تخفیف ویژه

پیش نیاز های یادگیری برنامه نویسی

دسته بندی: برنامه نویسی
زمان مطالعه: 10 دقیقه
۱۹ خرداد ۱۳۹۸

پیش نیاز‌های آموزش برنامه نویسی : برخلاف تصورت برای یادگیری آسان برنامه نویسی و برنامه نویس شدن به یه سیستم خفن با چند تا مانیتور بزرگ یا به یه زیرزمین تاریک پر از سیم‌های به هم پیچیده احتیاج نداری. در واقع باید بگم بیشتر چیز هایی که برای شروع برنامه نویسی احتیاج داری در درونته! توی این مقاله می‌خوام بهت بگم برای شروع کار دقیقا به چه چیزهایی احتیاج داری و چه چیز هایی رو باید یا بهتره که بلد باشی.

فهرست محتوای این مقاله

پیش نیاز‌های آموزش برنامه نویسی 

قبل از شروع به یادگیری برنامه نویسی باید یک سری توانایی‌ها رو در خودت پرورش بدی و با پیش نیاز‌های آموزش برنامه نویسی آشنا بشی. یادگیری این توانایی‌ها قبل از شروع کار علاوه بر این که پیشنیاز محسوب میشه بلکه کمک می‌کنه به بهترین زبان برنامه نویسی مورد نظرت زودتر مسلط بشی و راحت‌تر به جواب سوالاتت برسی. در ادامه این پیشنیاز‌ها رو بهت معرفی می‌کنم:

هدف گذاری و انگیزه یادگیری برنامه نویسی

اولین و مهم‌ترین پیشنیاز برای شروع برنامه نویسی داشتن هدفه! قبل از شروع برنامه نویسی باید بتونی به این سوال جواب بدی: "چگونه برنامه نویسی را شروع کنیم؟" اگر بتونی به این سوال به صورت روشن جواب بدی یعنی می‌تونی به سراغ گام‌های بعدی بری. جواب دادن به این سوال از اون جهت مهمه که داری به دنیای بزرگی قدم میذاری که همیشه باهات ملایم برخورد نمی‌کنه. خیلی وقت‌ها در برنامه نویسی به مسائل یا مشکلات پیچیده ای برخورد می‌کنی که گاهی لازمه ساعت‌ها و روزها برای حلشون زبان بگذاری و این شرایطیه که گاهی تحمل یا دوست داشتنش نیاز به عشق داره! عشق به چی؟ به هدف!

آشنایی با زبان انگلیسی

زبان انگلیسی زبان اول علم در دنیاست و این به اون معنیه که برای پیشرفت و تحقیق در اکثر حرفه‌ها و تخصص‌ها شما احتیاج به درصد‌های متفاوتی از آشنایی با این زبان دارید. متاسفانه منابع فارسی برای برنامه نویسی معمولا محدود هستن و اگر برای پیدا کردن جواب سوالی به فارسی جستجو کنید، این احتمال زیاده که نا امید و دست از پا دراز‌تر و عصبانی دوباره مرورگرتون رو ببندید!

معمولا برنامه نویس‌های دنیا تجربیاتشون رو توی بلاگ‌های خودشون و یا در قسمت مقالات سایت‌های معتبر به زبان انگلیسی با دنیا به اشتراک می‌گذارن. همینطور برنامه نویسان زبان‌های مختلف سوالات و مشکلاتشون رو برای پاسخگویی توسط برنامه نویس‌های دیگه دنیا توی انجمن‌های معتبر و معروفی مثل stackoverflow به اشتراک می‌گذارن.

یادگیری برنامه نویسی

برنامه نویس‌های دیگه به این سوالات جواب میدن و در صورت ارائه راهنمایی‌های مفید از سایر کاربران امتیاز دریافت می‌کنن. این امتیازات به عنوان رزومه در پروفایل اون‌ها ضبط میشه. پس برای یه برنامه نویس مهمه که توی این انجمن‌ها فعال بشه.

با دونستن زبان انگلیسی شما حتی می‌تونید با سایر برنامه نویس‌های دنیا به طور شخصی مکاتبه داشته باشید و از تجربیات اون‌ها استفاده کنید. همینطور می‌تونید از طریق سایت‌های فریلنسری بین المللی با دریافت پروژه درآمد دلاری داشته باشید. چه میشه کرد اگر نخواید با زبان انگلیسی آشنا بشید؟

البته لفظ آشنایی با زبان انگلیسی به هیچ وجه به این معنی نیست که لازمه به زبان انگلیسی مسلط باشی و به قول معروف مثل بلبل انگلیسی صحبت کنی! کافیه بتونی متن‌های تخصصی کامپیوتر و برنامه نویسی رو بخونی و درک کنی. معمولا این متن‌ها تعداد زیادی واژگان مشترک و تکراری دارن و اگر شروع به خوندن این متن‌ها کنید و جسارت داشته باشید می‌تونید در مدت کمی به درک و خوندنشون مسلط بشید.

آشنایی با الگوریتم

یکی از اصلی‌ترین پیش نیاز‌های آموزش برنامه نویسی الگوریتم به عنوان یک روش ساخت یافته و مرحله به مرحله حل مسئله، یک زبان بینابینی بین زبان انسانی و زبان برنامه نویسی محسوب میشه. کسانی که با دانش الگوریتم و فلوچارت آشنا هستن می‌دونن که چطور یک مسئله بزرگ رو به بخش‌های کوچیک و بعد به مراحل قدم به قدم قابل فهم برای کامپیوتر تقسیم کنن. این یعنی وقتی تو با یه مسئله مواجه میشی می‌تونی دقیقا توی ذهنت تصور کنی که مسئله چطور توسط کامپیوتر حل میشه و تقریبا همیشه می‌دونی باید از کجا شروع کنی. همینطور می‌دونی صرف نظر از نوع زبان برنامه نویسی چطور شیوه ای که برای حل مسئله توی ذهنت داری به کامپیوتر منتقل کنی.

الگوریتم چیست؟

برای اینکه کامپیوتر بتونه کاری رو انجام بده باید براش یه نرم افزار کامپیوتری بنویسی. برای اینکه یه برنامه کامپیوتری بنویسی باید به کامپیوتر بگی که دقیقا می‌خوای چه کاری رو انجام بده. اون هم به صورت مرحله به مرحله و دقیق! بعد از اون این وظیفه کامپیوتره که تمام کاری ازش خواستی رو به صورت مرحله به مرحله انجام بده.

حالا تنها مسئله اینجاست که این دستورات دقیق و مرحله به مرحله چطوری به دست میاد و اصلا کامپیوتر چطور باید این کارها رو انجام بده؟ اینجا جاییه که الگوریتم وسط میاد! مثلا در الگوریتم جمع دو عدد ما نیاز داریم به صورت زیر عمل کنیم:

 1. عدد a را بگیر
 2. عدد b را بگیر
 3. a+b را در c بریز
 4. c را نمایش بده

حالا فقط کافیه که این دستورات مرحله به مرحله که در واقع یک جور شبه کد یا سودوکد محسوب میشن به زبان برنامه نویسی مورد نظرمون ترجمه بشن.

همه اینا یعنی اینکه زبان برنامه نویسی و پلتفورمی که انتخاب می‌کنی، هرچه که باشه مهم نیست بلکه شیوه حل مسئله مهمه. با دانش الگوریتم تو با شیوه حل این مسائل آشنایی و بنابراین حالا فقط کافیه با دونستن اصول زبان برنامه نویسی اون رو به زبان قابل فهم کامپیوتر ترجمه کنی! پس قطعا بهتره قبل از رفتن به سراغ یادگیری زبان برنامه نویسی برای راحت‌تر کردن کارت و کوتاه‌تر کردن مدت یادگیری، با الگوریتم و حتی فلوچارت آشنا بشی.

ریاضیات

برای تصمیم گیری درست توی برنامه نویسی و نوشتن شرط‌ها و حلقه‌ها با منطق درست، شما احتیاج به دونستن علم ریاضی داری اما نمی‌تونم بگم که احتیاج به مفاهیم پیچیده ریاضی مثل انتگرال یا دیفرانسیل داری. معمولا تنها مبحثی از ریاضیات که در برنامه نویسی بهش احتیاج داری منطق بولی و کمی احتمالاته.

بدون دونستن علم منطق درک شرط‌های تو در توی برنامه نویسی و نوشتن یک روند منطقی برای الگوریتم برنامه کمی مشکل و زمانگیر و پر ایراد میشه.

تایپ

حتما کسایی رو دیدی که وقت تایپ کردن کامپیوتر انگشت نشونه شون رو به سمت کی برد می‌گیرن و تقریبا هر سی ثانیه یک کلید رو فشار میدن. حالا فرض کن با این وضعیت ملال آور برنامه هم بنویسی! بنابراین بهتره قبل از شروع جدی به کد زنی، حتما سعی کنی مهارت‌های تایپت رو قوی کنی و چه بهتر که یاد بگیری از هر دو دستت برای کد زدن کمک بگیری.

البته اگر این مهارت رو در خودت نمی‌بینی احتیاجی نیست ذهنت رو درگیر این موضوع کنی چون معمولا به مرور زمان مهارت تایپ شما با کد زدن‌های زیاد قوی‌تر میشه.

آشنایی با کامپیوتر

برای برنامه نویسی احتیاج به حداقل آشنایی با کامپیوتر داری. شاید احتیاجی به گفتن این پیش نیاز نباشه اما به هر حال کار از محکم کاری عیب نمی‌کنه! تو باید بتونی پوشه‌های جدید بسازی یا حذفشون کنی. باید بتونی ویرایشگر کامپیوترت رو باز کنی و یا بتونی نرم افزار‌های مختلف رو نصب یا حذف کنی.

آشنایی با اینترنت

گفتم که برای رسیدن به جواب هات احتیاج داری به انجمن‌های برنامه نویسی مثل stackoverflow یا سایت‌های مقالات برنامه نویسی مراجعه کنی. پس همونطور که مشخصه تو احتیاج داری بتونی از اینترنت استفاده کنی. مسلما این احتیاج، اگر انتخاب تو برنامه نویسی وب باشه، قوی‌تر هم میشه! یعنی برای برنامه نویسی وب احتیاج داری پات رو فراتر از آشنایی بگذاری و با مفاهیم مقدماتی وب و شبکه هم تا حدودی آشنا باشی.

برای یادگیری برنامه نویسی به چه چیز هایی احتیاج داریم

قبل از شروع یادگیری برنامه نویسی به یک سری ابزار و وسایل کار احتیاج داری. اما نگران نباش چون همه این ابزار‌ها به راحتی قابل تهیه هستن و یا حتی به طور پیشفرض اون‌ها رو داری. در ادامه لیست چیز هایی رو که برای شروع کار لازم داری و دلیل مهم بودنشون رو می‌خونی:

 • کامپیوتر و سیستم عامل: مسلما برای نوشتن برنامه‌های کامپیوتری، کامپایل و اجرای اون‌ها به کامپیوتر احتیاج داری و کامپیوتر بدون سیستم عامل چیزی جز یه جسد نیست!

پیش نیاز‌های آموزش برنامه نویسی

 • اینترنت: ممکنه انتخاب شما برای برنامه نویسی، زبان‌های تحت وب نباشه اما همیشه ممکنه به مشکلاتی برخورد کنی و احتیاج به کمک داشته باشی. باید بتونی از طریق اینترنت برای پیدا کردن مشکلت جستجو کنی و یا اون رو توی انجمن هایی مثل سایت stackoverflow بپرسی.
 • مرورگر یا browser: برای جستجو در اینترنت یا خوندن مقالات مرتبط به یک مرورگر مثل کروم یا فایرفاکس احتیاج داری. اگر قصد ورود به حوزه برنامه نویسی وب رو داشته باشی باید بتونی برنامه هات رو روی مرورگر اجرا و تست کنی.
 • ویرایشگر متن یا text editor: برای اینکه بتونی کد‌های ساده رو توی کامپیوتر بنویسی داشتن یک ویرایشگر متن تقریبا کافی به نظر می‌رسه. معمولا سیستم‌های عامل به طور پیشفرض یک ویرایشگر متن رو در خودشون دارن. مثلا ویندوز دارای ویرایشگر متن notepad، لینوکس Vim و مکینتاش textEdit هست.
 • کامپایلر: نرم افزار شما باید بعد از نوشته شدن از زبان سطح بالای نزدیک به زبان انسان به زبان ماشین ترجمه بشه و این کار رو کامپایلر‌ها انجام میدن. اگر برای برنامه نویسی از یک IDE استفاده می‌کنی اون IDE معمولا دارای یک کامپایلر هم هست ولی اگر برای برنامه نویسی از یک ویرایشگر متن استفاده می‌کنی مجبوری از یک کامپیایلر به صورت جداگانه استفاده کنی.
 • IDE: بعد از پیچیده‌تر شدن زبان‌های برنامه نویسی کم کم IDE پا به میدان برنامه نویسی گذاشتن. IDE مخفف عبارت Integrated Development Environment به معنی محیط یکپارچه توسعه  ]نرم افزار[ هست. IDE‌های پیشرفته از خیلی جهات کار برنامه نویسی رو راحت‌تر میکنن. اون‌ها می‌تونن دارای راهنمای کد، ابزار‌های تست و دیباگ کد، و حتی کامپایلر باشن. مثلا برای برنامه نویسی به زبان جاوا می‌تونی از IDE نت بینز، برای برنامه نویسی اندروید از اندروید استودیو، و برای برنامه نویسی به زبان PHP از PHPStorm استفاده کنی.

هر زمان که خواستید برنامه نویسی را شروع کنید مطالعه کنید:

 1. برنامه نویسی چیست
 2. پیش نیاز‌های آموزش برنامه نویسی
 3. ابزار توسعه برنامه نویسی
 4. برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم؟
 5. فرانت اند چیست؟ و مهارت‌های توسعه دهنده Front End چیست؟
 6. Backend چیست و برنامه نویس بک اند کیست؟
 7. وب سرویس چیست؟ ‏
 8. پروتکل FTP چیست و چه کاربردهایی دارد؟
 9. چرا باید از یک فریمورک PHP استفاده کنیم؟
 10. پروتکل HTTP چیست؟
 11. پروتکل https چیست؟
 12. DNS یا دی ان اس چیست؟
 13. سرور چیست؟
 14. پایگاه داده چیست؟
 15. باگ چیست؟
 16. وب سرور (web Server) چیست؟
 17. PHP چیست؟
 18. یادگیری php : پیش نیاز یادگیری php
 19. جاوا اسکریپت چیست؟
 20. مسیر شروع یادگیری جاوا اسکریپت
 21. برنامه نویسی اندروید چیست؟
 22. مدت زمان یادگیری و پیش نیاز برنامه نویسی اندروید

نتیجه گیری

توی این قسمت با پیشنیاز‌های شروع برنامه نویسی آشنا شدی. هرچند اکثر اون‌ها ساده و در دسترس هستن اما درست مثل وقت آشپزی، که بهتره قبل از شروع به پختن غذا مواد لازمش رو آماده کرده باشی تا مجبور نشی بینش وقفه بندازی، بهتره مواد لازم برای برنامه نویسی رو قبل از شروع به کار کنار هم چیده باشی. در قسمت بعدی می‌فهمی بهترین راه‌ها برای یاد گرفتن برنامه نویسی چیه و از کجا‌ها می‌تونی برنامه نویسی رو یاد بگیری و تمرین کنی.

 

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده زهرا فرحمند

نظرات کاربران

ایلیار

سلام خسته نباشید ببخشید من به این زمینه علاقه دارم ولی متاسفانه چیزی در رابطه با برنامه نویسی نمی دونم و می خواهم یادگیری رو شروع کنم . من در زمینه کامپیوتر اصول پایه ای را بلدم و مدرک در خصوص رشته های کامپیوتری ندارم ولی تمام امکانات لازم مانند مرورگر-اینترنت-سیستم عامل و … به نظر شما یادگیری برای من ممکن است ؟ راستی من علاقه مند به زبان c++ هستم و بر زبان انگلیسی به طور کامل تسلط دارم.

نازنین کریمی مقدم

درود خداوند.
برای اطمینان بیشتر به شما، خودم رو مثال میزنم. منم در ابتدای راه هیچی بلد نبودم و دقیقا دانشم در حد ویندوز و سرچ گوگل بود. دانشگاه که قبول شدم، اصلا نمیدونستم برنامه نویسی چی هست! یک هفته قبل از شروع کلاسها یک کتاب مبانی برنامه نویسی و الگوریتمها و جزوه برنامه نویسی به زبان c++ قمی رو دانلود کردم و شروع کردم به روخونی این دوتا:) هفته بعد که دانشگاه شروع شد ویژوال استودیو رو نصب کردم و یه برنامه c++ تشخیص عدد زوج و فرد رو اجرا گرفتم و به همین راحتی برنامه نویسی رو شروع کردم. بعد از سه ماه کامل به تمامی مفاهیم برنامه نویسی c++ مسلط شده بودم.

بنظرم شما اگر یک بازه زمانی رو برای خودتون مشخص کنید (برای مثال ساعت 8 تا 10 هر شب) و بهش پایبند باشید، موفق خواهید بود. بخصوص اینکه به انگلیسی هم مسلط هستید یک قدم از سایرین جلوتر هستید. میتونید در کنارش از وب سایتهای کمکی برای ایجاد انگیزه و حل بهتر مسائل استفاده کنید. برای آشنایی با این وب سایتها مقاله 17 سایت برای افزایش توانایی حل مسائل رو مطالعه کنید. برنامه نویسی خیلی جذاب و اعتیادآور هست. اولین برنامه رو که اجرا کنید، دیگه نمیتونید ازش جدا بشید 🙂

علیرضا

جالب بود ممنون.

آریا

به نظر من کسی که فقط پایه های زبان رو هم بلد باشه بیاد توی حوزه یادگیری و بخواد هرچی هست رو یاد میگیره و نیاز هم به اون زبان نیست

سعید

با سلام – من دیپلم ریاضی هستم و از تحصیل در دانشگاه خوشم نمی آید به نظر شما اگر چند زبان برنامه نویسی را مسلط شوم و مسایل جانبی اش را کار کنم می توانم بعد دو سه سال دیگر شغل و درآمدی داشته باشم؟ یا برای داشتن شغل و درآمد در این حوزه باید تحصیلات و مدرک آکادمیک داشت؟
تشکر فراوان

فائقه نامور

سلام
ممنون از توجه شما
برای تصمیم گیری برای تحصیل در رشنه کامپیوتر خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم.
https://7learn.com/tutorials/complete-introduction-of-computer-engineering-and-master-majors

Sali Nrm

کاملا بروز و قابل تفکر.

آرش رضائی

افق دید من فقط تکرار و تمرین هست ،..مغز وذهن اتوماتیک این افق را بسط و گسترش خواهد داد و وارد یک دگر دیسی نو و جدید خواهد شو و بعد دیگری در زمینه فعالیت بوجود خواهد آمد،…مانند نوشتن نرم افزار تولید بو ! بکارگیری رانش بحقیقت پیوستن افکار و ارتباطات با موجودات عالم دیگر،..اینکه روزی انسان باترکیب صفر و یک ها،..بتواند در عالم واقعی، یک انسان بوجود بیاورد که صاحب منطق هست…
موضوع تنها یه برنامه نویسی ساده نیست ،..باید در مرور زمان و کسب تسلط و دیدگاه سطح بالا،. و با بکار گیری پلتفرم های جدید تر و کارا تر ، ابعاد جدید فکری و فرهنگی در انسان رشد و تعالی یابد …و به برنامه نویسی و طراحی، در بُعد عالی تری نگرش بعمل آید

یگانه گودرزی

من قصد دارم برنامه نویس بشم فرانت اند و واقعا از مطالب خوبتون ممنونمممممم

MOHMAD

سلام.من میخوام برنامه نویسی رو شروع کنم.ولی مفهوم زبان برنامه نویسی و کد نویسی و کلا این که نمیدونم باید از کجا شروع کنم.

محمود

سلام واسه برنامه نویسی و هوش مصنوعی چقدر ریاضی نیاز است

محمدرضا

بوت استرپ را یادتون رفت:)

علیرضا

سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم برای طراحی وب و برنامه نویسی چه دوره هایی رو باید تهیه کنم؟

علی فرمانی

اول باید مشخص کنید فرانت اند دوست دارین کار کنید یا بکند.
اگه بکند هستیند ابتدا دوره طراحی وب html و css بگیرین پیش نیاز کل وب هست .
بعدش دوره php بگیرید
اگه فرانت اند ابتدا دوره طراحی وب html و css و بعد اون جاوا اسکریبت و در نهایت php

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
لطفا به پشتیبانی پیام بدید تا شما را راهنمایی کنند

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :