جشنواره فطر سون لرن

مسیریابی در لاراول و آموزش استفاده از Router

دسته بندی: برنامه نویسی
سطح مقاله: پیشرفته
زمان مطالعه: 16 دقیقه
۰۹ خرداد ۱۳۹۸

در مقالات قبل با لاراول و شیوه نصب آن آشنا شدیم. همینطور در مقاله Routing چیست به معرفی روتینگ در شبکه و مکانیزم آن پرداختیم. اگر این مقاله را نخوانده اید پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواندن این آموزش آن مقاله را مطالعه کنید. لاراول هم دارای یک نوع سیستم روتینگ در داخل خود است. در این آموزش می‌خواهیم شما را با بعضی امکانات پرکاربرد آن آشنا کنیم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

آموزش routing در لاراول

فهرست محتوای این مقاله

روت در لاراول چیست

روت راهی برای ایجاد مسیر‌ها یا URL‌ها در اپلیکیشن شما است. مثلا وقتی می‌خواهیم یک مسیر مثل https://7learn.com/articles ایجاد کنیم باید یک روت به مسیر /articles بسازیم. لازم نیست این URL حتما یک فایل را باز کند. نکته مثبت در مورد این نوع URL‌ها که به آن‌ها URL تمیز (Clean Url) می‌گوییم این است که به راحتی قابل خواندن و به خاطر سپردن هستند. بنابراین با سئو نیز سازگاری بالایی دارند.

از لاراول 5.5 به بعد روت‌ها در پوشه routes لاراول ذخیره شدند. روت هایی که برای وب سایت ایجاد می‌کنیم در فایل web.php و روت‌های API‌های سایت در فایل api.php در پوشه routes ذخیره می‌شوند. وقتی لاراول را نصب می‌کنید، دو روت به طور پیشفرض، یکی در فایل web.php و یکی در api.php ساخته می‌شود. ما در این آموزش با روت‌های فایل web.php سر و کار داریم. روتی که در فایل web.php ساخته می‌شود به این شکل است:

Route::get('/', 'HomeController@index');

در کد بالا یک روت به مسیر صفحه خانه یا homepage ایجاد شده است. با این روت هر بار که روتر لاراول یک درخواست از نوع get به مسیر / یا در واقع https://7learn.com/ دریافت می‌کند، ویویی (view) با نام welcome فراخوانی می‌شود. در مورد ویو‌ها در مقاله آشنایی با فریمورک لاراول صحبت کرده ایم. اگر اطلاعات کافی در این مورد ندارید حتما اول آن مطلب را مطالعه کنید.

ساختار یک روت ساده

ساختار یک روت در لاراول بسیار ساده است. برای ساخت یک روت برای وب سایت کافی است فایل web.php را باز کنید و با استفاده از Route:: شروع به ساخت روت جدید کنید. سپس باید نوع درخواستی که قصد دارید روت آن را بپذیرد وارد کنید. به این درخواست‌ها ورب (Verbs)‌های HTTP می‌گوییم. روتر لاراول می‌تواند این ورب‌ها را بپذیرد:

 • Get
 • Post
 • Put
 • Delete
 • Patch
 • Options

در پایان، تابعی که می‌خواهید با دریافت درخواست به URL فراخوانی شود را ایجاد می‌کنید.

نکته :

توجه: برای ارسال درخواست‌های HTTP از نوع POST، DELETE و PUT باید حتما یک توکن CSRF به همراه آن بفرستید. برای دیدن اطلاعات بیشتر در مورد توکن‌های CSRF می‌توانید به مستندات لاراول مراجعه کنید.

مثلا در کد پایین ما یک روت به مسیر https://7learn.com/about ایجاد کرده ایم:

Route::get('/about', function() {
  echo "About Us";
});

در این کد ما یک روت به آدرس https://7learn.com/about تعریف کردیم و با دستور echo کاری کردیم که متن About Us را نمایش بدهد. البته برای تعریف عکس العمل یا اکشن (Action) روت می‌توانید به جای استفاده از تابع Callback مسیر متدی از یک کنترلر را بدهید. مثلا فرض کنید یک کنترلر به نام PageController ساخته و متدی با نام showAbout در آن تعریف کرده ایم. می‌توانیم روت بالا را به این صورت بازنویسی کنیم تا متد showAbout نقش نمایش دهنده اطلاعات در آن را ایفا کند.

Route::get('/about', 'PageController@showAbout');

ارسال پارامتر با استفاده از روت

فرض کنید می‌خواهید کاربران از طریق راهی، پارامتری را به URL چسبانده و اطلاعاتی را به تناسب آن دریافت کنند. فریمورک لاراول راهی را برای انجام این کار در اختیار شما قرار می‌دهد. برای ارسال پارامتر می‌توانید به راحتی نام آن را به صورت  {name} به URL بچسبانید. به مثال زیر دقت کنید:

Route::get('/articles/{id}', function($id) {
  echo $id;
});

در کد بالا یک پارامتر را به روت چسبانده ایم که به آن پارامتر روت (Route Parameter) می‌گوییم. از این لحظه به بعد هر کاربری که یک پارامتر را به عنوان درخواست به مسیر https://7learn.com/articles/ بچسباند، می‌تواند آن عدد را مشاهده کند. به عنوان مثال اگر مسیر https://7learn.com/articles/2 را وارد کنید، عدد 2 نمایش داده می‌شود.

اما اگر بیشتر از یک پارامتر داشته باشیم پارامترها به ترتیب چیدمان به عنوان آرگومان به تابع اکشن ارسال می‌شوند. به این مثال توجه کنید:

Route::get('/blog/{category}/{slug}', function($category , $slug) {
  // Write your code here
});

در این مثال به ترتیب قرارگیری پارامترها، آرگومان‌ها ارسال می‌شوند. به عنوان نمونه در مسیر https://7learn.com/blog/laravel/laravel-routes پارامتر اول -هرچه که باشد- در نقش category و پارامتر دوم slug است.

فریمورک لاراول امکانی را فراهم می‌کند که با استفاده از آن می‌توانید ارسال پارامتر را به یک URL، اختیاری کنید (Optional Parameter). کافی است یک علامت ? در کنار نام پارامتر بنویسید. البته فراموش نکنید در تابع اکشن حتما برای پارامترهای اختیاری مقدار پیشفرض در نظر بگیرید. در مثال زیر پارامتر slug را به صورت اختیاری در نظر گرفته ایم:

Route::get('/blog/{category}/{slug?}', function($category , $slug = null) {
  // Write your code here
});

گروه بندی روت‌های لاراول

به جای آن که یک سری ویژگی‌ها یا attribute‌های یکسان را بارها به صورت تکراری به تعدادی از روت‌ها نسبت دهیم می‌توانیم از قابلیت روت‌های گروه بندی شده (Route Groups) در لاراول استفاده کنیم. روت‌های گروهی به شما امکان می‌دهند که به جای تکرار این اتریبیوت‌ها آن‌ها را به یک گروه از روت‌ها نسبت دهید. اتریبیوت‌های مشترک در فرمت یک آرایه به شکل پارامتری به اول متد Route::group داده می‌شوند. در ادامه این بخش بعضی از اتریبیوت‌های قابل اشتراک در روت‌های گروهی را به شما معرفی می‌کنیم.

اشتراک درMiddleware

برای نسبت دادن یک Middleware به گروهی از روت‌ها از متد middleware قبل از تعریف گروه استفاده می‌کنیم. این Middleware‌ها به ترتیبی که در آرایه نوشته شده اند روی روت‌ها اعمال می‌شوند. به مثال زیر توجه کنید:

Route::middleware(['first', 'second'])->group(function () {
  Route::get('/', function () {
    // Uses first & second Middleware
  });

  Route::get('user/profile', function () {
    // Uses first & second Middleware
  });
});

اشتراک در فضای نام

یکی دیگر از موارد کاربرد مهم روت‌های گروهی نسبت دادن یک فضای نام (Namespace) PHP به گروهی از کنترلرها است. برای انجام این کار از متد namespace به این صورت استفاده می‌کنیم:

Route::namespace('Admin')->group(function () {
  // Controllers Within The "App\Http\Controllers\Admin" Namespace
});

البته لاراول به طور پیشفرض تمام کنترلرهای روت‌ها را در فضای نام App\Http\Controllers فرض می‌کند. به همین دلیل احتیاج نیست در متد namespace نام کامل فضای نام که در این مثال یعنی App\Http\Controllers\Admin، را وارد کنید. یعنی بخش App\Http\Controllers حذف می‌شود و کافی است Admin را وارد کنید.

اشتراک در زیردامنه

گروه‌های روت می‌توانند برای استفاده اشتراکی زیر دامنه (Sub-domain) هم استفاده شوند. این زیردامنه‌ها به شما اجازه می‌دهند بخشی از دامنه را برای استفاده در روت خود شخصی سازی کنید. برای مشخص کردن زیر دامنه می‌توانید از متد domain قبل از ایجاد گروه به این صورت استفاده کنید:

Route::domain('{account}.myapp.com')->group(function () {
  Route::get('user/{id}', function ($account, $id) {
    //
  });
});

اشتراک در Prefix

با استفاده از متد prefix می‌توانید بخشی از URL را به عنوان پیشوند به همه روت‌های گروه نسبت دهید. به این ترتیب دیگر احتیاجی به تکرار آن تکه از URL در همه روت‌ها نیست. به عنوان مثال در کد زیر تمام روت‌های زیرگروه articles را با پیشوند articles در یک گروه قرار داده ایم:

Route::prefix('admin')->group(function () {
  Route::get('users', function () {
    // Matches The "/admin/users" URL
  });
});

استفاده از عبارات منظم در روت ها

در مثال‌های بالا یک پارامتر id برای مقالات در نظر گرفتیم. در حالت عادی این id با id رکوردهای جدول مقالات مقایسه شده و مقاله ای که شماره id آن با شماره پارامتر برابر بود در صفحه نمایش داده می‌شود. اما چه اتفاقی می‌افتد اگر کاربر به اشتباه مقدار این پارامتر را به حروف وارد کند؟ همانطور که می‌بینید باید دنبال راهی باشیم که بتوانیم فقط پارامترهای با فرمت مناسب را بپذیریم. این کار در لاراول با استفاده از متد where و عبارات منظم (Regular Expressions) روی روت امکان پذیر است. به این صورت که نام پارامتر را به عنوان آرگومان اول و عبارت منظم مورد نظرمان را به عنوان آرگومان دوم به متد where می‌دهیم. به مثال زیر توجه کنید:

Route::get('/articles/{id?}', function ($id = 2) {
  // Write your code here
 })->where('id', '[0-9]+');

در کد بالا یک عبارت منظم را برای پارامتر id تعریف کرده ایم. از این به بعد هر وقت کاربری سعی کند یک مقدار غیر عددی را به عنوان پارامتر id به همراه URL ارسال کند یک خطای NotFoundException به او نمایش داده خواهد شد.

جمع بندی

فریمورک لاراول دارای یک سیستم پیشرفته روتینگ یا مسیریابی است که امکانات زیادی را برای کار با URL‌ها در اختیارتان قرار می‌دهد. می‌توانید روت‌ها را گروه بندی کنید، به آن‌ها پارامتر بچسبانید و یا با استفاده از عبارات منظم آن‌ها را فیلتر کنید. در این مطلب به آموزش استفاده از بعضی امکانات پرکاربرد روتر لاراول پرداختیم. اگر سوالی در این مورد دارید از پاسخ دادن به سوالات شما خوشحال می‌شویم!

اگر می‌خواهید بیشتر در مورد لاراول مطالعه کنید مقالات زیر را دنبال کنید

 

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده زهرا فرحمند

نظرات کاربران

اولین دیدگاه این پست رو تو بنویس !

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :