پیش نیاز های یادگیری برنامه نویسی

  ‏سطح ساده
‏  10 دقیقه
۱۹ خرداد ۱۳۹۸
پیش نیاز های یادگیری برنامه نویسی

پیش نیاز‌های آموزش برنامه نویسی : برخلاف تصورت برای یادگیری آسان برنامه نویسی و برنامه نویس شدن به یه سیستم خفن با چند تا مانیتور بزرگ یا به یه زیرزمین تاریک پر از سیم‌های به هم پیچیده احتیاج نداری. در واقع باید بگم بیشتر چیز هایی که برای شروع برنامه نویسی احتیاج داری در درونته! توی این مقاله می‌خوام بهت بگم برای شروع کار دقیقا به چه چیزهایی احتیاج داری و چه چیز هایی رو باید یا بهتره که بلد باشی. در ادامه با وب سایت آموزش برنامه نویسی سون لرن همراه باشید.

فهرست محتوای این مقاله

پیش نیاز‌های آموزش برنامه نویسی 

قبل از شروع به یادگیری برنامه نویسی باید یک سری توانایی‌ها رو در خودت پرورش بدی و با پیش نیاز‌های آموزش برنامه نویسی آشنا بشی. یادگیری این توانایی‌ها قبل از شروع کار علاوه بر این که پیشنیاز محسوب میشه بلکه کمک می‌کنه به بهترین زبان برنامه نویسی مورد نظرت زودتر مسلط بشی و راحت‌تر به جواب سوالاتت برسی. در ادامه این پیشنیاز‌ها رو بهت معرفی می‌کنم:

هدف گذاری و انگیزه یادگیری برنامه نویسی

اولین و مهم‌ترین پیشنیاز برای شروع برنامه نویسی داشتن هدفه! قبل از شروع برنامه نویسی باید بتونی به این سوال جواب بدی: "چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم؟" اگر بتونی به این سوال به صورت روشن جواب بدی یعنی می‌تونی به سراغ گام‌های بعدی بری. جواب دادن به این سوال از اون جهت مهمه که داری به دنیای بزرگی قدم میذاری که همیشه باهات ملایم برخورد نمی‌کنه. خیلی وقت‌ها در برنامه نویسی به مسائل یا مشکلات پیچیده ای برخورد می‌کنی که گاهی لازمه ساعت‌ها و روزها برای حلشون زبان بگذاری و این شرایطیه که گاهی تحمل یا دوست داشتنش نیاز به عشق داره! عشق به چی؟ به هدف!

آشنایی با زبان انگلیسی

زبان انگلیسی زبان اول علم در دنیاست و این به اون معنیه که برای پیشرفت و تحقیق در اکثر حرفه‌ها و تخصص‌ها شما احتیاج به درصد‌های متفاوتی از آشنایی با این زبان دارید. متاسفانه منابع فارسی برای برنامه نویسی معمولا محدود هستن و اگر برای پیدا کردن جواب سوالی به فارسی جستجو کنید، این احتمال زیاده که نا امید و دست از پا دراز‌تر و عصبانی دوباره مرورگرتون رو ببندید!

معمولا برنامه نویس‌های دنیا تجربیاتشون رو توی بلاگ‌های خودشون و یا در قسمت مقالات سایت‌های معتبر به زبان انگلیسی با دنیا به اشتراک می‌گذارن. همینطور برنامه نویسان زبان‌های مختلف سوالات و مشکلاتشون رو برای پاسخگویی توسط برنامه نویس‌های دیگه دنیا توی انجمن‌های معتبر و معروفی مثل stackoverflow به اشتراک می‌گذارن.

یادگیری برنامه نویسی

برنامه نویس‌های دیگه به این سوالات جواب میدن و در صورت ارائه راهنمایی‌های مفید از سایر کاربران امتیاز دریافت می‌کنن. این امتیازات به عنوان رزومه در پروفایل اون‌ها ضبط میشه. پس برای یه برنامه نویس مهمه که توی این انجمن‌ها فعال بشه.

