آموزش ساخت اپلیکیشن مدیریت وظایف با لاراول : قسمت چهارم

دسته بندی: برنامه نویسی
سطح مقاله: متوسط
زمان مطالعه: 7 دقیقه
۲۵ خرداد ۱۳۹۸

مقاله ای که پیش رو دارید، قسمت چهارم از سری آموزشی "آموزش ساخت اپلیکیشن مدیریت وظیفه با لاراول" است. در قسمت‌های قبل بخش فرانت اند پروژه مدیریت وظایف را به پایان رساندیم. در این مقاله می‌خواهیم به سراغ بخش بک اند رفته و آن را قدم به قدم تکمیل کنیم. آماده سازی بک اند به ما کمک می‌کند بتوانیم تسک‌های جدید را به صورت پویا اضافه کرده و یا آن‌ها را حذف و ویرایش کنیم. پس در ادامه این بخش هیجان انگیز همراه ما باشید تا با هم به برنامه مدیریت وظایف روح ببخشیم!

آموزش ساخت یک برنامه مدیریت وظیفه با لاراول

در این قسمت به ساخت بک اند پروژه مدیریت وظایف می‌پردازیم. در صورتی که مقالات لاراول سایت را دنبال کرده باشید با Route‌ها و کنترلر‌ها در فریمورک لاراول آشنایی دارید. در غیر این صورت برای درک راحت‌تر این مقاله حتما مقالات ما در این زمینه را مطالعه کنید. ما در این سری آموزشی برای ساخت کنترلرها از روش RESTful Controller استفاده می‌کنیم. اما آیا با RESTful Controller‌ها آشنایی دارید؟

آموزش لاراول

REST چیست؟

REST روشی برای درخواست و ارسال اطلاعات است که معمولا در اپلیکیشن‌های تحت وب استفاده می‌شود. در واقع REST یک نوع از معماری نرم افزار است و دارای مشخصات فنی خاصی نیست. بنابراین می‌تواند در سیستم‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. در REST برای درخواست، حذف، ویرایش و اضافه کردن اطلاعات از URL‌ها استفاده می‌کنیم. در حالی که در معماری‌های دیگر مانند SOAP برای این عملیات می‌توانستیم از XML استفاده کنیم. معماری REST از نظر پیچیدگی پیاده سازی بسیار ساده‌تر از معماری‌های پیشین خود مانند SOAP است.

به برنامه هایی که طبق معماری REST نوشته می‌شوند RESTful می‌گوییم. بنابراین به سادگی کنترلر RESTful همان کنترلری است که بر اساس معماری REST نوشته شده باشد! در معماری REST برای انجام هریک از عملیات CRUD به یک Verb خاص احتیاج داریم. این Verb‌ها عبارت اند از:

  • GET برای نمایش اطلاعات
  • POST برای ایجاد اطلاعات
  • PUT و PATCH برای ویرایش اطلاعات
  • DELETE برای حذف اطلاعات
نکته :

REST به هیچ عنوان یک پروتکل یا یک نوع وب سرویس نیست! بلکه یک نوع معماری است که وب سرویس‌ها می‌توانند بر اساس آن ساخته شوند.

Resource چیست؟

در معماری REST اطلاعاتی که تحت عملیات CRUD قرار می‌گیرند همان Resource‌ها هستند. برای ایجاد، دریافت، تغییر و حذف Resource‌ها URL‌های مشخص و قانونمندی در برنامه وجود دارد. مثلا در لاراول، Route‌های ارتباط با Resource به این صورت هستند:

GET         /resource                    index         resource.index
GET         /resource/create             create        resource.create
POST        /resource                    store         resource.store
GET         /resource/{resource}         show          resource.show
GET         /resource/{resource}/edit    edit          resource.edit
PUT/PATCH   /resource/{resource}         update        resource.update
DELETE      /resource/{resource}         destroy       resource.destroy

برای ارتباط استاندارد با Resource‌ها در لاراول دو راه داریم:

  • استفاده از کنترلر Resource
  • استفاده از کنترلر RESTful

البته هر دوی این روش‌ها تقریبا مشابه هستند. اما یک تفاوت بسیار ظریف در آن‌ها وجود دارد! در روش Resource کنترلر که با استفاده از این دستور در روتر تعریف می‌شود:

Route::controller('users', 'UserController');

و یا:

Route::post('/profile', 'Controller@postProfile');

شما می‌توانید آزادانه متدهای خود را در کنترلری که آدرس آن را به روتر داده اید تعریف کنید. لاراول آن‌ها را به صورت اتوماتویک به URL‌های Resource که در روتر تعریف کرده اید نگاشت یا map می‌کند. مثلا برای کنترلر مثال بالا، متدها به صورت زیر تعریف می‌شوند:

public function getIndex(){    
    // Route::get('/', 'Controller@getIndex');
} 

public function postProfile(){    
    // Route::post('/profile', 'Controller@postProfile');
}

اما در روش کنترلر RESTful روت مربوط به کنترلر را به این صورت تعریف می‌کنیم:

Route::resource('photo', 'PhotoController');

اما نام متدهای کنترلر حتما باید طبق لیست URL‌های REST که با دستور php artisan route:list قابل مشاهده هستند انتخاب شود. یعنی کنترلر باید کاملا طبق URL‌های استاندارد Resource‌های RESTful ساختار بندی شود. البته نگران این استاندارد نباشید! در لاراول شما می‌توانید با وارد کردن یک دستور ساده در خط فرمان همه این کارها را به صورت اتوماتیک و در عرض چند ثانیه انجام دهید!

ساخت RESTful Controller در لاراول

ساخت یک ساختار RESTful در لاراول بسیار ساده است. بهتر است برای شروع، به سراغ پروژه مدیریت وظایف خودمان برویم. خط فرمان را در مسیر اصلی پروژه باز کرده و دستور زیر را در آن وارد کنید:

php artisan make:controller TaskController --resource --model=Task

این دستور یک کنترلر RESTful را به همراه مدل (Model) لازم برای آن و طبق مدل Resource ایجاد می‌کند. حالا به مسیر App>Http>Controllers بروید. همانطور که مشاهده می‌کنید یک فایل جدید با نام TaskController.php ایجاد شده است که حاوی همه متدهای لازم برای عملیات CRUD روی task‌ها است. در ضمن در مسیر App> Http هم یک مدل با نام Task.php ایجاد شده است.

حالا تقریبا تمام مسیر ساخت RESTful Controller انجام شده است. فقط کافی است URL‌های لازم برای معماری REST را به روتر لاراول معرفی کنید. برای این کار کافی است کد زیر را در فایل web.php در مسیر Routes وارد کنید:

Route::resource('Task', 'TaskController');

حالا به خط فرمان رفته و دستور php artisan route:list را در آن وارد کنید. همانطور که می‌بینید همگی روت‌های Resource فقط با این کد ساده به اپلیکیشن اضافه شده اند.

جمع بندی

در این قسمت از سری آموزشی " آموزش ساخت اپلیکیشن مدیریت وظیفه با لاراول"   کمی با کنترلرهای RESTful و مفهوم Resource‌ها آشنا شدیم. همچنین یاد گرفتیم که چطور این مفاهیم را در لاراول پیاده سازی کنیم. سپس کنترلر RESTful لازم برای پروژه لاراولی خود را به راحتی ایجاد کردم. آیا در اجرای کدهای این بخش از آموزش با مشکل مواجه شدید؟ آن را با ما در میان بگذارید تا در حل آن به شما کمک کنیم!

بیشتر مطالعه کنید : 

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده زهرا فرحمند

نظرات کاربران

اولین دیدگاه این پست رو تو بنویس !

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :