در کدام شرکت های برنامه نویسی استخدام نشویم؟

  ‏سطح ساده
‏  10 دقیقه
۱۷ شهریور ۱۳۹۸
در کدام شرکت های برنامه نویسی استخدام نشویم؟

در کدام شرکت‌های برنامه نویسی استخدام نشویم : خیلی از ما، سختی‌های کار برنامه نویسی را به جان خریده ایم تا بتوانیم در شرکت هایی استخدام شویم که شرایط کاری در آن‌ها مطلوب است. قسمت تلخ داستان جایی است که بعد از تحمل این همه دشواری و تبدیل شدن به یک متخصص حرفه ای، در شرکتی استخدام شویم که به احساس راحتی و امنیت افرادش اهمیتی نمی‌دهد. ما در این مقاله می‌خواهیم شما را راهنمایی کنیم تا اسیر چنین شرکت هایی نشوید. پس اگر می‌خواهید بدانید در کدام شرکت‌های برنامه نویسی استخدام نشوید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

فهرست محتوای این مقاله

شناخت شرکت‌های برنامه نویسی

شناخت شرکت‌های برنامه نویسی

ممکن است همه ما بعد از یادگیری مهارتی، انتظار داشته باشیم در شرکتی استخدام شویم که فرهنگ آن بسیار حرفه ای باشد. مدیرانی داشته باشیم که با رفتار مسئولانه خود نشان دهند به امنیت شغلی و راحتی کارمندان خود اهمیت می‌دهند و پیشرفت شغلی برای همه فراهم است. اما حقیقت این است که چنین شرایطی در همه مجموعه‌ها فراهم نیست و این شما هستید که باید در قبال محیط کاری خود مسئول باشید و شرایط را به خوبی بررسی کنید. آنچه باید درباره انتخاب شرکت مناسب به آن‌ها توجه کنیم را می‌توان در فرهنگ و ساختار سازمانی خلاصه کرد. در ادامه به توضیح این مفاهیم سازمانی خواهیم پرداخت.

منظور از فرهنگ سازمانی شرکت‌های برنامه نویسی چیست؟

فرهنگ سازمانی شرکت‌های برنامه نویسی

تصور کنید با فرد جدیدی آشنا شده اید. شاید در ابتدا جذب ظاهر، شیوه لباس پوشیدن یا صدای آن فرد شوید اما چیزی که رابطه شما را در طولانی مدت حفظ و یا نابود می‌کند شیوه برخورد و اخلاقیات آن فرد است. در سازمان‌ها و شرکت‌های برنامه نویسی هم دقیقا همین اتفاق می‌افتد. شاید برای مصاحبه وارد شرکتی شوید که مبلمان بسیار خوبی دارد، نور پردازی آن فوق العاده است و تمام کارکنان زیبا‌ترین لباس‌ها را پوشیده اند. اما واقعا این چیزهای ظاهری می‌توانند شما را برای کار طولانی مدت در این شرکت مجاب کنند؟ مطمئناً نه! آنچه باید به آن توجه کنید اخلاقیات، ارزش ها، انتظارات و اهداف سازمان‌ها هستند. مجموعه ای که در علم مدیریت به آن "فرهنگ سازمانی" گفته می‌شود و مفاهیم گسترده ای دارد.

ساختار سازمانی شرکت‌های برنامه نویسی

ساختار سازمانی

در بسیاری از شرکت‌ها که به روش سنتی مدیریت می‌شوند توجه زیادی به سلسله مراتب شده و ساختار سازمان به صورت عمودی (Vertical Organization) است. در واقع در این سازمان‌ها کارکنان به سختی به مدیران ارشد و موسسان شرکت دسترسی دارند و ایده‌ها آنقدر از فیلتر‌ها و لایه‌های مختلف سازمان عبور می‌کنند که در نهایت تقریبا چیزی از آن‌ها باقی نمی‌ماند.

