آموزش ویندوز۱۰

63412

این تاپیک 17 پاسخ و 1 مشارکت کننده دارد . آخرین آپدیت توسط :  مهرداد نادری ،‏ 2 سال پیش .

۱۸۱۳ visibility
نویسنده پست
جمعه ، ۱۹ آبان ۱۳۹۶     ۱۱:۳۱ ب.ظ #


مهرداد نادری

مشترک
180 پست20 تاپیک

برای اجرای اکثر برنامه ها و خصوصا سیستم عامل ها ابتدا لازم است که آنها را بر روی رایانه نصب نماییم. و ویندوز 10 هم از این قضیه مستثنا نیست.
در این آموزش قرار است به شما آموزش دهیم که خودتان ویندوز را بر روی رایانه نصب نمایید...
نصب ویندوز راه های مختلفی دارد:
1.    نصب از طریق دیسک های نصب ویندوز
در این روش باید دیسک نصب ویندوز را از بازار تهیه کرده باشید. و یا اینکه فایل نصبی را که از اینترنت دانلود کرده‌اید را که معمولا با پسوند iso می باشد را بر روی دیسک رایت کنید.
2.    نصب از طریق فلش مموری
در این روش شما باید فلش خود را با نرم افزار های جانبی تبدیل به یک فلش مموری بوت شدنی (Bootable) تبدیل کنید. (این آموزش در قسمت "نصب ویندوز" کتاب موجود می باشد)
برای اجرای برنامه نصب ویندوز باز دو راه وجود دارد:
1.    راه اول این است که از طریق خود سیستم عامل قبلی setup ویندوز را اجرا کنیم.
2.    دومین روش اینست که از طریق بوت کردن رایانه ویندوز را نصب کنیم. (پیشنهاد‌ شده)
ما در این آموزش به روش دوم پیش می رویم:
خب با فرض اینکه دیسک یا فلش مموری شما برای نصب ویندوز آماده است شروع به کار می کنیم...
مرحله اول (بوت کردن رایانه برای نصب ویندوز):
در حالت عادی، حالت بوت بر روی هارد دیسک قرار دارد. به همین دلیل ما با بوت شدن ویندوز روبرو می شویم و اصطلاحاً ویندوز زمانی بالا می آید که تنظیمات بوت مربوط به مادربرد، بر روی هارد دیسک تنظیم شده باشد.
تنظیمات مادر بورد ها کمی با هم متفاوت هستند اما قسمت مربوط به تنظیمات بوت، به راحتی قابل مشاهده است. بسته به نوع مادربورد رایانه تان باید درایو راه انداز سیستم (بوت) مربوطه را از‌هارد بهDVD-ROM تغییر دهید.
اگر به هنگام روشن کردن رایانه به پیام پائین صفحه مشکی رنگ دقت کنید. گزینه ای را برای ورود به تنظیمات مادر بورد یا اصطلاحاً  "Setup"یا تنظیمات بایوس به شما معرفی می کند. به عنوان مثال: در آن زمان با فشردن بلافاصله کلید Del یاF2 شما می توانید وارد قسمت تنظیمات بایوس شوید.
همچنین برخی مادربورد ها گزینه ای را برای تغییر مستقیم بوت، ارائه داده اند. بعنوان مثال: کلیدF12 در برخی از مادربورد ها باعث میشود بدون رفتن به تنظیمات بایوس، بوت را بر روی سخت افزار مورد نظر قرار دهید.
پس از ورود به تنظیمات مادربورد، قسمتی با نامBoot وجود دارد که می‌توانید آن را انتخاب کنید. سپس با کلیدهای جهت نمای کیبورد یا کلید هایPageUp  و PageDn میتوانید گزینه مقابل آن را تغییر دهید. همچنین میتوانید بر روی گزینه مقابل کلید Enter را فشرده و از لیست باز شده سخت افزار مورد نظر)که در اینجا  DVD-ROM شما مد نظر است) را انتخاب کنید.
برخی از Mother Board‌ها در این قسمت نام کمپانی سازنده DVD-ROM شما را نشان می‌دهند. مثلاً اگر شما از مدل LG ،  Samsung یا... استفاده می‌کنید این نام را مشاهده خواهید کرد. در صورتی که چند سخت افزار مقابل گزینه Bootمشاهده می شود و این سخت افزار ها بصورت لیست و در زیر هم قرار گرفته شده اند. شما می بایست دقت داشته باشید که گزینه مربوط بهDVD-ROM در اولین اولویت قرار داشته  باشد. برای تغییر اولویت ها می‌توانید با استفاده از کلید‌های "+" یا "-" صفحه کلید استفاده کنید.
در سیستم‌های قدیمی‌تر Boot سیستم اصولاً در حالت A/C یا Floppy Disc قرار دارد که باید بهDVD-ROM تغییر کند.پس از اعمال این تغییرات کلید F10 را فشار داده و با انتخاب گزینه Yتغییرات اعمال شده را ذخیره کنید سیستم را مجدداً Restart کنید.
مرحله دوم:

