Router چیست؟

دسته بندی: برنامه نویسی
زمان مطالعه: 2 دقیقه
۱۵ خرداد ۱۳۹۸
فارسی
مسیریاب
English
Router

در برنامه نویسی و زمانی که از یک الگوی معماری مثل MVC استفاده می‌کنیم،  Router یا مسیریاب وظیفه تعیین مسیر مناسب برای درخواست‌های ارسالی به برنامه را به عهده دارد. درخواست یا Request‌های کاربران ابتدا به بخش Router برنامه فرستاده می‌شوند. URL‌های مختلف در Router تعریف شده اند. Router مسیر یا URL درخواست کاربر را با URL‌های تعریف شده و متدهای آن‌ها (مانند GET و POST) مقایسه می‌کند. در صورتی که URL در لیست URL‌های معرفی شده تعریف شده باشد، Router فایل یا Controller مناسب را انتخاب کرده و فراخوانی می‌کند.

router چیست

فرض کنید یک گارسون در رستوران سفارش مشتریان را از پیشخوان آشپزخانه تحویل می‌گیرد. حال وظیفه اوست که هر سفارش را به میز مورد نظر ببرد. در این مورد گارسون نقش یک Router را ایفا می‌کند. به مثال زیر توجه کنید:

//Laravel Router file

Route::get('blog/{id}/', ‘PostController@show’);

Route::post('blog/', ‘PostController@store’);

کد بالا بخشی از فایل Router فریمورک لاراول را نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید دو مسیر یا URL به نام‌های blog/{id} و blog/ برای برنامه تعریف شده اند که برای نمونه نمایانگر مسیر هایی به شکل زیر هستند:

http://site.com/blog/22
http://site.com/blog/

درخواست‌های مربوط به مسیر یا Route اول به متد show در کنترلر PostController و درخواست‌های مربوط به مسیر دوم اگر با متد POST ارسال شده باشند، به متد store در کنترلر ارسال می‌شود.

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده زهرا فرحمند

نظرات کاربران

Daniel Yousefi Far

مقاله مفیدی بود.
متشکرم.

حسین ملهم

با درود بیکران
خانم مهندس فرهمند
از ارسال مقاله بسیار عالی و پر محتوای شما در خصوص روتر سپاسگزارم.
همچنین از تیم متخصص سون‌لرن برای تولید محتوای تخصصی در زمینه وب که نشان از دانش آن تیم و زحمات شما می‌باشد صیمانه قدردانی و تشکر میکنم.
همواره سلامت و تندرست باشید.

زهرا فرحمند

درود. داشتن خوانندگان و مشوق های پیگیری مثل شما برای ما افتخاری جناب ملهم عزیز:)

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :