سوالاتی برای ساختن و برقرار کردن راهنمای FrontEnd (جلسه 28) : Version Control - قسمت 2

‏  4 دقیقه
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

frontend

در جلسه گذشته در مورد انواع مختلف Version Control هایی که میتونین ازشون استفاده کنید، صحبت کردیم و ابزارها و موارد مربوط به اون رو برای شما قرار دادیم. در این جلسه میخوایم بیشتر در مورد Version Control صحبت کنیم.

Version Control

  • میزبانی کدهای Version Control شما در کجا قرار دارد؟

همونطور که اطلاع دارید در جلسه گذشته در مورد انواع مختلف Version Control هایی که وجود داره توضیحاتی رو قرار دادیم و شما رو با مزایای اونا آشنا کردیم. یکی از موارد اصلی مربوط به Version Control، مربوط به کارها و پروژه‌های تیمی هست. فرض کنید که در تیم شما 10 نفر وجود داره و هر کس مسئول انجام کار خاصی هست و باید قسمت خاصی از سایت و پروژه رو توسعه بده. این افراد چطور میتونن به کدهای پروژه دسترسی داشته باشن؟ این افراد چطور میتونن از تغییراتی که دیگر اعضای تیم در پروژه به وجود میارن مطلع باشن؟ این افراد چطور میتونن به کمک همدیگر مشکلات و باگها رو برطرف کنن و همچنین ویژگی جدیدی رو به پروژه اضافه کنن و همچنین چطور میتونن با همدیگر در مورد موضوع خاصی صحبت کنن؟

سوالاتی که در بالا پرسیده شد به همراه سوالات بی شمار دیگه که وجود داره، باعث میشه که تیم‌ها به فکر راه حلی باشن که بتونه این مشکلات رو برطرف کنه. برای حل این مشکلات سایتهای آنلاین و ابزارهای آفلاین متعددی هستند که میتونین با استفاده از اونا پروژه هاتون رو به سادگی مدیریت کنید و همچنین با دیگر اعضای تیم هم ارتباط داشته باشید.

برای اینکار شما کدهای پروژتون رو به یکی از سرویسهای میزبانی که وجود داره آپلود میکنید و از این پس به کمک این سایت، میتونین تک نفره یا گروهی بر روی پروژه کار کنید و اون رو توسعه بدید. با اینکار تمام مشکلاتی که در بالا بیان شد حل خواهند شد. برای بیشتر ابزارهایی که وجود داره، میتونین دو نوع پروژه رو به وجود بیارید. پروژه‌ها دو نوع Private یا خصوصی و Public یا عمومی رو دارند. بیشتر این ابزارها برای پروژه‌های Public و Open Source رایگان هستن و شما و تیمتون لازم نیس که هزینه ای رو پرداخت کنید. اما اگر شما قصد دارید که بر روی پروژه ای کار کنید که افراد خارج از تیمتون، قادر نباشن که به فایلها و کدهای پروژتون دسترسی داشته باشن، میتونین از نوع Private استفاده کنید. در این حالت باید ماهیانه هزینه ای رو به سایت مورد نظر پرداخت کنید.

این تصویر مربوط به سایت Github هست که در سال 2007 شروع به کار کرد و میشه اون رو محبوبترین و پرطرفدارترین ابزار در این زمینه دانست. تا امروز بیشتر از 21 میلیون نفر از این ابزار استفاده کردن و تقریبا 58 میلیون پروژه بر روی این Host قرار داده شده است. این ابزار برای پروژه‌های متن باز رایگان هست و برای پروژه‌های خصوصی قیمتها به این صورت هست. برای این مورد نرم افزاری ساخته شده که میتونین اون رو بر روی سیستم خودتون نصب کنید و بر روی پروژه خودتون کار کنید.

این تصویر مربوط به Bitbucket هست و تقریبا همزمان با Github شروع به کار کرده و تقریبا همه ویژگی هایی که Github در اختیارتون قرار میده رو داره. برای تیم‌های 5 نفر به پایین، میتونین بصورت رایگان از این سایت استفاده کنید و در غیر اینصورت باید هزینه ماهیانه رو پرداخت کنید. در این سایت میتونین از Git و Mercurial استفاده کنید.

این تصویر مربوط به Gitlab هست و میتونین از اون به عنوان جایگزینی برای Bitbucket استفاده کنید. این مورد هم ویژگی‌های مختص به خودش رو داره و میتونین در اون بصورت رایگان پروژه‌های خصوصی یا Private رو به وجود بیارید.

امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه.

موفق باشید

یا علی

Source

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده محمد اسفندیاری
بسیار به طراحی وب علاقمندم و به سرعت در حال یادگیری تمام مباحث پیشرفته هستم و دوست دارم که به دیگران هم یاد بدهم.

جلسات دوره

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.

نظرات کاربران

اولین دیدگاه این پست رو تو بنویس !