سوالاتی برای ساختن و برقرار کردن راهنمای FrontEnd (جلسه 31) : پشتیبانی و بهینه سازی - قسمت 2

‏  4 دقیقه
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

frontend

در جلسات گذشته در مورد بهینه سازی و مرورگرها توضیحاتی رو خدمتتون قرار دادیم و شما رو با آمارهای اونا آشنا کردیم. در این جلسه میخوایم موارد مربوط به بهینه سازی و پشتیبانی رو به پایان برسونیم.

پشتیبانی و بهینه سازی

 • سایتتون رو برای چه دستگاه هایی بهینه سازی کردید؟

همونطور که میدونین در جلسه قبل شما رو با آمار و اطلاعات مربوط به مرورگرها آشنا کردیم و گفتیم که کاربران بیشتر از چه مرورگرهایی استفاده میکنن و همچنین چه مرورگرهایی از رده خارج شدن. همچنین گفتیم که استفاده از دستگاه موبایل نسبت به گذشته خیلی بیشتر شده و باید به این موضوع توجه داشته باشید.

همونطور که میدونین مرورگرهای زیادی برای دستگاه‌های موبایل مختلف وجود داره که در زیر تعدادی از اونا رو قرار میدیم:

 • iOS
 • Android
 • Blackberry Webkit
 • IE Mobile
 • Opera Mobile
 • Opera Mini
 • Firefox Mobile
 • Silk
 • Ovi
 • WebOS Webkit
 • UCWeb
 • Dolfin

علاوه بر موارد فوق، موارد دیگه ای هم هستن که یا بصورت پیش فرض بر روی موبایلها نصب هستن و یا اینکه میتونین اونا رو نصب کنید. مثلا مرورگر Chrome و Firefox رو میتونین برای تقریبا همه دستگاه‌ها مورد استفاده قرار بدین. هر کدام از موارد فوق، ممکنه که سطح پشتیبانی متفاوتی از ویژگی‌های سایت شما داشته باشه. شما باید در اولین مرحله، متوجه بشید که کاربرانی که از سایت شما استفاده میکنن، از چه دستگاه‌ها و چه مرورگرهایی استفاده میکنن. برای اینکار میتونین از ابزارهای آنالیزی مختلفی که وجود داره، استفاده کنید. بهترین گزینه رایگانی که در این زمینه وجود داره، Google Analytics هست که میتونین با استفاده از اون میزان موارد بیان شده رو به راحتی متوجه بشید.

این تصویر، یکی از مواردی هست که میتونین با استفاده از Google Analytics اون رو بدست بیارید. همونطور که میبینید، تقریبا 63% کاربران سایت مورد نظر، از کامپیوتر و Desktop استفاده میکنن و 31% از موبایل و بقیه از تبلت استفاده میکنن. پس شما از این تصویر متوجه میشید که چقد باید وقتتون رو بر روی بهینه سازی برای موبایل بکنید و اینکه ارزشش رو داره یا خیر.

تصویر بالا بهمون میگه که بیشتر کاربران دارن از موبایل‌های Apple استفاده میکنن. در این موارد میتونین بیشتر تمرکزتون رو بر روی بهینه سازی سایتتون برای این افراد بکنید و یا اگه خیلی این افراد زیاد هستن، شما میتونین یک اپلیکیشن مخصوص iOS بسازید و در اختیار کاربرانتون قرار بدین. با استفاده از Google Analytics کارهای زیاد دیگه ای هم میتونین انجام بدین که اونا رو به خودتون میسپارم. حالا فرض کنید شما میخواید سایتتون رو بر روی دستگاه و مرورگری خاص تست کنید و متوجه بشید که بهینه هست یا خیر و اینکه به خوبی نمایش داده میشه یا خیر. برای اینکار یا باید اون موبایل با اون مرورگر رو خودتون داشته باشید و به روشهای مختلف اون رو تست کنید و یا اینکه از ابزارهای تست آنلاین مجازی استفاده کنید.

این تصویر مربوط به BrowserStack هست که با استفاده از اون میتونین وبسایت خودتون رو بر روی هر دستگاه و مرورگری که بخواید تست کنید و متوجه کارایی وبسایتتون بشید.

 • آیا شما از سیستم Graded browser support استفاده میکنید؟

آیا شما میتونین سایتتون رو بر روی همه مرورگرها و دستگاه‌ها تست کنید؟ این کار امکان پذیر هست؟ کدوم مرورگرها رو قصد دارید که تست کنید و از کدوم موارد صرف نظر میکنید؟ یاهو یک مقاله قرار داده و در اون سیستمی بنام Graded Browser Support رو معرفی کرده که با استفاده از اون میتونین درجه مورد نظرتون رو مشخص کنید و متناسب با اون درجه، مرورگرهایی که باید پشتیبانی کنید رو متوجه میشید. در این زمینه میتونین این لینک و این لینک رو مطالعه کنید.

کار دیگه ای که میتونین انجام بدین اینه که برای اون مرورگرهایی که پشتیبانی نمیکنید، یک پیغام قرار بدین که کاربران رو تشویق به بروز رسانی مرورگر میکنه. ابزارهایی در این زمینه قرار دارن که میتونین ازشون استفاده کنید. به عنوان مثال میتونین از browser-update و outdatedbrowser استفاده کنید.

امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق باشید

یا علی

Source

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده محمد اسفندیاری
بسیار به طراحی وب علاقمندم و به سرعت در حال یادگیری تمام مباحث پیشرفته هستم و دوست دارم که به دیگران هم یاد بدهم.

جلسات دوره

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.

نظرات کاربران

اولین دیدگاه این پست رو تو بنویس !