آموزش HTML (قسمت 10) : کار با عناصر چند رسانه ای (جلسه اول)

‏  10 دقیقه
۲۲ مهر ۱۳۹۱

یکی از نکاتی که وب را تا این حد پرطرفدار کرده است این حقیقت است که شما می‌توانید تصاویر گرافیکی، فایل‌های صوتی، تصاویر متحرک و فیلم‌ها را به صفحات وبتان اضافه کنید. اگر چه در گذشته اندازه این فایل‌ها سبب محدود شدن استفاده شان می‌شود. تکنولوژی‌های جدیدتر مانند جریان‌های صوتی و ویدیویی در کنار اتصالات با پهنای باند زیاد در‌ها را به روی صفحات وب چند رسانه ای باز کرده است.

ما در این فصل با انواع عناصر چند رسانه ای و فرمت قابل استفاده آن‌ها در صفحات وب آنا شده و  سپس به نحوه گنجاندن آن‌ها در صفحات اینترنتی خواهیم پرداخت.

فهرست محتوای این مقاله

تعریف عناصر چند رسانه ای

اگر بخواهیم عناصر چند رسانه ای را تعریف کنیم باید بگوییم که کلا هر آنچه که در در یک صفحه وب قابل دیدن یا شنیدن باشد یک عنصر چند رسانه ای خواهد بود مانند متن ها، کتاب‌های الکترونیکی، تصاویر، موزیک ها، صداها، فیلم‌ها و ... عناصر چند رسانه ای در فرمت‌های مختلفی وجود دارند که مرورگر‌های امروزی از تعدادی از آنها پشتیبانی می‌کنند.

یک مرورگر فقط توانایی نشان دادن متن و تعداد معدودی از تصاویر را دارد اما انواع فراوان و مختلفی از فایل‌ها روی وب وجود دارند از جمله فایل‌های ویدیویی، فایل‌های PDF، انیمیشن FLASH و ... برای اینکه مرورگر بتواند سایر انواع فایل‌ها را نمایش دهد به برنامه‌های کمکی به نام برنامه‌های پخش کننده نیاز دارد. برنامه‌های پخش کننده به دو شکل خارجی و مجزا که به صورت برنامه‌های جداگانه روی کامپیوتر بازدیدکننده اجرا می‌شوند و همچنین برنامه‌های پخش کننده plugin که درون صفحه وب در پنجره مرورگر کار می‌کند وجود دارند.

متداول‌ترین pluginها پخش کننده‌های flash و shockwave از شرکت ماکرو مدیا، پخش کننده Quicktime از شرکت Apple، برنامه Windows Media Player از شرکت مایکروسافت و Adobr Reader از شرکت Adobe می‌باشند.

بررسی انواع عناصر چند رسانه ای

انواع عناصر چند رسانه ای که می‌توان از طریق HTML آن‌ها را در صفحات وب قرار داد به دسته‌های زیر تقسیم بندی می‌شوند:

فایل‌های تصویری : یکی از رایج‌ترین عناصر چند رسانه ای که در بسیاری از صفحات اجرا می‌شوند فایل‌های تصویری یا همان عکس‌ها هستند. معمولا این عناصر به صورت خودکار توسط انواع مرورگرها شناخته می‌شوند. از رایج‌ترین فرمت‌های تصویری که در صفحات قرار می‌گیرند. می‌توان به jpg , gif , png اشاره نمود.

فایل‌های متنی : این نوع فایل‌ها جزء اولین انواع بودند که توسط مرورگرها پشتیبانی شدند. از این دسته فایل‌ها می‌توان به فایل های  html و PDF‌ها اشاره نمود. مرورگرها برای نمایش فایل‌های pdf به نرم افزار کمکی Acrobat Reader نیاز دارند.

فایل‌های صوتی : فایل‌های صوتی کاربردی در صفحات وب در فرمت‌های مختلفی ذخیره می‌شوند که به بعضی از آن‌ها اشاره می‌شود.

 • فرمت MIDI : این فرمت یکی از ابتدایی‌ترین فرمت‌های قابل استفاده در صفحات وب است نیز شناخته می‌شود. از مزیت‌های این فرمت حجم بسیار پایین آن است. این فرمت در بسیاری از سیستم عامل‌ها و مرورگرها به خوبی پشتیبانی می‌شود. فایل‌های از این نوع با پسوندهای mid یا midi ذخیره می‌شوند.
 • فرمت Wave : این فرمت توسط شرکت مایکروسافت ارئه شده است. از مزایای ای نوع فرمت می‌توان به کیفیت بسیار بالای آن اشاره نمود اما در مقابل حجم زیادی هم دارند. این فرمت فقط بر روی سیستم عامل windows و بر روی تمامی مرورگرها قابل اجراست. فایل‌های از این نوع در پسوندهای wav ذخیره می‌شوند.
 • فرمت MP3 : یکی از محبوبترین و پرکاربردترین نوع فایل‌های صوتی است که توسط همه مرورگرها و سیستم عامل‌ها به خوبی پشتیبانی می‌شود. از مزیت‌های این نوع فایل‌های صوتی می‌توان به کیفیت برابر با wave اما حجم کمتر اشاره نمود.فایل‌های از این نوع با پسوندهای mp3 یا mpga ذخیره می‌شوند.

فایل‌های ویدیویی : این دسته از فایل‌ها در فرمت‌های گوناگونی عرضه می‌شوند. که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

 •  فرمت AVI : این فرمت اولین بار توسط مایکروسافت ارائه شد. این فرمت یکی از رایج‌ترین فرمت‌های ویدیویی مورد استفاده در صفحات وب هستند که توسط بسیاری از سیستم عامل‌ها و مرورگر‌ها پشتیبانی می‌شوند. فایل‌های از این نوع در پسوند avi ذخیره می‌شوند.
 • فرمت WMV : یکی از رایج‌ترین فرمت‌های ویدیویی مورد استفاده در صفحات وب است که البته فقط بر روی سیستم عامل ویندوز قابل اجراست و برای اجرا بر روی سایر سیستم عامل‌ها نیاز به نصب برنامه‌های کمکی ویژه دارد. فایل‌های از این دست با پسوند wmv ذخیره می‌شوند.
 • فرمت MPEG : یکی از محبوبترین فرمت‌های ویدیویی برای صفحات وب است. این فرمت در تمامی سیستم عامل‌ها و مرورگرها به خوبی پشتیبانی می‌شود. فایل‌های از این نوع در پسوند‌های mpg یا mpeg ذخیره می‌شوند.
 • Quicktime : اولین بار توسط شرکت Apple ابداع و عرضه شد. فایل‌های از نوع فرمت برای اجرا نیاز به برنامه کمکی quicktime دارند. فایل‌های این دسته در پسوند‌های mov یا 3gp ذخیره می‌شوند.

Shockwave یا Flash : شرکت Macromedia این نوع فرمت را برای اولین بار ابداع کرد. فایل‌های از این نوع برای اجرا نیاز به برنامه کمکی Adobe Flash Player دارند. این برنامه معمولا بر روی آخرین نسخه مرورگرها به صورت پیشفرض نصب می‌باشد. فایل‌های از این نوع با پسوند swf ذخیره می‌شوند.

اپلت‌های جاوا : یکی دیگر از عناصر که امکان گنجاندن آن‌ها در صفحات وب وجود دارد اپلت‌های جاوا است. که البته برای اجرا در مرورگر نیاز به نصب java از قبل داریم.

تگ object

از این تگ برای گنجاندن انواع فایل‌های چند رسانه ای استفاده می‌شود که در ادامه صفت‌های آن را بررسی می‌کنیم.

width : عرض محیط پخش عنصر چند رسانه ای را مشخص می‌کند.

height : ارتفاع محیط پخش عنصر چند رسانه ای را مشخص می‌کند

border : ضخامت حاشیه ی دور محیط عنصر چند رسانه ای را مشخص می‌کند

hspace : میزان فاصله سمت چپ و راست عنصر محیط چند رسانه ای نسبت به اطراف را مشخص می‌کند

vspace : میزان فاصله سمت بالا و پایین محیط عنصر چند رسانه ای نسبت به اطراف را مشخص می‌کند.

align : محل قرار گیری عنصر در صفحه را مشخص می‌کند و یکی از سه مقدار right , left و center را به عنوان مقدار می‌پذیرد.

name : نامی برای عنصر چند رسانه ای را می‌توان با استفاده از این صفت انتخاب کرد که باید در کل صفحه یکتا باشد.

data : مسیر کامل نگه داری فایل مورد نظر برای نمایش را مشخص می‌کند.

archive : لیستی از آدرس هایی که نگه دارنده منابع و فایل‌های مربوط به تگ object است را به عنوان مقدار می‌پذیرد.

classid : مشخص کننده classid برای برنامه اجرا کننده فایل چند رسانه ای است که در registry ثبت می‌شود.

type : نوع  mime tipe فایل مورد نظر را مشخص می‌کند.

codebase : موقعیت یا آدرس جایی که کاربر می‌تواند plugin مورد نظر برای پخش عنصر چند رسانه ای را دریافت نماید را مشخص می‌کند.

standby : متنی را به عنوان مقدار می‌پذیرد و آن را در هنگام بارگذاری فایل نمایش می‌دهد.

declare : در صورتی که این صفت بولین تنظیم شود، مشخص می‌کند که فایل مورد نظر فقط باید معرفی شود و تا زمانی که نیاز نیست اجرا نشود.

تگ param

معمولا تگ object همراه با تگی به عنوان param که تنظیمات زمان پخش اجرای برنامه را کنترل می‌کند به کار میرود. صفت‌های تگ param به شرح زیر است :

name : یک نام مشخص برای پارامتر تعیین می‌کند.

value : مقداری را برای پارامتری که در صفت name آمده است را مشخص می‌کند.

مقادیری که می‌توان برای صفت name تعیین نمود بسته به اینکه تگ object چه نوع فایلی را نمایش می‌دهد متفاوت است. مثلا اگر فایل ما یک فایل swf باشد می‌توانیم پارامتر‌ها و مقادیر زیر را برای آن تعیین نماییم.

