آشنایی با تعدادی از اصطلاحات اینترنت و شبکه (7)

دسته بندی: مفاهیم شبکه
زمان مطالعه: 8 دقیقه
۰۱ دی ۱۳۹۲

با سلام به تمامی دوستان عزیز . امیدوارم که با این سری آموزشی طولانی خسته تون نکرده باشم و اگه واقعا میبینید که خسته کننده هست میتونید بگید تا از همین جا این سری آموزشی رو ادامه ندم . و در همین جا من از دوستان خوبم در تحریریه مجله پر مخاطب دانش و کامپیوتر و جناب آقای حمید تائبی هم تشکر میکنم که اگه لطف این دوستان نبود الان این سری آموزشی هم نبود . و اما آموزش امروز ما :

آدرس IP

IP مخفف کلمات Internet Protocol است . از زمانیکه به دنیای مجازی وارد میشوید ، دارای یک مشخصه یا بهتر بگوئیم یک کد پستی میشوید . این کد پستی که به نام آدرس IP شناخته میشود ، از 4 و یا 8 شماره تشکیل میشود که با سمبل نقطه از یکدیگر جدا میگردند . مانند 120,100,101,102 که این شماره ها برای هر کاربر و کامپیوتری به صورت منحصر به فرد تنظیم می گردند .

این آدرس IP ، در کلاس های مختلفی سازماندهی شده ، به طوریکه به راحتی مکان و موقعیت جغرافیایی فردی که به وبسایتی مراجعه نموده و یا ایمیلی را ارسال نموده و به طور کلی هر عملی را که در دنیای مجازی انجام می دهد ، مشخص ، قابل پیگیری و ردیابی میسازد . نحوه تخصیص یک آدرس IP ، بسته به نوع ارتباط اینترنتی که از آن استفاده می نمائید ، متفاوت میباشد . به عبارتی برخی مواقع شما در اتصال اینترنتی خود ، دارای یک IP ثابت هستید و گاهی اوقات ، هر وقت که به اینترنت متصل میشوید ، در همان لحظه به شما یک آدرس IP موقت اختصاص داده میشود .

I.M

IM مخفف کلمات Insert Message است و عبارتست از گروهی از برنامه های پیام رسان که به کاربران اجازه اتصال به اینترنت برای ارسال پیام های متنی و فایل ها را با دیگر کاربران IM میدهد . به عبارتی IM را امروزه پیام رسان فوری و شکلی استاندارد از چت میشناسند که اغلب توسط کاربران مورد استفاده قرار می گیرد . ضمن اینکه دو کاربری که از یک نرم افزار IM یکسان استفاده می نمایند ، توانایی ارسال پیام هایی را به صورت آنلاین برای یکدیگر دارند . به علاوه نرم افزار های IM به کاربران این اجازه را می دهند تا لیستی از دوستان خود را ایجاد نموده و همچنین از وجود کاربران آنلاین مطلع شده و یک چت را با آنها آغاز نمایند . این روش یکی از راه های موثر در برقراری ارتباط با دیگران ، نسبت به ارسال ایمیل به دفعات مکرر و انتظار برای دریافت جواب از آنهاست . از برنامه های پیام رسان مشهور می توان به AOL AIM ، Google Talk ، Skype ، Yahoo Messenger و ... اشاره نمود . ضمن اینکه در حال حاضر این برنامه علاوه بر امکان چت ، قابلیت تماس های صوتی و ویدئویی را نیز فراهم کرده اند .

Interanet

اینترانت یک شبکه داخلی ، بر مبنا و با تکیه بر تکنولوژی های اینترنت است که با استفاده از پروتکل های HTTP و TCP/IP توسط یک سازمان ساخته میشود . این شبکه خصوصی به طور انحصاری در اختیار سازمان سازنده آن و عوامل شرکت قرار داشته و از دسترسی های غیر مجاز ، توسط سیستم های امنیتی از قبیل دیوار های آتش محافظت میشود . اینترانت ها ، سرویس های مختلفی مانند فضای ذخیره سازی ، پست الکترونیک و قابلیت های دیگری را در اختیار کاربران خود فرار میدهند . همچنین دسترسی همه کاربران به همه اطلاعات امکان پذیر نبوده و به صورت گزینشی میباشد . به طور کلی هدف از اینترانت ساخت یک شبکه داخلی کم هزینه و به صرفه و با استفاده از بستر اینترنت است که هدف آن اشتراک گذاری منابع ، خصوصا اطلاعات در یک دایره محدود درون سازمانی است .

