آموزش نصب لاراول : نصب و راه اندازی Laravel در سه سوت !

دسته بندی: برنامه نویسی
سطح مقاله: ساده
زمان مطالعه: 8 دقیقه
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

بعضی از برنامه نویسان به هنگام شروع کار با لاراول کمی دچار سردرگمی می شوند. به خصوص آن هایی که تجربه کار با خط فرمان را ندارند، بیشتر ممکن است به دام دستورات مختلف نصب لاراول بیفتند. اما واقعیت اینجاست که شما با چند حرکت کوتاه می توانید به راحتی لاراول را نصب کرده و با آن کدنویسی کنید. ممکن است راه اندازی یک وبلاگ ساده برای کسی که به اندازه کافی با لاراول دست و پنجه نرم کرده است یکی دو ساعت بیشتر طول نکشد.

فهرست محتوای این مقاله

آموزش نصب لاراول

ما در این مقاله آموزش نصب لاراول و ملزومات آن را به شیوه ای ساده به شما آموزش داده ایم. در پایان این مطلب شما قادر خواهید بود یک پروژه ساده لاراول را روی سیستم خود راه اندازی کرده و صفحه اول آن را روی سرور محلی خود بارگزاری کنید.

آموزش نصب لاراول

مواد لازم برای راه اندازی لاراول

­­قبل از شروع به نصب Laravel احتیاج به فراهم کردن یک سری ملزومات دارید. البته در ساده ترین حالت می توان با نصب دو عدد از آن ها شروع کرد! در این قسمت آن ها را معرفی کرده و قدم به قدم نصب می کنیم.

نصب گیت بش Git Bash

اگر قصد دارید در سیستم عامل ویندوز با فریمورک لاراول کار کنید احتیاج به یک خط فرمان دارید که بتوانید در آن دستورات ترمینال لینوکس را اجرا کنید. البته می توانید به جای این کار از خط فرمان پیش فرض خود ویندوز (Command Prompt) استفاده کنید. اما شکی نیست که با نصب گیت بش، راحت تر خواهید بود. چرا که گیت بش امکانات کار با ابزار کنترل ورژن گیت (Git) را هم فراهم کرده است. به همین دلیل حتی با وجود استفاده از سیستم عامل لینوکس یا مک، می توانید برای راحتی کارتان از آن استفاده کنید. برای نصب نرم افزار گیت بش کافی است به این آدرس بروید.

وب سایت گیت لینک دانلود نسخه متناسب با سیستم عامل شما را به طور خودکار در اختیارتان قرار می دهد. کافی است روی لینک دانلود کلیک کرده و گیت بش را مانند یک نرم افزار عادی نصب کنید.

نصب کامپوزر

برای نصب لاراول در این مقاله از روش کامپوزر استفاده می کنیم. در ضمن باید تمام پکیج های لاراول را با کامپوزر نصب و بروزرسانی کنیم. برای نصب کامپوزر کافی است به سایت رسمی getComposer مراجعه کنید و از مستندات آن روش نصب را پیگیری کنید. در صورتی که برای نصب کامپوزر احتیاج به راهنمایی بیشتری دارید می توانید مقاله ما با عنوان "آموزش نصب کامپوزر" را بخوانید.

نصب ادیتور

شکی نیست که برای کدنویسی با زبان برنامه نویسی PHP احتیاج به یک ادیتور دارید. برای برنامه نویسی PHP می توانید از ابزارهای ساده ای مثل نوت پد هم استفاده کنید. اما لاراول از هزاران فایل تشکیل شده است. تصور کنید بخواهید برای ایجاد تغییر در همه این فایل ها از نوت پد استفاده کنید! احتمالا انتخاب شما هم نصب یک ادیتور یا IDE مناسب باشد. بهترین نرم افزار ها برای این کار PHPStorm، VSCode و Sublime text هستند. اما شما می توانید ادیتورها و IDE های دیگری را به تناسب سلیقه تان انتخاب کنید.

آموزش نصب لاراول

نصب لاراول بسیار ساده تر از آن است که به نظر می آید. ابتدا گیت بش را باز کرده و به مسیر مورد نظرتان برای نصب بروید. به یاد داشته باشید که برخلاف برنامه های PHP دیگر، در لاراول احتیاجی ندارید حتما پروژه را در پوشه htdocs یا www کامپیوتر خود بریزید (احتمالا برای کار با PHP، استک های XAMPP یا  نرم افزارهای مشابه را نصب کرده اید و با شیوه اجرا کردن فایل های PHP آشنایید!). پروژه لاراولی می تواند هر جای کامپیوتر شما اجرا شود. ما در اینجا لاراول را در دسکتاپ نصب می کنیم. برای رفتن به مسیر نصب لاراول دو راه داریم. روش اول این است که از دستور CD خط فرمان استفاده کنیم و به مسیر نصب منتقل شویم:

آموزش لاراول

اما روش دوم این است که پوشه مورد نظرمان را باز کرده و کلیک راست کنیم. اگر گیت بش را نصب کرده باشیم در منویی که باز می شود یک گزینه Git Bash Here وجود دارد که روی آن کلیک می کنیم. با این کار خط فرمان Git Bash در مسیر مورد نظرمان باز می شود.

آموزش لاراول

در این مرحله باید با دستور ساده زیر فرمان دانلود فایل های فریمورک لاراول را بدهیم:

composer create-project --prefer-dist laravel/laravel blog

در صورتی که همه چیز درست پیش رفته باشد، فایل های لاراول شروع به دانلود می کنند. در پایان این مراحل ، اگر لاراول به درستی نصب شده باشد یک APP KEY مخصوص برای وب اپلیکیشن شما ساخته می شود:

آموزش لاراول

برای شروع، کافی است پوشه لاراول را در ادیتور خود باز کنید. در قسمت بعدی به توضیح مختصری از ساختار کلی لاراول خواهیم پرداخت.

ساختار کلی فایل های لاراول

شروع کار با لاراول بسیار ساده است. ما در اینجا ساختار کلی فایل ها و پوشه هایی که برای شروع به آن ها احتیاج دارید به شما معرفی می کنیم. اگر دقیقا طبق راهنمای بخش قبل عمل کرده باشید، حالا لاراول را در ادیتور یا IDE کامپیوتر خود باز کرده اید. ابتدا از مسیر routes>web.php به فایل روتر اصلی لاراول بروید. در این فایل لیست آدرس های مختلف پروژه خود را تعریف می کنید. به این آدرس ها روت می گوییم. مثلا اگر پروژه شما دارای صفحاتی مثل صفحه اصلی، تماس با ما و درباره ما باشد، آدرس های آن ها در این فایل ذخیره می شود.

آموزش لاراول

مسیر '/' مسیر اصلی پروژه است. یعنی اگر دامنه اصلی پروژه را در مرورگر وارد کنید دقیقا به مسیر / منتقل می شوید. برای تعریف محتوایی که در این صفحه باز می شود دو راه داریم. راه اول همان راهی است که در روت به طور پیشفرض تعریف شده است. یعنی استفاده از یک تابع کال بک (Callback function).  متد view مسیر ویویی که قرار است پس از باز شدن آدرس نمایش داده شود یعنی welcome.blade.php را نشان می دهد. به یاد داشته باشید تمام فایل های ویو یک پسوند .blade دریافت می کنند.

حال تابع کال بک را پاک کنید و کد روت را به این شکل در آورید:

Route::get('/', 'HomeController@index');

در این روت، HomeController کلاس کنترلری است که در صورت ارسال ریکوئست به مسیر / باز خواهد شد. Index نام متدی از این کنترلر است که وظیفه فراخوانی ویو مورد نظر را دارد. اما اگر به مسیر app>http>controllers بروید، خواهید دید که چنین کنترلری وجود ندارد. بنابراین باید آن را بسازیم!

دوباره خط فرمان را باز کنید. به مسیر پروژه که در اینجا blog است بروید. سپس دستور زیر را وارد کنید:

آموزش لاراول

دوباره به مسیر app>http>controllers بروید. همانطور که مشاهده می کنید کلاس HomeController.php ساخته شده است. آن را باز کنید و متد index را به آن اضافه کنید تا به شکل زیر در آید:

namespace App\Http\Controllers;

use Illuminate\Foundation\Bus\DispatchesJobs;
use Illuminate\Routing\Controller as BaseController;
use Illuminate\Foundation\Validation\ValidatesRequests;
use Illuminate\Foundation\Auth\Access\AuthorizesRequests;

class Controller extends BaseController
{
    use AuthorizesRequests, DispatchesJobs, ValidatesRequests;

    public function index() {
        return view('welcome');
    }
}

برای مشاهده یا تغییر در فایل ویو به مسیر resources>views>welcome.blade.php بروید. همانطور که می بینید کدهای فرانت اند پروژه در این فایل ویو نوشته شده اند:

آموزش لاراول

حالا نوبت به مرحله هیجان انگیز اجرای پروژه رسیده است. دوباره خط فرمان را در پوشه پروژه باز کرده و دستور زیر را در آن وارد کنید:

php artisan serve

اگر همه مراحل را به درستی انجام داده باشید پس از اجرای دستور serve یک آدرس و پورت به پروژه شما اختصاص داده می شود که در اینجا http://127.0.0.1:8000 یا همان localhost:8000 است. این آدرس را در مروگر باز کنید:

آموزش لاراول

این هم از این! می توانید برای شروع کمی با آدرس های روت یا فایل های ویو بازی کنید تا با ساختار فایل لاراول بیشتر آشنا شوید.

جمع بندی

در این مقاله به شما نشان دادیم ساخت یک پروژه لاراولی تا چه حد ساده است. گفتیم در ابتدا احتیاج به نصب نرم افزارهایی مثل کامپوزر دارید. پس از نصب نرم افزارهای مورد نیاز مراحل راه اندازی لاراول شروع می شود. البته انجام دادن مرحله نصب پیش نیازها فقط برای بار اولی است که لاراول را روی کامپیوتر خود اجرا می کنید. دیدید که با درک ساختار فایل های ویو، مدل و کنترلر به راحتی می توانید یک پروژه را اجرا کنید. البته در این مقاله با دیتابیس سر و کار نداشتیم بنابراین از توضیح فایل های مدل صرف نظر کردیم. امیدواریم از این مقاله لذت برده و از آن استفاده کرده باشید. منتظر خواندن نظرات شما هستیم!

اگر می خواهید بیشتر در مورد لاراول مطالعه کنید مقالات زیر را دنبال کنید

 

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده

نظرات کاربران

ناهید

سلام برای هرپروژه ای که بخواهیم کار کنیم باید این مسیرها را دوباره تکرار کنیم

محمدرضا کیانی

سلام ممنون از مقاله ای که گذاشتید.
تم PHPstorm چی هست؟ می شه فایل تم رو بدید؟

زهرا فرحمند

سلام آقای کیانی عزیز. توی این مقاله از تم Material UI پی اچ پی استورم (PHPStorm) استفاده کردم. می تونید از مخزن افزونه ها در قسمت Preferences به راحتی نصبش کنید 🙂

Daniel Yousefi Far

اسم تم Material UI Theme هست.
که با رفتن به قسمت افزونه می تونی اسم افزونه رو جستجو و نصب کنی.

محمدرضا کیانی

خیلی شبیه PHPstorm هست!! اشتباه نمی کنید ؟
لطفا این تم رو می دید که روی vs نصب کنم؟

وحید صالحی

php storm نیست دوست عزیز محیط visual studio code هست.

حسین ملهم

با درود بیکران و مهر بسیار
بسیار مقاله عالی بود. دست شما درد نکنه.
موفق و پیروز باشید

زهرا فرحمند

درود. بزرگوارید جناب ملهم گرامی 🙂

soheil1985

با سلام و ممنون از آموزشتون
لطفا روش اتصال phpmyadmin رو هم در این روش آموزش بدید
سپاس

زهرا فرحمند

سلام سهیل عزیز. منظورتون از اتصال phpmyadmin دقیقا چیه؟ بالا آوردنش روی مرورگر؟

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 
گزارش مشکل