جشنواره نوروزی سون لرن

بررسی و شناخت موانع خلاقیت در برنامه نویسی

دسته بندی: مهارت های نرم
سطح مقاله: ساده
زمان مطالعه: 8 دقیقه
۲۱ خرداد ۱۳۹۸

در مقاله تغییر سبک نگرش از طریق فرمول رشد دیدیم که برای بهره مندی از مزایای مهارت‌های نرم باید مثل یک پازل قطعات مناسب آن را پیدا کنیم و در جایگاه مناسب قرار دهیم. یکی از مهمترین بخش‌های این پازل خلاقیت است، زیرا این ویژگی است که ما را از محدودیت‌های مکانی و زمانی خارج می‌کند و به ما بال پرواز می‌دهد. ایده پردازی و نوآوری یک اصل مهم برای برنامه نویس‌ها است، اما لازمه اصلی آن خلاقیت است. خلاقیت اصلی‌ترین سلاح یک برنامه نویس موفق است. اگر می‌خواهید موانع خلاقیت در برنامه نویسی را بشناسید تا بتوانید آن‌ها را از بین ببرید و به این سلاح قدرتمند مجهز شوید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

فهرست محتوای این مقاله

تفاوت خلاقیت و نوآوری

روش‌های افزایش خلاقیت در برنامه نویسی

خلاقیت به این معناست که دنیای اطراف خود را به سبک دیگری مشاهده و درک کنیم. زمانی که از خلاقیت استفاده می‌کنیم، می‌توانیم الگوهای پنهان در پدیده ها، موقعیت‌ها و رفتارها را پیدا کنیم. سپس بر اساس این الگوها راه حل‌های جدید ارائه دهیم و بر اساس آن‌ها عمل کنیم. این ویژگی مهم‌‌ترین و اساسی‌‌ترین قابلیت انسان است که به او اجازه می‌دهد هر غیرممکنی را ممکن سازد. زیرا همه فناوری‌ ها، اختراعات، هنرها و به صورت کلی هر چیزی ساخته دست بشر است، جلوه‌ ای از خلاقیت و نوآوری افراد خلاق است.

خلاقیت به تنهایی نمی‌تواند به موفقیت افراد ختم شود. زیرا امروزه خلاق بودن به تنهایی کافی نیست، بلکه خلاقیت تنها ابزاری است برای رسیدن به نوآوری! نوآوری در حقیقت گسترش خلاقیت است. اما چرا نوآوری مهم است؟ زیرا نوآوری همان گسترش خلاقیت و به معنای پیاده سازی ایده‌های جدید و یا بهبود یافته است. امروزه افرادی که روزانه هزاران ایده در ذهن خود پرورش می‌دهند تعدادشان کم نیست، اما چند نفر از آن‌ها به استیو جابز یا بیل گیتس تبدیل می‌شوند؟

بنابراین برای اینکه بتوانیم از خلاقیت خود استفاده کنیم، ابتدا باید خوب فکر کنیم و ایده‌های مختلف را در ذهن خود پرورش دهیم. سپس نوبت به عملی سازی ایده‌های نوآورانه، ارزشمند و پخته می‌رسد. ایده ای برای پیاده سازی مناسب است که بتواند ارزش جدیدی ایجاد کند و در زندگی ما کاربردی باشد. اما توجه داشته باشید که در این مسیر اقدام به عمل مهمترین عامل پیروزی شما است، زیرا اگر ایده ای داشته باشید و آن  را عمل نکنید، در حقیقت شما یک رویاپرداز و خیال باف هستید نه یک فرد خلاق!

دانلود رایگان کتاب آشنایی با مهارت‌های نرم برای برنامه نویسان

در صورتی که می‌خواهید با مهارت‌های نرم آشنا شوید توصیه می‌کنیم این کتاب رایگان را بخوانید. برای دریافت این کتاب ایمیل خود را وارد نمایید. لینک دانلود کتاب برای شما ایمیل خواهد شد:

اهمیت خلاقیت و نوآوری در برنامه نویسی

خلاقیت در برنامه نویسی

خلاقیت در برنامه نویسی یعنی کشف راه حل‌های جدید به منظور رسیدن به نتیجه ای بهینه و کارآمد. خلاقیت در حقیقت عاملی است که یک تایپیست را از برنامه نویس متمایز می‌کند! زیرا برنامه نویسی خلاقانه یعنی نوشتن کدها با روش‌های جدید و پیدا کردن راه‌های جدیدی که تاکنون به ذهن کسی نخورده است. اگر در برنامه نویسی ابتکار عمل نداشته باشید، صرفا در حال تایپ کردن کدهایی هستید که آن‌ها را حفظ کرده و یا حاصل خلاقیت فرد دیگری هستند.

فرآیند برنامه نویسی بسیار شبیه یک کار هنری است، کاری که فقط با خلاقیت و عشق می‌تواند به صورت ایده آل انجام شود. در این فرآیند به شما روش انجام کارها را نمی‌گویند، بلکه از شما فقط نتیجه کار را می‌خواهند. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید برای انجام یک کار از چه روش ها، مسیرها و ابزارهایی استفاده کنید تا به نتیجه بهینه برسید. هیچ وقت برای رسیدن به نتیجه در فرآیند برنامه نویسی فقط یک راه وجود ندارد! پس شما در برنامه نویسی نقش یک خالق را دارید که با خلاقیت خود دست به نوآوری و آفرینش می‌زند.

شناخت موانع خلاقیت در برنامه نویسی

شناخت موانع خلاقیت

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که تصور می‌کنند از خلاقیت کافی بهرمند نیستند، حتما با دقت این بخش را مطالعه کنید. زیرا در این بخش به بررسی موانع اصلی رشد خلاقیت می‌پردازیم. موانعی که اگر شما با یکی از آن‌ها رو به رو شوید، قطعا ابتکار عمل خود را از دست خواهید داد و خلاقیت نمی‌تواند در مسیر کسب و کارتان جایگاه مناسبی را کسب کند. موانع خلاقیت به صورت کلی به سه دسته فردی، اجتماعی و سازمانی تقسیم می‌شوند که در حوزه برنامه نویسی موانع فردی و سازمانی نقش پر رنگ‌تری دارد. برخی از مهمترین این موانع عبارتند از :

  • وابستگی بیش از حد به منطق : کسانی که بیش از حد به تفکر منطقی متکی هستند، معمولا در خلاقیت به خرج دادن با مشکل رو به روهستند. زیرا همه چیز را نمی‌توان با منطق به دست آورد. چون زمانی که هنوز منطق دلیلی برای وجود یک ارزش جدید ندارد، یک جرقه، احساس یا رویا ممکن است از طریق آزمایش به واقعیت تبدیل شود.
  • استرس : انجام کارهای خلاقانه نیازمند ذهن و بدنی آرام است. زیرا زمانی که ما در شرایط استرس زایی قرار داشته باشیم، مدام در حال فکر در مورد آن شرایط هستیم و نمی‌توانیم از خلاقیت خود برای ایجاد ایده ‌های جدید استفاده کنیم.
  • ترس از شکست : معمولا افراد به دلیل ترس از شکست ایده‌های خود، انتقاد و یا مورد تمسخر قرار گرفتن دیگران معمولا از ارائه ایده هایشان پشیمان می‌شوند. این مورد یکی از اصلی‌ترین عوامل خلاق نبودن، اقدام نکردن و عملی نشدن ایده‌ها است.
  • عدم اعتماد به نفس : برخی از افراد به دلیل ضعف در مهارت‌های فردی و اجتماعی، اعتماد به نفس پایینی دارند. عدم اعتماد به نفس دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد از جمله خود کم بینی، کم رویی و... که این عوامل همگی دست به دست هم می‌دهند تا خلاقیت و تلاش برای نوآوری را از شما بگیرند.
  • متمرکز نبودن : همانطور که گفتیم لازمه خلاقیت ذهنی آرام است. ذهنی که توانایی تمرکز بر روی یک موضوع را دارد. بنابراین کسانی که نمی‌توانند بر روی یک موضوع تمرکز داشته باشند، تقریبا قادر به خلاقیت هم نخواهند بود. زیرا باید بتوانیم ذهن خود را به طور صحیح طبقه بندی کنیم و انواع رویکرد‌ها و روش‌ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.
  • تمایل به یک رنگی با دیگران : به صورت پیش فرض انسان دوست دارد تا تایید دیگران را به دست آورد و مورد تشویق قرار گیرد. گاهی این عامل به جای اینکه به صورت محرکی مثبت عمل کند، باعث می‌شود که ما از محیط‌ها و مسائل چالشی دوری کنیم تا مورد قضاوت دیگران قرار نگیریم. به همین دلیل بیشتر به دنبال روش‌های امن، ثابت شده و مرسوم هستیم و استفاده از خلاقیت در کارها را ریسک تلقی می‌کنیم.
  • موانع سازمانی : مهمترین عامل شکوفایی خلاقیت افراد در شرکت ها، سازمان‌ها و به صورت کلی محیط‌های کاری وابسته به شرایط حاکم در آنجا است. زیرا اگر در محیط کاری به شما اجازه شکست، امتحان روش‌های جدید، آزادی عمل و... ندهند، قطعا خلاقیت شما از بین خواهد رفت. برخی از این موانع عبارتند از سیاست گذاری‌های اشتباه، فرهنگ سازمانی غلط، انتقاد پذیر نبودن و... .

نتیجه گیری

اگر شما هم یا این موانع برخورد در مسیر شکوفایی و خلاقیت برخورد کرده اید، اصلا نگران نباشید. خبر خوبی که برای شما داریم این است که خلاقیت هم مانند بسیاری از مهارت‌‌های نرم دیگر اکتسابی است. یعنی شما می‌توانید با  انجام تمرین‌های صحیح، این موانع را کنار بزنید و فردی خلاق تبدیل شوید. در این مقاله قصد داشتیم تا ابتدا ضرورت خلاقیت در برنامه نویسی و سایر کارهای دیگر را درک کنید. سپس برخی از مهمترین موانع آن را بررسی کردیم، تا بدانیم کدام یک از آن‌ها نقش مهمتری برای توقف ما در این مسیر بازی می‌کند. در مقالات آینده می‌خواهیم روش‌های افزایش و ارزیابی میزان خلاقیت در برنامه نویسی را مورد بررسی قرار دهیم. تا حالا چه موانعی برای رسیدن به خلاقیت احساس کردید؟ آیا پیشنهادی برای حذف این موانع دارید؟

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده مهدی علامه
عاشق برنامه نویسی و نوشتن ...

نظرات کاربران

Ali

سلام لطفا خواهشا جواب بدید بگید که “دوست نداریم به شما جواب بدیم ” چندین باره نظر میزارم که سون لرن سیستم ایمیلش درست کار نمیکنه و ایمیل های پشتیبانی ارسال نمیشه . لطفا تصحیح کنید فقط به فکر افزایش قیمت نباشید . ممنون

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
ایمیل پشتیبانی فعال است ولی اگر از این طریق موفق به ارتباط برقرار کردن نشدید، از طریق پشتیبانی تلگرام یا چت آنلاین اقدام کنید
با تشکر

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :