استخدام برنامه نویس : چگونه در شرکت های برنامه نویسی استخدام شویم؟

  ‏سطح ساده
‏  15 دقیقه
۲۴ تیر ۱۳۹۸

آماده شدن برای مصاحبه و استخدام در شرکت‌های برنامه نویسی قطعا به چیزهایی بیشتر از دانش برنامه نویسی نیاز دارد. هر کدام از این شرکت ها، فرآیند استخدامی خاص خود را برای استخدام برنامه نویسان دارند. فرآیندی که روز به روز چالش برانگیزتر و سخت‌تر می‌شود. اما این فرآیندها چگونه انجام می‌شوند و شامل چه مراحلی هستند؟ شانس ما برای استخدام در شرکت‌های برنامه نویسی از کدام روش بیشتر است؟ چه مواردی را باید قبل از شرکت در آزمون‌های استخدامی رعایت کنیم تا شانس ما از سایر رقبا بیشتر باشد؟ اگر می‌خواهید پاسخ این سوالات را بدانید و با فرآیند مصاحبه و استخدام برنامه نویس آشنا شوید، ادامه این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید!

فهرست محتوای این مقاله

فرآیند استخدام در شرکت‌های برنامه نویسی چگونه است؟

استخدام برنامه نویس

در سال‌های اخیر میزان استخدام برنامه نویسان، به خصوص برنامه نویسان وب و گوشی‌های هوشمند در ایران افزایش یافته است. به همین دلیل افراد زیادی به یادگیری زبان‌های برنامه نویسی علاقه مند شده اند. اما از طرفی دیگر همین عامل باعث ورود برنامه نویسانی بی کیفیت و مبتدی به بازار کار شد. برنامه نویسانی که هنوز تجربه کافی برای ورود به بازار کار را نداشته و معمولا دانش فنی پایینی نیز دارند. این عامل شرکت‌های برنامه نویسی و مشتریان را با چالش‌های زیادی رو به رو کرده است.

بنابراین شرکت‌های برنامه نویسی و کارفرمایان صرفا به رزومه و نمونه کارهای افراد توجه نمی‌کنند، بلکه آن‌ها فرآیندهای گوناگونی را برای اطمینان حاصل کردن از مهارت‌های کارجویان و داوطلبان طراحی کرده اند. پس می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که یکی از مهم‌‌ترین چالش‌‌های شرکت‌های برنامه نویسی، استخدام برنامه نویس جدید است. همانطور که اشاره شد، شرکت‌های برنامه نویسی از روش‌های مختلفی برای استخدام برنامه نویس استفاده می‌کنند. پس بیایید در ادامه با برخی از مهمترین و متداول‌ترین چالش‌ها و روش‌های احتمالی در زمان استخدام برنامه نویسان آشنا شویم.

مصاحبه‌های پی در پی با کارجویان برای استخدام در شرکت‌های برنامه نویسی

مصاحبه استخدامی

انجام مصاحبه برای استخدام برنامه نویس ، یکی از متداول‌ترین روش‌های ارزیابی کارجویان است. معمولا از این روش به صورت مستقل و یا در کنار روش‌های دیگر برای آزمایش داوطلبان استفاده می‌شود. البته امروزه معمولا مصاحبه‌ها به صورت یک مرحله ای و تک بعدی نیستند، بلکه در چندین مرحله انجام می‌شوند. این بدین معناست که برنامه نویسان باید آمادگی مصاحبه با افراد مختلفی را داشته باشند. با این روش آن‌ها از جنبه‌های مختلفی مانند میزان مهارت‌های نرم، میزان انتظارات از آینده شغلی، مهارت‌های فنی و .... مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. برخی از این مصاحبه‌ها به صورت زیر می‌باشند :

 • مصاحبه با تیم یا مدیر فنی : به منظور ارزیابی مهارت‌های فنی برنامه نویسان، معمولا از این نوع مصاحبه استفاده می‌شود.
 • مصاحبه با مدیریت نیروی انسانی : این مصاحبه بیشتر با هدف بررسی مهارت‌های نرم و میزان انتظارات فرد از شرکت انجام می‌گیرد. معمولا این نوع مصحابه در شرکت‌های کوچکتر توسط مدیر عامل انجام می‌شود.
 • مصاحبه با مدیر عامل : در بعضی از موارد مصاحبه هایی مستقیم با مدیر عامل نیاز می‌باشد. مثلا برای استخدام برخی از سِمت هایی مانند مدیر فنی، برنامه نویس ارشد و....

شرکت‌های مختلف با توجه به اهداف و اولویت هایی که دارند، مصاحبه‌های گوناگونی را با کارجویان انجام می‌دهند. در این روش معمولا افرادی که رزومه قابل قبولی دارند و واجد شرایط استخدام در شرکت‌های برنامه نویسی هستند، برای مصاحبه فرا خوانده می‌شوند. البته این روش معمولا دارای ضعف‌ها و کمبودهایی است و نمی‌تواند تضمینی برای استخدام برنامه نویس مناسب باشد. زیرا برخی از این افراد برخلاف اینکه مصاحبه و رزومه قابل قبولی را ارائه می‌دهند، در آینده بازدهی خوبی از خود نشان نمی‌دهند. به همین دلیل شرکت‌ها معمولا از سایر روش‌های استخدامی در کنار این روش‌ها استفاده می‌کنند که در ادامه مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت.

تعریف پروژه‌های برنامه نویسی و ارائه آن ها

رزومه نویسی

برخی از شرکت‌های برنامه نویسی، پروژه خاصی را برای برنامه نویسان مشخص می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند که در زمان مشخص شده آن را آماده کنند. معمولا بیشتر این پروژه‌ها از سطح متوسط بالاتر هستند و چالش‌های متفاوتی را در بر دارند. با این روش آن‌ها بر اساس میزان کیفیت، خلاقیت، شیوه کدنویسی و سایر موارد دیگر برنامه نویسان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. اما همچنان امکان دارد برخی از افراد پروژه‌های خود را به دیگران بسپارند و خودشان آن‌ها را کدنویسی نکنند.

بنابراین پس از ارزیابی پروژه‌های دریافتی داوطلبان، مناسب‌ترین گزینه‌ها را انتخاب می‌کنند. سپس افرادی که پروژشان قابل قبول بوده است را دعوت می‌کنند تا مراحل طراحی، دلایل استفاده از روش‌های مختلف و سایر موارد مرتبط با پروژه را در مقابل تیم فنی ارائه دهند. در این روش برنامه نویسان باید قادر باشند از پروژه خود دفاع کنند و پاسخگوی سوالات فنی مرتبط باشند. با این روش شرکت‌ها می‌توانند از میزان مهارت‌های آن‌ها اطمینان حاصل کنند و با خیالی راحت به استخدام آن‌ها بپردازند. میزان سختی پروژه‌ها برای استخدام در شرکت‌های برنامه نویسی معمولا به عوامل مختلفی بستگی دارد، عواملی مانند :

 • سطح پروژه تعریف شده
 • میزان انتظار شرکت از داوطلبان
 • میزان تسلط برنامه نویس به موارد فنی
 • نحوه ارائه و فن بیان پروژه
 • و ....

تعیین دوره‌های کارآموزی مدت دار برای استخدام در شرکت‌های برنامه نویسی

فرآیند استخدام

بسیاری از شرکت‌های برنامه نویسی، به روش‌های تعریف پروژه اختصاصی و انجام مصاحبه برای استخدام برنامه نویسان بسنده نمی‌کنند. شاید این روش‌ها راه‌های مناسبی برای به چالش کشیدن مهارت‌های فنی و ارتباطی برنامه نویسان باشد، اما همچنان آن‌ها اعتقاد دارند که نمی‌توانند عملکرد آن‌‌ها را در بلند مدت تضمین کنند. بنابراین آن‌ها از روشی به نام تعیین دوره‌های کارآموزی مدت دار برای استخدام برنامه نویسان استفاده می‌کنند. این روش یکی از بهترین شیوه هایی است که می‌تواند افراد جدید را از همه ابعاد مورد آزمایش قرار دهد و عیار آن‌ها را مشخص کند.

