برنامه نویسی چیست و به چه کسی برنامه نویس می گویند ؟

‏  7 دقیقه
۱۴ بهمن ۱۳۹۷
برنامه نویسی چیست و به چه کسی برنامه نویس می گویند ؟

 شاید ده‌ها بار کلمه برنامه نویسی رو شنیده باشی. توی جمع‌های دوستانه بهت گفته باشن برنامه نویسی کامپیوتر، طراحی سایت یا برنامه نویسی اندروید مشاغل پر درآمد یا جالبی هستن و برات جای سوال بوده باشه که اصلا برنامه نویسی چیست؟ از چه جایی می‌تونم یه آموزش برنامه نویسی، آموزش برنامه نویسی اندروید یا آموزش طراحی سایت خوب ببینم؟ درآمد برنامه نویسی چقدره؟ استخدام برنامه نویس توی شرکت‌ها چطوریه؟ یا اینکه اصلا از کجا باید شروع کنی؟ توی این مقاله و مقالات بعدی جواب تمام این سوالات رو پیدا می‌کنی و بعد، نوبت توست که راهت رو پیدا و انتخاب کنی!

programming چیست؟

فهرست محتوای این مقاله

برنامه نویس کیست؟

تصور خیلی‌ها اینه که یه برنامه نویس کامپیوتر کسیه که تمام زندگیش رو تو یه زیرزمین تاریک و نمور، پشت چند تا مانیتور بزرگ می‌شینه. یا کسی که به تمام چراغ‌های راهنمایی شهر و سیستم‌های کنترل هواپیماهای دنیا دسترسی داره و از طریق صفحه مانیتورها آدم‌ها رو هیپنوتیزم می‌کنه! خوب البته باید بگم من اینی که میشناسی رو میشناسم! فرانکشتاین برنامه نویس ها!

باید بگم برنامه نویس‌ها قیافه‌های کاملا عادی دارن... معمولا پشت کامپیوترهای کاملا عادی میشینن... و کاملا عادی آدم هارو از طریق مانیتور هیپنوتیزم می‌کنن! نه نه! شوخی کردم! برنامه نویس موفق یه غول حل مسئله است! برنامه نویسی یعنی حل مسئله، حل مسئله، حل مسئله و تمام! برنامه نویس‌ها لزوما کدهای سبز رو روی یه صفحه مشکی تایپ نمی‌کنن، البته مگر اینکه خودشون از طریق تنظیمات ویرایشگر، رنگ سبز روی زمینه مشکی رو انتخاب کنن! و البته اکثرشون به بانک اطلاعاتی پلیس دسترسی ندارن!

برنامه نویسی

ممکنه خیلی کسل کننده به نظر بیاد اما قسمت هیجان انگیز ماجرا اینه که برنامه نویس‌ها توی مانیتورهاشون چیزهایی رو خلق می‌کنن... چیزهایی که ممکنه با خلاقیت، زیبایی یا مفید بودنشون تو رو هیپنوتیزم کنه! پس در دو صورت اجازه داری ادامه مقاله رو بخونی:

اول اینکه عاشق حل مسئله‌های کوچک و بزرگ باشی!

دوم اینکه دلت بخواد با دست‌ها و ذهنت از طریق خلق ایده‌های خودت یا دیگران آدم‌ها رو هیپنوتیزم کنی!

برنامه نویسی چیست؟

اگر کامپیوتر رو یه موجود زنده در نظر بگیریم، برای ارتباط با اون تو باید یک سری ورودی رو بهش بدی و در آخر یک سری خروجی دریافت کنی، یعنی درست همونطور که با یه آدم صحبت می‌کنی. اون آدم ورودی یا صحبت‌های شما رو به مغزش که همون مموری و cpu کامپیوتره وارد، اونارو پردازش و در آخر در قالب خروجی یا جواب صحبت هات بهت تحویل میده.

برنامه نویسی

در تمام دستگاه هایی که کامپیوتر رو در خودشون دارن مثل دستگاه‌های موبایل، کنسول‌های بازی، ماشین لباسشویی و... دقیقا همین اتفاق می‌افته. اما این پردازش یا دریافت و ارسال ورودی و خروجی توی کامپیوتر چطور انجام میشه؟ در واقع همه این عملیات با برنامه نویسی برای کامپیوتر تعریف شدن.

فرض کنید که توی یه کتابفروشی بزرگ دنبال یه کتاب از نویسنده مورد علاقه ات هستی. مثلا داستایوسکی! در این صورت قاعدتا به پیشخوان کتابفروشی میری و از متصدی می‌خوای که لیست کتاب‌های داستایوسکی که در فروشگاه موجوده رو بهت بده. متصدی اسم داستایوسکی رو به عنوان ورودی در قسمت جستجوی کتاب بر اساس نویسنده نرم افزار کتابفروشی وارد می‌کنه. داستایوسکی توی قسمتی از مموری کامپیوتر متصدی به عنوان متغیر، ذخیره میشه.

حالا نرم افزار کتابفروشی باید یک دور به طور کامل توی لیست کتاب‌های کتابفروشی بگرده تا اسم تک تک کتاب‌های داستایوسکی رو پیدا کنه و در یک لیست بریزه. توی این حالت برنامه وارد یک حلقه یا لوپ شده! در هر بار بررسی هر کتاب از لیست، کلمه داستایوسکی با اسم نویسنده کتابی که از لیست انتخاب شده مقایسه میشه و اگر اسم نویسنده کتاب، داستایوسکی بود اسم کتاب وارد لیست انتخاب شده کتاب‌های داستایوسکی میشه. این یعنی در هر بار یک شرط و یک مقایسه اجرا میشه. بعد از یک حلقه یا لوپ کامل حالا لیست کتاب‌های داستایوسکی آماده است و به عنوان خروجی در مانیتور متصدی نمایش داده میشه! خروجی‌های برنامه ما عبارت اند از: خاطرات خانه مردگان، قمارباز، ابله، جنایت و مکافات و ...

نرم افزار کتابفروشی یک نمونه از هزاران نرم افزاری بود که با زبان‌های مختلف برنامه نویسی نوشته میشه. توی برنامه نویسی تو تقریبا همیشه با ورودی‌ها و خروجی‌ها (به عنوان متغیر)، حلقه‌ها یا لوپ ها، مقایسه متغیر ها، شرط‌ها و لیست‌های مختلف از متغیر‌ها سر و کار داری.

حالا سوال اینه که کامپیوتر که فقط زبان ماشین یا 0 و 1 رو می‌فهمه چطور از این زبان‌های برنامه نویسی و دستورات اونا سر در میاره و اونا رو اجرا می‌کنه؟ جواب کامپایلره! زبان‌های برنامه نویسی در نهایت توسط برنامه ای به اسم کامپایلر به زبان ماشین ترجمه میشن و تمام!

تاریخچه برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی در سال 1883 متولد شد! زمانی که ایدا لاولیس ریاضی دان و نویسنده انگلیسی در حال کار روی پروژه موتور تحلیلی دانشمند معروف چارلز ببیج بود متوجه شد این کامپیوتر ابتدایی می‌تونه کارهای جالب‌تری از محاسبات ساده ریاضی رو انجام بده بنابراین شروع به نوشتن اولین الگوریتم برنامه نویسی تاریخ برای ارتباط با این موتور کرد و به این ترتیب، تبدیل به اولین برنامه نویس تاریخ شد! ایدا در تئوری هاش پیش بینی کرد در آینده روزی می‌رسه که کامپیوتر‌ها می‌تونن موزیک بنوازن و شطرنج بازی کنن! بنابراین من الان از آینده مورد بحث، به ایدا درود می‌فرستم!

شطرنج کامپیوتری

زبان‌های برنامه نویسی اولیه که به عنوان اصلی ترینشون میشه از اسمبلی یاد کرد برای نوشتن برنامه‌ها مشکل بودن چون سه ایراد خیلی بزرگ داشتن: اول، متغیر‌ها می‌تونستن از هر جای کد دستکاری بشن بنابراین کد زدن نمونه کامل شهر هرت بود! دوم، برنامه از هرجایی می‌تونست به جای قبل یا بعد منتقل بشه و کد‌ها حسابی پیچیده و در هم می‌شد! و سوم، بین کد‌ها و دیتا‌ها هیچ مرزبندی وجود نداشت! مثلا این پدیده که دیتا روی برنامه در حال اجرا بازنویسی بشه کاملا ممکن بود!

