بررسی و شناخت موانع خلاقیت در برنامه نویسی

  ‏سطح ساده
‏  16 دقیقه
۲۱ خرداد ۱۳۹۸
بررسی و شناخت موانع خلاقیت در برنامه نویسی

در مقاله تغییر سبک نگرش از طریق فرمول رشد دیدیم که برای بهره مندی از مزایای مهارت‌های نرم باید مثل یک پازل قطعات مناسب آن را پیدا کنیم و در جایگاه مناسب قرار دهیم. یکی از مهمترین بخش‌های این پازل خلاقیت است، زیرا این ویژگی است که ما را از محدودیت‌های مکانی و زمانی خارج می‌کند و به ما بال پرواز می‌دهد. ایده پردازی و نوآوری یک اصل مهم برای برنامه نویس‌ها است، اما لازمه اصلی آن خلاقیت است. خلاقیت اصلی‌ترین سلاح یک برنامه نویس موفق است. اگر می‌خواهید موانع خلاقیت در برنامه نویسی را بشناسید تا بتوانید آن‌ها را از بین ببرید و به این سلاح قدرتمند مجهز شوید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

فهرست محتوای این مقاله

تفاوت خلاقیت و نوآوری

روش‌های افزایش خلاقیت در برنامه نویسی

خلاقیت به این معناست که دنیای اطراف خود را به سبک دیگری مشاهده و درک کنیم. زمانی که از خلاقیت استفاده می‌کنیم، می‌توانیم الگوهای پنهان در پدیده ها، موقعیت‌ها و رفتارها را پیدا کنیم. سپس بر اساس این الگوها راه حل‌های جدید ارائه دهیم و بر اساس آن‌ها عمل کنیم. این ویژگی مهم‌‌ترین و اساسی‌‌ترین قابلیت انسان است که به او اجازه می‌دهد هر غیرممکنی را ممکن سازد. زیرا همه فناوری‌ ها، اختراعات، هنرها و به صورت کلی هر چیزی ساخته دست بشر است، جلوه‌ ای از خلاقیت و نوآوری افراد خلاق است.

خلاقیت به تنهایی نمی‌تواند به موفقیت افراد ختم شود. زیرا امروزه خلاق بودن به تنهایی کافی نیست، بلکه خلاقیت تنها ابزاری است برای رسیدن به نوآوری! نوآوری در حقیقت گسترش خلاقیت است. اما چرا نوآوری مهم است؟ زیرا نوآوری همان گسترش خلاقیت و به معنای پیاده سازی ایده‌های جدید و یا بهبود یافته است. امروزه افرادی که روزانه هزاران ایده در ذهن خود پرورش می‌دهند تعدادشان کم نیست، اما چند نفر از آن‌ها به استیو جابز یا بیل گیتس تبدیل می‌شوند؟

بنابراین برای اینکه بتوانیم از خلاقیت خود استفاده کنیم، ابتدا باید خوب فکر کنیم و ایده‌های مختلف را در ذهن خود پرورش دهیم. سپس نوبت به عملی سازی ایده‌های نوآورانه، ارزشمند و پخته می‌رسد. ایده ای برای پیاده سازی مناسب است که بتواند ارزش جدیدی ایجاد کند و در زندگی ما کاربردی باشد. اما توجه داشته باشید که در این مسیر اقدام به عمل مهمترین عامل پیروزی شما است، زیرا اگر ایده ای داشته باشید و آن  را عمل نکنید، در حقیقت شما یک رویاپرداز و خیال باف هستید نه یک فرد خلاق!

