تخفیف ویژه

برترین فریم ورک های پایتون برای توسعه وب

دسته بندی: پایتون
سطح مقاله: ساده
زمان مطالعه: 9 دقیقه
۲۳ مرداد ۱۳۹۸

فریم ورک‌های پایتون برای توسعه وب : یکی از زبان‌های برنامه نویسی که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه برنامه نویسان قرار گرفته، زبان قدرتمند پایتون (Python) است. کاربردهای این زبان بسیار زیاد است و به علت داشتن فریم ورک‌های مختلف قادر است کار برنامه نویسان را سرعت ببخشد. در این مطلب ابتدا به سراغ مفهوم فریم ورک و سپس بررسی فریم ورک‌های پایتون می‌رویم تا با آن‌ها بیشتر آشنا شویم.

فهرست محتوای این مقاله

فریم ورک چیست؟

تعریف فریم ورک

فریم ورک یا چارچوب به معنی مجموعه قواعد، استانداردها و کتابخانه‌های آماده ای است که به برنامه نویسان در توسعه کد کمک زیادی می‌کنند. برای زبان‌های برنامه نویسی مختلف، فریم ورک‌های زیادی نوشته شده و شما باید با توجه به حوزه ای که در آن برنامه نویسی می‌کنید از فریم ورک‌های وب، فریم ورک‌های توسعه اپلیکیشن و غیره استفاده کنید. علاوه بر کاهش حجم کد، قابلیت به روزرسانی سریع و تامین امنیت نرم افزار نیز از دیگر قابلیت‌های فریم ورک‌ها است. فریم ورک‌ها می‌توانند بخشی از ویژگی‌های مشترک اپلیکیشن‌ها را در اختیار شما قرار دهند.

معرفی فریم ورک‌های پایتون برای توسعه وب

معرفی فریم ورک‌های پایتون

پایتون در زمینه‌های مختلفی از جمله سیستم‌های مدیریت وب و تحلیل داده‌ها کاربرد زیادی دارد و فریم ورک‌های آن امکانات زیادی در اختیار شما قرار می‌دهند. برای توسعه نرم افزار تحت وب می‌توانید برنامه نویسی را به صورت Pure انجام دهید. برنامه نویسی Pure یعنی از فریم ورک‌ها استفاده نکرده و تمامی کلاس ها، توابع و متغیرهای لازم را بسازید. راه دیگر استفاده از فریم ورک‌ها است که با داشتن ماژول‌ها و توابع آماده، باعث صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها می‌شوند. فریم ورک‌های پایتون حجم کدنویسی شما را کمتر کرده و قابلیت هایی برای توسعه اپلیکیشن دارند که کار برنامه نویسان را راحت‌تر می‌کنند.

فرم ورک‌های پایتون به 2 دسته همه جانبه (Full Stack) و یک جانبه Non-Full Stack تقسیم می‌شوند. فریم ورک‌های فول استک توسعه دهندگان را هم در طراحی وب Front-End و هم در توسعه وب Back-End پشتیبانی می‌کنند. فریم ورک‌های Non-Full Stack فقط در توسعه یک سمت از نرم افزار به کار می‌‌روند. در این قسمت تعدادی از فریم ورک‌های Full Stack پایتون را بررسی می‌کنیم. اگر تفاوت بین Front-End و Back-End را نمی‌دانید، حتما مطلب زیر را مطالعه کنید.

فریم ورک جنگو (Django)

معرفی جنگو یکی از فریم ورک‌های پایتون

فریم ورک جنگو به علت داشتن سرعت بالا و قابلیت‌های زیاد در توسعه وب بین برنامه نویسان محبوبیت زیادی دارد و یکی از بهترین فریم ورک‌های پایتون است. رایگان، منبع باز بودن (Open Source) و همچنین داشتن کتابخانه‌های فراوان به زبان پایتون، کمک زیادی به برنامه نویسان در توسعه اپلیکیشن می‌کند. Django از پایگاه داده‌های زیادی پشتیبانی کرده و می‌تواند داده‌ها را بین آن‌ها منتقل کند. از این فریم ورک پایتون در پروژه‌های زیادی از جمله Instagram، Pinterest و Mozilla استفاده شده است.

فریم ورک جنگو از معمماری مدل-ویو-کنترلر (MVC) استفاده می‌کند که باعث کدنویسی کمتر و تمیزتر می‌شود. همچنین جنگو برای طراحی رابط کاربری نیز امکاناتی را ارائه داده و از AJAX و RSS پشتیبانی می‌کند. یکی از دلایل مهم برای استفاده از جنگو این است که می‌تواند در محیط‌های مختلف منعطف بوده و هزینه به روز رسانی و افزودن ویژگی‌های جدید را به سیستم، کاهش دهد.

فریم ورک وب تو پای (Web2Py)

فریم ورک WEB2PY

این فریم ورک نیز منبع باز و مبتنی بر پایگاه داده است و ابزاری برای ویرایش، تست و ردیابی خطاها دارد. قابلیت بهره مندی از چندین پروتکل به طور هم‌زمان، امنیت بالای داده‌ها، داشتن ادیتور (Editor) و پشتیبانی از MVC توسعه دهندگان را ترغیب به استفاده از این فریم ورک می‌کند. این فریم ورک بسیاری از فرم‌های پایه را در اختیار توسعه دهندگان قرار داده و برای ساخت اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب طراحی شده است.

فریم ورک توربو گیرز (TurboGears)

معرفی فریم ورک توربو گیرز

توربوگیرز فریم ورک قدرتمندی است که برای کار با آن نیاز به تسلط بیشتری بر زبان پایتون دارید اما قابلیت‌هایی که برای توسعه اپلیکیشن در اختیار شما قرار می‌دهد ارزش این تلاش بیشتر را دارد. پشتیبانی از الگوی MVC، داشتن کتابخانه‌های پایتون و پشتیبانی از پایگاه داده‌های مختلف در این فریم ورک، می‌تواند نیازهای برنامه نویسان را در توسعه وب رفع کند. توسعه این فریم ورک باعث شده برای استفاده در محیط‌های Non-Full Stack نیز کاربرد داشته و مانند یک میکروفریم ورک عمل کند.

فریم ورک تورنادو (Tornado)

tORNADO یکی از فریم ورک‌های پایتون

تورنادو فریم ورکی است که به علت کارایی بالا شهرت زیادی دارد و به طور هم‌زمان قابلیت کنترل 10000 اتصال (Connection) را در شبکه دارد. پشتیبانی از سیستم احراز هویت کاربران از دیگر مزایای این فریم ورک است و برای توسعه اپلیکیشن‌هایی که به عملکرد قوی و توانایی در مدیریت تعدادی زیادی کاربر نیاز دارند، کاربردی به نظر می‌رسد. این فریم ورک در سیستم عامل Unix و Linux پشتیبانی بهتری دارد.

همان طور که ابتدای بحث اشاره کردیم بعضی از فریم ورک‌های پایتون Non-Full Stack هستند یعنی تنها برای برنامه نویسی یک سمت از توسعه اپلیکیشن استفاده می‌شوند در ادامه مطلب قصد داریم تعدادی از این فریم ورک‌ها را معرفی می‌کنیم.

فریم ورک فلسک (Flask)

فربمورک فلیک

فلسک میکرو فریم ورکی برای توسعه وب و بسیار نزدیک به زبان جاوا است که ساختاری ساده اما قابل توسعه دارد و برنامه نویسان زیادی از آن استفاده می‌کنند. فلسک کتابخانه و ابزار فراوانی ندارد و به همین دلیل به آن میکروفریم ورک می‌گویند، اما مجموعه ای از کتابخانه‌ها و ماژول هایی دارد که کار کردن با پروتکل‌ها و برخی جزئیات دیگر را در پیاده سازی نرم افزار راحت می‌کنند. توانایی پشتیبانی از کوکی‌ها و همچنین داشتن یک ابزار اشکال زدایی (Debugger) سریع می‌تواند استفاده از آن را لذت بخش کند. اگر با پروژه‌های کوچک سروکار دارید، فلسک یکی از برترین فریم ورک‌های پایتون در این زمینه خواهد بود که به خوبی می‌تواند نیازهای برنامه نویسی شما را برطرف کند.

فریم ورک پایرامید (Pyramid)

PYRAMID FRAMEWORK

پروژه را کوچک شروع کنید و بزرگ تمام کنید. این پیام فریم ورک پایرامید برای برنامه نویسانی است که قصد توسعه اپلیکیشنی را دارند و شاید از حجم کار خود باخبر نباشند. اگر از یک پروژه کوچک شروع کنید در قدم‌های بعدی متوجه می‌شوید فریم ورک پایرامید قابلیت هایی را در اختیارتان قرار می‌دهد که به طور قانع کننده ای پروژه توسعه یافته شما را پشتیبانی می‌کند. این فریم ورک ساده و مینیمالیستی مستندات قوی و کاربردی زیادی نیز برای توسعه دهندگان دارد و در نسخه‌های 3 و 4 پایتون پشتیبانی می‌شود.

فریم ورک چِری پای (CherryPy)

چری پای

اگر علاقمند به برنامه نویسی شی گرا هستید پس بهتر است از این فریم ورک پایتون استفاده کنید. این فریم ورک در هر سیستم عاملی که از پایتون پشتیبانی کند مانند ویندوز، لینوکس و مک قابل استفاده است و از پروتکل‌های HTTP استفاده می‌کند. داشتن ابزارهایی برای احراز هویت کاربران، سیستم ذخیره داده‌ها (Caching)، پلاگین‌ها و پیکربندی منعطف از دیگر قابلیت‌های این فریم ورک است. همچنین در فریم ورک TurboGears از چری پای به عنوان یکی از کامپوننت‌های اصلی استفاده شده است.

