وبینار ارتباط بین DevOps و Agile

با تدریس   مسیح امید
Advisory Client Engineering Cloud Developer در IBM

۱ جلسه
با حرفه ای ها همراه باشید ...

ارتباط بین DevOps و Agile

Agile چیست؟

درحالی که دواپس نوعی سبک تعاملی بین تیم‌های مختلف است، متدولوژی چابک (Agile) نوعی راهکار متمرکز بر توسعه نرم‌افزار است که تیم توسعه از آن استفاده می‌کند. در این متدولوژی فرایند توسعه محصول به بخش‌های کوچکتر تقسیم شده و با کنترل انجام هر بخش و تست آن، محصول برای تست و توسعه نهایی آماده می‌شود. بنابراین شما با کمک Agile می‌توانید پروژه‌های پیچیده را مدیریت کرده و در نهایت یک نرم افزار تولید کنید.

اگر که با مفاهیم برنامه نویسی آشنا نیستی و قصد شرکت در وبینار ارتباط بین DevOps و Agile را داری ، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا در دوره آموزش برنامه نویسی از صفر لقمان آوند را شرکت کنی و بعد از آن مسیر یادگیری برنامه نویسی را به درستی انتخاب کنی.

DevOps چیست؟

اگر به چند سال قبل برگردیم، متوجه می‌شویم که بسیاری از شرکت‌های نرم‌افزاری برای توسعه فرایندهای خود، تیم های جداگانه‌ای تحت عنوان توسعه (Development) و عملیات (Operations) داشتند. هدف تیم توسعه ارتقای محصول و ویژگی‌های آن و هدف تیم عملیات کنترل و ارزیابی وضعیت محصولات بود و این موضوع باعث ایجاد چالش‌های ارتباطی بین این دو تیم می‌شد. برای حل این چالش‌ها، مفهومی به‌نام DevOps شکل گرفت تا با افزایش تعامل موثر، شکاف بین تیم‌ها را از بین برده و سرعت انجام کارها را افزایش دهد.

دواپس نوعی فرایند تولید نرم افزار است که بر همکاری و ارتباط میان تیم‌های توسعه نرم افزار و تیم‌ اجرایی تمرکز دارد. دواپس تلاش می‌کند تا ارتباط موثرتری بین تیم توسعه و تیم عملیات برقرار کرده و به‌دنبال راه حلی برای مدیریت ارتباطات کاری است تا فرایند انتشار نرم‌افزار را سریع و امن کند.

نگاهی کوتاه به CI/CD Pipeline

یکی از شیوه‌های متداول پیاده‌سازی فرایند توسعه نرم‌افزار در تیم های DevOps استفاده از پایپ لاین CI/CD است که به ما کمک می‌کند تغییرات کدها را به‌طور مداوم کنترل و ارزیابی کنیم. بیایید این سه مفهوم مهم را جداگانه بررسی کنیم:

پایپ لاین یا خط لوله، فرایندی متشکل از ماژول‌های ساخت، توسعه، تست و دیپلوی کردن کد است که هدف از آن کاهش خطای انسانی در فرایند توسعه نرم افزار، اتومات کردن فرایندها و کنترل و نظارت بر فرایند توسعه است.

CI یا (Continuous Integration) یا یکپارچه سازی مداوم، شامل اقداماتی‌ست که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند به صورت مداوم تغییرات کوچک را روی کدها پیاده‌سازی کرده و تغییرات مختلف را رصد کنند. این کار فرایند یکپارچه سازی کدها و تایید (Validation) را تسهیل می‌کند.

CD یا (Continuous Delivery) یا تحویل مداوم، شامل اقدماتی‌ست که پس از اتمام هر مرحله از CI انجام می‌شود تا کدها وارد فرایند تست شده و برای دپلوی شدن روی سرور آماده شوند. به کمک CD شما می‌توانید به‌روزترین نسخه نرم‌افزار را در هر زمان در اختیار کاربر نهایی قرار بدهید.

بنابراین اصطلاح CI/CD Pipeline به معنای استفاده از مجموعه قواعدی‌ست که به تیم توسعه کمک می‌کند کدها را به شکلی بهینه تغییر و توسعه داده و در سریع‌ترین زمان به کاربر نهایی برسانند. این متد در راستای روش‌های Agile است و به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا با اتومات کردن بسیاری از فرایندهای توسعه روی مواردی مانند کیفیت، امنیت کد و به‌روزرسانی‌ها تمرکز کنند.

در این وبینار جذاب قصد داریم علاوه‌بر آشنایی با این مفاهیم مهم، ارتباط بین Agile و DevOps را بررسی کرده و ببینیم که تیم‌های توسعه نرم‌افزار در بزرگ‌ترین کمپانی‌های دنیا، چه رویکردی را برای توسعه محصولات نرم‌افزاری خود انتخاب می‌کنند.

این وبینار
برای چه کسانی
مناسـب اسـت؟

  • مهندسان نرم‌افزار و دانشجویان این رشته
  • علاقه‌مندان به حوزه توسعه نرم‌افزار

این وبینار
برای چه کسانی
مناسـب نیست؟

  • افرادی که آشنایی کمی با حوزه برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار دارند
  • افرادی که علاقه‌مند به فرایند توسعه نیستند

از چه کسی یاد میگیری؟

تصویر مسیح امید

مسیح امید

Advisory Client Engineering Cloud Developer در IBM

بیش از 12 سال تجربه در حوزه توسعه نرم افزار

تجربه فعالیت حرفه‌ای در حوزه‌های:

OpenShift, Kubernetes, Cloud-native app development, API lifestyle management, micros-service architecture, Spring Boot, Java back-end technologies, OOP, Design Patterns, SOA, RESTful, SOAP web services, TDD, BDD

رزومه و نمونه تدریس

همین الان ثبت نام کن

آخرین فرصت خرید قبل از افزایش قیمت محصولات
۲۱ هزار تومان تخفیف ویژه به مدت محدود
۹۹ هزار تومان
۷۸ هزار تومان

نیاز به مشاوره تخصصی دارید؟

ثبت درخواست مشاوره رایگان:
وبینار ارتباط بین DevOps و Agile دسترسی سریع به جمع متخصصین بپیوندید ...