از دیگر مشکلات این شیوه چارچوب‌ها و قوانین سخت گیرانه ای است که اغلب موجب از بین رفتن خلاقیت می‌شوند، چرا که برای انجام هر کار دستور العمل مشخصی دارند و چیزی خارج از آن را نمی‌پذیرند. چنین شیوه هایی معمولا با روند سریع پیشرفت فناوری سازگار نیست. بنابراین اولین چیزی که در آن‌ها باید تغییر کند، حذف سلسله مراتب سازمانی و ایجاد ارتباط موثر بین تمام سطوح سازمان است.

در این ساختار که به اصطلاح سازمان افقی (Horizontal Organization) نامیده می‌شود، به برنامه نویسان این امکان را می‌دهد که در طول روز کاری به راحتی با مدیران و موسسان شرکت در ارتباط باشند. در چنین سازمانی شما اجازه دارید سر میز ناهار با موسس شرکت در مورد مشکلات، خواسته‌ها و ایده‌های خود گپی دوستانه بزنید. آن‌ها نیز مشتاقانه به صحبت‌های شما گوش می‌کنند و حتی فرصت هایی برای تشویق شما به تعامل بیشتر با دیگر اعضای سازمان فراهم می‌کنند.

مدیران این شرکت‌ها علاوه بر داشتن گوش شنوا، به شفافیت در سازمان هم اهمیت می‌دهند. در این سازمان‌ها هیچ اطلاعاتی مختص مدیران نیست بلکه همه کارکنان، همه چیز را می‌دانند. همه تصمیمات و نتایج به اطلاع تمامی کارکنان می‌رسند و این به این معنی است که شما عضو ارزشمندی از شرکت هستید. احساس ارزشمندی برای همه افراد مهم است و تاثیر زیادی در انگیزه و رضایت شغلی افراد دارد.

سطح توقع خود را با واقعیت کالیبره کنید

انتظارات از شرکت

اگر آمار و اطلاعاتی را که لینکدین درباره شرکت‌های جذاب ارائه می‌دهد را پیگیری کنید، حتما متوجه می‌شوید که اغلب شرکت‌های معرفی شده در این لیست، شرکت‌های تکنولوژی محور هستند. یعنی دقیقا همان شرکت هایی که شما برای شروع کار در آن‌ها آموزش دیده اید. از این شرکت‌ها می‌توان به گوگل، فیسبوک، توئیتر و بسیاری دیگر اشاره کرد. شرکت هایی که تبدیل به الگو‌های موفقی برای دیگر مدیران در زمینه فرهنگ سازمانی شده اند و کار کردن در آن‌ها رویای بسیاری از نیروهای جوان در سراسر دنیا است.

یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه فرهنگ سازمانی، شرکت گوگل است. این کمپانی فرصت ملاقات با غول‌های فناوری را برای شما فراهم می‌کند و همچنین، به شما زمانی برای رسیدن به پروژه‌های شخصی تان را می‌دهد. شما می‌توانید با مدیران و بنیان گذاران به صورت مستقیم در ارتباط باشید و این تنها بخشی از اتفاقاتی است که گوگل را به یکی از دوست داشتنی‌ترین شرکت‌های دنیا تبدیل کرده است. حتما شما هم می‌دانید که در حال حاضر شرایط کار کردن در شرکتی که طبقاتش با یک سرسره بهم وصل شوند، برای ما وجود ندارد. بنابراین باید سطح توقع خود را با واقعیت موجود جامعه کالیبره کنیم تا در مواجهه با واقعیت سرخورده نشویم.

جزئیاتی که باید در شروع کار به آن‌ها توجه کنیم

قوانین شرکت‌های برنامه نویسی

یکی از خط مشی هایی که گوگل را به چنین شرکت محبوبی تبدیل کرده، پیروی از قانون از 20-80 است. کارکنان این سازمان اجازه دارند 20 درصد از زمان کاری خود را به کارهای شخصی شان اختصاص دهند. جالب است بدانید که بسیاری از محصولات فوق العاده گوگل ابتدا پروژه شخصی یکی از کارکنان بوده که سپس به عنوان پروژه اصلی گسترش داده شده است.

مورد دیگری که در سازمان‌ها باید مورد توجه باشد، اجازه بروز خلاقیت و حفظ انگیزه در کار است. یعنی شما به عنوان عضوی از سازمان می‌توانید تصمیم بگیرید کار خود را با چه روشی پیش ببرید و ملزم به کار در چهارچوب‌های خشک و غیر منعطف نیستید. در واقع مدیران این سازمان‌ها به این نکته واقف اند که "نوآوری را نمی‌توان برنامه ریزی کرد".

ایده آل خودت را پیدا کن

پیدا کردن شرکت مناسب

آنچه گفته شد، شرایط یک شرکت ایده آل است. البته لغت ایده آل واقعا تعریف مشخصی ندارد. شاید آن چه برای یک نفر فوق العاده عالی است برای شخص دیگری افتضاح باشد. شاید شما کسی باشید که ترجیح می‌دهید به تنهایی کارهای خود را انجام دهید. شاید هم ترجیح می‌دهید اگر به عنوان مدیر ارشد در مجموعه ای مشغول می‌شوید فاصله ای بین شما و کارکنان رده پایین باشد و دسترسی به شما چندان آسان نباشد. در این صورت آنچه به عنوان شرکت ایده آل مطرح کردیم ممکن است از نظر شما بیشتر شبیه به جهنم باشد.

البته اگر مایل هستید که بدانید چه کسانی، با چه خصوصیات اخلاقی در محیط کار موفق ترهستند پیشنهاد می‌کنم به سون کست آموزشی با موضوع "آشنایی با مهارت‌های نرم برای برنامه نویسان" گوش کنید.

چطور شرکت مناسب را پیدا کنیم؟

شرکت‌های برنامه نویسی

وقتی برای جلسه مصاحبه آماده می‌شویم تنها به این فکر می‌کنیم که چگونه باید به سوالات مدیران و صاحبان کسب و کارهایی که به آن‌ها مراجعه می‌کنیم پاسخ دهیم. اما مصاحبه فرصتی است که در اختیار دو طرف قرار گرفته تا بیشتر باهم آشنا شوند و دریابند که چقدر برای کار در کنار هم مناسب هستند. در واقع شما باید علاوه بر آماده کردن پاسخ سوالات به پرسش هایی که باید بپرسید هم فکر کنید.

بنابراین یکی از دم دستی‌ترین روش‌ها برای اینکه متوجه شوید شرکتی برای شما مناسب است یا نه همین جلسات مصاحبه هستند. شجاع باشید و آنچه را می‌خواهید بدانید مستقیما بپرسید. مثلا در مورد فرهنگ سازمانی شرکت سوال کنید، بپرسید شرکت چه آینده ای را برای خود متصور است، سوال کنید چقدر انعطاف در مورد ساعت ورود و خروج وجود دارد و غیره.

مورد دیگر که می‌تواند پیش از ورود به جلسه مصاحبه به شما کمک کند مطالعه سایت شرکت است. در اغلب سایت‌ها بخشی با عنوان درباره ما وجود دارد که هر قدر زمان بیشتری برای خواندن این بخش بگذارید شانس بیشتری برای انتخاب بهتر خواهید داشت. در برخی از سایت‌ها مدیران و کارکنان شرکت هم معرفی شده اند. بسیار مفید خواهد بود اگر این بخش را هم با دقت مطالعه کنید. یکی دیگر از راهکار‌ها پیدا کردن صفحات کارکنان بر روی سایت هایی مثل لینکدین و ارتباط گرفتن با آن هاست. هیچ کس بهتر از آن‌ها نمی‌تواند پاسخ سوالات شما را بدهند.

