مدیریت زمان برای برنامه نویسان

دسته بندی: مهارت های نرم
سطح مقاله: ساده
زمان مطالعه: 12 دقیقه
۰۵ شهریور ۱۳۹۸

مدیریت زمان : بعضی روزها دوست داریم زمان کش بیاید و آنقدر طولانی شود که وقت کافی برای تمام کردن همه کارها داشته باشیم. مخصوصا اگر برنامه نویس باشید و هم‌زمان روی چندین پروژه یا یک پروژه بزرگ کار کنید، ممکن است اغلب نگران مواردی مثل نرسیدن به زمان تحویل پروژه، عقب ماندن از آموزش‌های جدید و یا بازبینی ناقص کدها باشید. اما وقت همیشه کافی است اگر بدانیم چگونه باید آن را مدیریت کنیم. در این مطلب به آموزش مدیریت زمان برای برنامه نویسان می‌پردازیم و با‌هم یاد می‌گیریم که چگونه علاوه بر کاهش استرس، به پلی استیشن آخر روز هم برسیم.

فهرست محتوای این مقاله

مدیریت زمان چیست؟

آموزش مدیریت زمان برای برنامه نویسان و نظریه داروین

چارلز داروین، طبیعت شناس مشهور انگلیسی در یک جمله تکلیف ما را روشن می‌کند: " آنکه جرئت دارد یک ساعت از وقتش را هدر دهد، ارزش زندگی را درک نکرده است ". اگر این جمله شما را دچار عذاب وجدان کرده و همچنین ترغیب می‌کند تا بیشتر به زمان خود اهمیت بدهید، پس بهتر است روزی چند بار آن را بخوانید و به خود یادآوری کنید که هدر دادن وقت چقدر ممکن است برایتان گران تمام شود. همه ما در شرایط مختلفی زندگی می‌کنیم و امکانات متفاوتی داریم، اما شاید بتوان گفت زمان یکی از بزرگترین عدالت‌های خداوند است که برای همه یکسان در نظر گرفته شده و نحوه استفاده از آن، زمینه ساز برتری و تفاوت انسان‌ها از یکدیگر است.

مدیریت زمان علاوه بر اینکه عذاب وجدان ناشی از جمله داروینِ مرحوم را بی اثر می‌کند، به شما وقت کافی برای انجام همه کارهایتان را می‌دهد. بنابراین اگر فکرمی‌کنید دچار سندروم زیبای خفته هستید و در روزهای شلوغ کاری نمی‌توانید منظم فکر کنید و با برنامه پیش بروید، مدیریت زمان همان شاهزاده ای است که می‌تواند شما را از خواب غفلت بیدار کند.

تعریف مدیریت زمان به طور دقیق

کنترل آگاهانه بر آنچه که داریم، ما را به چیزهای دیگری که می‌خواهیم نزدیک می‌کند. همچنین باعث می‌شود در شرایط مختلف حق انتخاب داشته باشیم و به گونه‌ای عمل کنیم که بدون هیچ نگرانی به برنامه‌های خود برسیم. کسانی که زمان را مدیریت نمی‌کنند در بسیاری از موارد ناچار می‌شوند تنها به انجام وظیفه خود بسنده کرده و دستاورد دیگری نداشته باشند. این دستاوردها برای هرکس متفاوت است و میتواند از پول و مزایای بیشتر گرفته، تا پیشرفت کاری و یادگیری باشد.

مدیریت زمان، فرایندی برنامه ریزی شده و آگاهانه برای انجام صحیح فعالیت‌ها در بهینه‌ترین زمان ممکن است. در این فرآیند باید قدم به قدم برای رسیدن به اهدافتان تلاش کرده و سپس در کمال آرامش منتظر شوید تا هرچیزی در زمان خودش اتفاق بیفتد و به اهدافتان برسید. قانون زندگی لذت بردن از مسیر است و فراز و نشیب‌های آن، تضمینی درباره نتیجه به ما نمی‌دهد. مدیریت زمان، راهی است تا بدون نگرانی مسیر زندگی و شناخت جنبه‌های دیگر آن را طی کنیم.

