یادگیری PHP را از کجا شروع کنیم؟ پیش نیاز یادگیری PHP چیست؟

  ‏سطح ساده
‏  11 دقیقه
۲۰ آبان ۱۳۹۸
یادگیری PHP را از کجا شروع کنیم؟ پیش نیاز یادگیری PHP چیست؟

معمولا برای علاقه مندان به زبان برنامه نویسی PHP این سوال پیش می‌آید که برای آموزش این زبان چه پیش نیازهایی را باید داشته باشند و مدت زمان یادگیری PHP برای آن‌ها چقدر خواهد بود. برای یادگیری PHP مقدماتی و شروع برنامه نویسی با آن قبل از آموزش کدنویسی، ابتدا باید پیش نیازهای زبان PHP را خوب فرا بگیرید. در این مقاله قصد داریم به معرفی مسیر یادگیری و چند پیش نیاز PHP بپردازیم. با ما همراه باشید.

فهرست محتوای این مقاله

پیش نیازهای یادگیری زبان php

پیش نیازهای یادگیری PHP به دو دسته پیش نیازهای فنی و غیرفنی تقسیم می‌شوند. در مورد پیش نیازهای غیرفنی در مقاله ای جداگانه به صورت خیلی کامل‌تر تحت عنوان " پیش نیازهای یادگیری برنامه نویسی" توضیح داده شد. از جمله مهمترین پیش نیاز‌های غیرفنی برای ورود به دنیای برنامه نویسی می‌توان به داشتن انگیزه و هدف گذاری مناسب، آشنایی با زبان انگلیسی، آشنایی با الگوریتم و ریاضیات، تایپ کردن، آشنایی با کامپیوتر و اینترنت اشاره کرد.

یادگیری php چقدر طول میکشه؟

نکته :

ممکن بعضی از پیش نیازهای غیرفنی یا عمومی مانند داشتن انگیزه و زمان کافی را به صورت پیش فرض داشته باشید. البته این موارد مانند پیش نیازهای فنی نیاز به تقویت و پرورش دارند. زیرا در بعضی مواقع اهمیت آن‌ها نسبت به پیش نیازهای فنی به مراتب بیشتر است.

منظور از پیش نیازهای فنی برای یادگیری PHP داشتن آشنایی خوبی با زبان HTML و CSS است. HTML و CSS به شما کمک می‌کنند تا بتوانید نتایج نهایی کدهای خود را به صورت زیبا و کاربردی به کاربر نمایش دهید. البته یادگیری زبان PHP به صورت مستقل و اصطلاحا Pure (خالص) بدون یادگیری HTML و CSS امکان پذیر است. اما از آنجایی که قصد شما یادگیری PHP به منظور طراحی سایت و وب اپلیکیشن است این موارد جزو پیش نیازهای فنی یادگیری PHP به حساب می‌آیند.

بنابراین اگر بخواهیم به صورت کلی پیش نیازهای اساسی ( فنی و غیرفنی ) برای یادگیری PHP را جمع بندی کنیم، به صورت زیر مطرح می‌شوند:

  • داشتن وقت و انگیزه کافی
  • آشنایی با زبان انگلیسی، الگوریتم و ریاضیات
  • آشنایی مقدماتی برای کار با کامپیوتر و اینترنت
  • آشنایی با طراحی وب مقدماتی شامل HTML و CSS

نکته :

نگران نباشید شما در حقیقت بسیاری از پیش نیازها را از قبل دارید و یا کم کم در طول یادگیری PHP می‌توانید به صورت موازی به دست آورید، مانند آشنایی با زبان انگلیسی، مفاهیم کامپیوتر و غیره. بنابراین برای اینکه بخواهید PHP را به صورت اصولی آموزش ببینید و در مسیر یادگیری با ضعف و سردرگمی مواجه نشوید، کافی است به صورت کاربردی با زبان HTML و CSS آشنا شوید تا بتوانید آن‌ها را به کار گیرید.

آموزش php از پایه

اولین پیش نیاز یادگیری PHP: یادگیری زبان HTML

HTML چیست؟ بدون شک HTML یا Hyper Text Markup Language اولین زبانی است که در دنیای وب نامش به گوش شما خواهد رسید. HTML یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک زبان نشانه گذاری است که به عنوان هسته و بدنه اصلی صفحات وب به حساب می‌آید. در حقیقت هر چیزی که در مرورگر اینترنتی خودتان می‌بینید نتیجه پردازش زبان HTML است.