در این روش معمولا برنامه نویسان با حقوق پایه مشخصی استخدام می‌شوند. سپس برای افزایش حقوق، بهرمندی از مزایا، ارتقا سمت و در نهایت استخدام رسمی و دائمی باید دوره مشخصی را به اتمام برسانند. بنابراین برنامه نویس باید بتواند در طول دوره زمانی تعیین شده، خود را به عنوان فردی تاثیرگذار و مثبت به اثبات برساند و شایستگی‌های خود را به شرکت نشان دهد. این دوره‌ها معمولا به صورت سه ماهه، شش ماهه و یا حتی یکساله می‌باشند.

چگونه در شرکت‌های برنامه نویسی استخدام شویم؟

در سال‌های اخیر میزان استخدام برنامه نویسان به خصوص برنامه نویسان وب و گوشی‌های هوشمند در ایران افزایش قابل توجه ای داشته است. اگر به سایت‌های کاریابی و آگهی‌های استخدام نگاهی انداخته باشید، قطعا فرصت‌های شغلی بسیار زیادی که برای برنامه نویسان وجود دارد، نظر شما را جلب خواهند کرد. اما قطعا استخدام در این شرکت‌ها به این آسانی‌ها نخواهد بود و نیاز به مهارت‌های خاصی دارد.

هر کدام از این شرکت ها، آزمون‌ها و چالش‌های مختلفی را برای برای استخدام برنامه نویس جدید در نظر می‌گیرند. این چالش‌ها و آزمون‌ها روز به روز سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شوند. اما چطور می‌توانیم از این هفت خان به راحتی عبور کنیم؟ چه ویژگی هایی باید داشته باشیم تا بتوانیم به سادگی در بهترین شرکت‌های برنامه نویسی استخدام شویم؟ اگر می‌خواهید تمام پیش نیازهایی که باید قبل از مصاحبه و استخدام داشته باشید را بشناسید، به هیچ عنوان ادامه این مطلب را از دست ندهید!

سوالات استخدامی مصاحبه

امروزه مصاحبه و استخدام برنامه نویس در شرکت‌های معتبر به یکی از دغدغه‌های برنامه نویسان تازه وارد و کارجویان تبدیل شده است. همانطور که اشاره شد به دلیل ورود برنامه نویسانی بی کیفیت و مبتدی به بازار کار، شرکت‌های برنامه نویسی و کارفرمایان با چالش‌های زیادی رو به رو هستند. به همین دلیل آن‌ها صرفا به رزومه و نمونه کارهای داوطلبان توجه نمی‌کنند و از روش هایی مختلفی را برای ارزیابی آن‌ها بکار می‌گیرند. روش هایی که در بالا معرفی شدند عبارتند از :

 • مصاحبه‌های پی در پی با کارجویان
 • تعریف پروژه‌های برنامه نویسی و ارائه آن ها
 • تعیین دوره‌های کارآموزی مدت دار

هر کدام از این روش‌ها فرآیندی خاص دارد که به منظور به چالش کشیدن بخشی از مهارت‌های کارجویان طراحی شده اند.

چه مسیری را برای استخدام شدن باید طی کنیم؟

استخدام کارآموز برنامه نویسی در تهران

در دنیای واقعی خبری از میانبر یا مسیرهای جادویی برای رسیدن به موفقیت نیست و به قول معروف یک شبه نمی‌شود ره صد ساله را رفت! اگر دوست دارید در شرکت‌های بزرگ و مطرح برنامه نویسی استخدام شوید باید برای شروع خاک کار را بخورید! باید هدف خودتان را انتخاب کنید تا بتوانید یک دید کلی از مسیر خود به دست آورید. پس از این کار شما می‌توانید پله‌های بعدی و پیش روی خود را شناسایی کنید و با آگاهی کامل در این مسیر قدم بردارید. پس قبل از هر چیزی باید زمینه تخصصی خود را انتخاب کنید. برخی از زمینه هایی که می‌توانید در آن فعالیت کنید، عبارتند از :

 • برنامه‌ نویسی وب (Back-end و Front-end)
 • برنامه‌نویسی برای گوشی‌های هوشمند (Android, iOS)
 • برنامه نویسی و امنیت شبکه
 • کار با بیگ دیتا
 • هوش مصنوعی
 • برنامه‌ نویسی سیستمی
 • و....

برای انتخاب هر یک از این زمینه‌ها به شما توصیه می‌کنیم که تخصصی را برای فعالیت انتخاب کنید که به آن علاقه مندید!