ساخت رزومه برای برنامه نویسان : احتمالا شما هم تا به حال برای استخدام به سازمان‌های مختلف رزومه ارسال کرده اید. فکر کنید شما مدیری هستید که روزانه باید چندین و چند رزومه را مطالعه و سپس از بین آن‌ها بهترین را برای مصاحبه انتخاب کند. مطمئنا شما در چنین مقامی وقت برای خواندن خط به خط رزومه نخواهید داشت و چیزی در رزومه باید نظر شما را جلب کند تا به مطالعه دقیق‌تر آن بپردازید. ما در این مقاله قصد داریم به شما تکنیک‌های ساخت رزومه ای را آموزش دهیم که مدیر مربوطه را مجبور کند از منشی خود بخواهد جلسه ای حضوری برای مصاحبه با شما ترتیب دهد. اگر علاقه‌مندید نوشتن رزومه خود را به صورت حرفه ای شروع کنید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

برای ساخت رزومه مهارت‌های خود را در مرکز توجه قرار دهید

نوشتن مهارت‌ها

در واقع در ابتدا مدیران چندان توجهی به اطلاعات شخصی شما از جمله تاریخ تولد، محل سکونت و حتی جنسیت شما نمی‌کنند. چیزی که باید در ابتدا در رزومه شما به چشم آید لیست تخصص و مهارت‌های شماست. پیشنهاد ما برای شروع این است: در یک عنوان (Header) ساده اسم و عنوان شغلی خود را بنویسید. در پایین به صورت تیتروار مهارت‌های (Skill) اصلی خود را که به گرفتن شغل مورد نظر کمک می‌کنند، درج کنید. از نوشتن موارد اضافی خودداری کنید. مثلا اگر آشپز خوبی هستید یا اطلاعات تاریخی خوبی دارید اصلا لزومی ندارد در این بخش به آن‌ها اشاره کنید.

نکته :

توجه داشته باشید که رزومه شما نباید عکس پرسنلی داشته باشد. توجه نکردن به این موضوع می‌تواند باعث رد شدن رزومه شما در همان مرحله اول، توسط تیم منابع انسانی شرکت، شود. زیرا منابع انسانی بسیاری از شرکت‌ها بر این اعتقادند که نباید افراد را بر اساس ظاهر قضاوت کرد و معیار باید توانایی‌ها و مهارت‌های فنی آن باشد. اما این موضوع برای شرکت‌های مختلف، متفاوت است و باید بررسی کنید که آن شرکت‌ها چه اطلاعاتی را از شما می‌خواهند. بنابراین برای روزمه خود را متناسب با اطلاعات درخواستی بنویسید.

زمان نوشتن رزومه توضیح اضافه ندهید

مختصر بنویسید

بهتر است بدانید که روزمه شما نباید از چهار صفحه تجاوز کند و بهترین حالت این است که بتوانیم تمام آنچه را که لازم است، نهایتا در دو صفحه مطرح کنیم. بهتر است همه مهارت‌ها و دانش خود در رزومه با جزئیات توضیح ندهیم. زیرا مطالعه آن از حوصله خواننده رزومه خارج خواهد بود و به احتمال زیاد هم موفق به توضیح تمام آنچه می‌دانیم نخواهیم شد. پیشنهاد می‌کنیم که بعد از مهارت‌ها به سراغ سر فصل تجارب (Experience) بروید و آن‌ها را به صورت تیتر وار با اشاره کلی به مسئولیت‌ها و کارهای انجام شده در بازه زمانی مشخص بیان کنید. در این بخش شما دقیقا به تجربه‌های کاری خود و پروژه‌های انجام شده اشاره می‌کنید.

در واقع شما باید بگویید که در چه سالی و در کدام شرکت شروع به کار کرده اید و چه مسئولیت هایی داشته اید. همچنین باید زمان ترک شغل قبلی و علت آن را نیز بنویسید. زیرعنوان هایی را (Subtitle) به تعریف پروژه‌ها اختصاص دهید. حتی پروژه هایی که به صورت داوطلبانه و بدون دریافت هزینه انجام داده اید هم برای مدیران جذاب هستند. توجه داشته باشید که جهش‌های آنی و ترفیع گرفتن‌های ناگهانی و بدون دلیل، اصلا برای مدیران جذاب نیست. دراین مواقع اولین تصوری مدیران این است که شما با زد و بندهای خاص ترفیع درجه گرفته اید و کمتر ذهنشان به سمت رشد و شکوفایی ناگهانی استعدادهای شما می‌رود. پس بهتر است روند رشد شما و دلایل مربوط به آن‌ها در رزومه کاملا مشخص باشد.

همچنین اگر برای مدت طولانی در یک سطح باقی مانده باشید و پیشرفتی در کار خود حاصل نکرده باشید، این تصور برای خواننده رزومه ایجاد می‌شود که تمایل چندانی به رشد ندارید و تنها برای کسب درآمد حداقلی و گذران وقت سراغ این موقعیت شغلی آمده اید. توجه کنید که اگر در مدت‌های کوتاه از شرکت به شرکتی دیگر یا از پروژه ای به پروژه دیگر رفته باشید، برای مدیران نشانه آن خواهد بود که شما فردی ناسازگار با محیط کار و یا بی هدف هستید.

 در اغلب رزومه‌ها بخشی با عنوان سرگرمی‌ها (Hobbies or Outside interests) وجود دارد. مطمئنا مدیران دلشان نمی‌خواهد بدانند شما طرفدار کدام تیم فوتبال هستید یا کدام سریال را دنبال می‌کنید. آن‌ها فقط می‌خواهند مطمئن شوند که شما بعد از خروج از اداره و پایان ساعت کاری مغز خود را خاموش نمی‌کنید و درون گنجه نمی‌گذارید.

مثلا اگر شما از طرفداران پادکست‌های Syntax.fm هستید یا اگرهمیشه اخبار فناوری را در بخش بایتس نیویورک تایمز دنبال می‌کنید احتمالا به شدت مستعد استخدام در یک شرکت تکنولوژی محور خواهید بود. مدیران این مجموعه‌ها حتما از داشتن کارمندی چون شما، که عاشق دنیای فناوری است و بخشی از اوقات فراغت خود را با علاقه به مطالعه و گوش دادن به اتفاقات تازه این حوزه اختصاص می‌دهد، خوشحال خواهند شد.

چه زمانی درباره مدارک تحصیلی صحبت کنیم؟

مدرک تحصیلی

اگر وارد محیط‌های برنامه نویسی شده باشید حتما به این مورد بر خورده اید. به شکل جالبی تعداد زیادی از برنامه نویسان مدرک دانشگاهی مرتبط ندارند. مهندسین عمران، مهندسین معدن، حتی فارغ التحصیلان رشته‌های غیر مهندسی، همه پشت کامپیوتر‌ها نشسته اند و به سرعت و تسلط خیره کننده ای مشغول به کدنویسی هستند. بله، درست متوجه شده اید. مدرک تحصیلی ما برای مدیران در الویت آخر قرار دارد. بنابراین منطقی‌تر است که آن‌ها را در انتهای رزومه و پس از اینکه مدیران به توانایی‌های ما به عنوان یک برنامه نویس ایمان آوردند مطرح کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم در این بخش که عنوان تحصیلات (Education) به خود می‌گیرد مجددا به شکل تیتروار به بررسی سابقه تحصیلی خود بپردازید. بهتر است در این بخش از مدرک دیپلم تا آخرین مدرک اخذ شده را همراه با نام موسسه و دانشگاه بیاورید. اینکه شما دانشجوی برتر فلان دوره دانشگاه بوده اید چندان برای مدیران جذاب نیست و آن‌ها بیشتر شما را از روی پروژه‌های موفقی که انجام داده اید قضاوت خواهند کرد.

تفاوت‌های خود را نشان دهید

خود را متمایز کنید

حتی اگر مدیران به دنبال کسی باشند تا کار ساده ای را (از لحاظ فنی) در مجموعه انجام دهند باز هم ترجیح می‌دهند کسی را استخدام کنند که فقط یک برنامه نویس ساده با ده سال سابقه کار نیست. پس ما باید تمایز خود را در هنگام نوشتن رزومه با دیگران نشان دهیم. به مثال زیر توجه کنید:

حوصله سر بر:

برنامه نویس – در شرکت ایست کٌست پاور – از سال 1995 تا 2005

  • نویسنده اپلیکیشین‌های ویژوآل بیسیک برای کنترل ماشین ها

جذاب:

برنامه نویس – در شرکت ایست کٌست پاور – از سال 1995 تا 2005

  • نویسنده اپلیکیشن‌های ویژوآل بیسیک برای کنترل راکتورهای هسته ای

متوجه تفاوت شدید؟ وقتی شما می‌گویید وظیفه برنامه نویسی برای کنترل ماشین‌ها را برعهده داشته اید، ممکن است این تصور برای مدیران ایجاد می‌شود که منظور شما از ماشین، یک آسانسور ساده است. خیلی بعید است که ذهنشان به سمت چیزی به جذابی راکتورهای هسته ای برود. پس لطفا بیش از حد هم فروتن نباشید و با کوتاه‌ترین جملات سعی کنید تمام آنچه را که انجام داده اید منتقل کنید. در مثال دوم با اضافه کردن تنها یک کلمه، رسیدن به جلسه مصاحبه را تضمین کردیم.

هنگام ساخت رزومه نکات مربوط به UI را رعایت کنید

ظاهر رزومه

نیازی نیست رزومه شما زیبا باشد. اما اگر یک صفحه پر از خطوط پشت سر هم به عنوان رزومه ارائه دهید که سر و ته جمله‌ها عباراتش درست مشخص نیست، مدیران چطور به توانایی شما در کد نویسی و UI اطمینان کنند؟ انتخاب فرمت مناسب می‌تواند رزومه شما را بسیار متفاوت جلوه دهد و در نگاه اول توجه خواننده را جلب کند. پیشنهاد ما این است که فونتی رسمی با شماره 10-12 را برای تایپ مطالب انتخاب کنید. توجه داشته باشید فونتی که انتخاب می‌کنید باید در حالت چاپ شده هم خوانا باشد. هرگز از دو نوع فونت مختلف در ساخت روزمه و یا از فونت‌ها فانتزی یا رنگ‌های عجیب و غریب استفاده نکنید.

برای نوشتن رزومه بهتر است در بین هر بخش و پاراگراف به اندازه کافی فضا قرار دهید. به این فضاهای خالی اصطلاحا فضای تنفس می‌گویند که فرصتی برای نفس کشیدن به خواننده می‌دهند. اغلب متخصصین رشته‌های فنی و مهندسی علاقه چندانی به ادبیات و دستور زبان ندارند و ممکن است در املا ضعیف باشند. اگر شما هم از این دسته مهندسین هستید حتما از دوستان دیگر خود برای رفع اشکالات دستوری و املایی رزومه تان کمک بگیرید.

جمع بندی

فکر می‌کنم حالا آماده ساخت رزومه باشید. در ابتدا، پیش از اینکه به نوشتن رزومه در فرمت استاندارد مشغول شوید تمام آنچه را که فکر می‌کنید ممکن است برای مدیر آینده شما جذاب باشد روی کاغذ بیاورید. سپس تلاش کنید آن‌ها را به بهترین، کوتاه‌ترین و البته رساترین شکل ممکن در قالبی که بالا توضحی دادیم ارائه دهید. البته قبل از همه این‌ها تلاش کنید با مطالعه و ورود به دنیای کار، سابقه برنامه نویسی خوب و قابل ارائه ای برای خود فراهم کنید. ما در سون لرن برای ارائه تمام خدمات آموزشی در حوزه برنامه نویسی و تبدیل شما به یک متخصص تمام عیار آماده ایم، شما چطور؟

اهمیت خلاقیت و نوآوری در برنامه نویسی

خلاقیت در برنامه نویسی

خلاقیت در برنامه نویسی یعنی کشف راه حل‌های جدید به منظور رسیدن به نتیجه ای بهینه و کارآمد. خلاقیت در حقیقت عاملی است که یک تایپیست را از برنامه نویس متمایز می‌کند! زیرا برنامه نویسی خلاقانه یعنی نوشتن کدها با روش‌های جدید و پیدا کردن راه‌های جدیدی که تاکنون به ذهن کسی نخورده است. اگر در برنامه نویسی ابتکار عمل نداشته باشید، صرفا در حال تایپ کردن کدهایی هستید که آن‌ها را حفظ کرده و یا حاصل خلاقیت فرد دیگری هستند.

فرآیند برنامه نویسی بسیار شبیه یک کار هنری است، کاری که فقط با خلاقیت و عشق می‌تواند به صورت ایده آل انجام شود. در این فرآیند به شما روش انجام کارها را نمی‌گویند، بلکه از شما فقط نتیجه کار را می‌خواهند. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید برای انجام یک کار از چه روش ها، مسیرها و ابزارهایی استفاده کنید تا به نتیجه بهینه برسید. هیچ وقت برای رسیدن به نتیجه در فرآیند برنامه نویسی فقط یک راه وجود ندارد! پس شما در برنامه نویسی نقش یک خالق را دارید که با خلاقیت خود دست به نوآوری و آفرینش می‌زند.

شناخت موانع خلاقیت در برنامه نویسی

شناخت موانع خلاقیت

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که تصور می‌کنند از خلاقیت کافی بهرمند نیستند، حتما با دقت این بخش را مطالعه کنید. زیرا در این بخش به بررسی موانع اصلی رشد خلاقیت می‌پردازیم. موانعی که اگر شما با یکی از آن‌ها رو به رو شوید، قطعا ابتکار عمل خود را از دست خواهید داد و خلاقیت نمی‌تواند در مسیر کسب و کارتان جایگاه مناسبی را کسب کند. موانع خلاقیت به صورت کلی به سه دسته فردی، اجتماعی و سازمانی تقسیم می‌شوند که در حوزه برنامه نویسی موانع فردی و سازمانی نقش پر رنگ‌تری دارد. برخی از مهمترین این موانع عبارتند از :

  • وابستگی بیش از حد به منطق : کسانی که بیش از حد به تفکر منطقی متکی هستند، معمولا در خلاقیت به خرج دادن با مشکل رو به روهستند. زیرا همه چیز را نمی‌توان با منطق به دست آورد. چون زمانی که هنوز منطق دلیلی برای وجود یک ارزش جدید ندارد، یک جرقه، احساس یا رویا ممکن است از طریق آزمایش به واقعیت تبدیل شود.
  • استرس : انجام کارهای خلاقانه نیازمند ذهن و بدنی آرام است. زیرا زمانی که ما در شرایط استرس زایی قرار داشته باشیم، مدام در حال فکر در مورد آن شرایط هستیم و نمی‌توانیم از خلاقیت خود برای ایجاد ایده ‌های جدید استفاده کنیم.
  • ترس از شکست : معمولا افراد به دلیل ترس از شکست ایده‌های خود، انتقاد و یا مورد تمسخر قرار گرفتن دیگران معمولا از ارائه ایده هایشان پشیمان می‌شوند. این مورد یکی از اصلی‌ترین عوامل خلاق نبودن، اقدام نکردن و عملی نشدن ایده‌ها است.
  • عدم اعتماد به نفس : برخی از افراد به دلیل ضعف در مهارت‌های فردی و اجتماعی، اعتماد به نفس پایینی دارند. عدم اعتماد به نفس دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد از جمله خود کم بینی، کم رویی و... که این عوامل همگی دست به دست هم می‌دهند تا خلاقیت و تلاش برای نوآوری را از شما بگیرند.
  • متمرکز نبودن : همانطور که گفتیم لازمه خلاقیت ذهنی آرام است. ذهنی که توانایی تمرکز بر روی یک موضوع را دارد. بنابراین کسانی که نمی‌توانند بر روی یک موضوع تمرکز داشته باشند، تقریبا قادر به خلاقیت هم نخواهند بود. زیرا باید بتوانیم ذهن خود را به طور صحیح طبقه بندی کنیم و انواع رویکرد‌ها و روش‌ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.
  • تمایل به یک رنگی با دیگران : به صورت پیش فرض انسان دوست دارد تا تایید دیگران را به دست آورد و مورد تشویق قرار گیرد. گاهی این عامل به جای اینکه به صورت محرکی مثبت عمل کند، باعث می‌شود که ما از محیط‌ها و مسائل چالشی دوری کنیم تا مورد قضاوت دیگران قرار نگیریم. به همین دلیل بیشتر به دنبال روش‌های امن، ثابت شده و مرسوم هستیم و استفاده از خلاقیت در کارها را ریسک تلقی می‌کنیم.
  • موانع سازمانی : مهمترین عامل شکوفایی خلاقیت افراد در شرکت ها، سازمان‌ها و به صورت کلی محیط‌های کاری وابسته به شرایط حاکم در آنجا است. زیرا اگر در محیط کاری به شما اجازه شکست، امتحان روش‌های جدید، آزادی عمل و... ندهند، قطعا خلاقیت شما از بین خواهد رفت. برخی از این موانع عبارتند از سیاست گذاری‌های اشتباه، فرهنگ سازمانی غلط، انتقاد پذیر نبودن و... .

نتیجه گیری

اگر شما هم یا این موانع برخورد در مسیر شکوفایی و خلاقیت برخورد کرده اید، اصلا نگران نباشید. خبر خوبی که برای شما داریم این است که خلاقیت هم مانند بسیاری از مهارت‌‌های نرم دیگر اکتسابی است. یعنی شما می‌توانید با  انجام تمرین‌های صحیح، این موانع را کنار بزنید و فردی خلاق تبدیل شوید. در این مقاله قصد داشتیم تا ابتدا ضرورت خلاقیت در برنامه نویسی و سایر کارهای دیگر را درک کنید. سپس برخی از مهمترین موانع آن را بررسی کردیم، تا بدانیم کدام یک از آن‌ها نقش مهمتری برای توقف ما در این مسیر بازی می‌کند. در مقالات آینده می‌خواهیم روش‌های افزایش و ارزیابی میزان خلاقیت در برنامه نویسی را مورد بررسی قرار دهیم. تا حالا چه موانعی برای رسیدن به خلاقیت احساس کردید؟ آیا پیشنهادی برای حذف این موانع دارید؟

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده مهدی علامه
عاشق برنامه نویسی و دیجیتال مارکتینگ ام. همیشه تلاش می کنم که در این مسیر ایده پرداز بهتر و حرفه ای تری باشم و علم خود را بروز نگه دارم.
ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 

نظرات کاربران

Ali

سلام لطفا خواهشا جواب بدید بگید که “دوست نداریم به شما جواب بدیم ” چندین باره نظر میزارم که سون لرن سیستم ایمیلش درست کار نمیکنه و ایمیل های پشتیبانی ارسال نمیشه . لطفا تصحیح کنید فقط به فکر افزایش قیمت نباشید . ممنون

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
ایمیل پشتیبانی فعال است ولی اگر از این طریق موفق به ارتباط برقرار کردن نشدید، از طریق پشتیبانی تلگرام یا چت آنلاین اقدام کنید
با تشکر

ما در سون لرن با محدودسازی دسترسی آزاد به اینترنت مخالفیم     اطلاعات بیشتر