آموزش فارسی سازی قالب و افزونه های وردپرس

فارسی سازی قالب و افزونه‌های وردپرس، یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین تخصص‌های مرتبط با وردپرس است. بسیاری از افراد با ترجمه‌ی قالب‌ها و افزونه‌های وردپرس و فروش آن‌ها در فروشگاه‌های اینترنتی توانسته‌اند به ثروت هنگفتی دست پیدا کنند. فارسی سازی وردپرس بسیار ساده بوده و شما تنها با یادگیری و رعایت اصول کلی، قادر خواهید بود تا به راحتی افزونه‌ها و قالب‌ها را فارسی‌سازی و راست‌چین نمایید.

در ادامه‌ی این آموزش با راهنمای فارسی سازی قالب و افزونه‌های وردپرس با ما همراه باشید.

فارسی سازی قالب و افزونه‌های وردپرس

همان‌طور که می‌دانید ترجمه‌ی قالب و افزونه‌های وردپرس و فارسی سازی تم وردپرس یکی از روش‌های کسب درآمد از وردپرس می‌باشد. از آنجا که درصد بالایی از وب‌ سایت‌ها بر روی پلتفرم وردپرس پیاده سازی شده‌اند، یادگیری نحوه‌ی یافتن فایل مناسب، ترجمه‌‌ و راست‌چین کردن اصولی آن برای شما می‌تواند بسیار کاربردی و مفید باشد. مراحل فارسی سازی قالب و افزونه‌های وردپرس به شرح زیر است.

یافتن منابع دانلود یا خرید قالب و افزونه‌های وردپرس

با اندکی جست‌وجو در اینترنت می‌توانید فروشگاه‌های معتبر ایرانی و خارجی زیادی را پیدا کنید که به فروش رایگان و غیر رایگان قالب و افزونه‌های وردپرس می‌پردازند. اکثر این فروشگاه‌ها منبع معتبری برای دریافت محصولات مرتبط با وردپرس هستند زیرا قالب‌ها و افزونه‌های آن‌ها کاملا بهینه بوده و با متدهای استاندارد، کدنویسی شده‌اند.

برای نمونه با مراجعه به وب سایت‌های تم فارست، الگانت تمز، تمیفای و… می‌توانید افزونه‌ها و قالب‌های مورد نظر خود را خریداری نمایید.

وب سایت رسمی وردپرس نیز منبع خوبی برای دریافت افزونه و قالب‌های رایگان وردپرس می‌باشد.

نکته: توصیه می‌کنیم برای استفاده‌ی واقعی به هیچ عنوان از پلاگین‌ها و قالب‌های نال شده استفاده نکنید. زیرا آن‌ها حاوی کدهای مخرب و باگ‌های امنیتی فراوان هستند و شما نمی‌توانید آن‌ها را پس از ترجمه و فارسی‌سازی، به فروش برسانید.

نصب نرم افزار Poedit

در مرحله‌ی بعد، می‌بایست نرم افزار poedit را جهت ترجمه‌ی کلمات فایل مورد نظر و یک نرم افزار ویرایش متن مانند ++notepad یا Sublime text برای راست‌چین کردن طرح قالب یا افزونه‌ی خود استفاده کنید.

نصب قالب یا افزونه روی وردپرس

برای راحت‌تر شدن این فرآیند می‌توانید قالب و افزونه‌های خود را بر روی سایت وردپرس لوکال خود نصب کنید.

مقاله‌ی “آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست” در این زمینه شما را راهنمایی می‌کند.

پس از نصب قالب، می‌بایست نسخه‌ی دموی آن را با یک کلیک یا درون ریزی دستی فایل xml نصب کنید. همچنین در صورت لزوم می‌بایست افزونه‌های ضروری قالب مانند revolution slider را نیز نصب نمایید.

ترجمه‌ی کلمات درون قالب و افزونه با استفاده از Poedit

پوشه‌ی قالب خود را باز کنید و در آن‌ به دنبال پوشه‌ای با نام language بگردید. در این مرحله تنها کافی است تا دو فایل پیش‌فرض انگلیسی با فرمت‌های po و mo را به نام‌های fa_IR.po و fa_IR.mo تغییر دهید. فایل با فرمت po را در نرم افزار poedit باز کنید. در این مرحله می‌بایست در کادر جلوی هر عبارت انگلیسی، ترجمه‌ی آن را بنویسید. این کار را تا انتها انجام دهید و در نهایت تغییرات را ذخیره کنید.

ممکن است این سوال برای شما هم پیش بیاید که تفاوت و اهمیت دو فایل po و mo چیست؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که تغییرات ذخیره شده در فایل با پسوند po به طور خودکار در فایل با پسوند mo ذخیره خواهند شد. در صورتی که فایل po حذف شود، اطلاعات مربوط به ترجمه‌ قالب از فایل mo خوانده می‌شود، اما در صورتی که فایل mo حذف شود، فایل ترجمه کار نخواهد کرد. این موضوع نشان‌گر اهمیت بالای وجود فایل با پسوند mo می‌باشد.

ساخت فایل rtl.css برای راست‌چین کردن طرح‌بندی قالب وردپرس

به فایل قالب وردپرس خود وارد شوید و فایل جدیدی با نام rtl.css را ایجاد کنید. در این فایل می‌توانید استایل‌های css مرتبط با قالب فارسی را وارد کنید.

کدهای css زیر، پر استفاده‌ترین کدها هنگام راست‌چین سازی قالب هستند:

float: right;
float: left;
text-align: left;
text-align: right;
margin-left: 5px;
margin-right: 5px;
padding-left: 5px;
padding-right: 5px;
margin: 5px 5px 5px 5px;
font-family: yekan;
font-size: 13px;
border-left: solid 1px #000;
border-right: solid 1px #000;

نکته: برخی از قالب‌های استاندارد انگلیسی دارای فایل rtl هستند و نیازی نیست که شما این فایل را دوباره ایجاد کنید.

نکته: بعضی از افراد تازه‌کار، به جای ایجاد یک فایل مجزا برای استایل‌های راست‌چین، این استایل‌ها را بر روی فایل اصلی style.css اعمال می‌کنند. البته این روش، استاندارد نیست و ما آن را به شما توصیه نمی‌کنیم.

اضافه کردن فونت فارسی به قالب وردپرس

در پوشه‌ی اصلی قالب، پوشه‌ای جدید ایجاد کنید و هر سه فرمت (eot، woff و ttf) فونت‌های مورد نظر خود را در این پوشه قرار دهید.

در نهایت می‌بایست کدهای مربوط به مسیر فونت را در فایل rtl.css قرار دهید. برای مثال، برای فونت BYekan، کدهای زیر را در فایل rtl.css قرار می‌دهیم:

@font-face {
    font-family:  'BYekan';
    src: url('fonts/BYekan.eot?#') format('eot'), /* IE6�8 */
    url('fonts/BYekan.woff') format('woff'),  /* FF3.6+, IE9, Chrome6+, Saf5.1+*/
     url('fonts/BYekan.ttf') format('truetype');  /* Saf3�5, Chrome4+, FF3.5, Opera 10+ */
}

پس از معرفی فونت‌ها به قالب، باید در قسمت‌هایی که می‌خواهیم به فونت مورد نظر ما تغییر پیدا کنند، از ویژگی font-family استفاده کنیم. برای مثال برای تغییر فونت تگ‌های h از قطعه کد زیر استفاده می‌کنیم:

h1,h2,h3,h4,h5,h6 {font-family:  'BYekan';}
nav.main_menu ul li a {
    font-family:  'BYekan';
    font-weight: normal;
    font-size:16px
}

کسب درآمد از ترجمه‌ی قالب و پلاگین‌های وردپرس

شما می‌توانید با تمرین کردن و انجام صحیح موارد گفته شده، از طریق ترجمه‌ی قالب و پلاگین‌های وردپرس و فروش آن‌ها در فروشگاه‌های وردپرسی ایرانی و خارجی به کسب درآمد نامحدود دست پیدا کنید. فروشگاه‌های آنلاین معمولا مبلغی از هزینه‌ی فروش را به عنوان کمیسیون برداشت می‌کنند. در این کار، سن و سال شما مهم نیست. بسیاری از افرادی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند، توانسته‌اند تنها با ترجمه‌ی چند قالب و پلاگین، ماهیانه درآمدی بین 5 تا 100 میلیون (در زمان نگارش این مقاله) کسب کنند.

مطالعه‌ی مقالات زیر را جهت کسب اطلاعات بیش‌تر به شما توصیه می‌کنیم:

جمع‌بندی:

برای فارسی سازی تم وردپرس و افزونه‌های وردپرس، ابتدا باید قالب و افزونه‌های مورد نظر را از یک منبع معتبر تهیه کنیم. سپس، نرم افزارهای ویرایش متن و poedit را نصب می‌کنیم. با کمک نرم افزار poedit می‌توانیم لغات و عبارات موجود در فایل‌های مورد نظر را ترجمه کنیم. در نهایت می‌بایست قالب خود را راست‌چین کنیم. این مرحله، مهم‌ترین مرحله‌ی این فرآیند می‌باشد و می‌بایست استایل‌های مربوط به طرح بندی راست‌چین را در فایل rtl.css قرار دهیم.

امیدوار هستیم که این مقاله برای شما مفید باشد. تجربه‌ی شما از ترجمه و راست‌چین کردن قالب‌های وردپرس چیست؟

اگر به یادگیری بیشتر در زمینه‌ی وردپرس علاقه داری، شرکت در دوره متخصص وردپرس را پیشنهاد می‌کنیم، با شرکت در این دوره، در کمتر از یکسال به یک متخصص وردپرس همه فن حریف تبدیل می‌شوی که آماده استخدام، دریافت پروژه و پیاده‌سازی قالب و پلاگین‌های وردپرسی هستی.

 

 
ارسال دیدگاه
ما همه سوالات و دیدگاه ها رو می خونیم و پاسخ میدیم
اولین بودن همیشه جذابه، همین الان اولین دیدگاه رو ثبت کن: