فریم ورک های جاوا اسکریپت : بهترین فریم ورک های JavaScript

دسته بندی: جاوا اسکریپت
زمان مطالعه: 8 دقیقه
۲۰ اسفند ۱۳۹۷

انتخاب کتابخانه ها و فریم ورک های جاوا اسکریپت موضوعی است که ذهن بسیاری از نوآموزان را مشغول می کند. تنوع تعداد و انواع این ابزار ها، ممکن است شما را کمی گیج کند. کتابخانه ها و فریمورک های جاوا اسکریپت هرکدام کاربرد خود را دارند و می توانند در آن کاربرد، بهترین باشند.

در این مقاله سعی داریم تعدادی از مهم ترین آن ها را به شما معرفی کنیم. فراموش نکنید که هیچ کدام از این کتابخانه ها و فریم ورک ها بهترین یا بدترین نیستند. بلکه تفاوت آن ها در نقاط قوت و ضعفی است که آن ها را برای استفاده خاصی مناسب تر می کند. برای فهمیدن اینکه هرکدام از این ابزارها در کدام شرکت های بزرگ دنیا استفاده می شوند ما مطلبی در مورد شرکت های بزرگی که از فریم ورک های JavaScript استفاده می کنند نوشته ایم. در ضمن اگه اهل کد نویسی با زبان برنامه نویسی پی اچ پی هم هستید می توانید سری هم به بهترین فریم ورک های PHP در سال 2019 بزنید

فهرست محتوای این مقاله

کتابخانه ها و فریمورک های فرانت اند وب

در حدود سال های 1999 این ایده که اپلیکیشن هایی مانند اپلیکیشن های دسکتاپی در وب ایجاد شوند شکل گرفت. این علاقه پس از آن بود که ابزار ها و امکاناتی مانند ajax به دنیای وب راه پیدا کرد. در ابتدا باید این کار با کد های خام جاوا اسکریپت انجام می شد. یک عمل وقت گیر و طاقت فرسا! چرا که برای یک انیمیشن ساده باید چندین خط کد نوشته می شد.

سپس نوبت کتابخانه ها و فریمورک هایی مانند JQuery، Mootools.js و Prototype.js رسید تا به میدان جاوا اسکریپت بیایند. اما آنها برای ادامه مسیر توسعه وب، نقطه ضعف های بسیاری داشتند. هنوز میزان تکرار در کدها زیاد بود و برای وظایف کوچک خطوط کد نسبتا زیادی نوشته می شد. به این ترتیب کتابخانه ها و فریمورک های جاوا اسکریپتی قدرتمندی به میدان رقابت وارد شدند. در این مقاله قسمت داریم تعدادی از این کتابخانه ها و فریمورک های فرانت اند را به شما معرفی کنیم.

فریمورک Angular.js 

فریمورک های جاوا اسکریپت

Angular.js یک فریمورک جاوا اسکریپتی است که با استفاده از آن می توانید کد های HTML خود را غنی کنید. مثلا می توانید از تگ های جدیدی استفاده کنید که خودتان تعریف می کنید. در حالت عادی برای نوشتن فرانت پروژه ها شما با یک سری تگ های HTML ساده سر و کار دارید. اگر بخواهید صفحه خود را تعاملی کنید مجبورید که این کار را با استفاده از جاوا اسکریپت خام انجام دهید. البته با صرف وقت معمولا زیاد!

اما با عرضه فریمورک Angular.js توسط گوگل، می توانید از مجموعه ای از ابزارهای جاوا اسکریپتی استفاده کنید. با این فریمورک شما می توانید تحت معماری MVC، کدهای فرانت پروژه را بنویسید.

کتابخانه React

فریمورک های جاوا اسکریپت

تصور کنید می توانستیم هر صفحه وب را به بخش های کوچک تقسیم کنیم. هر کدام از آن بخش ها این قابلیت را داشته باشند که در پروژه بارها استفاده شوند. بدون اینکه مجبور باشیم هر بار دوباره آن ها را کدنویسی کنیم. بگذارید اسم این بخش های کوچک را کامپوننت (Component) بگذاریم. ایده کتابخانه React از طرف فیسبوک، ایجاد و استفاده از این کامپوننت ها و فراخوانی آن هاست.

بعد از معرفی مفهوم کامپوننت و استفاده توسط Angular ،React در نسخه دوم خود از آن استفاده کرد. بنابراین مفهوم کامپوننت مفهومی مشترک بین این دو ابزار جاوا اسکریپتی است. اما در این صورت تفاوت این دو ابزار در چه چیزی است؟ در واقع React فقط یک کتابخانه کم حجم جاوا اسکریپتی است. در حالی که Angular یک فریمورک است.  این یعنی بر خلاف Angular در React برای اتصال کامپوننت ها و... احتیاج به استفاده از ماژول های جانبی دارید.  مزیت این کار آزادی در انتخاب این ماژول های جانبی است. یعنی شما می توانید بهترین ابزار و مناسب ترین آن ها را نسبت به پروژه خود انتخاب کنید.

فریمورک Vue.js

فریمورک های جاوا اسکریپت

همانند موارد قبلی Vue.js (بخوانید ویو)  برای ساخت اپلیکیشن های تک صفحه ای وب یا SPAها به میدان آمد. ساختار Vue.js آنقدر راحت است که کدنویسان تازه کار یا طراحان وب به راحتی می توانند از آن استفاده کنند.

کتابخانه ها و فریمورک های بک اند وب

شکی نیست که زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت در سمت کلاینت یک زبان بی رقیب است. این به آن معنی است که برنامه نویسان، خصوصا برنامه نویسان فرانت اند ناگزیر به یادگیری جاوا اسکریپت هستند. فرض کنید می توانستید با استفاده از راهی، با همان زبانی که  احتمالا یاد گرفته اید سمت سرور برنامه بنویسید. این امکانی است که به تازگی و با ورود Node.js به ما داده شده است.

نود جی اس

فریمورک های جاوا اسکریپت

Node.js یک محیط اجرا برای جاوا اسکریپت است. گفتیم که موتور اجرای جاوا اسکریپت بر روی مرورگر کروم V8 نام دارد. Node.js این موتور را خارج از مرورگر اجرا می کند. با این کار زبان جاوا اسکریپت را به بیرون از مرورگر می کشاند. حالا جاوا اسکریپت می تواند مانند زبان هایی مثل جاوا و پایتون در هر جایی اجرا شود.

با اجرای Node.js بر روی سرور می توانیم از جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان سمت سرور استفاده کنیم. این یعنی که می توانیم از جاوا اسکریپت علاوه بر فرانت اند، در بک اند پروژه ها کد بنویسیم. در واقع کاربرد اصلی Node.js ایجاد قابلیت استفاده از جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان سمت سروی مانند PHP است.

فریمورک Express.js

فریمورک های جاوا اسکریپت

Express.js یا به اختصار Express یک فریمورک بسیار سبک و کوچک برای اپلیکیشن های وب Node.js است. اگر برای برنامه نویسی بک اند از فریمورک Node.js استفاده می کنید، استفاده از این فریمورک تقریبا اجتناب ناپذیر است. Express.js، کار نوشتن مسیر ها را در Node.js به شدت آسان و سریع می کند.

کتابخانه ها و فریمورک های موبایل و دسکتاپ

در ابتدا برای ساخت اپلیکیشن های هر پلتفورم نیاز بود زبان های Native یا بومی آن پلتفورم آموخته شود. معمولا برنامه نویسی با آن ها مشکل بود. اگر احتیاج به ساخت اپلیکیشن برای چندین پلتفورم بود، توسعه شان هزینه و زمان و نیروی انسانی بیشتری می طلبید. بنابراین نیاز به یک زبان مشترک(کراس پلتفرم) برای یک بار کد نوشتن و اجرا در چندین پلتفرم احساس شد. این زبان مشترک جاوا اسکریپت بود!

با استفاده از کتابخانه ها و فریم ورک های جاوا اسکریپت شما می توانید با یادگیری یک زبان برنامه نویسی، برای IOS و اندروید؛ یا برای ویندوز، مک و لینوکس همزمان برنامه بنویسید. در اینجا به معرفی معروف ترین ابزارهای برنامه نویسی جاوا اسکریپتی کراس پلتفرم اپلیکیشن های موبایل و دسکتاپ می پردازیم.

فریمورک React Native

فریمورک های جاوا اسکریپت

React Native فریمورکی است که توسط آن می توانید با استفاده از جاوا اسکریپت به صورت کراس پلتفرم اپلیکشن موبایل بسازید. این به آن معنی نیست که اپلیکیشن های React Native قرار است در داخل یک WebFrame در موبایل اجرا شوند. کامپوننت های React Native به صورت کامل به کد Native هر پلتفرم ترجمه می شوند. همچنین ظاهر کامپوننت ها در اندروید و آی او اس کاملا بومی است.

استفاده از این روش هزینه های تولید اپلیکیشن را به شدت کاهش می دهد. همینطور زمان توسعه اپلیکیشن به طور قابل ملاحظه ای کم می شود. و بلاخره به دلیل استفاده از زبان جاوا اسکریپت به جای جاوا و سوئیف یا Objective-c کار کدنویسی راحت تر می شود.

فریمورک Electron.js

فریمورک های جاوا اسکریپت

فریمورک Electron.js ابزاری است که با استفاده از آن می توانید به صورت کراس پلتفرم اپلیکیشن های دسکتاپ مخصوص Windows، Mac و Linux بسازید. ایده ساخت این فریمورک از آنجا به وجود آمد که قرار بود یک ویرایشگر متن کراس پلتفرم برای کد های جاوا اسکریپت، HTML و CSS ساخته شود. در نهایت پس از تولد Electron.js در سال 2013، ویرایشگر کد Atom با آن ساخته شد.

رابط کاربری اپلیکیشن های ساخته شده با Electron.js کاملا بومی شده است. همچنین با استفاده از Electron.js می توانید امکاناتی مانند آپدیت اتوماتیک، پیغام های خطا و سایر امکاناتی که با اپلیکیشن های Native از آن ها برخوردارید، در اپلیکیشن جاوا اسکریپتی خود داشته باشید.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی برخی از مشهور ترین و محبوب ترین کتابخانه ها و فریم ورک های جاوا اسکریپت پرداختیم. با استفاده از جاوا اسکریپت می توانیم چه برای اپلیکیشن های وب سمت سرور و سمت کلاینت، چه اپلیکیشن های موبایل و چه اپلیکیشن های دسکتاپ برنامه بنویسیم. برنامه نوشتن با این ابزارها هزینه های مالی، نیروی انسانی و زمانی را به شدت کاهش می دهد. همینطور دیباگ کدها به دلیل ساختارمندی و استاندارد سازی شده بودن آن ها ساده می شود. در قسمت های بعدی مسیر کلی پیش روی شما برای تبدیل به یک برنامه نویس جاوا اسکریپت حرفه ای را معرفی میکنیم. به نظر شما استفاده از جاوا اسکریپت به صورت کراس پلتفرم چه مزایا و معایبی دارد؟

اگر می خواهید بیشتر درباره برنامه نویسی جاوا اسکریپت مطالعه کنید مقالات زیر را دنبال کنید 

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده

نظرات کاربران

FxLover

عالی، دقیق، مفید و آموزنده بود.
سپاس!

رضا

با سلام
من برای انجام پروژه های عمومی دانشگاه و استفاده های معمول یک زبان رو میخواستم یاد بگیرم و بین پایتون و نود جی اس کدوم رو پیشنهاد می کنید.
سپاسگزارم

محمدامین

به نظرتون برای لاراول در این سال یادگیری ویو بهتره یا ری اکت!؟ البته میدونم ویو سازگار تره و بصورت پیش فرض در لاراول هست اما در آینده تغییری در این ساختار ایجاد خواهد شد که ری اکت جای ویو رو بگیره و بصورت پیش فرض در لاراول قرار بگیرد؟

ایمان شیخ ممو

سلام و خداقوت خدمتتون
مقاله ای بسیار عالی و کاربردی
عالی از این بابت که بسیار مختصر ومفید به همه فریم ورک ها و ابزار های JS اشاره شده
سپاسگزارم ازتون

زهرا فرحمند

سلام. ممنونم از توجهتون آقای شیخ مموی عزیز. از همراهی شما خوشحالیم 🙂

ehsan

جاوا دیگه وب رو گرفته!

زهرا فرحمند

سلام احسان عزیز. این هم نظریه 😀

محمد نقلانی

با عرض سلام .
مقاله خیلی مفیدی بود من به شخصه خیلی با دنیای جاوا اسکریپت آشنا نسیتم ، خوبی این مقاله برای من این بود که حداقل تعریف صحیح از کراس پلت فرم هارو پیدا کردم چون واقعا کاربرد فریم ورک Electron.js رو هیچ وقت درک نمی کردم . ولی چرا مثل مقاله های قبلی، پیشنهاد نهایی نداشت ( به پیشنهاد های انتهایی عادت کرده بدویم ).
دادن پیشنهاد با توجه به تجربه ی نویسنده خیلی میتونه کمک کنه به انتخاب صحیح و مناسب کاربر.
ولی به صورت کلی خیلی آموزنده بود و حداقل کاربرد های یک فریمورک درک کردیم در این زبان سمت کاربر .
فقط یه سوال کد ها جاوا اسکریپت سمت کاربر ترجمه و اجرا میشه برنامه نویسی سمت سرور که با Nod.Js انجام میشه امنیت اطلاعات چجوری تامین میشه ؟

زهرا فرحمند

سلام آقای نقلانی عزیز. خیلی خوشحالم که از نوشته استفاده کردید. در مورد پیشنهاد نهایی همونطور که قبلا گفتم بهترین انتخاب تقریبا وجود نداره. همه چیز به کاربرد بستگی داره. مثلا فریمورک ویو برای یادگیری ساده تر هست. انگولار همه چیز رو در خودش داره و شما راحتید ولی در ری اکت مجبورید همه چیز رو به صورت ماژول خودتون وارد پروژه کنه. این کار از طرفی دردسره و از طرفی به شما برای انتخاب بهترین ماژول آزادی می ده.
در مورد Node.js، این ابزار روی سرور اجرا و در نهایت کامپایل میشه. جاوا اسکریپت در حالت عادی با موتور V8 روی کروم و یا موتور های دیگه مثل چاکرا، spidermonkey و.. روی مرورگر های دیگه(که توی مقالات قبل کاملا در موردشون توضیح دادم) اجرا میشه. Node.js موتور V8 رو روی سیستم به صورت مستقل پیاده کرده و با این روش جاوا اسکریپت حالا دیگه برای اجرا به مرورگر کاربر وابسته نیست که کاربر بتونه بهشون دسترسی داشته باشه.

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 
گزارش مشکل