روانشناسان اعتقاد دارند که فشار روحی از دست دادن کار با فشار روحی از دست دادن عزیزان برابری می‌کند. فکر می‌کنیم حالا متوجه شده باشید که این همه وسواس در انتخاب محل کار به چه دلیل است. اگر در ابتدای ورود به یک سازمان همه آنچه را که می‌خواهیم در نظر بگیریم امکان ترک کار را به حداقل رسانده ایم. در واقع ما می‌خواهیم بهترین جایگاه را برای خود پیدا کنیم. جایی که بتوانیم در آن موثر باشیم و در عین حال رضایت شغلی حداکثری را نیز داشته باشیم.

جمع بندی

به احتمال زیاد شما هم متوجه شده اید که ما در اینجا قصد نسخه پیچیدن برای شما را نداریم. ما هرگز نمی‌توانیم به شما بگوییم در چه شرکت هایی استخدام نشوید بلکه فقط می‌توانیم اطلاعاتی در مورد شیوه کارکرد سازمان‌ها در اختیار شما قرار دهیم. در نهایت شما باید با شناختی که در مورد سازمان‌ها پیدا می‌کنید، متناسب با شناختی که از روحیات خود دارید بهترین گزینه خودتان را انتخاب کنید و مطمئن باشید که با یک انتخاب خوب می‌توانید روند پیشرفت خود را چندین برابر سرعت بخشید. آیا تاکنون تجربه کار در سازمان‌ها و شرکت‌های برنامه نویسی نامناسب را داشته اید؟ چطور می‌توان چنین شرکت هایی را قبل از استخدام شناسایی کرد؟

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده فریبا یعقوبی
ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 

نظرات کاربران

یوسف آرمات

بسیار مطلب مفیدی بود
[

محسن

من توی یه شرکت بمدت ۲ ماه کار کروم جو شرکت بشدت خشک و غیر قابل انعطاف بود … هیچ فریمورکی جز اونی که داشتن قبول نمیکردن
جو بصورتی بود که همه بجای هل دادن همکاران به جلو اونا رو عقب میروندن
مث اینکه میترسیدن تو شرکت یوی ازشون بهتر با کارایی بالاتر وجود داشته باشه و به هیچ عنوان به سوالاتت جواب درست رو نمیدادن و بالعکس جوری راهنمایی میکردن که از هدف دورتر بشی. این جو و این شرابط باعث شد من از اونجا خارج بشم…و الان خوشحالم که اینکار صورت گرفت و اوندم بیرون از اونجا

فریبا یعقوبی

به شما تبریک می گم که جسارت خروج از محیطی که براتون دلچسب نبوده رو داشتید. می خوام بهتون پیشنهاد کنم اینبار که برای مصاحبه تشریف می برید تمام شرایط مورد نظرتون رو به کار فرما بگید. توجه داشته باشید که در جلسه مصاحبه فقط نباید انتظارات کارفرما برآورده بشه و شما هم باید خواسته هاتون رو مطرح کنید و سر اون ها با کارفرما به توافق برسید.

مهدی مرادی

شرکت*********** من توش کار میکردم و بسیار شرکت بدی بود و فلسفه اش این بود که نیرو کارآموز میگیره و با وعده وعید کار میکشه رایگان، بعد میخواد استخدام کنه زیر همه چیز میزنه. از نیرو ها مفت کاری میکشه

فریبا یعقوبی

واقعیت این هست که افراد خودشون شرایط چنین سو استفاده هایی رو فراهم می کنن. به خاطر داشته باشید که طبق قوانین کار، کارآموز هم باید حقوق داشته باشه. خواهشی که ازتون دارم اینه که هرگز به انجام کار رایگان تن ندید مگر اینکه قصد انجام کار داوطلبانه و خیر داشته باشید که اون ماجرایی جداگانه داره و می تونه برای خودتون هم مهم باشه.