آموزش HTML (قسمت 10) : کار با عناصر چند رسانه ای (جلسه دوم)

‏  6 دقیقه
۲۴ مهر ۱۳۹۱

در جلسه قبل طریقه قرار دادن یک فایل چند رسانه ای در صفحه html را آموختیم، گفتیم که برای قرار دادن یک فایل باید از تگ object و برای کنترل بیشتر روی فایل از تگ‌های param که در داخل  تگ object قرار می‌گیرند استفاده می‌کنیم. اما چونکه بعضی از مرورگرها از این تگ به درستی پشتیبانی نمی‌کنند تگ embed را معرفی کردیم و طریقه استفاده از آن را آموزش دادیم. حال ادامه آموزش را با هم دنبال می‌کنیم:

تگ <bgsound>

از این تگ که فقط در مرورگر internet explorer پشتیبانی می‌شود، می‌توان برای قرار دادن یک فایل صوتی در پس زمینه صفحه استفده نمود. تا این فایل به محض بارگذاری صفحه به صورت خودکار پخش شود. نکته اینکه این عنصر جزء عناصر تهی بوده و حتما باید در داخل تگ <head> صفحه استفاده شود. این تگ از صفت‌های زیر پشتیبانی می‌کند.

 • src : آدرس فایل موردنظر برای پخش را مشخص می‌کند.
 • loop : تعداد تکرار پخش صدا را کنترل می‌کند.
 • valume : برای کنترل میزان صدای فایل پخش شونده استفاده می‌شود و مقداری بین 10000- تا 0 را به عنوان مقدار می‌پذیرد. در واقع مقدار این صفت مقدار کاهش صدا را کنترل می‌کند. مثلا مقداری برابر 5000- به معنی نصف کردن صدا نبوده  بلکه به معنی کاهش 5000 واحد از کل صداس سیستم کاربر است.
 • balance : تراز پخش صدا بین بلندگوهای چپ و راست را کنترل می‌کند و مقداری بین 10000- تا 10000+ را به عنوان مقدار می‌پذیرد. هر چه این مقدار به 10000+ نزدیکتر باشد میزان صدای پخش شده از بلندگوی سمت راست و هر چه این مقدار به 10000- نزدیکتر باشد میزان صدای پخش شده از بلند گوی سمت چپ بیشتر خواهد بود. مقدار صفر ب معنای مساوی بودن میزان صدای پخش شده از هر دو بلندگو است که مقدار پیشفرض این صفت نیز می‌باشد.
نکته :

یکی دیگر از راه‌های قرار دادن موزیک‌های پس زمینه استفاده از تگ embed است که در این حالت باید حتما صفت hidden را برابر true قرار دهیم. این ترفند به خوبی در تمامی مرورگرها کار می‌کند.

<embed src="sounds/music1.mp3" hidden="true" autostart="true" loop="true"> </embed>

استفاده از ویژگی‌های HTML5 برای نمایش صدا و ویدئو

HTML5 روش‌ها و تگ‌های جدیدی برای قرار دادن عناصر چندرسانه ای در صفحات وب را فراهم کرده است. تگ video برای قرار دادن فایل‌های ویدیویی و تگ audio برای قرار دادن فایل‌های صوتی در این نسخه ارائه شده اند. مزیت‌های این دو تگ نسبت به تگ هایی همچون object و embed این است که مرورگرهایی که از این دو تگ جدید پشتیبانی می‌کنند قادرند اینگونه فایل‌های صوتی و ویدیویی را بدون نیاز به پلاگین‌ها اجرا کنند.

تگ <video> : ابتدا به بررسی تگ video می‌پزدازیم. این تگ از صفت‌های زیر پشتیبانی می‌کند:

 • audio : وضعیت پیش فرض صدای فایل ویدیویی را مشخص می‌کند و در صورتی که آن را برابر مقدار muted قرار دهید صدای فایل از همان ابتدای اجرا قطع خواهد بود.
 • autoplay : این صفت بولین همانطور که از نامش پیداست در صورتی که تعیین شود فایل ویدیویی را به محض بارگذاری و آماده شدن، به ورت خودکار اجرا خواهد کرد.
 • controls : این صفت بولین در صورتی که تعیین شود، کمشخص می‌کند که کلید‌های کنترلی پخش فایل ویدیویی باید نمایش داده شود. مرورگرها می‌بایست کلیدهای کنترلی زیر را فراهم کنند. کلیدهای کنترلی شامل play , pause  , seeking , volume ,  و دکمه Fullscreen می‌باشند.
 • Loop : این صفت بولین در صورت ذکر شدن، فایل ویدیویی را پس از پایان مجددا اجرا خواهد کرد.
 • poster : این صفت موجب نمایش یک عکس در هنگام بارگذاری فایل یا تا زمانی که کاربر فایل را اجرا نکرده است خواهد شد. این صفت آدرس یک عکس را به عنوان مقدار می‌پذیرد. بهتر است این تصویر، تصویر یکی از فریم‌های فیلم باشد. در صورتی که از این صفت استفاده نشود مرورگر به صورت پیش فرض اولین فریم از فیلم را نمایش خواهد داد.
 • preload: این صفت مشخص می‌کند که آیا فایل ویدیویی باید همزمان با بارگذاری صفحه، دانلود شود یا خیر؟ این صفت سه مقدار زیر را می‌پذیرد.
  • auto : تعیین این مقدار موجب بارگذاری فایل همزمان با بازگذاری صفحه خواهد شد.
  • metadata : این مقدارفقط موجب دریافت اطلاعات اضافی فایل و عدم بارگذاری آن همزمان با بارگذاری صفحه خواهد شد. اطلاعات اضافی شامل مواردی همچون ابعاد فیلم، اولین فریم، لیستی از track ها، مدت زمان و ... می‌باشد.
  • none : تعیین این مقدار از بارگذاری فایل همزمان با بارگذاری صفحه جلوگیری خواهد کرد.
 • src : این صفت آدرس فایلی که باید پخش شود را مشخص می‌کند.
 • width :
 • height :

در مثال زیر یک نمومه از کاربرد این تگ همراه با صفت هایی که در بالا گفتیم را مشاهده می‌کنید:

<video src="videos/movie.mp4" controls="controls" preload="auto" width="500" height="400" poster="img_poster.jpg" autoplay="autoplay" audio="muted"> </video>

تگ <audio> :  از این تگ برای گنجاندن فایل صوتی در صفحات اینترنتی استفاده می‌شود. این تگ از صفت‌های زیر یل همان توضیحات ذکر شده در تگ video پشتیبانی می‌کند.

 • autoplay
 • controls
 • loop
 • preload
 • src
<audio src="sounds/1.mp3" controls="controls">
You'r Browser Does not support the audio alement.
Please Install Last Version of You'r Browser!
</audio>

همانطور که می‌دانید همه مرورگرها از تمامی فرمت‌های ویدیویی و صوتی به صورت یکسان پشتیبانی نمی‌کنند. در این صورت چنانچه ما در تگ‌های audio و video با استفاده از صفت src فایلی با فرمت خاص را مشخص کنیم ممکن است در بعضی از مرورگرها نمایش داده نشود.

کی از مزیت‌های تگ‌های فوق امکان تعریف همزمان چندین فرمت از یک فایل برای حل این مشکل است. برای اینکار کافی است از تگی به نام source استفاده کنیم. ما می‌توانیم همزمان از هر تعداد تگ source برای تعیین فرمت‌های مختلف در داخل تگ‌های audio و video استفاده کنیم. در این صورت مرورگرها از میان فرمت‌های مشخص شده اولین فرمتی که با آن سازگار است را اجرا می‌کند. تگ source در این حالتدو صفت می‌پذیرد که به شرح زیر است:

 • src : این صفت آدرس فایل مورد نظر را تعیین می‌کند.
 • type:  این صفت هم mime Type فایل مورد نظر را تعیین می‌کند.

کد زیر نحوه استفاده از تگ‌های audio و source همزمان با یکدیگر را نشان می‌دهد:

<audio controls="controls">
<source src="song.ogg" type="audio/ogg" />
<source src="song.mp3" type="audio/mpeg" />
</audio>

نحوه استفاده از تگ‌های video و source نیز به همین شکل است.

بسیار خب تا به اینجا با نحوه قرار دادن فایل‌های چند رسانه ای در صفحه وب هم از طریق تگ‌های embad و object و هم از طریق تگ‌های html5 آشنا شدید. در مطلب بعدی نحوه ایجاد صفحات چندگانه (فریم ها) در html را فرا خواهید گرفت.

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده طاها دریس

جلسات دوره

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.

نظرات کاربران

Abbas412

آقا ببخشید یه سوال دیگه!
این تگ video رو من توی همه مرورگرهام تست کردم (کروم، فایرفاکس، اپرا، ie)، همشونم آخرین نسخه هستن!
عینا کد خودتو کپی پیست کردم، و بعد آدرس ها رو تصحیح کردم
ولی هیچکدوم کار نکردن، یعنی فقط تصویر پوستر رو نشون میدادن، و فایل پخش نمیشد، خودمم که روی play کلیک میکردم پخش نمیشد
بنظرت اشکال از کجاست؟؟

سجاد دریس

کدت رو بفرست تا ببنیم.

Abbas412

آقا فایل رو تغییر دادم، توی کروم و ie!!!! کار کرد، خوب پخش میشد
ولی فایرفاکس و اپرا هنوز نه 🙁

Abbas412

سجاد جان یه سوال
اینجور که من فهمیدم توی تگ embed صفت hidden فقط توی کروم پشتیبانی میشه
با فایرفاکس و اپرا چک کردم، اصلا پخش نمیشد
یه امتحان میکنی؟؟

سجاد دریس

سلام.
از چه ورژنی استفاده میکنی؟

مسعود

خواستم بپرسم براي هرپست اگر بخواهيم فيلم جداگانه اي بگذاريم در كجاي قالب يا متن داخل وبلاگ يا تنظيمات وبلاگ قرار دهيم؟

سجاد دریس

سلام.
این کد نمونه رو ببنید :

&lt;video src=&quot;videos/movie.mp4&quot; controls=&quot;controls&quot; preload=&quot;auto&quot; width=&quot;500&quot; height=&quot;400&quot; poster=&quot;img_poster.jpg&quot; autoplay=&quot;autoplay&quot; audio=&quot;muted&quot;&gt; &lt;/video&gt;

باید هنگام نوشتن هر پست این تکه کد رو
به پست اضافه کنید..

لقمان آوند

عالی و کامل بود سجاد جان …
کارت حرف نداره .

سجاد دریس

سلام.
نظر لطفته لقمان جان، درس پس میدیم.

مسعود

سلام مجدد ميخاستم بدونم دقيقا بايد كجا بگذارم.تو اين پست راهنمايي نفرمودين فقط كدشو آوردين ميشه بگين كد رودرقالب بگذارم؟كجاش؟ يا درتنظينات وبلاگ يا اين كه در ويرايش اچتمل مطلب پست؟ راهنمايي مي كنين؟

سجاد دریس

در ویرایش html پست