با دونستن زبان انگلیسی شما حتی می‌تونید با سایر برنامه نویس‌های دنیا به طور شخصی مکاتبه داشته باشید و از تجربیات اون‌ها استفاده کنید. همینطور می‌تونید از طریق سایت‌های فریلنسری بین المللی با دریافت پروژه درآمد دلاری داشته باشید. چه میشه کرد اگر نخواید با زبان انگلیسی آشنا بشید؟

البته لفظ آشنایی با زبان انگلیسی به هیچ وجه به این معنی نیست که لازمه به زبان انگلیسی مسلط باشی و به قول معروف مثل بلبل انگلیسی صحبت کنی! کافیه بتونی متن‌های تخصصی کامپیوتر و برنامه نویسی رو بخونی و درک کنی. معمولا این متن‌ها تعداد زیادی واژگان مشترک و تکراری دارن و اگر شروع به خوندن این متن‌ها کنید و جسارت داشته باشید می‌تونید در مدت کمی به درک و خوندنشون مسلط بشید.

آشنایی با الگوریتم

یکی از اصلی‌ترین پیش نیاز‌های آموزش برنامه نویسی الگوریتم به عنوان یک روش ساخت یافته و مرحله به مرحله حل مسئله، یک زبان بینابینی بین زبان انسانی و زبان برنامه نویسی محسوب میشه. کسانی که با دانش الگوریتم و فلوچارت آشنا هستن می‌دونن که چطور یک مسئله بزرگ رو به بخش‌های کوچیک و بعد به مراحل قدم به قدم قابل فهم برای کامپیوتر تقسیم کنن. این یعنی وقتی تو با یه مسئله مواجه میشی می‌تونی دقیقا توی ذهنت تصور کنی که مسئله چطور توسط کامپیوتر حل میشه و تقریبا همیشه می‌دونی باید از کجا شروع کنی. همینطور می‌دونی صرف نظر از نوع زبان برنامه نویسی چطور شیوه ای که برای حل مسئله توی ذهنت داری به کامپیوتر منتقل کنی.

الگوریتم چیست؟

برای اینکه کامپیوتر بتونه کاری رو انجام بده باید براش یه نرم افزار کامپیوتری بنویسی. برای اینکه یه برنامه کامپیوتری بنویسی باید به کامپیوتر بگی که دقیقا می‌خوای چه کاری رو انجام بده. اون هم به صورت مرحله به مرحله و دقیق! بعد از اون این وظیفه کامپیوتره که تمام کاری ازش خواستی رو به صورت مرحله به مرحله انجام بده.

حالا تنها مسئله اینجاست که این دستورات دقیق و مرحله به مرحله چطوری به دست میاد و اصلا کامپیوتر چطور باید این کارها رو انجام بده؟ اینجا جاییه که الگوریتم وسط میاد! مثلا در الگوریتم جمع دو عدد ما نیاز داریم به صورت زیر عمل کنیم:

 1. عدد a را بگیر
 2. عدد b را بگیر
 3. a+b را در c بریز
 4. c را نمایش بده

حالا فقط کافیه که این دستورات مرحله به مرحله که در واقع یک جور شبه کد یا سودوکد محسوب میشن به زبان برنامه نویسی مورد نظرمون ترجمه بشن.

همه اینا یعنی اینکه زبان برنامه نویسی و پلتفورمی که انتخاب می‌کنی، هرچه که باشه مهم نیست بلکه شیوه حل مسئله مهمه. با دانش الگوریتم تو با شیوه حل این مسائل آشنایی و بنابراین حالا فقط کافیه با دونستن اصول زبان برنامه نویسی اون رو به زبان قابل فهم کامپیوتر ترجمه کنی! پس قطعا بهتره قبل از رفتن به سراغ یادگیری زبان برنامه نویسی برای راحت‌تر کردن کارت و کوتاه‌تر کردن مدت یادگیری، با الگوریتم و حتی فلوچارت آشنا بشی.

ریاضیات

برای تصمیم گیری درست توی برنامه نویسی و نوشتن شرط‌ها و حلقه‌ها با منطق درست، شما احتیاج به دونستن علم ریاضی داری اما نمی‌تونم بگم که احتیاج به مفاهیم پیچیده ریاضی مثل انتگرال یا دیفرانسیل داری. معمولا تنها مبحثی از ریاضیات که در برنامه نویسی بهش احتیاج داری منطق بولی و کمی احتمالاته.

بدون دونستن علم منطق درک شرط‌های تو در توی برنامه نویسی و نوشتن یک روند منطقی برای الگوریتم برنامه کمی مشکل و زمانگیر و پر ایراد میشه.

تایپ

حتما کسایی رو دیدی که وقت تایپ کردن کامپیوتر انگشت نشونه شون رو به سمت کی برد می‌گیرن و تقریبا هر سی ثانیه یک کلید رو فشار میدن. حالا فرض کن با این وضعیت ملال آور برنامه هم بنویسی! بنابراین بهتره قبل از شروع جدی به کد زنی، حتما سعی کنی مهارت‌های تایپت رو قوی کنی و چه بهتر که یاد بگیری از هر دو دستت برای کد زدن کمک بگیری.

البته اگر این مهارت رو در خودت نمی‌بینی احتیاجی نیست ذهنت رو درگیر این موضوع کنی چون معمولا به مرور زمان مهارت تایپ شما با کد زدن‌های زیاد قوی‌تر میشه.

آشنایی با کامپیوتر

برای برنامه نویسی احتیاج به حداقل آشنایی با کامپیوتر داری. شاید احتیاجی به گفتن این پیش نیاز نباشه اما به هر حال کار از محکم کاری عیب نمی‌کنه! تو باید بتونی پوشه‌های جدید بسازی یا حذفشون کنی. باید بتونی ویرایشگر کامپیوترت رو باز کنی و یا بتونی نرم افزار‌های مختلف رو نصب یا حذف کنی.

آشنایی با اینترنت

گفتم که برای رسیدن به جواب هات احتیاج داری به انجمن‌های برنامه نویسی مثل stackoverflow یا سایت‌های مقالات برنامه نویسی مراجعه کنی. پس همونطور که مشخصه تو احتیاج داری بتونی از اینترنت استفاده کنی. مسلما این احتیاج، اگر انتخاب تو برنامه نویسی وب باشه، قوی‌تر هم میشه! یعنی برای برنامه نویسی وب احتیاج داری پات رو فراتر از آشنایی بگذاری و با مفاهیم مقدماتی وب و شبکه هم تا حدودی آشنا باشی.

برای یادگیری برنامه نویسی به چه چیز هایی احتیاج داریم

قبل از شروع یادگیری برنامه نویسی به یک سری ابزار و وسایل کار احتیاج داری. اما نگران نباش چون همه این ابزار‌ها به راحتی قابل تهیه هستن و یا حتی به طور پیشفرض اون‌ها رو داری. در ادامه لیست چیز هایی رو که برای شروع کار لازم داری و دلیل مهم بودنشون رو می‌خونی:

 • کامپیوتر و سیستم عامل: مسلما برای نوشتن برنامه‌های کامپیوتری، کامپایل و اجرای اون‌ها به کامپیوتر احتیاج داری و کامپیوتر بدون سیستم عامل چیزی جز یه جسد نیست!

پیش نیاز‌های آموزش برنامه نویسی

 • اینترنت: ممکنه انتخاب شما برای برنامه نویسی، زبان‌های تحت وب نباشه اما همیشه ممکنه به مشکلاتی برخورد کنی و احتیاج به کمک داشته باشی. باید بتونی از طریق اینترنت برای پیدا کردن مشکلت جستجو کنی و یا اون رو توی انجمن هایی مثل سایت stackoverflow بپرسی.
 • مرورگر یا browser: برای جستجو در اینترنت یا خوندن مقالات مرتبط به یک مرورگر مثل کروم یا فایرفاکس احتیاج داری. اگر قصد ورود به حوزه برنامه نویسی وب رو داشته باشی باید بتونی برنامه هات رو روی مرورگر اجرا و تست کنی.
 • ویرایشگر متن یا text editor: برای اینکه بتونی کد‌های ساده رو توی کامپیوتر بنویسی داشتن یک ویرایشگر متن تقریبا کافی به نظر می‌رسه. معمولا سیستم‌های عامل به طور پیشفرض یک ویرایشگر متن رو در خودشون دارن. مثلا ویندوز دارای ویرایشگر متن notepad، لینوکس Vim و مکینتاش textEdit هست.
 • کامپایلر: نرم افزار شما باید بعد از نوشته شدن از زبان سطح بالای نزدیک به زبان انسان به زبان ماشین ترجمه بشه و این کار رو کامپایلر‌ها انجام میدن. اگر برای برنامه نویسی از یک IDE استفاده می‌کنی اون IDE معمولا دارای یک کامپایلر هم هست ولی اگر برای برنامه نویسی از یک ویرایشگر متن استفاده می‌کنی مجبوری از یک کامپیایلر به صورت جداگانه استفاده کنی.
 • IDE: بعد از پیچیده‌تر شدن زبان‌های برنامه نویسی کم کم IDE پا به میدان برنامه نویسی گذاشتن. IDE مخفف عبارت Integrated Development Environment به معنی محیط یکپارچه توسعه  ]نرم افزار[ هست. IDE‌های پیشرفته از خیلی جهات کار برنامه نویسی رو راحت‌تر میکنن. اون‌ها می‌تونن دارای راهنمای کد، ابزار‌های تست و دیباگ کد، و حتی کامپایلر باشن. مثلا برای برنامه نویسی به زبان جاوا می‌تونی از IDE نت بینز، برای برنامه نویسی اندروید از اندروید استودیو، و برای برنامه نویسی به زبان PHP از PHPStorm استفاده کنی.

هر زمان که خواستید برنامه نویسی را شروع کنید مطالعه کنید:

 1. برنامه نویسی چیست
 2. پیش نیاز‌های آموزش برنامه نویسی
 3. ابزار توسعه برنامه نویسی
 4. برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم؟
 5. فرانت اند چیست؟ و مهارت‌های توسعه دهنده Front End چیست؟
 6. Backend چیست و برنامه نویس بک اند کیست؟
 7. وب سرویس چیست؟ ‏
 8. پروتکل FTP چیست و چه کاربردهایی دارد؟
 9. چرا باید از یک فریمورک PHP استفاده کنیم؟
 10. پروتکل HTTP چیست؟
 11. پروتکل https چیست؟
 12. DNS یا دی ان اس چیست؟
 13. سرور چیست؟
 14. پایگاه داده چیست؟
 15. باگ چیست؟
 16. وب سرور (web Server) چیست؟
 17. PHP چیست؟
 18. یادگیری php : پیش نیاز یادگیری php
 19. جاوا اسکریپت چیست؟
 20. مسیر شروع یادگیری جاوا اسکریپت
 21. برنامه نویسی اندروید چیست؟
 22. مدت زمان یادگیری و پیش نیاز برنامه نویسی اندروید

نتیجه گیری

توی این قسمت با پیشنیاز‌های شروع برنامه نویسی آشنا شدی. هرچند اکثر اون‌ها ساده و در دسترس هستن اما درست مثل وقت آشپزی، که بهتره قبل از شروع به پختن غذا مواد لازمش رو آماده کرده باشی تا مجبور نشی بینش وقفه بندازی، بهتره مواد لازم برای برنامه نویسی رو قبل از شروع به کار کنار هم چیده باشی. در قسمت بعدی می‌فهمی بهترین راه‌ها برای یاد گرفتن برنامه نویسی چیه و از کجا‌ها می‌تونی برنامه نویسی رو یاد بگیری و تمرین کنی.

 

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده زهرا فرحمند
ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 

نظرات کاربران

M

ممنونم از پاسختون من سایت هایی که معرفی کردید را دیدم اونها فقط سوال مطرح میکنند ولی اموزش نمیدهند چطوری به جواب رسیدند و تحلیل کردن و…. در ضمن من هدفم برنامه نویسی سی شارپ هستش . که بتونم خوب تحلیل کنم و بعد اون را پیاده سازی کنم منظورم برنامه ها یا نرم افزارهای خیلی کاربردی بنویسم نمیدونم باید چیکار کنم من حتی نمیتونم مثلا برنامه ی اعداد اول یا برنامه ساده تر که دو عدد بگییره و دقتش برابر با 0.00001 بودش رو باهم مقایسه کنه براش لگوریتم طراحی کنم یا تحلیل کنم ؟ البته من فقط مثال زدم یا برنامه های بزرگتر

اگر اشتباه نکنم تو سایتتون در مورد اموزش uml چیزی ندیدم یا مراحل توسعه نرم افزار و….. ؟ لطفا در این مورد مطلب بنویسید .

مشکلی که مبینم فقط خیلی ها uml رو اموزش میدهند یک مثال ساده ساده حل میکنند مثلا کتابخونه یا … ولی فرض کنید شما در شرکت کامپیوتری کار میکنند و یک نرم افزاری را تحلیل کنید و بعدش پیاده سازی کمید یعنی ون چیزی که در دنیای واقعی در شرکتهای نرم افزارهای برای توسعه ی نرم افار به زبان سی شارپ انجام میشه رو قدم به قدم با استفاده از uml توضیح بدهید و مثال حل کنید . مثلا یک پروژه نرم افزاری را ابتدا تعریف کنید و سپس بیایید قدم به قدم تا حتی مرحله ی پیاده سازی اش با زبان سی شارپ را اموزش بدهید هم کاربردی باشه و هم برای افراد مفید باشه .

موضوع دیگه در مورد انواع معماری های نرم افزار یا اصلا معماری نرم افزار چیه ؟ و…..

نازنین کریمی مقدم

خواهش میکنم
بنظرم بهتره که از کتاب مبانی کامپیوتر و الگوریتم های آقای جعفرنژاد قمي شروع کنید. این کتاب تقریبا اولین چیزی هست که توسعه دهندگان باهاش مفاهیم حل مساله رو متوجه میشوند و در خیلی از مقاطع تحصیلی (چه هنرستان چه دانشگاه) طرفدار داره. بعد به سراغ سایتهای اون مقاله برید. خیلیاشون حل مساله هم دارند که تو مقاله بهشون اشاره کردیم.
قبلا یه دوره شی گرایی داشتیم که مفاهیم UML رو اونجا توضیح داده بودیم، اما به تازگی حذف شده تا آپدیت بشه. حتما نوشتن مقالاتش رو در تقویم کاری مون میذاریم.
برای آشنایی بیشتر با معماری و الگوهای نرم افزار میتونید مقاله دیزاین پترن چیست : الگوی طراحی یا Design Pattern چیست؟ رو مطالعه کنید و در کنارش کتاب تحلیل و طراحی شی گرا رو هم شروع کنید.

M

ممنونم از مقاله ی خوبتون لطفا به صورت مفصل در مورد روشهای حل مسایل برنامه نویسی یا روش های تحلیل پروژه ی برنامه نویسی برای افرادی که نمیتونند خوب تحلیل کنند یا الگوریتم طراحی کنند تو ذهنشون یا در کتاب بنویسید بزارید مثال بزنم مثال شما برنامه تبدیل حروف فارسی به اعدد یا رقم را میخواهید بنویسید ولی اولین بار اون شخص کد نویس میره سراغ کد نویسی یعنی ویزال استدیو رو باز میکنه بعدش دست به تایپ میشه درصورتی که ابتدا باید تحلیل کنه یا مراحل دیگه این مراحل و کارهای دیگه یک برنامه نویس مبتدی نمیده رو لطفا بگید

نازنین کریمی مقدم

درود. شما زیر یه مقاله دیگه هم کامنت مشابه داده بودید که اینجا مرتبط تر بود جوابشو مینویسم.
برای افزایش مهارت حل مساله، توصیه میکنم با حل مسائل ساده در وب سایت هایی مثل کوئرا و… شروع کنید. ما در مقاله “17 سایت برای افزایش توانایی حل مسائل برنامه نویسی” وب سایتهایی که میتونید ازشون استفاده کنید رو لیست کردیم.
تفاوت یک برنامه نویس مبتدی و حرفه ای در این هست که قبل از شروع کدزنی سعی میکنه کار رو به بخشهای مختلف تقسیم کنه و به روشهای استاندارد و مطابق الگوهای طراحی کد بزنه.

رهام

ممنون از پاسختون. Html و CSS رو تقریبا بلدم. وردپرس رو هم تا حد قابل قبولی بلدم چون که کارم کلا با وردپرسه. منظورم یادگیریه زبونای برنامه نویسی مثل js بود که هم در فرانت سایت کاربرد داره هم فرانت اپلیکیشن‌.

نازنین کریمی مقدم

بسیار عالی
همراه با یادگیری حرفه ای جاوا اسکریپت، سعی کنید به یکی از فریمورکهایی که داره هم مسلط بشید. ری اکت میتونه یه انتخاب جذاب و مناسب باشه.
امیدوارم موفق باشید

رهام

ممنون از مطلب بسیار مفیدتون. الان دانشجوی ارشد متالورژیم و بخاطر بازار کار ضعیف و مبهم رشته، در حین تحصیل وارد حوزه طراحی سایت و سئو شدم. الان که دارم کار میکنم حس میکنم برنامه نویسی آینده شغلی بهتری ب نسبت سئو داره. تصمیم دارم front شروع کنم یاد بگیرم. نظرتون به عنوان ی برنامه نویس چیه؟

نازنین کریمی مقدم

درود.
با توجه به اینکه تحصیلات مرتبط ندارید و از طرفی تجربه عملی در بخش طراحی سایت و سئو دارید، انتخاب فرانت برای شما بسیار منطقی هست. پس اوکیه 🙂
اما بهتون پیشنهاد میکنم همزمان با فراگیری Html + CSS ، وردپرس رو هم یاد بگیرید. چون وردپرس یجورایی برنامه نویسی کمتری نیاز داره و یادگیریش سریعتره، سئو داره و خیلی سریعتر میتونید باهاش وارد بازار کار بشید. تقاضای کار وردپرس هم نسبتا زیاده و مطمئنم میتونید با یکم تمرین درآمد خوبی ازش داشته باشید.

امیر

سلام خسته نباشد یک سوال داشتم من میخواهم زبان برنامه نویسی پایتون شروع کنم اما یک سری میگن تا زبان هایی مثلc++زا بلد نیاشم نمیتونم ایا درست ؟و سوال دوم من ریاضیم خیلی ضعیفه اما زبانم خوبه با ریاضی ضعیف میشه برنام نویس خوبی شد اگر نه چه چیز هایی رو بایددر ریاضی قوی کنم تا در برنامه نویسی حرفه ای شد؟

نازنین کریمی مقدم

درود.
سوال اول= خیر درست نیست. یادگیری پایتون هیچ ربطی به زبانهای دیگر مثل C++ نداره. اما توصیه شون به این دلیله که زبانهای دیگر نسبت به پایتون نیاز به کدنویسی بیشتری دارند و به همین دلیل برنامه نویس مفاهیم رو خیلی پایه ای تر یاد میگیره و کسی که پایتون یاد میگیره بعد میاد سر این زبانها، چون تنبل شده 🙂 اذیت میشه. برای همین کسی که میخواد سایر زبانهای برنامه نویسی رو هم یاد بگیره، اول از اونها شروع میکنه و بعد به سراغ پایتون میاد.
سوال دوم = برای برنامه نویسی مهارت حل مساله خیلی مهم هست و مسائل ریاضی مثل مشتق و انتگرال اصلا نیازی نیست. زبان انگلیسی برای نوشتن کد و سرچ مشکلات در گوگل خیلی مهمه که خداروشکر شما در اون قوی هستید. پس نگران نباشید.

پرهام

سلام من 15 سالم و تغربا زبانم خوبه میخوای ی برنامه نویس بشم براش یک شغل و نمیخوام رشته کامپیوتر برم ازکجا شروع کنم

نازنین کریمی مقدم

درود.
قبل از هر کاری مشخص کنید که دوست دارید در چه زمینه ای برنامه بسازید (سایت – اپ – پردازش و…) بعد براساس شاخه ای که انتخاب کردید، یک زبان رو شروع کنید. اینفوگرافیک زبانهای مختلف بهتون در این تصمیم گیری کمک میکنه.
خیلیها شرایط شما رو دارند. برای همین ما راهنمای ورود به دنیای برنامه نویسی رو تدوین کردیم. حتما مطالعه کنید.

رسا رجایی

سلام ببخشید من دقیقا توضیح کامپیلر ها و IDE ها رو نفهمیدم میشه برام توضیح بدید؟

نازنین کریمی مقدم

سلام دوست عزیز
بذارید از IDE شروع کنیم:
فرض کنید شما میخواید یه متن ساده رو تو کامپیوتر تایپ کنید. اینجا به سراغ نرم افزارهایی مثل نوتپد یا ورد میرید. وقتی با نوتپد کار میکنید امکان زیادی ندارید اما وقتی تو ورد کار میکنید میتونید شکل insert کنید، فونتهای مختلف به متن بدید و… و کلا ورد بهتون یسری قابلیت پیشرفته تر میده تا راحتتر متن تون رو بنویسید.
IDE هم حکم همین ورد رو برای زبانهای برنامه نویسی داره. شما میتونید توی همون نوتپد هم کد بنویسید، اما IDE امکانات پیشرفته تری بهتون میده. برای مثال تو خیلی از IDEها با زدن ctrl+space اسامی متغیرها در کدتون رو خودکار تکمیل میکنه.

کامپایلرها:
فرض کنید یک کد نوشتید که مثلا اعداد اول رو تشخیص بده. شما برای اینکه بتونید کد رو تست کنید، یه دکمه ران میزنید و برنامه شروع به اجرا میکنه و میتونید باهاش کار کنید.
اما اینکه در پشت پرده چجوری اجرا میشه: کامپایلر شما اول میاد کدتون رو چک میکنه که جایی خطای نگارشی یا سینتکس ارور نداشته باشید. بعد کدتون رو از لحاظ منطقی (مثل عدد تقسیم بر 0) بررسی میکنه و در آخر اگر مشکلی نبود، برنامه اجرا میشه.

این بحث درون متن هم به همین اشاره داره که اگر از محیط برنامه نویسی یا IDE یک زبان استفاده کنید، کامپایلر یا همون دکمه اجرای کد رو خود محیط داره و نیاز نیست کار خاصی کنید. در غیر این صورت باید کامپایلر رو جدا از جای دیگه ای استفاده کنید (مثلا کامپایلرهای آنلاین) و کدتون رو توش پیست و یا ایمپورت کنید.

آيلين

سلام وقتتون بخير
ممنون از سايت خوبتون. من تو دانشگاه اميركبير متالورژي خوندم. حتي ارشد هم گرفتم. اما متاسفانه تو زمينه رشته تحصيلي ام بازار كار مناسبي وجود ندارد. بيس رياضي و زبان خوبي دارم. ميخواستم ازتون بپرسم بنظرتون ميتونم برنامه نويسي ياد بگيرم و از اون مهمتر وارد بازار كار بشم؟
چطور بايد شروع كنم و حدوداً چقدر زمان نياز هست تا به درآمد برسم؟
ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد.

نازنین کریمی مقدم

درود.
یکی از خوبیهایی که برنامه نویسی داره، اینه که هیچوقت برای یادگیریش دیر نیست. همینطور چون تکنولوژی با ما پیشرفت میکنه، در علوم به روز شما نهایتا یکی دو سال از بقیه عقب هستید.
گفتید که بیس ریاضی و زبان خوبی دارید. پس اصلا نگران نباشید. برنامه نویسی رو هم میتونید یاد بگیرید.
قبل از هر کاری مشخص کنید که دوست دارید در چه زمینه ای برنامه بسازید (سایت – اپ – پردازش و…) بعد براساس شاخه ای که انتخاب کردید، یک زبان رو شروع کنید. اینفوگرافیک زبانهای مختلف بهتون در این تصمیم گیری کمک میکنه.
خیلیها شرایط شما رو دارند. برای همین ما راهنمای ورود به دنیای برنامه نویسی رو تدوین کردیم. حتما مطالعه کنید.
بد از یادگیری و تمرین میتونید وارد بازارکار بشید. حالتهای مختلفی داره:
یا یکی دو ماه کارآموزی میکنید تا با محیط کاری آشنا بشید و بعد شروع به کسب درآمد میکنید،
یا نمونه کار شخصی ایجاد میکنید و بعد وارد بازارکار میشید.
توجه کنید که در سال اول ممکنه درآمد خیلی خوبی نداشته باشید (بین نصف تا دوسوم یک برنامه نویس با سابقه کار حقوق میگیرید) اما بعد از دو سال تضمین میکنم که فرصت های شغلی خوبی خواهید داشت.
نکته آخر، ممکنه تکراری بنظر بیاد اما همه چیز به تلاش خودتون + قدرت سرچ خوب برای حل مشکلات برنامه نویسی بر میگرده.

ممد

من یه برنامه نویسم و هم یه مدرس برنامه نویسی ^_^ خخ ولی باور کن نصف اینا رو هم بلد نیستم (البته باید بگم به خاطر برنامه نویسی زبانم خوب شده و اغات تخصصی رو خوب میتونم بفهمم)
و دیگه ریاضی رو تا وقتی نخوای بری سمت هوش مصنوعی یا بخوای بری سمت برنامه نویسی سخت افزار یا هممم..یه چنین چیزهایی که با ریاضیات کار دارن نیازی به ریاضی نداری اشتایی با الگوریتم یکی از واجبات برنامه نویسی هست و میشه گفت منطق یه برنامه نویس هست و در اخر اشنایی با اینترنت و نحوه سرچ مطالب در آن اگر بخوایم الویت بندی کنیم و بگیم کدوم مهمتر از همس باید اشنایی سرچ در اینترنت رو در صدر جدول قرار بدیم
امیدوارم هر انچه کهبهش علاقه مندید رو یادبگیرید تا بهترین انگیره رو برای ادامه کار داشته باشید

سیاوش

باسلام
اگر بخواهم برنامه نویسی یاد بگیرم برای محاسبات ریاضی، پردازش تصویر، هوش مصنوعی و … پایتون مناسب است؟ مسیر مناسب یادگیری از صفر تا 100 چگونه باید باشد؟
لطفا ایمیل بزنید

باتشکر

نازنین کریمی مقدم

درود.
بله پایتون برای این کارها مناسب هست. برای مسیر یادگیری:
1. اول خود زبان پایتون و برنامه های ساده را یاد بگیرید. از الگوریتمهای ساده (مثل تشخیص عدد اول) گرفته تا الگوریتمهای پیچیده تر (اونهایی که مربوط به آرایه ها هستند) = مقالات آموزشی آقای مولایی در سایت
2. مقاله هوش مصنوعی و کتابخانه هایش در پایتون رو مطالعه کنید.
3. الگوریتمهای معمول هوش مصنوعی و شبکه های عصبی رو با پایتون پیاده سازی کنید. = مقالات آموزشی خانم ناصح (برای مثال آموزش تنسورفلو)
4. یکی از شاخه های هوش مصنوعی رو در نظر گرفته و مسیر خودتون رو ادامه بدید. (برای مثال بین پردازش تصویر یا پردازش متن یکی رو انتخاب کنید چون حوزه گسترده است)
اگه ایمیلتون رو به درستی داده باشید، به طور خودکار پاسخ براتون ارسال میشه.

نازنین کریمی مقدم

درود خداوند.
برای اطمینان بیشتر به شما، خودم رو مثال میزنم. منم در ابتدای راه هیچی بلد نبودم و دقیقا دانشم در حد ویندوز و سرچ گوگل بود. دانشگاه که قبول شدم، اصلا نمیدونستم برنامه نویسی چی هست! یک هفته قبل از شروع کلاسها یک کتاب مبانی برنامه نویسی و الگوریتمها و جزوه برنامه نویسی به زبان c++ قمی رو دانلود کردم و شروع کردم به روخونی این دوتا:) هفته بعد که دانشگاه شروع شد ویژوال استودیو رو نصب کردم و یه برنامه c++ تشخیص عدد زوج و فرد رو اجرا گرفتم و به همین راحتی برنامه نویسی رو شروع کردم. بعد از سه ماه کامل به تمامی مفاهیم برنامه نویسی c++ مسلط شده بودم.

بنظرم شما اگر یک بازه زمانی رو برای خودتون مشخص کنید (برای مثال ساعت 8 تا 10 هر شب) و بهش پایبند باشید، موفق خواهید بود. بخصوص اینکه به انگلیسی هم مسلط هستید یک قدم از سایرین جلوتر هستید. میتونید در کنارش از وب سایتهای کمکی برای ایجاد انگیزه و حل بهتر مسائل استفاده کنید. برای آشنایی با این وب سایتها مقاله 17 سایت برای افزایش توانایی حل مسائل رو مطالعه کنید. برنامه نویسی خیلی جذاب و اعتیادآور هست. اولین برنامه رو که اجرا کنید، دیگه نمیتونید ازش جدا بشید 🙂