مقایسه حرفه ای وردپرس، جوملا و دروپال

آیا شما هم دوست دارید یک وب سایت داشته باشید ولی نمی‌دانید از کدام یک از سیستم‌های مدیریت محتوا برای ساخت آن استفاده کنید؟ در این مقاله قصد داریم وردپرس، جوملا و دروپال را به عنوان برترین CMS‌های جهان با یکدیگر مقایسه کنیم. شکی نیست که هر سه CMS ذکر شده جزو پرکاربردترین سیستم‌های مدیریت محتوا هستند که طرفداران پر و پا قرصی دارند. اما انتخاب صحیح یکی از آن‌ها برای ایجاد و مدیریت وب ‌سایت امری مهم است. پس اگر می‌خواهید بدانید از میان وردپرس، جوملا و دروپال کدام یک از آن‌ها برای مدیریت وب سایت‌های شما مناسب‌تر است، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوا در حقیقت نرم افزارهایی برای ایجاد و مدیریت محتوا هستند. این نرم افزارها برخلاف تصوری که در موردشان شکل گرفته است، الزاما بر بستر وب نیستند. بلکه سیستم‌های مدیریت محتوای تحت وب صرفا نمونه ای از CMS‌ها هستند که بر روی سرور نصب می‌شوند. این سیستم ها، نرم افزارهایی هستند که کاربران با استفاده از آن‌ها می‌توانند محتوای سایت‌های خود را مدیریت کنند. در حقیقت این CMS‌ها رویای داشتن سایت را برای همه افراد امکان پذیر کردند. به همین دلیل برای ساخت سایت با استفاده از این سیستم‌ها از عنوان‌های مختلفی مانند ساخت سایت بدون کدنویسی و یا طراحی وب سایت بدون دانش فنی استفاده می‌شود.

در CMS‌ها کاربران با وارد کردن کمی اطلاعات و چند کلیک ساده به راحتی می‌ توانند یک سایت داینامیک داشته باشند. اطلاعات در این سیستم‌ها از یک دیتابیس خوانده و سپس به بازدیدکنندگان نشان داده می‌شود. پس به راحتی با استفاده از سیستم مدیریت محتوا می‌توان سایت هایی مطابق با نیازهای خود ایجاد کرد. در واقع مهمترین مزیت این سیستم‌‌ها قابلیت انعطاف پذیری و شخصی سازی آن‌ها با توجه به نیاز مخاطب است. وردپرس، جوملا دروپال جزو پرکاربرد‌ترین سیستم‌‌های مدیریت محتوا هستند.

بررسی نقاط مشترک وردپرس، جوملا و دروپال

هر کدام از سیستم‌های مدیریت محتوا جوملا، وردپرس و دروپال دارای ویژگی‌ها و امکانات مشترکی می‌باشند. هر‌ سه این سیستم‌‌ها با فلسفه و هدف مشابهی در دنیای وب توسعه داده شدند. برای اینکه بتوانیم به خوبی تفاوت‌های این سه CMS را درک کنیم، ابتدا باید قابلیت‌های مشترک در آن‌ها را بشناسیم. ویژگی‌ها و قابلیت‌های مشترک دروپال، وردپرس و جوملا عبارتند از :

 • به صورت متن باز (Open source) منتشر شده اند.
 • از قابلیت نصب قالب‌های شخصی و تجاری پشتیبانی می‌کنند.
 • از نصب افزونه‌ها به منظور افزودن امکانات مختلف پشتیبانی می‌کنند.
 • توسعه دهندگان و برنامه نویسان مختلف در سرتاسر جهان می‌توانند به توسعه آن بپردازند.
 • کاملا رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرند.
 • بر پایه زبان برنامه نویسی PHP توسعه یافته اند.
 • تحت لیسانس GPL انتشار یافته‌ اند.
 • از Mysql برای مدیریت داده‌ها استفاده می‌کنند.
 • قابلیت شخصی سازی و توسعه دارند.
 • از زبان‌های بسیار زیادی از جمله زبان فارسی پشتیبانی می‌کنند.
 • برای سئو سایت بهینه شده اند.

