آموزش برنامه نویسی PHP

۶۲۴ رای ۹.۲

access_time طول دوره ۶۰ ساعت
event_seat تعداد جلسات ۲۹ جلسه
people دانشجویان ۲۵۳۷ نفر
headset_mic پشتیبانی دوره۳ ماه
file_downloadسرفصل های دوره دانلود

قیمت : ۱۵۷ هزار تومان

schedule بیش از 60 ساعت آموزش ویدیویی - 6.5 گیگابایت محتوای آموزشی
description توضیحات دوره list جلسات دوره speaker_notes دیدگاه ها
list لیست جلسات دوره
 1. مقدمه ، پیشنیازها و آماده سازی محیط کار play_circle_outlined
 2. قرارداد ها، شروع کدنویسی حساب شده و مفاهیم پایه ! play_circle_outlined
 3. انواع مختلف داده ها و متغیرها در PHP play_circle_outlined
 4. عملگرها در PHP play_circle_outlined
 5. ساختارهای شرطی در زبان PHP play_circle_outlined
 6. ساختارهای کنترلی : حلقه ها و آرایه ها play_circle_outlined
 7. تعامل Html ، PHP و Javascript : با Ajax حرفه ای شوید ! play_circle_outlined
 8. کار با فرم ها و داده های ورودی کاربران play_circle_outlined
 9. متغیرها و آرایه های فوق سراسری (super globals) play_circle_outlined
 10. تعریف توابع دلخواه توسط برنامه نویس play_circle_outlined
 11. توابع php - کار با تاریخ و زمان play_circle_outlined
 12. توابع php - کار رشته ها و متن ها play_circle_outlined
 13. توابع php - کار با آرایه ها play_circle_outlined
 14. توابع php - کار با فایل ها play_circle_outlined
 15. آشنایی با اصول و مفاهیم پایگاه داده (database) play_circle_outlined
 16. کار با پایگاه داده - آشنایی با زبان SQL play_circle_outlined
 17. اتصال به پایگاه داده از طریق PHP و 3 رابط mysql,mysqli و pdo play_circle_outlined
 18. کار با کوکی ها (cookies) و سشن ها (Sessions) play_circle_outlined
 19. اصول خطایابی و Debug کردن برنامه ها: مشکلات رایج و راه حل رفع آنها play_circle_outlined
 20. امنیت در برنامه نویسی PHP و شناسایی خطرات امنیتی play_circle_outlined
 21. برنامه نویسی شی گرا - اصول و مفاهیم پایه play_circle_outlined
 22. برنامه نویسی شی گرا - مفاهیم پیشرفته play_circle_outlined
 23. مباحث کاربردی و پیشرفته (1) استثناها و عبارات منظم play_circle_outlined
 24. مباحث کاربردی و پیشرفته (2) ارسال ایمیل، وب سرویس، درگاه پرداخت و کتابخانه های GD و curl play_circle_outlined
 25. طراحی و پیاده سازی پروژه سیستم پاسخگویی به سوالات play_circle_outlined
 26. طراحی و پیاده سازی پروژه فروشگاه تصویر play_circle_outlined
 27. طراحی و پیاده سازی پروژه وبلاگ (CMS) با معماری MVC play_circle_outlined
 28. جمع بندی، ادامه کار و توصیه های مهم play_circle_outlined

آموزش PHP

آموزش PHP : معمولا برای علاقه مندان به برنامه نویسی PHP این سوال پیش می آید که برای آموزش این زبان چه پیش نیازهایی را باید داشته باشند و مدت زمان یادگیری PHP برای آن ها چقدر خواهد بود. برای آموزش پروزه محور MVC در PHP و شروع برنامه نویسی با آن قبل از آموزش کدنویسی ابتدا باید پیش نیازهای یادگیری این زبان را خوب یاد بگیرید. در این مقاله قصد داریم به معرفی پیش نیاز های آموزش زبان PHP بپردازیم.

تاریخچه زبان PHP

همه چیز در مورد PHP

همه چیز از زمانی شروع شد که Rasmus Lerdorf دانمارکی در سال ۱۹۹۴ تعدادی اسکریپت به منظور مدیریت یک سری از کارها در سایت شخصی خود با زبان برنامه نویسی Perl نوشت. Lerdorf با استفاده از این اسکریپت ها که بر اساس استاندارد اسکریپت‌نویسی (Common Gateway Interface) نوشته شده بودند، آمار افرادی که در حال خواندن رزومه اش بودند محاسبه و ذخیره کرد. با این کار توجه افراد زیادی را به اسکریپت هایش جلب کرد و از اون درخواست کردند تا اسکریپت ها را برای آن ها هم ارسال کند. بنابراین Lerdorf تصمیم گرفت که نام اسکریپت های خود را PHP گذارد که مخفف عبارت Personal Home Page بود.

Lerdorf در سال 1997 زبان PHP را به نسخه دوم ارتقا داد و توانست نظر توسعه دهنده های زیادی را به خودش جلب کند. با این حال هنوز این زبان برنامه نویسی دچار ضعف ها و مشکلاتی در موتور پردازشی خود بود. به همین دلیل Zeev Suraski و Andi Gutmans از اسرائیل داوطلب شدند تا برای بازنویسی موتور پردازشی PHP به کمک Lerdorf بیایند. در نهایت تصمیم آن ها بر این شد که این تغییرات را در نسخه سوم PHP اعمال کنند.

بازنویسی موتور پردازشی PHP در سال 1998 به پایان رسید و به عنوان نسخه سوم PHP عرضه شد. البته در همین سال تصمیم گرفتند که به کلمه PHP مفهومی جدید دهند.(حتما می پرسید یعنی چی؟) یعنی آن ها تصمیم گرفتند که دیگر دو حرف میانی کلمه PHP برگرفته از عبارت Home Page نباشند و به عنوان مخففی از عبارت Hypertext Preprocessor در نظر گرفته شوند. منظور از این دو حرف به زبان ساده این است که زبان PHP اطلاعات را قبل از اینکه به صورت HTML به کاربر نمایش دهد، پردازش می کند و سپس آن را در قالب HTML به کاربر نمایش می دهد.(منظور از Hypertext ابر متن یا متن های بزرگ و طولانی است که احتمال دارد در آن تصویر، جدول و... به کار رفته باشد که در حقیقت همان فایل HTML است که کاربر در قالب صفحات وب مشاهده می کند).

به تدریج با گذشت زمان به تعداد توسعه دهندگان اولیه زبان PHP به منظور توسعه بخش های دیگر این زبان اضافه شد و به این ترتیب بود که زبان برنامه نویسی PHP به یک پروژه متن باز یا Open Source تبدیل شد. در سال 2000 Zeev Suraski به همراه همکارش Andi Gutmans تصمیم به تاسیس شرکتی با نام Zend گرفتند. در آن شرکت هسته اصلی زبان PHP دوباره زیر تیغ جراحی توسعه دهندگان قرار گرفت و بازنویسی شد. در این بازنویسی تغییرات زیادی بر روی PHP اعمال شد که هسته آن را Zend Engine نامیدند و به عنوان نسخه چهارم از این زبان ارائه کردند.

PHP در سال 2004 به نسخه پنج بروزرسانی شد. در این بروزرسانی تغییر و تحولات زیادی را در این زبان شاهد بودیم که مهمترین تغییرات آن می توان به پشتیبانی از کدنویسی شی گرا و ارتباط بهتر با پایگاه داده اشاره کنیم. بنابراین می توان نسخه پنجم از زبان PHP را نقطه عطف این زبان در دنیای برنامه نویسی بدانیم، چرا که در این بروزرسانی قابلیت ها و امکانات زیادی به این زبان برنامه نویسی اضافه شد که کدنویسی با این زبان را بیش از پیش برای برنامه نویسان لذت بخش تر کرد.

می دانیم انتظار دارید بعد از نسخه پنجم PHP نسخه ششم آن را به شما معرفی کنیم، اما نکته جالب درمورد زبان PHP این است که به جای این که نسخه ششم آن عرضه شود، در یک اقدام جالب بعد از نسخه 5.6 ، نسخه هفتم آن عرضه شد. زیرا تیم توسعه زبان PHP تصمیم داشتند در نسخه ششم، قابلیت پشتیبانی از Unicode را به این زبان اضافه کنند تا قادر باشد از کارکترهای همه زبان های دنیا پشتیبانی کند. اما آن ها نتوانستند این قابلیت را به خوبی پیاده سازی کنند و به همین دلیل تصمیم گرفتند تا توسعه این نسخه از PHP متوقف شود.

 

سال 2015، با عرضه نسخه هفتم PHP، این زبان دوست داشتنی دوران جوانی خود را پشت سر گذاشت و به دوران بلوغ و پختگی خودش وارد شد. به تعبیری این نسخه از PHP را می توانیم به عنوان یکی از بزرگترین و بهترین بروزرسانی های یک زبان برنامه نویسی به حساب آوریم. از جمله تغییرات مهم این نسخه می توان به بهبود عملکرد، کاهش استفاده از حافظه تا حدود 50% و افزایش چشمگیر سرعت (حدودا دو برابر) اجرای آن اشاره کرد. PHP این افزایش سرعت و بهبود عملکرد را مدیون استفاده از نسخه سوم Zend Engine است.

تعریف PHP

زبان php برای طراحی وب

حالا که با یکدیگر تاریخچه زبان برنامه نویسی PHP را مرور کردیم و فهمیدیم این زبان چگونه ساخته شده است و تا به امروز دستخوش چه تغییراتی بوده است، نوبت می رسد تا برگردیم به اولین سوال خود تا بدانیم PHP چیست و یک تعریف کامل و جامع از آن داشته باشیم.

PHP یک زبان تفسیرشونده است که اساس و بنیان آن طراحی و ایجاد صفحات پویای وب بوده است. به عبارتی دیگر، کسانی که وظیفه کدنویسی سایت را بر عهده دارند با استفاده از زبان PHP قادر خواهند بود وب اپلیکیشن‌هایی طراحی کنند که به صورت تعاملی می باشند. منظور از تعاملی بودن وجود قابلیت هایی مانند سطوح دسترسی مختلف برای کاربران، امکان ثبت‌نام در سایت، پنل کاربری ، ذخیره اطلاعات کاربران و بسیاری از امکانات دیگر است که امروزه در تمامی سایت های امروزی مشاهده می کنیم.

از نقاط قوت این زبان می توان به وجود فریمورک های بسیار قدرتمند و محبوبی هم چون لاراول و سیمفونی، دارا بودن بیش از 80% از سهم بازار وب ، متن باز و رایگان بودن ، جامعه بزرگ و پشتیبانی خوب اشاره کرد. از طرفی PHP توانسته است خودش را به عنوان یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در حوزه طراحی وب معرفی کند.

شناخت مزایای PHP

زبان PHP چیست؟ همانطور که می دانید زبان های برنامه نویسی زیادی مانند asp ، python و... در حوزه طراحی وب فعال هستند. اما زبان برنامه نویسی PHP همواره در میدان رقابت با این زبان های برنامه نویسی پیروز از میدان خارج می شود. از جمله مهمترین مزایای PHP می توان به موراد زیر اشاره کرد:
 • برای طراحی وب ایجاد شده است.
 • متن باز و رایگان است.
 • انجمن بزرگ و فعالی دارد.
 • دامنه کاربرد وسیعی در حوزه وب دارد.
 • از پارادایم های مختلف برنامه نویسی پشتیبانی می کند.
 • مولتی پلتفرم است.
 • مستندات و منابع یادگیری فراوانی دارد.
 • نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی فرصت های شغلی بیشتری دارد.
 • تعمیر و نگهداری آن آسان است.

برنامه نویسی سایت با زبان برنامه نویسی PHP

زبان برنامه نویسی PHP با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی به تدریج کسب و کارهای سنتی جای خود را به کسب و کار مدرن خواهند داد. بر این اساس بیشتر کسب و کارها به منظور افزایش فروش، ورود به بازار جهانی و ارائه خدمات بیشتر به مشتریان خود در حال ورود به دنیای اینترنت می باشند. به همین دلیل بازار طراحی وبسایت های فروشگاهی ، خبری ، خدماتی و... روز به روز در حال رونق گرفتن می باشد. همانطور که در مقاله " چرا باید زبان PHP را انتخاب کرد ؟ " مشاهده کردید، PHP زبانی متن باز و رایگان است که به صورت اختصاصی برای طراحی وب سایت ایجاد شده است و نسبت به زبان های دیگری مانند ASP ، Python مزایای قابل توجهی دارد. از آنجایی که تقریبا 32% از سایت های جهان را بر پایه وردپرس پیاده سازی کرده اند و بیش از 70% از وب سایت های ایرانی از جمله لیدرهای بازار وب (اسنپ، اسنپ فود، نت برگ، دیجیکالا، الوپیک و ... ) زبان برنامه نویسی PHP را برای پیاده سازی وب سایت های خود انتخاب کرده اند، بازار کار این زبان برنامه نویسی داغِ داغ می باشد. بنابراین با آموزش گام به گام PHP از ابتدا و انتخاب این زبان برنامه نویسی می توانید در حوزه طراحی وب سایت مشغول به کار شوید.

  چرا آموزش php سون لرن :

پی اچ پی سهم عظیمی از بازار وب را در اختیار دارد. از طرفی دیگر زبانی متن باز و رایگان است که از پارادایم ها، وب سرورهای مختلف و دیتابیس های برتر جهان پشتیبانی می کند. بنابراین PHP یکی از بهترین گزینه ها برای ورود به دنیای برنامه نویسی وب است.  برخی از مهمترین ویژگی ها و مزیت های پی اچ پی عبارتند از :

 • منبع باز بودن و امکان دسترسی به منابع رایگان متعدد
 • یادگیری آسان
 • زبان تخصصی برنامه‎نویسی تحت وب
 • سرعت بسیار بالای سرویس دهی نسبت به سایر زبان‎های برنامه‎نویسی مشابه نظیر asp
 • استفاده بهینه از  منابع و حافظه
 • سرعت بسیار بالا در کار با SQL
 • سرعت و سهولت در رفع ایرادات به دلیل منبع باز بودن زبان php
 • اجرا بر روی Platform های مختلف
 • قابلیت اجرا بر روی هاست‎های لینوکس که ارزانتر و دارای امکانات بیشتر هستند
 • انجمن بزرگ و فعالی دارد.
 • از پارادایم های مختلف برنامه نویسی پشتیبانی می کند.
 • نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی فرصت های شغلی بیشتری دارد
 • تعمیر و نگهداری آن آسان است

چرا باید  این دوره را بخرم؟

 • چون بیش از ۸۰٪ وب سایت های فارسی با PHP نوشته شده اند.
 • چون همه شرکت ها به برنامه نویس حرفه ای PHP نیاز شدید دارند.
 • چون میتونی بعدش ایده های خودت رو اجرایی کنی.
 • چون آموزش برنامه نویسیPHP پیش نیاز یادگیری فریم ورک های قدرتمندی از جمله لاراول است.
 • چون می تونی با استفاده از PHP قالب ها و پلاگین های وردپرسی ایجاد کنی.

پیش نیازهای این دوره چیست؟

برای ثبت نام در  دوره آموزش برنامه نویسی php باید حتما پیشنیازهای زیر را داشته باشید :

 • داشتن وقت و انگیزه کافی
 • توانایی پرداخت هزینه دوره
 • آشنایی مقدماتی برای کار با رایانه
 • آشنایی با طراحی وب مقدماتی شامل HTML و CSS

سرفصل های دوره جامع آموزشPHP :

info در مورد سرفصل های این دوره

برای جمع آوری این سرفصل ها بیش از 30 ساعت وقت مفید صرف شده است تا یکی از کاملترین و جامع ترین دوره های آموزشی PHP را در تابستان 93 برگزار کنیم . با مشاهده و مطالعه ی سرفصل های این دوره جامع بودن آن را درک خواهید کرد . بعید می دانیم در هیچ آموزشگاه حضوری، زبان PHP با این جزئیات تدریس شود . استفاده از مینی پروژه ها، تمرین ها و پروژه های جامع باعث می شود تا مفاهیم PHP را به صورت کاملا عمقی درک و در عمل استفاده نمایید .

دانلود سرفصل های کاملدانلود سرفصل ها به تفکیک جلسات ویدیویی

 

فصل 1 : مقدمه ، پیشنیازها و آماده سازی محیط کار

 • در مورد مدرس
 • در مورد زبان اسکریپتی PHP
 • مقایسه ی زبان های برنامه نویسی و زبان های نمادگذاری
 • PHP و چرایی انتخاب این زبان
 • زبان های Server-Side در مقابل Client-Side
 • تاریخچه ی PHP
 • معرفی کلی دوره و هدف نهایی آن
 • پیشنیازها ی دوره
 • آماده سازی محیط برنامه نویسی
 • سیستم عامل
 • مرورگر
 • راه اندازی وب سرور محلی (Local)
 • مجموعه ی AMP : Apache , MySQL , PHP در سیستم عامل های مختلف
 • نصب WAMP و پیکربندی آن در ویندوز
 • یافتن فولدر ریشه (root) وب سرور محلی و مدیریت فایل های برنامه ها
 • پیکربندی PHP و MySQL
 • تست وب سرور محلی و دیدن اطلاعات و ویژگی های PHP  نصب شده
 • انتخاب ویرایشگر و محیط توسعه ی برنامه های PHP (IDE)
 • در مورد PhpStorm و Notepad++ : دانلود  و نصب آن ها
 • آموزش نکات و تکنیک های مهم ویرایشگر PhpStorm
 • تنظیمات PhpStorm
 • ایجاد و ویرایش پروژه
 • کلیدهای میانبر مهم در PhpStorm
 • ضبط ماکرو ها و استفاده از آنها برای کدنویسی سریعتر
 • تکنیک هایی برای افزایش سرعت و دقت در کدنویسی (emmet plugin)
 • موارد متفرقه در مورد PhpStorm
 • تمرین

فصل 2 : قرارداد ها، شروع کدنویسی حساب شده و مفاهیم پایه !

 • فرمت فایل های زبان PHP
 • آشنایی با کدگذاری فایل ها : Utf-8 در مقابل ASCII
 • مفاهیم پایه
 • صفحات وب ایستا (Static) در مقابل صفحات وب پویا (Dynamic)
 • دو جزء اساسی تشکیل دهنده ی یک برنامه : داده ها و کدها
 • روند پردازش درخواست ها از مرورگر تا وب سرور و برعکس
 • تگ های زبان PHP : جا دادن کدهای PHP در صفحه ی وب
 • آشنایی با توابع echo  و print برای چاپ داده ها
 • توضیحات (Comments) در زبان PHP
 • تابع rand و استفاده از آن برای تولید اعداد تصافی در طول برگذاری این دوره
 • کدنویسی استاندارد و قراردادهای این دوره ی آموزشی
 • استاندارد تعین نام ها
 • استاندارد تعین کامنت ها
 • استاندارد تعین فرمت ها
 • رعایت نظم و فرورفتگی ها (Indentation) در کدنویسی
 • شیوه ی پوشه بندی و ساختار فایل های این دوره
 • فایل های کمکی مورد استفاده در این دوره
 • پوشه ی common
 • فایل styles.css
 •  فایل common.js
 • فایل common.php
 • تمرین

فصل 3 : انواع مختلف داده ها و متغیرها در PHP

 • داده های دنیای پیرامون ما
 • متغیر در زبان های برنامه نویسی چیست ؟
 • نحوه ی تعریف متغیرها : صریح در مقابل ضمنی
 • قواعد نامگذاری صحیح متغیرها
 • مثال هایی از نامگذاری های صحیح و غلط برای متغیرها
 • انواع مختلف متغیرهای PHP
 • متغیرهای رشته ای (String)
 • متغیرهای عددی صحیح (Integer)
 • متعیرهای عددی اعشاری (Float)
 • متغیرهای بولین (Boolean)
 • متغیرهای آرایه ای (Array)
 • نوع های خاص : NULL و empty
 • متغیرهای ارجاعی (Pointer)
 • تخریب و از بین بردن متغیر ها با دستور unset
 • تشخیص نوع متغیرها با تابع gettype()
 • تغیر نوع متغیر با تابع settype()
 • توابع چک کردن نوع متغیرها
 • is_int
 • is_string
 • is_bool
 • is_float
 • is_array
 • is_numeric
 • is_null
 • is_empty
 • تبدیل نوع متغیرها (Type Casting)
 • ثابت ها در زبان PHP
 • ثابت های مهم و کاربردی از پیش تعریف شده در PHP
 • کار با متغیرهای رشته ای
 • تفاوت استفاده از تک کوتیشن و دابل کوتیشن در اطراف رشته ها ( ‘ و  “)
 • استفاده ی ترکیبی از متغیرها و داده ها در کدهای PHP
 • تمرین

فصل 4 : عملگرها در PHP : انجام اعمال مختلف بر روی داده ها و متغیرها

 • عملگر چیست ؟
 • انواع عملگرها در زبان PHP
 • عملگرهای ریاضی و محاسباتی
 • عملگرهای رشته
 • عملگرهای مقایسه ای
 • عملگرهای منطقی
 • عملگرهای بیتی
 • عملگرهای انتساب
 • عملگرهای خاص : ++ و –
 • بررسی عملگرها با مثال های مختلف
 • اولیت اعمال عملگرهای مختلف
 • تمرین

فصل 5 : ساختارهای کنترلی : شرط ها و عبارت های منطقی

 • مقدمه و آشنایی با عبارت های شرطی در زبان های برنامه نویسی
 • بلاک بندی کد با استفاده از آکولادها
 • عبارت شرطی if
 • عبارت های else  و else if
 • عبارت شرطی switch
 • نقش دستور break در ساختار switch
 • عبارت و عملگر شرطی ?
 • ارائه ی مثال های مختلف برای درک عمقی از نحوه ی استفاده از شرط ها
 • مینی پروژه 1 : محدود کردن نمایش محتوا بر اساس سن و جنسیت کاربر
 • مینی پروژه 2 : نوشتن یک ماشین حساب با دستورات شرطی مختلف در زبان PHP
 • تمرین

فصل 6 : ساختارهای کنترلی : حلقه ها و آرایه ها

 • مقدمه و آشنایی با حلقه ها و آرایه ها در زبان های برنامه نویسی
 • آرایه ها و متغیرهای مجموعه ای
 • آرایه های عددی در مقابل آرایه های Associative
 • مفهوم iteration در حلقه ها
 • ساختار حلقه for و بخش های مختلف آن
 • ساختار حلقه foreach و کاربرد آن
 • تفاوت حلقه های for و foreach
 • ساختار حلقه while و نکات مهم در نحوه ی استفاده از آن
 • ساختار حلقه do...while و تفاوت آن به حلقه ی while
 • استفاده از حلقه های تو در تو برای پردازش داده ها و آرایه های چند بعدی
 • کاربرد دستورات Continue و Break
 • مینی پروژه : تعیین جایگاه نشستن تماشاگران با توجه به جنسیت آنها !
 • تمرین

فصل 7 : تعامل Html ، PHP  و Javascript : با Ajax حرفه ای شوید !

 • در این فصل مفاهیم در قالب ساخت رابط کاربری یک وبلاگ تدریس می شوند .
 • لود و استفاده از فایل های PHP در همدیگر
 • تشریح توابع include و include_once
 • تشریح توابع require و require_once
 • مروری بر زبان نماد گذاری HTML
 • استفاده از تگ های HTML برای نمایش بهتر خروجی کدهای PHP
 • استفاده از تگ های فرمت بندی متن در خروجی های PHP
 • ایجاد خروجی های پویا و متغیر
 • استفاده از حلقه های PHP و تگ table برای نمایش خروجی به صورت جدولی
 • نمایش شرطی ویژگی ها و تگ های HTML و کلاس های CSS
 • مروری بر زبان جاوااسکریپت
 • تشریح کاربردهای زبان جاوااسکریپت
 • نحوه ی استفاده از کدهای جاوا اسکریپت در صفحات PHP
 • نحوه ی انتقال و استفاده از داده ها و مقادیر php در کدهای جاوااسکریپت
 • جی کوئری (jQuery) و سهولت در نوشتن کدهای جاوااسکریپت !
 • بررسی اعتبار داده های ورودی کاربر توسط جاوااسکریپت (جی کوئری)
 • نمایش پیام هشدار پیش از انجام عملیات حساس،  با استفاده از جاوااسکریپت
 • تکنولوژی Ajax چیست ؟
 • مزایا و معایب استفاده از Ajax
 • موارد استفاده ی صحیح و اشتباه از تکنولوژی Ajax
 • آموزش به کارگیری Ajax به همراه PHP با استفاده از کتابخانه ی جی کوئری
 • نمایش تصویر و یا متن لودینگ در هنگام ارسال درخواست Ajax
 • مینی پروژه : جستجو در لیست اسامی و پیشنهاد نتایج در هنگام تایپ با استفاده از Ajax
 • تمرین

فصل 8 : کار با فرم ها و داده های ورودی کاربران

 • توضیحی در مورد ورودی ها و خروجی ها در زبان های برنامه نویسی
 • دریافت ورودی ها در زبان PHP
 • تشریح کاربرد و عملکرد فرم ها در صفحات وب
 • تفاوت دو متد Post و Get در ارسال داده ها به سمت سرور
 • ساختار ارسال داده ها با متد Get در Url ها (QueryString Structure)
 • ساختار یک فرم در زبان Html
 • اجزاء مختلف تشکیل دهنده ی فرم های Html
 • تگ form
 • فیلدهای متنی (Text)
 • فیلدهای ناحیه ی متنی (Textarea)
 • فیلد های انتخاب گزینه (radio button , checkbox)
 • فیلد های لیستی (Select)
 • فیلد آپلود فایل (File)
 • فیلدهای مخفی (Hidden)
 • دکمه ها (Button , Submit)
 • لیبل ها (Label)
 • دریافت اطلاعات ارسال شده از فرم ها در PHP
 • مینی پروژه : ساخت یک فرم ثبت نام برای ذخیره سازی اطلاعات افراد و ارسال داده ها به سمت PHP
 • تمرین

فصل 9 : آرایه های سوپرگلوبال PHP و کاربرد آنها

 • منظور از آرایه های SuperGlobal چیست ؟
 • انواع آرایه ها فوق سراسری و کاربرد آنها در زبان PHP
 • آرایه ی $_GET
 • آرایه ی $_POST
 • آرایه ی $_REQUEST
 • آرایه ی $_FILE
 • آرایه ی $_SERVER
 • نحوه ی دریافت و پردازش اطلاعات ارسال شده از طریق فرم ها در زبان PHP
 • اعتبارسنجی ورودی های کاربر و رفع خطرات احتمالی از ورودی های خطرناک در PHP
 • جلوگیری از ارسال مجدد فرم ها و مشکل ذخیره سازی و پردازش مجدد داده ها
 • مینی پروژه : نمایش اطلاعات ارسال شده از طریق فرم ثبت نام با ظاهری مرتب
 • تمرین

فصل 10 : توابع : تعریف توابع دلخواه توسط برنامه نویس

 • تابع چیست و چرا باید از توابع استفاده کرد ؟
 • ساختار نوشتاری توابع PHP
 • قواعد نامگذاری توابع
 • پارامترها یا ورودی های توابع PHP
 • مقدار بازگشتی (خروجی) توابع
 • مثالی که مزایای استفاده از توابع را نشان می دهد .
 • نوع پارامتر های توابع PHP (مقداری و ارجاعی)
 • محدوده اعتبار متغیرها (Scope) و متغیرهای سراسری (global variables)
 • مقداردهی پیشفرض برای پارامترهای تابع
 • تعریف تابع با تعداد متغیری از پارامترهای ورودی
 • تولید مقادیر چندگانه توسط یک تابع
 • نحوه ی دسترسی به متغیرهای سراسری
 • چک کردن وجود یا عدم وجود تابع با نام خاص
 • مفهوم توابع بازگشتی و مثالی کاربردی از آن
 • مینی پروژه : شبیه سازی خط تولید خودرو در فازهای مختلف کارخانه
 • تمرین

فصل 11 : توابع : توابع از پیش تعریف شده در PHP

 • توابع از پیش تعریف شده ی PHP و مزایای استفاده از آنها
 • نحوه ی جستجوی توابع مختلف PHP و یافتن توابع مورد نیاز شما
 • کار با تاریخ و زمان :
 • دریافت و فرمت بندی تاریخ کنونی سرور  و تبدیل timestamp به تاریخ
 • دریافت زمان و ساعت کنونی سرور به شکل timestamp
 • دریافت زمان کنونی به میکروثانیه
 • ساخت یک شئ از کلاس تاریخ
 •  ساخت یک شئ تاریخ با فرمت دلخواه
 • دریافت منطقه ی زمانی
 • تنظیم کردن منطقه ی زمانی
 • افزودن یک مقدار (ساعت،روز،ماه ...) به یک تاریخ
 • کم کردن و تفریق یک بازه ی زمانی از یک تاریخ
 • دریافت اختلاف زمانی بین دو تاریخ مختلف
 • انجام تغیرات در تاریخ
 • نمایش یک تاریخ با فرمت خاص
 • دریافت اجزاء مختلف تاریخ (روز، ماه، سال، ثانیه، دقیقه، ساعت و ...)
 • دریافت زمان طلوع خورشید
 • دریافت زمان غروب خورشید
 • تنظیم ساعت در یک تاریخ
 • دریافت برچسب زمانی (timestamp) یک تاریخ
 • تبدیل یک رشته ی تاریخ  به timestamp
 • دریافت اطلاعات و اجزاء مختلف تاریخ کنونی سرور
 • دریافت اجزاء مختلف تاریخ (ساعت، روز، ماه و ...)  به صورت عدد صحیح
 • بهره گیری و استفاده از تاریخ فارسی با کتابخانه ی jdf
 • مینی پروژه : نمایش تاریخ به صورت زمان گذشته شده تا کنون (مثال : 2 ماه و 3 روز پیش)
 • تمرین
 • کار با رشته ها :
 • دریافت طول یک رشته
 • افزودن اسلش ها به رشته و دلیل انجام اینکار
 • تبدیل کد حروف به کاراکتر و برعکس
 • شکستن یک رشته به تکه های کوچکتر با سایز مشخص
 • نمایش اطلاعات در مورد حرف های رشته ی متنی
 • محاسبه ی checksum  از رشته ی ورودی
 • crypt : تابعی برای در هم ریزی (hash) رشته
 • md5,md5_file : توابعی برای در هم ریزی (hash) رشته و فایل
 • sha1,sha1_file : توابعی برای در هم ریزی (hash) رشته و فایل
 • جداسازی بخش های یک رشته بر اساس یک رشته ی جداکننده
 • چسباندن تمام اعضای یک آرایه و تبدیل آنها به یک رشته
 • تبدیل کاراکترهای html به کاراکترهای اجرایی
 • برعکس تابع html_entity_decode
 • تبدیل کاراکترهای خاص html به کاراکترهای اجرایی
 • برعکس تابع htmlspecialchars_decode
 • کوچک کردن اولین حرف رشته
 • حذف فاصله ها (یا حروف خاص) از اطراف رشته ها
 • تبدیل کاراکترهای خط جدید به تگ br در html
 • تجزیه کردن رشته به متغیرها
 • تجزیه کردن یک url و دریافت اجزای آن
 • چاپ یک رشته به صورت فرمت بندی شده
 • محاسبه ی میزان شباهت بین دو رشته
 • پر کردن یک رشته تا طول خاص با رشته ای دیگر
 • جایگزین کردن یک رشته ی دلخواه با بخشی از رشته
 • تکرار یک رشته به تعداد دلخواه
 • جا به جا کردن حروف رشته به صورت تصادفی
 • شکستن یه رشته به رشته های کوچکتر و قرار دادن در آرایه
 • دریافت اطلاعات مربوط به تعداد تکرار کلمات در رشته
 • یافتن اولین رخداد یک رشته در رشته ی بزرگتر
 • یافتن موقعیت رخداد یک رشته در رشته ی بزرگتر
 • مقایسه ی بین دو رشته
 • تهی کردن رشته از تگ ها html و php
 • دریافت تعداد تکرار یک زیررشته در رشته ی بزرگتر
 • کوچک و بزرگ کردن حروف رشته
 • دریافت یک زیر رشته از رشته ی بزرگتر
 • احاطه کردن رشته با رشته ای دیگر در تکه هایی با اندازه ی مشخص
 • فشرده سازی و کاهش سایز رشته ها
 • مینی پروژه : ایجاد یک ویرایشگر متن php به کمک Ajax
 • تمرین
 • کار با آرایه ها :
 • ساخت یک آرایه
 • شمارش تعداد عناصر آرایه
 • چک کردن وجود یک کلید در آرایه
 • چک کردن حضور یک مقدار در آرایه
 • دریافت همه یا بخشی از کلید های یک آرایه
 • دریافت همه ی مقادیر موجود در آرایه
 • تغیر حروف همه ی کلیدهای آرایه
 • شکستن آرایه به چند بخش
 • ایجاد یک آرایه با ترکیب دو آرایه ی کلیدها و مقادیر
 • دریافت تعداد تکرار اعضای آرایه
 • بدست آوردن تفاوت دو آرایه با همدیگر
 • پر کردن بخشی از آرایه با مقادیر خاص
 • فیلتر کردن اعضای ارایه با استفاده از یک تابع callback
 • جابجایی کلیدها و مقادیر یک آرایه با همدیگر
 • محاسبه ی اشتراک دو آرایه
 •  ادغام و اجتماع دو آرایه
 • مخلوط کردن آرایه به صورت تصادفی
 • توابع مرتب سازی آرایه ها
 • پرکردن آرایه از مقادیر تا طول خاص
 • اضافه کردن یک عنصر به انتهای آرایه
 • برداشتن آخرین عضو آرایه
 • محاسبه ی حاصل جمع و ضرب کل عناصر آرایه
 • برداشتن یک یا چند عنصر از آرایه به صورت تصادفی و رندم
 • جایگزینی عناصر آرایه با عناصر یک آرایه ی دیگر
 • معکوس کردن آرایه
 • جستجو در آرایه
 • دریافت یک زیر آرایه از آرایه ی بزرگتر
 • حذف عناصر تکراری از آرایه
 • اعمال یک تابع برای اجرا بر روی تک تک عناصر آرایه
 • پیمایش در عناصر آرایه
 • استخراج متغیر از اعضای آرایه
 • مینی پروژه : مدیریت و فیلتر کردن جدول مخاطبین تلفن
 • تمرین
 • کار با فایل ها :
 • ایجاد فایل و فولدر در سرور
 • دریافت اطلاعات کامل یک فایل
 • دریافت نام فایل با استفاده از مسیر آن
 • دریافت مسیر فولدر حاوی فایل از مسیر آن
 • چک کردن وجود یا عدم وجود یک فایل
 • چک کردن فایل/پوشه بودن یا نبودن یک فایل
 • خواندن کل محتوای فایل و قراردادن آن در یک آرایه
 • خواندن فایل و دریافت کل محتوای آن به عنوان یک رشته
 • نوشتن یا اضافه کردن اطلاعات از یک رشته به درون فایل
 • بازکردن و بستن یک فایل
 • خواندن اطلاعات از درون یک فایل
 • نوشتن اطلاعات در فایل
 • دریافت سایز و فرمت (نوع) فایل
 • آپلود و انتقال فایل بر روی سرور
 • دریافت نام و اطلاعات فایل های موجود در پوشه ها
 • اجبار به دانلود فایل با استفاده از php
 • تغیر مجوزهای دسترسی به فایل
 • کپی کردن یک فایل به آدرسی دیگر
 • تغیر نام فایل بر روی سرور
 • حذف فایل ها و پوشه ها
 • دریافت اطلاعات فضای خالی وکل دیسک سرور
 • مینی پروژه : اسکریپت فایل منیجر با قابلیت لیست کردن، ویرایش، حذف و اضافه کردن فایلها
 • تمرین
 • توابع متفرقه :
 • تولید اعداد تصادفی
 • توابع ریاضی و محاسباتی
 • دریافت اطلاعات مربوط به میزان استفاده از رم
 • دریافت اطلاعات میزان استفاده از CPU سرور

فصل 12  : اصول طراحی پایگاه داده (Database)

 • پایگاه داده (Database) و سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) چیست ؟
 • استفاده از پایگاه داده در مقابل فایل ها
 • انواع مختلف پایگاه های داده
 • پایگاه های داده رابطه ای (Relational Database)
 • مدل ER و مفاهیم پایه ی آن (Entity Relationship Model)
 • تشریح انواع رابطه ها (1-1, n-1, n-m)
 • تشریح مفاهیم دیتابیس (جدول، رابطه، کلیدها، فیلدها و رکوردها)
 • ایندکس ها، کلیدهای اصلی و کلید های خارجی
 • مفاهیم مهم در طراحی پایگاه داده
 • اشتباهات رایج در طراحی پایگاه داده و تشریح مشکلات آن
 • نرمال سازی جداول پایگاه داده
 • مینی پروژه : طراحی پایگاه داده برای یک فروشگاه اینترنتی
 • تمرین

فصل 13  : کار با پایگاه داده ی MySQL و چگونگی اتصال PHP به دیتابیس

 • معرفی سیستم مدیریت پایگاه داده ی MySQL
 • آشنایی با ابزار PhpMyAdmin و مدیریت جداول پایگاه داده به صورت دستی
 • انجام 4 عمل اصلی پایگاه داده (CRUD) در محیط PhpMyAdmin
 • انجین های ذخیره سازی جداول و معایب و مزایای هر کدام (InnoDB vs MyISAM)
 • معرفی ویژگی های مختلف یک ستون از جداول پایگاه داده (نام، نوع، سایز، مقدار پیشفرض و ...)
 • تشریح انواع داده ها (DataTypes) در SQL
 • SQL : زبانی برای درخواست اطلاعات و انجام تغیرات در پایگاه داده (Query Language)
 • آموزش زبان SQL : آموزش انجام اعمال اصلی در پایگاه های داده (CRUD) با زبان SQL
 • ساخت جداول پایگاه داده (Create)
 • شرح دادن جداول پایگاه داده و دیدن اطلاعات آنها (Describe)
 • حذف جداول پایگاه داده (Drop)
 • خواندن اطلاعات جداول پایگاه داده  (Select)
 • درج و ویرایش مقادیر در جداول پایگاه داده (Insert & Update)
 • حذف مقادیر از جداول پایگاه داده (Delete)
 • ایجاد نسخه ی بکاپ از پایگاه داده و جداول آن
 • ریستور کردن پایگاه داده از بکاپ های گرفته شده
 • اجرای دستورات SQL در محیط PhpMyAdmin
 • روش های اتصال به پایگاه داده از طریق PHP با رابط های mysqli, mysql و PDO
 • آشنایی کلی با رابط MySQL
 • تشریح نحوه اتصال به پایگاه داده از طریق رابط MySQL
 • عدم استفاده از رابط MySQL به خاطر منسوخ شدن آن از ورژن 5.5 php به بعد
 • آشنایی کلی با رابط MySQLi
 • تشریح نحوه اتصال به پایگاه داده از طریق رابط MySQLi
 • آشنایی کلی با رابط PDO
 • تشریح نحوه اتصال به پایگاه داده از طریق رابط PDO
 • اجرای کوئری های دلخواه بر روی دیتابیس از طریق PHP و رابط MySQLi
 • مینی پروژه : ایجاد صفحه ای برای اجرای بیش از 20 کوئری مختلف SQL بر روی پایگاه داده با شیوه ای جالب
 • تمرین

فصل 14  : Cookie ها و Session ها در PHP و تفاوت کاربرد آنها

 • کوکی و سشن : تعریف مفاهیم و تشریح تفاوت های آن ها
 • تشریح کاربرد های کوکی و موارد استفاده از آن
 • توضیح در مورد آرایه ی $_COOKIE
 • کار با کوکی ها در PHP
 • ایجاد و تنظیم کوکی ها
 • خواندن و استفاده از کوکی ها
 • حذف و از بین بردن کوکی ها
 • نحوه ی تعیین زمان انقضای کوکی ها
 • مشاهده و مدیریت دستی کوکی ها در مرورگرهای مختلف
 • تشریح کاربرد های سشن و موارد استفاده از آن
 • توضیح در مورد آرایه ی $_SESSION
 • کار با سشن ها در PHP
 • ایجاد و تنظیم سشن ها
 • خواندن و استفاده از سشن ها
 • حذف و از بین بردن سشن ها
 • هش کردن اطلاعات حساس (مثل رمزهای عبور) برای امنیت بیشتر
 • مقایسه ی الگوریتم های مختلف هش کردن اطلاعات
 • مینی پروژه 1 : نمایش تعداد بازدید کاربر از صفحات مختلف و نمایش کل بازدیدهای او
 • مینی پروژه 2 : احراز هویت (Authentication) کاربران و پیاده سازی فرایند ورود و خروج با سشن ها
 • تمرین

فصل 15  : اصول خطایابی و Debug کردن برنامه ها: مشکلات رایج و راه حل رفع آنها

 • سطوح مختلف خطاها و پیام ها در زبان PHP
 • انواع مختلف خطاها در زبان PHP
 • خطاهای نوشتاری و تجزیه ای (Syntax Errors)
 • خطاهای مهلک (Fatal Errors)
 • خطاهای هشداری (Warning Errors)
 • خطاهای اطلاعاتی (Notice Errors)
 • تشریح و توضیح انواع خطاها با ارائه ی مثال های ریز
 • روش اصولی رفع خطاهای مختلف در PHP
 • خطاهای رایج و راه حل رفع آنها در زبان PHP
 • مشکلات نوشتاری در زبان PHP
 • مشکل نمایش سورس php در مرورگر
 • مشکل عدم نمایش خروجی کدهای PHP (فعال سازی نمایش ارورها)
 • مشکل در ورود پارامترهای مناسب برای توابع
 • مشکل عدم امکان تعریف دوباره ی توابع تکراری
 • مشکل عدم امکان دسترسی به ویژگی ها و متد های یک متغیر که Object نیست
 • مشکل شروع شدن سشن در مکان دیگر
 • اشتباه در استفاده از عملگر انتساب به جای عملگر تست برابری
 • مشکل در نحوه ی استفاده از عملگرهای == و ===
 • مشکلات موجود در کوئری های SQL
 • مشکل ارسال چندباره Header و دلایل بروز آن
 • مشکل نمایش کاراکترهای فارسی به شکل علامت سوال ؟؟؟؟؟؟؟ (در فایل ها و پایگاه داده)
 • مینی پروژه : اشکال زدایی و رفع ده ها خطا در یک سیستم مدیریت محتوای محبوب (وردپرس)
 • تمرین

فصل 16 : امنیت در PHP : شناسایی باگ های امنیتی و رفع آن ها

 • چرا و چگونه برنامه هایی ایمن بنویسیم ؟
 • شناخت انواع حملات و مشکلات امنیتی، پیشنیازی برای نوشتن برنامه های امن
 • دلایل ایجاد ناامنی در برنامه های PHP و راه حل رفع انها
 • قانون اول ! عدم اعتماد به داده ها کاربران
 • مشکلات در پیکربندی وب سرور
 • مشکلات ناشی از فعال بودن register_globals و نحوه ی غیر فعال سازی آن
 • عدم تنظیم صحیح نحوه ی گزارش خطاها
 • مشکلات موجود به دلیل عدم انتخاب انکودینگ استاندارد
 • ساختار نامناسب برنامه برای لود کردن فایلها
 • عدم استفاده از نام ها و مقادیر پیش فرض
 • حذف فایل های نصب اسکریپت ها پس از اتمام مراحل نصب
 • قابل پیشبینی بودن رفتار ، ساختار و کدهای شما و مشکلات آن
 • غیرفعال سازی و یا استفاده ی صحیح از Powerful Commands ها در php
 • انتخاب نوع و سایز مناسب برای ستون های جداول پایگاه داده
 • پسوردهای ضعیف و مشکلات ناشی از آن
 • خصوصیت های یک پسورد مطمئن و قوی
 • مشکلات امنیتی مربوط به دیتابیس و تزریق SQL یا SQL Injection
 • مشکلات ناشی از تزریق کد و داده های خطرناک (Cross-Site Scripting - XSS)
 • مشکلات ناشی از دزیده شدن Session ها و Cookie ها
 • حملات CSRF و راهکارهای مقابله با آن
 • کهنه بودن ورژن نرم افزارها و اسکریپت ها
 • استفاده از فریم ورک های معروف برای رفع بسیاری از نگرانی های امنیتی
 • مشکلات موجود در هاست های اشتراکی، تهیه ی هاست از شرکت های معتبر و متخصص
 • آماده ی حمله ی هکرها باشید ! چه مسائلی را باید همیشه رعایت کنم و به یاد داشته باشم ؟
 • آشنایی بیشتر با الگوریتم های کدگذاری و Hash کردن

فصل 17 : شئ گرایی در PHP و اصول برنامه نویسی Object Oriented

 • نگاهی به دنیای پیرامون ما
 • مشکلات و محدودیت های برنامه نویسی Functional
 • تشریح مفهوم شئ گرایی و مزیت های آن
 • تاریخچه و ویژگی های برنامه نویسی OOP در زبان PHP
 • اصول و مفاهیم برنامه نویسی شئ گرا :
 • مفهوم ارث بری (Inheritance)
 • مفهوم مخفی سازی (Encapsulation)
 • مفهوم چند شکلی (Polymorphism)
 • مفهوم انتزاع/تجرید (Abstraction)
 • شناخت عناصر مهم در برنامه نویسی شئ گرا :
 • طبقه بندی ها (Classes)
 • ویژگی ها (Properties)
 • عملیات و متد ها (Methods)
 • اشیاء (Objects or Instances)
 • ارائه مثال های کاربردی برای درک بهتر مفهوم شئ گرایی، کلاس های اشکال هندسی و افراد
 • نحوه ی نامگذاری کلاس ها، ویژگی ها و متدها
 • نحوه ی ایجاد یک کلاس در زبان PHP
 • عناصر تشکیل دهنده ی یک کلاس (ویژگی ها و متدها)
 • مفهوم کلمات کلیدی public  و private و protected در تعریف ویژگی ها و متدهای کلاس
 • نحوه ی تعریف ویژگی های کلاس
 • نحوه ی تعریف متد های (رفتارهای) کلاس
 • نحوه ی ساختن نمونه ها (Instances) از یک کلاس تعریف شده : (کلمه کلیدی new)
 • عملگر -> در PHP
 • متد سازنده (Constructor) در برنامه نویسی شئ گرای PHP
 • متد تخریب کننده (Destructor) در برنامه نویسی شئ گرای PHP
 • مفهوم متدهای getter و setter در کلاس ها
 • مفهوم عناصر استاتیک و کلمات کلیدی self و static در کلاس های PHP
 • تشریح تفاوت بین $this و self
 • نحوه ی ارث بری کلاس ها در زبان PHP (به ارث بردن ویژگی های کلاس فرزند از کلاس پدر)
 • دسترسی به عناصر کلاس پدر با کلید parent
 • Override کردن متدهای کلاس پدر
 • کلیدهای const و final و دلایل استفاده از آنها
 • توضیحات تکمیلی در مورد کاربرد های کیورد static
 • افزودن قابلیت شمارش تعداد نمونه های ساخته شده از یک کلاس
 • کپی کردن اشیاء با استفاده از clone
 • عدم کپی شدن اشیاء با عملیات انتساب و رفتار این عملیات
 • تشخیص کلاس یک شئ و نمونه ی ساخته شده با عملگر instanceof
 • تعین نوع پارامترهای ورودی متد ها (type hinting)
 • مقداردهی خصوصیت های خاص فرزندان یک کلاس در متد سازنده ی آن
 • استفاده از متد سازنده ی کلاس پدر/والد در کلاس های فرزند
 • توضیحات تکمیلی در مورد کیورد final
 • جلوگیری از extend شدن یک کلاس با استفاده از کیورد final
 • ثابت های جادویی برای دریافت نام کلاس، متد و فضای نام کنونی
 • دریافت اطلاعات همه ی خصوصیات یک شئ و کلاس
 • دریافت مشخصات همه ی متدهای یک شئ و کلاس
 • آشنایی کلی با زبان UML و مدلسازی ساختار کلاس های یک سیستم
 • کلاس های abstract در PHP و کاربرد آنها
 • متدهای abstract و توضیح آن
 • رابط ها (interfaces) و دلیل استفاده از آن ها
 • آشنایی با مفهوم Object Iteration
 • اصول و مفاهیم برنامه نویسی شئ گرا :
 • مفهوم ارث بری (Inheritance)
 • مفهوم مخفی سازی (Encapsulation)
 • مفهوم چند شکلی (Polymorphism)
 • مفهوم انتزاع/تجرید (Abstraction)
 • Serialization : تبدیل اشیاء و متغیرهای مختلف به رشته و بازیابی آن ها
 • کاربرد مهم تبدیل اشیاء به رشته و ذخیره سازی مستقیم آنها در فایل، سشن و دیتابیس
 • دیدن کاربرد serialization در محبوبترین cms دنیا ، وردپرس
 • دیدن تمام متدها و خصوصیت های mysqli و PDO و نحوه ی جستجو برای یادگیری کاربرد آنها
 • طراحی ساختار کلاس های وسایل نقلیه
 • مینی پروژه : طراحی و پیاده سازی ساختار کلاس بندی اشیاء هندسی مختلف و تشریح مفاهیم پیشرفته ی شی گرایی در بستر آن
 • مینی پروژه : طراحی کلاس های وسایل نقلیه و تشریح مفاهیم شئ گرایی در روند پیاده سازی آن
 • تمرین

فصل 18  : مباحث متفرقه، کاربردی و پیشرفته  

 • تشریح بعضی مطالب تکمیلی و جامانده
 • راه حل های رفع مشکل نمایش ؟؟؟؟؟ به جای حروف فارسی
 • پاسخ به برخی از سوالات مطرح شده
 • انجام serialization دلخواه با پیاده سازی رابط Serializable از پیش تعریف شده
 • تشریح مشکل لود کردن فایل کلاس های PHP شما برای استفاده
 • استفاده از تابع __autoload() برای لود کردن خودکار کلاس ها
 • استثناها و مدیریت آن ها در PHP (Exeption Handling)
 • تشریح مفهوم استثناها در PHP و دلایل استفاده از آن ها
 • تعریف یک کلاس برای ایجاد یک نوع خطای (استثنای) دلخواه
 • تشریح ساختار بلاک try...catch و دلایل و نحوه ی استفاده از آن
 • معرفی بعضی از استثناهای پیش تعریف شده ی PHP
 • عبارت های منظم و تطبیق الگوها (Regular Expressions & Pattern Matching)
 • تشریح مفهوم الگوها (Patterns) و دلایل استفاده از آن ها
 • معرفی یک وبسایت برای تست عبارت های منظم به صورت آنلاین
 • جداکننده ها، کاراکتر کلاس ها، تکرارکننده ها و ...
 • تشریح و نوشتن الگوی چندین داده ی خاص از جمله ایمیل، آدرس، و شماره تلفن
 • استخراج داده های خاص از یک رشته و متن بزرگ
 • توابع PHP برای کار با عبارت های منظم
 • استخراج تمامی ایمیل ها از یک متن بزرگ
 • استخراج تمام url ها از یک متن بزرگ
 • استخراج تمام شماره تلفن ها از یک متن بزرگ
 • اعتبارسنجی و پاکسازی داده ها با استفاده از عبارت های منظم
 • توضیح کتابخانه ی CURL و آشنایی با آن
 • فعال سازی ماژول curl در wamp
 • دریافت محتوای صفحات وب با استفاده از URL آنها
 • چند مثال جالب و کاربردی در استفاده از کتابخانه ی curl :
 • دریافت تعداد لایک ها و share های یک url در شبکه های اجتماعی با استفاده از curl
 • دریافت محتوا و سورس کد یک url با استفاده از کتابخانه ی curl
 • دریافت کل لینک های درون یک صفحه ی وب از طریق کدهای php
 • دریافت کل تصاویر درون صفحه ی وب با استفاده از curl
 • ارسال ایمیل از طریق PHP
 • استفاده از تابع پیشفرض mail در php
 • استفاده از کتابخانه ی phpmailer
 • توضیح کتابخانه ی GD و آشنایی با آن
 • فعال سازی ماژول GD در wamp
 • ایجاد و ویرایش تصاویر در PHP با استفاده از کتابخانه ی gd
 • چند مثال جالب و کاربردی در استفاده از کتابخانه ی GD :
 • ساخت یک عکس مستطیلی ساده و رنگبندی آن
 • ایجاد یک تصویر از متن ها
 • ایجاد یک تصویر و قرار دادن متن بر روی محیط یک دایره
 • تغیر سایز و کوچک و بزرگ کردن تصویر با استفاده از کتابخانه gd
 • برش یا Crop کردن تصویر با استفاده از GD
 • توضیح در مورد کدهای امنیتی (Captcha) در فرم ها
 • منطق و نحوه ی پیاده سازی و استفاده از کدهای امنیتی (CAPTCHA) در فرم ها
 • یک مثال کاربردی از کدهای امنیتی در یک فرم html
 • تشریح مفهوم وب سرویس و آشنایی با کاربردهای آن
 • استفاده از خدمات دیگر سایت ها با بهره گیری از وب سرویس آن ها
 • توضیح در مورد Soap و رابط اتصال به وب سرویس
 • چند مثال کاربردی در مورد استفاده از وب سرویس
 • دریافت آب و هوای یک شهر با استفاده از وب سرویس و کدهای php
 • دریافت اطلاعات مربوط به یک کشور خاص با php
 • دریافت اطلاعات مربوط یه مسابقات فوتبال با استفاده از وب سرویس آن
 • استفاده از پنل های SMS و ارسال SMS از طریق PHP با بهره گیری از وب سرویس
 • چند نمونه مثال کاربردی : ارسال SMS، دریافت اعتبار پنل SMS و ایجاد یک مخاطب و ...
 • درگاه پرداخت بانکی و توضیح در مورد روش و منطق پیاده سازی آن ها
 • توضیح و تشریح ایجاد کد درگاه پرداخت پارس پال
 • توضیح در مورد انجام کارهای اتوماتیک پس از تائید پرداخت موفقیت آمیز کاربر
 • توضیح و تشریح کد PHP درگاه پرداخت بانک ملت
 • نمونه کد درگاه بانک ملت به همراه سند PDF راهنمای آن
 • فریمورک های PHP و مدل MVC
 • آشنایی با مدل MVC
 • توضیح دلایل استفاده از مدل MVC
 • تشریح مفاهیم Model, View و Controller در مدل MVC و وظایف هر بخش
 • معرفی چند مورد از فریم ورک های MVC معروف PHP
 • آشنایی با مفهوم فریم ورک
 • تشریح مجموعه مزایای فریمورک ها برای استفاده در پروژه های PHP
 • توضیح یک نمونه از روند اجرای کار در فریمورک های PHP
 • آیا استفاده از فریمورک ها ضروری است ؟

فصل 19 :  پیاده سازی پروژه های جامع، کاربردی و عملی

 • در این فصل با استفاده از آموخته های خود در طول دوره، از ابتدا تا انتها پروژه های عملی و کاملا واقعی را با هم پیاده سازی می نماییم . تمامی مراحل انجام پروژه شامل طراحی پایگاه داده، ایجاد پایگاه داده، ایجاد کدهای هسته ی پروژه، رعایت مسائل امنیتی و ... با زبانی ساده و کاملا روان توضیح داده می شوند . با انجام این 3 پروژه یک جمع بندی بسیار خوب از تمامی مباحث این دوره خواهید داشت و در عمل استفاده ی صحیح از آموخته های خود را خواهید دید . پس از انجام این پروژه ها به راحتی قادر خواهید بود پروژه های دیگر با موضوعات مختلف را نیز پیاده سازی نمایید .
 • تشریح مراحل و گام های انجام یک پروژه ی واقعی
 • پروژه های جامع Functional :

پروژه 1 : ایجاد یک سیستم پرسش و پاسخ (Ticketing System)

اهداف پروژه ی 1 :

 • آشنایی با نحوه طراحی و ایجاد پایگاه داده برای این اسکریپت
 • آشنایی با نحوه ی نمایش، ثبت، حذف و ویرایش یک موجودیت (محتوا - سوال/جواب ) در پایگاه داده
 • آشنایی با نحوه ی پیاده سازی برنامه بر اساس پارامترها و ایجاد راحتی بیشتر در تغیرها بعدی
 • آشنایی با نحوه ی پیاده سازی عملیات ورود و خروج کاربر (ادمین)
 • آشنایی با نحوه ی پیاده سازی قابلیت جستجو برای سایت (فرم جستجو)
 • آشنایی با منطق و نحوه ی صفحه بندی مطالب (سوالات) در برنامه های PHP
 • آشنایی با نحوه ی مدیریت سیستم بر روی رابط کاربری اصلی و عدم استفاده از پنل مدیریت
 • آشنایی با برخی ترفندهای امنیتی در پیاده سازی برنامه های PHP
 • آشنایی با نحوه ی آگاه سازی کاربران از طریق ایمیل و SMS پس از رویدادی خاص

پروژه 2 : ایجاد یک وبسایت گالری و فروش تصاویر با امکان پرداخت آنلاین و خرید تصاویر

اهداف این پروژه :

 • آشنایی با نحوه طراحی و ایجاد پایگاه داده برای این اسکریپت
 • آشنایی با نحوه ی نمایش، ثبت، حذف و ویرایش موجودیت ها (کاربر، تصویر، سفارشات و ... ) در پایگاه داده
 • آشنایی با نحوه ی پیاده سازی برنامه بر اساس پارامترها و ایجاد راحتی بیشتر در تغیرها بعدی
 • آشنایی با نحوه ی پیاده سازی عملیات ورود و خروج کاربران موجود در پایگاه داده
 • آشنایی با نحوه ی مدیریت سیستم در یک پنل جداگانه
 • آشنایی با مفهوم سبد خرید و نحوه ی پیاده سازی آن
 • آشنایی با محافت از فایل های فروشی و دانلود انها از طریق یک اسکریپت بررسی کننده ی خریدار !
 • آشنایی با علامت گذاری بر روی تصاویر برای جلوگیری از دانلود تصاویر اصلی و نمایش دمو از آنها
 • آشنایی با نحوه ی پیاده سازی قابلیت فراموشی رمز عبور و ریست کردن پسورد کاربر
 • آشنایی با نحوه ی دسته بندی محتوا در وبسایت ها
 • آشنایی با نحوه ی گزارش گیری از داده های موجود در پایگاه داده با کوئری ها SQL
 • آشنایی با نحوه ی استفاده از درگاه پرداخت و انجام عملیات اتوماتیک پس از پرداخت موفقیت آمیز (شبیه سازی درگاه پرداخت)
 • آشنایی با میزان پردازش کار ها در PHP و راه حل هایی برای نوشتن کدهایی بهینه تر از لحاظ منابع مصرفی
 • آشنایی با مسائل موجود در هنگام پرداخت آنلاین و استفاده از سبد خرید (قفل سبد، مشکل کوکی به تنهایی و ...)
 • انجام تمرین برای شما و تکمیل برخی قسمت های پروژه
 • پروژه ی جامع شئ گرا :

پروژه 3 :  ایجاد سیستم مدیریت محتوا (وبلاگ) با برنامه نویسی OOP

قابلیت ها و امکانات این پروژه (وبلاگ - cms) :

 • وجود یک کاربر ادمین برای مدیریت محتوای وبلاگ
 • قابلیت ورود و خروج کاربر ادمین به وبلاگ
 • وجود یک پنل مدیریت که فقط کاربر ادمین می تواند به آن دسترسی داشته باشد
 • کارهایی که در پنل مدیریت می توان انجام داد عبارتند از :
 • ارسال یک مطلب جدید در دسته بندی خاص
 • مدیریت مطالب شامل حذف و ویرایش مطالب ارسال شده
 • مدیریت دسته بندی های وبلاگ
 • مدیریت نظرات مطرح شده برای مطالب
 • قابلیت حذف، تائید کردن و عدم تائید دیدگاه های ارسالی
 • قابلیت افزودن منوی جدید از طریق پنل مدیریت و نمایش آن در سایدبار وبلاگ
 • قابلیت حذف و ویرایش منوهای سایت
 • قابلیت مشخص کردن ترتیب نمایش منو ها در سایدبار
 • قابلیت ویرایش و حذف منوها از طریق پنل مدیریت
 • وجود صفحه ی تنظیمات وبلاگ در پنل مدیریت
 • قابلیت تغیر و آپدیت کردن تنظیمات وبلاگ
 • قابلیت هایی که در نمای ظاهری وبلاگ (CMS) وجود دارد :
 • نمایش آخرین مطالب ارسالی در صفحه نخست وبلاگ
 • قابلیت نمایش مطالب یک دسته بندی خاص
 • قابلیت جستجو در مطالب وبلاگ با تطبیق دقیق عبارت جستجو شده
 • قابلیت صفحه بندی مطالب وبلاگ (بخشی از آن به عنوان تمرین به شما محول شده)
 • قابلیت نمایش منوهای جستجو و دسته بندی ها در سایدبار سایت
 • قابلیت نمایش منوی های دلخواه ایجاد شده در پنل مدیریت بر اساس ترتیب آنها
 • قابلیت نمایش مطلب در یک صفحه ی خاص و جداگانه (صفحه مطلب)
 • قابلیت ارسال نظر و دیدگاه برای مطالب وبلاگ
 • قابلیت لایک کردن نظرات بازدیدکننده ها (دقیقا شبیه همین چیزی که در بخش نظرات سون لرن داریم)
 • هر کاربر فقط 1 بار می تواند به یک نظر رای(لایک) دهد .
 • محدودیتی برای مدیر وبلاگ در لایک کردن نظرات وجود ندارد و به هر تعداد می تواند لایک کند
 • امکان فعال کردن و غیرفعال کردن قابلیت لایک نظرات از طریق پنل مدیریت

فصل 20 : جمع بندی، ادامه کار و توصیه های مهم

 • جمع بندی مباحث دوره
 • توصیه هایی برای حرفه ای تر شدن
 • مشخص نمودن مسیر آینده ی شما : بعد از پایان این دوره چه کنم ؟
Siavash Bagheri replyپاسخ

سلام
فایل هایی رو که در هر جلسه می نویسید و فایل های دانلودی مانند common.php که گفته بودین رو در کدوم قسمت میشه دانلود کرد؟

مصطفی موحدی replyپاسخ

پیرامون عملگر + در آرایه‌ها هم اشتباه توضیح دادید. این عملگر اجتماع ایندکس‌ها نیست. توضیح دقیق‌ترش رو در مستندات پی‌اچ‌پی اینطور ذکر کرده:

https://php.net/manual/en/language.operators.array.php
[The + operator returns the right-hand array appended to the left-hand array; for keys that exist in both arrays, the elements from the left-hand array will be used, and the matching elements from the right-hand array will be ignored.]

اجتماع مقادیر با اولویت آرایه‌ی اول … در ایندکس‌های برابر مقدار آرایه‌ی اول قرار می‌گیرد (چون در اولویت است) و در ایندکس‌هایی نابرابری که در آرایه‌ی اول وجود نداشته باشد مقادیر آرایه‌ی دوم قرار می‌گیرد.

مصطفی موحدی replyپاسخ

از جناب آوند تعجب می‌کنم که دانشجوی مقطع دکترای کامپیوتر هستند و عملگر XOR رو اینطور توضیح می‌دن. عملگر XOR درواقع زمانی ۱ می‌شه که عملوندها مقدار برابر نداشته باشن نه اینکه فقط یکی از عملوندها ۱ باشن. این شیوه‌ای که گفتید شاید در دو عملوند صحیح باشه ولی زمانیکه عملوندها سه‌تایی یا بیشتر باشن، چطور؟ مثلا جواب این ورودی در XOR چه خواهد بود:

https://en.wikipedia.org/wiki/XOR_gate

1 XOR 0 XOR 1 XOR 0 XOR 1
حامد میردورقی replyپاسخ

سلام ,خسته نباشید. ببخشید من در زمان تعریف آرایه به مشکل میخورم و به من پیغام خطا میده میشه بگید اشتباه من کجاست ؟!
لینک عکس : http://uupload.ir/files/mdpb_image.jpg

محمدرضا replyپاسخ

سلام ببخشید آقای آوند ببخشید این روش کد نویسی که شما توی دوهر میگید مثه فانکشنال و شی گرایی برای پروژه های بزرگ و بازار کار هم کاربرد دارن و میتونیم مانند پروژه های دوره پروژه های بزرگ بنویسیم یا صرفا جهت آشنایی بوده؟

محمدحسین بیطرفان replyپاسخ

سلام. ممنون از آموزش خوبتون.
سوالی که دارم اینه که در پایگاه داده وقتی یک ستون رو not nulll تعریف میکنیم یعنی اینکه نمیتونه خالی بمونه.
اما وقتی از طریق php یک رکورد insert میکنم و یک ستون که not null هست رو خالی میگذارم قبول میکنه و رکورد رو میسازه.مگه نباید خطا بده ؟
پس کاربرد not null کجاست دقیقا ؟
سپاس

علیرضا صالحی replyپاسخ

استاد لطفا راهنمایی کنید که تفاوت انواع وب سرویس های wsdl و restfull چیست و کدوم بهتره برای کار و ریکوئست های بالا و توسعه دادن در آینده

سیدحسین میرباقری replyپاسخ

سلام
ببخشید من خودم به شخصه به امید اضافه شدن ویژگی های جدید php این دوره رو خریده بودم ولی مثل اینکه هنوز خبری نیست لطفا یه فکر بکنید

وحید replyپاسخ

در حالی که تو قسمت functions این توابع تعریف شده.

وحید replyپاسخ

سلام استاد . ببخشید توی قسمت های sidebar و content توابعی رو که با دستور زیر فراخوندین رو نمیشناسه و میگه همچین تابعی نیست.مشکل چیه؟

    <?php echo getSidebarTitle(); ?>
لقمان آوند

چک بکنید که حتما فایل اینکلود شده باشه و مسیرش درست باشه

وحید replyپاسخ

سلام استاد.ببخشید یه خط کد هست توی مینی پروژه استادیوم هر چقدر دقت کردم دلیل استفاده از بعضی سینگل کتیشن ها و دات ها رو نفهمیدم اگه میشه توضیح بفرمایین.

    echo ‘<button>’.$user[‘name’] . ‘ (‘.$user[‘ticket’].’)</button>’;
nyx replyپاسخ

سلام خسته نباشید
من یه پیشنهاد دارم واستون من تمامی طراحی سایت و از فیلم های اموزشی دیدم و یادگرفتم و الان هم خودم هم دوستام یه مشکلی داریم که همه همه چیو بلدیم اما سر هم کردن یه سایت کلی و کامل واسمون سخته
به نطرم اگر یه سری فیلم بزارید که صرفا توش زبان برنامه نویسی خاصی و یاد ندید اما یه سایت و از صفر تا صدشو طراحی کنید یعنی برای کسایی باشه که هکه چیو بلدن خیلی برای کاربرهاتون جالب باشه
البته این نظر من و چند دانشجوی دیگست

mohsen karimi replyپاسخ

با سلام خدمت استاد عزیز؛
من تو این جلسه به یه مشکل خوردم و اینکه تابع mysql_real_escape_string تو common.php منسوخ شده و من بجای این تابع از mysqli_real_escape_string استفاده کردم. ولی این تابع دو تا پارامتر میگیره. یه پارامتر $input هست پارامتر دوم چی باید قرار بدم؟

علیرضا صالحی replyپاسخ

سلام استاد…
من در یگ سایتی میخوام کیف پول برای کاربرا راه اندازی کنم که بتونه وقتی کیف پول شارژ داره بدونه رفتن به درگاه از حساب کیف پولش کم بشه و شارژ خریداری کنه و مبلغ خرید شارژ از حساب بانکی مدیر سایت کم بشه (بدونه رفتن به در گاه بانکی ) و هنگامی که کیف پول کاربر شارژ نداره بره به در گاه بانکی یا صفحه افزایش شارژ..
لطفا را هنمایی کنید قسمت خرید شارژ بدونه رفتن به رگاه چجوری هست….

رضا خانلو replyپاسخ

سلام آقای آوند عزیز
خیلی ممنون بابت دوره های بسیار عالی تون
میخواستم ببینم چطور میتونم با شما تماس بگیرم؟ نیاز به مشورت با شما دارم.
ممنون

mojtaba replyپاسخ

پس چجوری برنامه بین دو نفر تفاوت قائل میشه؟ چون ما بعد از صحت اطلاعات کاربر توی فرم لاگین، اطلاعاتش رو می ریزیم توی سشن. اسم این سشن هم که کاملا برای همه ی کاربران یکیه.
پس کاربرد تابع currentUserID که توی جلسه 24 توی فایل funcs.php تعریف کردید چیه؟ چه مواقعی بهش نیاز هست؟
با تشکر

mojtaba replyپاسخ

خواستم اول بابت یه دوره ی خوب اموزشی ازتون تشکر کنم
سوالم این بود که فرض کنیم یک سایت داریم که چند نفر داخل اون ثبت نام کردن. وقتی از سشن ها برای لاگین افراد استفاده می کنیم به نظرم مشکل پیش میاد. فرض کنید کاربر شماره دو وارد سایت میشه. وقتی وارد بشه اطلاعاتش روی سشن کاربر اول که قبلا وارد سایت شده ریخته میشه و عملا سشن کاربر اول از بین میره. و اگر کاربر اول به بخش های مختلف سایت بره به جای مشاهده اطلاعات خودش اطلاعات کاربر دوم رو میبینه.
در واقع می خواستم بدونم چجوری میشه توی سایتی که چند نفر کاربر داره مطمئن بشیم که هر کس فقط و فقط به اطلاعات خودش دسترسی داره و نه به به اطلاعات دیگران.
با تشکر

لقمان آوند

سلام
اینطور که می فرمایید نیست.
سشن به ازای هر کاربر جدا هست دوست عزیز. برای کاربر 1 و 2 و 3 و … سشن های متفاوتی ست میشه و مشترک نیست. از این لحاظ تداخلی پیش نمیاد

لقمان آوند replyپاسخ

آخر کدت var_dump($d1); کن. متوجه میشی چرا اینطوره. d1 داره ثانیه های طی شده روز رو حساب می کنه. تو بخش دوم فرمت تعین کن برا تاریخ که شامل ساعت و دقیقه و ثانیه نباشه

نیاز به لاگین

برای ارسال دیدگاه و یا پرسیدن سوال خود در این قسمت، باید در سایت لاگین شوید.
1 2 3 4 81
مدرس و آمار دوره
Course-Teacher
لقمان آوند
دانشجوی دکترای نرم افزار دانشگاه شیراز ، با 10 سال سابقه فعالیت های آموزشی در بستر وب فارسی . مدیر، موسس و برنامه نویس وبسایت سون لرن با بیش از 8 سال سابقه طراحی وب و برنامه نویسی حرفه ای زبان های Html, CSS, Javascript, Jquery, Ajax و PHP.
library_books
۳۲۷ مقاله تخصصی
school
۹ دوره برگزار شده
۹۹۲۴ علاقمندfavorite
۹۰۲۲ دانشجوpeople
۱۴۳۴ رایstar
٪ ۹۲.۵ میانگین رضایت از مدرس
پیشنیاز های دوره
این دوره هیچ پیشنیاز ضروری ندارد، از سطح پایه و با زبانی ساده تدریس شده است. در صورت آشنایی با html و css ، در نمایش خروجی کدهای php کار شما ساده تر خواهد بود. برای این منظور می توانید دوره طراحی وب سون لرن را بگذرانید.
پشتیبانی فنی دوره
مدرس دوره و تیم پشتیبانی سون لرن به مدت 3 ماه پس از خرید دوره در بخش نظرات مطالب دوره ، پاسخگوی تمامی سوالات و ابهامات شما در مورد این دوره خواهند بود.
مشاوره پیش از خرید
در صورتی که در مورد هر کدام از دوره های سون لرن سوال و یا ابهامی در ذهن شما هست، می توانید همین حالا با ما در تماس باشید و از مشاوره رایگان قبل از خرید دوره ها استفاده نمایید.
contact_phone شماره تماس : ۰۲۱۴۴۰۲۰۴۸۲
email ایمیل : support@7Learn.com