نظرات کاربران

مصطفی موحدی

گفتمان معادل فارسی Discourse هست. من چطور می‌تونم روی ادبیات «گفتمان» تجدیدنظر کنم؟ اگه منظورتون گفت‌وگو هست که به‌نظرم شما هم یه تجدیدنظر در انتخاب کلمات انجام بدید. درضمن شما مخاطب من نبودید که در شما حس خوبی القا نشده. اگر کامنت من رو مجددا بخونید و اینکه ایشون استاد شما هستن و من یه مخاطب عادی کامنت‌گذار رو از ذهن‌تون پاک کنید … ایشون گفتن زمانی جواب ۱ یا True هست که فقط یکی از عملوندها ۱ باشه. این جوابی هم که گذاشتید، تذکر من رو تصدیق می‌کنه. در خط چهارم، ۳ عملوند ۱ داریم ولی جواب باز هم یک شده درصورتیکه مطابق گفته‌های جناب آوند، باید صفر می‌شد. یک‌بار دیگه کامنت من و فایل این جلسه رو ببینید و با ریزالت‌هایی که منتشر کردید، تطبیق بدید

مصطفی موحدی

پیرامون عملگر + در آرایه‌ها هم اشتباه توضیح دادید. این عملگر اجتماع ایندکس‌ها نیست. توضیح دقیق‌ترش رو در مستندات پی‌اچ‌پی اینطور ذکر کرده:

https://php.net/manual/en/language.operators.array.php
[The + operator returns the right-hand array appended to the left-hand array; for keys that exist in both arrays, the elements from the left-hand array will be used, and the matching elements from the right-hand array will be ignored.]

اجتماع مقادیر با اولویت آرایه‌ی اول … در ایندکس‌های برابر مقدار آرایه‌ی اول قرار می‌گیرد (چون در اولویت است) و در ایندکس‌هایی نابرابری که در آرایه‌ی اول وجود نداشته باشد مقادیر آرایه‌ی دوم قرار می‌گیرد.

عباس رحمتی

سلام دوست عزیز..
نیاز دیدم جواب شما رو بدم..
بهتر نیست یکم و فقط کمی روی ادبیات گفتمانتون تجدید نظر کنید؟! حس خوبی به مخاطب القا نمیکنه
ببینید همونطور که دکتر آوند فرمودند عملگر xor زمانی یک یا true بر میگردونه که یک طرف false و طرف دیگه true باشه..
و اما مراحل کامپایل کد شما(البته میدونید که اولویت این عملگر از چپ به راسته) :

var_dump(1 XOR 0 );// 1 or true
var_dump(1 XOR 0 XOR 1 ); // 0 or false
var_dump(1 XOR 0 XOR 1 XOR 0 ); // 0 or false
var_dump(1 XOR 0 XOR 1 XOR 0 XOR 1); // 1 or true

مصطفی موحدی

از جناب آوند تعجب می‌کنم که دانشجوی مقطع دکترای کامپیوتر هستند و عملگر XOR رو اینطور توضیح می‌دن. عملگر XOR درواقع زمانی ۱ می‌شه که عملوندها مقدار برابر نداشته باشن نه اینکه فقط یکی از عملوندها ۱ باشن. این شیوه‌ای که گفتید شاید در دو عملوند صحیح باشه ولی زمانیکه عملوندها سه‌تایی یا بیشتر باشن، چطور؟ مثلا جواب این ورودی در XOR چه خواهد بود:

https://en.wikipedia.org/wiki/XOR_gate

1 XOR 0 XOR 1 XOR 0 XOR 1
محمدامین عطائی

سلام ممنون از دوره ی خوبتون . فقط یکم کیفیت صدا جالب نیست که برای من به شخصه قابل چشم پوشی هست . یک سوال داشتم خدمتتون :
من وقتی وارد wamp میشم (localhost) و میخوام بین پوشه هایی که ساختم حرکت کنم در واقع اینجوری عمل میکنه :
http://7l%20php/
و نمیفهمه که باید localhost رو قبلش بزاره .. من باید هر دفعه دستی این عبارت رو اول url وارد کنم . میشه راهکاری بهم بدین که این کار به صورت اتوماتیک انجام بشه؟ ممنون

پایان زمان پشتیبانی

دانشجوی گرامی، بازه پشتیبانی فعال برای این دوره ۳ ماه است که برای شما به پایان رسیده است.

شما هم چنان می توانید سوالات خود را در این قسمت بپرسید اما اولویت پاسخ گویی با دانشجویانی است که بازه پشتیبانی فعال دارند.

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.
گزارش مشکل