تفاوت UI و UX چیست؟ تجربه کاربری و رابط کاربری چه فرقی دارند؟

سطح مقاله: ساده
زمان مطالعه: 5 دقیقه
۲۶ مهر ۱۳۹۸

در مقاله قبلی با عنوان رابط کاربری یا UI چیست به بررسی مفهوم طراحی رابط کاربری و نیازهایی پرداختیم که می تواند شما را به یک طراح رابط کاربری حرفه ای تبدیل کند. اما یک طراح UI خوب بدون دانش UX راه به جایی نخواهد برد. بنابراین تصمیم گرفتیم در این مطلب درباره UX صحبت کنیم و سپس به بررسی تفاوت UI و UX بپردازیم.

فهرست محتوای این مقاله

UX چیست؟

تجربه کاربری (UX) نقشه راهی است که به شما کمک می کند تا محصول نرم افزاری خود را طبق خواسته کاربر طراحی کنید. تجربه کاربری بر طراحی محیط، سرویس ها و فرایندهای یک محصول با هدف ارائه راه حل و بالا بردن سطح رضایت کاربر تمرکز دارد. در تجربه کاربری مهم ترین مرحله، شناخت نیاز کاربر است و هماهنگی طراحی با این نیازها به گونه ای که کاربر به هدف خود برسد و از کار کردن با سیستم لذت ببرد.

از طرفی رضایت و وفاداری متقابل کاربر، برگ برنده ای برای صاحبان محصول و شرکت ها خواهد بود. یک طراح UX علاوه بر شناخت برند و هویت یک سازمان، به شناخت مخاطبان می پردازد و تلاش دارد راهی پیدا کند تا مخاطبان را جذب کرده و اهداف سازمان را پیش ببرد.

تجربه کاربری به نوعی، فرایند کلی تولید یک محصول محسوب میشود و UI می تواند زیرشاخه ای از آن باشدبه طور خلاصه تجربه کاربری علاوه بر رفع نیازهای کاربران، تاکید زیادی بر راحتی سیستم ها دارد به گونه ای که کاربر به سختی ترجیح بدهد سیستم فعلی را با نرم افزار دیگری جایگزین کند.

تفاوت UI و UX چیست؟

تفاوت UI و UX در تحقیقات

تجربه کاربری و رابط کاربری ارتباط بسیار نزدیکی با هم دارند و کاملا وابسته به یکدیگر هستند. تجربه کاربری بدون UI چیزی برای نمایش و عرضه به کاربران ندارد و رابط کاربری نیز بدون UX قابل استفاده نیست.

تفاوت UI و UX در مفهوم

 UX تعیین میکند که تعامل کاربر با یک نرم افزار چگونه باید باشددر حالیکه UI بر این نکته تمرکز دارد که این ارتباط یا همان رابط کاربری، چگونه به نمایش گذاشته می شودطراحان UX مشخص می کنند که طراحی صفحات شامل چه المان ها و دکمه هایی باشد درحالیکه تیم UI روی ظاهر و کیفیت گرافیکی این المان ها کار می کند.

UI رابطه نزدیک تری با گرافیک دارد، اما UX بیشتر به تحلیل و آنالیزهای فنی سیستم می پردازد. این دو تیم نیاز به تعامل دائمی دارند زیرا UI یک اپلیکیشن، بدون خط و مشی مشخصی که تیم UX باید آن را تعیین کند قادر به طراحی کاربردی یک محصول نیستاز طرفی در UX نیز باید ملاحظات پیاده سازی UI در نظر گرفته شود.

در مرحله پیاده سازی نهایی، فاز تجربه کاربری بر طراحی رابط کاربری مقدم است. زیرا تیم UX طی عملیات تحقیق بازار و با شناخت کامل از اهداف شرکت و نوع مخاطبان و سایر عوامل اقدام به طراحی و پیاده سازی طرح اولیه می کندطرح اولیه پس از تصویب به شکلی کاملا ساده و آزمایشی طراحی می شود (Sketch) تا با بررسی و تست آن، از پیش آمدن اشتباهات و نواقص جلوگیری شود. بعد از انجام تعییرات نهایی، فرایند طراحی UI آغاز می شود..

تفاوت UI و UX در فاز تحقیقات

تفاوت UI و UX در تحقیقات

تحقیق از کاربران تقریبا در تمامی این فرایند وجود دارداین فرایند به طور کامل نیاز به تعامل با کاربر دارد و پس از شناخت اولیه مخاطبان، طرح اولیه نرم افزار پیاده سازی می شوددر این مرحله نیز قبل از تکمیل UI، تیم تحقیقات تلاش می کند با جمع آوری نتایج حاصل از تست های عملی نواقص را برطرف کندشاید با نرم افزار مارول (Marvel) آشنایی داشته باشید.

با استفاده از این نرم افزار می توانید طرح های اولیه از طراحی UX را به همراه پروتوتایپ (Prototype) پیاده سازی کرده و در اختیار افراد مختلف قرار دهید و از آن ها بخواهید فرایندی مانند ثبت نام را تا آخر انجام دهند و نظرات خود را حین کار با اعلام کننداین مرحله که تست کاربردپذیری (Useability Testing) نام دارد دربهینه سازی طراحی، تاثیر زیادی داشته و می تواند پیاده سازی را سرعت دهد.

فاز تحقیقات در بخش UI شامل بررسی نرم افزارهای مشابه نیز می شود. باید نرم افزارهای تولید شده در زمینه موردنظر بررسی شوند و نقاط ضعف و قوت آن ها شناخته شوداین کار می تواند مانند یک مشاوره فنی در پیاده سازی طراحی UI محسوب شود و از اشتباهات تکراری جلوگیری کند.

تفاوت UI و UX در تصمیم گیری

UX درباره اهداف شرکت و نیازهای مخاطبان فکر می کند و فرایند را به گونه ای جهت دهی می کند که این دو گروه به خواسته خود برسند و از UI کمک می گیرد تا این مسیر را به شکل دکمه، متن و یا هرچیزی دیگری به کاربر نشان دهد.

ممکن است شما به فکر طرح های متنوع و جدید برای UI یک اپلیکیشن باشید درحالیکه تحقیقات UX نشان دهد که کاربران نمی توانند با سبک های جدید ارتباط برقرار کنند و همچنان سبک های قبلی را ترجیح دهند. خلاقیت و نوآوری اگر بدون شناخت باشد ممکن است باعث شکست یک پروژه شودبنابراین ایجاد هرگونه تغییر در سلیقه کاربران، باید دلیل بسیار محکمی داشته باشد.

جمع بندی

همانطور که از صحبت های بالا نتیجه گیری می شود، UI تنها بخشی از فرایند تجربه کاربری است و کاملا به تصمیمات و تجربیات این مرحله بستگی دارد. UX بسیار قدرتمند است و در موارد بسیاری شما با یک فرایند UX مطمئن و یک UI متوسط، می توانید نتیجه بسیار خوبی به دست بیاورید درحالیکه عکس این مسئله صحت ندارد. UI و UX بخش مهمی از طراحی وب را تشکیل می دهند. برای آشنایی با مسیر طراحی وب می توانید اینجا را ببینید.

چه امتیازی به این مقاله می دید؟
نویسنده ریحانه یزدانی
شاید به ساخت یک اثر هنری فکر کنیم و یا بخواهیم بلندترین قله ها را فتح کنیم؛ ما هنوز نمی دانیم از زندگی چه چیزی را بیشتر از همه می خواهیم. پس هر کاری که از دستتان بر می آید برای زندگی انجام دهید و سرانجام قلب تان، این انتخاب بزرگ را انجام خواهد داد...

نظرات کاربران

اولین دیدگاه این پست رو تو بنویس !

ارسال دیدگاه
خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :

 
گزارش مشکل