آموزش ویژگی های ECMAScript 6 (جلسه 20) : آموزش Destructuring در اشیاء

‏  6 دقیقه
۲۸ شهریور ۱۳۹۶

همونطور که خاطرتون هست، در جلسه پیش در مورد متدهای جدید اضافه شده به آرایه‌ها براتون توضیحاتی رو قرار دادیم. در این جلسه میخوایم در مورد Destructuring در اشیاء براتون توضیحاتی رو قرار بدیم و با مزایا و ویژگی هایی که داره، آشناتون بکنیم. Destructuring به معنی استخراج کردن اطلاعات کوچکتر از آرایه، اشیاء و ... است و میتونیم اطلاعات رو درون متغیر مورد نظرمون ذخیره سازی کنیم. میتونیم از Destructuring برای آرایه، اشیاء، Set و Map مورد استفاده قرار بدیم. در این جلسه اشیاء رو توضیح میدیم و در جلسه بعد در مورد Destructuring در آرایه‌ها بحث میکنیم. Destructuring یک قسمت بزرگ و خیلی مهم از ES6 هست و باید به خوبی اون رو یاد بگیرید چون همانند let و const و arrow function هر روز با اون سر کار دارید و در همه پروژه‌ها باید از اون استفاده کنید.

در ابتدا ببینیم قبل از ES6 چطور به خصوصیتهای یک شئ دسترسی پیدا میکردیم تا بهتر بفهمیم که Destructuring چه کمکی به ما میکنه. کد زیر رو در نظر بگیرید:

let person = {
 first: 'Mohammad',
 last: 'Esfandiari',
 country: 'Iran',
 city: 'Shiraz'
};

let first = person.first;
let last = person.last;

میبینید که یک شئ بنام person ساختیم و 4 ویژگی رو برای اون تعریف و مقدار دهی کردیم. در خط 8 و 9 با استفاده از عملگر . یا dot به ویژگی‌های first و last مربوط به شئ person دسترسی پیدا کردیم و اونا رو درون متغیرهای متناظر first و last ذخیره سازی کردیم. همونطور که میبینید هر بار باید کدهای تکراری بسیار زیادی رو بنویسیم تا بتونیم به ویژگی مورد نظر دسترسی داشته باشیم. Destructuring معرفی شده در ES6 در اینجا به کمک ما میاد و با استفاده از اون میتونیم با یک خط کد این کار رو انجام بدیم:

let person = {
 first: 'Mohammad',
 last: 'Esfandiari',
 country: 'Iran',
 city: 'Shiraz'
};

let { first, last } = person;

میبینید که به سادگی این کار رو انجام دادیم و خروجی همانند قبل خواهد بود. همونطور که میبنید {} رو سمت چپ عملگر = قرار دادیم. این مورد جدید هست و نه بلاک حساب میشه و نه شئ محسوب میشه و یک Syntax جدید بنام Destructuring هست که درون ES6 معرفی شده است. کد بالا در پشت صحنه به این صورت اجرا میشه. در ابتدا از شئ person ویژگی‌های first و last درخواست و گرفته میشه و مقادیر گرفته شده رو درون متغیرهای متناظر جدید first و last قرار میگیره (Scope یا دامنه اونا همون دامنه پدر یا در اینجا Window خواهد بود). پس از اینکار میتونیم متغیرهای first و last رو در Console چاپ کنیم:

console.log(first); // Mohammad
console.log(last); // Esfandiari

میبینید که مقادیر مورد نظر به سادگی قرار داده شده اند.

در کدهای بالا در ابتدای هر نسبت دادن مقدار، یک let رو قرار میدادیم و اون متغیر رو تعریف یا declare میکردیم. بصورت زیر:

let {a, b} = {a: 1, b: 2};

میبینید که let در ابتدا قرار گرفته و با اینکار a و b به ترتیب برابر با 1 و 2 قرار میگیرن. حالا فرض کنید که به هر دلیلی بخوایم تعریف کردن رو قبل از Assign کردن، انجام بدیم. برای اینکار بصورت زیر عمل میکنیم:

let a, b;

{a, b} = {a: 1, b: 2};

میبینید که در خط 1 متغیرهای a و b رو تعریف کردیم و در خط 3 مقادیر رو به اونا نسبت دادیم. اما اگر کد بالا رو اجرا کنیم، در Console ارور زیر رو مشاهده خواهیم کرد:

