آموزش ایجاد خبرنامه ایمیلی توسط افزونه mailer lite

‏  9 دقیقه
۲۴ شهریور ۱۳۹۵

یکی از تکنیک هایی که افزایش بازدید سایت یا افزایش فروش سایت‌های فروشگاهی را در پی دارد. امروزه کمتر سایتی را میتوان در سطح وب پیدا کرد که از این ترفند استفاده نکند. اما روش ایجاد خبرنامه ایمیلی بسیار ساده هست. به طور کلی برای ایجاد خبرنامه ایمیلی و جذب بازدیدکننده در قسمتی از صفحه وب آدرس ایمیل کاربر را دریافت میکنیم و در جایی ذخیره میکنیم و از این به بعد مثلا هفته ای یک بار یا بیشتر لینک مطالب جدید منتشر شده در سایت را به همراه خلاصه ای از مطلب برایشان ارسال میکنیم. به این صورت کاربر خبرنامه ما را در ایمیل خود باز میکند و در صورتی که مطلبی از خبرنامه برایش جذابیت داشته باشد با کلیک بر روی لینک خبر به سایت ما هدایت میشود. و این باعث افزایش ترافیک سایت میشود.

و مهمتر از همه اینکه نام سایت ما مدام در ذهن کاربر تکرار شده و خود کاربر نیز از این به بعد سایت ما را به دوستانش پیشنهاد میدهد. خب برویم سراغ ایجاد یک خبرنامه: برای این کار باید یک پلاگین (افزونه) را روی سایت وردپرسی خود نصب کنیم. افزونه‌های بسیاری برای این کار در سطح وب هستند مثل: mailchimp MailPoet YITH Newsletter Popup و...

اما من امروز میخواهم روش کار با افزونه Official Mailer Lite Sign Up Forms را به شما آموزش بدهم.

 

mailerLite با افزودن این خبرنامه به سایت کاربران میتوانند ایمیل و اطلاعات کاربری خود را در فرم موجود در خبرنامه وارد کرده و در خبرنامه ایمیلی سایت ما عضو شوند.

نصب افزونه میلر لایت

وارد پنل مدیریت وردپرسی خود شوید و در قسمت افزونه‌ها این افزونه را بارگذاری کنید و سپس نصب و فعال سازی کنید. با نصب افزونه گزینه ای با نام Mailer lite به پنل وردپرس اضافه میشود که شامل دو گزینه ی signup form و Setting است.

mailer1

 

فعال کردن افزونه

برای فعال کردن افزونه به قسمت setting بروید. همانطور که مشاهده میکنید فعال کردن افزونه نیاز به یک API Key دارد. برای پیدا کردن API Key باید به وبسایت افزونه مراجعه کنید و اکانت خود را در آن بسازید.

دریافت API Key

پس از ساخت اکانت مطابق شکل زیر وارد قسمت integration شوید و در صفحه ای که باز میشود روی قسمت wordpress کلیک کنید.

mailerLite

mailer3 در پایین صفحه ای که باز میشود API مخصوص شما قرار دارد که آن را کپی و در تنظیمات افزونه وارد کنید.

mailerLiteRegister پس از وارد کردن API در تنظیمات افزونه و ذخیره کردن آن صفحه ای برای افزودن فرم جدید برای شما باز خواهد شد.

mailer4

 

ایجاد فرم خبرنامه

بعد نوع فرم را باید انتخاب کنید که شامل دو گزینه هست:

mailer5 custom signup form : فرم ثبت نام سفارشی

Webforms created using MailerLite : فرم‌های ایجاد شده با استفاده از mailerLite با انتخاب گزینه اول میتوانید یک فرم ساده را داشته باشید ولی با انتخاب گزینه دوم میتوانید فرم هایی را که به صورت پیشرفته در وبسایت افزونه ساخته اید در خبرنامه به کار ببرید. گزینه دوم در ابتدا غیر فعال هست و پس از آنکه فرم‌های دلخواه را در وبسایت افزونه ساختید فعال میشود. خب ابتدا ما گزینه اول را انتخاب میکنیم تا با روند کار آشنا بشین بعد سراغ گزینه دوم میرویم.

custom signup form

روی Create form کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید. روی add signup form کلیک کنید تا فرم مورد نظرمان را بسازیم.

mailer6 در ابتدا نام فرم را تعیین کنید که البته این نام در معرض دید عموم بازدید کننده‌ها قرار ندارد و فقط در پنل مدیریت ورد پرس سایتتون فرم ایجاد شده را با این نام خواهید شناخت. سپس جزییات فرم را وارد کنید مثل عنوان فرم ، توضیحاتی درباره فرم ، نام دکمه تایید عضویت و زبان را هم روی فارسی انتخاب کنید. در قسمت پایین‌تر میتوانید فیلدهای مورد نظرتان را که میخواهید کاربر آنها را پر کند و اطلاعاتش را دریافت کنید علامت بزنید. توجه کنید که اگر در صفحه افزونه لیستی ساخته باشید میتوانید در اینجا آن را هم انتخاب کنید تا ایمیل‌های کاربران به آن لیست اضافه شود و در آینده برای ارسال خبرنامه از آن ایمیل‌ها استفاده کنید.

mailer8-2 روی save form کلیک کنید تا فرم ذخیره شود. حالا برای بخش خبرنامه باید نوشته یا برگه جدیدی را ایجاد کنید و سپس شورت کد خبرنامه را در برگه یا نوشته وارد کنید تا لینک عضویت در خبرنامه ایجاد شود.

mailer8-3 نتیجه به صورت زیر خواهد شد.

mailer9 روش دیگر برای افزودن خبرنامه استفاده از ابزارک افزونه در بخش ابزارک هاست که البته از این روش برای گذاشتن خبرنامه در قالب سایت استفاده میشود.(مانند شکل زیر)

mailer10 خب کار با گزینه اول (custom signup form) تمام شد.

میبینید که با استفاده از گزینه اول ما فقط میتوانیم یک فرم ساده را داشته باشیم و آن را به دو روش در سایت قرار دهیم ولی با استفاده از گزینه دوم که در وبسایت افزونه هست ما میتوانیم فرم‌های زیبا و جذاب و کاربردی‌تری هم به صورت معمولی و هم به صورت پاپ آپ ایجاد کنیم. پس به وبسایت خبرنامه  می رویم.

Webforms created using MailerLite

در منوی بالای صفحه با این پنج گزینه مواجه می‌شویم.

mailer11 Dashboard : صفحه اصلی اکانت شما شامل هشدارها پشنهاد‌ها و... Campaigns : برای تست خبرنامه‌های مختلف و مشاهده کارایی آنها و سپس انتخاب بهترین فرم خبرنامه برای ارسال به همه اعضای خبرنامه. Subscribers : برای ساخت لیستی از اعضا به صورت گروهی تا ایمیل کاربران پس از عضویت در خبرنامه به این لیست اضافه شود و ما برای ارسال خبرنامه از این لیست‌ها استفاده کنیم. Webforms : برای ساختن انواع فرم خبرنامه Automation : برای ساخت پاسخگوی خودکار و ارسال ایمیل در یک زمان مشخص به کاربران

ساخت گروه ایمیل کاربران :

خب ما ابتدا باید یک گروه بسازیم تا ایمیل کاربران پس از عضویت به لیست اضافه شود پس وارد قسمت Subscribers می‌شویم. روی Add new group کلیک کنید.

mailer13 نام گروه را وارد کنید و سپس روی create کلیک کنید تا گروه مورد نظر شما ساخته شود.

mailer15 از این به بعد میتوانید از قسمت Subscribers گروه‌های ایمیلی جدیدی بسازید یا گروه‌های قبلی را ویرایش یا حذف کنید یا به لیست مورد نظر عضو اضافه کنید یا ... .

ایجاد فرم خبرنامه :

پس از ساخت گروه ایمیلی به قسمت Webforms بروید تا اولین فرم خبرنامه را بسازید. روی Add new Webform کلیک کنید.

mailer11 در صفحه بعد نام فرم را وارد کنید و سپس روی save and continue کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید. در صفحه بعد باید انتخاب کنید که کدام حالت از فرم خبرنامه را میخواهید

حالت اول:خبر نامه به صورت Popup :که وقتی کاربر وارد صفحه شد یا مقداری از صفحه را اسکرول کرد یک پنجره که فرم عضویت در خبرنامه در آن وجود دارد به صورت پاپ آپ باز میشود و کاربر میتواند با تکمیل فرم در خبرنامه سایت عضو شود. حالت دوم : که ما میتوانیم از فرم‌های پیش ساخته ای که به ما پیشنهاد میدهد را انتخاب و آنها را به صورت مورد نظر تغییر داده و در صفحات سایت از آن استفاده کنیم. حالت سوم : ما می‌توانیم یک فرم را ساخته و آن را در قالب سایتمان قرار داده تا کاربران با تکمیل آن در خبرنامه سایت عضو شوند. حالت چهارم :شامل یک دکمه هست که کاربر با کلیک روی آن فرم عضویت را مشاهده و با تکمیل آن در خبرنامه سایت عضو میشود. ما برای این آموزش حالت Embed Form را انتخاب می‌کنیم.

mailer12

سپس لیست‌های ایمیلی که میخواهیم فرم خبرنامه به آنها متصل باشد و ایمیل‌های کاربران پس از عضویت به آن لیست اضافه شود را انتخاب می‌کنیم. روی save and continue کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید. سپس فرم مورد نظر خود را ویرایش کنید تا به صورت دلخواهتان ساخته شود.

mailer16 در تب fields می‌توانید فیلدهایی را که مایلید کاربران با اطلاعات خود کامل کنند تا اطلاعات آنها را دریافت کنید انتخاب کنید. در اینجا ما فقط میخواهیم ایمیل کاربر را دریافت کنیم پس فقط فیلد ایمیل را انتخاب میکنیم.

mailer17 پس از آنکه فرم را به شکل دلخواه خود در آوردید رو ی save کلیک کنید تا به صفحه بعد منتقل شوید. در صفحه بعد یک کد در اختیار شما قرار داده میشود که میتوانید آن را در هرجای قالبتان که بخواهید قرار دهید. همچنین در این صفحه میتوانید فرم را ویرایش کنید.

mailer19

در نهایت کاربران سایت شما چیزی شبیه فرم زیر را مشاهده خواهند کرد و با تکمیل آن و کلیک روی دکمه عضویت اطلاعات آنها از جمله ایمیل آنها برای شما فرستاده خواهد شد وبه لیستی که هنگام ساخت فرم انتخاب کردید اضافه می‌شود.

mailer18 تا اینجا فرم خبرنامه را ساختیم و در صفحات سایت قرار دادیم تا کاربران با مشاهده و تکمیل آن در خبرنامه ما عضو شوند و ایمیل آنها به لیست ایمیل‌های ما برای ارسال خبرنامه اضافه شود. حالا میخواهیم اولین خبرنامه را ارسال کنیم.

ایجاد و ارسال اولین خبرنامه

به تب campalgns بروید و موارد خواسته شده را تکمیل کنید ازجمله موضوع خبرنامه زبان خبرنامه و... .

mailer20 سپس روی NEXT:Content کلیک کنید تا به صفحه بعد بروید. درصفحه بعد با سه تب روبرو میشوید که شامل موارد زیر میشود:

mailer21 Basic:در این حالت شما باید خودتان خبرنامه را طراحی کنید که باز شامل سه حالت میشود که حالت اول راحت‌تر هست. Template Gallery : که شامل تعدادی خبرنامه پیش فرض هست و شما میتوانید آنها را انتخاب کرده و به شکل دلخواه تغییر بدهید و از آن استفاده کنید. Resent Emails : در این حالت شما میتوانید خبرنامه هایی که قبلا برای کاربران فرستاده اید را انتخاب کنید آنها را ویرایش کرده و دوباره برای کاربران ارسال کنید. ما از حالت Basic گزینه اولش که شامل Drag&drop می‌شود را انتخاب میکنیم تا خبرنامه مورد نظرمان را بسازیم و برای کاربران ارسال کنیم. در صفحه بعد خبرنامه مورد نظرمان را طراحی میکنیم کافیست از سمت راست صفحه المنت مورد نظرمان را به قسمت چپ صفحه کشیده و رها کنیم و سپس آن را به صورت دلخواه ویرایش کنیم.

mailer22 در مرحله بعد باید لیست ایمیل هایی که میخواهید خبرنامه برای آنها ارسال شود را انتخاب کنید. در صفحه بعد میتوانید از قسمت Content خبرنامه را تست کنید و اگر رضایت بخش بود روی دکمه Send بزنید تا به مرحله ارسال خبرنامه بروید. در صفحه بعد میتوانید انتخاب کنید که خبرنامه اکنون ارسال شود یا بعدا به صورتی که شما زمانبندی میکنید ارسال شود. تمام شد

در این آموزش ما فرم خبرنامه را ایجاد کردیم ایمیل کاربران را دریافت کردیم و سپس یک خبرنامه برای آنها فرستادیم. امیدوارم که این آموزش برای شما مفید و کاربردی باشد.

دانلود افزونه Mailer Lite از مخزن وردپرس

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده hassani
24 سالمه و به html4 , css3 تسلط کامل دارم و تسلط ۸۰ درصدی هم به html5 دارم .الان در حال تسلط بر جاوا اسکریپت هستم و قصد دارم php رو هم مسلط بشم و بعدش شروع به کار حرفه ای کنم.
ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 

نظرات کاربران

علی رضایی

خیلی هم عالی ممنون 🙂 🙂

hassani

خواهش می کنم موفق باشید