دلایل اهمال کاری خود را بشناسید

دلایل اهمال کاری در مدیریت زمان

هرکس با توجه به شناختی که از خود دارد، باید بداند در چه مواردی دچار اهمال کاری می‌شود تا بتواند راه حل مناسبی برای کنترل و کاهش آن پیدا کند. دلایلی بسیار زیادی می‌توانند زمینه سازی عقب انداختن کارها باشند. برخی از این دلایل عبارتند از :

 • ناتوانی در "نه" گفتن به دیگران
 • مشخص نکردن اولویت‌ها
 • داشتن عادت‌های نامناسب مثل زیاد خوابیدن
 • مشخص نکردن دلایل خستگی بدن
 • اشتباه در تخمین اسکوپ و زمان لازم برای پروژه

در بسیاری از موارد، هدر دادن وقت ناشی از پیروی از دیگران و بیکاری است. پیروی از دیگران به این معنی است که فعالیت نکردن یا زمان استراحت دیگران، ممکن است حرکت شما را کند کرده و یا متوقف سازد. به همین دلیل اغلب روانشناسان پیشنهاد می‌کنند با افرادی معاشرت کنید که با آن‌ها هم هدف هستید.

در یکی از بدترین موارد، بی‌برنامگی باعث می‌شود که با وجود مشغله زیاد، دچار آشفتگی ذهنی شده و از کارها عقب بمانید. در این حالت ممکن است دچار بیکاری شوید، زیرا احساس می‌کنید به قدری کار دارید که به انجام هیچ‌کدام نمی‌رسید. درحالیکه اگر همان کارها را روی کاغذ نوشته و برای هرکدام زمانی تعیین کنید، بسیار کمتر از انتظارتان وقت می‌گیرند.

چگونه زمان را مدیریت کنیم؟

زمان

مدیریت زمان برای برنامه نویسان در ابتدا کار آسانی نیست اما وقتی شروع کنید متوجه خواهید شد که زندگی تان را به دو قسمت بعد از مدیریت زمان و قبل از آن تبدیل می‌کند. احتمالا همه برنامه نویسان در اولین پروژه کاری خود متوجه مسائلی مانند اهمیت زمان تحویل پروژه و همچنین ضرورت به روز کردن دانش خود با تکنولوژی‌های جدید برنامه نویسی هستند.

ممکن است شما جزو برنامه نویسانی باشید که می‌توانید تا دیروقت بیدار بمانید و کارهای خود را درهر زمانی از شبانه روز انجام دهید، اما بهتر است بدانید مدیریت زمان باعث می‌شود کارها انرژی کمتری از شما بگیرند و بتوانید برای وقت آزاد خود برنامه ریزی کنید. مدیریت زمان یک مهارت نرم (Soft Skill) است و در ادامه به بررسی تکنیک هایی در این مورد می‌پردازیم که برای برنامه نویسان موثر هستند و می‌توانند ذهن شما را برای برنامه ریزی بهتر جهت دهی کنند.

اصول مدیریت زمان

مدیریت زمان و برنامه ریزی

آموزش برنامه ریزی

همان‌طور که حدس می‌زنید اولین قدم در شروع یک مسیر، برنامه ریزی است. علاوه بر یک برنامه ریزی طولانی مدت که به اهداف و زمان شما بستگی دارد، برنامه ریزی کوتاه مدت مناسب با هر پروژه، در مدیریت زمان بسیار موثر است. معمولا بخش اولیه پروژه ها، تحقیق و مطالعه درباره آن است که با کمک یک برنامه ریزی موفق می‌توانید به یک دید کلی از مسیر خود برسید.

اهمیت مدیریت زمان در این است که به شما کمک می‌کند برنامه ریزی کنید، به برنامه عمل کنید، متمرکز باشید و برنامه را رها نکنید. اگر یک هفته خود را متعهد به انجام این روند کنید تبدیل به عادت شما شده و تاثیر مثبت آن را می‌بینید.

اولویت بندی کارها در مدیریت زمان

آموزش مدیریت زمان

اولویت بندی در هر کاری به طرز شگفت انگیزی استرس شما را کم می‌کند. بهتر است هر روز حدود 5 کار را برای خود طبق اولویت و از سخت به آسان بنویسید. ممکن است ترجیح دهید روز را با کارهای آسان شروع کنید اما این خطر وجود دارد که در پایان روز انرژی کافی برای انجام کارهای سخت‌تر نداشته باشید. پس بهتر است اول قورباغه تان را قورت دهید تا خیالتان راحت باشد که برای ادامه روز کار راحت‌تری دارید.

قدم بعدی این است که کارهای بزرگ را بشکنید. مثلا اگر می‌خواهید کاری را در 4 ساعت انجام دهید، آن را وابسته به توان خود به چند کار کوچک‌تر 1 ساعته تبدیل کرده و به ترتیب انجام دهید. سعی کنید کارها را به خوبی برای خودتان توضیح دهید مثلا اگر زمانی برای تفریح در نظر گرفتید، به نوشتن کلمه "تفریح" بسنده نکنید بلکه جمله ای مانند "سینما رفتن با دوستان امروز عصر" بنویسید. علاوه بر کارهای فعلی، سعی کنید حتما زمانی را برای یادگیری تکنیک‌های جدید در نظر بگیرید.

تعیین زمان پایان کار

dead line

برای همه کارهای کوچک یا بزرگ یک زمان پایان مشخص کنید. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است یک کار 1 ساعته، حتی بیشتر از 2 ساعت طول بکشد و در اواخر کار استرس زیادی بگیرید. همان‌طور که می‌دانید استرس تا زمانی که به بیشترین حد خود می‌رسد کارساز و محرک شماست اما با گذشتن از این آستانه به تدریج کاهش می‌یابد، درحالیکه فقط وقت شما را تلف کرده و دیگر نمی‌‎تواند برای شما محرک باشد. اگر استرسی هستید باید این آستانه را در مورد خودتان بشناسید و طبق آن یک زمان واقعی برای ددلاین پروژه در نظر بگیرید. ‌

سعی کنید در طول انجام پروژه متمرکز بمانید و حتی از موبایل و چیزهایی که حواستان را پرت می‌کند دور باشید. اگر موضوعی گیج کننده به نظر می‌رسد، با دقت راهنماهای آموزشی و حتی ابتدایی را بخوانید و قدم به قدم مشکل را در ذهن خود شکل دهید تا جایی که احساس کنید به خوبی همه جزئیات را می‌دانید و بر مسئله تسلط دارید. این کار در چیدمان ذهنی و حل مسئله بسیار موثر است.

بررسی میزان پیشرفت

آموزش مدیریت زمان

در بازه‌های کوتاه مدت میزان جلو رفتن کار خود را چک کنید تا متوجه شوید در زمان سپری شده مثلا 20 دقیقه چه مقدار از کار را انجام داده اید. اگر خوب انجام داده باشید، انرژی می‌گیرید و اگر عقب مانده باشید باید خود را مجبور به رعایت زمان کنید تا از کار بعدی عقب نمانید. پیشرفت‌های کوچک را با جایزه‌های کوچک جشن بگیرید. سعی کنید به عنوان جایزه، زمان استراحت خود را افزایش ندهید زیرا مهم‌ترین هدف مدیریت زمان، پایبند کردن شما به وقت است و هیچ تخفیفی هم در کار نیست. توجه کنید که این فقط یک بررسی 10 ثانیه ای است و قرار نیست هر بار استراحت کنید.

شناخت موانع کار برای مدیریت زمان

موانع مدیریت زمان

متوجه شوید که چه چیز‌هایی حواس شما را پرت کرده و کارتان را متوقف می‌کند. این مسئله به تدریج در سایر موضوعات زندگی نیز به کمک شما می‌آید و باعث می‌شود از خودتان شناخت بیشتری پیدا کنید. همچنین با انجام این کار می‌توانید در شرایط مختلف اوضاع را کنترل کنید. شناخت خود، مهم‌ترین مهارت نرم است که روابط شما را بهبود داده و آرامش بیشتری به شما می‌دهد. توصیه‌های زیر می‌تواند شما را منسجم‌تر کند:

 • به گونه ای برنامه ریزی کنید که خواب منظمی داشته باشید و انرژی خود را از دست ندهید.
 • شبکه‌های اجتماعی به تنهایی می‌توانند تمام روز شما را پر کنند. حتما محدودیتی برای آن‌ها در نظر بگیرید تا زمانتان هدر نرود.
 • بخشی از کارها را آخر هفته‌ها انجام دهید. این کار حجم کار هفتگی را کم می‌کند.
 • زمانی را برای خلوت کردن با خود و انجام کاری که دوست دارید در نظر بگیرید. جدا از تفریحات گروهی، داشتن یک خلوت شخصی روزانه به تمرکزتان کمک زیادی می‌کند.

اصول مدیریت زمان : تکنیک پومودورو

تکنیک پومودورو

پومودورو (Pomodro) یک سس گوجه فرنگی ایتالیایی است که درست کردن آن حدود 25 دقیقه طول می‌کشد و نام یکی از اصول مدیریت زمان است که می‌تواند بسیار مفید باشد. فرانچسکو چیریلو که این فن را معرفی کرده، معتقد است اگر مشغول انجام کاری هستید باید پس از هر 25 دقیقه یعنی 1 پومودورو، حدود 3 تا 5 دقیقه استراحت کنید و بعد از هر 4 پومودورو، یک استراحت طولانی 15 تا 20 دقیقه ای داشته باشید. هدف از مدیریت زمان با کمک این فن، افزایش تمرکز در بازه‌های کوتاه مدت و نگه داشتن انرژی در سطح بالا است.

اصول فن پومودورو به طور خلاصه عبارت اند از:

 1. مشخص کنید چه کاری را میخواهید انجام دهید.
 2. آلارم خود را روی 25 دقیقه تنظیم کرده و شروع کنید.
 3. پس از پایان 25 دقیقه حدود 3 تا 5 دقیقه استراحت کنید.
 4. مجددا شروع کنید و پس از پایان چهارمین پومودورو، 15 تا 20 دقیقه استراحت کنید.

معرفی ابزارهای مدیریت زمان

نرم افزارهای مدیریت زمان

اولین ابزار برای مدیریت زمان و برنامه ریزی داشتن یک دفترچه یادداشت است. ممکن است بعضی از ما با نوشتن کار‌ها در یک دفترچه و تیک زدن آن‌ها حس خوبی بگیریم. اما عده ای هم به رسم پیشرفت تکنولوژی طرفدار راهی هستند تا این کار را با گوشی هوشمند خود انجام دهند. اپلیکیشن و سایت‌های زیادی برای برنامه ریزی روزانه یا طولانی مدت و تقویت مهارت‌های نرم وجود دارند که در این قسمت آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • واندر لیست (WunderList) : این ابزار محبوب همه نسخه‌های اندروید، ios و ویندوز را دارد که می‌توانید کارهای خود را در آن وارد کنید. همچنین می‌توانید یک فایل گروهی ایجاد کرده و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. این نرم افزار رایگان است و امکان اضافه کردن فیلم و عکس را دارد، اما برای استفاده از آن به اینترنت نیاز دارید.
 • ترلو (Trello) : ترلو برای استفاده شخصی و تقویت مهارت‌های نرم فردی بسیار موثر است و همچنین در بین تیم‌های نرم افزاری طرفداران زیادی دارد زیرا می‌توان با تعریف پروژه و دسترسی دادن به افراد، وظایف و زمان پایان هر کار را مشخص کرد. محیط کار راحت و داشتن امکانات رایگان می‌تواند شما را به  استفاده از ترلو ترغیب کند.
 • تودو لیست (ToDoList) : شاید اسم این اپلیکیشن به شما حس واقعی‌تری برای برنامه ریزی بدهد. این برنامه امکان برنامه ریزی گروهی و اولویت بندی کارها را داشته و کارهای عقب مانده و گزارشی از عملکردتان را برایتان ایمیل می‌کند.
 • تاگل (Toggl) : این نرم افزار امکان پیگیری مداوم کارها به صورت آنلاین و گزارش پیشرفت کار را به مدیران می‌دهد اما استفاده از آن رایگان نیست.

نتیجه گیری

همه برنامه نویسان یک دید کلی از برنامه خود دارند و فقط کافی ست این روند فکری به طور منظم چیده شده و جلوی چشم باشد تا به آن عمل کنند. اهمیت مدیریت زمان در این است که به شما کمک می‌کنند تا به یک برنامه موفقیت شخصی برسید و خیالتان راحت باشد که در هر شرایطی، این عادت خوب به کاهش استرس شما و مرتب کردن کارها کمک می‌کند.

پیشنهاد ما این است همین امروز که این مطلب سون لرن را می‌خوانید دست به کار شده و سعی کنید با روش‌های گفته شده، تنها به مدت 3 روز وقت خود را کنترل کرده و تاثیرات مدیریت زمان را ببینید. این حرکت آهسته و پیوسته شما را برای تغییرات هیجان انگیز و بزرگ آماده می‌کند.

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده ریحانه یزدانی
شاید به ساخت یک اثر هنری فکر کنیم و یا بخواهیم بلندترین قله ها را فتح کنیم؛ ما هنوز نمی دانیم از زندگی چه چیزی را بیشتر از همه می خواهیم. پس هر کاری که از دستتان بر می آید برای زندگی انجام دهید و سرانجام قلب تان، این انتخاب بزرگ را انجام خواهد داد...

نظرات کاربران

شگوفه قاسمی

سلام این اولین مقاله است که در این سایت خاندم خیلی مفید بود.
و با کمال تشکری از گروه سون لرن که همچین موضوعات مفیدی را با ما سهیم می شوند.

ریحانه یزدانی

سلام
خیلییی خوش اومدین به جمع سون لرن :))
امیدواریم بقیه مطالب هم براتون مفید باشه

مریم آقاجانی

باسلام
دوره های آموزشی و مقالات سایت بسیار مفید بوده و از گروه آموزشی سون لرن کمال تشکر را دارم که بسیار خالصانه تجربیات و اطلاعات کاربردی خودشان را با ما سهیم می شوند .

ریحانه یزدانی

سلام مریم جان
ممنون که انقدر خوش انرژی هستی :))
امیدواریم مطالب بعدی هم برات کاربردی باشه

خضرا

سلام و ممنون. سودمند بود.
یک قانون دیگه هم داریم برای انجام کارهای که از انجام اونها یا ترس داریم یا دوس نداریم انجام بدیم ولی نیاز هست که انجام بشه بهش میگن قانون دو دقیقه . یعنی به خودمون بگیم فقط دو دقیقه از این کار رو انجام بده و اگه نخواستی می تونی کنارش بزاری. این کمک میکنه که کار عقب افتاده در برنامه کاری نداشته باشیم و بتونیم پایبند به برنامه ریزی کاریمون باشیم.
ممنون خانم یزدانی. منتظر دیگر مقالات کاربردی شما هستم.

ریحانه یزدانی

سلام خیلی جالب بود
ممنون که دانسته های خودتونو با ما به اشتراک میذارین

داوود

اگه امکانش هست دیزاین پترن ها رو هم به فارسی ترجمه کنید ممنونتون میشم

ریحانه یزدانی

سلام
تو لینکی که براتون میذارم در مورد دیزاین پترن ها صحبت شده و در انتهای مقاله، لینک هایی مربوط به پترن های مختلف قرار داره.
امیدواریم کاربردی باشه
دیزاین پترن چیست ؟

BroTher_ReZa

سلام
ممنونم از مقاله خوبتون با اینکه در این زمینه مطالعه داشتم از خوندن این مطلب نیز لذت بردم
فکر میکنم منظورتون نرم افزار WunderList باشه که به انگلیسی اشتباه تایپ شده.
متشکرم

ریحانه یزدانی

سلام
امیدواریم مقاله های بعدی هم بتونه موجب رضایت شما بشه.

حق با شماست من تصحیحش کردم ممنون :))

hossein

سلام
از طراحان این نوع از مقالات تشکر می کنم
اکثر مقالات سون لرن در خصوص مباحث فنی و آموزشی هستند و جای این گونه مقالات که باعث افزایش راندمان در برنامه نویسی می شود خالی بود.
انتظار می رود که این روند آگاهی بخشی در خصوص موراد soft skill را ادامه دهید.
باتشکر

ریحانه یزدانی

سلام
خوشحالیم که این دست از مقالات مورد توجهتون قرار گرفته و سعی میکنیم این روند رو ادامه بدیم
مقالات دیگری هم در این مورد روی سایت سون لرن هست که ممکنه براتون مفید باشه

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :