الگوهای طراحی حرفه ای - PHP حل مساله به روش کدنویسی پیشرفته و تمیز
برای مسائل واقعی دنیای نرم افزار

با تدریس   کیوان علی محمدی
مهندس نرم افزار در شرکت LTP (هلند)

۱۰۳ جلسه
۱ سال پشتیبانی
گارانتی بازگشت ۱۰۰ درصدی وجه

آموزش الگوهای طراحی برنامه نویسی (Design Patterns) با PHP و Laravel

اولین تجربه من در الگوهای طراحی

اولین تسک فنی (یک مسئله) من در یک شرکت بزرگ که به عنوان برنامه نویس Backend در اون مشغول به کار شده بودم، مسئله ای بود که در نگاه اول بسیار عجیب و غریب به نظر می رسید و یک راه حل عجیب و غریب هم براش در نظر گرفته بودن.

داستان از این قرار بود که در نرم افزار شرکت از یک پکیج برای ثبت نام و لاگین کاربر با استفاده از یاهو و گوگل استفاده شده بود و مشکلی که این پکیج داشت این بود که اگر کاربری اکانت یاهو داشت آدرس جی میل خودش رو به عنوان آدرس اصلی یا Primary ثبت میکرد، همون آدرس به برگشت داده میشد و عملا ما کاربری داشتیم که با یاهو ثبت نام کرده اما آدرس ایمیلش به جای @yahoo.com با @gmail.com تموم میشد.

تیم محصول تاکید داشتن کاربر یاهو حتما باید آدرس ایمیل یاهو ازشون گرفته بشه و تیم فنی برای حل این مساله شروع کرده بود به بررسی کدهای اون پکیج. اما راه حل چی بود؟ تیم فنی تصمیم گرفته بود اون کلاسی که مسئول دریافت آدرس ایمیل های کاربران هست رو داخل خود پکیج تغییربده و عملا پکیج رو مجبور کنه که برای کاربران یاهو آدرس یاهو رو برگردونه.

در نگاه اول ساده ترین روش حل مساله همین بود اما دردسر زمانی آغاز شد که با به روز رسانی پکیج ها تمام اون تغییرات از بین میرفت و روز از نو، روزی از نو. چون کدهای بخش پکیج های خارجی هم روی git قرار نمی گرفت عملا track کردن اون کدها امکان پذیر نبود.

راه حل دومی که ارائه شده بود این شکلی بود که اون کلاس به داخل کدهای برنامه کپی شده بود و با استفاده از یک bash script زمانی که پکیج ها به روز رسانی میشدن این کلاس به کلاس اصلی پکیج جایگزین میشد. اما مشکل این راه حل دوم چی بود؟

اگر کدهای اصلی پکیج به هر دلیل تغییر می کرد و ما متوجه نمی شدیم، با کپی کردن کدهای این کلاس عملا امکان بروز خطا به شدت می رفت بالا و در نقطه حساسی که کاربر میخواد لاگین یا ثبت نام کنه سیستم رسما میترکید.

من بعد از بررسی مساله و به خاطر مطالعات زیادی که روی الگوهای طراحی داشتم راه حل استفاده از الگوی طراحی Adapter رو مطرح کردم.

در این روش ما با ایجاد یک کلاس تازه در کدهای برنامه که کلاس مورد نظر داخل پکیج رو توسعه میده و public api اون در بخش دریافت آدرس ایمیل رو بازنویسی میکنه عملا تونستم مشکل رو حل کنم.

الگوهای طراحی چیه؟

بیاید با این سوال شروع کنیم؟ آیا برنامه نویسی چیزی جز حل مساله هست؟ قطعا نه .الگوریتم،ساختمان داده،معماری و . همه و همه اینجا هستن تا ما به عنوان یک برنامه نویس یک مسئله رو حل کنیم. حل مساله اولین و مهمترین مهارت یک برنامه نویس محسوب میشه. در برنامه نویسی شما یه ابزار به اسم زبان برنامه نویسی داری که باید با استفاده از امکاناتی که در اختیار شما قرار میده مسئله رو حل کنید.

خب میرسیم به این سوال که آیا برای یک مسئله راه حل های مختلفی می تواند وجود داشته باشه؟ قطعا بله. قطعا برای هر مسئله ای هم راه حل های ساده وجود دارد و هم راه حل های پیچیده و این مورد در دنیای برنامه نویسی هم صدق میکنه.

سوال بعدی که می توانیم مطرح کنیم این است که بهترین روش حل مسئله کدام است؟ بدون شک ساده ترین روش حل مسئله بهترین روش حل مسئله هست و ما همیشه باید در نظر داشته باشیم مهم ترین چیز در توسعه نرم افزار قابلیت نگهداری نرم افزار یا Maintainability هست. پس باید بدونیم که باید بهترین روش حل مساله اونی هست که ساده ترین روش باشه و به قابلیت نگهداری نرم افزار کمک کنه.

Maintainability بالای یک نرم افزار کمک میکنه باگ های اون زودتر شناخته بشن، عملکرد خیلی بهتری داشته باشه و در نهایت نیازهای کسب و کار رو در زمان خیلی کمتری تغییر بده یا اونها رو ایجاد کنه. تمامی اصول توسعه نرم افزار برای این هستن که ما به عنوان برنامه نویس بتونیم نرم افزاری ایجاد کنیم که قابلیت نگهداری بالایی داشته باشه.

الگوهای طراحی به عنوان Best Practice های حل مساله در دنیای کدنویسی شناخته میشن و روش هایی هستن که در نهایت کمک میکنن ما یک نرم افزار با قابلیت نگهداری بالا داشته باشیم. الگوهای طراحی، اختراع (invent) یا ساخته نشدن بلکه به مرور زمان توسط برنامه نویس های مختلف کشف (discover) شدن و به صورت یک سری قاعده abstract معرفی شدن که در مسائل مختلفی میشه ازشون استفاده کرد.

شاید براتون سوال باشه چرا بهشون الگوی طراحی گفته میشه؟

ما در برنامه نویسی بحث طراحی ساختار کدها رو هم داریم. طراحی های مختلف تعیین میکنن بخش های مختلف نرم افزار ما چطوری با هم کار کنن و کیفیت اون چه شکلی باشه. هر چقدر این طراحی بهتر انجام بشه ما یک نرم افزار با قابلیت نگهداری بالاتر خواهیم داشت و هر چقدر ضعیف تر باشه، نرم افزاری خواهیم داشت که دردسرهای توسعه اون به قدری میره بالا که اکثر صاحبان کسب و کار ترجیح میدن اون رو از اول بنویسن (حلقه بی نهایت توسعه از اول) و بارها و بارها هزینه های مجدد بابت اون پرداخت کنن.

طراحی ضعیف در کدها علاوه بر هزینه هایی که برای خود صاحبان کسب و کار در دراز مدت ایجاد میکنه، میل و رغبت برنامه نویسان برای توسعه کد رو هم به شدت کاهش میده. همین خود شما قطعا کدهایی قبلا نوشتی که الان اصلا تمایل نداری بهشون حتی نزدیک بشی.

در نهایت هر برنامه نویسی که به دانش الگوهای طراحی مجهز بشه قطعا از کسانی که این مورد رو بلد نیستن به شدت جلو میفته و می تونه مسائل مختلفی رو حل کنه، اونم نه فقط حل کردن ساده، بلکه یک حل کردن با طراحی کد خوب و تمیز.

چرا الگوهای طراحی مهمه؟

تا حالا به این مورد فکر کردین چرا خیلیا نمی تونن از شی گرایی درست استفاده کنن؟

خیلیا نمی تونن از شی گرایی به صورت درست استفاده کنن و در نهایت با سوالاتی مثل این که اصلا شی گرایی به چه دردی میخوره و چرا باید کدی که با توابع می تونیم بنویسیم و در داخل چیزی به اسم کلاس قرار بدیم از شی گرایی ناامید میشن.

شما برای اینکه بتونید با شی گرایی کد خوب بنویسید باید بدونید چطوری در دنیای واقعی نرم افزار کدها رو کنار هم قرار بدید. بین کلاس ها رابطه ایجاد کنید. براشون قرارداد بنویسید و حد و حدودش رو رعایت کنید

یکی از بهترین روش های یادگیری و تمرین مباحث شی گرایی استفاد از الگوهای طراحی هست. الگوهای طراحی با قابلیت انتزاعی بودنشون کمک میکنن مفاهیم شی گرایی رو بهتر و با کیفیت بیشتری درک کنید و در نتیجه هم کدهای بهتری بنویسید و هم از نتیجه کدهاتون راضی باشید.

یکی از بهترین لذت های دنیای کدنویسی این هست که کدهای شما مشکلی برای دیگران ایجاد نکن، دیگران به راحتی اونارو بخونن و بتونن توسعه بدن و نگهداریشون هم با کمترین هزینه قابل انجام باشه. اگر بتونید به این مرحله برسید، بیشترین لذت رو از کد نویسی می برید.

اکثر شرکت های خارجی و داخلی و مخصوصا اونایی که محصولشون بر اساس زبان های شی گرایی ساخته شده به الگوهای طراحی اهمیت زیادی میدن،چون براشون مهمه که کدی که نوشته میشه کیفیت لازم و کافی رو داشته باشه.

چطوری باید الگوهای طراحی رو یاد بگیریم؟

مهمترین چالشی که هر برنامه نویسی با الگوهای طراحی داره بحث استفاده از اون هست. ممکنه یک نفر از لحاظ تئوری واقعا خوب یاد بگیره اما بازم در استفاده کردن در کدهای واقعی، باهاش مشکل داشته باشه و این چیزیه که خود من به شدت باهاش دست و پنجه نرم کردم.

شما میری و در منابع مختلف بر اساس دسته بندی های مختلف اونارو میخونی و حتی نمونه کدهای اونارو بررسی می کنی و فکر می کنی الان دیگه واقعا یاد گرفتی، اما وقتی به کد اصلی خودت میرسی، هیچ ایده ای نداری که چطوری باید ازشون استفاده کنی.

مهم ترین نکته ای که به خود من کمک کرد الگوهای طراحی رو یاد بگیرم و توی ذهن خودم یک سری قوانین تعیین کنم و بر اساس اون قوانین تشخیص بدم کجا از چه الگوی طراحی استفاده کنم، تمرین مسائل و سر و کله زیاد با اونها بود و شما هم قطعا باید همین مسیر رو بری تا اینها ملکه ذهن شما بشن و در مسائل مختلف به کمک شما بیان.

روش من برای انتقال این تجربه

روش من در این دوره به این صورت خواهد بود که اول از همه تئوری الگو رو بررسی کنیم و بعد در قالب چندین مثال کاربردی در دنیای واقعی نرم افزار به صورت عملی اون رو بررسی کنیم.

چرا باید چند مثال و اونم مثال های واقعی برای هر الگو رو بررسی کنیم؟

خب واقعیت ماجرا اینه که مثال هایی که در اکثر جاها استفاده میشه،بر اساس مسائل صرفا تئوری و کار با موجودیت هایی مثل Car,Book,Animal,Human پیاده سازی شده و به ندرت در نرم افزارهای دنیای واقعی استفاده میشه و به خاطر همین موضوع باید مثال هایی از دنیای واقعی مطرح بشه.

مثلا باید در مورد سبد خرید،لاگ گرفتن، روش های پرداخت،روش ارسال پیام، روش های جمع آوری داده و … صحبت و مسائلی از این جنس مطرح کنیم که شما قطعا در برنامه های واقعی باهاش روبرو خواهید شد و در نهایت هم برای هر مسئله راه حلی مبتنی بر الگوهای طراحی مطرح کنیم.

آیا این دوره به درد من میخوره؟

 •  اگر تازه یک زبان برنامه نویسی شی گرا مثل PHP,Java,TypeScript یاد گرفتی و میخوای یاد بگیری در مراحل پیشرفته تر چطوری باید مسائل رو حل کنی، قطعا این دوره بهت کمک میکنه خیلی راحت تر به هدفت برسی.
 •  بدون شک یکی از مباحث اصلی مصاحبه های استخدامی و سوالات اون برای یک برنامه نویس، بحث الگوهای طراحی محسوب میشه، پس اگر مصاحبه استخدامی و سوالات فنی اون برات یک دغدغه هست قطعا این دوره میتونه بهت کمک کنه.
 •  افزایش مهارت فنی،یکی از راه هایی هست که برنامه نویس می تونه بر اساس اون درخواست افزایش حقوق بده، خب اگر تازه مثلا 6 ماه بیشتر هست که مشغول به کار شدی و تمایل داری حقوقت افزایش پیدا کنه میتونی بر اساس مهارت در الگوهای طراحی که منجر به کدنویسی بهتر میشه درخواست افزایش حقوق بدی.
 •  اگر تمایل داری وارد پروژه های سازمانی بشی و میخوای درک بهتری از شی گرایی داشته باشی،قطعا این دوره کمکت میکنه از یک زاویه دیگه به شی گرایی نگاه کنی.

دوره به چه روشی برگزار میشه؟

در ابتدای دوره با مفاهیم SOLID شروع میکنیم و به صورت کاربردی یاد میگیری که این مفاهیم دقیقا چی هستن، چرا باید ازشون استفاده کرد و کجا باید اونهارو رعایت کنی و به کار بگیری.

تعداد ۱۸ الگوی طراحی که کاربردهای بسیار زیادی دارن و در کتاب های مرجع تعریف شده است که این تعداد در ۳ دسته بندی با نام های Creational,Structural,Behavioral قرار گرفته است. ما بر اساس این دسته بندی ها برای هر الگوی طراحی تعدادی ویدیو شامل تعریف تئوری الگوی طراحی به همراه تعریف و راه حل چند مسئله کاربردی (بر اساس دنیای واقعی نرم افزار) بر اساس همان الگو در اختیارت قرار میدیم.

پیش نیازهای شرکت در این دوره چیه؟

برای اینکه بتونید در دوره شرکت کنید و نتیجه خوبی بگیرید ازش، حتما باید با یک زبان شی گرایی کار کرده باشید و مفاهیم شی گرایی مقدماتی رو بلد باشید.

زمان و روزهای برگزاری دوره چه طوری هست؟

محتوای دوره به صورت ویدیوهای از قبل تهیه شده در اختیار شما قرار میگیره و انتظار میره در یک بازه 3 ماهه بتونید تمام ویدیوها رو هم ببینید و هم تمرین کنید. پیشنهاد میشه در این مدت هر هفته 2 الگوی طراحی رو از طریق ویدیو های آموزشی ببینی و یاد بگیری و تمرین کنی و در نهایت در بخش پرسش و پاسخ وب سایت می تونی سوالات و ابهامات در مورد الگوی های طراحیی آموزش داده شده رو داخلش بپرسی.

این روش جدید کمک میکنه زمان خودت تعیین کنی ویدیوها رو کی ببینی و البته یادت باشه اگر واقعا میخوای از دوره نتیجه بگیری حتما حتما در طول هفته باید ویدیوها رو ببینی و تمرین کنی.

آیا بعد از ثبت نام امکان انصراف وجود داره؟

اگر قبل از شروع دوره انصراف بدی کل مبلغ پرداختی بهت برگشت داده میشه و اگر تا یک ماه بعد از شروع دوره و یادگیری 8 الگوی طراحی، اگر دیدی این دوره به دردت نمیخوره و مناسب تو نیست باز هم میتونی از دوره با خیال راحت انصراف بدی و 100 درصد مبلغ پرداختی رو پس بگیری اما بعد از مدت زمان یک ماه دیگه امکان انصراف از دوره وجود نداره و مبلغی بهت برگشت داده نمیشه.

این دوره واقعا چقدر تاثیر داره؟

بذارید خیلی رک بهتون بگم، این دوره،مثل همه دوره های آموزشی دیگه در دنیا اصلا قرار نیست برای شما معجزه کنه،قرار نیست یک شبه تمام الگوهای طراحی رو ملکه ذهن شما کنه.

این دوره فقط و فقط به شما کمک میکنه مسیر درست رو پیدا کنید و به سمتش برید. این دوره می تونه مدت زمان یادگیری رو برای شما کاهش بده. افراد زیادی هستن که بدون یک دوره خاص هم می تونن به هدفشون برسن اما ممکنه زمان بیشتری نیاز داشته باشن مخصوصا اگر پیش زمینه ای در اون بحث نداشته باشن.

خیلیا هم هستن که دوره شرکت می کنن و تمام تمرکز و تلاش خودشون رو برای دوره میذارن و خیلی سریعتر از بقیه میتونن ازش نتیجه بگیرن. خیلیا هم هستن که در همین دوره شرکت می کنن اما چون براش وقت نمیزارن آخر کار به صورت ناراضی از دوره خارج میشن و برمیگردن سر خونه اولشون.

پس یادتون باشه چیزی که از بقیه موارد مهم تره تمرکز و اولویت قرار دادن یادگیری این موضوع هست، چه میخواد با دوره باشه چه بدون دوره.

آموزش بر اساس چه پلتفرم و زبان برنامه نویسی خواهد بود؟

الگوهای طراحی در بخش مفهومی دنیای توسعه نرم افزار مطرح می شوند و ما هم قصد داریم در این دوره مفهوم پایه ای این الگوهای طراحی را به شما بیاموزیم، در نهایت برای پیاده سازی این الگوها به یک زبان شی گرایی نیاز دارند و در این دوره زبان ما از زبان PHP و همچنین فریمورک Laravel برای پیاده سازی و تمرین الگوها استفاده می کنیم.

باز هم بر این نکته تاکید می کنم که مباحث این دوره کاملا به صورت مفهومی ارائه میشه و نگرانی از بابت پیاده سازی ها وجود نداره. چون در زمان پیاده سازی به زبان های دیگه و مقایسه امکانات اونها هم اشاره میشه.

تفاوت اصلی این دوره با دوره های مشابه چیه؟

الگوهای طراحی مفاهیمی انتزاعی و سخت هستن و من شخصا سال های زیادی رو صرف مطالعه و تمرین اونها کردم تا بتونم به درستی ازشون استفاده کنم و هنوز گاها دچار خطاهایی در این مورد میشم. من خیلی جاها از کتاب های مرجع و آموزش های یوتیوب و مقالات مختلف رو بررسی کردم ولی همه اینها یک مشکل اساسی دارن و اونم این هست که مثال های واقعی در دنیای نرم افزار رو ندارن. اکثر این منابع در مورد ماشین و درخت و کتاب و حیوان و ... صبحت می کنن در حالی که ما در نرم افزارهای واقعی این موارد رو خیلی خیلی کم می بینیم و این دقیقا نقطه ای هست که اکثر کسانی که میخوان با این الگوها کار کنن به مشکل میخورن.

توی این دوره سعی بر این بوده که تمام مثال ها بر اساس مشکلات و مسائل واقعی دنیای نرم افزار مطرح بشه تا هم به راحتی الگوهای طراحی رو درک کنید و هم اینکه توانایی حل مساله با استفاده از شی گرایی شما قوی بشه.

این به نظرم اصلی ترین تفاوت این دوره با تمام دوره هایی هست که در موضوع الگوهای طراحی تا حالا برگزار شده.

آیا این دوره با این قیمت واقعا ارزشش رو داره؟

الان می تونیم بگیم یک توسعه دهنده Junior یه حقوقی بین رنج ۴ الی ۶ میلیون تومن درآمد داره و یه توسعه دهنده Mid-Level بین ۸ الی ۱۲ تومن و در نهایت یک توسعه دهنده Senior از ۱۲ الی ۲۵ تومن حقوق دریافت می کنه.

شما با این دوره شانس این رو به دست میارید که یک پرش خوب در موقعیت شغلی خودتون ایجاد کنید، با یادگیری این الگوها و پیاده سازی واقعی اونها می تونید از شرکت خودتون درخواست افزایش حقوق یا درخواست ارتقای شغلی داشته باشید، پس می تونید با یک حساب سرانگشتی متوجه بشید که این دوره ارزش زیادی از این لحاظ برای شما ایجاد میکنه.

همون طور که قبلا هم گفتم، الگوهای طراحی مفاهیم سخت و انتزاعی هستن که باید مدت زیادی رو براشون وقت بذارید، این دوره به شما کمک میکنه این مدت زمان طولانی شاید چندین ساله رو به 3 ماه کمپرس و فشرده کنید و این یعنی شما از خیلی از هم رده های خودتون می تونید جلوتر باشید. البته بازم تاکید می کنم قرار نیست معجزه کنیم و حتما حتما به تلاش و تمرین خودتون خیلی خیلی احتیاج داره.

در خیلی از مصاحبه های استخدامی داخلی و خارجی از این موضوع سوال پرسیده میشه و تسلط به این آیتم ها می تونه شانس شما رو برای قبولی در استخدام افزایش بده.

این دوره
برای چه کسانی
مناسـب اسـت؟

 • برنامه‌نویسانی که به‌دنبال حرفه‌ای تر شدن و کسب استانداردهای این حوزه هستند.
 • کسانی که قصد دارند به‌عنوان یک برنامه‌نویس حرفه‌ای مهاجرت کنند.
 • کسانی که عاشق حل مسئله و غرق شدن در حوزه‌های عمیق برنامه‌نویسی هستند.

این دوره
برای چه کسانی
مناسـب نیست؟

 • کسانی که در دنیای برنامه‌نویسی تازه‌وارد هستند و در حوزه خود به تسلط نرسیده‌اند
 • کسانی که وقت کافی برای انجام تمرینات فراوان ندارند
 • کسانی که بدون شناخت کافی و تنها با انگیزه ارتقای درآمد قصد ورود به حوزه را دارند

نظرات دانشجویان دانشجویان سابق دوره چه می گویند؟

محمد حسن عاطفت

محمد حسن عاطفت | ‏ ۳۸۰۶ روز با سون لرن
دانشجوی دوره الگوهای طراحی حرفه ای - PHP

درمورد دوره الگو طراحی می‌تونم بگم که در ایران و بین آموزش‌های مجازی بهترین دوره بود که دیدم. در این دوره با مثال هایی که زده شد دیزاین پترن ها برای ما ملموس کرد و ما متوجه شدیم کاربرد هر دیزاین پترن در چه مواقعی هست. و به قول معروف یک hook برای ما قرار داده شد که اگر به اون hook برخود می‌کردیم نسبت به هر مسئله از یکی از الگو های طراحی که در دوره گفته شده استفاده می‌کردیم. مثلا در ساختارهای درختی، ما از الگو های طراحی کامپوزیت استفاده می‌کنیم. من در مجموعه‌ای که هستم بسیار از الگو های طراحی استفاده کردم و برام کاربردی بوده. در کل دوره عالی بود و از مجموعه سون لرن بابت دوره‌های عالی بسیار تشکر می‌کنم.

amir tavakolian

amir tavakolian | ‏ ۱۴۷۳ روز با سون لرن
دانشجوی دوره الگوهای طراحی حرفه ای - PHP

یکی از مزیت های این دوره مثال‌هایی بود که در طول این دوره زده شد. تمام مسائل از چالش‌ها و پروژه‌های واقعی گرفته شده بود. بحث دیزاین پترن هم به این صورت هست که حتما باید داخل پروژه‌های واقعی و در چالش واقعی کاربردشون رو ببینیم. تا بتونیم بهتر درکشون کنیم. تعداد خیلی زیادی از دیزاین پترن ها رو توی این دوره با مثال عملی یاد گرفتیم. بسیار تشکر می‌کنم از استاد بی‌نظیر این دوره جناب علی محمدی و مجموعه سون لرن بخاطر آموزش عالیشون.

دموی جلسات و پروژه های دوره

ویژگی های دوره

ما به کیفیت و اثربخشی محصول خود اعتقاد داریم و به همین منظور گارانتی بازگشت وجه یک ماهه به شما ارائه می دهیم تا خریدی بدون ریسک و بدون نگرانی داشته باشید.
هزینه‌ای که بابت دوره پرداخت می‌کنید تا 1 ماه در اختیار خودِ شماست. اگر پس از خرید دوره به‌صورت جامع، به هر دلیلی از شرکت در آن منصرف شدید تا ١ ماه پس از خريد امكان انصراف و بازگشت كامل وجه برای شما درنظر گرفته شده است. برای انصراف از دوره لازم است در بازه زمانی تعیین شده درخواست خود را با پشتیبانی مطرح کرده و حداکثر ۲۵% از دوره را مشاهده کرده باشید. پس از انصراف همواره منتظر نظرات و پیشنهادات شما برای بهبود کیفیت دوره و نحوه ارائه آن‌ها هستیم و امیدواریم در حوزه موردنظر خود به موفقیت و فرصت‌های بزرگی دست پیدا کنید.

آموزش مهارت‌محور به این معنی‌ست که در طول دوره و باتوجه به میزان پیچیدگی هر مبحث آموزشی تمرین‌، آزمون و پروژه‌های مختلفی برای شما در نظر گرفته شده است تا یادگیری خود را تکمیل کنید. همچنین برگزاری وبینارهای متعدد و عضویت در گروه تلگرامی دوره امکان ارتباط با اساتید، منتورها و سایر دانشجویان را برای شما فراهم می‌کند. وضعیت آموزشی هر دانشجو برای منتورهای دوره قابل رصد و ارزیابی‌ست زیرا منتورها از بین دانشجویان برتر انتخاب شده‌اند و به‌خوبی با فرایند آموزشی و چالش‌های دوره آشنایی دارند. پایبندی به این متد آموزشی علاوه‌بر ارتقا سطح مهارتی که دارید، شما را با چالش هاى فنى و نحوه مدیریت آن‌ها آشنا مى كند و اين همان چيزى‌ست كه برای حضور در بازار كار به آن نياز داريد.

هیچ سوالی بی‌جواب نخواهد ماند. پس از ورود به دوره امكان پرسش و پاسخ و رفع اشكال براى شما فراهم است. شما می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز سوالات خود را مطرح کنید و اساتید یا منتورهای دوره در سريع‌ترين زمان ممكن به شما پاسخ خواهند داد. حضور در این فضای تعاملی و همراهی با دیگران می‌تواند در ارتقای مهارت‌های نرم دانشجویان و ایجاد یک رقابت سالم نقش موثری داشته باشد.

فعالیت‌های آموزشی تعریف شده در دوره مانند مشاهده جلسات، تمرین، آزمون، پروژه، پاسخ دادن به سوال دیگران و غیره با شاخصی به‌نام xp ارزیابی می‌شوند که منجربه رتبه‌بندی دانشجویان خواهد شد. به این معنی که دانشجویان با انجام هر کدام از موارد بالا و کسب امتیاز (xp) مربوط به آن فرایند، جایگاه خود را در رتبه‌بندی دوره ارتقا می‌دهند. طبیعتا دانشجویانی که xp بیشتری دارند نسبت به دیگران از رتبه و مهارت بهتری برخوردار هستند و آمادگی بیشتری برای ارزیابی‌های پایان دوره و کسب موقعیت‌های شغلی دارند. هر فعالیتی xp مشخصی دارد تا علاوه‌بر تشویق دانشجو برای پایبندی به آموزش، یک معیار مشخص و عادلانه برای انتخاب دانشجویان برتر ارائه دهد. بدین ترتیب شما می‌توانید میزان مشارکت و پیشرفت خود را با دیگران مقایسه و در فرصت باقی‌مانده از دوره، برای بهبود وضعیت آموزشی خود تلاش کنید.

هرساله شرکت‌های معتبری از سراسر ایران اقدام به جذب نیرو در حوزه تکنولوژی می‌کنند و بسیاری از این مجموعه‌ها از سون‌لرن درخواست معرفی نیروی متخصص دارند. در این شرایط سون‌لرن خود را موظف می‌داند تا افراد برتر هر دوره را اعتبارسنجی کرده و به شرکت‌های متقاضی جهت استخدام معرفی کند. سایر دانشجویان نیز درصورت بهره‌مندی کامل از محتوای دوره و تکمیل مهارت‌های خود به‌راحتی قادر به اشتغال و فعالیت در زمینه موردنظر خود خواهند بود.

پشتیبانی طولانی‌مدت سون‌لرن از زمان ثبت نام شما، به مدت 1 سال همراهتان خواهد بود . علاوه بر این در صورت استخدام شما پس از دوره، با هماهنگی واحد پشتیبانی می توانید از 1 ماه همراهی پس از استخدام هم استفاده نمایید تا با خیال راحت و دلگرمی بر جایگاه شغلی که شایسته شماست تکیه بزنید. طبیعتا دانشجویانی که طبق زمان‌بندی دوره، یادگیری را پیش ببرند از مدت زمان پشتیبانی بیشترین بهره را خواهند برد. این پشتیبانی شامل پاسخ به مشکلات فنی، آموزشی و موارد مربوط به اشتغال شما است.

محتوای دوره‌ها همواره در اختیار شماست و لازم نیست نگران منقضی شدن آن و یا از بین رفتن پروفایل کاربری خود باشید چرا که بدون محدودیت زمانی و مکانی به آن دسترسی دارید. درضمن هر زمان که برخی مباحث آموزشی تغییر کرده و نیازمند به‌روزرسانی باشند، محتوای به‌روزشده سرفصل‌هایی که خریداری کرده‌اید در پنل کاربری شما در سایت 7learn.com قرار خواهد گرفت.

دانشجویان سابق متخصص سون لرن کجا استخدام شدند؟

کار کردن در شرکت‌های بزرگ و پویا مزایای زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد که رشد فردی، بروز خلاقیت، ارتباطات مناسب و درآمد خوب تنها بخشی از این مزایا هستند. برای اینکه به جمع حرفه‌ای‌ها راه پیدا کنید و در کار خود بی‌بدیل باشید، باید همواره به‌روز بوده و در جایگاه خود حرفی برای گفتن داشته باشید. دوره‌‌های متخصص سن‌لرن، دانش موردنیاز و مهارت‌های کاربردی را در اختیارتان قرار می‌دهند تا با پشتکار و انگیزه فراوان بتوانید مانند بسیاری از دانشجویان سون لرن در کسب‌وکار و یا شغل خود موفق باشید.

در این دوره دانش فنی موردنیاز شما تدریس می‌شود، کافی‌ست نهایت استفاده را از آن داشته باشید تا مانند بسیاری از دانشجوهای موفق سون‌لرن، از فرصت های شغلی چنین شرکت‌های مطرحی بهره‌مند شوید.

و ده ها
شرکت دیگر

سرفصل های دوره

 • اصول طراحی شی گرا - Tell Don't Ask منتشر شده ۱۵ دقیقه
 • اصول طراحی شی گرا - YAGNI منتشر شده ۱۵ دقیقه
 • هفته اول - کانفیگ کردن PHPStorm منتشر شده ۱۰ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Single Responsibility - مفهوم منتشر شده ۱۸ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Single Responsibility - بررسی مشکل منتشر شده ۲۴ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Single Responsibility - بررسی راه حل منتشر شده ۱۲ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Open Close - بررسی مفهوم منتشر شده ۱۸ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Open Close - بررسی مشکل منتشر شده ۱۶ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Open Close - بررسی راه حل منتشر شده ۲۲ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Liskov Substitution - بررسی مفهوم منتشر شده ۸ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Liskov Substitution - بخش اول منتشر شده ۱۴ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Liskov Substitution - بخش دوم منتشر شده ۳ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Liskov Substitution - بخش سوم منتشر شده ۶ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Liskov Substitution - بخش چهارم منتشر شده ۷ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Interface Segregation - بررسی مفهوم منتشر شده ۶ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Interface Segregation - بررسی نمونه کد منتشر شده ۱۰ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Dependency Inversion - بررسی مفهوم منتشر شده ۹ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Dependency Inversion - بررسی کد - بخش اول منتشر شده ۱۶ دقیقه
 • هفته اول - اصول SOLID - اصل Dependency Inversion - بررسی کد - بخش دوم منتشر شده ۸ دقیقه

 • هفته دوم - الگوی طراحی Factory Method - بررسی مفهوم منتشر شده ۱۳ دقیقه
 • هفته دوم - الگوی طراحی Factory Method - بررسی مثال Publisher منتشر شده ۲۸ دقیقه
 • هفته دوم - الگوی طراحی Factory Method - مثال Account Registry منتشر شده ۲۳ دقیقه
 • هفته دوم - الگوی طراحی Factory Method - مثال Logger منتشر شده ۹ دقیقه
 • هفته دوم - الگوی طراحی Abstract Factory - بررسی مفهوم منتشر شده ۱۱ دقیقه
 • هفته دوم - الگوی طراحی Abstract Factory - بررسی مثال Form Builder منتشر شده ۲۹ دقیقه
 • هفته دوم - الگوی طراحی Abstract Factory - بررسی مثال Document Builder منتشر شده ۳۱ دقیقه
 • هفته دوم - الگوی طراحی Abstract Factory - تمرین Product Presenter منتشر شده ۵ دقیقه

 • هفته سوم - الگوی طراحی Builder - مفهوم منتشر شده ۱۲ دقیقه
 • هفته سوم - الگوی طراحی Builder - مثال Request Builder منتشر شده ۱۹ دقیقه
 • هفته سوم - الگوی طراحی Builder - مثال ReOrder منتشر شده ۲۲ دقیقه
 • هفته سوم - الگوی طراحی Builder - بررسی لاراول Query Builder منتشر شده ۹ دقیقه
 • هفته سوم - الگوی طراحی Adapter - بررسی مفهوم منتشر شده ۸ دقیقه
 • هفته سوم - الگوی طراحی Adapter - مثال Payment Provider منتشر شده ۱۶ دقیقه
 • هفته سوم - الگوی طراحی Adapter - مثال Notification منتشر شده ۱۰ دقیقه
 • هفته سوم - الگوی طراحی Adapter - مثال Task Importer منتشر شده ۲۱ دقیقه
 • هفته سوم - الگوی طراحی Adapter - تمرین منتشر شده ۳ دقیقه

 • هفته چهارم - الگوی طراحی Bridge - بررسی مفهوم منتشر شده ۱۰ دقیقه
 • هفته چهارم - الگوی طراحی Bridge - بررسی مثال Payment Module منتشر شده ۲۲ دقیقه
 • هفته چهارم - الگوی طراحی Bridge - بررسی مثال Campaign Manager منتشر شده ۲۲ دقیقه
 • هفته چهارم - الگوی طراحی Bridge - بررسی مثال Survey Manager منتشر شده ۱۵ دقیقه
 • هفته چهارم - الگوی طراحی Composite - بررسی Concept منتشر شده ۸ دقیقه
 • هفته چهارم - الگوی طراحی Composite - کدنویسی Concept منتشر شده ۷ دقیقه
 • هفته چهارم - الگوی طراحی Composite - بررسی مثال Product و Package منتشر شده ۱۱ دقیقه
 • هفته چهارم - الگوی طراحی Composite - بررسی Menu Builder منتشر شده ۱۱ دقیقه
 • هفته چهارم - الگوی طراحی Composite - بررسی Project Management منتشر شده ۹ دقیقه

 • هفته پنجم - الگوی طراحی Decorator - بررسی مفهوم منتشر شده ۱۰ دقیقه
 • هفته پنجم - الگوی طراحی Decorator - بررسی مثال Invoice Price منتشر شده ۱۶ دقیقه
 • هفته پنجم - الگوی طراحی Decorator - بررسی مثال User Presenter منتشر شده ۱۱ دقیقه
 • هفته پنجم - الگوی طراحی Decorator - بررسی مثال Report Generator منتشر شده ۱۳ دقیقه
 • هفته پنجم - الگوی طراحی Facade - بررسی مفهوم منتشر شده ۷ دقیقه
 • هفته پنجم - الگوی طراحی Facade - بررسی مثال Order Service منتشر شده ۱۹ دقیقه
 • هفته پنجم - الگوی طراحی Facade - بررسی مثال Media Downloader منتشر شده ۹ دقیقه
 • هفته پنجم - الگوی طراحی Facade - تمرین اعتبارسنجی منتشر شده ۳ دقیقه

 • هفته ششم - الگوی طراحی Flyweight - بررسی Concept منتشر شده ۸ دقیقه
 • هفته ششم - الگوی طراحی Flyweight - بررسی مثال Discount Generator منتشر شده ۲۷ دقیقه
 • هفته ششم - الگوی طراحی Flyweight - بررسی مثال Faker منتشر شده ۹ دقیقه
 • هفته ششم - الگوی طراحی Flyweight - تمرین منتشر شده ۲ دقیقه
 • هفته ششم - الگوی طراحی Proxy - بررسی مفهوم منتشر شده ۷ دقیقه
 • هفته ششم - الگوی طراحی Proxy - مثال Cached Repository منتشر شده ۱۱ دقیقه
 • هفته ششم - الگوی طراحی Proxy - مثال Google API منتشر شده ۱۱ دقیقه
 • هفته ششم - الگوی طراحی Proxy - مثال Cached Download منتشر شده ۱۱ دقیقه

 • هفته هفتم - الگوی طراحی Chain Of Responsibility - بررسی مفهوم منتشر شده ۱۰ دقیقه
 • هفته هفتم - الگوی طراحی Chain Of Responsibility - مثال Access Product منتشر شده ۲۸ دقیقه
 • هفته هفتم - الگوی طراحی Chain Of Responsibility - مثال Registration Service منتشر شده ۱۷ دقیقه
 • هفته هفتم - الگوی طراحی Chain Of Responsibility - تمرین Loan Service منتشر شده ۶ دقیقه
 • هفته هفتم - الگوی طراحی Strategy - بررسی مفهوم منتشر شده ۷ دقیقه
 • هفته هفتم - الگوی طراحی Strategy - بررسی مثال پرداخت منتشر شده ۱۳ دقیقه
 • هفته هفتم - الگوی طراحی Strategy - بررسی مثال Delivery منتشر شده ۱۰ دقیقه
 • هفته هفتم - الگوی طراحی Strategy - تمرین منتشر شده ۴ دقیقه

 • هفته هشتم - الگوی طراحی Observer - بررسی مفهوم منتشر شده ۱۲ دقیقه
 • هفته هشتم - الگوی طراحی Observer - بررسی مثال Product منتشر شده ۲۱ دقیقه
 • هفته هشتم - الگوی طراحی Observer - بررسی مثال Order منتشر شده ۱۵ دقیقه
 • هفته هشتم - الگوی طراحی State - بررسی مفهوم منتشر شده ۹ دقیقه
 • هفته هشتم - الگوی طراحی State - بررسی مثال CMS منتشر شده ۱۹ دقیقه
 • هفته هشتم - الگوی طراحی State - بررسی مثال Order منتشر شده ۱۶ دقیقه
 • هفته هشتم - الگوی طراحی State - تمرین Withdrawal منتشر شده ۵ دقیقه

 • الگوی طراحی Template Method - بررسی مفهوم منتشر شده ۶ دقیقه
 • الگوی طراحی Template Method - مثال Reporter منتشر شده ۱۸ دقیقه
 • الگوی طراحی Template Method - مثال Salary منتشر شده ۷ دقیقه
 • الگوی طراحی Template Method - تمرین منتشر شده ۳ دقیقه
 • الگوی طراحی Command - بررسی مفهوم منتشر شده ۸ دقیقه
 • الگوی طراحی Command - مثال Tasks منتشر شده ۱۰ دقیقه
 • الگوی طراحی Command - مثال File Manager منتشر شده ۱۴ دقیقه
 • الگوی طراحی Command - تمرین منتشر شده ۳ دقیقه

 • الگوی طراحی Mediator - بررسی مفهوم منتشر شده ۶ دقیقه
 • الگوی طراحی Mediator - مثال Event Dispatcher منتشر شده ۱۸ دقیقه
 • الگوی طراحی Mediator - مثال Chat Room منتشر شده ۱۳ دقیقه
 • الگوی طراحی Mediator - تمرین منتشر شده ۲ دقیقه
 • الگوی طراحی Visitor - بررسی مفهوم منتشر شده ۸ دقیقه
 • الگوی طراحی Visitor - مثال Abstract منتشر شده ۱۰ دقیقه
 • الگوی طراحی Visitor - مثال Tax منتشر شده ۱۲ دقیقه
 • الگوی طراحی Visitor - مثال File System منتشر شده ۱۷ دقیقه

 • وبینار نقشه راه مهندسی نرم افزار منتشر شده ۸۸ دقیقه
 • وبینار پرسش و پاسخ - هفته دوم منتشر شده ۷۲ دقیقه
 • وبینار پرسش و پاسخ - هفته سوم منتشر شده ۹۹ دقیقه
 • وبینار پرسش و پاسخ هفته چهارم منتشر شده ۸۴ دقیقه
 • وبینار پرسش و پاسخ - هفته آخر منتشر شده ۵۸ دقیقه
 • وبینار نقشه راه مهندسی نرم افزار (دوره جدید) منتشر شده ۶۷ دقیقه

 • معرفی ویژگی های سرویس منتشر شده ۷ دقیقه
 • پیاده سازی مدل ها منتشر شده ۱۲ دقیقه
 • پیاده سازی کنترلر منتشر شده ۹ دقیقه
 • پیاده سازی سرویس منتشر شده ۲۷ دقیقه
 • استفاده از سرویس منتشر شده ۱۸ دقیقه

از چه کسی یاد میگیری؟

تصویر کیوان علی محمدی

کیوان علی محمدی

مهندس نرم افزار در شرکت LTP (هلند)

 • مهندس نرم افزار در شرکت LTP (هلند)
 • Technical Team Lead در شرکت اسنپ فود
 • مهندس نرم افزار در سون لرن
 • مهندس نرم افزار در شرکت کسب و کار ایرانیان - چیلیوری
 • توسعه دهنده فول استک PHP و JavaScript در استارتاپ فول فکر
 • 9 سال تجربه حرفه ای در توسعه نرم افزارهای تحت وب

سابقه تدریس

 • مدرس ۲ دوره متخصص لاراول سون لرن
 • مدرس دوره متخصص جاوااسکریپت سون لرن
 • مدرس ۳ دوره متخصص وردپرس سون لرن
 • تدریس بیش از 22000 هزار نفر/ساعت دوره و کارگاه حضوری
 • تولید بیش از 11000 هزار ساعت آموزش ویدیویی برنامه نویسی وب

رزومه و نمونه تدریس
تصویر لقمان آوند

لقمان آوند
مدرس مهمان

بنیان گذار سون‌لرن رزومه

منتورهای دوره دوستان زیر منتور دوره الگوهای طراحی حرفه ای - PHP هستند و در طول دوره به سوالات شما پاسخ میدن و همراهتون هستند.

سوالات متداول

الگوی طراحی چیست؟

الگوی طراحی چیست؟

در دنیای توسعه نرم افزار ما به عنوان برنامه نویس با مسائل مختلفی مواجهیم که باید برای این مسائل راه حل پیدا کنیم. اما اکثرا این مسائل قبلا توسط برنامه نویس های دیگری شناسایی شده‌اند و راه حلی برای آنها ارائه شده است. در واقع الگوهای طراحی راهی برای حل این مسائل است.

کاربرد Design Patternها چیست؟

کاربرد Design Patternها چیست؟

در دنیای نرم افزار برای حل مسئله روش‌های زیادی وجود دارد. ما باید روشی را برای حل مسئله انتخاب کنیم که به maintainability نرم افزار کمک کند، خوانایی و تست پذیری را بالا ببرد، قابلیت توسعه پذیری داشته باشد. الگوهای طراحی روش‌هایی استاندارد برای حل مسئله است که کمک می‌کند نرم افزاری تولید شود که maintainable باشد. و این موضوع مزایای زیادی برای نرم افزار ایجاد می‌کند.

انواع Design Pattern ها چیست؟

انواع Design Pattern ها چیست؟

الگوهای طراحی سه دسته اصلی دارند:

 • Creational patterns: معمولا راه حل هایی برای ایجاد کردن آبجکت ها (objects) ارائه می‌دهند. تا کدهایی داشته باشیم که قابلیت reuse داشته باشد.
 • Structural patterns: کمک می‌کنند ساختارهای بزرگتری ایجاد کنیم در حالی که انعطاف پذیری و بهینه بودن حفظ شود.
 • Behavioral patterns: این دسته به الگوریتم ها و نحوه انجام کار و responsibility بین آبجکت ها مرتبط است و زا این طریق به حل مسئله کمک می‌کند.


برای یادگیری دیزاین پترن ها از کجا شروع کنیم؟ آیا پیش‌نیاز خاصی دارد؟

برای یادگیری دیزاین پترن ها از کجا شروع کنیم؟ آیا پیش‌نیاز خاصی دارد؟

قبل از شروع آموزش دیزاین پترن ها باید یکی از زبان های برنامه نویسی شی گرایی را بلد باشید. البته الزاما الگوهای طراحی در زبان های شی گرا استفاده نمی‌شود در زبان هایی که شی گرا نیستند (زبان‌های functional) هم استفاده می‌شوند.


یادگیری الگوهای طراحی برای چه افرادی مناسب است؟

یادگیری الگوهای طراحی برای چه افرادی مناسب است؟

یادگیری دیزاین پترن ها برای افرادی که در حوزه توسعه نرم افزار کار می‌کند مناسب است. مهم نیست که شما در چه پارادایمی (functional یا object oriented) کار می‌کنید. تسلط بر الگوهای طراحی باعث می‌شود بتوانید کدهای بهتری را طراحی کنید. کدهایی که قابلیت تست پذیری، خوانایی، توسعه پذیری، نگه داری بالاتری دارند. و قطعا افرادی که به الگوهای طراحی مسلط هستند موقعیت‌های شغلی و درآمد بهتری دارند.


یادگیری دیزاین پترن ها برای من چه مزیتی دارد؟

یادگیری دیزاین پترن ها برای من چه مزیتی دارد؟

یادگیری الگوهای طراحی برای هر کسی که در حوزه نرم افزار کار می‌کند ضروری است. شما با یادگیری الگوهای طراحی، حل مسئله به روش مناسب را یاد می‌گیرید تا کدهای بهتری بنویسید. در نهایت نوشتن کدهای بهتر باعث افزایش کیفیت نرم افزار می‌شود. در واقع اگر تسلط کافی در دیزاین پترن ها داشته باشید موقعیت شغلی بهتری به دست می‌آورید و درآمد بیشتری هم خواهید داشت.

همین الان ثبت نام کن

آخرین فرصت خرید قبل از افزایش قیمت محصولات
۱.۲۳۹ میلیون تومان تخفیف ویژه به مدت محدود
۵.۹ میلیون تومان
۴.۶۶۱ میلیون تومان

نیاز به مشاوره تخصصی دارید؟

ثبت درخواست مشاوره رایگان:
الگوهای طراحی حرفه ای - PHP دسترسی سریع به جمع متخصصین بپیوندید ...
نقدی/اقساطی ثبت نام میکنم