چه زمانی از single یا double quote در Javascript استفاده کنیم؟

در بسیاری از کتابخانه‌های Javascript هنگام استفاده از رشته‌ها دیده میشه که از علامت ‘ ‘ استفاده میشه و در برخی دیگه از ” ” استفاده میشه. حالا می‌خوایم ببینیم که چه زمانی از single یا double quote در Javascript استفاده کنیم و این که آیا قابل تعویض هستن یا نه؟

مهم‌ترین دلیل برای استفاده از ‘ ‘ یا ” ” ترجیح برنامه نویس یا سازگاری کد با API هست. علاوه بر سازگاری توجه به این نکته هم مهمه که استفاده از کدوم حالت برای خوانایی رشته در کد مناسب‌تر هست. به مثال زیر توجه کنید:

alert('Say "Hello"');
alert("Say 'Hello'");

حتی رشته می‌تونه پیچیده‌تر هم باشه، در مثال زیر به نظرتون استفاده از کدوم علامت برای رشته مورد نظرمناسب تره؟

alert("It's \"game\" time.");
alert('It\'s "game" time.');

وقتی که از single استفاده میکنید دیگه نمیتونین مستقیما از single درون اون استفاده کنید و اگر بخواید اینکار رو انجام بدین باید اون رو با استفاده از \ یا Backslash در اصطلاح scape کنید تا با اروری مواجه نشید.

یک ویژگی جدید با نام Template literals در ES6 ایجاد شده که برای رشته‌ها از علامت back-tick (`) استفاده می‌کنه. Template literals یک syntax جمع و جور و مرتب رو برای درونیابی متغیرها (variable interpolation) و رشته‌های چند خطی در اختیار برنامه نویسان قرار میده. مثال زیر رو ببینید:

alert(`Use "double" and 'single' quotes in the same string`);
alert(`The escape the \` back-tick character in a string`);

شما میتونین درون Template literal متغیرهای مورد نظرتون رو قرار بدین و رشته‌ها رو پویاتر کنید. در Back tick شما میتونین هم از ‘ و هم از ” استفاده کنید و دستتون خیلی بازتر هست و میتونین کارهای بیشتری رو انجام بدین.

اگر شما هم روشی برای انجام اینکار به ذهنتون میرسه خوشحال میشیم که در بخش نظرات با ما در میان بذارید.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۲ دیدگاه
Mohammad ۱۶ تیر ۱۳۹۷، ۱۴:۰۱
عالی! من این توضیحات رو تو دوره دکتر آوند دیده بودم و بلد بودمم
محمد اسفندیاری ۱۸ تیر ۱۳۹۷، ۱۲:۲۷
خیلی هم خوب. موفق باشید