میبینید که به ما میگه این = غیرمنتظره هست و یجای کار میلنگه. این ارور بخاطر این هست که از هیچ let یا var یا const در ابتدای عبارت استفاده نکردیم و مرورگر به مشکل برخورده. در این مواقع باید دور عبارت یک پرانتز قرار بدیم تا مرورگر متوجه بشه و به ما اجازه نسبت دادن مقدار بدون تعریف کردن رو بده. پس کد بالا رو بصورت زیر در میاریم:

let a, b;

({a, b} = {a: 1, b: 2});

با اینکار مشکل حل خواهد شد.

در بعضی مواقع میخواید به یک ویژگی شئ دسترسی پیدا کنید ولی قصد دارید که از نام دیگری برای اون استفاده کنید. در این مواقع میتونیم با استفاده از : یا colon و بصورت زیر برای اونا یک نام جدید تعریف کنیم:

let values = {a: 1, b: 2};

let {a: foo, b: bar} = values;

console.log(foo, bar);

میبینید که در خط 3 به مقادیر ویژگی‌های a و b دسترسی پیدا کردیم و برای متغیرهای a و b به ترتیب نامهای foo و bar رو قرار دادیم. در خط 5 نیز foo و bar رو در Console چاپ کردیم.

میتونیم برای متغیرها با استفاده از =، مقدار پیش فرض رو تعریف کنیم تا اگر در مواقعی اون ویژگی در شئ مورد نظر وجود نداشت، مقدار پیش فرض بجای اون قرار بگیره. کد زیر رو در نظر بگیرید:

let values = {a: 1};

let {a = 3, b = 5} = values;

console.log(a, b);

میبینید که با استفاده از = برای اونا مقدار پیش فرض 3 و 5 رو قرار دادیم. شئ values ویژگی a رو داره ولی b رو خیر. پس به همین دلیل مقدار a برابر با 1 و مقدار b برابر با 5 قرار میگیره (5 مقدار پیش فرض برای متغیر b می‌باشد).

اینو در نظر داشته باشید که از مقادیر پیش فرض و قرار دادن نام متفاوت همزمان نیز میتونین استفاده کنید.

تا اینجای کار با اشیائ ساده سر و کار داشتیم. فرض کنید که یک شئ تودرتو بصورت زیر داشته باشیم:

var metadata = {
  title: 'Scratchpad',
  translations: [
    {
    locale: 'de',
    localization_tags: [],
    last_edit: '2014-04-14T08:43:37',
    url: '/de/docs/Tools/Scratchpad',
    title: 'JavaScript-Umgebung'
    }
  ],
  url: '/en-US/docs/Tools/Scratchpad'
};

let {title: englishTitle, translations: [{title: localeTitle}]} = metadata;

میبینید که شئ مقدار پیچیده‌تر از قبل شده و در اینجا نیز میتونیم به ویژگی‌های مورد نظرمون دسترسی پیدا کنیم. میبینید که در خط 15 به ویژگی title دسترسی پیدا کردیم و برای اون نام englishTitle رو در نظر گرفتیم. برای دریافت ویژگی‌های تودرتو باید الگوسازی مشابه با خود شئ مورد نظر انجام بدیم تا به ویژگی مورد نظر برسیم. در بالا در ابتدا به ویژگی translations وارد شدیم و به ترتیب وارد آرایه [] و شئ {} شدیم و به ویژگی title دسترسی پیدا کردیم و برای اون نیز نام localeTitle رو در نظر گرفتیم. حالا اگر این موارد رو در Console چاپ کنیم بصورت زیر خواهد بود:

console.log(englishTitle); // "Scratchpad"
console.log(localeTitle); // "JavaScript-Umgebung"

میبینید که به راحتی به مقادیر مورد نظر دسترسی پیدا کردیم. اگر میخواید بیشتر با Destructuring آشنا بشید، میتونین این لینک و این لینک رو مطالعه کنید.

موفق و پیروز باشید.

یا علی

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده محمد اسفندیاری
بسیار به طراحی وب علاقمندم و به سرعت در حال یادگیری تمام مباحث پیشرفته هستم و دوست دارم که به دیگران هم یاد بدهم.

جلسات دوره

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.

نظرات کاربران

اولین دیدگاه این پست رو تو بنویس !