آشنایی با تعدادی از اصطلاحات اینترنت و شبکه (6)visibility  
mode_comment   ۱

سلام ، سلام و باز هم سلام به خدمت همه دوستان عزیز . خوب اینبار هم در خدمتتون هستم با قسمت ششم از این سری آموزشی که اینبار در اول آموزش از دوستان بسیار خوبم در تحریریه مجله دانش و کامپیوتر و به خصوص جناب آقای حمید تائبی تشکر کافی رو به عمل می آورم .

و اما آموزش :

Firewall

مکانیزم دفاعی در برابر دسترسی غیر مجاز افراد به یک شبکه و یا سیستم کامپیوتری است . نصب یک دیوار آتش خوب بر روی یک سیستم ، شانس پیشروی ویروس ها و کرم ها و همچنین حملات هکر ها را به حداقل رسانده و حداقل ایمنی نسبی را برای کاربران فراهم می آورد . در نتیجه از دسترسی افراد غیر مجاز به داده های حساسی مانند شماره حساب های بانکی ، رمز های عبور ، فایل های تصویری و ... ، محافظت به عمل می آورد .

GateWay

عبارت است از سخت افزار و یا نرم افزاری که به عنوان پلی ما بین دو شبکه برای انتقال داده ها ما بین تعدادی از کامپیوتر ها عمل می نماید . به طور مثال زمانیکه ایمیلی را ارسال نموده و یا زمانیکه به وبسایتی وارد میشوید ، در چنین زمان هایی gateway اجازه می دهد که یک اتصال صورت گیرد . اغلب اتصال به یک وب سایت ، از میان ارتباطات کوچکی به سرور های مختلف شکل میگیرد و به طور کلی Gateway یکی از روشهایی است که با استفاده از آن به www متصل می شویم .

HTTP

HTTP مخفف کلمات Hypertext Transfer Protocol است . این پروتکل ارتباطی ، ابر متن زبان صفحات وب محسوب میشود و برای انتقال داده ها با استفاده از اینترنت بکار میرود . این پروتکل مجموعه ای استاندارد بوده که به کاربران اجازه تبادل اطلاعات را میدهد . در حقیقت زمانیکه میخواهید به وب سایتی مراجعه کنید ابتدا عبارت ://http را در مقابل آدرس وب سایت وارد میکنید ( مرورگر های جدید به طور خودکار این کار را انجام می دهند ) که به مرورگر می گوید که شما تصمیم به استفاده از این پروتکل را دارید . در ادامه آدرس کامل وب سایت و یا صفحه وب را وارد میکنید . سپس این درخواست از کامپیوتر شما به سمت سرور ارسال می گردد . در مرحله بعد وب سرور این درخواست را اداره کرده و در صورت پیدا نمودن صفحه مورد نظر ، نتیجه را به صورت یک صفحه HTML بر می گرداند .

این پروتکل از پورت های 8080،8008،80 برای برقراری ارتباط استفاده می کند . آخرین نسخه ارائه شده از این پروتکل ، نسخه 1،1 است که در سال 1997 معرفی گردید . پروتکل HTTP همچنین دارای یکسری کد های وضعیتی بوده که با استفاده از آنها به وضعیت ارتباط یک کامپیوتر با شبکه می توان پی برد . به طور مثال :

کد 201 : نشان دهنده کامل شدن یک درخواست و ساخته شدن یک منبع جدید به عنوان نتیجه درخواست را نشان می دهد .

کد 202 : موفقیت آمیز بودن انتقال داده ها را نشان میدهد . به عبارت دیگر درخواست برای پردازش پذیرفته شده ، اما هنوز کامل نشده است .

کد 204 : نشان دهنده عدم واکنش به درخواست از سمت سرور میباشد . این کد نشان می دهد که سرور ، درخواست را دریافت کرده است ، اما هیچ گونه اطلاعاتی را در رابطه با درخواست بر نمی گرداند .

کد 413 : نشان دهنده این است که درخواست ، بزرکتر از آن چیزی است که سرور قادر به پردازش باشد .

کد 414 : نشان دهنده طولانی بودن درخواست یک URI برای سرور است .

کد 500 :نشان دهنده خطایی است که به صورت داخلی در سرور بوجود آمده ( یک خطای غیر منتظره ) و سرور توانایی رسیدگی کامل به درخواست را ندارد .

HTTPS

HTTPS مخفف کلمات Hypertext Transfer Protocol Over Secure است . این پروتکل مشابه پسر عموی خود بوده ، اما برای برقراری یک ارتباط ایمن تر مورد استفاده قزرار میگیرد . لازم به ذکر است که صفحات وب دارای یک سطح امنیتی ویژه رمز نگاری شده می باشند که برای پنهان نمودن اطلاعاتی مانند رمز های عبور و اطلاعات شخصی مورد استفاده قرار می گیرند . بر همین اساس زمانیکه به صفحه حساب کاربری خود در سرویس دهنده ایمیل و یا به صفحه اصلی بانک خود مراجعه می نمایید ، عبارت //:https را مشاهده می کنید . ضمنا به دلیل رمز نگاری داده ها ، سرعت انتقال داده ها در این پروتکل ، کمتر از پروتکل HTTP است . این پروتکل از پورت 443 برای برقراری ارتباطات استفاده می نماید .

Home Page

Home Page که بعضی منابع آن را Main Page نیز می نامند ، اولین صفحه ای است که در یک وب سایت قرار گرفته و معمولا شامل اطلاعاتی از قبیل معرفی خود وب سایت ، توصیف محتوای قرار گرفته در وب سایت و نحوه دسترسی به قسمت های مختلف یک وب سایت را شامل میشود . این صفحه معمولا با نام index.html ساخته میشود . ترکیب کلید های Alt + Home دسترسی به Home Page را فراهم می آورد .

HTML

HTML مخفف کلمات HyperText Markup Language است . HTML زبانی است که برای ساخت اسناد الکترونیکی خصوصا صفحات وب از آن استفاده میشود . به عبارت دیگر ، HTML زبان نشانه گذاری ( علامت گذاری ) ابر متنی است که بر مبنای یکسری قواعد ، متون و تصاویر فرمت بندی شده را به شیوه ای ساده و قابل فهم تحت قالب صفحات وب که دربرگیرنده Hyperlinks است ، ایجاد مینماید . فرمان های HTML توشط مرورگر خوانده شده و از آنها برای نمایش متن و گرافیک استفاده می نماید . فرمان های HTML به نام تگ ها یا برچسب های HTML شناخته میشوند . برچسب هایی مانند موارد زیر :

<html>

<body>

<a href ="https://7learn.com" target="blank"> Click me ! </a>

<body/>

<html/>

جدید ترین ویرایش ارائه شده از HTML در حال حاضر به نام HTML 5 شناخته می شود که یک نسخه بروز رسانی شده از HTML 4.1 است . البته قواعد گرامری مورد استفاده در HTML 5 ، یکسان با نسخه های قبلی بوده ، فقط با این تفوت که تعدادی از تگ ها و خصلت ها حذف شده و تعدادی عناصر جدید مانند canvas ، sextion ، article و ... اضافه شده اند .

Hypermedia

بیشتر پیوند های مابین صفحات در وب ، با کلیک بر روی متنی که بر پایه لینک ها (Link) قرار داشته و باعث باز شدن صفحات جدید در مرورگر های اینترنتی میشوند ، هستند . این لینک ها که اغلب به صورت زیر خط دار و به رنگ آبی بوده ، به نام ابر متن که آن را فرا متن و اصطلاحا Hyperlink نیز میگویند ، شناخته میشوند . به طوریکه به کاربران اجازه پرش از یک صفحه به صفحه دیگری را میدهند .

ابر رسانه یک نسخه توسعه یافته از تکنیک ابر متن بوده که به تصاویر ، فیلم ها و انیمیشن ها اجازه می دهد که به محتواهای دیگر ، پیوندی را ایجاد نمایند . رایج ترین نوع این اشکال ، یک لینک تصویری است .

تصاویر و یا گرافیک های قرار گرفته بر روی وب ، اغلب برای پیوند دادن صفحات مورد استفاده قرار میگیرند . به طور مثال با کلیک بر روی یک تصویر Thumbnail ( بند انگشتی ) ، نسخه ای بزرگتر از تصویر ، در پنجره جدیدی باز می گردد .

INTERNET

اینترنت برای اولین بار در سال 1969 در زمان جنگ سرد ، توسط ارتش ایالات متحده با هدف دفاع از زیر ساخت های این کشور ایجاد گردید . امروزه اینترنت در مشاغل مختلف ، نقش کلیدی و اصلی را بازی می نماید و مشتمل بر شبکه ها و کامپیوتر های مختلفی بوده که به میلیون ها انسان اجازه دسترسی به اطلاعات به اشتراک گذاشته شده را می دهد . داده هایی که برای رسیدن به مقصد ، سفری طولانی و پیچیده را ما بین خطوط مختلفی طی می نمایند . نکته ای که باید به آن توجه نمائید ، مفهوم اینترنت و World Wide Web است که دو موضوع کاملا مجزا از یکدیگر می باشند . در حقیقت www و یا دسترسی به صفحات وب ، بخشی از اینترنت است که بر روی مرورگر خود مشاهده می نمایید و صرفا یکی از قابلیت های اینترنت می باشد . همچنین سرویس پست الکترونیک ، پروتکل هایی مانند FTP ، پیام رسان ها و ... همگی از دیگر قابلیت های اینترنت به شمار می روند . بر طبق برآورد ها و تحقیقاتی که بر روی کاربران اینترنت صورت گرفته است ، کاربران عمدتا برای سرگرمی ، تحقیق ، ارسال نامه های الکترونیکی ، دانلود فایل ، چت و انجام فعالیت های دیگر استفاده می نمایند .

ISP

ISP مخفف کلمات Internet Service Provider است . شرکتی خصوصی و یا ساز مانی دولتی که در قالب یک واسطه سرویس دهنده ، شما را به شبکه جهانی اینترنت متصل می نماید . هر ISP بسته به پولی که از کاربران خود دریافت می کند ، سرویس های مختلفی را به آنها ارائه میدهد .

در همین راستا ، WISP نوعی دیگر از خدمات دهندگان اینترنتی است که حوزه فعالیت آن ، ارائه سرویس های اینترنتی از نوع بی سیم است . مثل مبین نت در کشور ما که در اصل یک ISP است که خدمات خود را از طریق وای مکس و به صورت بی سیم به کاربران ارائه می دهد .

منتظر قسمت بعد باشید ...

متخصص فرانت اِند
طراحی وب را اصولی فرا بگیرید اگر تصمیمتو گرفتی که به صورت حرفه ای به طراحی UI مشغول بشی و کسب درآمد کنی دوره فرانت اند رو از دست نده، چون توی این دوره هر چیزی که برای رسیدن به هدفت نیاز داری رو در اختیارت قرار می دیم. متخصص فرانت اِند arrow_back
7Learn Experts
comment دیدگاه کاربران
Naser hajiesfandiari

خوب

add_circle ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :