ارزیابی میزان خلاقیت در برنامه نویسی

  ‏سطح ساده
‏  16 دقیقه
۲۷ خرداد ۱۳۹۸
ارزیابی میزان خلاقیت در برنامه نویسی

خلاقیت در برنامه نویسی : ایده پردازی و نوآوری یکی از عواملی است که یک برنامه نویس معمولی را از برنامه نویسان حرفه ای متمایز می‌کند. اما نوآوری و پیدا کردن راه حل‌های جدید بدون بهره‌مندی از عنصر خلاقیت امکان پذیر نیست. برای اینکه بخواهیم به برنامه نویسی خلاق تبدیل شویم ابتدا باید موانع خلاقیت در برنامه نویسی را بشناسیم تا آن‌ها را از بین ببریم. پس از این کار باید برای افزایش خلاقیت خود، گام هایی را برداریم که باعث شکوفایی ما شوند. اما قبل از آن بهتر است میزان خلاقیت خودمان را مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید تا دریابیم آیا ما فرد خلاقی هستیم یا نه؟

فهرست محتوای این مقاله

چرا خلاقیت در برنامه نویسی بسیار با اهمیت است؟

خلاقیت در برنامه نویسی

زمانی که از برنامه نویسی صحبت می‌شود، شاید اولین تصویری که در ذهن ما شکل می‌گیرد، تصویری از کدهای پی در پی، طولانی و بی انتها باشد. اما برنامه نویسی به هیچ عنوان در این کدها خلاصه نمی‌شود، زیرا برنامه نویسی یعنی حل مسئله! شما قبل از اینکه بخواهید شروع به کدنویسی کنید، باید مسئله مورد نظرتان را به خوبی درک کنید تا بتوانید راه‌های مناسبی برای حل آن ارائه کنید. زیرا زبان‌های برنامه نویسی صرفا ابزارهایی برای پیاده سازی راه حل هایی است که در ذهن شما شکل می‌گیرند. اما چطور از ذهنی که از ظرفیت خلاقیت خود استفاده نمی‌کند، انتظار داریم که بهترین راه حل‌ها را ارائه کند؟

یاداوری :

خلاقیت در برنامه نویسی یعنی کشف راه حل‌های جدید به منظور رسیدن به نتیجه ای بهینه و کارآمد. خلاقیت در حقیقت عاملی است که یک تایپیست را از برنامه نویس متمایز می‌کند! زیرا برنامه نویسی یعنی نوشتن کدها با روش‌های جدید و پیدا کردن راه‌های جدیدی که تاکنون به ذهن کسی نخورده است.

در مقاله بررسی و شناخت موانع خلاقیت در برنامه نویسی، موانع رسیدن به خلاقیت را مورد بررسی قرار دادیم. در این مطلب دیدیم که امکان دارد یک و یا حتی چند تا از این موانع در مسیر رسیدن ما به موفقیت قرار گیرند. موانع خلاقیت به صورت کلی به سه دسته فردی، اجتماعی و سازمانی تقسیم می‌شوند که در حوزه برنامه نویسی موانع فردی و سازمانی نقش پر رنگ‌تری دارد. اگر این مطلب را مطالعه نکردید به شما توصیه می‌کنیم، حتما زمانی را برای مطالعه آن اختصاص دهید.

چگونه تشخیص دهیم که برنامه نویسی خلاق هستیم یا نه؟

می خواهیم در این بخش از شما یک سوال ساده بپرسیم، آیا شما برنامه نویس و فردی خلاق هستید؟ شاید اولین پاسخی که به ذهنتان برسد این باشد که بله، من فردی خلاق و فعال هستم. اما واقعا شما خلاق هستید یا صرفا بر اساس تعارفات عادی و روزمره اطرافینتان به چنین جوابی رسیدید؟ شاید هم برعکس این تصور، شما فکر کنید که اصلا خلاق نیستید و کارهایی که انجام می‌دهید، بسیار ساده و معمولی هستند. اما چطور و از کجا می‌توان مطمئن شد که این کارها واقعا معمولی و غیرخلاقانه هستند. چرا که امکان دارد این تصور شما بر اساس کمبود اعتماد به نفس و موارد دیگر شکل گرفته باشد.

