آموزش ویژگی های ECMAScript 6 (جلسه 26) : آموزش کار با Symbol - قسمت 1

‏  4 دقیقه
۰۸ مهر ۱۳۹۶

همونطور که اطلاع دارید در جلسه قبل در مورد تغییرات و امکانات جدید Math در ES6 توضیحاتی رو قرار دادیم و شما رو بصورت کامل با اونا آشنا کردیم. در این جلسه میخوایم در مورد Symbol که یک نوع Primitive هست و در ES6 معرفی شده است، توضیحاتی رو قرار بدیم. برای این آموزش از این لینک به عنوان منبع استفاده میکنیم.

ECMAScript 6 آموزش کار با Symbol

همونطور که میدونین با معرفی  ES6 تغییرات و امکانات زیادی در Javascript معرفی شدند و کار با Javascript رو برای ما راحتتر کردند. در ES6 یک Type یا نوع Primitive جدید بنام سمبل اضافه شده است که به احتمال زیاد خیلی کم با اون آشنا هستید و یا اینکه کاربرد اون رو به خوبی متوجه نشده اید. در این آموزش سعی میشه شما رو با این نوع جدید آشنا کرده و کار با اون رو بهتون توضیح بدیم.

سمبل یک نوع Primitive جدید (مانند اعداد، رشته‌ها و ...) معرفی شده در ES6 هست که به شما این ضمانت رو میده که یکتا و Unique باشه و هیچ گاه با یک Symbol دیگر برخورد یا رابطه نداشته باشد.

ساخت یک Symbol جدید

شما به راحتی میتونین با صدا زدن تابع Symbol یک سمبل جدید رو به وجود بیارید. باید دقت داشته باشید که این یک تابع استاندارد هست و نباید با اون مثل یک Function constructor یا تابع سازنده برخورد کنید. پس نباید این تابع رو با کلمه کلیدی new فراخوانی کنید چون که با یک ارور TypeError مواجه خواهید شد.

هر بار که شما تابع Symbol رو فراخوانی میکنید، یک سمبل جدید و کاملا یکتا دریافت میشه. کد زیر رو در نظر بگیرید:

let foo = Symbol();
let bar = Symbol();

console.log(foo === bar); // false

همونطور که میبینید در خط 1 و 2، دو Symbol رو ساختیم و اونا رو در متغیرهای foo و bar ذخیره کردیم. در خط 4 اونا رو با هم مقایسه کردیم و همونطور که میبینید در خروجی false نمایش داده میشه و نشون میده که سمبل‌ها یکتا هستند و با هم برابر نیستند.

شما میتونین در زمان ساخت سمبل‌ها یک label یا برچسب رو برای اونا در نظر بگیرید. برای اینکار میتونین یک رشته رو بعنوان آرگومان اول اونا قرار بدین. این برچسب هیچ تاثیری بر روی مقدار و یکتا بودن Symbol‌ها ندارد و بیشتر مواقع از اون به منظور Debugging یا خطایابی استفاده می‌شود. کد زیر رو در نظر بگیرید:

let foo = Symbol('baz');
let bar = Symbol('baz');

console.log(foo === bar); // false
console.log(foo); // Symbol(baz)

همونطور که میبینید برچسب baz برای هر دو سمبل قرار داده شده است. در خط 4 مجددا بررسی شده است که این دو سمبل با یکدیگر برابر هستند یا خیر و جواب False خواهد بود. بدلیل اینکه برچسب‌ها همونطور که قبلا نیز بیان شد، هیچ تاثیری در یکتا بودن سمبل‌ها ندارند.

در خط 5 با استفاده از console.log این سمبل رو در خروجی چاپ کردیم و خروجی بصورت زیر خواهد بود:چاپ کردن Symbol در Console

همونطور که میبینید سمبل به همراه برچسب مورد نظرش در Console چاپ شده است.

سمبل‌ها به چه دردی میخورن؟

سمبل‌ها در اکثر مواقع بدرد جایگزینی با نوع رشته یا عددی در مقداردهی Constant یا ثابتها میخورن. کد زیر رو ببینید:

class Application {
 constructor(mode) {
  switch (mode) {
   case Application.DEV:
    console.log('Development');
    break;
   case Application.PROD:
    console.log('Production');
    break;
   default:
    throw new Error('Invalid application mode: ' + mode);
  }
 }
}

Application.DEV = Symbol('dev');
Application.PROD = Symbol('prod');

let app = new Application(Application.DEV);

همونطور که مشاهده میکنید یک کلاس بنام Application رو به وجود آوردیم و درون Constructor اون یک Switch رو قرار دادیم که محیط اجرا شدن برنامه رو چک میکنه. اگر در حالت Production یا Development باشیم، خروجی متناظر در خروجی چاپ خواهد شد (در غیر اینصورت با یک ارور مواجه خواهیم شد). در خط 16 و 17 دو ویژگی از نوع Symbol رو به کلاس Application نسبت دادیم. در نهایت نیز کلاس مورد نظر رو با Application.DEV نمونه سازی کردیم. با اینکار Development در خروجی چاپ خواهد شد.

رشته‌ها و اعداد مقادیر یکتا نیستند. عدد 2 یا رشته Development میتونه در دیگر جاهای برنامه برای منظورهای متفاوت نیز مورد استفاده قرار بگیره. با استفاده از Symbol‌ها در چنین مواقعی، مطمئن خواهیم شد که این مقادیر یکتا هستند و با هیچ جای برنامه ارتباطی ندارند و میتونیم از اونا برای ثابتها و مواقع این چنینی استفاده کنیم.

در جلسه بعد با ادامه این موضوع در خدمتتون خواهیم بود.

موفق و پیروز باشید.

یا علی

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده محمد اسفندیاری
بسیار به طراحی وب علاقمندم و به سرعت در حال یادگیری تمام مباحث پیشرفته هستم و دوست دارم که به دیگران هم یاد بدهم.

جلسات دوره

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.

نظرات کاربران

اولین دیدگاه این پست رو تو بنویس !