آموزش ویژگی های ECMAScript 6 (جلسه 16) : آموزش جزئیات کلاسها - قسمت 1

‏  4 دقیقه
۳۱ مرداد ۱۳۹۶

همونطور که اطلاع دارید در جلسه گذشته مقدماتی در مورد کلاسها در ES6 قرار دادیم و شما رو با اونا آشنا کردیم. در این جلسه میخوایم اطلاعات بیشتری در مورد Class‌ها بهتون بدیم تا بیشتر اونا رو بشناسید. همونطور که در جلسه قبل هم ذکر شد، کلاسها نوع خاصی از توابع هستند و تقریبا شبیه به اونا عمل میکنند.

در مبحث توابع میدونین که دو نوع function expression و function declaration وجود داره که نحوه تعریف اونا با هم تفاوت داره. در مورد کلاسها نیز این موضوع صادق است و میتونین کلاسها رو به دو روش class expression و class declaration تعریف کنید. کدهایی که در جلسه قبل نوشتیم رو یکبار دیگه در اینجا قرار میدیم:

class Person {
	constructor(name) {
		this.name = name;
	}

	getName() {
		console.log(this.name);
	}
}

const person = new Person("Mohammad");
person.getName();

همونطور که در کد بالا میبینید، در ابتدا از کلمه کلیدی class استفاده کردیم و بعد از اون نام کلاس رو قرار دادیم. به این نوع تعریف کلاسها، class declaration میگن. برای اینکه کلاس رو بصورت class expression بنویسیم، بصورت زیر عمل میکنیم:

let Person = class {
	constructor(name) {
		this.name = name;
	}

	getName() {
		console.log(this.name);
	}
}

const person = new Person("Mohammad");
person.getName();

میبینید که کلاس رو مجددا تعریف کردیم ولی اینبار هیچ نامی رو بعد از اون قرار ندادیم و در عوض کل کلاس رو به یک متغیر نسبت دادیم. اگر خروجی رو مشاهده کنیم میبینیم که هیچ تفاوتی نکرده است و نتایج یکسان هستند. پس میتونیم از این روش بعنوان یک روش دیگر برای تعریف کلاس استفاده کنیم. همونطور که میدونین در توابع function declaration، تابع به بالای دامنه یا Scope انتقال داده یا Hoist میشه و در نتیجه میتونیم قبل از تعریف شدن تابع نیز از اون استفاده کنیم و با اینکار خطایی به وجود نمیاد. اما در مورد کلاسها این مورد صادق نیست و در دو نوع class declaration و class expression نمیتونین قبل از تعریف کلاسها، ازشون استفاده کنید. پس شما هر کدام از روشهای تعریف کلاس رو که دوس داشته باشید میتونین انتخاب کنید و مورد استفاده قرار بدین.

شما همچنین میتونین در حالت class expression یک نام رو بعد از class قرار بدین و باید این نکته رو در نظر داشته باشید که این نام فقط درون اون کلاس در دسترس است و خارج از کلاس به اون دسترسی ندارید. کد بالا رو بصورت زیر تغییر میدم:

let Person = class Person2 {
	constructor(name) {
		this.name = name;
		console.log(typeof Person2);
	}

	getName() {
		console.log(this.name);
	}
}

const person = new Person("Mohammad");

console.log(typeof Person2);

میبینید که Person2 رو بعد از class قرار دادم. اگر نوع Person2 رو درون تابع بررسی کنیم (همانند خط 4)، خروجی function خواهد بود. اما اگر خارج از کلاس نوع Person2 رو بررسی کنیم (همانند خط 14)، خروجی undefined خواهد بود. چون که Person2 فقط در خود کلاس تعریف شده و خارج از اون تعریف نشده است.

توابع در Javascript، بصورت first class citizen یا first class function هستند و به این معنا هست که میشه توابع رو برای موارد زیر مورد استفاده قرار داد:

  • میتونیم تابع رو بصورت آرگومان به یک تابع دیگر پاس بدیم
  • میتونیم یک تابع رو درون تابع دیگر برگشت یا return بدیم
  • میتونیم یک تابع رو به یک متغیر نسبت بدیم
  • و ...

کلاسها نیز همانند توابع first class citizen هستند و میتونین از اونا به روشهای مختلف استفاده کنید. مثلا کد زیر رو در نظر بگیرید:

function createObject(classDef) {
	return new classDef();
}

let obj = createObject(class {
	sayHi() {
		console.log("Hi");
	}
});

obj.sayHi();

همونطور که دیدید در خط 1 یک تابع بنام createObject ساختیم و وظیفه اون گرفتن یک کلاس و ساختن یک نمونه جدید از اون است. میبینید که یک نمونه جدید از کلاس وارد شده رو میسازیم و return میکنیم. در خط 5 این تابع را فراخوانی میکنیم و یک کلاس بی نام یا Anonymous class رو به اون پاس میدیم که دارای یک متد بنام sayHi نیز است. با اینکار یک نمونه جدید از این کلاس ساخته میشه و به متغیر obj نسبت داده میشه. زمانی که در خط 11 متد sayHi از شئ obj رو فراخوانی میکنیم، متن Hi در Console چاپ میشه.

در جلسه بعد با ادامه موضوع در خدمتتون هستیم.

موفق و پیروز باشید.

یا علی

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده محمد اسفندیاری
بسیار به طراحی وب علاقمندم و به سرعت در حال یادگیری تمام مباحث پیشرفته هستم و دوست دارم که به دیگران هم یاد بدهم.

جلسات دوره

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.

نظرات کاربران

amin taghipour

سلام
این آموزش ها چند جلسه است؟

محمد اسفندیاری

سلام
دقیق مشخص نیست….در هر جلسه به موضوعی خاص میپردازیم و به اندازه ای میگیم که کاربران خسته نشن….
موفق باشید