تخفیف ویژه

آموزش ویژگی های ECMAScript 6 (جلسه 43) : آموزش Reflect API - قسمت 2

‏  4 دقیقه
۱۸ آبان ۱۳۹۶

همونطور که اطلاع دارید در جلسه قبل بحث مربوط به Reflect API رو شروع کرده و مقدماتی در مورد اون رو قرار دادیم. در این جلسه میخوایم کار با Reflect API رو ادامه بدیم و تعدادی از متدهای اون رو با هم بررسی کنیم.

همونطور که در جلسه قبل دیدید، Reflect متدهای زیادی داره که یکی از اونا متد apply می‌باشد.

روشهای متنوع برای فراخوانی تابع

همونطور که میدونید میتونیم توابع مختلف رو به روشهای مختلفی فراخوانی کنیم. فرض کنید که یک تابع بصورت زیر به وجود بیاریم:

let sum = function(a, b) {
	console.log(a + b);
}

sum(1, 2); // 3

میبینید که یک تابع بنام sum تعریف کردیم و این تابع دو عدد رو میگیره و مجموع اونا رو به ما برمی گردونه. در خط آخر نیز این تابع رو با استفاده از پرانتز فراخوانی کردیم و عدد 1 و 2 رو به عنوان آرگومان به اون پاس دادیم. با اینکار عدد 3 در Console چاپ خواهد شد.

روشهای دیگه ای نیز برای فراخوانی تابع مورد نظر وجود داره.

شما میتونین از متدهای call یا apply مربوط به Function.prototype نیز تابع مورد نظرتون رو با زمینه یا Context دلخواه فراخوانی کنید. برای اینکار بصورت زیر عمل میکنیم:

let sum = function(a, b) {
	console.log(a + b);
}

sum.apply(undefined, [1, 2]); // 3
sum.call(undefined, 1, 2); // 3

همونطور که میبینید در خط 5 بجای استفاده از فراخوانی با پرانتز، متد apply برای تابع مورد نظر رو فراخوانی کردیم و مقادیر مورد نظرمون رو به اون پاس دادیم. میبینید که به عنوان آرگومان اول undefined رو پاس دادیم و شما میتونین بجای این مقدار، شئ مورد نظرتون که قصد دارید برای زمینه یا Context قرار بگیره رو مشخص کنید. آرگومان دوم متد apply یک آرایه می‌باشد که شامل همه آرگومانهایی هست که تابع مورد نظر باید با اونا صدا زده بشه. پس با اینکار مجددا مقدار 3 در Console چاپ خواهد شد

در خط 6 از متد call استفاده کردیم و تنها تفاوت متد call با apply اینه که آرگومانها دیگه نیازی نیست که درون آرایه قرار بگیرند و باید یکی یکی اونا رو با کاما از هم جدا کنید. خروجی مانند قبل 3 خواهد بود.

متد Reflect.apply

حالا میخوایم روش چهارم برای فراخوانی تابع رو بهتون آموزش بدیم و اون هم استفاده از متد apply مربوط به شئ سراسری Reflect می‌باشد. این متد 3 ورودی رو دریافت میکنه:

  • تابعی که باید فراخوانی شود
  • زمینه یا Context
  • آرایه ای از آرگومانها برای فراخوانی تابع

خب حالا برای اینکه تابع بالا رو به این روش فراخوانی کنیم، بصورت زیر عمل میکنیم:

let sum = function(a, b) {
	console.log(a + b);
}

Reflect.apply(sum, undefined, [1, 2]); // 3

میبینید که نام تابع sum رو با زمینه undefined و آرگومانهای 1 و 2 فراخوانی کردیم. همانند قبل در Console عدد 3 چاپ خواهد شد.

کار کردن با زمینه یا Context

همونطور که در کدهای بالا میبینید، زیاد از زمینه یا Context استفاده کردیم. حالا میخوایم مقداری بیشتر در مورد این موضوع صحبت کنیم. وقتی شما تابع رو بصورت ساده و با استفاده پرانتز فراخوانی میکنید، تابع با زمینه اصلی صدا زده میشه و نمیتونین اون رو تغییر بدین. برای مشاهده زمینه فعلی تابع، میتونین کلمه this رو در Console چاپ کنید. کد زیر رو ببینید:

let sum = function(a, b) {
	console.log(this);
}

sum(1, 2);

اگر خروجی رو ببینید بصورت زیر خواهد بود:

میبینید که زمینه تابع sum، شئ سراسری window می‌باشد. پس بصورت پیش فرض زمینه تمامی توابع شئ سراسری window است.

برخلاف روش بالا که امکان تغییر زمینه در اون وجود ندارد، در سه روش بعدی میتونین context رو متناسب با نیازتون تغییر بدین. مثلا کد زیر رو ببینید:

let sum = function(a, b) {
	console.log(this.name);
}

let obj = {
	name: "Mohammad"
};

sum.apply(obj, [1, 2]); // Mohammad
sum.call(obj, 1, 2); // Mohammad
Reflect.apply(sum, obj, [1, 2]); // Mohammad

میبینید که در سه خط آخر، تابع رو به روشهای مختلف فراخوانی کردیم. برخلاف کدهای قبلی، بجای undefined شئ obj رو به عنوان زمینه قرار دادیم. شئ obj رو در خط 5 تعریف کرده و ویژگی name رو برای اون برابر با Mohammad قرار دادیم. حالا زمانی که تابع فراخوانی میشه، مقدار this.name در Console چاپ میشه. کلمه this به شئ obj اشاره میکنه و در نتیجه Mohammad در خروجی چاپ میشه.

همونطور که میبینید استفاده از Reflect.apply سر راست‌تر هست و بهتره که از این روش بجای روشهای دیگه استفاده بشه. این روش نسبت به روشهای قبلی تفاوت‌های جزئی دارد که میتونین در اینجا در مورد اون بیشتر مطالعه کنید.

موفق و پیروز باشید.

یا علی

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده محمد اسفندیاری
بسیار به طراحی وب علاقمندم و به سرعت در حال یادگیری تمام مباحث پیشرفته هستم و دوست دارم که به دیگران هم یاد بدهم.

جلسات دوره

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.

نظرات کاربران

اولین دیدگاه این پست رو تو بنویس !