استخدام کارآموز برنامه‌ نویسی

استخدام کارآموز

همانطور که اشاره شد برای رسیدن به هدفتان باید پله پله پیش بروید. بنابراین گام بعدی پس  از یادگیری و آموزش، کسب تجربه و مهارت عملی است. یکی از بهترین روش‌های کسب تجربه، استخدام در شرکت‌های بزرگ برنامه نویسی به عنوان کارآموز است. حتما این مورد را در نظر داشته باشید که هدف شما از کارآموزی کسب تجربه است بنابراین به هیچ عنوان این دوره را از نظر مالی ارزش گزاری نکنید، زیرا ارزش این دوره بسیار بیشتر از میزان حقوقی است که دریافت می‌کنید. همچنین در نظر داشته باشید که استخدام شدن در شرکت‌های کوچک نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای کارآموزی در شرکت‌های معتبر در نظر گرفته شود.

تیم فنی و برنامه نویسی بیشتر شرکت‌های بزرگ در شهرهایی مانند تهران ، اصفهان، مشهد و شیراز مشغول به فعالیت هستند. بنابراین اگر شما در این شهرها ساکن نیستید، باید به فکر مهاجرت باشید. زیرا با کار کردن در اینگونه شرکت‌ها قطعا تجربه بیشتری کسب می‌کنید و زودتر پیشرفت خواهید داشت. البته قطعا شرکت‌های زیادی هم در سایر شهرهای ایران مشغول به فعالیت هستند که شرایط  فنی خوبی دارند و به دنبال کارآموز هم می‌گردند. بنابراین حتما پس از آموزش یک مهارت فنی، فرصت را غنیمت بشمارید و به دنبال یک موقعیت کارآموزی مناسب باشید.

برای استخدام در شرکت‌های برنامه نویسی چه مهارت هایی باید داشته باشیم؟

فرآیند استخدام در شرکت‌های برنامه نویسی

بهترین راه آمادگی برای مصاحبه و در نهایت استخدام شدن، اطلاع از شرایط و پیش نیازهای مورد نیاز این فرآیند است. فرآیندی که شما از جنبه‌های مختلفی مورد ارزیابی قرار خواهید گرفت. بنابراین باید از نظر مهارت‌های «فنی» و «فردی» در شرایط قابل قبولی قرار داشته باشید و بهترین نسخه خودتان را به نمایش بگذارید. پس اگر می‌خواهید بدانید هر کدام از این مهارت‌ها به چه میزان در ارزیابی شما تاثیرگذار است و چه سوالاتی احتمالا از شما پرسیده می‌شود، در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

داشتن مهارت‌های فنی

استخدام شرکت‌های برنامه نویسی

در مقالات زیادی به این نکته اشاره کردیم که در کسب و کار داشتن مهارت‌های نرم نسبت به مهارت‌های فنی، نقش به مراتب مهمتری در رسیدن به موفقیت دارد. با این وجود، نمی توان مهارت‌های نرم را به عنوان جایگزینی برای مهارت‌های سخت و فنی در نظر گرفت .زیرا داشتن مهارت‌های فنی از پیش نیاز‌های اصلی رسیدن به موقعیت شغلی است و نمی‌توانیم بدون بهرمندی از آن‌ها اقدام به مصاحبه یا درخواست استخدام کنیم. پس برای استخدام در شرکت‌های برنامه نویسی حتما باید حداقل مهارت‌های مرتبط با نیاز‌های آن‌ها را بدانیم. برخی از این مهارت‌ها عبارتند از :

 • دانش تخصصی در مورد یک زبان برنامه نویسی
 • طراحی و گرافیک
 • مارکتینگ
 • سئو و بهینه سازی وب سایت
 • و...

تقویت مهارت‌های نرم (فردی)

استخدام برنامه نویس تازه کار

مهارت‌های نرم یا Soft skills همان ویژگی‌های شخصیتی و یا شایستگی هایی هستند که صفات کلی ما را تشکیل می‌دهند. مهارت‌های نرم مکمل مهارت‌های سخت هستند، زیرا این مهارت‌ها باعث نمایش پتانسیل افراد مجهز به مهارت‌های سخت می‌شوند. به همین دلیل است که امروزه شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف در زمان مصاحبه از کارجویان، در مورد عمق تخصص فنی داوطلبان نگران نیستند زیرا آن‌ها بر این باورند که می‌توانند عجیب و غریب و سخت‌ترین تکنولوژی‌های روز را بدون هیچ دردسری به کارمندان خود آموزش دهند.

ولی می‌دانند که آموزش مهارت‌های نرم به مراتب سخت‌تر از آموزش‌های فنی و کاربردی است. بنابراین شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف برای استخدام نیروی جدید ترجیح می‌دهند کسانی را انتخاب کنند که مهارت‌های نرم قوی‌تری دارند. به همین دلیل می‌توان نتیجه گرفت که دنیای کسب و کار و ارتباطات به سمتی در حال حرکت است که فقط افرادی می‌توانند در آن موفق شوند که علاوه بر داشتن مهارت‌های سخت، دارای مهارت‌های نرم قوی و موثری باشند.

پس حتما اگر بخواهید در شرکت معتبری استخدام شوید به مهارت‌های نرم یا مهارت‌های فردی نیاز خواهید داشت. به همین دلیل باید سعی کنید که صفات شخصیتی مانند داشتن پشتکار، خلاقیت، چالش پذیری و... را در خود تقویت کنید تا شانس بیشتری برای استخدام شدن داشته باشید.

آشنایی با مسائل و برخی از سوالات متداول در مصاحبه

آموزش مصاحبه استخدامی برنامه نویسان

در زمان مصاحبه ممکن است از شما سوال‌های مختلفی پرسیده شود. باید تعامل خوبی با مصاحبه کننده داشته باشید و تلاش کنید که پاسخ سوالات پرسیده شده را در ساده‌ترین حالت ارائه کنید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که در مصاحبه فقط مسائل فنی دارای اهمیت نیستند پس باید از مهارت‌های نرم خود به خوبی استفاده کنید تا در حین مصاحبه از نظر شیوه برخورد، نحوه ارائه، داشتن آرامش و.... در شرایط مناسبی باشید.

یکی از اشتباهات رایج در میان داوطلبان، این است که از گفتن کلمه نه هراس دارند و نمی‌توانند شرایط را متناسب با خودشان تعیین کنند. زیرا اگر نتوانید با برخی از قوانین و شرایطی که با شما سازگار نیستند مخالفت کنید، مجبور به قبول کردن تعهداتی می‌شوید که امکان دارد در آینده از پس آن‌ها بر نیایید.

همچنین سعی کنید در زمان مصاحبه، یک فرد همه کاره و هیچ کار به نظر نرسید. برای این کار باید بگویید که بر روی یک موضوع تخصص دارید و با موارد دیگر آشنا هستید. زیرا شرکت‌های برنامه نویسی ترجیح می‌دهند برنامه نویسی که استخدام می‌کنند در یک زمینه متخصص باشد، نه اینکه صرفا با تکنولوژی‌ها و زبان‌های برنامه نویسی مختلف آشنا باشد.

همانطور که دیدید در مصاحبه‌های استخدامی برنامه نویسی، کارجویان از دو نظر «فنی» و «فردی» مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرند. به این منظور داوطلبان باید بتوانند پاسخگوی سوالات متفاوتی باشند. این سوالات شرکت به شرکت و مصاحبه تا مصاحبه متفاوت اند. اما در ادامه می‌توانیم با برخی از مهمترین و متداول‌ترین سوالات مطرح شده، آشنا شویم، این سوالات عبارتند از:

 1.  با چه زبان‌های برنامه نویسی کار کرده اید؟ چه میزان در آنها تجربه دارید؟ چقدر با تکنولوژی‌های مرتبط با این زبان‌ها آشنا هستید؟
 2. اگر محیط کاری شما پرتنش باشد، کارهای خود را چگونه مدیریت خواهید کرد؟ چه مواردی را در محل کار غیرقابل تحمل می‌دانید؟
 3. اگر امروز به شما بگویند که زبان‌های برنامه نویسی که بر آن‌ها مسلطید منقرض شده اند، چکار می‌کنید؟
 4. هدفتان از کار در این شرکت چیست؟ چه ارزش هایی می‌توانید برای شرکت ایجاد کنید؟
 5. تصور می‌کنید چند سال دیگر در چه جایگاهی باشید؟

نتیجه گیری

در این مطلب دیدید که شرکت‌های برنامه نویسی از روش‌های مختلفی برای استخدام کارجویان خود استفاده می‌کنند. نحوه اجرای این روش‌ها از شرکتی تا شرکت دیگر متفاوت است و با توجه به نیازها، اهداف و تجارب آن‌ها تغییر می‌کنند. برای موفقیت در هر کدام از این روش‌ها و بالا بردن شانس استخدام خود باید مهارت‌های فنی و مهارت‌های نرم خود را تقویت کنید.

اما بگذارید تا یک حقیقت را با شما در میان بگذاریم! حتی اگر تمام پیش نیازهای یک برنامه نویس خوب را هم داشته باشید و همه چیز را عالی انجام دهید، با این حال ممکن است باز هم شما را استخدام نکنند. اما این موضوع به معنای صلاحیت نداشتن شما نیست و نباید بر این اساس خود را مورد قضاوت قرار دهید. پس در هر شرایطی سعی کنید که به تقویت مهارت‌های خود بپردازید و با شرکت‌های برنامه نویسی دیگر مصاحبه کنید. شک نداشته باشید که اگر موارد و پیش نیازهای گفته شده را داشته باشید، قطعا موقعیت کاری مناسبی به دست خواهید آورد.

تاکنون تجربه مصاحبه با شرکت‌های برنامه نویسی را داشته اید؟ به نظر شما چه عوامل دیگری می‌توانند در این فرآیند تاثیرگذار باشند؟ خوشحال می‌شویم که تجارب خود را از بخش نظرات با ما و سایر مخاطبین در میان بگذارید.

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده مهدی علامه
عاشق برنامه نویسی و دیجیتال مارکتینگ ام. همیشه تلاش می کنم که در این مسیر ایده پرداز بهتر و حرفه ای تری باشم و علم خود را بروز نگه دارم.
ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 

نظرات کاربران

یوسف آرمات

باسلام خدمت شما.
مقاله بسیار خوبی بود.

حدیث

واقعا برنامه نویس شدن هم به زمان و هم به هزینه قابل توجهی نیاز دارد که بدون داشتن حامی نمی‌توان به آن برسیم 😞
سالهاست آروزی برنامه نویس شدن دارم ولی شرایط ندارم

نازنین کریمی مقدم

درود.
بله زمان که صددرصد لازمه، اما نسبت به سایر حوزه ها هزینه زیادی نیاز نداره و کلی منبع رایگان در اینترنت برای یادگیری هست. به علاوه اینکه شما بعد از حدود یکسال میتونید تمامی هزینه هایی که کردید رو با درآمدتون هیچ کنید و به سوددهی برسید.
اگر زمینه خاصی در برنامه نویسی (اپ، وبسایت و…) موردنظرتون هست، میتونید از طریق مقالات نقشه راه با چگونگی استارت زدن آشنا بشید. ما برای حمایت و کمک به شما اینجا هستیم.

یوسف

با سلام
مقاله جالبی بود و میتونه راهنمای استخدام یک برنامه نویس باشه

امیر

خیلی ممنون بابت مقاله کامل و خوبتون

فائقه نامور

سلام
ممنون از توجه شما.

سمیرا عبدی

مطالب عالی و مفید بودن نضر منم با خانم فاطمه افشار یکیه و باید بعضی از شرکت های ایرانی هم معرفی شن

ارش

سلام و ممنون بابت مقاله خوبتون
میخواستم بدونم برنامه نویسان حرفه ای معمولا تو کدوم سایتها آگهی های شغلی رو دنبال می کنند؟
اصلا تو سایتها اپلای می کنن یا تو کانالهای تلگرامی؟
من به دنبال تعدادی برنامه نویس با استعداد و باهوش میگردم و تو سایتهای مختلف آگهی زدیم ولی گزینه های خیلی خوبی به دستمون نرسیده.
ممنون میشم دیدگاهتون رو بدونم.

star

سلام واقعا مطالبی که شما توی سایتتون میذارین عالین ممنون

امیر

سلام.خیلی ممنون از مقاله خوبتون.یه سوال داشتم و اونم اینه که برای استخدام شدن در یک شرکت به عنوان برنامه نویس به مدرک دانشگاهی(مثلا لیسانس نرم افزار) و کارت پایان خدمت نیاز هست؟ اگه راهنماییم کنید ممنون میشم

لقمان آوند

مدرک مهمولا خیلی مهم نیست.
کارت پایان خدمت هم بستگی به شرکتش داره. بعض ها می خوان بعضی ها براشون مهم نیست

محمد نقلانی

مثل همیشه عالی و پر محتوا ممنون مهدی جان

مهدی علامه

ممنونم محمد جان
خوشحالم که مورد استفاده ات قرار گرفته

amir tavakolian

خیلی عالی ممنونم بابت این مقاله.
لطفا راجب رزومه نویسی صحیح هم اگه امکانش هست مقالاتی قرار بدین
با تشکر

مهدی علامه

سلام امیر جان
خواهش می کنم
چشم، حتما در این مورد مطالب خوبی را منتشر می کنیم

fateme afshar

ممنونم آقای علامه از پاسختون
ولی شما بیشتر به جنبه تعیین هدف تو کامنت من دقت کردین درصورتی که این بخش از کامنتم رو بعد از موضو ع اصلی که مد نظرم بود آورده بودم
هدف اصلی من جواب این سوال بود که اصلا برنامه نویسی مثلا پی اچ پی یا هرزبان دیگه ای به چه کار شرکت ها میاد؟ مثلا من شنیده بودم که اگه زبان برنامه نویسی X بلد باشی جذب یه سازمان نظامی y میشی که تو بخش امنیت ملی فعالیت میکنن. یا اگه یه زبان برنامه نویسی دیگه رو بلد باشی تو بخش امنیت شبکه فعالیت میکنی تو برخی شرکت ها .
یا بخش دوم منظورم این بود که : الان تو ایران یه سری شرکت ها هستن که کار طراحی سایت انجام میدن و دنبال طراح قالب یا برنامه نویس php هستن . حالا شما بیاید رو این موارد کار کنین که چه شرکت هایی کار برنامه نویسی دسکتاپ انجام میدن با چه زبان هایی.
هدف من مشخص کردن این موارد بود و منظورم از روشن بودن مسیر هم چنین چیزی بود.
به هر حال ممنونم ازتون.

مهدی علامه

خواهش می کنم خانم افشار
حق با شماست، برای شناخت این موضوع می تونید از پست زیر دیدن کنید.
برنامه نویسی | آموزش برنامه نویسی + مقایسه 10 زبان برنامه نویسی

حسین

سلام،مرسی برای این مطلب خوب،بغضی از این شرکت،البته خیلی شرکتا از ما میخوان چندتا زبان برنامه نویسی بلد باشیم،اگر نه رزومه مون قبول نمیکنن،حتی حقوق پایین میخوان بدن.کمی همه در مورد این مسائل صخبت کنید،تا شرکتا انتظارتشون از فرد برنامه نویس کمتر شه،درسته ما برنامه نویس هستیم اما تخصص حرفه ای ما میتونه تا یک یا سه زبان ،نه همه شون

مهدی علامه

سلام حسین جان
حق با شماست، به نکته بسیار خوبی اشاره کردی. البته اینکه یک شرکت برنامه نویسی نیاز به برنامه نویسی داشته باشد که به چندین زبان برنامه نویسی مسلط باشد به خودی خود یک ضعف و نکته منفی نیست! اما درباره موارد دیگر جای بحث زیاد هست.
انشالله در مقالات آینده حتما درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.
تشکر

احمدرضا

با سلام . ببخشید ممکنه بفرمایید بازار برنامه نویسی جاوا در ایران چطوره . البته من دقیقا نمیدونم در ایران چه برنامه هایی ( به غیر از برنامه نویسی اندروید ) را با جاوا مینویسند . وب که با php و مجموعه جاوااسکریپت است . برنامه نویسی دسکتاپ هم که در ایران بیشتر net. است . پس به غیر از اندروید چه برنامه هایی را در ایران با جاوا کار میکنند و کلا بازار این زبان از نظر استخدام و درامد چگونه است ؟ ممنون