پیج‌آتوریتی (page authority) و دامین‌آتوریتی (domain authority) چیست؟

مقدمه:

در مقالات قبلی در باره‌ی اینکه “لینک چیست؟ آشنایی با انواع لینک و ساختار آن” و “روش‌های انتقال اعتبار به سایت در سئو، همه چیز درباره Link Juice” توضیح دادیم، برای اینکه تشخیص بدهیم بهتر است از چه سایت‌هایی لینک خارجی دریافت کنیم تا اعتبار سایت افزایش داشته باشد، معیاری با عنوان پیج‌آتوریتی و دامین آتوریتی مطرح می‌شود، این معیار نمره‌ای بین 1 تا 100 است که سایت MOZ به وب سایت‌ها می‌دهد، هرچه این نمره بیشتر باشد به معنی قدرت نسبی پیج یا دامنه نسبت به پیج یا دامنه‌ی دیگر است.

what is page authority

پیج‌آتوریتی چیست؟

Page Authority (PA) امتیازی است که توسط Moz.com ایجاد شده است و پیش‌بینی می‌کند، که چگونه صفحه‌‌ی خاصی در صفحات نتیجه موتور جستجو (SERP) رتبه‌بندی می‌شود.

SERP: Search Engine Result Pages

 نمرات پیج‌آتوریتی از یک تا 100 متغیر است ، هر چه نمره  یک صفحه بیشتر باشد، توانایی آن صفحه برای رتبه‌بندی بیشتر است.

ابزار بررسی پیج‌آتوریتی: PA خود را با Link Explorer بررسی کنید.

وبسایت MOZ پیج‌آتوریتی را بر اساس داده‌هایی که از صفحات ایندکس شده‌ی وب جمع‌آوری می‌کند و ده‌ها عامل دیگر محاسبه می‌کند. و در این محاسبه، از یک الگوی یادگیری ماشینی (machine learning model) برای شناسایی الگوریتمی که به بهترین وجه ممکن رتبه‌بندی در هزاران SERP را انجام دهد، استفاده می‌کند.سپس نمرات Page Authority را با استفاده از آن الگوریتم خاص تولید می‌کند.

پیج‌آتوریتی چگونه محاسبه می‌شود؟

پیج‌آتوریتی به صورت لگاریتمی در پایه 100 محاسبه می‌شود. بنابراین، رشد این نمره از 20 به 30 آسان‌تر از،  رشد نمره از 70 به 80 است. الگوریتم مورد استفاده برای محاسبه Page Authority به طور مداوم به‌روز می‌شود ، بنابراین ممکن است که نمره شما هر از گاهی نوسان داشته باشد.

پیج‌آتوریتی خوب چیست؟

پیج‌آتوریتی، هنگام انجام تحقیق در باره‌ی نتایج جستجو و تعیین اینکه کدام صفحات دارای لینک قدرتمندتر یا مهم‌تر از سایرین هستند،  به عنوان یک معیار مقایسه‌ای (به جای نمره‌ی مطلق و مشخص) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجا که این یک ابزار مقایسه‌ای است، لزوماً امتیاز “خوب” یا “بد” وجود ندارد.

برای اینکه  چگونگی محاسبه Page Authority را بدانید در همین مقاله به بخش “تعریف فنی از Page Authority” مراجعه نمائید.

پیج آتوریتی در مقایسه با دامین آتوریتی:

پیج‌آتوریتی قدرت رتبه‌بندی یک صفحه را اندازه‌گیری می‌کند، دامین‌آتوریتی قدرت کل دامنه یا زیر‌دامنه را اندازه‌گیری می‌کند. با این حال معیارها، با استفاده از یک روش محاسبه می‌شوند، اما از بسیاری جهات، آنها متفاوت هستند.

از کجا می‌توانید پیج‌آتوریتی را پیدا کنید؟

ابزارهای مختلف سئو و بازارایابی آنلاین وجود دارد، که میتوانید نمره ی Page Authority را مشاهده نمائید.

در سایت Moz ، می‌توانید Domain Authority را با استفاده از لینک‌های زیر مشاهده نمائید:

تعریف فنی از پیج آتوریتی:

پیج‌آتوریتی و دامین‌آتوریتی به یک روش محاسبه می‌شود ، اما پیج‌آتوریتی در سطح تک صفحه‌ای محاسبه می‌شود. Page Authority بر اساس داده‌هایی که از  Link Explorer بدست می‌آید محاسبه می‌شود، این داده‌ها  شامل تعداد لینک‌ها و ده‌ها عامل دیگر (در کل بیش از 40) است. نکته‌ی مهم این است که تکنیک‌های on-page مانند استفاده از کلمه‌ی کلیدی یا بهینه‌سازی محتوا را در نظر نمی‌گیرد.

Domain Authority  و Page Authority با استفاده از یک الگوریتم یادگیری ماشین محاسبه می‌شود، و در نتیجه با تغییر داده‌ها در الگوریتم نوسان می‌یابد. بهتر است از Page Authority به عنوان یک معیار نسبی برای مقایسه با صفحات دیگر استفاده کنید.

چگونه می‌توانیم روی Page Authority تأثیر بگذاریم؟

همانند Domain Authority، Page Authority هم یک نمره کلی است و تأثیر مستقیم روی آن دشوار است. مانند گوگل که هنگام رتبه‌بندی یک صفحه فاکتورهای زیادی را در نظر می‌گیرد، در محاسبه‌ی نمره‌ی پیج آتوریتی هم، معیارهای زیادی تاثیر دارند.

بهترین روش برای تأثیرگذاری روی پیج آتوریتییک صفحه، بهبود پروفایل لینکی آن صفحه است. این امر می‌تواند با دریافت پیوندهای خارجی از دیگر صفحات دارای قدرت بالا انجام شود، که به نوبه‌ی خود به عنوان “رأی اعتماد” برای قدرت (Authority) صفحه‌ی شما عمل می‌کنند.

چرا پیج آتوریتی یک صفحه تغییر می‌کند؟

Page Authority به عوامل زیادی بستگی دارد، بنابراین می‌تواند به دلایل زیادی نوسان داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد الگویی برای تفسیر نوسانات، بخش “چرا آتوریتی سایت ما تغییر کرده است؟” در همین مقاله را مطالعه نمائید.

what-is-domain-authority

دامین آتوریتی چیست؟

Domain Authority (DA) نمره‌ی رتبه‌بندی موتور جستجو است که توسط Moz ساخته شده است و پیش‌بینی می‌کند که وب‌سایت چگونه در صفحات نتیجه موتور جستجو (SERP) رتبه‌بندی می‌شود. نمره‌ی Domain Authority  از یک تا 100 متغیر است ، با نمره‌ی بالاتر توانایی بیشتری برای رتبه‌بندی وجود دارد.

Domain Authority  با ارزیابی چندین فاکتور، از جمله تعداد کل لینک‌ها محاسبه می‌شود. از این نمره می‌توان هنگام مقایسه وب‌سایت‌ها یا ردیابی قدرت رتبه‌ی یک وب‌سایت با گذشت زمان استفاده کرد. Domain Authority در تعیین رتبه بندی جستجو توسط گوگل معیار نیست، و هیچ تاثیری بر ‌SERPها ندارد.

چگونه می‌توانید دامین آتوریتی وب سایت تان را بررسی کنید؟

دامین آتوریتی با استفاده از سیستم‌های بازاریابی آنلاین مختلفی قابل بررسی است، ما برای این کار ابزارهای زیر را معرفی می‌کنیم:

دامین‌آتوریتی چگونه محاسبه می‌شود؟

دامین‌آتوریتی به صورت لگاریتمی در پایه 100 محاسبه می‌شود. بنابراین، رشد این نمره از 20 به 30 آسان‌تر از،  رشد نمره از 70 به 80 است.

دامین‌آتوریتی خوب چیست؟

به طور کلی، سایت‌هایی با تعداد بسیار زیاد لینک‌های خارجی با کیفیت بالا (مانند ویکی‌پدیا یا Google.com) در صدر مقیاس Domain Authority قرار دارند ، در حالی که مشاغل کوچک و وب‌سایتهایی با لینک ورودی کمتر ممکن است نمره‌ی Domain Authority بسیار پایین‌تری داشته باشند. وب سایت‌های تجاری جدید همیشه با نمره‌ی Domain Authority یک شروع می‌شوند.

از آنجا که Domain Authority پیش‌بینی‌کننده توانایی رتبه‌بندی سایت است، داشتن نمره بسیار بالا DA نباید تنها هدف شما باشد. به نمرات Domain Authority سایت‌هایی که مستقیماً در SERP‌ها با آنها رقابت می‌کنید، نگاه کنید و هدف خود را برای کسب نمره‌ی بالاتر از رقبای خود قرار دهید. بهتر است هنگام انجام تحقیقات در نتایج جستجو و تعیین اینکه کدام سایت‌ها دارای پروفایل لینکی قدرتمندتر یا مهم‌تر از سایرین هستند، به عنوان یک معیار مقایسه‌ای مورد استفاده قرار گیرد. از آنجا که این یک ابزار مقایسه‌ای است ، لزوماً دامین آتوریتی “خوب” یا “بد” وجود ندارد.

دامین‌آتوریتی در مقایسه با پیج‌آتوریتی:

در حالی که دامین‌آتوریتی قدرت رتبه‌بندی پیش‌بینی‌کننده کل دامنه‌ها یا زیر‌دامنه‌ها را اندازه‌گیری می‌کند، پیج‌آتوریتی قدرت صفحات تکی را اندازه‌گیری می‌کند.

تعریف فنی از Domain Authority

Domain Authority براساس داده‌های مربوط به  Link Explorer و ده‌ها عامل دیگر محاسبه می‌شود. محاسبات واقعی Domain Authority از یک مدل یادگیری ماشین استفاده می‌کند تا بهترین الگوریتمی که داده‌های MOZ را به رتبه سایت‌ها در نتایج جستجو واقعی ربط می‌دهد را بیابد.

از آنجا که Authority بر اساس محاسبات یادگیری ماشینی است ، نمره‌ی سایت شما به دلیل بیشترشدن یا کمترشدن یا تغییر تعداد داده‌های محاسبه شونده تحت تاثیر قرار می‌گیرد – به عنوان مثال، اگر فیس‌بوک یک میلیارد لینک جدید را بدست آورد، PA و DA همه‌ی سایت‌ها نسبت به فیس‌بوک کاهش می‌یابند. به همین دلیل، به خاطر داشته باشید که همیشه باید از Domain Authority به عنوان یک معیار نسبی مقایسه‌ی پروفایل لینک یک سایت با سایر سایت‌ها استفاده کنید ، و از این نمره به عنوان مقدار مطلق تلاش‌های شما در سئو داخلی سایتتان استفاده نکنید.

چگونه می‌توانیم بر روی Domain Authority تأثیر بگذاریم؟

تأثیر مستقیم بر Domain Authority دشوار است. این عدد از معیارها و داده‌های لینکی ساخته شده است. این عدد به معنای میزان رقابت یک سایت معین در نتایج جستجوی گوگل است. از آنجا که گوگل فاکتورهای زیادی را در نظر می‌گیرد ، یک متریک مانند MOZ که می‌تواند آن را محاسبه کند باید فاکتورهای زیادی را نیز در بر‌بگیرد.

بهترین راه برای تأثیرگذاری بر Domain Authority بهبود سئو کلی سایت است. مخصوصا شما باید با بدست آوردن لینک‌های بیشتر از سایر صفحات، روی پروفایل لینک خود تمرکز کنید.

چرا آتوریتی سایت ما تغییر کرده است؟

از آنجایی که محاسبه‌ی Domain Authority وPage Authority  از معیارها و محاسبات متعدد تشکیل شده است، بیان دقیق علت تغییر می‌تواند یک چالش باشد. اگر نمره شما بالا یا پایین رفته است، عوامل زیادی بر این مورد تأثیرگذارند، از جمله مواردی مانند:

  • رشد پروفایل لینک شما هنوز در MOZ ثبت نشده است.
  • سایت‌های با آتوریتی بالا، رشد لینک قابل توجهی داشته‌اند و روند مقیاس‌بندی را تغییر داده‌اند.
  • شما لینک‌هایی را از مکان‌هایی کسب کرده‌اید که به رتبه‌بندی Google کمک نمی‌کنند.
  • بعد از خزیدن ربات‌ها‌ی MOZ روی وب‌سایت شما تعداد لینک‌های شما افزایش یا کاهش داشته است.
  • دامین‌آتوریتی سایت شما در انتهای پایین طیف امتیاز‌دهی قرار دارد و بنابراین تحت تأثیر نوسان مقیاس قرار می‌گیرد.

نتیجه:

کلید اصلی نوسانات پیج و دامین‌آتوریتی این است که این معیارها ثابت نیستند. و به عوامل مثبت و منفی زیادی بستگی دارند به طوری که حتی اگر یک سایت خاص سئو خود را بهبود بخشد، ممکن است در امتیاز (های) آتوریتی آن سایت تاثیر نداشته باشد.

از آنجا که دامین و پیج‌آتوریتی یک سیستم 100 امتیازی است، پس از هر بروزرسانی و محاسبه مجدد ممکن است امتیاز یک پیج یا دامین حتی اگر کیفیت و کمیت لینک‌هایش را بهبود ببخشد، کاهش یابد. چون ممکن است تلاش رقبا از شما بیشتر باشد، این ماهیت یک سیستم نسبی و مقیاس‌پذیر است. و بار دیگر تأکید می‌کنیم که نمرات آتوریتی بهتر است به عنوان معیارهای مقایسه‌ای و نه معیارهای مطلق تلقی شوند.

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
۲ دیدگاه
محسن ۱۵ اسفند ۱۳۹۸، ۱۸:۰۳
خیلی ممنون و سپاسگذار . عالی بود.
faegheh namvar ۱۵ اسفند ۱۳۹۸، ۱۹:۳۹
سلام خواهش می‌کنم ممنون از توجه شما.