دروپال، جوملا و وردپرس نقاط مشترک فراوانی با یکدیگر دارند، اما ممکن است ویژگی‌ها و امکانات مشترک آن‌ها با نگرش‌های متفاوتی پیاده سازی شده باشد که همین تفاوت نگرش در آن ها، می‌تواند عامل بروز سایر تفاوت‌ها میان این سه CMS شود.

مقایسه وردپرس، جوملا و دروپال

حال که صحبت از تفاوت‌‌ها کردیم، بیایید تا نگاهی به تفاوت‌‌های این سه سیستم با یکدیگر بیاندازیم. در این بخش از مقاله، کلیدی‌ترین تفاوت‌های هر سه CMS را در موضوعات مختلفی با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد. سپس به هر یک از آن‌ها در زمینه‌های مورد بررسی امتیاز می‌دهیم تا در نهایت ببینیم میانگین امتیازات کدام یک بیشتر می‌شود. به نظر شما از میان وردپرس، دروپال و جوملا کدام یک برنده این رقابت می‌شود؟ پس اگر علاقه مندید جوب این سوال را بدانید تا مناسب‌ترین CMS را متناسب با نیازهایتان بشناسید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

سادگی در کاربرد و مهارت مورد نیاز

بسیاری از افرادی که می‌خواهند وب سایت داشته باشند، برنامه نویس یا توسعه دهنده وب نیستند. بلکه بیشتر آن‌ها همان کاربران معمولی هستند که فقط می‌خواهند یک وب سایت بسازند. پس یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا، سادگی استفاده از آن است. زیرا کاربران و وبمستران نمی‌خواهند بخش عظیمی از زمان خود را در حال دست و پنجه نرم کردن با بخش‌های مختلف یک CMS باشند.

بنابراین همیشه کاربران به CMS هایی علاقه مند می‌شوند که راه اندازی و استفاده از آن‌ها آسان‌تر است و مهارت‌های کمتری می‌خواهند. همچنین سیستم‌های مدیریت محتوا می‌بایست به گونه ای باشند که کاربر با صرف کمترین زمان آموزش، بتواند سایت‌های بسیار با کیفیتی را بسازد و مدیریت کند.

وردپرس : این CMS بخشی از شهرت خود را مدیون نصب 5 دقیقه ای خود است. در مواردی هم سرویس دهنده‌های هاستینگ، امکان نصب وردپرس را با یک کلیک برای کاربران خود فراهم کرده اند. همین فرآیند نصب و راه اندازی سریع وردپرس که به زبان فارسی و گام به گام می‌باشد، باعث افزایش محبوبیت آن در میان کاربران تازه وارد شده است. زیرا آن‌ها می‌توانند به سادگی و در چند دقیقه وب سایت خودشان را راه اندازی کنند. مراحل بعد از نصب وردپرس نیز تقریبا بهتر از جوملا و دروپال هستند.

کاربر پس از راه اندازی وردپرس، با صفحه ای تحت عنوان پنل مدیریت رو به رو می‌شود که حکم مرکز فرماندهی سایت آن‌ها را دارد. در پنل مدیریت کاربران بع راحتی می‌توانند شروع به نوشتن و ارسال نوشته‌ ها، ایجاد برگه‌، شخصی‌ سازی و …. کنند. همچنین وردپرس دارای آموزش‌های زیادی در سطح اینترنت دارد که می‌تواند یادگیری و تسلط کاربران را در پنل مدیریت وردپرس افزایش دهد. به صورت کلی کار با بخش‌های مختلف پنل مدیریت وردپرس نیاز به تخصص خاصی مانند برنامه نویسی ندارد و با چند ساعت کار کردن به راحتی یاد گرفته می‌شود.

جوملا : فرآیند راه اندازی و نصب جوملا مشابه وردپرس است، اما به راحتی و سرعت آن نمی‌باشد. البته امکان دارد مشابه وردپرس، بسیاری از سرویس دهنده‌های هاستینگ، امکان نصب آن را با یک کلیک فراهم کرده باشند. پس از راه اندازی جوملا، کاربر وارد پنل مدیریتی آن می‌شود. پنل مدیریتی جوملا زیبایی و راحتی کمتری نسبت پنل وردپرس دارد و شاید باعث سردرگمی و ترس برخی از کاربران تازه وارد شود.

البته آموزش و یادگیری جوملا همانند وردپرس سخت نیست. البته جوملا در مقایسه با وردپرس منابع آموزشی کمتری دارد که باعث می‌شود یادگیری آن نیاز به زمان و صبر بیشتری داشته باشد. همچنین مراحل تولید و ویرایش محتوا در جوملا نسبت به وردپرس سادگی کمتری برای کاربران دارد.

دروپال : فرآیند راه اندازی دروپال تقریبا مشابه دو CMS قبلی ولی مقداری پیچیده‌تر است. برای این منظور کاربر باید ابتدا پکیج نصبی آن را دانلود و سپس بر روی هاست خود آپلود کند. سپس باید اسکریپت مربوط به راه اندازی اولیه آن را اجرا کند و گام به گام مراحل نصب آن را پیش ببرد. مراحل بعد از نصب دروپال برای کاربران تازه‌ وارد کمی پیچیده می‌باشد. همچنین پنل مدیریت آن تقریبا مانند جوملا است و کار با بخش‌های مختلفش برای کاربران چندان واضح نیست. به همین دلیل کاربران کم تجربه برای شخصی‌ سازی وب سایت خود کمی سردرگم خواهند شد.

میزان محبوبیت

شاید تصور کنید محبوبیت یک CMS نمی‌تواند یک مزیت برای انتخاب آن به حساب آید. اما این عامل یکی از تاثیرگذارترین فاکتورها در موفقیت و یا عدم موفقیت یک سیستم است. زیرا سیستم مدیریت محتوایی که از محبوبیت بیشتری در میان کاربران برخوردار است قطعا بازارکار بیشتر، منابع آموزشی بیشتر، جامعه فعال بزرگتر و بسیاری موارد دیگر را به همراه خود خواهد داشت. پس همواره باید به محبوبیت یک سیستم مدیریت محتوا در میان سایر CMS‌ها توجه کنیم.

همانطور که در نمودار پایین می‌بینید آمار جستجوی وردپرس توسط کاربران بسیار بیشتر از سایر CMS‌ها در سرتاسر جهان است. این عامل نشان می‌دهد که وردپرس از جایگاه مناسبی نسبت به جوملا و دروپال در میان کاربران برخوردار است. از طرفی دیگر بر اساس آمار سایت w3techs از وردپرس برای ساخت بیش از 33 درصد از سایت‌های جهان استفاده شده است. این در حالی است که جوملا با تقریبا 3 و دروپال با 2 درصد در حال تعقیب وردپرس می‌باشند.

فراوانی قالب‌ها و افزونه ها

هر سه این CMS‌ها از قابلیت نصب قالب و افزونه‌‌های مختلف برای توسعه و شخصی سازی سایت‌ها پشتیبانی می‌کنند. فراوانی قالب‌ها و افزونه‌های مربوط به سیستم‌های مدیریت محتوا تا حد بسیار زیادی به محبوبیت آن‌ها وابسته است. زیرا زمانی که یک سیستم مدیریت محتوا در میان کاربران از محبوبیت بیشتری برخوردار باشد، در مقایسه با سایر CMS‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زمانی که افراد بیشتری از یک سیستم استفاده کنند، قطعا نیازهای بیشتری برای شخصی سازی آن پیدا خواهند کرد. بر این اساس این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا بازار پر رونقی برای توسعه آن ایجاد شود. با توجه به مطالب گفته شده تقریبا می‌توانید به راحتی تشخیص دهید که کدام یک از سیستم‌های مدیریت محتوا برنده این رقابت است. دست است، باز هم وردپرس نسبت به جوملا و دروپال در این زمینه موفق‌تر عمل کرده است.

وردپرس : بزرگترین مزیت وردپرس افزونه‌ها و قالب‌های آن است. اگر به مخزن وردپرس بروید، می‌بینید که تاکنون بیش از 55 هزار افزونه رایگان برای آن توسعه داده شده است که به راحتی یک کلیک نصب می‌شوند. تعداد این افزونه‌ها روز به روز در حال افزایش می‌باشد. همچنین وردپرس پوسته‌‌ها رایگان زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اما قدرت اصلی وردپرس را می‌توان در استفاده از افزونه‌ها و قالب‌های حرفه ای آن مشاهده کرد که اغلب آن‌ها تجاری می‌باشند.

جوملا : در مخزن جوملا تا کنون حدود 8 هزار افزونه رایگان منتشر شده است که این تعداد از افزونه در مقایسه با وردپرس بیسار کمتر است. به همین صورت جوملا نسبت به وردپرس از تعداد و تنوع کمتری در قالب‌های خود دارد. این عوامل باعث می‌شوند که با استفاده از جوملا نتوانید هر نوع سایتی را با امکانات مورد نظرتان ایجاد کنید. پس اگر بخواهید از جوملا برای ساخت یک سایت حرفه ای استفاده کنید در مقایسه با وردپرس نیاز به زمان و صبر بیشتری خواهید داشت.

دروپال : دروپال هم مانند جوملا مشکل در دسترس بودن قالب و افزونه‌ها را دارد. افزونه‌ها و قالب‌های ساخته شده برای دروپال امکانات چندان زیادی را در اختیار کاربران برای مدیریت سایتشان قرار نمی‌دهند. همچنین بزرگترین عیب دروپال نسبت به وردپرس و جوملا، نبود امکان نصب افزونه‌ها از داخل پنل مدیریت است. بر این اساس کاربران برای نصب کردن افزونه‌ها و قالب‌های مد نظرشان، باید از خارج پنل مدیریت خود اقدام کنند. همچنین فرآیند نصب این افزونه‌ها و قالب‌ها برخلاف وردپرس و جوملا با یک کلیک انجام نمی‌پذیرد.

پشتیبانی

همیشه کاربران تازه وارد و کم تجربه نیاز به راهنمایی و پشتیبانی خواهد داشت. بنابراین وجود پشتیبانی یکی از مهمترین فاکتورها برای انتخاب و مقایسه سیستم‌های مدیریت محتوا می‌باشد. زیرا اگر پشتیبانی برای این سیستم‌ها وجود نداشته باشد باید خودتان به دنبال حل مشکلات ایجاد شده در سایت‌ها بپردازید. البته ماهیت پشتیبانی در این CMS‌ها با سیستم‌های مدیریت محتوا اختصاصی به دلیل متن باز بودن متفاوت است.

وردپرس : وردپرس قدرت و محبوبیت خود را با پشتیبانی بی نظیری که دارد به رخ رقیبان خود می‌کشد. این CMS به واسطه محبوبیتی که در میان کاربران دارد دارای انجمن ها، گروه ها، شبکه‌های اجتماعی و … بسیار زیاد و فعالی است که مشغول به توسعه و پشتیبانی آن هستند. بنابراین شما می‌ توانید در انجمن رسمی وردپرس، مستندات و سایر گروه‌های مرتبط با آن بهترین راه حل‌های موجود برای مشکلات خود را بیابید.

جوملا : جوملا هم مانند وردپرس جامعه بزرگ و فعالی دارد که به پشتیبانی کاربران مشغول اند. همچنین این سیستم مدیریت محتوا دارای مستندات بسیار خوبی است که می‌توانند راهنمای بسیار ارزشمندی برای کاربران کم تجربه و تازه کار باشند.

دروپال : دروپال هم مانند وردپرس جامعه فعال و خوبی دارد اما از نظر بزرگی و وسعت نمی‌تواند با وردپرس رقابت کند. در عوض این CMS راهکارهای بسیار دقیق و خاصی را برای پشتیبانی به کاربران خود در نظر گرفته است. بنابراین کاربران دروپال هم می‌توانند به راحتی مشکلات خود را با استفاده از روش‌های موجود پشتیبانی رفع کنند.

امنیت

امنیت یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای انتخاب و مقایسه CMS‌های مختلف است. هر سه سیستم مدیریت محتوایی که در حال مقایسه آن‌ها هستیم در صورتی که نکات مربوط به امنیت را رعایت کنیم، از نظر امنیت عملکرد بسیار خوبی دارند. با توجه به محبوبیت و میزان استفاده از این CMS ها، تیم‌های توسعه دهنده آن‌ها همیشه موضوع امنیت را در اولویت خود قرار داده است. قطعا در دنیای هک و نفوذ هیچ وقت نمی‌توان از امنیت صد درصدی صحبت کرد، زیرا امنیت در دنیای اینترنت یک امر نسبی است.

اما در حوزه امنیت برخی سایت‌ها و نرم افزارها امنیت بسیار بالایی دارند و به راحتی قابل نفوذ نیستند.  هر سه وردپرس، جوملا و دروپال در این زمینه بسیار عالی عمل کرده اند و با بروزرسانی‌های مداوم امنیت سیستم خود را حفظ می‌کنند. بنابراین زمانی که کوچکترین مشکلات امنیتی در هر یک از این سیستم‌ها شناسایی شود، تیم توسعه آن‌ها در کمترین زمان نسبت به این موارد عکس‌ العمل نشان می‌ دهد و به سرعت این مشکلات را در قالب بروزرسانی‌های منتشر شده رفع می‌کنند.

جمع بندی و نتیجه گیری

انتخاب سیستم مدیریت محتوا از میان محبوب ترین‌ها کار آسانی نیست. به همین دلیل قطعا نمی‌توانیم از عباراتی مثل برنده این رقابت، بهترین CMS جهان و… استفاده کنیم، چون هدف اصلی از این مقاله، مشخص کردن بهترین CMS نیست، بلکه موضوع اصلی مقایسه آن‌ها برای انتخاب مناسب آن‌ها است. چرا که از این بابت شکی نیست که هر سه CMS مورد بررسی، ویژگی ‌های منحصر به ‌فردی دارند که باعث می‌شود برای اهداف مختلف کاربردی و مناسب‌تر باشند.

 پس اگر بخواهیم بر اساس تجربه کار با این CMS ها، یک جمع بندی داشته باشیم باید چنین بگوییم که:

 • وردپرس : وردپرس برای کسانی که قصد راه اندازی یک استارتاپ و ورودی سریع به بازار کار را دارند، انتخاب بسیار مناسبی است. زیرا راه اندازی آن آسان و سریع است و علاوه بر داشتن تعداد بی شماری از افزونه‌ها و قالب‌های متنوع، نیازی به دانش فنی بالایی ندارد. همچنین وردپرس می‌تواند گزینه مناسبی برای ساخت سایت‌های وبلاگی، فروشگاهی کوچک تا متوسط، اتوماسیون و… باشد.

 • جوملا : جوملا نیز کاربردی مشابه وردپرس دارد، اما بیشتر به کسانی برای ساخت و مدیریت سایت توصیه می‌شود که از دانش نسبتا خوبی برای طراحی و برنامه‌نویسی بهره می‌برند. زیرا این سیستم مدیریت محتوا نسبت به وردپرس از سادگی کمتری برخوردار است و برای اینکه شخصی سازی شود نیاز به کدنویسی و مهارت بیشتری دارد.

 • دروپال : دروپال یک گزینه مناسب برای ساخت‌های سایت هایی است که نیاز به توسعه زیاد دارند. این CMS از نظر توسعه پذیری نسبت به وردپرس و جوملا بهتر است اما قطعا مدیریت آن با پیچیدگی‌های بیشتری همراه خواهد بود.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۱۴ دیدگاه
علی ۱۷ اسفند ۱۳۹۹، ۱۵:۰۸
سلام خدایی مقایستون توی بخش امنیت افتضاحه

دروپال رو باید 9 بدین جوملا 8 و وردپرس 6

همه میدونن وردپرس مثل ماست هک میشه و دروپال از نظر امنیت فوق العاده هستش تا جایی که ناسا آمریکا از اون استفاده میکنه
نازنین کریمی مقدم ۱۷ اسفند ۱۳۹۹، ۲۰:۵۵
درود.
در دیدگاه کلی بنده هم با شما موافقم. اما نویسنده مقاله وردپرس رو از این نظر یکسان درنظر گرفته چون وردپرس باگهای امنیتی رو خیلی خیلی سریع رفع میکنه و به سوی آینده خیلی خوبی قدم برمیداره.
با این حال مقایسه سایت ایلاستریت دیجیتال بنظرم در این زمینه بهترین توجیه رو داره و دیدگاه نویسنده هم انگار یجورایی از همون نشات گرفته.
مهدی ۲۴ آذر ۱۳۹۹، ۱۰:۱۴
بیشتر سایت های سازمانی از دروپال استفاده می کنند اما تنوع قالب ها کم است تو کمتر شرکتی از دروپال استفاده کردن
Lab Top ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۱۹
با سلام
آقای علامه یک سوال فنی راجب سایت جوملا داشتم.
بنده میخوام قالب یکی از صفحات رو تغییر بدم. اما هرکاری میکنم تغییر نمیکنه.
حتی وقتی اسم پوشه ی قالب رو عوض میکنم بازم قالب بدون هیچ مشکلی لود میشه.
احتمال داره که قالب از طریق cache لود بشه؟
لطفا راهنماییم کنید.
باتشکر از زحماتتون
مهدی علامه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، ۱۶:۴۷
سلام دوست عزیز
متاسفانه بدون اطلاعات از نوع تنظیمات، قالبی که استفاده می کنید و سایر متغییرهای دیگر، نمی تونم دقیقا شما رو راهنمایی کنم.
اگر از cdn یا افزونه های کش استفاده می کنید، این موارد رو مورد بررسی قرار بدید.
حامد عزیزی ۱۴ خرداد ۱۳۹۸، ۰۱:۴۸
این مقاله فقط جانب دارانه بود و بیشتر مواردش از روی مطالعه نداشتنهست. مطمئنا شما در مورد امنیت، ماژول و نصب دروپال دانشی نداشتید که این مقاله رو نوشتید.
مهدی علامه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸، ۱۶:۰۳
سلام دوست عزیز
مرسی بابت بازخوردت
بنده در تمام مقالات سعی دارم که مطالب بر اساس واقعیت نوشته شوند و بر اساس جانب داری نباشند.
لطفا اگر این مواردی که ذکر کردید دارای مورد خاصی هستند و یا چیزی از قلم افتاده به صورت جزیی به آن اشاره کنید تا بررسی شود.
چون با کلی گویی ضعف ها مشخص نمی شوند.
با تشکر
حسین ملهم ۱۳ خرداد ۱۳۹۸، ۲۰:۳۸
با درود بیکران
بسیار عالی بود
مهدی علامه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸، ۲۳:۴۱
خیلی ممنونم دکتر ملهم عزیز🌹
مرتضی حرمتی ۱۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۶:۱۹
به به مقاله به ایشون میگنا ، خسته نباشی دلاور :))
مهدی علامه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۶:۳۶
سلام مرتضی عزیز
خوشحالم که از این مقاله استفاده کردی 🌹
عرفان ۱۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۶:۱۸
سلام
این مقاله تاییدی بر قدرت وردپرس بود :)
fateme afshar ۱۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۱:۵۳
متشکرم بسیااار عالییی بوود
مهدی علامه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۵:۵۲
سلام دوست عزیز
خیلی خوشحالم که از این مقاله استفاده کردید🌹