همانطور که میبینید سوال به ظاهر ساده و بدیهی ما، آنقدر‌ها که تصور می‌کردید ساده نیست. اگر علاقه مندید که جواب صحیح این سوال را پیدا کنید، ابتدا باید بدانید که جزو چه نوع افرادی هستید. زیرا خلاقیت و نوآوری به میزان زیادی به نوع شخصیت و اعمال شما بستگی دارد. به صورت کلی در دنیای ما افراد به سه دسته تقسیم می‌شوند، که به صورت زیر می‌باشند:

 • دسته اول کسانی هستند که باعث می‌شوند چیزی اتفاق بیافتد، که به آن‌ها عامل می‌گوییم.
 • دسته دوم کسانی هستند که اجازه می‌دهند چیزی اتفاق بیفتد، که این دسته از افراد را منفعل می‌نامیم.
 • دسته سوم شامل کسانی می‌شود که اصلا نمی‌دانند چه اتفاقی افتاده است، که به این نوع افراد غیرفعال یا بی تفاوت می‌گوییم.

ساخت رزومه برای برنامه نویسان : احتمالا شما هم تا به حال برای استخدام به سازمان‌های مختلف رزومه ارسال کرده اید. فکر کنید شما مدیری هستید که روزانه باید چندین و چند رزومه را مطالعه و سپس از بین آن‌ها بهترین را برای مصاحبه انتخاب کند. مطمئنا شما در چنین مقامی وقت برای خواندن خط به خط رزومه نخواهید داشت و چیزی در رزومه باید نظر شما را جلب کند تا به مطالعه دقیق‌تر آن بپردازید. ما در این مقاله قصد داریم به شما تکنیک‌های ساخت رزومه ای را آموزش دهیم که مدیر مربوطه را مجبور کند از منشی خود بخواهد جلسه ای حضوری برای مصاحبه با شما ترتیب دهد. اگر علاقه‌مندید نوشتن رزومه خود را به صورت حرفه ای شروع کنید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

برای ساخت رزومه مهارت‌های خود را در مرکز توجه قرار دهید

نوشتن مهارت‌ها

در واقع در ابتدا مدیران چندان توجهی به اطلاعات شخصی شما از جمله تاریخ تولد، محل سکونت و حتی جنسیت شما نمی‌کنند. چیزی که باید در ابتدا در رزومه شما به چشم آید لیست تخصص و مهارت‌های شماست. پیشنهاد ما برای شروع این است: در یک عنوان (Header) ساده اسم و عنوان شغلی خود را بنویسید. در پایین به صورت تیتروار مهارت‌های (Skill) اصلی خود را که به گرفتن شغل مورد نظر کمک می‌کنند، درج کنید. از نوشتن موارد اضافی خودداری کنید. مثلا اگر آشپز خوبی هستید یا اطلاعات تاریخی خوبی دارید اصلا لزومی ندارد در این بخش به آن‌ها اشاره کنید.

نکته :

توجه داشته باشید که رزومه شما نباید عکس پرسنلی داشته باشد. توجه نکردن به این موضوع می‌تواند باعث رد شدن رزومه شما در همان مرحله اول، توسط تیم منابع انسانی شرکت، شود. زیرا منابع انسانی بسیاری از شرکت‌ها بر این اعتقادند که نباید افراد را بر اساس ظاهر قضاوت کرد و معیار باید توانایی‌ها و مهارت‌های فنی آن باشد. اما این موضوع برای شرکت‌های مختلف، متفاوت است و باید بررسی کنید که آن شرکت‌ها چه اطلاعاتی را از شما می‌خواهند. بنابراین برای روزمه خود را متناسب با اطلاعات درخواستی بنویسید.

زمان نوشتن رزومه توضیح اضافه ندهید

مختصر بنویسید

بهتر است بدانید که روزمه شما نباید از چهار صفحه تجاوز کند و بهترین حالت این است که بتوانیم تمام آنچه را که لازم است، نهایتا در دو صفحه مطرح کنیم. بهتر است همه مهارت‌ها و دانش خود در رزومه با جزئیات توضیح ندهیم. زیرا مطالعه آن از حوصله خواننده رزومه خارج خواهد بود و به احتمال زیاد هم موفق به توضیح تمام آنچه می‌دانیم نخواهیم شد. پیشنهاد می‌کنیم که بعد از مهارت‌ها به سراغ سر فصل تجارب (Experience) بروید و آن‌ها را به صورت تیتر وار با اشاره کلی به مسئولیت‌ها و کارهای انجام شده در بازه زمانی مشخص بیان کنید. در این بخش شما دقیقا به تجربه‌های کاری خود و پروژه‌های انجام شده اشاره می‌کنید.

در واقع شما باید بگویید که در چه سالی و در کدام شرکت شروع به کار کرده اید و چه مسئولیت هایی داشته اید. همچنین باید زمان ترک شغل قبلی و علت آن را نیز بنویسید. زیرعنوان هایی را (Subtitle) به تعریف پروژه‌ها اختصاص دهید. حتی پروژه هایی که به صورت داوطلبانه و بدون دریافت هزینه انجام داده اید هم برای مدیران جذاب هستند. توجه داشته باشید که جهش‌های آنی و ترفیع گرفتن‌های ناگهانی و بدون دلیل، اصلا برای مدیران جذاب نیست. دراین مواقع اولین تصوری مدیران این است که شما با زد و بندهای خاص ترفیع درجه گرفته اید و کمتر ذهنشان به سمت رشد و شکوفایی ناگهانی استعدادهای شما می‌رود. پس بهتر است روند رشد شما و دلایل مربوط به آن‌ها در رزومه کاملا مشخص باشد.

همچنین اگر برای مدت طولانی در یک سطح باقی مانده باشید و پیشرفتی در کار خود حاصل نکرده باشید، این تصور برای خواننده رزومه ایجاد می‌شود که تمایل چندانی به رشد ندارید و تنها برای کسب درآمد حداقلی و گذران وقت سراغ این موقعیت شغلی آمده اید. توجه کنید که اگر در مدت‌های کوتاه از شرکت به شرکتی دیگر یا از پروژه ای به پروژه دیگر رفته باشید، برای مدیران نشانه آن خواهد بود که شما فردی ناسازگار با محیط کار و یا بی هدف هستید.

 در اغلب رزومه‌ها بخشی با عنوان سرگرمی‌ها (Hobbies or Outside interests) وجود دارد. مطمئنا مدیران دلشان نمی‌خواهد بدانند شما طرفدار کدام تیم فوتبال هستید یا کدام سریال را دنبال می‌کنید. آن‌ها فقط می‌خواهند مطمئن شوند که شما بعد از خروج از اداره و پایان ساعت کاری مغز خود را خاموش نمی‌کنید و درون گنجه نمی‌گذارید.

مثلا اگر شما از طرفداران پادکست‌های Syntax.fm هستید یا اگرهمیشه اخبار فناوری را در بخش بایتس نیویورک تایمز دنبال می‌کنید احتمالا به شدت مستعد استخدام در یک شرکت تکنولوژی محور خواهید بود. مدیران این مجموعه‌ها حتما از داشتن کارمندی چون شما، که عاشق دنیای فناوری است و بخشی از اوقات فراغت خود را با علاقه به مطالعه و گوش دادن به اتفاقات تازه این حوزه اختصاص می‌دهد، خوشحال خواهند شد.

چه زمانی درباره مدارک تحصیلی صحبت کنیم؟

مدرک تحصیلی

اگر وارد محیط‌های برنامه نویسی شده باشید حتما به این مورد بر خورده اید. به شکل جالبی تعداد زیادی از برنامه نویسان مدرک دانشگاهی مرتبط ندارند. مهندسین عمران، مهندسین معدن، حتی فارغ التحصیلان رشته‌های غیر مهندسی، همه پشت کامپیوتر‌ها نشسته اند و به سرعت و تسلط خیره کننده ای مشغول به کدنویسی هستند. بله، درست متوجه شده اید. مدرک تحصیلی ما برای مدیران در الویت آخر قرار دارد. بنابراین منطقی‌تر است که آن‌ها را در انتهای رزومه و پس از اینکه مدیران به توانایی‌های ما به عنوان یک برنامه نویس ایمان آوردند مطرح کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم در این بخش که عنوان تحصیلات (Education) به خود می‌گیرد مجددا به شکل تیتروار به بررسی سابقه تحصیلی خود بپردازید. بهتر است در این بخش از مدرک دیپلم تا آخرین مدرک اخذ شده را همراه با نام موسسه و دانشگاه بیاورید. اینکه شما دانشجوی برتر فلان دوره دانشگاه بوده اید چندان برای مدیران جذاب نیست و آن‌ها بیشتر شما را از روی پروژه‌های موفقی که انجام داده اید قضاوت خواهند کرد.

تفاوت‌های خود را نشان دهید

خود را متمایز کنید

حتی اگر مدیران به دنبال کسی باشند تا کار ساده ای را (از لحاظ فنی) در مجموعه انجام دهند باز هم ترجیح می‌دهند کسی را استخدام کنند که فقط یک برنامه نویس ساده با ده سال سابقه کار نیست. پس ما باید تمایز خود را در هنگام نوشتن رزومه با دیگران نشان دهیم. به مثال زیر توجه کنید:

حوصله سر بر:

برنامه نویس – در شرکت ایست کٌست پاور – از سال 1995 تا 2005

 • نویسنده اپلیکیشین‌های ویژوآل بیسیک برای کنترل ماشین ها

جذاب:

برنامه نویس – در شرکت ایست کٌست پاور – از سال 1995 تا 2005

 • نویسنده اپلیکیشن‌های ویژوآل بیسیک برای کنترل راکتورهای هسته ای

متوجه تفاوت شدید؟ وقتی شما می‌گویید وظیفه برنامه نویسی برای کنترل ماشین‌ها را برعهده داشته اید، ممکن است این تصور برای مدیران ایجاد می‌شود که منظور شما از ماشین، یک آسانسور ساده است. خیلی بعید است که ذهنشان به سمت چیزی به جذابی راکتورهای هسته ای برود. پس لطفا بیش از حد هم فروتن نباشید و با کوتاه‌ترین جملات سعی کنید تمام آنچه را که انجام داده اید منتقل کنید. در مثال دوم با اضافه کردن تنها یک کلمه، رسیدن به جلسه مصاحبه را تضمین کردیم.

هنگام ساخت رزومه نکات مربوط به UI را رعایت کنید

ظاهر رزومه

نیازی نیست رزومه شما زیبا باشد. اما اگر یک صفحه پر از خطوط پشت سر هم به عنوان رزومه ارائه دهید که سر و ته جمله‌ها عباراتش درست مشخص نیست، مدیران چطور به توانایی شما در کد نویسی و UI اطمینان کنند؟ انتخاب فرمت مناسب می‌تواند رزومه شما را بسیار متفاوت جلوه دهد و در نگاه اول توجه خواننده را جلب کند. پیشنهاد ما این است که فونتی رسمی با شماره 10-12 را برای تایپ مطالب انتخاب کنید. توجه داشته باشید فونتی که انتخاب می‌کنید باید در حالت چاپ شده هم خوانا باشد. هرگز از دو نوع فونت مختلف در ساخت روزمه و یا از فونت‌ها فانتزی یا رنگ‌های عجیب و غریب استفاده نکنید.

برای نوشتن رزومه بهتر است در بین هر بخش و پاراگراف به اندازه کافی فضا قرار دهید. به این فضاهای خالی اصطلاحا فضای تنفس می‌گویند که فرصتی برای نفس کشیدن به خواننده می‌دهند. اغلب متخصصین رشته‌های فنی و مهندسی علاقه چندانی به ادبیات و دستور زبان ندارند و ممکن است در املا ضعیف باشند. اگر شما هم از این دسته مهندسین هستید حتما از دوستان دیگر خود برای رفع اشکالات دستوری و املایی رزومه تان کمک بگیرید.

جمع بندی

فکر می‌کنم حالا آماده ساخت رزومه باشید. در ابتدا، پیش از اینکه به نوشتن رزومه در فرمت استاندارد مشغول شوید تمام آنچه را که فکر می‌کنید ممکن است برای مدیر آینده شما جذاب باشد روی کاغذ بیاورید. سپس تلاش کنید آن‌ها را به بهترین، کوتاه‌ترین و البته رساترین شکل ممکن در قالبی که بالا توضحی دادیم ارائه دهید. البته قبل از همه این‌ها تلاش کنید با مطالعه و ورود به دنیای کار، سابقه برنامه نویسی خوب و قابل ارائه ای برای خود فراهم کنید. ما در سون لرن برای ارائه تمام خدمات آموزشی در حوزه برنامه نویسی و تبدیل شما به یک متخصص تمام عیار آماده ایم، شما چطور؟

یکی از راه‌های پیدا کردن پاسخ صحیح سوال بالا، این است که بتوانید جایگاه خود را در میان یکی از سه دسته بالا مشخص کنید. زیرا شما در صورتی می‌توانید خلاق باشید، که به رده اول تعلق داشته باشید. زیرا همانطور که اشاره شد خلاقیت یعنی کشف راه حل‌های جدید به منظور رسیدن به نتیجه ای بهینه و کارآمد. پس بیایید نگاهی عمیق‌تر به کارهای خود بیاندازیم و ببینیم که چقدر از آن‌ها واقعا نتیجه تفکر و خلاقیت ما است؟ البته این تنها راه رسیدن به پاسخ صحیح نیست! شاید با خودتان بگویید از کجا بدانیم که دقیقا ما جزو کدام دسته از افراد هستیم؟ پس بیایید با برخی از نشانه‌های خلاق نبودن آشنا شویم. این نشانه‌ها عبارتند از :

 • همیشه منتظر هستند تا دیگران به آن‌ها بگویند چه کاری را انجام دهند.
 • توانایی ارائه راه حل جدید ندارد.
 • برای کارهایی که انجام می‌دهند دلیل مشخصی ندارند.
 • در برخورد با چالش‌های جدید سردرگم می‌شوند و سعی می‌کنند صورت مساله را پاک کنند.
 • به دنبال تقلید از رفتار و اعمال دیگران هستند و سبک خاصی برای خودشان ندارند.
 • به دنبال سوالات و چالش‌های جدید نمی‌روند و علاقه ای به یادگیری مهارت‌های جدید ندارند.
 • وقایعی که در اطرافشان رخ می‌دهند را تجزیه و تحلیل نمی‌کنند و معمولا بی تفاوت هستند.
 • و...

معمولا یک و یا چند تا از این نشانه در کسانی که خلاق نیستند، مشاهده می‌شود. اما اگر برخی از این نشانه‌ها را در خودتان دیدید، اصلا نگران نباشید! خبر خوبی که می‌خواهیم به شما بدهیم این است که خلاقیت یک مهارت اکتسابی است و با تمرین و تلاش قابل دستیابی و تقویت است. به همین منظور قصد داریم در مقالات آینده راهکارهای عملی افزایش خلاقیت در برنامه نویسی را به شما معرفی کنیم. به همین دلیل است که استیو جابز می گوید :

خلاقیت فقط ارتباط برقرار کردن بین چیزهاست. وقتی از افراد خلاق بپرسید که چطور کاری را انجام داده اند، کمی احساس گناه به آن‌ها دست می‌دهد چون که واقعا آن را انجام ندادند، فقط متوجه چیزی شده اند که بعد از مدتی برای آن‌ها واضح شده است. این بخاطر اینست که آنها قادر بودند بین تجربیاتی که داشته اند ارتباط برقرار کنند و چیزهایی جدید تشکیل دهند.

نتیجه گیری

میزان خلاقیت در افراد مختلف متفاوت است و امکان دارد سال‌ها از وجود آن بی خبر باشند. بعضی از افراد پتانسیل بسیار زیادی برای خلاق بودن دارند، ولی به دلیل عواملی درونی مثل نداشتن اعتماد به نفس و یا عوامل خارجی مانند شرایط کار و زندگی، نتوانسته اند آن را بروز دهند. خلاقیت افراد معمولا در زمینه هایی که به آن علاقه دارند، بروز پیدا می‌کنند. نظرتان درباره‌ میزان خلاقیت خودتان چیست؟ آیا شما فردی خلاق و چالش پذیر هستید؟

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده مهدی علامه
عاشق برنامه نویسی و دیجیتال مارکتینگ ام. همیشه تلاش می کنم که در این مسیر ایده پرداز بهتر و حرفه ای تری باشم و علم خود را بروز نگه دارم.
ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 

نظرات کاربران

Hossein Rostami shahraji

سلام
مسئله من اینه که دارم دنبال شغل مورد علاقم میگردم و هنوزم مطمئن نیستم عاشق یک کار بودن یعنی چی چون هر کی ی چیز میگه، یکی باید 24 ساعت بشینی انجامش بدی یکی میگه نباید بفهمی زمان کی میگذره یکی میگه ربطی به 24 ساعت پشت سر هم انجام دادن اون کار نداره و …. منم موندم . الانم دارم برنامه نویسی کار میکنم علاقه دارم بهش ولی نمیدونم عاشقش هستم یا نه چون حوصله ندارم 24 ساعته یا دوروز کامل پشت سرهم کد بزنم یا اصن گیکی نیستم فک کنم و اصن هم نمیتونم نرد باشم اما از خلق کردن در دنیای وب خوشم میاد واسه همین موندم
امسال هم انتخاب رشته دارم یعنی کلاس نهم هستم باید برم دهم

فائقه نامور

سلام
ممنون از توجه شما
علاقه به یک شغل به معنی کار کردن ۲۴ ساعت نیست.
اگر در مسیری هستید که از کار خودتون لذت می برید و از تلاش کردن در جهت پیشرفت خسته نمیشید و مشتاق یادگیری مطالب جدید در اون حوزه هستید مطمئن باشید موفق میشید
البته بهتره در هر فیلدی از برنامه نویسی که علاقه دارید متخصص باشید.
برای متخصص شدن در برنامه نویسی دوره های متخصص سون لرن رو به شما پیشنهاد می کنیم
https://7learn.com/experts/

نازمحمد گری

مطالب پر محتوایی بودند و من فکر می کنم که خود شخص با تمرین و تکرار و یادگیری می تواند خلاقیت های درونی خودش را کشف کند و آنها را در عمل پیاده سازی کند.

محمد نقلانی

مطلب بسیار جالب و پر محتوایی بود انسان رو به فکر فرو میبره و باعث مرور رفتار هاش میشه . در انتهای این مقاله بهترین نتیجه گیری فکر کنم این باشه که تنها کسی که می تونه شمارو موفق کنه خودتون هستین و تنها کسی هم که می تونه باعث شکست شما بشه بازم خودتون هستین .
جالبه که تمام مواردی که توی مدارس به ما آموزش دادن که باید ذاتی باشه در تمام مقالات علمی نشون داده شده که اکتسابی هستن و با تمرین و تکرار میشه به اون توانایی دست پیدا کرد .
ممنون از مقالات پرمحتوایی که منتشر می کنید .

مهدی علامه

سلام خواهش می کنم آقای نقلانی
تشکر بابت به اشتراک گذاری نظراتتون
به نکات خوبی اشاره کردید