 • src: آدرس فایل مورد نظر برای نمایش را مشخص می‌کند.
 • quality : این پارامتر کیفیت نمایش فایل فلش را کنترل می‌کند و متواند یکی از مقادیر high , low  و یا medium باشد
 • loop : تکرار نمایش فایل فلش را کنترل می‌کند که می‌تواند یکی از مقادیر true برای ادامه پیدا کردن نمایش و false برای عدم تکرار نمایش بعد از پایان اجرا باشد.

اگر فایل نمایشی ما یک فایل صوتی، تصویری یا ویدیویی باشد می‌توان پارامتر‌های زیر را برای آن‌ها تعیین نمود:

 • autoplay : اجرای خودکار فایل را مشخص می‌کند، و می‌تواند یکی از مقادیر true اجرای خودکار یا false عدم اجرای خودکار را بپذیرد.
 • controller : نمایش یا عدم نمایش کنترلگرها را مشخص می‌کند و می‌تواند یکی از مقادیر true یا false را بپذیرد
 • scale : میزان بزرگنمایی فیلم را کنترل می‌کند و می‌تواند یک عدد صحیح مثلا 5 باشد

یک مثال از کاربرد تگ‌های object و param را که یک فایل فلش را در صفحه نمایش خواهد داد را در زیر مشاهده می‌کنید.

<object data="flashs/fc.swf" width="120" height="240" border="5">
<param name="src" value="flashs/fc.swf" />
<param name="quality" value="low" />
<param name="loop" value="false" />
</object>
نکته :

استفاده از این تگ تقریبا منسوخ شده و کمتر مرورگری از آن پشتیبانی می‌کند و بیشتر از تگ embed برای قرار دادن فایل‌های چندرسانه ای استفاده می‌شود که هم استفاده از آن آسانتر و نیز همه ی مرورگر‌ها از آن پشتیبانی می‌کنند.

تگ <embed>

استفاده از این تگ بسیار آسانتر از تگ object است. زیرا دیگر نیاز نیست از تگ param استفاده کرد. از این تگ برای انواع فایل‌های چند رسانه ای استفاده می‌شود و صفت‌های آن به شرح زیر است: ::. کاربرد صفت‌های زیر همانند کاربرد آنها در تگ object است که قبلا آن‌ها را توضیح دادیم

alt , align , border , width , height , hspace  , vspace , name , src , loop
 • ​autostart : ​ یکی از مقادیر true یا false را به عنوان مقدار می‌پذیرد و مشخص می‌کند آیا عنصر چند رسانه ای به صورت خودکار اجرا شود یا خیر. که true به معنای اجرای خودکار است.
 • ​type : ​نوع Mime Type فایل مورد نشر را مشخص می‌کند.
 • pluginpage : همانند صفت codebase در تگ object عمل می‌کند.(فقط در مرورگر NetScape ).

مثال زیر روش استفاده از تگ embed برای قرار دادن یک فایل صوتی را نشان می‌دهد :

<embed loop="true" autostart="true" src="sounds/music1.mp3"></embed>

بسیار خب تا به اینجا با دو روش قرار دادن فایل‌های چند رسانه ای در html آشنا شدیم. در جلسه دوم طریقه قرار دادن موزیک پس زمینه و استفاده از تگ‌های html5 برای قرار دادن فایل‌های چند رسانه ای آشنا خواهیم شد.

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده طاها دریس

جلسات دوره

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.

نظرات کاربران

behnaz m

😳 😳 😳

mahdi.sh

ممنون از مطلب خیلی مفیدتون. می خواستم بدون چه طور میشه یه object را لینک کرد؟ از طریق تگ a اطراف شیئ فقط لینک می شود .

سجاد دریس

سلام.
نه دوست عزیز اگه تگ object رو داخل تگ a قرار بدین کل اون شیئ لینک میشه.
اینم کد نمونه

&lt;a href=&quot;https://7learn.com&quot;&gt;&lt;object data=&quot;flashs/fc.swf&quot; width=&quot;120&quot; height=&quot;240&quot; border=&quot;5&quot;&gt;
 &lt;param name=&quot;src&quot; value=&quot;flashs/fc.swf&quot; /&gt;
 &lt;param name=&quot;quality&quot; value=&quot;low&quot; /&gt;
 &lt;param name=&quot;loop&quot; value=&quot;false&quot; /&gt;
&lt;/object&gt;&lt;/a&gt;
morteza

منون آقا سجاد از مطالب مفید ی که میزاری 😳

MR.Ali

ممنون از شما دوست عزیز به خاطر آموزش های مفیدتون
فقط میگم من جایی ندیدم زمان بندی زده باشید 🙄
اگه ممکنه بگید این جلسات تا چند جلسه دیگه ادامه پیدا میکنه که ما یه برنامه ریزی داشته باشم 😉
با تشکر 😳

سجاد دریس

سلام. لطف داری علی جان.
این آموزش ها 11 قسمته.
و تقریبا دو یا سه جلسه دیگه بیشتر نمونده