بنابراین زبان‌های سطح بالا وارد میدون شدن! اولین زبان سطح بالا به نام فرترن توسط جان بکاس در سال 1954 ساخته شد! زبان‌های سطح بالا حالا به زبان انسان خیلی نزدیک شده بودن و کدنویسی با اون‌ها راحت‌تر بود! بعد‌ها با زبان‌های برنامه نویسی شی گرا مثل جاوا و سی شارپ، دیگه لازم نبود کد‌های یکسان بارها و بارها نوشته بشن و کار تیمی روی پروژه‌های برنامه نویسی از همیشه آسون‌تر شد!

ایدا لاولیس

حالا تو توی دنیایی هستی که پر از زبان‌های مختلف برنامه نویسیه. هرکدوم از این زبان‌ها به درد کار خاصی می‌خورن. حتی به درد دستگاه‌های خاصی! حالا تو می‌تونی حتی برای ساعت‌ها و یخچال‌ها برنامه بنویسی! می‌تونی پروژه‌های تحت وب یا اپلیکیشن‌های موبایل برای انواع گوشی‌های اندروید و IOS خلق کنی یا حتی یک روبات انسان نما رو وادار کنی صبح‌ها با لبخند بهت صبح به خیر بگه!

برنامه نویسی در ایران مدت زیادی نیست که ترند شده و رونق گرفته. اما توی این مدت تونسته جای خودش رو به عنوان یک حرفه تخصصی موفق در بین رشته‌ها باز کنه. شاید تا مدتی پیش افراد ناآشنا با تکنولوژی به تو به عنوان یک برنامه نویس، به چشم یک فرد بیکار یا کسی که همیشه با کامپیوتر مشغول بازی و سرگرمیه نگاه می‌کردن. اما امروز، بعد از ظهور استارت آپ‌های کوچک و بزرگ فعال، تو می‌تونی به عنوان یه برنامه نویس سرت رو بالا بگیری و به روش‌های مختلف از حرفه رویایی مورد علاقه ات کسب درآمد کنی!

برنامه نویسی

نتیجه گیری

توی این بخش فهمیدی برنامه نویسی چیست و فهمیدی برنامه نویس کیه و چه چیز هایی در موردش چیزی بیش از یک افسانه نیست! فهمیدی برنامه نویسی چیه و به طور مقدماتی با مفاهیم اولیه برنامه نویسی آشنا شدی! در ضمن با تاریخچه برنامه نویسی هم آشنا شدی و به اولین‌های این هنر درود فرستادی! اگر دوست داری بدونی این هنر چقدر و چطور می‌تونه درآمد برنامه نویسی رو متحول کنه قسمت بعدی رو از دست نده!

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده زهرا فرحمند
ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 

نظرات کاربران

Abraham Talebi

سلام
میشه راجع به زبان های فرترن و اسمبلی بیشتر توضیح بدید
من اگه بخوام برنامه نویسی شروع کنم با فرترن شروع کنم بهتره یا پایتون؟!!!
نظرتون در این باره که با اسمبلی شروع کنم چیه؟!

نازنین کریمی مقدم

سلام.
بله حتما یه مقاله رو به فرترن و اسمبلی اختصاص میدیم. البته یه اشاره به اسمبلی در مقاله زبانهای ماشین داشتیم.
توصیه میکنم که برنامه نویسی رو با پایتون شروع کنید، چون زبان اول دنیاست و فرترن نسبتا کم کاربردتره (رتبه 38 رو داره)
اسمبلی عملا برای برنامه نویسی میکرو و تراشه کاربرد داره و چون سطح پایینه، کارکردن باهاش یکم سخت تر هست. اول باید مشخص کنید که دقیقا روی کدوم بخش رباتیک میخواید کار کنید، شاید همون پایتون هم برای کارتون کافی باشه.

سامی

سلام و درود بر خدمت شما
این که من شنیدم با C شروع می کنن، چون یه زبانی هستش که تقریبا با همه چی دستور مشترک داره… برای همین میگن
می خواستم بدونم که چرا باید توی برنامه نویسی ریاضی خوبی داشته باشیم؟ این سوال بزرگیه
من سری مطلب های سون لرن رو زیاد خوندم و راستتش رو بخواین از این مطلالب واضح تر ندیدم؛ پس بدونید این‌ها که نوشتن الکی نیست و واقعا نیازه
بازم تشکر بابت مطالب مجموعه سون لرن

نازنین کریمی مقدم

درود. ممنون که با ما همراه هستید.
بله در دانشگاه بخصوص معمولا با آموزش زبان سی و سی پلاس پلاس کار رو شروع می‌کنند چون این زبانها اشتراک زیادی در سینتکس با سایرین دارند و پیشنیازهای کمتری لازمه تا بشه باهاشون یه برنامه ساده نوشت.
درمورد سوال تون، برای برنامه نویسی در مرحله اول باید قدرت حل مساله بالا داشته باشید. چون قراره با برنامه نویسی یک مشکل رو حل کنید و یک منطق رو به گونه ای پیاده سازی کنید که هر دفعه مجبور به اجرای دستی نباشید. شما باید این منطق رو به منطق ریاضی در قالب یک زبان برنامه نویسی کدنویسی کنید. پس باید تفکر و درک ریاضی خوبی داشته باشید.

ali you

مقاله کامل وجامعه بود. ولی ای کاش در رابطه با برنامه نویسی هوش مصنوعی ودیکستاب بیشتر توضیح میدادین

نازنین کریمی مقدم

سلام. ممنون از همراهیتون.
هوش مصنوعی و … از لحاظ تاریخچه‌ای خودشون نیاز به یه مقاله جدا دارن، چه برسه آشنایی باهاشون!
برای مطالعه بیشتر میتونید مقاله “هوش مصنوعی چیست؟ معرفی کتابخانه های پایتون برای هوش مصنوعی” رو مطالعه کنید.

مهدی دیناروند

من لون قسمت که میگه زبان های سطح بالا اومدن و بعدش زبان های شی گرا رو نفهمیدم میشه یه جور قابل درک توضیح بدین !

Ali

سلام
چند تا سوال داشتم
یه بار از یکی شنیدم که برنامه نویسی رو با زبان c شروع کن چون درک برنامه نویسی خوبی بهت میده
واقعا تاثیر داره؟ مشکلی نداره برای مثال از پایتون یا جاوا یا جاوا اسکریپت شروع کنیم
و سوال بعدیم اینه که از چه منابعی برای شروع استفاده کنم کتاب یا فیلم آموزشی یا…
مشکلی هم با زبان انگلیسی ندارم
و اینکه از کجا کتاب های معتبر رو پیدا کنم؟(چه کتاب هایی بخونم؟)
شما برای شروع پایتون یا جاوا اسکریپت چه کتابی رو پیشنهاد می دین؟
ممنون از سایت خوبتون

زهرا فرحمند

سلام وقتتون به خیر علی عزیز.
خیر مشکلی نداره که شما از زبان دیگه ای شروع به یادگیری برنامه نویسی کنید. ولی خوب یک سری زبان ها برای شروع آسون تر هستن. مثل پایتون، PHP و … ولی C گزینه ایه که به نظر من کمتر استفاده میشه و در ضمن بهترین گزینه برای تمرین شی گرایی نیست!!!
راستش به شخصه خیلی با کتاب های برنامه نویسی ارتباط برقرار نمی کنم و با دوره ها و مقالات راحت ترم. بنابراین کتابی رو برای پیشنهاد دادن نمی شناسم 🙂

حمیدرضا اکبرنژاد

بازم تشکر از نویسنده و سون لرن عزیز که مقاله رو به زبان ساده و شیوا توضیح دادن. تشکر

زهرا فرحمند

سلام. خواهش می کنم آقای اکبرنژاد عزیز رضایت شما بهترین جایزه ماست 🙂

ab

ممنون از سایت خوبتون
فقط اگه آموزش های ویدئویی رایگان هم بذارین خیلی موفق تر خواهید بود

زهرا فرحمند

چشم در برنامه هست 🙂