اگر مرحله قبلی را به درستی پشت سر گذاشته باشید. پس از Restart رایانه باید با تصویر بالا برخورد کنید.
در این قسمت رایانه از شما درخواست می کند که یک کلید را از روی صفحه کلید فشرده تا از طریق  دیسک مورد نظر عمل بوت را انجام دهد.
برای ادامه عملیات یکی از کلید ها (بعنوان مثال کلید Enter) را بفشارید.
 
مرحله سوم:

پس از انجام مراحل فوق به قسمت نصب ویندوز میرسیم.
در تصویر فوق سه بخش برای انتخاب وجود دارد که مربوط به زبان نصب، فرمت زمان و زبان صفحه کلید است. که ما کاری با آنها نداریم و برای تغییر زبان و... به شما پیشنهاد میدهیم که پس از نصب ویندوز از طریق خود سیستم عامل اقدام نمایید.
پس بر روی گزینه Next کلیک می کنیم و به مرحله بعدی میرویم.
مرحله چهارم:

برای اجرای ستاپ ویندوز بر روی گزینه Install now کلیک نمایید.
مرحله پنجم:

در این قسمت با دو گزینه مواجه خواهید شد:
که برای نصب ویندوز بر روی گزینه Custom: Install Windows only (advanced) کلیک کنید.
مرحله ششم:

در این مرحله باید درایوی را که می خواهید ویندوز بر روی آن نصب شود را انتخاب نمایید. در این قسمت شما در صورت نیاز می توانید که به پارتیشن بندی ویندوز بپردازید و یا اینکه درایو های موجود را فرمت کنید. اگر درایوی را برای نصب ویندوز انتخاب نکنید پس از انتخاب گزینه Next به صورت خودکار درایوی برای نصب سیستم عامل اختصاص داده می شود.
پس از انجام عملیات لازم بر روی گزینه Next کلیک نمایید تا به مرحله بعدی برویم.
مرحله هفتم:

در این مرحله ویندوز به کپی فایل ها در درایو انتخاب شده و نصب ویندوز می پردازد. و سپس به صورت خودکار عمل  Restart انجام می شود.
مرحله هشتم:

در این قسمت بر روی Use express settingsکلیک کنید تا تنظیمات پیشفرض و لازم را خود ویندوز انجام دهد.
مرحله نهم:

در این مرحله باید به اکانت مایکروسافت خود وارد شوید.
اگر اکانت مایکروسافت ندارید بر روی گزینهCreate a new account کلیک کنید و یک اکانت بسازید.
مرحله دهم:

در این مرحله ویندوز به شما این امکان را می دهد که تنظیمات را بر اساس یک سیستم دیگر انجام دهید و یا اینکه انتخاب بر اساس یک رایانه جدید انجام گیرد... (پیشنهاد ما گزینه دوم یعنی Set this up as a new PC instead می باشد)
نکته: این صفحه ممکن است بنا به دلایلی برای شما نمایش داده نشود.
مرحله یازدهم:

در این مرحله ویندوز 10 به شما پیشنهاد می دهد که اطلاعات خود را در فضای ابری وان درایو ذخیره کنید که با توجه به سرعت اینترنت ایران و همچنین استفاده زیادی از حجم اینترنت بهتر است آن را خاموش نمایید. (Turn off these OneDrive settings)
مرحله دوازهم:

در این مرحله ویندوز اقدام به نصب برنامه های پیشفرض می کند و به انجام تنظیمات برای اجرای اولیه ویندوز 10 می پردازد.

جمعه ، ۱۹ آبان ۱۳۹۶     ۱۱:۳۲ ب.ظ #


مهرداد نادری

مشترک
180 پست20 تاپیک

آموزش نصب ویندوز 10 از طریق فلش مموری

مرحله اول: در ابتدا باید نسخه مورد نظر ویندوز 10 (۳۲ بیت یا ۶۴ بیت) را دانلود نمایید.

مرحله دوم: در حالی که فایل ISO ویندوز در حال دانلود شدن است برنامه Rufus را که برای ایجاد فلش مموری قابل بوت شدن است دانلود نمایید.

مرحله سوم: Rufus  را اجرا کنید و فلش درایو خود را انتخاب کنید (قبل از آن اطلاعات مهم داخل فلش را بردارید که فلش شما به صورت کامل فرمت می شود). به احتمال زیاد خود برنامه فلش درایو شما را پیدا می‌کند و در بخش Device آن را نشان می‌دهد (اگر نبود خودتان انتخاب نمایید).

مرحله چهارم: حتما گزینه"Create a bootable disk using" را تیک بزنید. برای انتخاب فایل ISOویندوز ۱۰ که دانلود کرده‌اید بر روی بخش رو به روی آن که در شکل بالا با علامت دایره قرمز نشان داده شده کلیک کنید و سپس فایل ISO ویندوز ۱۰ را انتخاب کنید. حال بر روی دکمه Start کلیک نمایید تا برنامه کار خود را آغاز کند.

مرحله پنجم: باید کمی صبور باشید چون این مرحله تا ۲۰ یا ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید. اگر پنجره جدیدی برای فلش درایو باز شد آن را نادیده بگیرید تا اینکه ابزار Rufus عبارت "Done" را که به معنی تمام شدن کار است به شما نمایش دهد.

مرحله ششم: فلش را به پورت USB کامپیوتر وارد کنید و بعد سیستم را روشن کنید. ممکن است تنظیمات بایوس، بوت از طریق فلش را به صورت پیش فرض انجام ندهد، پس اگر سیستم با فلش بوت نشد باید به تنظیمات BIOS سیستم بروید و بوت از طریق فلش را به صورت پیش‌فرض انتخاب کنید. بعد از انجام اینکار، سیستم را دوباره راه‌اندازی کنید و ادامه دستور‌العمل‌های نصب ویندوز ۱۰ را دنبال کنید.

 

جمعه ، ۱۹ آبان ۱۳۹۶     ۱۱:۳۳ ب.ظ #


مهرداد نادری

مشترک
180 پست20 تاپیک

نمایش آیکن This PC بر روی دسکتاپ

ابتدا در دسکتاپ راست کلید کنید سپس بر روی گزینه Personalize کلیک کرده و از منوی باز شده در سمت چپ عبارت Themes را انتخاب کنید
در طرف راست این منو از گزینه Related Settings بر روی گزینه Desktop icon Settings کلیک کنید و از پنجره باز شده آیتم های مورد دلخواه خود را به دسکتاپ اضافه کنید..

جمعه ، ۱۹ آبان ۱۳۹۶     ۱۱:۳۳ ب.ظ #


مهرداد نادری

مشترک
180 پست20 تاپیک

آموزش تغییر برنامه ی پیش فرض ویندوز 10

ابتدا منوی استارت را باز کنید و Setting را انتخاب کرده و  سپس به روی گزینه Systemکلیک کنید.

در گزینه هایی که نمایش داده می شود از منوی سمت چپ “اپلیکیشن های پیش فرض” را انتخاب کنید. در این بخش می توانید برنامه های پیش فرض ویندوز را انتخاب کنید. برای مثال در شکل زیر می توانید با کلیک بر روی Edge مرورگر اصلی ویندوز را به کروم و یا موزیلا تغییر دهید.

با کلیک بر روی این گزینه لیست مرورگر های شما باز خواهد شد.

به همین راحتی می توانید تغییر در برنامه ی پیش فرض ویندوز ایجاد کنید.

 

جمعه ، ۱۹ آبان ۱۳۹۶     ۱۱:۳۴ ب.ظ #


مهرداد نادری

مشترک
180 پست20 تاپیک

برای پاک کردن برنامه ها در ویندوز 10 علاوه بر روش مرسوم همیشه، روش های راحت تر و سریع تری نیز وجود دارد.

روش اول:

برای پاک کردن برنامه ها در ویندوز 10 علاوه بر کنترل پنل روش های دیگر نیز وجود دارد. روش اول که روش بسیار ساده ای است استفاده از منوی استارت است. برای پاک کردن برنامه ها با منوی استارت می توانید به راحتی بر روی منوی استارت کلیک کنید و سپس برنامه ی مورد نظر خود را بیابید و بر روی آن راست کلیک  کنید. بعد از راست کلیک کردن بر روی گزینه ی مورد نظر، بر روی گزینه ی uninstall کلیک کنید. به همین راحتی شما می توانید برنامه ی مورد نظر را پاک کنید.

روش دوم:

روش دیگر پاک کردن برنامه ها استفاده از منوی جدید تنظیمات ویندوز 10 می باشد. این منو که باقی مانده ای از ویندوز 8 می باشد اینک به شما اجازه می دهد که به راحتی برنامه های خود را انتخاب کنید و آن ها را پاک کنید.

برای شروع ابتدا این آدرس را دنبال کنید.

Start>Setting>System>apps & features

سپس در این بخش شما می توانید برنامه های خود را ببینید و با کلیک کردن بر روی نام برنامه می توانید گزینه ی uninstall را ببنید.

 

جمعه ، ۱۹ آبان ۱۳۹۶     ۱۱:۳۴ ب.ظ #


مهرداد نادری

مشترک
180 پست20 تاپیک

مرورگر Microsoft Edge

مرورگر پیشفرض ویندوز 10 که EDGE نام دارد و جایگزین Internet Explorer در نسخه های قبلی ویندوز شده دارای سرعتی بسیار بالا و امکاناتی فراوان است که به برخی از آن ها میپردازیم.

 

1-از ستاره میتوان برای قرار دادن یک آدرس در لیست مورد علاقه و یا لیست مطالعه ( که یادتان بماند بعدا آن صفحه را مطالعه نمایید ) میتوان استفاده نمود.

 

2.1-در این بخش لیست علاقه مندی های شما نشان داده میشود.

2.2- در این بخش لیست مطالعه شما نشان داده میشود.

2.3-تاریخچه مرور شما را نشان میدهد.

2.4-لیست دانلود های شما را نشان میدهد.

 

 

 

3-در این بخش شما میتوانید یک یادداشت یا علامت برروی این صفحه قرار دهید برای کاربرد های گوناگون.

4-برای به اشتراک گذاری یا Share صفحه وب.

5-با کلیک بروی این گزینه موارد زیادی مثل باز گردن یک تب جدید، تنظیمات و... در اختیارتان قرار میگیرد.

جمعه ، ۱۹ آبان ۱۳۹۶     ۱۱:۳۵ ب.ظ #


مهرداد نادری

مشترک
180 پست20 تاپیک

آموزش فعال سازی و تنظیمات کورتانا در ویندوز 10

اگر شما به تازگی ویندوز 10 را نصب کرده باشید حتما می خواهید قابلیت جدید ویندوز 10 را نیز مورد بررسی قرار دهید. یکی از این قابلیت ها، کورتانا می باشد. اما شما در ابتدا این قابلیت را نخواهید داشت و برای این که آن را فعال کنید باید چند قدم ضروری را انجام دهید. با ما همراه باشید تا دستیار صوتی ویندوز 10 را بررسی کنیم.

بعد از نصب ویندوز 10 شما از در قسمت پایین ویندوز منوی سرچ را خواهید دید. در این بخش شما با کلیک بر روی میکروفون تنظیمات کورتانا نشان داده خواهد شد. سپس از شما اسم دریافت خواهد کرد. این اسم همان اسمی است که شما را با آن می شناسد. بعد از این که اسم را دریافت کرد برای تست میکروفون به شما جمله ای نشان داده می شود که با گفتن آن کورتانا از سالم بودن ویندوز شما مطمئن شده و اینک شما می توانید به راحتی از کورتانا استفاده کنید.

اما برای این که به کورتانا دستور بدهید باید از دکمه ی میکروفون استفاده کنید. اما شما می توانید با تنظیماتی با گفتن Hey Cortana  بدون زدن کلیدی دستور خود را به کورتانا بگویید. برای این کار همانند تصویر بر روی باکس سرچ پایین کلیک کنید.

 

سپس همانند شکل وارد بخش تنظیمات شوید.

در مرحله ی بعد همانند تصویر در بخش hey cortana  این بخش را فعال کنید.

بعد از فعال کردن در زیر گزینه ی hey cortana دو بخش اضافه می شود که می توانید تشخیص صدای خود را نیز تنظیم کنید تا در مواردی که شما hey cortana را صدا زدید دستورات را اجرا کند. برا یاین کار بخش to me را فعال کنید. بعد از فعال کردن این گزینه شما باید صدای خود را به کورتانا بدهید. برای این کار چندین جمله ی انگلیسی به شما نمایش داده می شود که باید آن ها را بخوانید. و به همن سادیگی شما می توانید این تنظیم را نیز فعال کنید.

توجه: فعال کردن Hey Cortana باعث مصرف بیشتر باتری لپ تاپ خواهد شد. پس در مواردی که به آن نیاز ندارید آن را غیر فعال کنید.

 

جمعه ، ۱۹ آبان ۱۳۹۶     ۱۱:۳۶ ب.ظ #


مهرداد نادری

مشترک
180 پست20 تاپیک

آموزش تغییر رنگ، تنظیم و شخصی سازی منوی استارت ویندوز 10

برای ورود به بخش تنظیمات استارت منو باید ابتدا بر روی منو کلیک کرده و به بخش settings وارد شوید. در بخش تنظیمات ، به بخش Personalization رفته و به بخش startبروید. یا شما می توانید از بخش سرچ کلمه یstart settings را جستجو کنید.

در بخش باز شده شما تنظیمات خاصی را می بینید. بر اساس تنظیمات کارخانه use start full screen غیر فعال است. این بخش صفحه ی استارت شما را به صورت تمام صفحه خواهد کرد و این بخش اکثرا برای حالت تبلت استفاده می شود.
تغییر رنگ منوی ها در ویندوز 10
برای تغییر رنگ منو ها و استارت منو در همین پنجره ی تنظیمات مانند شکل به بخش colorsمراجعه کنید و در این بخش choose a color که غیر فعال است و به صورت اتوماتیک رنگ انتخاب می شود را off کنید و رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید.

همچنین شما  می توانید رنگ مورد نظر خود را در پشت زمینه ی تب ها نیز نمایش دهید Show color on Start taskbar and action centerرا فعال کنید. در صورتی که غیر فعال باشد تمام رنگ ها به صورت خاکستری نمایش داده می شود.همچنین شما می توانید Make Start, taskbar, and action center transient را فعال کنید با فعال کردن این گزینه پشت منوی استارت می توانید برنامه های دیگر را نیز ببنید و همانطور که از گزینه معلون است شفاف سازی منو را به عهده دارد..

 
تغیر اندازه و حرکت دادن کاشی‌ها در منوی ویندوز 10
شما در منوی ویندوز 10 به راحتی می توانید کاشی ها را تغییر مکان دهید. برای این کار می توانید کاشی مورد نظر را گرفته و جای آن را تغییر دهید.برای تغییر سایز یک کاشی نیز می توانید بر روی آن راست کلیک کرده و از بخش Resize سایز مورد نظر خود را انتخاب کنید.
ویرایش بخش کاشی‌ها ویندوز 10
 

شما به راحتی می توانید کاشی های متوی استارت ویندوز 10 را گروه بندی کنید. برای گروه بندی کاشی ها می توانید کاشی مورد نظر خود را به بخش پایین صفحه کشید با این کار گروه جدید ایجاد می شود اما برای تغییر نام درست به بخش بالای کاشی مراجه کنید و نام مورد نظر خود را انتخاب کنید.
حذف برنامه های از منوی استارت ویندوز 10
در منوی سمت چپ ویندوز 10 شما نمی توانید برنامه را شخصی سازی کرده وبرنامه ی خاصی را به آن اضافه کنید اما شما می توانید برنامه ها را از بخش بیشترین استفاده شده ها حذف کنید. برای این کار همانند تصویر بر روی برنامه راست کلیک کنید و Don’t show in this list را بزنید. به همین راحتی

جمعه ، ۱۹ آبان ۱۳۹۶     ۱۱:۳۶ ب.ظ #


مهرداد نادری

مشترک
180 پست20 تاپیک

اضافه کردن کامپیوتر در دکستاپ ویندوز ۱۰

اضافه کردن Computer یا همان My computer سابق به دسکتاپ (Desktop) ویندوز ۱۰ نسبت به قبل بسیار پیچیده تر شده است و حتی گزینه Show on my desktop هم از ویندوز ۱۰ حذف شده است،برای اضافه کردن Computer,User Files,Control panel,Network,Recycle Bin و.. به دسکتاپ ویندوز ۱۰ مسیر زیر را طی کنید:

بر روی دسکتاپ کلیک راست و گزینه Personalize را انتخاب کنید.تب Themes انتخاب و گزینه Go to desktop icon settings را انتخاب کنید

.

تیک مواردی که میخواهید به دسکتاپ اضافه شود مثلComputer و .. را بزنید و پنجره را OK کنید.

حلا مای کامپیوتر دوست داشتنی به دسکتاپ ویندوز ۱۰ اضافه شده است!

 

جمعه ، ۱۹ آبان ۱۳۹۶     ۱۱:۳۷ ب.ظ #


مهرداد نادری

مشترک
180 پست20 تاپیک

انتقال برنامه‌های باز بین دسکتاپ‌های مجازی

دسکتاپ‌های مجازی به شما این امکان را می‌دهند که برنامه‌های باز را در نواحی مختلف از هم جدا کنید. در واقع این ویژگی چند نسخه از دسکتاپ را به صورت مجازی ارائه می‌دهد. برای حرکت بین دسکتاپ‌های مجازی می‌توانید ازTask view یا windows Key + Tab استفاده کنید. ترکیب دکمه Alt+Tab هم می‌تواند شما را بین برنامه‌های باز در تمامی دسکتاپ‌ها حرکت دهد.

اما برای انتقال یک برنامه باز از یک دسکتاپ به دسکتاپ دیگر باید به سراغ دسکتاپی بروید که برنامه در آن باز است. رویTask View در نوار وظیفه کلیک کنید. در این صفحه می‌توانید فهرستی از تمام برنامه‌های باز در دسکتاپ‌های مجازی را ببینید. روی برنامه‌ای که می‌خواهید حرکت دهید راست کلیک و سپس Move to> Desktop را انتخاب کنید.

 

پست 1 تا 10 (از مجموع 18 پست)

برای پاسخ دادن به این تاپیک باید وارد سایت شوید .