تخفیف ویژه

راه های افزایش خلاقیت در برنامه نویسی

  ‏سطح ساده
‏  7 دقیقه
۲۹ خرداد ۱۳۹۸

اهمیت خلاقیت و پیدا کردن راه حل‌های جدید در دنیای برنامه نویسی بر هیچکس پوشیده نیست. امروزه بسیاری از برنامه نویسان از این مسئله شکایت دارند که چرا آنقدر باهوش نیستند که بتوانند ایده هایی جذاب و خلاقانه ارائه دهند؟ آن‌ها همیشه به دنبال راه هایی هستند که بتوانند خلاقیت و توانایی هایشان را از طریق کدهایی که می‌نویسند، نمایش دهند. پس اگر شما هم به دنبال راهی برای رسیدن به خلاقیت هستید با ما همراه باشید تا در این مقاله گام هایی که می‌توانند باعث شکوفایی ما شوند را بررسی کنیم.

فهرست محتوای این مقاله

چگونه خلاق باشیم؟

بیایید با یکدیگر رو راست باشیم و اعتراف کنیم بعضی اوقات برای همه ما پیش می‌آید که فقط و فقط در حال تکرار کارهای روتین و معمولی هستیم و از اینکه چشمه خلاقیتمان خشک شده است با نا امیدی خودمان را سرزنش می‌ کنیم. اما دیگر کافی است! برای زیرا در مقاله تغییر نگرش با استفاده از فرمول رشد دیدیم که اولین مرحله برای رسیدن به اهدافمان، تغییر نگرش است. همچنین در مقاله ارزیابی میزان خلاقیت در برنامه نویسی یاد گرفتیم که خلاقیت خود را مورد ارزیابی قرار دهیم.

همانطور که می‌دانید زمانی از کلمه مهارت برای یک عمل استفاده می‌شود که برای همه اکتسابی و قابل دستیابی باشد. از آنجایی که خلاقیت نیز یکی از زیرمجموعه‌های مهارت‌های نرم می‌باشد، می‌توان نتیجه گرفت که با تمرین و تلاش قابل دستیابی و تقویت است. هر کسی در هر رشته ای می‌تواند خلاق باشد، اما ممکن است در ابتدا میزان خلاقیت برخی از افراد خیلی کم باشد. قطعا مهم نیست از چه سطحی از خلاقیت شروع می‌ کنید، زیرا موضوعی که اهمیت دارد، میزان پتانسیل شما برای خلاق‌تر شدن است.

مغز انسان هم مانند عضلات بدن نیاز به تمرین و ورزش دارد و هر چه بیشتر فعالیت کند، ورزیده‌تر می‌شود. اگر ما مغز خود را به کار نگیریم و آن را وادار به فعالیت نکنیم، به مرور زمان تنبل و ضعیف می‌شود. مغز همه انسان‌ها از دو نیم کره چپ و راست تشکیل شده است. نیم کره چپ وظیفه رسیدگی به مسائل منطقی و محاسباتی را بر عهده دارد. در حالی که نیم کره راست، وظیفه رسیدگی به امور مربوط به خلاقیت و تفکرات را بر دوش می‌کشد. پس با ما همراه باشید تا بهترین راه‌های افزایش خلاقیت و یا تقویت نیم کره راستمان را بشناسیم.

مراحل افزایش خلاقیت در برنامه نویسی

برای رسیدن به خلاقیت ابتدا باید چندین مرحله را پشت سر بگذاریم. پس از گذراندن این مراحل خواهیم دید که به تدریج جرقه‌های خلاقیت در وجودمان باعث ایجاد آتشی بزرگ خواهند شد. آتشی که هیزمش، ایده‌های مختلف و جدید است که در تمام روز به ذهنمان خطور می‌کنند. پس بیایید با یکدیگر ببینیم چطور می‌توانیم شعله‌های ذهنمان را به روشن کنیم!

  • مشاهده‌گر باشیم : قبل از اینکه دست به هر کاری بزنیم، کافی است خوب نگاه کنیم. یعنی باید به تمام جزییات محیط اطرافمون دقت کنیم و نسبت به هیچ اتفاق و چیزی بی تفاوت نباشیم و کوچکترین جزییات مربوط به رفتار افراد، حوادث و شرایط را مشاهده کنیم.
  • تجزیه و تحلیل کنیم : جستجو برای ایده‌های متفاوت و جذاب با تجزیه و تحلیل شروع می‌شود. در این مرحله باید تمام پدیده و چیزهایی را که در مرحله قبل مشاهده کردیم مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم مشکلات و کمبودها را دسته بندی کنیم.
  • جمع آوری ایده‌‌ها : پس از تجزیه و تحلیل، باید لیستی از مشکلات و کمبود هایی را که احساس کردید، جمع آوری کنید. سپس برای هر یک از آن‌ها راه حل‌های خود را ارائه و یادداشت کنید. مهم نیست که این راه‌ها چقدر واقع گرایه و یا دور از ذهن می‌باشند. باید اجازه دهید ذهنتان آزادانه و بدون هیچ محدودیتی به کار خودش ادامه دهد.
  • ایده هایتان را آزمایش کنید : در این مرحله باید اعتبار هر ایده یا رویکردی که به ذهنتان رسیده است را مورد آزمایش قرار دهید. چون بسیاری از ایده‌ها برای ارائه فاکتورهای قابل قبولی ندارند و نمی‌توانند اجرایی شوند. همچنین ممکن است بسیاری از آن‌ها به دلیل شرایط محیطی، اجتماعی و... قابلیت پیاده سازی نداشته باشند. پس در این مرحله ایده‌های قابل اجرا را از سایر ایده‌ها متمایز می‌کنید. این مرحله، امکان سنجی ایده نام دارد و به شما کمک می‌کند که در آینده بتوانید ایده‌های اجرایی و قابل قبولی را ارائه دهید.
  • صحت سنجی ایده‌ها : پس از اینکه ایده هایتان امکان سنجی شدند و مورد قبول بودند، باید صحت سنجی شوند. در حقیقت این گام، عیار ایده‌ها و راهکارهای ارائه شده توسط ما مورد آزمایش قرار می‌گیرند. در این مرحله می‌توانید راهکارهای خود را برای دیگران و یا متخصصان مطرح کنید. با این کار عملی بودن ایده‌ها و رویکردها از جنبه‌های دیگر توسط افراد زیادی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تمرین هایی برای تقویت خلاقیت در برنامه نویسی

همانطور که دیدید، برای دستیابی به خلاقیت در برنامه نویسی و یا هر زمینه دیگری کافیست، مراحل پنجگانه آن را به طور مداوم طی کنیم. اما شاید با خودتان بپرسید چطور با طی کردن این مراحل می‌توانیم به برنامه نویسی خلاق تبدیل شویم؟ پس بیایید یکبار دیگر این مراحل را از زاویه دیدِ یک برنامه نویس ببینیم:

  • مشاهده‌گر باشیم : در این مرحله باید به دنبال پروژه‌های بسیار موفق و نوآورانه در حوزه مورد نظر خود باشیم. مثلا اگر یک برنامه نویس PHP هستید، فریم ورک لاراول می‌تواند نمونه بسیار خوبی از یک پروژه استاندارد باشد. سپس کافی است به ساختار، شیوه کدنویسی و سایر ویژگی‌های اینگونه پروژه‌ها به خوبی نگاه کنید.
  • تجزیه و تحلیل کنیم : پس از مشاهده پروژه‌های مختلف از ابعاد مختلف، نوبت به بررسی، تجزیه و تحلیل آن‌ها می‌رسد. شما در این مرحله قادر خواهید بود که تفاوت بین شیوه‌های مختلف کدنویسی، ساختارها و... را تشخیص دهید.
  • جمع آوری ایده‌‌ها : در این مرحله شما پروژه‌های زیادی را مشاهده کرده اید. همچنین با تفاوت ها، مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها نسبت به سایر پروژه‌های دیگر آشنا شده اید. حالا باید به هضم تجربه بپردازید، یعنی باید از رویکردها و روش‌های خلاقانه ای که دیگران پیاده سازی کرده اند الگو بگیرید و آن‌ها را تعمیم دهید. کافیست مقداری پرسش گر باشید تا بتوانید میان تجربیاتی که به دست آورده اید، ارتباط برقرار کنید. مثلا چرا سیستم Routing سیستم لاراول این ویژگی را ندارد؟ چطور می‌توانیم آن رویکردی که در سیستم Migration لاراول پیاده سازی شده است در فلان CMS پیاده سازی کنم؟ و... . در این مرحله و با اینگونه سوالات است که شما با هزاران راه حل و ایده جدید مواجه می‌شوید.
  • ایده هایتان را آزمایش کنید : حالا نوبت امکان سنجی ایده هایتان است. یعنی باید شروع به کدنویسی و آزمایش آن‌ها کنید تا ایده هایی که امکان پذیر هستند از ایده‌ها غیرقابل اجرا جدا شوند.
  • صحت سنجی ایده‌ها : همانطور که اشاره شد، این گام عیار ایده‌های شما را مشخص می‌کند. در این مرحله شما یک ایده جدید، آزمایش شده، قابل اجرا و البته نپخته و خام دارید. پس کافی است آن را با سایر برنامه نویسان و متخصصان حوزه خود مطرح کنید تا ایده شما از تمام جنبه‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

به شما تبریک می‌گوییم! در انتهای این مراحل شما یک ایده عملی، جدید و خلاقانه ارائه کردید که می‌تواند برای سایر برنامه نویسان الهام بخش باشد.

نتیجه گیری

همانطور که استیو جابز می‌گوید، خلاقیت فقط ارتباط برقرار کردن بین چیزهاست. در این مطلب دیدید که برای خلاق بودن ابتدا باید بتوانید مشاهده‌گر، تحلیل‌گر و تعمیم دهنده خوبی باشید تا بتوانید میان تجربه هایی که به دست آوردید ارتباط برقرار کنید. سپس قادر خواهید بود راهکارهایی خلاقانه و جدید ارائه دهید که تاکنون هیچکس به آن فکر نکرده است. پس خلاقیت چیزی جز برقراری ارتباط بین تجربیاتی که داشته ایم و تعمیم آن‌ها نیست. نظر شما چیست؟ شما برای افزایش خلاقیت و توانایی‌های خود در برنامه نویسی از چه روش هایی استفاده می‌کنید؟

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده مهدی علامه
عاشق برنامه نویسی و دیجیتال مارکتینگ ام. همیشه تلاش می کنم که در این مسیر ایده پرداز بهتر و حرفه ای تری باشم و علم خود را بروز نگه دارم.
ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 

نظرات کاربران

محمدرضا راشاد

سلام. مقاله‌ی بسیار جالبی بود. با سپاس از شما. من تازه شروع به یادگیری زبان پایتون کردم. فکر میکنم مقالاتی که زیر این مقاله لینک شدند هم خیلی به دردم بخوره. از شما و دست‌اندرکاران سایت سون‌لرن سپاسگزارم. پیروز باشید.

اناهیتا

مرسی من برنامه نویس نیستم ولی برام خوب بود

نازنین کریمی مقدم

برنامه نویسی به ما کمک میکنه تا نوع فکر کردنمون رو ساختاریافته‌تر کنیم. برنامه نویسی یک روش زندگی هست و در خیلی از مدارس خارج از کشور در همون سنین پایین به دانش آموزان تدریس میشه.
ممنون که با ما همراه هستید 🙂

fateme afshar

عالی بود و خیلی ممنون از شما …
میشه لطفا یه مقاله برای راهنمایی کسایی که تازه برنامه نویس شدن جهت ورودشون به بازار کار هم بنویسید
من تازه زبان php رو یاد گرفتم ولی نمیدونم چطوری وارد بازار کار بشم از چه طریقی .
ممنون میشم راهنمایی کنید.

مهدی علامه

سلام خانم افشار
ممنونم از شما
بله، چندین مقاله در راستای آموزش ورود به بازار کار، استخدام شدن، روش های مصاحبه استخدامی و…. در حال نگارش هستند
انشالله به زودی منتشر می شوند