یادگیری PHP | هر آنچه که برای یادگیری برنامه نویسی PHP نیاز دارید ؟

دسته بندی: برنامه نویسی
سطح مقاله: ساده
زمان مطالعه: 10 دقیقه
۱۸ فروردین ۱۳۹۸

معمولا برای علاقه مندان به برنامه نویسی PHP این سوال پیش می آید که برای آموزش این زبان چه پیش نیازهایی را باید داشته باشند و مدت زمان یادگیری PHP برای آن ها چقدر خواهد بود. برای آموزش مقدمات یادگیری PHP و شروع برنامه نویسی با آن قبل از آموزش کدنویسی ابتدا باید پیش نیازهای یادگیری این زبان را خوب یاد بگیرید. در این مقاله قصد داریم به معرفی پیش نیاز های آموزش زبان PHP بپردازیم.

پیش نیاز یادگیری php

معرفی PHP یادگیری PHP

پیش نیازهای یادگیری PHP به دو دسته پیش نیازهای فنی و غیرفنی تقسیم می شوند. در مورد پیش نیازهای غیرفنی در مقاله ای جداگانه به صورت خیلی کامل تر تحت عنوان " پیش نیازهای یادگیری برنامه نویسی " توضیح داده شد. از جمله مهمترین پیش نیاز های غیرفنی برای ورود به دنیای برنامه نویسی می توان به داشتن انگیزه و هدف گذاری مناسب، آشنایی با زبان انگلیسی، آشنایی با الگوریتم و ریاضیات، تایپ کردن، آشنایی با کامپیوتر و اینترنت اشاره کرد.

نکته :

ممکن بعضی از پیش نیازهای غیرفنی یا عمومی مانند داشتن انگیزه و زمان کافی را به صورت پیش فرض داشته باشید. البته این موارد مانند پیش نیازهای فنی نیاز به تقویت و پرورش دارند. زیرا در بعضی مواقع اهمیت آن ها نسبت به پیش نیازهای فنی به مراتب بیشتر است.

منظور از پیش نیازهای فنی برای یادگیری PHP داشتن آشنایی خوبی با زبان HTML و CSS است. HTML و CSS به شما کمک می کنند تا بتوانید نتایج نهایی کدهای خود را به صورت زیبا و کاربردی به کاربر نمایش دهید. البته یادگیری زبان PHP به صورت مستقل و اصطلاحا Pure (خالص) بدون یادگیری HTML و CSS امکان پذیر است. اما از آنجایی که قصد شما یادگیری PHP به منظور طراحی سایت و وب اپلیکیشن است این موارد جزو پیش نیازهای فنی یادگیری PHP به حساب می آیند.

بنابراین اگر بخواهیم به صورت کلی پیش نیازهای اساسی ( فنی و غیرفنی ) برای یادگیری PHP را جمع بندی کنیم، به صورت زیر مطرح می شوند:

  • داشتن وقت و انگیزه کافی
  • آشنایی با زبان انگلیسی، الگوریتم و ریاضیات
  • آشنایی مقدماتی برای کار با کامپیوتر و اینترنت
  • آشنایی با طراحی وب مقدماتی شامل HTML و CSS
نکته :

شاید با خودتان بگویید اوه اوه! باید چقدر پیش نیاز یاد بگیرم تا بتونم آموزش PHP رو شروع کنم! اما در حقیقت بسیاری از پیش نیازها را از قبل دارید و یا کم کم در طول یادگیری PHP می توانید به صورت موازی به دست آورید، مانند آشنایی با زبان انگلیسی، مفاهیم کامپیوتر و... . بنابراین برای اینکه بخواهید PHP را به صورت اصولی آموزش ببینید و در مسیر یادگیری با ضعف و سردرگمی مواجه نشوید، کافی است به صورت کاربردی با زبان HTML و CSS آشنا شوید تا بتوانید آن ها را به کار گیرید.

آشنایی با HTML

پیش نیازهای یادگیری PHP

بدون شک HTML یا Hyper Text Markup Language اولین زبانی است که در دنیای وب نامش به گوش شما خواهد رسید. HTML یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک زبان نشانه گذاری است که به عنوان هسته و بدنه اصلی صفحات وب به حساب می آید. در حقیقت هر چیزی که در مرورگر اینترنتی خودتان می بینید نتیجه پردازش زبان HTML است.

در دنیای برنامه نویسی وب خروجی و نتیجه تمام زبان های برنامه نویسی سمت سرور از جمله PHP ، Python و... به کدهای HTML تبدیل می شوند تا بتوانند در مرورگر کاربر نمایش داده شوند. پس برای آموزش PHP از ابتدا باید HTML را به خوبی بشناسید. خبر خوب برای کسانی که تا الان با این زبان آشنا نشده اند این است که یادگیری زبان HTML خیلی آسان می باشد.

منظور از Hypertext چیست؟

شاید برای شما سوال شود، که منظور از کلمه Hypertext چیست و چرا در عبارت PHP از این کلمه استفاده شده است؟

یاداوری :

حرف دوم و سوم PHP از سر واژه کلمه های Hypertext Preprocessor گرفته شده می باشند. این عبارت به معنی پیش پردازننده فرامتن است. منظور از این دو حرف به زبان ساده این است که زبان PHP اطلاعات را قبل از اینکه به HTML تبدیل کند و به کاربر نمایش دهد، پردازش می کند و سپس کدها را در قالب HTML در مرورگر کاربر نمایش می دهد.

منظور از Hypertext یا ابر متن، متن های بزرگ و طولانی است که به صورت HTML نوشته می شوند. البته برخلاف اینکه کدهای نوشته شده فقط به صورت متنی و ساده می باشند، بعد از پردازش توسط مرورگر کاربر الزاما به صورت متنی نخواهند بود. یک سند HTML می تواند دارای تصویر، ویدئو، جدول ، لینک و... باشد. اگر هنوز نتوانسته اید به خوبی این موضوع را درک کنید و با خودتان می گویید منظور از ابر متن چیست؟ بهتر است خودتان به یک ابر متن نگاه کنید!

برای مثال صفحه اول سایت سون لرن را در نظر بگیرید. آن چه می بینید یک صفحه شکیل با اجزای مختلف از جمله تصویر، متن، کادربندی و... است. اما اگر قصد دارید پشت صحنه این صفحه وب را ببینید، کافی است با مرورگر خود(مثلا مرورگر کروم) روی صفحه کلیک راست کنید و روی گزینه Inspect کلیک کنید. آنچه الان می بینید یک Hypertext است.

آموزش PHP یادگیری PHP

منظور از زبان نشانه گذاری یا Markup چیست؟

شاید برای شما این سوال پیش آمده است که زبان نشان گذاری چیست؟ یا تفاوت زبان های برنامه نویسی و زبان های نشان گذاری چیست؟ و چرا همه برنامه نویسان بر این موضوع تاکید می کنند که HTML یک زبان برنامه نویسی به حساب نمیاد. HTML با هدف تعریف استانداری برای استفاده در طراحی وب به وجود آمد تا به وسیله آن بتوان صفحات وب سایت را طراحی کنیم و به کاربران نمایش دهیم.

به همین دلیل در HTML از یک سری علائم نشان گذاری به اسم تگ یا Tag استفاده شد. تگ ها با هدف شناساندن منظوری خاص به مرورگر کاربر استفاده می شوند. HTML را می توان زبان مشترک بین شما و مرورگرهای وب دانست. با توجه به قرارداد و قوائدی که برای HTML تعریف شده است، عبارت مربوط به هر تگ به منظوری خاص به کار می رود. این عبارت ها بین علامت های <> قرار می گیرند تا توسط مرورگر شناسایی و پردازش شوند. برای مثال برای اینکه به مرورگر نشان دهیم که این متن یک پاراگراف است از تگ <p> به صورت زیر استفاده می کنیم:

<p>این یک پاراگراف است که در بین تگ های باز و بسته پاراگراف نوشته شده است</p>

همانطور که مشاهده کردید، استفاده از HTML به همین راحتی است. کافی است تگ های مختلف را یاد بگیرید، وب برای طراحی وب سایت های خود از آن ها استفاده کنید.

آشنایی باCSS

CSS چیست یادگیری PHP

بعد از آشنایی با HTML و تگ های آن، نوبت به یادگیری CSS می رسد. CSS مخفف عبارت Cascading Style Sheets است که به منظور فرم دهی صفحات وب و اجزای مختلف صفحات وب سایت مانند متن، تصویر، کادرها و ... ساخته شده است. CSS مانند معجزه ای در دنیای طراحی وب بوده است. زیرا با استفاده از آن طراحان سایت قادر شدند سایت های بی روح و پریشان خود را به صورت جذاب و زیباتر طراحی کنند.

معرفی PHP یادگیری PHP

همانطور که از تصویر بالا برداشت می شود، CSS حکم پوست و گوشت و در نهایت کت و شلوار صفحات وب را دارد. CSS طراحان سایت را قادر می سازد که بدون محدودیت خلاقیت های خود را در طراحی صفحات سایت پیاده سازی کنند. برای اینکه به ضرورت ایجاد CSS پی ببرید و نیاز به آن را احساس کنید، قصد داریم سایت سون لرن را یک بار با CSS و یک بار بدون استفاده از CSS مشاهده کنیم.

تمرین PHP یادگیری PHP

آیا متوجه شدید اگر CSS وجود نداشت دنیای وب چه چهره زشت و ناخوشایندی به خود می گرفت؟ اوایل برای ساخت یک صفحه وب سایت همه چیز در کدهای HTML خلاصه می شد. برای ساخت یک صفحه وب و اعمال ویژگی های ظاهری مختلف مانند تغییر رنگ، اندازه و... روی اجزای تشکیل دهنده صفحه، کافی بود با خاصیت های داخلی HTML دست و پنجه نرم کنیم.

آن زمان که هنوز CSS ساخته نشده بود اگر قصد داشتیم که رنگ فونت متنی را در صفحه های مختلف سایت تغییر دهیم، باید این تغییرات را در تک تک صفحه های مورد نظر و روی تک به تک اجزای آن اعمال می کردیم. این کار طراحی سایت را با صرف زمان و سختی های زیادی همراه می کرد. از نقاط ضعف این روش می توان به انعطاف پذیری پایین و تکرار کدنویسی اشاره کرد.

آشنایی با نحوه عملکرد CSS

کلمه "Cascading" یا آبشاری که اولین کلمه از CSS است به این نکته اشاره می کند که کدهای نوشته شده با CSS به صورت پیش فرض از بالا به پایین (به ترتیب) پردازش و اجرا می شوند. CSS این قابلیت را در اختیار ما قرار می دهد که با ایجاد یک فایل خارجی (Style Sheet) بتوانیم ویژگی های اجزای مختلف در صفحات وب سایت را تعیین کنیم. تصویر پایین نمونه ای از یک فایل CSS یا Styles است.دوره رایگان PHP یادگیری PHP

نتیجه گیری

برای آموزش PHP از پایه و ورود به دنیای برنامه نویسی، باید HTML و CSS را به عنوان پیش نیازهای فنی یاد بگیرید. پس از اینکه با این موارد آشنا شدید، می توانید صفحات سایت خود را طراحی کنید. بعد از آن نوبت به تمرین برنامه نویسی PHP می رسد تا پس از یادگیری مفاهیم این زبان، راه خود را در مسیر رسیدن به قله های برنامه نویسی پیش بگیرید. در مقاله بعدی کوتاه ترین مسیر و بهترین منابع یادگیری PHP را به شما معرفی خواهیم کرد. بنابراین حتما مقاله بهترین منابع آموزش PHP را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین دوره آموزشی PHP راپیدا کنید و همه چیز در مورد PHP را آموزش ببینید.

اگر می خواهید بیشتر در زمینه برنامه نویسی PHP مطالعه کنید مقالات زیر را دنبال کنید

نویسنده
عاشق برنامه نویس و نوشتن

نظرات کاربران

banihashem3

خیلی ممنونم بخاطر مطالب مفید و آموزنده شما

جمیله یزدان پناه

از معلومات مفید و معتبر شما خرسندم ممنون از خدمات با ارزش و سودمند شما .

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
بسیار خوشحالم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته
تشکر😊

نازمحمد گری

با سلام خدمت شما آقای آوند و سایر اساتید محترم سایت /
ممنون از بابت آموزش های مفید و جامع که در سایت سون لرن ارائه می دهید /
من دوره های html/ css/javascript/ و در حال حاضر دوره بوت استرپ 4 آقای صالحی که بسیار مفید بودند برای من، گذرانیده ام ( پنجاه درصد آموزش را گذرانیده ام) / مشکلی که من دارم این هست که هنوز نتوانستم یه قالب سایت استاندارد طراحی بکنم / لطفا در این مورد راهنمایی بفرمایید. دوباره تشکر می کنم از آموزشهای مفید و جامع سون لرن
ایمیل بنده geray@ymail.com

محمد

سلام من میخواهم که قالب وردپرس طراحی کنم و html و css رو بلدم و حالا باید زبان php رو یاد بگیرم ؟
و چند تا مقاله که خوندم گفتند که یا سمت فرانت اند برو یا بک اند موندم چیکار کنم و میخوام تو وردپرس متخصص بشم

مهدی علامه

سلام محمد عزیز
بله، برای تبدیل قالب های طراحی شده به قالب های وردپرس تا یک حدودی باید زبان PHP را یاد بگیرید.
اگر شما زبان PHP را در حد نیاز و به صورت کاربردی یاد بگیری به این منظور نیست که وارد قلمروی برگشت ناپذیر بک اند شدی😉
چون همونجور که آشنایی با مباحث فرانت اند برای یک بک اند کار ضروری است، آشنایی به مباحث بک اند برای کسانی که قصد دارن برای وردپرس برنامه نویسی کنند نیاز خواهد شد.

محمدرضا

آقای آوند اول js یاد بگیریم یا php؟

لقمان آوند

سلام
اگی قصدتون فرانت انده جاوااسکریپت اگر بک اند می خواید کار کنید php

بهنام

سلام ببخشید من یه سوال داشتم. من یه سیستم چت درست کردم برا پروژه دانشگاه با php خام اینطوریه که هر 1 ثانیه یه ریکوئست میفرسته و اطلاعات دریافت میکنه. سوالم اینه که ایا این روی سرور فشار نمیاره ؟؟ مثل حملات DDoS

سینا

استاد با این همه فریم ورک هنوز لازم میشه که php خام کد بزنیم ؟

لقمان آوند

سلام
بله خوب بعضی جاها که کارای کوچیک و سبک دارید و یا تو قالب های cms هایی مثل وردپرس نیاز میشه.

محمد علی عباسی نژاد مود

عالی بود!
یعنی برای کسی که هچی از برنامه نویسی و طراحی سایت هم ندونه کاملاً قابل فهم و ملموس بود. عکسهای مورد استفاده هم خیلی به جا و خلاقانه هستن به خصوص اون اسکلته و آدم کنارش!

مهدی علامه

سلام محمدعلی عزیز
خیلی خوشحالم که از این مقاله استفاده کردی و مورد توجه شما قرار گرفته.😊
تشکر

دام روز

سلام وقت بخیر
اولا ممنون از مقاله خوبتون خیلی خوب توضیح دادید
دوما وقتی داخل سایت سون لرن روی لوگوی بالای سایت کلیک می کنم برم صفحه اصلی آدرس اشتباهه و خطا میده اصلاحش کنید.

مهدی علامه

سلام دوست عزیز، خیلی خوشحالم که این مقاله برای شما مفید بوده و این بهترین انگیزه برای ما هست!
مرسی بابت گزارش اون مورد، حتما بررسیش خواهیم کرد

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 
گزارش مشکل