IPV6

هر کامپیوتر و دستگاهی که به اینترنت متصل می گردد ، دارای یک شماره IP است . سیستم جاری که آدرس های IP را توزیع می نماید ، به نام IPV4 نامیده میشود . این سیستم به هر کامپیوتر یک شماره آدرس 32 بیتی را اختصاص میدهد . به طور مثال : 120,121,123,124

اما به علت رشد روز افزون کامپیوتر های متصل به اینترنت ، به تدریج و سرانجام ، تعداد آدرس های IP تحت این سیستم به طور چشمگیری کاهش یافت و به همین دلیل IPV6 معرفی گردید. IPV6 که به نام IPng نیز نامیده میشود ، در حقیقت نسخه جدید سیستم آدرس های IP است . در این سیستم بجای سیستم آدرس دهی 32 بیتی ، از سیستم آدرس دهی 128 بیتی استفاده میشود که تعداد آدرس های قابل دسترس را به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش داده است . همچنین ترکیب نحوی آدرس ها ، به مراتب پیچیده تر از IPV4 میباشند و به طور نمونه در فرمتی مانند مثال زیر نوشته می شوند :

aaaa:aaaa:aaaa:aaaa:aaaa:aaaa:aaaa:aaaa

در این حالت هر بخش aaaa در برگیرنده چهار رقم دیجیتال بر مبنای سیستم کد گذاری شانزدهی است . به معنی اینکه هر رقم دیجیتال میتواند از 0 تا 9 و A تا F را به خود اختصاص داده که با دو نقطه  :  از یکدیگر جدا میشوند .

به دلیل اینکه آدرس های IPV6 پیچیده هستند ، سیستم جدید ، یک امنیت خارجی را برای اتصال کامپوتر ها به اینترنت اضافه نموده است . در نتیجه این سیستم ، حدس زدن شماره آدرس IP یک کامپیوتر ، کار بسیار مشکلی خواهد بود .

IT

مخفف کلمات Information Technology ( تکنولوژی اطلاعات ) است که اشاره به هر تکنولوژِی مبتنی بر کامپیوتر از قبیل شبکه ، سخت افزار ، نرم افزار ، اینترنت یا کاربرانی که از این تکنولوژی ها استفاده می نمایند ، دارد . مشاغل IT شامل برنامه نویسی کامپیوتر ، مدیریت شبکه ، مهندسی کامپیوتر ، طراحی وب ، پشتیبانی فنی و فرصت های شغلی وابسته به آن است . به همین دلیل است که ما اصطلاح زندگی در عصر اطلاعات ( عصر IT ) را در رسانه های گروهی میشنویم ، زیرا در واقع تکنولوژی اطلاعات امروزه به قسمتی از زندگی انسانها تبدیل شده است .

ICT

ICT مخفف کلمات Information and Communication Technology است . ICT اشاره به تکنولوژی هایی که دسترسی به اطلاعات را از طریق ارتباط از راه دور امکان پذیر میسازند ، دارد . البته ICT هر چند از لحاظ ظاهر شبیه به IT است ، اما تمرکز آن ابتدا بر روی تکنولوژی های ارتباطی است . مواردی از قبیل اینترنت ، شبکه های بی سیم ، تلفن های همراه و دیگر رسانه های ارتباطی .

ICMP

مخفف کلمات Internet Control Message Protocol ، به معنای پروتکل کنترل پیام رسان اینترنت بوده و به عنوان یک یوتیلیتی گزارش کننده خطا برای پیام های TCP/IP و همچنین کشف مشکلات شناخته میشود .

JQuery

JQuery کتابخانه جاوا اسکریپت است که به طراحان وب اجازه میدهد قابلیت ها و وظایف اضافه تری را به وب سایت های خود اضافه نمایند . JQuery به صورت کد منبع باز بوده و تحت لایسنس MIT بوده و به صورت رایگان در دسترس است . برای استفاده از این کتابخانه ، طراحان به سادگی ، ارجاعی به Jquery ، Java Script را درون صفحه وب HTML قرار میدهند . به طور مثال ، یک صفحه وب میتواند کتابخانه JQuery را با استفاده از کدی که در بخش <head> از یک صفحه HTML قرار می گیرد ، بارگذاری نماید .

script<

src="ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.10.1/jquery.min

>js" ></script

زمانیکه کتابخانه را بارگذاری کردید ، صفحه وب میتواند به توابع قرار گرفته در JQuery دسترسی داشته باشد . JQuery همچنین این توانایی را دارد که با کد های Ajax و زبانهای اسکریپت نویسی مانند PHP و ASP برای دسترسی به بانک های اطلاعاتی کار کند . از اینرو به اصطلاح می تواند به صورت Client Side نیز مورد استفاده قرار گیرد . همچنین توانایی بروز رسانی اطلاعات موجود بر روی یک صفحه وب را به صورت Realtime و بدون نیاز به بارگذاری مجدد صفحه دارد . یکی از دلایل همه گیر بودن این کتابخانه ، Cross-Browser بودن آن است . در نتیجه در زمان رندر یک صفحه وب توسط مرورگرهای رایج شناسایی شده و مشکلی در خصوص توابع آن وجود ندارد . اما به دلیل اینکه هر مرورگری ، HTML ، CSS و جاوا اسکریپت را به شیوه متفاوتی رندر می نماید ، طراحی وب سایتی که در همه مرورگرها به طور یکسانی نشان داده شود ، کار مشکلی خواهد بود .

JavaScript

یک زبان برنامه نویسی طراحی شده توسط شرکت NetScape است . این زبان یک زبان شی گرا میباشد و بر پایه ی استاندارد ECMAScript  پیاده سازی شده که می تواند با صفحات HTML ادغام شود . این زبان هر چند از نظر ترکیب گرامری شبیه به جاوا است ، اما در اصل یک زبان اسکریپت نویسی است و از این رو برای ساخت برنامه های مستقل نمیتواند مورد استفاده قرار گیرد . اما در عوض قادر به خلق محتوای پویایی در ارتباط متقابل با صفحات وب است .

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده رضا ساطع بیدگلی
14 سالمه و عاشق طراحی وب و گرافیکم از شهرستان آران و بیدگل فتوشاپ رو واردم اما نمیگم کامل کامل و امیدوارم روز به روز اطلاعاتم در این زمینه کامل تر بشه البته به امید شما دوستان 7learn ی این هم ایمیل و وبلاگم : @ - .com

نظرات کاربران

omides

Instant messaging————–
با تشکر

joojo82

با سلام و تشکر بسیار بسیار فراوان و عرض خدا قوت خدمت دوستان عزیز
چرا لینک دانلود پی دی اف دیگه نیست؟یا من ندیدم؟

لقمان آوند

سلام
بدلیل حجم بالای دانلودها و کمبود پهنای باند ، دانلود فایل های PDF فقط برای کاربران VIP در دسترس هست .
موفق باشید

محمد

با سلام،
در قالب سایت دکمه تبدیل مقاله به PDF وجود داشت. با توجه به وجود این دکمه و خروجی PDF آرشیو نسبتاً کاملی از مقالات سایت را داشتم. البته این آرشیو در اختیار دوستانی قرار می‌گرفت که متأسفانه به اینترنت دسترسی ندارند.
لذا خواهشمند است این قابلیت در قالب جدید جایگذاری کنید.
با تشکر

لقمان آوند

سلام
دانلود PDF ها حجم زیادی از پهنای باند سایت رو می گرفت و به همین دلیل این قابلیت رو فقط برای کاربران VIP فعال کردیم .
موفق باشید

عرقان

عالی بود عالی.
فقط یک مشکل داشت جاوا اسکریپت توسط توسط شرکت سان میکرو سیستم ساخته نشده بلکه توسط شرکت نت اسکیپ NetScape ساخته شده و این زبان یک زبان شی گرا میباشد و ب روی استاندارد ECMA-262 Edition 3 است .
با تشکر 😆

 alert(&quot;ساخته شده توسط شرکت NetScape&quot;)
لقمان آوند

سلام و ممنون
حرف شما درسته و در متن پست اشتباه بود . احتمالا دوستمون با جاوا اشتباه گرفتند . تصحیح شد .
ممنونم

ghasedak

خیلی خیلی خوب و مفید بود اگر امکانش هست ادامه پیدا کنه.ممنون

One Minute

ممنونم ، جالب بود 😉

رضا ساطع بیدگلی

خواهش میکنم

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 
گزارش مشکل