در دنیای برنامه نویسی وب خروجی و نتیجه تمام زبان‌های برنامه نویسی سمت سرور از جمله PHP ،Python و... به کدهای HTML تبدیل می‌شوند تا بتوانند در مرورگر کاربر نمایش داده شوند. پس برای آموزش PHP از ابتدا باید HTML را به خوبی بشناسید. خبر خوب برای کسانی که تا الان با این زبان آشنا نشده اند این است که یادگیری زبان HTML خیلی آسان می‌باشد.

منظور از Hypertext چیست؟

شاید برای شما سوال شود، که منظور از کلمه Hypertext چیست و چرا در عبارت PHP از این کلمه استفاده شده است؟

حرف دوم و سوم PHP از سر واژه کلمه‌های Hypertext Preprocessor گرفته شده می‌باشند. این عبارت به معنی پیش پردازننده فرامتن است. منظور از این دو حرف به زبان ساده این است که زبان PHP اطلاعات را قبل از اینکه به HTML تبدیل کند و به کاربر نمایش دهد، پردازش می‌کند و سپس کدها را در قالب HTML در مرورگر کاربر نمایش می‌دهد.

منظور از Hypertext یا ابر متن، متن‌های بزرگ و طولانی است که به صورت HTML نوشته می‌شوند. البته برخلاف اینکه کدهای نوشته شده فقط به صورت متنی و ساده می‌باشند، بعد از پردازش توسط مرورگر کاربر الزاما به صورت متنی نخواهند بود. یک سند HTML می‌تواند دارای تصویر، ویدئو، جدول ، لینک و... باشد. اگر هنوز نتوانسته اید به خوبی این موضوع را درک کنید و با خودتان می‌گویید منظور از ابر متن چیست؟ بهتر است خودتان به یک ابر متن نگاه کنید!

برای مثال صفحه اصلی دوره‌های آموزش برنامه نویسی سون لرن را در نظر بگیرید. آن چه می‌بینید یک صفحه شکیل با اجزای مختلف از جمله تصویر، متن، کادربندی و... است. اما اگر قصد دارید پشت صحنه این صفحه وب را ببینید، کافی است با مرورگر خود(مثلا مرورگر کروم) روی صفحه کلیک راست کنید و روی گزینه Inspect کلیک کنید. آنچه که می‌بینید یک Hypertext است.

منظور از زبان نشانه گذاری یا Markup چیست؟

شاید برای شما این سوال پیش آمده است که زبان نشان گذاری چیست؟ یا تفاوت زبان‌های برنامه نویسی و زبان‌های نشان گذاری چیست؟ و چرا همه برنامه نویسان بر این موضوع تاکید می‌کنند که HTML یک زبان برنامه نویسی به حساب نمیاد. HTML با هدف تعریف استانداری برای استفاده در طراحی وب به وجود آمد تا به وسیله آن بتوان صفحات وب سایت را طراحی کنیم و به کاربران نمایش دهیم.

به همین دلیل در HTML از یک سری علائم نشان گذاری به اسم تگ یا Tag استفاده شد. تگ‌ها با هدف شناساندن منظوری خاص به مرورگر کاربر استفاده می‌شوند. HTML را می‌توان زبان مشترک بین شما و مرورگرهای وب دانست. با توجه به قرارداد و قوائدی که برای HTML تعریف شده است، عبارت مربوط به هر تگ به منظوری خاص به کار می‌رود. این عبارت‌ها بین علامت‌های <> قرار می‌گیرند تا توسط مرورگر شناسایی و پردازش شوند. برای مثال برای اینکه به مرورگر نشان دهیم که این متن یک پاراگراف است از تگ <p> به صورت زیر استفاده می‌کنیم:

<p>این یک پاراگراف است که در بین تگ‌های باز و بسته پاراگراف نوشته شده است</p>

همانطور که مشاهده کردید، استفاده از HTML به همین راحتی است. کافی است تگ‌های مختلف را یاد بگیرید، وب برای طراحی وب سایت‌های خود از آن‌ها استفاده کنید.

اولین پیش نیاز یادگیری PHP: یادگیری زبان CSS

CSS چیست؟ بعد از آشنایی با HTML و تگ‌های آن، نوبت به یادگیری CSS می‌رسد. CSS مخفف عبارت Cascading Style Sheets است که به منظور فرم دهی صفحات وب و اجزای مختلف صفحات وب سایت مانند متن، تصویر، کادرها و ... ساخته شده است. CSS مانند معجزه ای در دنیای طراحی وب بوده است. زیرا با استفاده از آن طراحان سایت قادر شدند سایت‌های بی روح و پریشان خود را به صورت جذاب و زیباتر طراحی کنند.

همانطور که از تصویر بالا برداشت می‌شود، CSS حکم پوست و گوشت و در نهایت کت و شلوار صفحات وب را دارد. CSS طراحان سایت را قادر می‌سازد که بدون محدودیت خلاقیت‌های خود را در طراحی صفحات سایت پیاده سازی کنند.

 اوایل برای ساخت یک صفحه وب سایت همه چیز در کدهای HTML خلاصه می‌شد. برای ساخت یک صفحه وب و اعمال ویژگی‌های ظاهری مختلف مانند تغییر رنگ، اندازه و... روی اجزای تشکیل دهنده صفحه، کافی بود با خاصیت‌های داخلی HTML دست و پنجه نرم کنیم.

آن زمان که هنوز CSS ساخته نشده بود اگر قصد داشتیم که رنگ فونت متنی را در صفحه‌های مختلف سایت تغییر دهیم، باید این تغییرات را در تک تک صفحه‌های مورد نظر و روی تک به تک اجزای آن اعمال می‌کردیم. این کار طراحی سایت را با صرف زمان و سختی‌های زیادی همراه می‌کرد. از نقاط ضعف این روش می‌توان به انعطاف پذیری پایین و تکرار کدنویسی اشاره کرد.

آشنایی با نحوه عملکرد CSS

کلمه "Cascading" یا آبشاری که اولین کلمه از CSS است به این نکته اشاره می‌کند که کدهای نوشته شده با CSS به صورت پیش فرض از بالا به پایین (به ترتیب) پردازش و اجرا می‌شوند. CSS این قابلیت را در اختیار ما قرار می‌دهد که با ایجاد یک فایل خارجی (Style Sheet) بتوانیم ویژگی‌های اجزای مختلف در صفحات وب سایت را تعیین کنیم.

php pure چیست

یادگیری PHP را از کجا شروع کنیم؟

برای آموزش PHP از پایه و ورود به دنیای برنامه نویسی، باید HTML و CSS را به عنوان پیش نیازهای فنی یاد بگیرید. پس از اینکه با این موارد آشنا شدید، می‌توانید صفحات سایت خود را طراحی کنید. بعد از آن نوبت به تمرین برنامه نویسی PHP می‌رسد تا پس از یادگیری مفاهیم این زبان، راه خود را در مسیر رسیدن به قله‌های برنامه نویسی پیش بگیرید.

در مقاله بعدی کوتاه‌ترین مسیر و بهترین منابع یادگیری PHP را به شما معرفی خواهیم کرد. بنابراین حتما مقاله بهترین منابع آموزش PHP را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین دوره آموزش PHP را پیدا کنید و همه چیز در مورد PHP را آموزش ببینید.

نظر شما درباره یادگیری PHP چیست؟ خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سون لرن به اشتراک بگذارید.

اگر می‌خواهید بیشتر در زمینه برنامه نویسی PHP مطالعه کنید مقالات زیر را دنبال کنید

اگر به یادگیری بیشتر در زمینه‌ی PHP علاقه داری، با شرکت در دوره‌ی آموزشی متخصص PHP در کمتر از یک سال به یک متخصص PHP تبدیل می‌شوی که آماده‌ی استخدام، دریافت پروژه، کسب درآمد و یادگیری مباحثی مثل لاراول هستی.

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده مهدی علامه
عاشق برنامه نویسی و دیجیتال مارکتینگ ام. همیشه تلاش می کنم که در این مسیر ایده پرداز بهتر و حرفه ای تری باشم و علم خود را بروز نگه دارم.
ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 

نظرات کاربران

سید علی شریفی

بسیار عالی واموزنده باتشکر فراوان

نازنین کریمی مقدم

درود
خوشحالیم مقاله براتون مفیدد بوده 🙂

زهـــره

سلام وقت بخیر
ممنون بابت مقاله ی خوبتون
من React js کار کردم
خواستم بدونم کدهای PHP از REACT سخت تر هستن؟
واینکه در کل یادگیری PHP چقدر زمان میبره برای من که زمینه ی برنامه نویسی دارم؟

نازنین کریمی مقدم

درود
براساس تجربه شخصی بهتون این اطمینان رو میدم که php خیلی ساده تر از ری اکت هست و سریعتر یاد میگیرید. سینتکس زبانش بسیار راحت هست اما با این حال بازم بستگی به خودتون داره که چقدر طول میکشه.
میتونید مقاله نقشه راه php رو مطالعه کنید تا ببینید دقیقا چه چیزهایی نیاز هست. اون مقاله جامع تری هست.

مهسا

آیا برای یادگیری زبان php ، زبان جاوا برای مهم است ؟ ( آیا زبان جاوا پیش نیاز php است ؟ )

نازنین کریمی مقدم

درود.
خیر نیاز به یادگیری جاوا نیست و جاوا اصلا به یادگیری php ربطی نداره.

علیرضا دانشی محبی

سلام استاد گرامی ! دست شما درد نکنه واقعا آموزشهای خوبی دارید . چند مورد رو میخواستم پیشنهاد کنم که نیاز هست تا در فرصت مناسب آموزش داده بشه ! دوره MVC

و دوره تحلیل پروژه از صفر تا صد ! مثلا برای تحلیل یه فروشگاه .
و همچنین یک پروژه رو تموم کردیم آیا باید با سورس کد تحویل دهیم یا یک اینستالر درست کنیم و تحویل دهیم !
چطوری به پروژه های وب اینستالر درست کنیم .

نازنین کریمی مقدم

سلام.
در تیم حتما پیشنهادات شما رو بررسی خواهیم کرد.
ممنون که با ما همراه هستید.

reza vahidfar

سلام و احترام
یه مشکل دارم البته در موضوع مرتبط نظرات رو بسته بودید
بعد از نوشتن مطلب در ادیتور و ارسال ذخیره میشه ولی نتیجه نهایی کدهای ادیتور همراه با متن مطلب چاپ میشه

ایتالیا و فرانسه، راستگرایی افراطی رو به رشد هست و ممکنه در این زمینه تاثیرگذار باشه.قبلن من اینطور فکر نمی‌کردم اما اخیرن در جامعه‌ی اروپا، مخصوصن کشورهایی مثل آلمان، لهستان، مجارستان، ایتالیا و فرانسه، راستگرایی افراطی رو به رشد هست و ممکنه در این زمینه تاثیرگذار باشه.قبلن من اینطور فکر نمی‌کردم اما اخیرن در جامعه‌ی اروپا، مخصوصن کشورهایی مثل آلمان، لهستان، مجارستان، ایتالیا و فرانسه، راستگرایی افراطی رو به رشد هست و ممکنه در این زمینه تاثیرگذار باشه.قبلن من اینطور فکر نمی‌کردم اما اخیرن در جامعه‌ی

با تشکر از پاسخ شما

banihashem3

خیلی ممنونم بخاطر مطالب مفید و آموزنده شما

جمیله یزدان پناه

از معلومات مفید و معتبر شما خرسندم ممنون از خدمات با ارزش و سودمند شما .

مهدی علامه

سلام دوست عزیز
بسیار خوشحالم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته
تشکر😊

نازمحمد گری

با سلام خدمت شما آقای آوند و سایر اساتید محترم سایت /
ممنون از بابت آموزش های مفید و جامع که در سایت سون لرن ارائه می دهید /
من دوره های html/ css/javascript/ و در حال حاضر دوره بوت استرپ 4 آقای صالحی که بسیار مفید بودند برای من، گذرانیده ام ( پنجاه درصد آموزش را گذرانیده ام) / مشکلی که من دارم این هست که هنوز نتوانستم یه قالب سایت استاندارد طراحی بکنم / لطفا در این مورد راهنمایی بفرمایید. دوباره تشکر می کنم از آموزشهای مفید و جامع سون لرن
ایمیل بنده geray@ymail.com

محمد

سلام من میخواهم که قالب وردپرس طراحی کنم و html و css رو بلدم و حالا باید زبان php رو یاد بگیرم ؟
و چند تا مقاله که خوندم گفتند که یا سمت فرانت اند برو یا بک اند موندم چیکار کنم و میخوام تو وردپرس متخصص بشم

مهدی علامه

سلام محمد عزیز
بله، برای تبدیل قالب های طراحی شده به قالب های وردپرس تا یک حدودی باید زبان PHP را یاد بگیرید.
اگر شما زبان PHP را در حد نیاز و به صورت کاربردی یاد بگیری به این منظور نیست که وارد قلمروی برگشت ناپذیر بک اند شدی😉
چون همونجور که آشنایی با مباحث فرانت اند برای یک بک اند کار ضروری است، آشنایی به مباحث بک اند برای کسانی که قصد دارن برای وردپرس برنامه نویسی کنند نیاز خواهد شد.

محمدرضا

آقای آوند اول js یاد بگیریم یا php؟

لقمان آوند

سلام
اگی قصدتون فرانت انده جاوااسکریپت اگر بک اند می خواید کار کنید php

بهنام

سلام ببخشید من یه سوال داشتم. من یه سیستم چت درست کردم برا پروژه دانشگاه با php خام اینطوریه که هر 1 ثانیه یه ریکوئست میفرسته و اطلاعات دریافت میکنه. سوالم اینه که ایا این روی سرور فشار نمیاره ؟؟ مثل حملات DDoS

سینا

استاد با این همه فریم ورک هنوز لازم میشه که php خام کد بزنیم ؟

لقمان آوند

سلام
بله خوب بعضی جاها که کارای کوچیک و سبک دارید و یا تو قالب های cms هایی مثل وردپرس نیاز میشه.