فریم ورک باتل (Bottle)

فریم ورک باتل

یکی دیگر از میکروفریم ورک‌های محبوبی که برای توسعه اپلیکیشن‌های کوچک به کار می‌رود، فریم ورک باتل است که فقط به کتابخانه‌های پایتون وابستگی داشته و نیازی به کتابخانه‌های اضافه ندارد. این فریم ورک از امکانات پایگاه داده‌های مختلف پشتیبانی کرده و به کاربران اجازه دسترسی به داده‌ها و فایل‌ها بارگذاری شده را می‌دهد. باتل در پایتون 3 پشتیبانی شده و امکان توسعه API‌های تحت وب را در اختیار شما قرار می‌دهد.

مقایسه فریم ورک‌های پایتون

مقایسه فریم ورک‌های پایتون

معرفی بهترین فریم ورک پایتون کار سختی است زیرا توسعه دهندگان با توجه به مهارت‌هایی که دارند و همچنین نیاز سیستم نرم افزاری، فریم ورک مناسب را انتخاب می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود هرکدام از فریم ورک‌ها به نحوی کاربردی باشند و مقایسه آن‌ها کار سختی باشد. اما شاید بتوان میزان محبوبیت آن‌ها را در بین کاربران بررسی کرد.

طبق بررسی‌های انجام شده در چند ماه گذشته، کاربران به آشنایی با Django، Web2Py و TurboGears بیش از سایر فریم ورک‌ها تمایل داشته و توانسته اند در مدت زمان ثابتی بخش زیادی از طرفداران خود را حفظ کنند. قدرتمند بودن در پشتیبانی از سطوح مختلف توسعه نرم افزار و سایر ویژگی‌های این فریم ورک‌ها باعث شده توسعه دهندگان پایتون از آن‌ها استفاده کنند.

طبق آنچه که در این مطلب بررسی کردیم شاید بتوان فریم ورک‌های پایتون را بر اساس ویژگی‌های زیر تقسیم بندی کرد :

پشتیبانی از الگوی MVC :

  • Django
  • Web2Py
  • TurboGears

پشتیبانی از پایگاه داده‌های مختلف :

  • Bottle
  • TurboGears
  • Django

داشتن کتابخانه‌های مختلف :

  • TurboGears
  • Django
  • Flask

جمع بندی

پایتون زبان برکاربردی است که در آینده نیز شاهد رشد بیشتر آن در توسعه وب، داده کاوی و غیره خواهیم بود. این زبان فریم ورک‌های زیادی دارد که هرکدام قابلیت‌های متفاوتی دارند اما بهتر است با توجه به نیازی که دارید یکی را انتخاب کرده و یادگیری آن را شروع کنید. سون لرن معتقد است برنامه نویسان خوشحال برنامه نویسانی هستند که به دنبال چالش و پاسخی برای آن‌ها می‌باشند، پس اگر در مسیر یادگیری با مشکلی مواجه شدید، در کنار شما خواهیم بود.

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده ریحانه یزدانی
شاید به ساخت یک اثر هنری فکر کنیم و یا بخواهیم بلندترین قله ها را فتح کنیم؛ ما هنوز نمی دانیم از زندگی چه چیزی را بیشتر از همه می خواهیم. پس هر کاری که از دستتان بر می آید برای زندگی انجام دهید و سرانجام قلب تان، این انتخاب بزرگ را انجام خواهد داد...

نظرات کاربران

Ali

در بخش Pyramid نوشته شده
“در نسخه های 3 و 4 پایتون پشتیبانی می‌شود.”

احتمالا منظورتون پایتون 2 و 3

ali

با سلام جنگو mvc نیست MVT model

ریحانه یزدانی

سلام بله درست میگین اما MVC و MVT معانی بسیار نزدیکی دارن. تا جایی که من مطالعه کردم چون در جنگو بخش C یا کنترلر بیشتر به عهده ی خود فریم ورکه، ما هم بیشتر با مدل، ویو و template سروکار داریم یا همون MVT.
ممنون از دقتی که دارین 🙂

محمد

سلام مقاله خوبی بود فقط یک غلط املایی توی تیتر فریمورک جنگو بود(Django) لطفا اصلاح کنید ممنونم

ریحانه یزدانی

سلام
ممنون از تیزبینی :))

حسین ملهم

با درود فراوان
از مقاله شما در خصوص پایتون و فریمور های آن بی نهایت قدردانی میکنم.
مثل سایر مقاله ها منتشر شده در سون لرن مفید و پرمحتوا بود.
برای نویسنده و تیم خوب سون لرن آرزوی موفقیت روز افزون را دارم.
پیروز و کامروا باشید.

ریحانه یزدانی

سلام
خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده و ممنون از وقتی که میذارین

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :